رژیم چهل روزه برای بلغمی ها

قصد داریم  به بررسی موضوع رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها بپردازیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

در این مقاله سعی داریم در مورد رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. هر شخص به دلیل داشتن مزاج مختلف بایستی از یک رژیم لاغری مناسب برای از دست دادن وزن استفاده کند.

دم، صفرا، سودا و بلغم از جمله خلط هایی هستند که به میزان کافی در بدن هر شخص وجود دارد و غلبه کردن هر یک از آن ها بر دیگری منجر به تغییر مزاج آن شخص می شود.

رژیم چهل روزه برای بلغمی ها
رژیم چهل روزه برای بلغمی ها

به طور مثال با افزایش خلط بلغم در بدن، شخص دچار بلغم می شود که این امر به تدریج صدماتی را به بدن وارد نموده و سلامتی شخص را تهدید می کند.

زیرا بلغمی مزاج ها دارای طبع سرد و مرطوب هستند و استفاده از مواد غذایی که طبیعت سرد و خنک دارند، سبب افزایش خلط بلغم در بدن می شود که این مورد پیامدهای منفی را برای حفظ سلامتی بدن به همراه دارد.

در این راستا می توانید از مشاوره های دکتر سلیمی بهره ببرید. دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص گوارش و بهترین جراح لاغری شناخته می شود. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا در خصوص رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها مطالب جامع و کاملی را ارائه دهیم.

همزمان با مطالعه این مقاله، مطالعه مقاله پرولاکتین بالا و چاقی توصیه می شود.

رژیم چهل روزه برای بلغمی ها

بهترین صبحانه برای بلغمی ها:

 1. تخم مرغ عسلی
 2. پنیر به همراه گردو، زیره یا سیاه‌دانه (عدم مصرف آن به صورت تنها)
 3. خوردن بسیار کم شیر گرم شده با عسل
 4. انواع نان (بجز نان جو)
 5. مصرف خامه و سرشیر گاوی
 6. ارده کنجد

رژیم غذایی برای بلغمی مزاج ها:

 • گوشت شتر، گوسفند، کبوتر، سار و گنجشک
 • قدومه شیرازی
 • لیمو ترش
 • ادویه جات گرم شامل هل، دارچین، زنجبیل، زیره، زعفران، زنیان، سیر، موسیر و خردل
 • سبزیجاتی همچون کرفس، نعناع، ریحان، جعفری، ترخون و مرزه
 • گندم
 • نخود
 • کدو حلوای
 • انواع کلم
 • مارچوبه
 • گردو
عناوین مقاله:

بلغم چیست و نشانه های آن را نام ببرید.

رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها چیست؟

در رژیم غذایی بلغمی مزاج ها، چه گروه های غذایی توصیه نمی شود؟

دمنوش های موثر در کاهش وزن بلغمی ها را با ذکر خواص موجود در آن ها شرح دهید.

مناسب ترین راهکارها برای لاغری در بلغمی مزاج ها را توضیح دهید.

نتیجه گیری

 

بلغم

پیش از توضیح در مورد رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها، بهتر است شما را با خلط بلغم بیشتر آشنا کنیم. ترشح و تولید این مایع در معده انجام می شود و به عنوان یکی از چهار خلط (دم، صفرا، بلغم و سودا) داخل بدن است.

غلبه این خلط موجود در بدن، اختلالات بسیاری را به همراه دارد. سرد و مرطوب بودن بلغم یکی از مشخصه های بارز طبیعت آن هاست که افزایش آن در بدن منجر به سردی و در عین حال رطوبت بیشتر می شود. بهتر است بدانید هر شخص سالم تقریباً 1% بلغم در بدن دارد که به مراتب از دم و سودا سبک تر است.

بلغمی ها در زمان حجامت به علت سبکی فوق می توانند کم مایع و شفاف بودن خون خود را در نخستین خونگیری مشاهده کنند. این خلط بیشتر به سفیده تخم مرغ شباهت دارد که مرتبط به دستگاه lymphatic (لنفاوی) و یا Immune system (دستگاه ایمنی بدن) است.

بلغم
بلغم

در حال حاضر اغلب اشخاص با عارضه فوق در بدن روبرو هستند. چنانچه شخصی با وجود این که دارای وزن نرمال و طبیعی است اما تجمع بافت های چربی انباشته موجود در ناحیه شکم و پهلوهای وی بسیار است، باید گفت که شخص جزو این گروه از افرادی است که دارای مزاج بلغمی است.

پیشنهاد می کنیم از پست روزه گرفتن بعد از عمل اسلیو معده دیدن کنید.

نشانه های بلغم

این خلط موجود در بدن با نشانه های بسیاری همراه است. معمولاً بلغمی ها با نشانه هایی که در زیر به آن اشاره می کنیم، روبرو هستند:

اغلب بلغمی مزاج ها دارای موی بور و پوستی روشن هستند.

بزرگ بودن شکم یکی از نشانه های بارز بلغمی ها است که پس از هر بار مصرف مواد غذایی با اختلالات درد در این ناحیه همراه می شوند که این مسئله می تواند برای آن ها بسیار آزار دهنده باشد.

اسهال های شدید در برخی از افراد ممکن است بر اثر وجود بلغم موجود در بدن باشد که این امر سبب کاهش وزن شخص می شود.

نازک بودن مو یکی دیگر از نشانه های بلغمی مزاج ها است. حجیم و مشکی بودن موها حاکی از مزاج گرم افراد است.

تجمع بافت های چربی انباشته در ناحیه پهلوها در بلغمی مزاج ها بسیار زیاد است.

بیشتر بلغمی ها با نفخ معده و اختلالات گوارشی همچون سردی معده همراه هستند که با پیروی از یک برنامه تغذیه ی مناسب و سالم می توان به درمان و رفع این مشکلات کمک بسیار کرد.

غلبه بلغم

در بخش قبلی به علائم بلغمی ها اشاره کردیم. حال باید گفت که با غلبه بلغم، علائمی که در شما مشاهده می شود به چه صورت است و شیوه های دفع آن از بدن را برای حفظ سلامتی بیشتر بدانید.

بارزترین علائم غلبه بلغم
ترشی دهانسفیدی دهانسردی دست و پاهاچاقی پهلو و شکم
پوست آبکی و شلسفید شدن سریع موهاهضم نشدن مواد غذاییخواب آلودگی
ریختن آب دهان در زمان خوابترشح بسیار بینیبی تحرکیفراموشی و کم هوشی
معده دردضعف و سستیکم حواسیدفع ادرار همراه با فشار بسیار
ریزش موقولنج مداومپا درد و زانو دردانسداد ماهیچه های گردن و پشت
عارضه پارکینسونعارضه پیسیتنگی نفسنقرس
تپش قلبسرفه بسیاروجود لکه های قهوه ای در چشمضعف مثانه

برطرف کردن بلغم و لاغری

همان طور که اشاره کردیم، شیوه های کاهش وزن برای بلغمی مزاج ها و یا حتی اشخاصی که دارای مزاج های متعددی هستند، تفاوت های بسیاری در پرهیز برنامه رژیم غذایی وجود دارد که در ادامه توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهیم.

از متداول ترین سوء مزاج ها که در حال حاضر به دلیل مصرف گروه های غذایی نامناسب بیشتر اشخاص با آن همراه هستند، بلغم است.

طبق نظر دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی و متابولیک، نخستین مرحله برای دستیابی به وزن طبیعی و معالجه اضافه وزن بالا برای بلغمی مزاج ها، تشخیص طبع توسط پزشکان مجرب و حاذق در این امر است. برای معالجه اضافه وزن از طریق طب سنتی، نخست بایستی شناسایی مزاج انجام شود

و سپس بر حسب آن به منظور لاغری اقدامات لازم را از طریق رژیم غذایی مناسب انجام دهید. بلغمی ها میل بسیاری به مصرف میوه جات و یا سردی ها ندارند که این مورد یکی از نشانه های بارز آن ها است.

برطرف کردن بلغم و لاغری
برطرف کردن بلغم و لاغری

طبع سرد و تر، ویژگی مهم افراد بلغمی است. به عبارتی چربی بدن و یا رطوبت موجود در بدن آن ها نسبت به سایر افراد بیشتر است و همین موضوع سبب گردیده بدن آن ها پیوسته سرد باشد. لذا، از دست دادن وزن در این گروه از افراد کمی سخت خواهد بود و مستلزم صبر و حوصله و پایبند بودن به نکات پزشکی است.

بهتر است بدانید که این گروه از افراد با استعداد چاقی همراه هستند. به همین منظور پیروی از یک رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها می تواند در از دست دادن وزن موثر باشد.

رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها

اگر توجه کرده باشید، بلغمی ها با کمی افتادگی چشم همراه هستند و در بیشتر موارد با حس کرختی و یا سنگینی روبرو می باشد.

برابر کردن بلغم خود و استفاده از غذاهایی که خاصیت گرم و خشکی دارند، در یک رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها مانند اسپند، زیره، خرما و غیره این تاثیر را روی سیستم بدن این گروه از افراد دارد که از اضافه وزن بالا پیشگیری کند.

علاوه بر این با استفاده از مواد غذایی مسهل و دفع آن ها از معده و روده بعد از مصرف هر وعده غذایی، می توانید از اضافه وزن خود بکاهید.

از جمله موارد مهمی که در معالجه رژیم دفع بلغم و یا حتی انواع سوء مزاج ها از بدن بسیار موثر است و می توان گفت پنجاه درصد در مسیر معالجه اثربخش و کاربردی است، مصرف روغن زیتون، کنجد و کره های حیوانی است که می توانید جایگزین روغن های کارخانه ای و یا صنعتی که اثرات منفی را برای حفظ سلامتی بدن به همراه دارند، به میزان کالری مورد نیاز بدن کرد.

رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها
رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها

استفاده از چربی های حیوانی به میزان مناسب در مواد غذایی سبب دفع چربی های مضر موجود در بدن می شود. در رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها که دکتر سلیمی به بیماران توصیه می کنند، بلغمی ها نبایستی به تنهایی سردی جات مصرف کنند و بهتر است به غذاهایی که خاصیت سرد و مرطوب دارند، همچون برنج؛ کمی زیره اضافه کنند تا از این طریق اثرات مثبت آن را روی کاهش وزن مشاهده کنند.

طبع زیره سیاه

همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم، یکی از مواد غذایی که به درمان بلغمی مزاج ها کمک بسیار می کند، زیره سیاه است. بهتر است بدانید که خاصیت بیشتر ادویه ها گرم است همچون زیره سیاه که جزو این ادویه ها است.

گرم و خشک بودن این ادویه طبیعت بارز آن است که آویشن، عسل و حتی کتیرا از جمله مصلحات آن محسوب می شوند. چنانچه جزء آن گروه از افراد بلغمی هستید که از سرد بودن مزاج خود به دلیل بروز مشکلات متعدد و اضافه وزن بالا رنج می برید، مصرف این ادویه مناسب ترین گزینه درمانی است.

متذکر شدیم که بلغمی ها به علت رطوبت بسیار معده، طبع سرد بدن و اختلالات گوارشی، با بیماری های بسیاری همراه هستند.

البته اشخاصی که دارای مزاج گرمی هستند هم بایستی در زمان مصرف این ادویه توجه بسیار داشته باشند، زیرا گرمی بسیار هم باعث بروز مشکلات متعدد در بدن شخص می شود.

خواص زیره سیاه

در این بخش از مقاله رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها و با کمک دکتر سلیمی، قصد داریم به تاثیر این ادویه برای پروسه درمان کاهش وزن این گروه از افراد بپردازیم. مهمترین مواد مغذی این چاشنی؛ فیبر، کلسیم، روی و آهن است.

پیوسته برای گوارش بهتر مواد غذایی، مصرف این دمنوش گزینه مناسبی به منظور درمان پیشنهاد می شود. زیرا به دلیل بادشکن بودن این ادویه، نفخ شکم به آسانی برطرف می شود و در نتیجه باعث بهبود کارکرد دستگاه گوارش خواهد شد. ضد التهاب و آنتی اکسیدان بودن قوی زیره سیاه، از مهمترین خواص آن محسوب می شود.

دمنوش این طعم دهنده برای التیام انواع التهابات و همچنین روغن آن برای گرفتگی عضلات بسیار کاربردی است.

طبق نظر دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته، بلغمی ها هنگامی با از دست دادن وزن همراه می شوند که دستگاه گوارش آن ها بهبود یابد یا به عبارتی رطوبت معده با مصرف برخی خوراکی ها که دارای طبع مطلوبی هستند، برابری داشته باشد.

این ادویه با دارا بودن طبع گرم برای بلغمی مزاج ها که طبیعت سرد دارند، مفید است و سبب بهبود گوارش و در نتیجه کاهش وزن می شود.

در ضمن وجود منگنز داخل چاشنی فوق سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شود و این مورد از انباشته شدن بافت های چربی داخل بافت ها پیشگیری می کند. تقلیل کلسترول و گلوکز خون از دیگر مزایای زیره سیاه است که مصرف آن به بلغمی مزاج ها توصیه می شود.

گفتنی است که این دانه دارویی با دارا بودن پتاسیم در حفظ بهبود قلب بسیار مفید بوده و همچنین باعث تقلیل فشار خون می شود و پارامترهای فوق به تقلیل انقباضات عروق کمک کرده در نتیجه بهبود قلب را به دنبال دارد.

مصرف اسپند برای بلغمی مزاج ها

ممکن است در رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها مصرف اسپند هم به منظور کاهش وزن توصیه شود. از دست دادن وزن با اسپند متدی جدید و تایید شده برای افرادی است که به دلیل طبع سرد و مرطوب با اضافه وزن همراه هستند.

به دلیل طبع گرم آن می تواند در از دست دادن وزن مفید باشد و مصرف مداوم آن تاثیرات مثبتی را بر بدن داشته باشد. از مناسب ترین شیوه های کاهش چربی های اطراف شکم، مصرف این گیاه اثربخش است. طبق تجویز دکتر سلیمی، بلغمی ها می توانند از سه دانه تا (1 ق.م) از آن را در طول روز مصرف کنند.

توصیه می شود این گیاه را به صورت ناشتا همراه با یک لیوان آب مصرف کنید. گرم و خشک بودن طبع اسپند سبب گردیده تا سردی و رطوبت بلغمی ها بهبود یابد و در نتیجه شخص با از دست دادن چربی های شکمی همراه شود. خواص دیگر این گیاه به ضد باکتریایی و ضد میکروبی بودن آن اختصاص دارد که این عامل سبب تقلیل عفونت های معده خواهد شد.

 

رژیم های غذایی افراد بلغمی مزاج

مهمترین نکته در رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها، رعایت رژیم غذایی است که این گروه از اشخاص بایستی از استفاده بعضی گروه های غذایی که می تواند در افزایش وزن موثر باشد، در این دوره بپرهیزند. مواد غذایی که به این افراد توصیه نمی شود:

ماستمیوه ترش و کالکیوینارنگی
لیمو شیرینخیار پوست کندهروغن مایعروغن نباتی
نوشابهبرنجکره کارخانه ایسرکه
فراورده های لبنیگوشت سفیدقهوهچای
نسکافهقارچترشی و لیتهعدس
سیب زمینیسوسیسفست فودکالباس
گوشت گاوگوشت گوساله 

مصرف اغلب این مواد غذایی سبب افزایش وزن و در نتیجه چاقی شکمی و بروز اختلالات متعدد می شود.

بهتر است بدانید طبع نوشیدنی های سالمی مانند آب، سرد و مرطوب است و بلغمی ها با مصرف آن می توانند به راحتی با اضافه وزن همراه شوند و به همین منظور مصرف آن فقط در زمان تشنگی توصیه می شود.

پیامدهای مصرف فست فود

مصرف مواد غذایی متعدد به روش های مختلف روی مصرف کنندگان اثراتی را به دنبال دارد که این موضوع می تواند در بلغمی ها بیشتر مشاهده شود.

پیامدهای مصرف فست فود
پیامدهای مصرف فست فود

با توجه به عنوان مقاله و علائم بلغمی مزاج ها، سعی داریم در ادامه به پیامدهای مصرف مواد غذایی فست فودی که می تواند پیامدهای منفی را برای حفظ سلامتی بدن آن ها به همراه داشته باشد، مواردی را متذکر شویم:

افزایش فشار خون:

اغلب مواد غذایی فوری یا به عبارتی فراوری شده به دلیل مواد نگهدارنده، سرشار از سدیم هستند که افزایش دهنده طعم غذا می باشد. مسئله مهم این است که محصولات غذایی دارای بیشترین سدیم، نقش زیادی در پرفشاری و در نهایت مشکلات قلبی عروقی دارند.

افزایش فشار خون به تدریج سبب باریک و یا سفت شدن عروق خونی می شود و مهمترین عامل ریسک سکته مغزی، حملات قلبی و نارسایی قلبی است. طبق نظر دکتر سلیمی، بیشتر بزرگسالان به منظور ثابت نگه داشتن فشار خون بایستی در طی روز تنها (1500 mg) نمک استفاده کنند.

اما با این که در برنامه رژیم غذایی اکثر افراد، مصرف سدیم بسیار متداول است، این امر می تواند بر میزان سدیم دریافتی بدن تاثیرگذار بوده و سبب بالا رفتن فشار خون شود.

ایجاد نفخ:

مصرف وعده های غذایی که مملو از Sodium (سدیم)، کربوهیدرات های تصفیه شده و یا چربی بسیار مانند فست فودها هستند، سبب نفخ می شوند. حال چنانچه در کنار این وعده غذایی، نوشیدنی نظیر نوشابه افزوده شود، کربناسیون موجود در آن می تواند سبب تشدید نفخ در فرد شود.

افزایش کلسترول:

انواع محصولات غذایی که در روغن فراوان سرخ می شوند، چربی بسیار بالایی دارند که مشتمل بر چربی های اشباع شده هستند. مصرف بسیار این چربی ها در برنامه رژیم غذایی سبب افزایش کلسترول یا ال دی ال (LDL) می شود که این عامل می تواند به تدریج اختلال قلبی عروقی را تا حد بسیار در شخص مصرف کننده افزایش دهد.

ایجاد اختلالات گوارشی:

کلوچه ها، انواع شیرینی جات و خوراکی ها با این که طعم لذیذ و خوشمزه ای دارند، اما تمامی این محصولات جزء مواد غذایی فراوری شده محسوب می شوند و بدون فیبر هستند. مصرف بیست و پنج الی سی و پنج گرم فیبر در طی روز می تواند سبب تسهیل حرکت مواد موجود در سیستم گوارش شود.

شما می توانید با مصرف منظم فیبر در رژیم غذایی به رشد باکتری هایی که برای روده مفید هستند، کمک بسیار کنید و حس سیری مضاعف داشته باشید. چنانچه به مصرف مواد غذایی فست فودی علاقه بسیار دارید، برای کسب مقادیر کافی فیبر روزانه با پیامدهای بسیار روبرو خواهید شد.

به همین منظور بلغمی مزاج ها به دلیل مصرف این گروه از مواد غذایی، اغلب با مشکلات گوارشی نظیر ترش کردن، یبوست، نفخ معده و غیره همراه هستند.

عدم انرژی و حس خستگی:

رسیدن سریع گلوکز تصفیه شده و کربوهیدرات های موجود در این گروه از محصولات غذایی سبب بالا رفتن گلوکز خون می شود. در واقع این امر بدن را مجبور میک ند تا انسولین بیشتری تولید نموده و خیلی سریع آن را کاهش دهد.

پروسه فوق سبب بدخلقی و حس خستگی در فرد می شود. بنابراین، یک وعده غذایی مناسب و حاوی پروتئین، کربوهیدرات های سرشار از فیبر و حتی چربی های سالم برای جذب و گوارش، به زمان بیشتری احتیاج دارند. چرخه فوق سبب تقلیل ترشح گلوکز در مسیر خون شده و در نتیجه انرژی ثابت به دست می آید.

همان طور که در نشانه های افراد بلغمی بیان کردیم، اغلب آن ها به دلیل مصرف این گروه های غذایی ممکن است با حس خستگی مداوم و نداشتن انرژی و یا حتی دیر هضمی غذاها مواجه شوند.

عدم انرژی و حس خستگی:
عدم انرژی و حس خستگی:

تاثیرات بلند مدت فست فودها

علاوه بر این که این گروه از محصولات غذایی سبب افزایش وزن و چاقی شکمی در افراد می شود، مصرف مداوم آن ها در طولانی مدت پیامدهای منفی را به دنبال دارد.

بیشتر فست فودها به دلیل این که مملو از نمک، گلوکز، چربی ترانس، فیبر، آنتی اکسیدان، کالری، محصولات فراوری شده، چربی های اشباع شده و دیگر مواد غیر مغذی هستند، طعم لذیذ و خوشمزه ای دارند.

اغلب آن ها دارای فیبر پایینی هستند. معمولاً این گروه از غذاها که دارای کمترین فیبر می باشند، دارای ریسک ابتلا به مشکلات گوارشی نظیر یبوست و تقلیل باکتری های مفید موجود در روده هستند.

تاثیرات بلند مدت فست فودها
تاثیرات بلند مدت فست فودها

تحقیقات حاکی از آن است که مصرف فست فودها تاثیرات جبران ناپذیری را روی سلامتی بدن به همراه دارند که مشتمل بر ابتلا به دیابت نوع دو، اضافه وزن بالا، مشکلات قلبی عروقی و مقاومت به هورمون انسولین است.

پیامدهای نامبرده در اغلب بلغمی ها که با تجمع بافت های چربی انباشته شکمی همراه هستند، مشاهده می شود. لذا، توصیه می شود در رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها، از مصرف فست فودها و یا هر نوع مواد غذایی فرآوری شده خودداری کنید.

معالجه بلغم پهلو و شکم

میوه هایی که در برنامه رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها مناسب است:

1)    گلابی 2) کشمش 3) مویز 4) انجیر 5) توت 6) انبه 7) سیب 8) خرما

است. همان طور که گفتیم، بلغمی ها بایستی از مصرف فراورده های لبنی مانند ماست و یا حبوبات، ترشیجات و حتی مواد غذایی ترش در این بازه زمانی برای رسیدن به بهترین نتیجه در کاهش وزن دوری کنند.

بهتر است در زمان تشنگی از آب ولرم و یا جوشیده شده مصرف کنند و از نوشیدنی های غیر طبیعی، نوشابه و از همه مهمتر آب یخ بپرهیزند.

به منظور مشاهده نشانه های نخست روند بهبودی، بایستی در برنامه رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها، از مصرف این گروه های غذایی خودداری نموده و به تمامی دستورالعمل های پزشکی به منظور مصرف سالم ترین گروه های غذایی پایبند باشند. لازم به توضیح است که هر شخص بایستی بر اساس وزنش در طی روز به میزان کافی آب میل کند.

خاصیت کشمش در حفظ سلامتی بلغمی ها

یکی از بهترین و سالم ترین میان وعده ها که اغلب متخصصین تغذیه به افراد بلغمی در برنامه رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها توصیه می کنند، مصرف کشمش است.

به خصوص در صورتی که به مصرف خوراکی های شیرین علاقه دارید، استفاده از آن به میزان کافی در برنامه رژیم غذایی مفید است. کشمش سرشار از پتاسیم، کلسیم، آهن، فیبر و دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن است که تامین کننده انرژی لازم در بدن است.

در بخش نشانه های بلغمی مزاج ها اشاره کردیم که ریزش موی زودتر از موعد، از بارزترین علائم این گروه از افراد است که با مصرف کشمش به عنوان میان وعده سالم می توانند تا حدی روند آن را به تعویق بیندازند و به درخشندگی پوست و موها کمک کنند.

این میوه خشک مقوی شامل منگنز، مس، ویتامین B6 و پروتئین است. به همین منظور به دلیل وجود ترکیبات مغذی موجود، مصرف آن در برنامه رژیم غذایی بلغمی ها توصیه می شود.

بلغمی ها به دلیل افزایش شاخص توده بدنی بالا ممکن است با اختلالات متعددی مرتبط به اضافه وزن بالا همراه شوند.

در ادامه شما را با برخی دیگر از خواص کشمش بیشتر آشنا خواهیم کرد:

کشمش با تقلیل فشار خون و گلوکز خون می تواند ریسک ابتلا به مشکلات قلبی را در این گروه از افراد تا حد قابل توجهی تقلیل دهد. تقلیل LDL (کلسترول بد خون) با فیبر موجود در این میوه تقلیل می یابد و به این ترتیب سبب تقلیل فشار بر قلب می شود.

از دیگر مشکلات مرتبط به اضافه وزن بالا، بروز انواع سرطان ها است که یکی دیگر از اثرات مفید این میوه خشک، خواص ضد سرطانی است. آنتی اکسیدان موجود در کشمش از پارامترهای طبیعی همچون پیری و یا شیوه های زندگی پیشگیری می کند. فیتوکمیکال ها از دیگر آنتی اکسیدان های قوی در کشمش هستند که ریسک ابتلا به اختلالات مزمن نظیر پوکی استخوان، دیابت و حتی سرطان را تا حد بسیار تقلیل می دهد.

این میوه خشک به دلیل دارا بودن فیبر، به گوارش مواد غذایی کمک بسیار می کند و در نتیجه اختلالات معده را در بلغمی مزاج ها تا حد بسیار برطرف می کند.

کشمش مملو از فیبرهای غذایی سالم است که مصرف مقادیری از این فیبر غذایی، علاوه بر حس سیری، سبب تقلیل مقدار کالری مصرفی و در نتیجه لاغری می شود. در مجموع فروکتوز موجود در این میوه خشک سبب از دست دادن وزن و دریافت انرژی مورد نیاز بدن می شود.

کشمش برای التیام دردهای حاصل از اختلالات التهابی نظیر نقرس و Arthritis به عنوان یک درمانگر مفید عمل می کند. پلی فنول ها و آنتی اکسیدان های موجود در کشمش سبب ایجاد چنین اثربخشی شده و مشکلات فوق را التیام می بخشد.

اثر آنتی اکسیدانی این میوه خشک بیشتر به دلیل پلی فنول (مواد گیاهی) است که می تواند از بروز مشکلات مزمن نظیر آلزایمر که نشانه دیگر بلغمی ها است و نیز دیابت پیشگیری کند.

دمنوش مناسب در رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها

با بیان این که بلغمی ها دارای طبیعت سرد و مرطوب هستند، در این بخش سعی داریم به بهترین دمنوش ها که طبع گرمی دارند و برای برطرف کردن بلغم شکم گزینه درمانی مناسبی به شمار می آیند، مواردی را متذکر شویم. از دمنوش های لاغری برای بلغمی ها می توان به:

1)    دمنوش زنجبیل 2) دمنوش به لیمو 3) دمنوش دارچین 4) دمنوش بادرنجبویه 5) دمنوش بابونه 6) دمنوش نعناع 7) دمنوش گل گاوزبان 8) دمنوش بهارنارنج

اشاره کرد که اثر زیادی در از کاهش وزن این اشخاص و در نتیجه کاهش نشانه های بلغمی ها به همراه دارد. در ادامه به ترتیب در مورد خواص، مزایا و تهیه هر یک از این دمنوش های لاغری توضیحاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

تهیه دمنوش زنجبیل:

یکی از مناسب ترین دمنوش هایی که دکتر سلیمی به افراد بلغمی برای رفع مشکل اضافه وزن بالا توصیه می کنند، دمنوش زنجبیل است. طبیعت گرم و خشک گیاه زنجبیل سبب گردیده که در معالجه بلغمی مزاج ها موثر باشد.

برای تهیه دمنوش فوق، بایستی در یک لیوان آب جوش کمی زنجبیل اضافه کنید و ده دقیقه به آن زمان دهید تا کاملاً دم بکشد. سپس با افزودن یک ق.غ عسل طبیعی می توانید این دمنوش اثربخش و مفید را در طی روز میل کنید. صبح و یا شب بهترین زمانی است که بلغمی ها می توانند از این نوشیدنی استفاده کنند.

تهیه دمنوش زنجبیل:
تهیه دمنوش زنجبیل:

تاثیر زنجبیل در کاهش وزن

پژوهش های پزشکی مختلفی در خصوص مصرف زنجبیل برای کاهش وزن انجام شده است که بیشتر آن ها بیانگر تقلیل وزن است.

ترکیبات موجود در این گیاه که بیشتر تاثیر ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و فلاونوئیدها دارد، به نوعی در از دست دادن وزن و لاغری مفید است. دیگر تاثیرات این گیاه که در برنامه رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها توصیه می شود عبارتند از:

گوارش بهتر:

از مهمترین اثرات این گیاه در کاهش وزن، گوارش بهتر مواد غذایی است زیرا بلغمی مزاج ها با مشکل دیر هضم شدن مواد غذایی یا به عبارتی ماندن بسیار غذا در معده همراه هستند و در نتیجه این مورد به تدریج سبب نفخ و یا یبوست در فرد می شود.

مصرف این دمنوش لاغری برای بلغمی ها با تقلیل التهابات گوارشی، علاوه بر بهبود هضم، اثر بسیاری در پیشگیری از استفراغ و یا حالت تهوع دارد.

طبیعت ضد التهابی زنجبیل:

هر چند التهابات برای بهبود بدن وجود دارند اما بیشتر شدن آن ها در بدن می تواند زمینه ساز مشکلات متعدد باشد. در بیشتر موارد؛ باکتری ها، ترکیبات شیمیایی و یا پیروی از رژیم های ناسالم منجر به التهابات بدنی می شود. این گیاه با دارا بودن خاصیت ضدالتهابی خود سبب تقلیل التهابات فوق شده و در نتیجه لاغری و افت وزن را به همراه دارد.

تقلیل چربی:

اثربخش ترین خاصیت زنجبیل به تقلیل فشار خون، چربی خون و کلسترول خون مربوط است. موارد فوق می تواند احتمال ابتلا به مشکلات قلبی عروقی را تا حد بسیار تقلیل دهد. همچنین برای لاغری کلی یا به عبارتی حذف بافت های چربی انباشته در بدن مفید است.

وجود این تاثیرات مثبت در دمنوش زنجبیل سبب گردیده که اغلب متخصصین همچون دکتر سلیمی، مصرف این دمنوش را در طی روز به بلغمی مزاج ها توصیه کنند.

تقلیل چربی:
تقلیل چربی:

افزایش متابولیسم بدن:

بالا رفتن سوخت و ساز بدن و یا کالری سوزی از مهمترین تاثیرات این دمنوش است. مصرف پیوسته و مناسب آن، تقلیل چربی های انباشته موجود در ناحیه پهلوها و شکم را در پی دارد.

به همین منظور دکتر مهدی سلیمی در برنامه رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها مصرف این دمنوش اثربخش و مفید را گزینه درمانی مناسبی توصیه می کنند.

در مجموع این گیاه گرم و خشک، اثر بسیاری در افزایش دمای بدن و افزایش سوخت و ساز بدن و یا کالری سوزی به همراه دارد و این مورد برای رسیدن به تناسب اندام می تواند بهترین گزینه باشد.

تاثیر سیر کنندگی:

خاصیت دیگر گیاه زنجبیل که مصرف آن در رژیم غذایی بلغمی مزاج ها توصیه می شود، سیرکنندگی و اثرات مثبت آن در کاهش وزن است که در پی افزایش دمای بدن رخ می دهد. براساس مطالعات صورت گرفته، اشخاصی که در برنامه غذایی خود زنجبیل بسیاری استفاده می کنند، حس گرسنگی کمتری را در طی روز تجربه خواهند کرد.

توصیه می کنیم در کنار مطالعه این مقاله، مقاله بهترین دکتر اسلیو معده در یزد را مطالعه کنید.

اثربخشی روی اکسیداسیون چربی:

خاصیت گرم این گیاه کمک بسیاری به اکسیداسیون چربی می کند، زیرا با دریافت انرژی مصرفی بیشتر، سبب افزایش دمای بدن می شود. چرخه فوق به منظور این که باعث افزایش سوخت و ساز بدن شود، بسیار اثربخش است. دمنوش فوق منجر به حرارت زایی بدن و در نتیجه حس سیری مضاعف می شود.

در این بخش سعی کردیم کلیه خواص و اثرات مثبت دمنوش گیاهی زنجبیل را روی کاهش وزن افراد بلغمی بررسی کنیم.

اثربخشی روی اکسیداسیون چربی:
اثربخشی روی اکسیداسیون چربی:

تهیه و خواص دمنوش به لیمو در کاهش وزن

یکی دیگر از دمنوش های مناسب برای لاغری بلغمی مزاج ها، نوشیدنی به لیمو است که تاثیرات بسیاری را برای بهبود معده به همراه دارد. روش تهیه این دمنوش به این شکل است که در یک لیوان آب جوش، کمی به لیموی خشک اضافه کنید.

ده دقیقه زمان دهید تا کاملاً دم بکشد. می توانید تا صد و بیست دقیقه پس از مصرف هر وعده غذا، دمنوش فوق را برای حذف بافت های چربی شکمی میل کنید.

البته در صورت تمایل می توانید اسطوخودوس، رازیانه و یا آویشن را به ترکیب دمنوش خود اضافه کنید تا اثرات مثبت آن را روی کاهش وزن خود مشاهده کنید. با ما همراه باشید تا از خواص این دمنوش در برنامه رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

کاهش وزن طبیعی:

اصلی ترین موضوع در بهبود بلغمی مزاج ها که با چاقی شکمی همراه هستند، رسیدن به وزن نرمال و طبیعی است. به این ترتیب مصرف این دمنوش (فاقد شکر) تاثیر مثبتی بر لاغری این گروه از افراد به همراه دارد.

دمنوش فوق به شکل اختصاصی برای کاهش وزن مفید است. تحقیقات نشان می دهد که دمنوش فوق سبب بی اشتهایی، عدم میل به مصرف شیرینی جات و یا تنقلات را برای مصرف کننده در پی دارد.

مصرف این نوشیدنی در میان وعده های غذایی و از دست دادن وزن به شما کمک بسیار می کند. در ضمن شما با مصرف دمنوش به لیمو به شکل طبیعی با عدم اشتها همراه خواهید شد و از اشتهای کاذب جلوگیری می کند.

همچنین تنظیم سوخت و ساز بدن، حذف سلولیت و چربی سوزی از دیگر تاثیرات دمنوش به لیمو است که در لاغری برای بلغمی مزاج ها مفید است.

بهبود گوارش:

از زمان های گذشته، در اغلب تمدن ها مصرف این دمنوش برای بهبود هضم بسیار مفید بوده است. خاصیت ضد اسپاسمودیک موجود در به لیمو سبب تسکین دردهای شکمی می شود یا به عبارتی سبب التیام سیستم گوارشی می شود.

با مصرف این نوشیدنی مفید می توانید نشانه های نفخ و یا گرفتگی شکم، سوء هاضمه، سندروم روده تحریک پذیر را تا حد بسیار بهبود بخشید. در واقع این امر به بهبود کارکرد سیستم گوارش کمک بسیار می کند.

بهبود گوارش:
بهبود گوارش:

تقلیل خستگی:

بلغمی ها به دلیل مصرف برخی مواد غذایی و تاثیر آن بر بدن پیوسته، با خستگی و یا خواب آلودگی همراه هستند. به همین منظور مصرف این نوشیدنی می تواند سبب بهبود علائم فوق شود.

تقلیل درد مفاصل:

تحقیقاتی که برای بلغمی مزاج ها انجام شده حاکی از آن است که مصرف منظم این نوشیدنی پس از گذشت 9 هفته سبب تقلیل رماتیسم یا دردهای مفصلی می شود. به لیمو با داشتن ورباسکوزید، تاثیرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی را به همراه دارد.

دکتر مهدی سلیمی به بلغمی مزاج ها که به دلیل طبع سرد و مرطوب بدن و همچنین اضافه وزن بالا به آرتروز و یا دردهای مفصلی همراه هستند، مصرف منظم این نوشیدنی را برای درمان و تقلیل نشانه های فوق، گزینه درمانی مناسبی می دانند.

تهیه و خاصیت دمنوش دارچین در کاهش وزن

یکی دیگر از دمنوش های مناسب که در رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها توصیه می شود، دمنوش دارچین است. برای تهیه این دمنوش شما می توانید در یک قوری آب جوش، 2 تکه از چوب دارچین را روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا کاملاً دم بکشد و سپس با افزودن (1 ق.غ) عسل، آن را در طی روز میل کنید.

تحقیقات بیانگر این است که بلغمی ها که اغلب از فست فود و یا مواد غذایی پرچرب استفاده می کنند، با مصرف این دمنوش می توانند پیامدهای منفی این نوع مواد غذایی بسیار چرب را تا حد بسیار تقلیل دهند.

در حقیقت مصرف این دمنوش اثربخش برای لاغری و کاهش وزن می تواند موثر باشد. همچنین اثر آن روی میزان قند خون برای از دست دادن وزن هم موضوع بسیار مهمی است که در درمان افراد بلغمی مفید است.

تهیه و خاصیت دمنوش دارچین در کاهش وزن
تهیه و خاصیت دمنوش دارچین در کاهش وزن

دقت داشته باشید که دمنوش فوق به تنهایی سبب لاغری در طولانی مدت نمی شود، بلکه رعایت دستورالعمل های پزشکی که اغلب متخصصین در خصوص پرهیز غذایی به بلغمی مزاج ها توصیه می کنند، نقش موثری در کاهش وزن و یا رسیدن به وزن طبیعی دارد.

فیبر موجود در دارچین به شما کمک می کند تا در وعده های غذایی با حس سیری مضاعف همراه باشید و دیرتر احساس گرسنگی کنید. فشار خون و کلسترول بالا با مصرف منظم دمنوش دارچین در برنامه رژیم غذایی بلغمی ها تا حد بسیاری تقلیل می یابد. همچنین آلزایمر(فراموشی) و یا گرفتگی عضلات با مصرف این نوشیدنی مفید بهبود می یابد.

چاقی و اضافه وزن بالا سبب افزایش سطح کلسترول خون در افراد بلغمی مزاج می شود. به همین منظور مصرف منظم آن سبب افزایش (HDL) و تقلیل (LDL) خواهد شد.

تهیه و خواص دمنوش بابونه در کاهش وزن بلغمی ها

اضافه وزن بالا در بلغمی مزاج ها یکی از بارزترین نشانه های آن ها است که در این بخش سعی داریم با معرفی دمنوش بابونه و تاثیر آن در کاهش وزن، توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

طبع این گیاه گرم و خشک است و به عنوان یک تقویت کننده تلخ محسوب می شود که مصرف آن به صورت دمنوش به بلغمی ها که دارای طبیعت سرد و تر هستند، کمک بسیار می کند.

شما می توانید دمنوش فوق که خواص درمانی بسیار دارد را به شیوه های متعدد تهیه و میل کنید. این دمنوش پرخاصیت به تقویت دستگاه ایمنی بدن کمک بسیاری می کند و همچون یک تسکین دهنده مفید محسوب می شود.

مقداری بابونه را در یک قوری آب جوش بریزید و سه دقیقه زمان دهید تا کاملاً دم بکشد. برای داشتن مزه بهتر می توانید لیموی تازه و یا عسل را به دمنوش خود اضافه نموده و در طول روز آن را به عنوان یک نوشیدنی مفید میل کنید.

خواص دمنوش بابونه

این گیاه خاصیت درمانی فراوانی دارد که مهمترین آن بهبود معده است. خواص ضد اسپاسم و ضد التهابی قوی این گیاه سبب گردیده تا در معالجه مشکلات معده در بلغمی ها مفید باشد. این دمنوش سودمند در تقلیل اشتها و رژیم لاغری هم تاثیرگذار بوده به طوری که در کنار یک برنامه رژیم غذایی استاندارد و مطلوب و داشتن فعالیت های ورزشی منظم می تواند به چربی سوزی و در نتیجه کاهش وزن کمک بسیار کند.

این دمنوش خاصیت آنتی اکسیدانی بسیاری دارد و متابولیسم بدن و یا کالری سوزی را تا حد بسیار افزایش داده و به بهبود گوارش مواد غذایی که مشکل اصلی بلغمی مزاج ها است، کمک بسیار می کند.

گوارش سریع تر و بهتر مواد غذایی سبب افزایش کارکرد سیستم ادراری و در نهایت بیشتر شدن حجم ادرار خواهد شد. دفع چربی های موجود در بدن به خصوص بافت های چربی موجود در ناحیه شکم و پهلوها سبب بهبود سیستم گوارش می شود.

دیگر خواص درمانی این دمنوش در رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها

بی اشتهایی:

اصلی ترین خاصیت این دمنوش به عدم اشتها در افراد بلغمی اختصاص دارد. در واقع این نوشیدنی طبیعی به مهار اشتها به وسیله ترشح هورمون Serotonin (سروتونین) کمک بسیار می کند. مصرف این دمنوش به طور روزانه تقلیل انسولین را در پی دارد.

این دمنوش سبب تقلیل مقاومت سلول ها نسبت به هورمون انسولین می شود و به روش غیر مستقیم به کاهش وزن در این گروه از افراد کمک بسیار می کنند. برای اثربخشی این دمنوش و کاهش وزن بهتر است یک فنجان از این دمنوش پرخاصیت را پیش از هر وعده غذایی میل کنید تا به تدریج شاهد تاثیرات مثبت آن باشید.

ترشح بسیار شیره گوارشی:

شیره معده به تجزیه و گوارش مواد غذایی دریافتی کمک بسیار می کند و در نهایت برای لاغری لازم است.

دی هیدراته نگه داشتن بدن:

از مهمترین پارامترهای تقلیل وزن سریع، هیدراته یا آب داشتن بدن است. در این رابطه دمنوش بابونه به هیدراته نگه داشتن بدن برای تسریع در روند لاغری در بلغمی مزاج ها موثر است.

تقلیل استرس و کاهش وزن:

دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته به تمامی بلغمی ها متذکر می شوند که میان اضافه وزن بالا و استرس، رابطه مستقیمی وجود دارد. پارامترهای عصبی و در عین حال اضطراب های شدید از جمله مواردی هستند که در سیستم غدد درون ریز تاثیر زیادی دارند.

داشتن استرس های بسیار روزانه سبب به هم ریختن تعادل هورمون های موجود در بدن و ترشح بسیار هورمون Cortisol (استرس) می شود. به این ترتیب این امر باعث تقلیل سوخت و ساز بدن و بیشتر شدن اشتها و در نهایت اضافه وزن در فرد می شود.

بیشتر بلغمی ها از این شرایط مستثنی نیستند. به همین منظور مصرف این نوشیدنی پرخاصیت در مقابله با استرس که می تواند عامل اصلی اضافه وزن آن ها باشد، موثر بوده و به آرامش آن ها کمک بسیار می کند.

تقلیل استرس و کاهش وزن:
تقلیل استرس و کاهش وزن:

خاصیت دمنوش بهار نارنج و تاثیر آن در لاغری

طبیعت این گیاه که به عنوان یکی از بهترین دمنوش ها معرفی می شود، گرم و خشک است و دارای مزه و عطر بی نظیری است و مصرف آن برای بلغمی مزاج ها فواید بسیاری را به دنبال دارد.

ترکیبات موجود در بهار نارنج شامل ویتامین های (D)، (C) و (B) و دیگر مواد بسیار موثری نظیر فورانوکومارین و Flavonoids است که سبب گردیده دمنوش این گیاه، فواید متعددی را برای حفظ سلامتی بدن به همراه داشته باشد.

گفتنی است که برای تهیه این دمنوش، بیست دقیقه زمان نیاز است تا بهار نارنجی را که در داخل یک فنجان آب جوش ریخته اید، کاملاً دم بکشد. بلغمی مزاج ها که با اختلالات گوارشی بسیاری به دلیل سردی سردل، نفخ معده و یا بی مزگی دهان همراه هستند، می توانند از دمنوش این داروی طبیعی استفاده کنند.

در واقع نوشیدنی فوق سبب کارکرد بهتر و صحیح معده و روده ها می شود. درد و ناراحتی های معده که اغلب بلغمی ها با آن همراه هستند، با مصرف این نوشیدنی تا حد بسیار رفع می شود و به بهبود رفلاکس معده کمک بسیار می کند.

مشکل یبوست

اکثر بلغمی ها به دلیل مصرف انواع گروه های غذایی ناسالم نظیر سوسیس، کالباس و انواع فست فودها ممکن است با مشکل یبوست همراه شوند، به همین منظور توصیه می کنیم حتماً از دمنوش پرخاصیت بهار نارنج برای برطرف کردن مشکل فوق استفاده کنند.

تاثیر قابل ملاحظه این نوشیدنی برای رفع اضافه وزن بالا مورد دیگری است که مصرف آن به بلغمی ها توصیه می شود. نوشیدنی فوق با دارا بودن خواص درمانی بسیار می تواند در لاغری و دستیابی به تناسب اندام موثر باشد.

همچنین ترکیبات فعال موجود در دمنوش بهار نارنج به تقلیل گلوکز خون کمک بسیار می کند و در نهایت مصرف مداوم آن، از دست دادن وزن را به همراه دارد که می تواند در بهبود نشانه های بلغمی ها موثر باشد.

مشکل یبوست
مشکل یبوست

تعیین رژیم غذایی برای بلغمی مزاج ها

به منظور این که بلغمی ها لاغری قابل توجهی را تجربه کنند و پروسه معالجه شان موثرتر انجام شود، بهتر است برنامه های غذایی انتخاب شود که با شرایط بدنی این گروه از افراد متناسب باشد که در این زمینه دکتر مهدی سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته، راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهند.

اساسی ترین موردی که در برنامه غذایی بلغمی ها توصیه می شود، به این موضوع اختصاص دارد که بایستی از مصرف بعضی خوراکی ها که سبب تشدید نشانه های بلغم می شود، بپرهیزید.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم برای وزن 90 کیلو دیدن کنید.

تعیین رژیم غذایی برای بلغمی مزاج ها
تعیین رژیم غذایی برای بلغمی مزاج ها

زیرا همین مسئله نسبتاً ساده می تواند به تدریج باعث اضافه وزن و بروز مشکلات متعدد در آن ها شود. بایستی در مصرف برخی محصولات غذایی اعتدال را حفظ کنید تا بتوانید شیوه زندگی و تجربه یک برنامه غذایی مطلوب را داشته باشید. در بخش های قبلی متذکر شدیم آب نوشیدنی که در طی روز برای رفع تشنگی مصرف می کنید هم دارای طبیعت سرد و مرطوب است.

به این ترتیب اگر بلغمی مزاج ها شناخت کافی در خصوص انواع مواد غذایی و نوشیدنی ها و یا همچنین استنباط صحیح از وضعیت سلامتی خود داشته باشند، می توانند با کنترل بیشتری بر تشنگی خود به میزان مناسب از آن استفاده کنند.

طبق نظر دکتر مهدی سلیمی، مصرف این نوشیدنی تنها در شرایطی برای بلغمی ها مجاز است که برای رفع تشنگی باشد و بهتر است از دمنوش های طبیعی اثربخش و مفید که در بخش قبلی بیان کردیم، استفاده کنید.

مصرف سبزیجات مناسب در رژیم بلغمی مزاج ها

دکتر مهدی سلیمی برای معالجه این گروه از افراد، مواردی را متذکر می شوند که در طب سنتی هم توصیف صحیحی در رابطه با آن ها بیان شده است تا از این طریق رسیدگی بیشتری روی مزاج آن ها انجام شود.

به این ترتیب بلغمی ها تنها مجاز به مصرف سبزیجاتی همچون کرفس، ترخون، نعناع، ریحان، جعفری که معمولاً همگی طبیعت گرم و خشکی دارند، در برنامه رژیم غذایی خود هستند.

البته موارد دیگری مانند لیمو ترش، کدو حلوایی، قدومه شیرازی، مارچوبه، گردو، گندم، نخود از جمله خوراکی هایی هستند که مصرف آن ها برای بلغمی ها مفید است.

مصرف سبزیجات مناسب در رژیم بلغمی مزاج ها
مصرف سبزیجات مناسب در رژیم بلغمی مزاج ها

افرادی که مایلند در این بازه زمانی با رعایت رژیم غذایی استاندارد، لاغری را تجربه کنند، مصرف ادویه هایی نظیر موسیر، خردل سیر، جنیان، زعفران، زیره، سیر، هل، زنجبیل و دارچین برای آن ها مفید نبوده و در معالجه کاهش وزن موثر نیست.

لذا توصیه می شود که مصرف آن ها را تا حد بسیار کاهش دهید و یا از برنامه غذایی حذف کنید تا با رعایت دیگر دستورالعمل های پزشکی، لاغری را تجربه کنید.

روغن زیتون، کنجد و ارده از جمله روغن های طبیعی و بسیار مفیدی هستند که علاوه بر حفظ سلامتی این گروه از افراد، به معالجه اضافه وزن آن ها هم کمک بسیار می کند و به تدریج، کاهش وزن را در پی دارد.

راهکارهای مناسب در معالجه چاقی بلغمی ها

به منظور رسیدن به تناسب اندام، شیوه های متعددی طبق مزاج اشخاص وجود دارد که مجرب ترین متخصصین تغذیه که در این زمینه از تخصص و مهارت کافی برخوردار هستند، مناسب ترین راهکار را توصیه می کنند.

از جمله مواردی که برای لاغری بسیار اثرگذار است، سوء مزاج متداول در بلغمی هاست که از تاثیرگذارترین و نخستین مراحل به منظور دستیابی به تناسب اندام معرفی می شود.

راهکارهای مناسب در معالجه چاقی بلغمی ها
راهکارهای مناسب در معالجه چاقی بلغمی ها

در چنین شرایطی، طب سنتی می تواند در معالجه اضافه وزن در بلغمی ها موثر باشد و بر حسب الزامات اثربخش، لاغری را برای این گروه از افراد در پی داشته باشد. لازم به توضیح است که طبع سرد و تر این افراد سبب گردیده بلغمی ها به سردیجات و یا مصرف میوه ها علاقه ای نداشته باشند.

مقدار رطوبت و چربی که در طبیعت بلغمی ها وجود دارد، منجر به سردتر نگه داشتن بدن آن ها شده است. لذا، اختلالات بسیاری در زمان از دست دادن وزن برای این اشخاص روی می دهد که لازم است با شناخت کافی در این خصوص گام بردارید و کلیه نکاتی را که در معالجه آن ها موثر است را کاملاً رعایت کنید.

جدا از این که متذکر شدیم، استعداد چاقی برای اشخاصی که دارای طبیعت سرد و مرطوب هستند نیز بسیار است. نیمی از راهکارها همچون موارد متعددی برای معالجه اضافه وزن در بلغمی مزاج ها شناخته می شود که بهتر است در برنامه رژیم غذایی رعایت شود.

تمرینات ورزشی مناسب برای معالجه بلغمی ها

در ادامه رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها، قصد داریم به فعالیت های ورزشی که می تواند به معالجه آن ها در از دست دادن وزن کمک بسیار کند، بپردازیم. همان طور که همه شما می دانید، در صورتی یک برنامه رژیم غذایی موثر است که شخص در کنار آن فعالیت های ورزشی مناسبی داشته باشد.

برای این که بلغمی ها لاغری را تجربه کنند و فرایند معالجه انجام شده و مواد زائد موجود در بدن را به طور کامل دفع کنند، لازم است تمریناتی را انجام دهند که به تعریق آن ها کمک بسیار می کند.

تعریق بسیار بدن حاصل از انجام تمرینات فیزیکی مناسب، سبب می گردد که رطوبت اضافه از بدن شخص بلغمی دفع شود. در ضمن شما شاهد افزایش حرارت بدن می شوید که این امر برای بلغمی ها بسیار مفید است.

لذا طبق موارد بیان شده، توصیه می شود این گروه از افراد با کنار گذاشتن بی تحرکی، از فعالیت های مرتبط برای لاغری استفاده کنند.

انجام تمرینات ورزشی بی هوازی از مناسب ترین فعالیت هایی هستند که برای رسیدن به وزن طبیعی در بلغمی ها موثر است. داشتن ورزش های بی هوازی منجر به بالا رفتن حرارت بدن و در نهایت دفع بلغم موجود در بدن می شود.

بهتر است این تمرینات تحت نظر مربی ورزشی و یا پزشک متخصص به منظور انجام آن ها در حد میانه صورت پذیرد

بهتر است این تمرینات تحت نظر مربی ورزشی و یا پزشک متخصص به منظور انجام آن ها در حد میانه صورت پذیرد. زیرا زیاده روی در انجام این تمرینات ممکن است منجر به بروز صدمات مختلف شود و عدم شناخت کافی و یا انجام نادرست آن ها سبب صدمه رسیدن به سایر اندام های جسمانی بدن می شود.

تمریناتی از جمله پیاده روی، دراز و نشست و حتی تمرینات کششی، از دست دادن وزن را برای بلغمی ها در پی دارد.

به خصوص در ناحیه پهلوها و شکم که بیشترین تجمع چربی ها را دارد و در معالجه بلغمی مزاج ها موثر است. دقت داشته باشید که استخر و شنا چنانچه برای رفع این مشکل بسیار انجام شود برای بلغمی ها افزایش وزن را به همراه دارد.

بر همین اساس توصیه بیشتر کارشناسان ورزشی و متخصصین به این گروه از بیماران، استفاده از سونای خشک است که می تواند پیامدهای مثبتی را در معالجه بلغمی مزاج ها به دنبال داشته باشد.

لاغری در بلغمی مزاج ها

با توجه به عنوان مقاله و رژیمی که این گروه از افراد باید داشته باشند، بایستی متذکر شویم که چنانچه شخصی دارای طبع بلغمی باشد، ممکن است برای لاغری و از دست دادن وزن، شیوه های مختلفی را انتخاب کرده باشد و سعی می کند تا با مصرف سالادهای متنوع، بخشی از اضافه وزن خود را از دست بدهد.

اما شخص نتیجه ای را در از دست دادن وزن مشاهده نخواهد کرد و حتی دوباره شاید شاهد اضافه وزن باشد.

به این ترتیب با توضیحات بیان شده، مصرف سالاد برای معالجه اضافه وزن بلغمی ها انتخاب درستی نخواهد بود زیرا ترکیبات اصلی موجود در آن نظیر خیار، گوجه، کاهو و کلم، طبیعت سرد دارند و این مورد گزینه مناسبی برای بلغمی ها نیست.

لذا علاوه بر این که در از دست دادن وزن موثر نیست، مقدار مایعات موجود در بدن را هم افزایش می دهد و در نهایت درصد ابتلا به یبوست را در آن ها بیشتر می کند.

لاغری در بلغمی مزاج ها
لاغری در بلغمی مزاج ها

در رابطه با مصرف آب برای بلغمی ها هم بایستی خاطر نشان شویم که حد اعتدال برای مصرف نوشیدنی های مختلف بایستی رعایت شود. به این ترتیب شربت سکنجبین به عنوان یک نوشیدنی مفید برای این افراد شناخته می شود که کارکرد بهتری را در کاهش وزن برای بلغمی ها به همراه دارد.

مصرف نوشیدنی فوق می تواند مقدار آب لازم بدن را تامین کند و همچون یک چربی سوز موثر محسوب شود که به تدریج در معالجه بلغمی ها و کاهش وزن مفید است.

مهم است که بلغمی ها حتماً در برنامه رژیم غذایی خود از غذاهایی که دارای طبع گرم هستند، استفاده کنند

مهم است که بلغمی ها حتماً در برنامه رژیم غذایی خود از غذاهایی که دارای طبع گرم هستند، استفاده کنند و از فراورده های لبنی همچون ماست و یا دیگر خوراکی هایی که خاصیت سرد و تری دارند، اجتناب کنند.

در بعضی موارد، مصرف قرص های مخصوص که توسط پزشک معالج توصیه می شود، به دلیل ترکیبات گرم تشکیل دهنده آن سبب حفظ اعتدال گرمی در بدن اشخاص می شود و در نهایت لاغری و حذف بافت های چربی را به خصوص در ناحیه شکم به همراه دارد.

طبق نظر دکتر مهدی سلیمی، قرص های فوق اثرات مثبتی را هم در تقویت سیستم گوارش و معده به دنبال دارد و به این افراد کمک می کند تا گوارش ساده تر و بهتری را در یک بازه زمانی چهل روزه که لاغری را تجربه می کنند، برای فرد در پی داشته باشد.

مواد غذایی بلغم زا

بیشتر اشخاصی که دارای طبع بلغمی هستند، بایستی در برنامه رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها از مصرف مواد غذایی نظیر ماکارونی، زرشک پلو با مرغ، سالاد الویه و باقالی پلو با ماهی دوری کنند.

به این دلیل که این گروه از مواد غذایی بلغم زا هستند و سبب تشدید نشانه های آن ها در بدن این افراد می شود. با غلبه کردن بلغم در بدن افراد، روماتیسم، آرتروز و مشکلات متعددی در اندام های پایینی به مرور ایجاد می شود.

در صورتی که بلغمی ها در مصرف سردیجات زیاده روی کنند، احتمال این که به تدریج با از دست دادن اعتماد به نفس، کم هوشی و یا اضافه وزن بالا همراه شوند، بسیار است.

مواد غذایی بلغم زا
مواد غذایی بلغم زا

مزاج این اشخاص بدن آنه ا را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است فرد با عرق سرد همراه شود و در بیشتر موارد با مصرف برخی مواد غذایی و تاثیر آن ها روی بدن با پف صورت و یا اندام مواجه شوند. در ضمن غلبه بلغم در بدن، سبب ناراحتی در ماهیچه ها می شود و در نتیجه خستگی زودرس از طریق گوش احساس خواهد شد.

البته دردهای دوره ای که در گوش ایجاد می شود از دیگر اختلالاتی است که بلغمی ها با آن روبرو هستند. معمولاً این افراد به دلیل داشتن اشتهای بسیار، با شکمی بزرگ همراه هستند.

لذا دکتر سلیمی به تمامی بیمارانی که به علت مزاج سرد و مرطوب خود دچار اضافه وزن شده اند، توصیه می کنند که معالجه آن ها به منظور رسیدن به وزن طبیعی و نرمال بایستی خیلی آهسته پیش برود تا شخص در این مدت به نتیجه قابل قبولی در کاهش وزن برسد.

معالجه اضافه وزن بلغمی

در مجموع بلغمی مزاج ها بدن فربه و درشتی دارند و همین امر سبب گردیده تا از دست دادن وزن در آن ها نسبت به سایر افراد سخت تر انجام شود. علاوه بر رژیم غذایی مناسب، این گروه از افراد بایستی مواردی که در زیر متذکر می شویم را برای رسیدن به وزن ایده آل رعایت کنند که:

خواب در هنگام سحر سبب بالا رفتن وزن در بلغمی مزاج ها می شود. ساعات نخست شب بهترین زمان برای استراحت بلغمی ها است که در پی آن توصیه می شود پیش از طلوع خورشید از خواب بیدار شوند.

گوارش سخت ترین وعده غذایی برای بلغمی مزاج ها، ناهار است. لذا بایستی مصرف این وعده را تا حد بسیار محدود کنید و یا آن را از برنامه رژیم غذایی خود حذف کنید. در حقیقت حذف این وعده سبب تقلیل سودا در بلغمی ها می شود و در نهایت به لاغری و از دست دادن بافت های چربی موجود در بدن کمک بسیار می کند. اما جایگزین کردن وعده ی عصرانه را نبایستی فراموش کنید.

معالجه اضافه وزن بلغمی
معالجه اضافه وزن بلغمی

میل کردن وعده صبحانه به طور کامل برای از دست دادن سریع وزن در بلغمی ها مورد مهمی است که بایستی این افراد دقت بسیار به آن داشته باشند. ارده کنجد، شیره و خرما مناسب ترین صبحانه برای بلغمی ها است. در رابطه با مصرف شام هم بایستی متذکر شویم که زمان مناسب آن در ساعات نخست شب و یا در هنگام غروب است.

رعایت موارد ذکر شده در کنار دستورالعمل های پزشکی در خصوص رژیم غذایی بلغمی مزاج ها می تواند به تدریج سبب از دست دادن وزن در این گروه از افراد شود و حتی نشانه های بلغم را تا حد بسیار کاهش دهد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم در باره رژیم چهل روزه برای بلغمی مزاج ها توضیحات لازم را ارائه دهیم.

در خصوص این که مصرف مواد غذایی مانند آش رشته، لازانیا، حبوبات طبخ نشده، پاستا، میوه های نارسیده، گوشت گاو و در کل انواع خوراکی هایی که خاصیت سرد و مرطوب دارند، به دلیل طبع بلغمی ها بایستی از برنامه رژیم غذایی آن ها حذف شود.

این گروه از افراد برای غلبه بر بلغم بهتر است از دمنوش ها و غذاهایی که خاصیت گرم و خشک دارند، بیشتر در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

در پایان توصیه می کنیم، قرص لاغری feel slim را نیز مطالعه نمایید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجید
مجید
1 سال قبل

باسلام واحترام. واقعا خیلی زحمت کشیدین واین همه اطلاعات مفید وجامع دراختیار مردم قراردادین. این لطف وسخاوت ومردانگی شمارانمیتوانم با گفتن واژه های تشکر وسپاس و ممنون و… جبران کنم. امروزه اکثریت پزشکان جامعه حاظرنیستن یکی دو دقیقه وقت برای راهنمایی بیماری که چندین ساعت منتظرنوبت بوده وهزینه ویزیت گزافی راهم پرداخت کرده بگزارند. ولی شما این مقاله به این مفیدی وکامل را باتواضع دراختیارهمه اقشارمردم قرارداده اید.خداوندمتعال شمارا مورد الطاف خاصه خود قرارد میدهد انشاالله. اجرشما با آقا امیرالمومنین (ع). دست مریضاد❤

بانو
بانو
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
ممنون بابت این اطلاعات کامل و مفید
سوالی داشتم
مصرف زنجبیل و دارچین را نوشتید کاهش و حذف کنید ولی دمنوش آنها را بیان کردید که برای لاغری مفید هستند
من گیج شدم
ممنون میشم توضیح بفرمایید

ضحی
ضحی
1 سال قبل

عالی بود ، سپاسگزارم

سید رضا
سید رضا
1 سال قبل

مطالب مجید کاملا درست وصحیح می باشد
خداوند نگهدارتان باشد

سادات
9 ماه قبل

عالی بود ممنونم بابت این همه اطلاعات باارزشتان🙏⚘⚘⚘⚘⚘

لیندا
لیندا
6 ماه قبل

باسلام خداوند خیر کثیر دنیاوآخرت نصیب شما شود.
مطالب بسیار عالی به شخصه اطلاعات بسیار زیادی کردم مشکل شدید بلغم وپفی شکم وپهلو طی بیست روز به دلیل اندوه وغم دچار شدم در حال حاضر یک هفته س تمام دمنوشها ورژیمها رو رعایت میکنم. سر دلم خیلی ورمش کم شده. لطفا یک قرص لاغری وچربیسوز واستپ شکن گیاهی لطف کنین معرفی کنین خداخیرتان دهد.

با یک کلیک مشاوره بگیرید