رژیم کانادایی

ما در این مقاله قصد داریم بصورت کامل به بررسی تمام جوانب رژیم کانادایی و قوانین آن و محدودیت های غذایی و … صحبت کنیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

شاید در مقالات متعددی در خصوص اهمیت مصرف مواد غذایی و ارتباط آن با سلامتی، مطالبی خوانده باشید. همه ما می دانیم که بدن ما برای حفظ سلامتی و تعادل خود نیاز به این موضوع دارد که مواد غذایی سالم و مفیدی مصرف کند و در کنار آن سبک زندگی درستی را پیشی گیرد. به همین دلیل باید به مسئله رژیم غذایی توجه ویژه ای داشت.

بسیاری از افراد ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکلات و عارضه هایی شوند که سلامتی آنها را تحت شعاع قرار می دهد. از جمله این عارضه ها، می توان به چاقی و اضافه وزن اشاره کرد.

رژیم کانادایی
رژیم کانادایی

چاقی نوعی بیماری رایج و فراگیر است که علاوه بر افزایش وزن، زمینه ساز بروز بیماری های مختلفی اعم از فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان و … می شود. به همین دلیل چنین افرادی که از چاقی رنج می برند، بایستی به فکر حل این معضل باشند.

افرادی که از چاقی خفیفی برخوردار هستند می توانند از رژیم های غذایی استفاده کنند

افرادی که از چاقی خفیفی برخوردار هستند می توانند از رژیم های غذایی استفاده کنند. یکی از رایج ترین و معروف ترین رژیم های غذایی، رژیم کانادایی است.

از طرفی دیگر، افرادی که از چاقی شدید رنج می برند و دارای شاخص توده بدنی بالایی هستند، بایستی از روشی به نام جراحی چاقی برای کاهش وزن خود استفاده کنند که ما در این مقاله به بررسی جراحی چاقی هم خواهیم پرداخت.

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر در خصوص رژیم کانادایی و تاثیر ان در کاهش وزن و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی چاقی، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی تماس حاصل فرمایید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

رژیم کانادایی چیست؟

یکی از رژیم های سریع لاغری مربوط به رژیم کانادایی است. این رژیم غذایی می تواند موثر در زمینه کاهش وزن، تناسب اندام و افزایش سلامتی داشته باشد.

بسیاری از افرادی که اقدام به استفاده از رژیم های سریع لاغری کرده اند، توانسته است به نتیجه دلخواه خود برسند. با این حال بکارگیری توصیه های متخصص تغذیه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و لازم است با مشورت پزشک تغذیه، هر برنامه غذایی و رژیم غذایی را دریافت کرد.

برای اینکه بتوان از رژیم لاغری کانادایی برای کاهش وزن استفاده کرد، بایستی از مقررات و قوانین آن به درستی پیروی کرد و طبق اصول و برنامه ای که متخصص تغذیه به شما ارائه می دهد، پیش رفت تا به نتیجه موردنظر یعنی کاهش وزن رسید.

موارد متنوعی می تواند در زمینه کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل دخیل باشد

موارد متنوعی می تواند در زمینه کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل دخیل باشد که شاید مهمترین آن مربوط به همین رژیم های غذایی است.

در کنار آن، عواملی مانند فعالیت های ورزشی و بدنی، سبک زندگی سالم، نحوه کار روزانه و … می تواند در این زمینه دخیل باشد.

به همین دلیل اغلب افرادی که از اضافه وزن رنج می برند، دائما در تلاش هستند که بتوانند به بهترین راه برای کاهش وزن خود برسند. برخی افراد به دلیل عدم صبوری، مایل هستند که در مدت زمانی بسیار کوتاه و سریع به کاهش وزن برسند.

موارد متنوعی می تواند در زمینه کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل دخیل باشد
موارد متنوعی می تواند در زمینه کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل دخیل باشد

شاید بتوان گفت که رژیم کانادایی جز همین موارد محسوب شود اما باید در خصوص عوارض آن و مشکلات آن هم اطلاعات کافی بدست آورد.

در رژیم غذایی کانادایی، یک فرد مجبور خواهد شد که یک شرایط بسیار سختی را از نظر غذایی تحمل کند

در رژیم غذایی کانادایی، یک فرد مجبور خواهد شد که یک شرایط بسیار سختی را از نظر غذایی تحمل کند تا بتواند به کاهش وزن در مدت زمانی کوتاه دست پیدا کند.

همین مسئله می تواند برای برخی افراد عوارضی ایجاد کند و به همین دلیل است که حتما باید با یک متخصص تغذیه مشورت نمود.

در واقع این رژیم غذایی باعث ایجاد شوک در بدن می شود و بدن را دچار کمبود مواد معدنی می کند باید از روش های مختلفی اقدام به جبران آن نمود.

انواع رژیم کانادایی

رژیم کانادایی دارای دو نوع است. طرح اصلی و اولیه این رژیم غذایی توسط شرکت جنرال موتورز و با کمک سازمان غذا و دارو کشور آمریکا اجرا شد.

این طرح غذایی در واقع برای سلامتی کارمندان این شرکت اجرا شد و به مرور زمان نیز این رژیم بسیار فراگیر و گسترده در سطح دنیا گردید.

همانطور که گفته شد، رژیم غذایی کانادایی دارای دو نوع است که نوع 7 روزه و نوع 13 روزه یا گاهی 15 روزه، شامل این دو مورد است. ما در ادامه به بررسی هرکدام از آنها خواهیم پرداخت:

رژیم غذایی 7 روزه

این نوع برنامه غذایی که بصورت 7 روزه اجرا می شود، تمرکز بر مصرف کربوهیدرات های پیچیده و دیرهضم دارد و علاوه بر آن، از غذاهای کم کالری استفاده می شود تا محدودیت کالری اعمال گردد.

در کنار آن مصرف آب به اندازه زیاد می تواند کمک کننده در این رژیم باشد و باعث کاهش وزن در طول یک هفته شود. مصرف برخی از مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات، برنج قهوه ای و مرغ هم می تواند جز برنامه قرار گیرد.

برنج قهوه ای در رژیم کانادایی 7 روزه می تواند جایگزین عالی برای افرادی باشد که علاقه به گیاه خواری دارند و می توانند گوشت را از سبد غذایی خود حذف کنند.

مهمترین اصل در رعایت رژیم 7 روزه، مصرف آب فراوان و مصرف غذاهایی است که دیر هضم بوده و باعث کنترل اشتها و جلوگیری از گرسنگی خواهد شد. غذاهای حاوی فیبر فراوان می تواند در زمینه موثر عمل کند.

هدف مهو اصلی رژیم 7 روزه کانادایی، کاهش وزن افراد به وسیله برخی از غذاهای خاص است و قرار است به مدت یک هفته مصرف شود. این رژیم می تواند کاهش وزن مناسبی را برای افراد ایجاد کند.

البته افرادی که از چاقی شدید برخوردار هستند، طبیعتا نمی توانند از این روش به کاهش وزن برسند و بهترین راه برای آنان، استفاد از جراحی چاقی است که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

رژیم غذایی 15 روزه یا 13 روزه

از دیگر رژیم کانادایی، رژیم 15 روزه است که می تواند موثر در کاهش وزن و لاغری باشد. این رژیم غذایی در واقع یک برنامه غذایی 13 یا 15 روزه است که از غذاهای حاوی پروتئین فراوان و بدون چربی استفاده می شود. در صورت استفاده از چربی هم میزان چربی های آن بسیار اندک و ناچیز است.

یکی از رایج ترین انواع رژیم های کانادایی، همین رژیم 13 یا 15 روزه است که می تواند در مدت زمانی کوتاه به عنوان یک روش کاهش وزن از آن استفاده کرد.

محدودیت های مختلفی در رژیم کانادایی 13 روزه یا 15 روزه اعمال می شود که این محدودیت ها شامل عدم مصرف آدامس، عدم مصرف الکل، ممنوعیت مصرف روغن، سس مایونز، ممنوعیت انواع شیرینی جات است.

بسیاری از متخصصین تغذیه از این روش رژیم غذایی برای کاهش وزن افراد استفاده می کنند و برای هر فردی متناسب با شرایط جسمی خود، برنامه غذایی خاصی تنظیم می شود.

رژیم غذایی 15 روزه یا 13 روزه
رژیم غذایی 15 روزه یا 13 روزه

مقدار کالری روزانه در رژیم کانادایی

عوامل مختلفی در زمینه میزان کالری مصرفی در این نوع رژیم غذایی وجود دارد. بصورت کلی هر فردی در طول دوره رژیم کانادایی باید بصورت روزانه بین 600 تا 800 کالری انرژی دریافت کند که این مقدار کالری بسیار پایین تر از کالری معمول یک فرد است.

مقدار کالری روزانه در رژیم کانادایی
مقدار کالری روزانه در رژیم کانادایی
از جمله عواملی که می تواند در زمینه دریافت کالری روزانه تاثیرگذار باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • قد
 • وزن
 • جنسیت
 • فعالیت بدنی
 • شرایط آب و هوایی
 • میزان متابولیسم یا سوخت و ساز بدن

چنین عواملی می تواند تاثیرگذار در زمینه دریافت کالری روزانه باشد و در برخی از افراد ممکن است لازم باشد میزان بیشتری کالری دریافت شود و برخی از افراد میزان کمتری دریافت شود.

به همین دلیل است که توصیه اکید ما این است که حتما از یک متخصص تغذیه مشورت های لازم را دریافت کرد و اقدامی خودسرانه انجام نداد.

همچنین جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

قوانین مهم در رژیم کانادایی

پیروی کردن از قوانین هر رژیم غذایی از جمله رژیم کانادایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این رژیم کوتاه مدت اما سخت نیازمند رعایت اصول و قواعد خاص خود است که باید نسبت به آن دقت لازم داشت و اقدامات لازم را انجام داد.

از جمله قوانین مهم این رژیم غذایی عبارتند از:

 • هر فردی که از رژیم کانادایی استفاده می کند، بایستی طبق اصول پیش برود و در صورت عدم رعایت، نمی تواند با مدت 6 ماه از این رژیم غذایی استفاده کند.
 • در رژیم غذایی کانادایی، 3 وعده غذایی وجود دارد و میان وعده ای در کار نخواهد بود و لازم است هر فردی این وعده ها را به درستی رعایت کند.
 • در برخی از روزها می توان با مشورت متخصص تغذیه، برخی مواد غذایی را به رژیم اضافه کرد که البته نباید این غذاها دارای کالری و چربی باشند و بایستی به درستی میزان کالری و چربی آن اندازه گیری شود.
 • در خصوص عوارض این رژیم بایستی اطلاعات کافی دانست و از مصرف خودسرانه آن جلوگیری کرد.
 • در طول اجرای رژیم کانادایی، از انجام فعالیت های شدید ورزشی باید خودداری کرد.
 • مصرف آب فراوان در این رژیم غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است.
از جمله قوانین مهم این رژیم غذایی عبارتند از:
از جمله قوانین مهم این رژیم غذایی عبارتند از:

فواید رژیم کانادایی چیست؟

رژیم غذایی کانادایی می تواند فواید زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از موارد مهم در خصوص این رژیم غذایی، کمک به وضعیت متابولیسمی بدن است که یکی از ارکان اصلی کاهش وزن و لاغری محسوب می شود.

فواید رژیم کانادایی چیست؟
فواید رژیم کانادایی چیست؟

از جمله مزیت های استفاده از رژیم کانادایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به دلیل مصرف میوه ها و سبزیجات در این رژیم می توان گفت که میزان مواد معدنی دریافتی توسط این غذاها مناسب است.
 • کاهش مصرف مواد قندی و الکلی می تواند کمک فراوانی به سلامتی بدن و جلوگیری از بیماری های مختلف شود.
 • کمک در وضعیت سلامتی پوست و زیبایی پوست
 • کمک به وضعیت روحی افراد و موثر در بهبود رفتار و خلق و خو
 • افزایش متابولیسم بدن و هضم سریع تر مواد غذایی و فرایند دفع سریع تر آن
 • خاصیت سم زدایی از بدن به دلیل مصرف آب فراوان
 • درمان مشکلات روده ای مانند سندروم روده تحریک پذیر
 • کمک به درمان یبوست به دلیل مصرف فیبر بالا در رژیم غذایی

موارد بالا از جمله مهمترین مزیت های استفاده از رژیم کانادایی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزیت های این رژیم غذایی با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی مشورت های لازم را انجام دهید.

عوارض رژیم کانادایی چیست؟

اینکه بگوییم هر رژیم غذایی بدون هیچ عوارضی است، سخنی نادرست خواهد بود. رژیم کانادایی در کنار مزیت های که دارد می تواند معایب و عوارضی نیز داشته باشد و برخی از افراد نباید از این رژیم غذایی استفاده کنند. از جمله عوارض مهم رژیم غذایی کانادایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض رژیم کانادایی چیست؟
عوارض رژیم کانادایی چیست؟

ناپایدار بودن کاهش وزن

کاهش وزن در مدت زمان کوتاه می تواند باعث شود که ناپایداری در وزن رخ دهد. به عبارت دیگر سخت گیری بیش از حد در رژیم کانادایی می تواند سبک زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد و بعد از اتمام دوره رژیم غذایی، فرد به هر دلیلی به افزایش وزن برسد و به این حالت، ناپایداری وزن می گویند. زیرا در این رژیم غذایی، محدودیت های شدید غذایی رخ می دهد که نمی تواند گزینه مناسبی برای برخی از افراد باشد.

محدودیت غذاهای مغذی

در ژیم غذایی کانادایی، میزان مجاز بودن مصرف مواد غذایی بسیار اندک است که می تواند منجر به کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن شود.

البته برخی از پزشکان برای احتیاط، برای افراد قرص ها و مکمل های مولتی ویتامین تجویز می کنند تا بدن از کمبود این مواد حیاتی به دور باشد.

محدودیت غذاهای مغذی
محدودیت غذاهای مغذی

اما باید بدانید که مکمل ها نمی تواند بصورت همیشگی جایگزین خوبی باشد و لازم است حتما از مواد غذایی مقوی استفاده شود. به همین دلیل است که این مورد جز عوارض غیر قابل انکار رژیم کانادایی است.

از دیگر عوارض رژیم غذایی کانادایی عبارتند از:

 • احتمال بازگشت وزن
 • سنگ کیسه صفرا
 • خستگی بیش از حد
 • سرگیجه
 • ریزش مو
 • خشکی پوست

نمونه ای از برنامه غذایی رژیم کانادایی 15 روزه

از آنجایی که رژیم کانادایی 15 روزه جز رایج ترین این نوع رژیم غذایی است. در ادامه بصورت موردی به یک برنامه غذایی این رژیم لاغری می پردازیم. البته لازم به گفتن است که موارد زیر بصورت کلی بوده و هر فردی بایستی بر اساس شرایط خود رژیم خاص خود را از متخصص تغذیه دریافت کند. این رژیم غذایی عبارتند از:

نمونه ای از برنامه غذایی رژیم کانادایی 15 روزه
نمونه ای از برنامه غذایی رژیم کانادایی 15 روزه

روز اول

وعده صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قند

وعده ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز، اسفناج پخته شده و یک عدد گوجه فرنگی

وعده شام: 300 گرم گوشت پخته یا کباب شده، کاهو و آب لیمو

روز دوم

وعده صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قند

وعده ناهار: 10 ورق کالباس، یک لیوان ماست کم چرب

وعده شام: 300 گرم گوشت کبابی و یا پخته شده، آب لیمو ترش

روز سوم

وعده صبحانه: یک فنجان چای، 2 عدد خرما

وعده ناهار: نصف سینه مرغ پخته و کبابی، کاهو بدون آب لیمو

وعده شام: سالاد کرفس، کلم، گوجه فرنگی، آب لیمو

روز چهارم

وعده صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قند، یک ورق نان تست

وعده ناهار: یک لیتر آبمیوه، آب هویج و یا آب سیب، یک لیوان ماست کم چرب

وعده شام: 2 عدد تخم مرغ پخته شده، هویج پخته شده، 200 گرم پنیر کم چرب

روز پنجم

وعده صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قند، یک ورق نان تست بدون سبوس

وعده ناهار: یک عدد ماهی کبابی، یک قاشق چای خوری کره، آبلیمو

وعده شام: نصف سینه مرغ، کاهو، روغن زیتون به همراه آبلیمو

روز ششم

وعده صبحانه: یک فنجان چای، 2 عدد خرما

وعده ناهار: تعدادی کالباس مرغ، یک فنجان ماست کم چرب

وعده شام: نصف سینه مرغ، کاهو، روغن زیتون، آبلیمو

روز هفتم

وعده صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قند، یک ورق نان تست

وعده ناهار: دو تخم مرغ سفت آبپز، یک ورق کالباس، کاهو

وعده شام: سالاد کلم، گوجه فرنگی، سس آبلیمو، یک عدد میوه

روز هشتم

وعده صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قند

وعده ناهار: نصف سینه مرغ کبابی، کاهو، آبلیمو

وعده شام: 300 گرم گوشت کبابی، کاهو، یک عدد میوه

روز نهم

صبحانه:یک لیوان شیر

وعده صبحانه: یک لیوان شیر کم چرب

وعده ناهار: نصف سینه مرغ کبابی، کاهو، آبلیمو

وعده شام: سالاد کاهو، خیار، گوجه فرنگی، سس آبلیمو، یک عدد میوه

روز دهم

وعده صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قند، یک ورق نان تست

وعده ناهار: یک لیتر آب سیب یا آب هویج، یک لیوان ماست کم چرب

وعده شام: یک عدد تخم مرغ آب پز، یک عدد هویج پخته شده، مقداری پنیر کم چرب و رژیمی

روز یازدهم

وعده صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قند، یک ورق نان تست

وعده ناهار: یک عدد ماهی پخته یا کبابی کامل، یک قاشق چای خوری کره، آبلیمو

وعده شام: نصف سینه مرغ، کاهو، کرفس

روز دوازدهم

وعده صبحانه: یک لیوان چای، دو عدد خرما

وعده ناهار: دو عدد تخم مرغ سفت آبپز، یک هویج پخته شده

وعده شام: نصف سینه مرغ، کاهو و کرفس

روز سیزدهم

وعده صبحانه: یک لیوان شیر

وعده ناهار: گوشت یا مرغ پخته یا کبابی، گوجه فرنگی و سس آبلیمو، سالاد کاهو

وعده شام: سوپ آب مرغ یا آب گوشت، دو عدد نان تست، دو عدد میوه

روز چهاردهم

وعده صبحانه: یک لیوان چای، یک ورق نان تست با عسل

وعده ناهار: چند ورق کالباس مرغ، گوجه فرنگی، یک عدد خیار شور، دو عدد نان تست

وعده شام: نصف سینه مرغ، سالاد کاهو، گوجه فرنگی، یک عدد میوه

روز پانزدهم

وعده صبحانه: یک لیوان شیر کم چرب

وعده ناهار: گوشت یا مرغ کباب شده، سالاد خیار و گوجه فرنگی

وعده شام: سوپ مرغ یا گوشت، دو عدد نان تست، دو عدد میوه

شما می توانید برای دریافت برنامه رژیم کانادایی مربوط به خود، با یک متخصص تغذیه مشورت های لازم را انجام دهید.

حال در ادامه مقاله به بررسی مسئله شاخص توده بدنی و همچنین بهترین روش درمانی بیماری چاقی یعنی جراحی چاقی می پردازیم. همچنین جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

روز پانزدهم
روز پانزدهم

شاخص توده بدنی چیست؟

موضوع این مقاله در خصوص رژیم کانادایی است که موثر در کاهش وزن و لاغری برای افراد چاق است. حال مسئله مهمی که بوجود می آید این است که ما از کجا متوجه شویم که وضعیت بدنی ما در حالت چاقی است یا خیر. بنابراین باید از یک شاخص و یک معیاری استفاده شود که نشان دهد وضعیت بدنی ما در چه حالتی قرار دارد.

شاخص توده بدنی در واقع همان معیار و سنجشی است که به ما نشان خواهد داد که وضعیت بدنی ما چگونه است و به میزان لاغری یا چاقی ما خواهد پرداخت.

شاخص توده بدنی که به اختصار به آن BMI هم گفته می شود، به بررسی میزان چربی های موجود در بدن هم می پردازد. فرمول شاخص توده بدنی، نسبت وزن به قد است که هرچقدر میزان عدد بدست آمده در این شاخص بیشتر باشد، فرد به چاقی شدیدتری دچار شده است.

درکنار این مسائل، برای فهم بهتر شاخص توده بدنی، از تعدادی محدوده های عددی استفاده می شود که این محدوده های عددی کمک می کند که دقیقا متوجه شویم، وضعیت بدنی ما چیست و در صورت چاقی، میزان چاقی و روش درمانی مناسب آن کدام است.

در ادامه به بررسی بازه های عددی شاخص توده بدنی خواهیم پرداخت:

 • اگر فردی شاخص توده بدنی خود را زیر عدد 18.5 ببیند، یعنی فرد از لاغری شدیدی رنج می برند
 • اگر فردی دارای شاخص توده بدنی خود را بدست آورد و عدد بدست آمده در محدوده بین 18.5 تا 24.9 باشد، یعنی فرد در محدوده وزنی ایده آلی قرار دارد.
 • اگر فردی نسبت وزن به قد خود را بدست آورد و عدد بدست آمده در محدوده بین 25 تا 29.9 باشد، این موضوع نشان دهنده اضافه وزن در حد متوسط است.
 • اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در محدوده بین 30 تا 34.9 باشد، این موضوع یعنی فرد از چاقی شدید برخوردار است.
 • اما اگر فردی دارای شاخص توده بدنی بالاتر از عدد 35 باشد، این یعنی فرد به چاقی بسیار شدیدی دچار شده است و می بایست جراحی چاقی انجام دهد.

حال در ادامه مقاله رژیم کانادایی به بررسی جراحی چاقی خواهیم پرداخت. همچنین جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص شاخص توده بدنی و جراحی چاقی، انجام دهد.

در ادامه به بررسی بازه های عددی شاخص توده بدنی خواهیم پرداخت:
در ادامه به بررسی بازه های عددی شاخص توده بدنی خواهیم پرداخت:

جراحی چاقی چیست؟

در این مقاله، بارها از جراحی چاقی سخن گفتیم. جراحی چاقی به عنوان بهترین روش و موثرترین روش لاغری و کاهش وزن در دنیای پزشکی محسوب می شود. این روش درمانی با کمک بهترین و بروزترین تجهیزات پزشکی و جراحی، اقدام به تغییرات ساختاری در سیستم گوارش انسان خواهد کرد.

این تغییرات منجر به این مسئله خواهد شد که افراد دارای شاخص توده بدنی بالا، بصورت خودکار، مواد غذایی کمتری مصرف کنند و در نتیجه فرایند کاهش وزن در مدت زمانی کوتاه برای آنها رخ خواهد داد.

روش جراحی چاقی بدین گونه است که توسط روش لاپاراسکوپی انجام می شود. این روش درمانی در واقع یک روش کم تهاجم و کم عارضه است. به همین دلیل از جراحی چاقی به عنوان یک روش کم تهاجم و با کمترین جای زخم یاد می شود.

جراحی چاقی می تواند اهداف مختلفی را داشته باشد که مهمترین آن، کاهش وزن در کوتاه ترین زمان، بخصوص برای افرادی است که از طریق رژیم های غذایی از جمله رژیم کانادایی، به کاهش وزن نرسیده اند.

بنابراین جراحی چاقی یک روش صددرصدی محسوب می شود. از طرفی جراحی چاقی کمک کننده در درمان بیماری های مختلف مرتبط با چاقی است که در این مقاله در خصوص آن گفته شد.

جراحی چاقی دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آنها، تکنیک های خاص خود را در جراحی می طلبد. پزشک متخصص با توجه به شرایط جسمی بیمار و تشخیص خود، مشخص می کند که کدام روش جراحی چاقی می تواند برای فرد مفید باشد. ما در ادامه مقاله رژیم کانادایی به بررسی انواع روش های جراحی چاقی می پردازیم:

جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده به عنوان پراستفاده ترین روش جراحی چاقی محسوب می شود. هر ساله بسیاری از افراد از اسلیو معده برای کاهش وزن خود استفاده می کنند.

در این جراحی، نزدیک به 80 درصد حجم معده توسط دستگاه لاپاراسکوپی، از بدن بیمار خارج می شود. این کاهش حجم معده با کاهش مصرف مواد غذایی همراه بوده و در نتیجه بدن برای جبران کالری خود از چربی های انباشته شده در بدن استفاده می کند و در نهایت کاهش وزن مناسبی نیز رخ می دهد.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص عمل اسلیو معده انجام دهد.

عمل بای پس معده

عمل بای پس معده از دیگر کاربردیترین روشهای جراحی چاقی است. این جراحی در ابتدا معده را به دو بخش بزرگ و کوچک تقسیم می کند و سپس بخش بزرگ معده را از بدن خارج می کند.

سپس با هدف کاهش جذب مواد غذایی و بالا بردن سرعت دفع غذا، تغییراتی در سیستم روده کوچک اعمال می شود. در نهایت بخش تغییر یافته معده به روده کوچک تغییر یافته متصل می شود و جراحی خاتمه پیدا می کند.

بای پس با سوییچ اثنی عشری

جراحی بای پس با سوییچ اثنی عشری، از جراحی های ترکیبی و پیچیده در جراحی چاقی محسوب می شود. این جراحی، ترکیبی از عمل اسلیو معده و عمل بای پس معده است. در ابتدای جراحی، حجم وسیعی از معده از بدن بیمار حذف می شود. سپس تغییرات لازم در روده کوچک اعمال خواهد شد.

در نهایت کار، کیسه صفرا از بدن بیمار حذف می شود. این کار باعث کاهش ترشح هورمون گرسنگی در بدن می شود و فرد میل کمتری به مصرف مواد غذایی خواهد داشت.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی بای پس با سوییچ اثنی عشری، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی مشورت های لازم را انجام دهید.

شما در حال مطالعه مقاله رژیم کانادایی می باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم شیر و موز دیدن کنید.

حلقه گذاری معده

از دیگر روشهای جراحی چاقی که البته از کاربرد کمی هم برخوردار است، حلقه گذاری معده نام دارد. در این روش جراحی، در قسمت ابتدایی معده، حلقه ای قرار داده می شود که باعث کاهش حجم معده می شود.

این جراحی می تواند برای برخی از افراد دارای عوارضی باشد. به همین دلیل است که اغلب پزشکان از روش های دیگر برای جراحی چاقی استفاده می کنند.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص انواع جراحی چاقی انجام دهد.

حلقه گذاری معده
حلقه گذاری معده

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی یکی از محبوب ترین و رایج ترین انواع رژیم های لاغری یعنی رژیم کانادایی پرداختیم. این رژیم غذایی یک رژیم سریع و کوتاه مدت است که می تواند برای برخی از افراد دارای اضافه وزن، مناسب باشد.

در رژیم غذایی کانادایی، بایستی با قوانین و محدودیت های غذایی آن آشنا بود که در این مقاله در خصوص این موارد توضیحات کاملی ارائه شد. در کنار مزیت های این رژیم غذایی، به معایب رژیم کانادایی هم پرداخته شد که باید به آن توجه شود.

اما افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالایی هستند و طبیعتا از چاقی شدید رنج می برند، باید از روش های موثرتری برای کاهش وزن خود استفاده کنند که جراحی چاقی، بهترین روش محسوب می شود.

ما در این مقاله در خصوص جراحی چاقی و انواع آن توضیحاتی ارائه دادیم. با اینحال، توصیه اکید ما این است که برای کسب اطلاعات بیشتر و کاملتر در خصوص رژیم کانادایی و تاثیر آن در کاهش وزن و همچنین اطلاع از نحوه انجام جراحی چاقی، نزد یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی مراجعه نمایید و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید