ریزه خواری و حجیم خواری

در این مبحث از سایت دکتر سلیمی با موضوع ریزه خواری و حجیم خواری علل آن و ارتباطشان خواهیم پرداخت. همراهمان باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

عدم تعادل در صرف غذا، یکی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش وزن است. داشتن یک برنامه غذایی منظم و سالم، نه تنها از بروز بیماری چاقی جلوگیری می نماید، بلکه باعث حفظ سلامت جسمی و روحی می گردد.

در این میان، دو فاکتور ریزه خواری و حجیم خواری، بیش از هر عامل دیگری، در ابتلا به بیماری چاقی، مؤثر می باشند.

از همین رو، این مقاله را به مبحث ” ریزه خواری و حجیم خواری ” اختصاص داده ایم و در آن، به بحث و بررسی این دو عامل، خواهیم پرداخت. چنان چه شما از علاقمندان به این موضوع می باشید، ما را تا انتهای این مقاله، همراهی کنید.

ریزه خواری و حجیم خواری
ریزه خواری و حجیم خواری

پیشنهاد می کنیم از پست نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده دیدن کنید.

واژه ” ریزه خواری ” به چه معناست؟

ریزه خواری، یکی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش وزن و چاقی به شمار می رود. افراد ریزه خوار، در طول روز، بدون هیچ برنامه دقیق غذایی و به صورت کاملاً پراکنده، اقدام به خوردن مواد غذایی مختلف می نمایند.

در حقیقت، واژه ریزه خواری، به معنای مصرف پراکنده و بدون کنترل از مواد غذایی مختلف، در طول شبانه روز می باشد.

افرادی که به ریزه خواری عادت کرده اند، بدون توجه به وعده های اصلی غذایی، در تمامی ساعات روز، اقدام به خوردن مواد غذایی مختلف که عموماً از گروه شیرینی جات و انواع تنقلات می باشند، می نمایند.

در این میان، تمایل دائمی به خوردن انواع نوشیدنی های شیرین و میوه ها را نیز، نمی توان نادیده گرفت. این گروه از افراد، دائماً احساس گرسنگی و ضعف دارند و همواره تمایل به خوردن در ایشان وجود دارد.

ریزه خواری، در حقیقت، خود یک بیماری روانی و روحی به شمار می رود که عوارض و خطرات بسیاری را برای فرد به همراه دارد. عوارض ناشی از این سبک نادرست از زندگی، معمولاً در طولانی مدت ظاهر می شود و فرد را درگیر مشکل چاقی مفرط می نماید.

این امر، سبب می گردد که افراد ریزه خوار، همواره به دنبال روشی دائمی برای درمان این عارضه دردسر زا باشند. با تصحیح این سبک نادرست زندگی، فرد در مدتی کوتاه، کاهش وزن را تجربه خواهد کرد.

ریزه خواری، خوردن بی برنامه و پراکنده مواد غذایی است که چنان چه به یک عادت غذایی تبدیل شود، ابتلا به چاقی مفرط و افزایش توده چربی را، به همراه خواهد داشت.

لطفا از پست علت چاقی بالاتنه دیدن کنید.

واژه ” حجیم خواری ” به چه معناست؟

هنگامی که فرد به صورت بی رویه و بدن هیچ کنترلی، در وعده های اصلی غذایی، اقدام به صرف میزان قابل توجهی مواد غذایی می نماید، به مشکل حجیم خواری دچار است. افراد حجیم خوار، با ولع بسیار زیاد و به میزان فراوان، در تمامی وعده های اصلی، غذا می خورند.

حجم معده این افراد، پس از ادامه دادن به این سبک زندگی، تا حد بسیار زیادی گسترش می یابد. این افزایش حجم معده، باعث بیشتر شدن اشتهای فرد شده و رفته رفته بر میزان غذای ورودی به بدن وی، افزوده می شود.

واژه " حجیم خواری " به چه معناست؟
واژه ” حجیم خواری ” به چه معناست؟

بدون تردید، یکی از اصلی ترین فاکتورهای ابتلا به بیماری چاقی، حجیم خواری است. چنان چه حجیم خواری، به صورت کنترل نشده ای، به صورت مداوم به شکل یک عادت روزانه مبدل شود، بدون تردید، چاقی مفرط و بسیاری از امراض مرتبط با آن را، به همراه خواهد داشت.

از همین رو، لازم است که به محض مشاهده نشانه های حجیم خواری، حتماً در رفع و بهبود آن، اقدام نمود.

حجیم خواری، خوردن بیش از حد غذا، در هر یک از وعده های غذایی است.

ارتباط ریزه خواری و حجیم خواری

سبک نادرست زندگی و نداشتن یک رژیم غذایی سالم، می تواند باعث بروز عادات غذایی نادرستی، نظیر ریزه خواری و حجیم خواری شود.

ریزه خواری، عادت خوردن تنقلات و انواع خوراکی ها، بدون برنامه و بدون توجه به وعده های اصلی غذایی است و  حجیم خواری، خوردن وعده های غذایی سنگین و حجیم است.

هر دوی این عوامل، می توانند باعث بروز عارضه چاقی مفرط و بیماری های مرتبط با آن، نظیر فشار خون و کلسترول خون بالا، انواع بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های تنفسی نظیر آپنه خواب و دیابت نوع دو شود.

از همین رو، لازم و ضروری است که به محض مشاهده چنین عادات نادرستی در رژیم غذایی، حتماً به سرعت اقدام به درمان آن، نمود. کسانی که ریزه خوار و یا حجیم خوار می باشند، عموماً دچار چاقی موضعی می شوند.

در این افراد، توده های عظیم چربی، عموماً در نواحی شکمی و پهلوها، نمایان تر از سایر قسمت های بدن هستند. بسیاری از این افراد، به جای یک درمان عمقی، به دنبال عمل های لیپوماتیک و یا ابدومینوپلاستی هستند.

در حالی که مناسب ترین روش درمانی، آن است که بتواند سبک زندگی و عادات غذایی فرد را تحت الشعاع قرار داده و آن را به جهت صحیح هدایت نماید.

انتخاب یک روش درمانی صحیح، باعث درمان و جلوگیری از بروز ریزه خواری و حجیم خواری در فرد شده و از بازگشت و اضافه شدن وزن، پیشگیری به عمل می آورد. تنها و بهترین روش درمان این دو عارضه، انجام جراحی لاغری می باشد.

علل ابتلا به ریزه خواری و حجیم خواری

دلایل متفاوتی، می توانند باعث بروز این دو عارضه خطرناک شوند. از جمله این عوامل، می توان به، نداشتن نظم دقیق در میان هر کدام از وعده های اصلی غذایی اشاره کرد.

همچنین، نداشتن خواب منظم و کافی و در زمان مشخص نیز، می تواند باعث بروز مشکل ریزه خواری و یا حجیم خواری شود.

بیشتر افرادی که دچار بی خوابی می شوند، به جهت آن که احساس گرسنگی می کنند، اقدام به ریزه خواری می کنند. از دیگر موارد تاثیرگذار بر بروز چنین عادات نادرست غذایی، می توان به داشتن زمان بیکاری زیاد و احساس بی حوصلگی نیز اشاره نمود.

عموماً افراد در هنگام بیکاری، اقدام به خوردن تنقلات می نمایند که با ادامه دار شدن آن، این کار، به یک عادت غذایی مبدل می گردد و رفته رفته باعث اضافه وزن و چاقی می شود.

علل ابتلا به ریزه خواری و حجیم خواری
علل ابتلا به ریزه خواری و حجیم خواری

یکی از علل اصلی حجیم خواری، داشتن یک زندگی پر استرس و اضطراب است

یکی از علل اصلی حجیم خواری، داشتن یک زندگی پر استرس و اضطراب است. هنگامی که فرد دچار استرس می شود، هورمون های گرسنگی به میزان بسیار بیشتری ترشح می شوند و فرد احساس گرسنگی شدید می نماید.

به صورتی که فرد تمایل دارد استرس خود را با خوردن بیش از حد، رفع کند. سرعت خوردن غذا نیز، از دیگر عوامل تاثیرگذار بر حجیم خواری است. افرادی که با سرعت بالایی غذا می خورند، بدون جویدن غذا، آن را می بلعند. این امر باعث افزایش ولع خوردن غذا می شود.

بیشتر این افراد، به مشکل حجیم خواری دچار می باشند. به صورت کلی، ریزه خواری و حجیم خواری، هر دو به علت نداشتن کنترل بر خوردن غذا، حاصل می شوند.

این افراد، بدون اراده شخصی، تمایل بسیار زیادی به خوردن با حجم و مقدار بالا دارند که این امر، باعث می شود که فرد دچار اضافه وزن ناخواسته شود.

از همین رو، یافتن یک روش درمان مناسب، برای رفع این دو عارضه، از اهمیت بسیار بالایی برای سلامت جسمی و روحی فرد، برخوردار می باشد.

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم چقدر است؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

بهترین روش درمان ریزه خواری و حجیم خواری

دکتر سلیمی، متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی و جراحی لاغری و متابولیک، تنها و بهترین روش درمان این دو فاکتور اصلی و تاثیر گذار بر اضافه وزن و چاقی مفرط را، انجام عمل جراحی چاقی، بیان می نمایند.

جراحی چاقی، باعث کاهش میزان غذای ورودی و نیز کاهش جذب مواد غذایی به بدن، می شود.

همچنین، به دلیل کاهش حجم معده، فرد تمایل بسیار کمتری به صرف غذا از خود نشان می دهد و با خوردن میزان بسیار کمی غذا، احساس سیری می نماید و این احساس، برای طولانی مدت در فرد، باقی خواهد ماند.

بهترین روش درمان ریزه خواری و حجیم خواری
بهترین روش درمان ریزه خواری و حجیم خواری

با توجه به این امر که بهترین روش برای کاهش وزن، کم کردن حجم غذای ورودی به بدن و تغییر سبک نادرست غذایی ریزه خواری و حجیم خواری می باشد، می توان انجام جراحی چاقی را، بهترین روش برای درمان این دو فاکتور تاثیرگذار بر افزایش وزن، به شمار آورد.

دکتر سلیمی، با سال ها تجربه در زمینه انجام جراحی لاغری، بهترین گزینه برای انجام جراحی چاقی و رفع این دو عارضه خطرناک، می باشند.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله اسلیو معده و بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید تا درباره جراحی چاقی بیشتر بدانید.

سخن پایانی

داشتن اندامی متناسب، ارتباط مستقیمی با سبک صحیح زندگی و رژیم غذایی استاندارد و سالم، دارد. نداشتن یک عادت غذایی صحیح، می تواند باعث بروز چاقی مفرط شود.

ریزه خواری، به معنای خوردن بدون نظم و بی برنامه بدون توجه به وعده های اصلی غذایی و حجیم خواری، خوردن بیش از حد غذا، در وعده های اصلی غذایی است. هر یک از این دو فاکتور، تاثیری شگرف بر افزایش وزن و چاقی دارند.

چاقی، خود عارضه ای است که عامل اصلی بروز انواع بیماری ها، مانند دیابت نوع دو است. روش های درمانی متفاوتی برای رفع این عارضه وجود دارد که هیچ یک نمی توانند تاثیر عمیقی بر رفع این عوارض داشته باشند.

تنها گزینه درمانی برای برطرف کردن این دو عامل خطرناک، انجام عمل جراحی لاغری، نزد جراحی حاذق و با تجربه است.

دکتر سلیمی، با سال ها تجربه در انجام جراحی چاقی، با کاهش حجم معده و کم کردن میزان مواد غذایی ورودی و کاهش جذب مواد غذایی، باعث برطرف نمودن این دو فاکتور تاثیرگذار بر چاقی و رسیدن به تناسب اندام و لاغری، می شود.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید