ساسی بای پس

در این مقاله از سایت دکتر سلیمی قصد داریم به این سؤال پاسخ بدهیم که ساسی بای پس چیست؟ لطفا  همراهمان باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

در این مطلب به معرفی یکی از رایج ترین تکنیک های کاهش وزن یعنی عمل ساسی بای پس می پردازیم. این تکنیک لاغری که تلفیقی از جراحی اسلیو معده و بای پس می باشد، به منظور درمان مشکلات مرتبط با اضافه وزن از قبیل فشار خون بالا، دیابت نوع دو و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

چنانچه از آن دسته افرادی هستید که در پی راه های گوناگون برای کاهش وزن می باشد، قطعاً نام جراحی ساسی بای پس را به وفور شنیده اید. این تکنیک عمل بای پس معده یکی از تکنیک های کاهش وزن و اشتها بشمار می رود که نتایج بسیار موفقیت آمیزی را برای بیماران در بر داشته است.

چنانچه می خواهید لاغر شوید و از این نوع جراحی (عمل چاقی ساسی) به منظور لاغری استفاده نمایید ولی سؤالات زیادی در مورد جراحی ساسی بای پس در ذهن شما وجود دارد، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید چرا که در ادامه عمل ساسی بای پس را به صورت کامل و دقیق مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پیشنهاد می کنیم از پست تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس دیدن کنید.

جراحی ساسی بای پس چیست؟

عمل ساسی بای پس معده یکی از کارآمدترین شیوه های کاهش وزن در جهان بشمار می رود که با هدف لاغری و ارتقاء وضعیت سلامت بیمارانی که به علت چاقی مرضی دچار مشکلاتی شده اند، صورت می گیرد.

جراحی ساسی بای پس چیست؟
جراحی ساسی بای پس چیست؟

می توان گفت این جراحی ترکیبی از تکنیک های بای پس و عمل اسلیو معده می باشد. دقیقاً همانند جراحی اسلیو، بخشی از معده برداشته شده و از ناحیه شکم خارج می شود.

پس از آن بخش های انتهایی روده که به نام دئودئوم شناخته می شود به قسمت انتهایی معده پیوند داده می شود در نتیجه مواد غذایی پس از هضم شدن علاوه بر اینکه از راه طبیعی خود خارج می شوند، حجم عمده ای از آن ها به صورت مستقیم وارد روده بزرگ شده و در این مرحله برای فرآیند دفع آماده می شوند. طول بای پس در در بیماران مختلف متفاوت می باشد و مطابق با حجم مورد نیاز به منظور کاهش وزن، مشخص می شود.

ممکن است برای بعضی از خوانندگان درک این مطلب کمی دشوار باشد. بنابراین بهتر است به تصویر زیر توجه نمایید. در این تصویر نحوه انجام اتصال معده و روده به خوبی نشان داده شده است.

عمل بای پس معده چیست؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

جراحی ساسی بای پس با چه هدفی انجام می شود؟

جهت لاغری با این تکنیک، بهترین جراح بای پس معده در مرحله نخست نسبت به انجام عمل اسلیو معده اقدام می نماید. در مرحله بعد قسمتی از انتهای روده کوچک به بخشی از معده که تحت جراحی اسلیو قرار گرفته است، متصل می شود. جراح از طریق این روش در واقع دو راه یا مجرای عبور برای مواد خوراکی ایجاد می کند.

در مسیر اول، مواد غذایی در روند هضم، بعد از ورود به مری به قسمت باقی مانده اسلیو معده و در ادامه مستقیماً به ناحیه دوازدهه،  روده کوچک، روده بزرگ و مقعد می رسند. در این مسیر فقط کمتر از ۳۰ درصد مواد غذایی می توانند، عبور کنند. در نتیجه مواد معدنی و ویتامین های لازم و ضروری بدن به خوبی جذب می شوند.

جراحی ساسی بای پس با چه هدفی انجام می شود؟
جراحی ساسی بای پس با چه هدفی انجام می شود؟

در مسیر دوم هم مواد غذایی پس از عبور از اسلیو معده به صورت مستقیم وارد قسمت انتهایی روده کوچک شده و پس از آن به روده بزرگ و مقعد می رسند. در واقع تقریباً ۷۰ درصد مواد غذایی از این قسمت که همان بای پس معده می باشد، عبور می کنند.

بنابراین پس از جراحی، کالری مصرفی بیش از حد و مواد قندی اضافی جذب بدن نمی شوند. در مجموع از طریق جراحی ساسی بای پس از قدرت معده جهت جذب کردن کالری های مصرف شده به میزان زیادی کاسته می شود و در نهایت حجم مواد غذایی افراد کاهش می یابد که اصلی ترین نتیجه این فرآیند لاغری و کاهش وزن سریع می باشد.

مراحل انجام جراحی ساسی بای پس معده چگونه است؟

همانگونه که در قسمت قبلی خدمت شما خوانندگان عزیز بیان نمودیم، این جراحی ترکیبی از دو تکنیک لاغری بسیار کارآمد یعنی بای پس معده و اسلیو می باشد که طی ده مراحله که در ادامه به صورت مختصر ذکر می کنیم، صورت می گیرد.

مراحل انجام جراحی ساسی بای پس معده چگونه است؟
مراحل انجام جراحی ساسی بای پس معده چگونه است؟

 مرحله اول: بیهوشی

مرحله دوم: آغاز جراحی با ایجاد چندین سوراخ بسیار کوچک در نقاط مختلفی از ناحیه شکم انجام می شود.

مرحله سوم: باد شدن شکم

مرحله چهارم: در این مرحله دوربین لاپاراسکوپی و دیگر وسایل مورد نیاز برای مشاهده محیط داخلی شکم وارد بدن می شوند.

مرحله پنجم: در این مرحله جراح همه اتصالات قسمت بزرگی از معده که باید آن را به عنوان اسلیو از بدن حذف نماید، قطع می کند.

مرحله ششم: در این قسمت، جراحی اسلیو معده آغاز می شود.

مرحله هفتم: در این مرحله می بایست تقریباً ۲۵۰ سانتی متر از قسمت انتهای روده کوچک که به نام ایلئوم شناخته می شود، حذف شود.

مرحله هشتم: جراح در قسمت انتهایی اسلیو معده برش های بسیار کوچکی را ایجاد می نماید.

مرحله نهم: در این قسمت دو برش ایجاد شده به یکدیگر متصل شده و با استفاده از روش های پیشرفته به هم دوخته می شوند.

مرحله آخر: در این مرحله جراح اتصال ها را از لحاظ نشت مواد، مورد ارزیابی قرار داده و سوراخ های ایجاد شده در ناحیه شکم پانسمان می شوند.

انجام جراحی ساسی بای پس معده دارای چه مزیت هایی می باشد؟

یکی از اصلی ترین و مهمترین مزیت های عمل جراحی ساسی بای پس معده، کاهش وزن و لاغری است. در این نوع جراحی دو راه جهت هضم مواد غذایی ایجاد می شود. در یکی از این راه ها مواد غذایی به صورت مستقیم به روده کوچک منتقل شده و از آنجا دفع می شوند. همین روند باعث می شود تا حجم کالری پایین تری به وسیله بدن جذب شود.

انجام جراحی ساسی بای پس معده دارای چه مزیت هایی می باشد؟
انجام جراحی ساسی بای پس معده دارای چه مزیت هایی می باشد؟

به طور کلی می توان گفت مزیت های انجام ساسی بای پس شامل موارد زیر می شود:

 • بیمار در طی زمان بسیار کم و به طور چشمگیری بخش زیادی از وزن اضافی خود را از دست می دهد.
 • به علت ایجاد مسیر اول جهت جذب مواد معدنی و ویتامین ها از طریق معده، نیاز بیمار نسبت به مصرف داروهای مکمل به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.
 • در سایر عمل های جراحی حجم مواد مغذی که جذب بدن می شوند بسیار کاهش می یابد که این مسئله ممکن است مشکلات متعدد و خطرناکی را برای سلامتی افراد ایجاد کند. در واقع می توان گفت پس از عمل ساسی بای پس، بیماران با ضعف بدنی زیاد و غیر قابل تحمل روبرو نخواهند شد.
 • بیمارانی که از مشکلات و پیامدهای ناشی از اضافه وزن رنج می برند، پس از جراحی به آسانی و در مدت زمان نسبتاً کوتاهی می توانند پیامدهای ناشی از این بیماری ها را کاهش دهند.
 • بیماری های زمینه ای مانند دیابت نوع دو، فشار خون بالا، کلسترول بالا و غیره به راحتی پس از انجام عمل ساسی بای پس به صورت قطعی بهبود یافته و یا کنترل می شوند.
 • برخی از بیماران که در سال های گذشته با یک جراحی ناموفق اسلیو معده مواجه شده اند، می توانند تحت عمل بای پس معده قرار بگیرند. در این گونه موارد نتایج انجام به میزان زیادی افزایش یافته و می تواند تأثیر زیادی در کاهش وزن این بیماران داشته باشد.

چه کسانی کاندید مناسبی جهت انجام جراحی ساسی بای پس بشمار می روند؟

عمل ساسی بای پس برای دسته ای از بیماران می ‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. چنانچه شرایط زیر در افراد وجود داشته باشد به احتمال زیاد پزشک متخصص این نوع عمل را به آن ها توصیه می کند.

چه کسانی کاندید مناسبی جهت انجام جراحی ساسی بای پس بشمار می روند؟
چه کسانی کاندید مناسبی جهت انجام جراحی ساسی بای پس بشمار می روند؟
 • افرادی که دارای bmi بالاتر از عدد ۴۰ می باشند.
 • افرادی که دارای شاخص توده بدنی بیشتر از عدد ۳۰ بوده و همراه با آن با بیماری های زمینه ‌ای مانند فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ و آپنه انسدادی خواب دچار هستند.
 • بیمارانی که به منظور لاغری روش های مختلف، ورزش و رژیم های غذایی گوناگونی را آزمایش کرده ولی به نتیجه مطلوب دست نیافته ‌اند.
 • افرادی که علیرغم انجام سایر تکنیک های جراحی، موفق به دستیابی به اندام متناسب و ایده ‌آل نشده‌ اند.
 • بیمارانی که شاخص سلامت کلی بدن آن ها در وضعیت مطلوب قرار داشته و عمده ترین مشکل ایشان ابتلا به چاقی مفرط می باشد.
 • یکی دیگر از شروطی که افراد می بایست به منظور انجام عمل ساسی بای پس از آن برخوردار باشند، عدم استفاده از مواد مخدر و داروهای تخصصی روانپزشکی می باشد.
 • مادران باردار یا افرادی که قصد بارداری در چند ماه آینده را داشته باشند، نمی توانند این نوع جراحی را انجام دهند.

مراجعه به پزشک

به صورت کلی افرادی که دارای اضافه وزن زیادی می باشند و هیچ کدام از تکنیک های لاغری دارای نتایج موفقیت ‌آمیز برای آن ها نبوده است، لازم است برای ارزیابی شرایط خود و همچنین بررسی مزیت های عمل ساسی بای پس به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

یکی از جراحان ماهر و با تجربه در این زمینه جناب دکتر مهدی سلیمی می باشند. ایشان با معاینات متعدد و بررسی وضعیت افراد، سطح موفقیت و مناسب بودن این تکنیک جراحی را مشخص و ارزیابی می نمایند. به منظور دریافت مشاوره و اطلاع از اینکه کاندید مناسبی جهت انجام عمل ساسی بای پس معده می ‌باشید، بهتر است به مطب دکتر مهدی سلیمی مراجعه نمایید.

آیا می دانید پس از انجام جراحی ساسی بای پس چند درصد از اضافه وزن افراد کاهش می یابد؟

بر اساس تازه ترین مطالعات و ارزیابی های دانشمندان نتایج قابل توجهی در رابطه با میزان کاهش وزن افراد پس از جراحی ساسی بای پس معده بدست آمده است.

این نتایج نشان می دهد که بیماران شش ماه پس از انجام عمل ساسی بای پس، حدود ۷۵ درصد از اضافه وزن خود را کاهش می دهند. تقریباً یک سال بعد از این عمل هم بیشتر از ۹۰ درصد وزن اضافی افراد کاهش می یابد.

آیا می دانید پس از انجام جراحی ساسی بای پس چند درصد از اضافه وزن افراد کاهش می یابد؟
آیا می دانید پس از انجام جراحی ساسی بای پس چند درصد از اضافه وزن افراد کاهش می یابد؟

علاوه بر این در جراحی ساسی بای پس مواد معدنی و ویتامین های گوناگون در بدن بیماران به صورت کامل جذب می شوند. می توان گفت عملکرد کلی این نوع جراحی لاغری ترکیبی بهتر از عمل بای پس یا عمل اسلیو به صورت مجزا می باشد.

اقدامات مراقبتی پس از جراحی ساسی بای پس چگونه انجام می شود؟

پس از جراحی ساسی بای پس پیروی از یک برنامه غذایی اصولی دارای اهمیت زیادی است. در ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از جراحی بیماران نباید هیچ گونه ماده غذایی مصرف نمایند.

اقدامات مراقبتی پس از جراحی ساسی بای پس چگونه انجام می شود؟
اقدامات مراقبتی پس از جراحی ساسی بای پس چگونه انجام می شود؟

چراکه در این ساعات روده و معده در وضعیت بهبود یافتن قرار دارند. پس از آن افراد به مدت چند هفته می بایست از برنامه غذایی مخصوصی پیروی نمایند. در روزهای نخست بیماران باید آب و مایعات مصرف کنند. کم کم می توان مواد غذایی بسیار نرم را به برنامه غذایی اضافه نمود. بعد از گذشت چند هفته مصرف مواد غذایی معمولی بلامانع است.

در ماه های نخست پس از عمل ساسی بای پس، بیماران می بایست آزمایش های ضروری را انجام دهند و به صورت منظم تحت معاینات پزشکی قرار داشته باشند. چنانچه در مورد نکات مراقبتی پس از عمل ساسی بای پس نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارید، بهتر است برای دریافت مشاوره به مطب دکتر مهدی سلیمی مراجعه نمایید.

هزینه ی جراحی ساسی بای پس چگونه محاسبه می شود؟

هزینه مشخص و ثابتی به منظور انجام این نوع جراحی لاغری تعیین نشده است. در واقع مهارت پزشک و نوع مرکز درمانی یا بیمارستانی که جراحی در آنجا صورت می گیرد، از جمله مهمترین فاکتورهای مؤثر در تعیین هزینه نهایی آن هستند.

ولی می بایست به این نکته توجه نمایید که به علت پیچیده بودن این عمل، مسلماً مخارج کلی آن نیز افزایش می یابد. همان گونه که مطلع می باشید عمل ساسی بای پس معده ترکیب دو نوع جراحی است.

همین مسئله باعث می شود که پزشک زمان و حساسیت بیشتری را جهت انجام این جراحی صرف کند. بهتر است قبل از تصمیم به جراحی، اطلاعات کافی را از مخارج دقیق آن بدست آورید.

هزینه ی جراحی ساسی بای پس چگونه محاسبه می شود؟
هزینه ی جراحی ساسی بای پس چگونه محاسبه می شود؟

آیا می دانید جهت انجام جراحی ساسی بای پس معده به کدام پزشک مراجعه نمایید؟

چنانچه از چاقی مفرط رنج می برید، یکی از بهترین انتخاب ها برای شما انجام جراحی ساسی بای پس معده می باشد. جهت انجام جراحی، بررسی درصد موفقیت و مناسب بودن این تکنیک می بایست به متخصص خبره و با تجربه مراجعه نمایید.

پزشکان متخصصی مانند دکتر مهدی سلیمی پس از تعیین BMI تشخیص بیماری های زمینه ای و بررسی سلامت کلی در مورد انجام این جراحی تصمیم گیری می نمایند.

آیا می دانید جهت انجام جراحی ساسی بای پس معده به کدام پزشک مراجعه نمایید؟
آیا می دانید جهت انجام جراحی ساسی بای پس معده به کدام پزشک مراجعه نمایید؟

مراحلی که در طی جراحی ساسی بای پس انجام می شوند از پیچیدگی و حساسیت خاصی برخوردار است. بنابراین انتخاب پزشکی که دارای سوابق درخشان در زمینه انجام این نوع جراحی می باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دکتر مهدی سلیمی متخصص جراحی زیبایی و تکنیک های درمان چاقی، به همراه تیم باتجربه خود آماده ارائه مشاوره به شما خوانندگان محترم می باشند.

جمع بندی

عمل ساسی بای پس یک تکنیک مؤثر و بسیار ایمن جهت بهبود چاقی در دنیا محسوب می شود. همچنین در مقایسه با دیگر تکنیک های کاهش وزن، افراد با کمترین پیامدهای جانبی روبرو می شوند. در پایان لازم است این نکته را یادآوری نماییم که انتخاب جراح باتجربه و مسلط یکی از تأثیرگذارترین عوامل در کسب نتایج موفقیت آمیز پس از جراحی می باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید