رژیم پالئو

رژیم پالئو از جمله برنامه های غذایی طراحی شده برای کاهش وزن می باشد که متد پیش روی این رژیم بر پایه ی مصرف غذای انسان های غار نشین می باشد.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

این رژیم غذایی با هدف کاهش وزن افراد طراحی شده است و دلیل این که به رژیم غار نشین ها معروف شده است، برنامه های غذایی موجود در آن می باشد.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد رژیم پالئو و جزئیات مرتبط با آن مطالبی را بیان کنیم که آگاهی از این مطالب شما را با کلیاتی در باب رژیم پالئو و میزان تناسب آن با کاهش وزن افراد آشنا خواهد ساخت.

رژیم پالئو
رژیم پالئو

افرادی که قصد گرفتن رژیم پالئو را داشته باشند باید پیش از هر چیزی برای رژیم خود برنامه ریزی کرده و مطالعات کافی را در این زمینه به عمل آورند.

نکته ی مهمی که باید بدان توجه شود این است که این رژیم  حتما باید با توصیه ی پزشک و متخصص تغذیه پیش برده شود و پیش از گرفتن این رژیم غذایی، شرایط جسمی فرد و میزان تناسب این رژیم با توانایی های فرد توسط یک متخصص لحاظ شود.

پیشنهاد می کنیم از پست روزه گرفتن بعد از عمل اسلیو معده دیدن کنید.

منظور از رژیم پالئو چیست؟

رژیم پالئو از جمله رژیم های غذایی می باشد که از آن برای تثبیت و یا کاهش وزن استفاده می شود و بنابر نظر برخی از افراد از آن جایی که انطباق بدن انسان با رژیم های مدرن کنونی امکان پذیر نمی باشد، این رژیم به عنوان بهترین رژیم در جهت کاهش وزن شناخته می شود.

رژیم غذایی پالئو برای افرادی که قصد کاهش وزن داشته باشند، توصیه می شود اما حتما باید روند پیشرفت این رژیم غذایی تحت نظر متخصصان این عرصه باشد

چرا که در برخی موارد ممکن است عدم دریافت مواد غذایی مورد نیاز بدن موجب وارد شدن آسیب به بدن افراد گردد و از آن جایی که این رژیم بیشتر بر غذاهای غار نشینی و غیر فرآوری شده تمرکز دارد، بهتر است که این رژیم غذایی تحت نظر متخصصان ادامه یابد.

طرفداران رژیم غذایی پالئو بر این باورند که انطباق این رژیم غذایی با نحوه ی تغذیه ی انسان های غار نشین، عاملی برای تاثیر مثبت این رژین در جهت سلامتی انسان و دور ماندن از انواع بیماری های مختلف و به ویژه بیماری های نوین می باشد.

منظور از رژیم پالئو چیست؟
منظور از رژیم پالئو چیست؟

این رژیم را می توان در دو سطح اعمال کرد که یکی از این دو سطح برای کاهش وزن در حد معقول و دیگری برای تثبیت وزن می باشد.

رژیم پالئو توسط متخصصان ممکن است به شیوه های مختلفی بیان شود اما باید توجه داشت که تمرکز اصلی این رژیم بر مصرف غذاهای مربوط به دوران غار نشینی انسان ها می باشد و متخصصان تغذیه نیز برای گرفتن این رژیم  چنین اصولی را رعایت می کنند.

توصیه می کنیم از صفحه رژیم برای وزن 90 کیلو دیدن کنید.

برنامه های غذایی رژیم پالئو

رژیم پالئو ممکن است برنامه های غذایی مختلفی را برای افراد داشته باشد و همان طور که گفته شد، برنامه ی غذایی واحدی برای این رژیم در نظر گرفته نشده است

و تنظیم مصرف غذا برای فرد رژیم گیرنده بر عهده ی متخصص تغذیه می باشد اما اگر بخواهیم در یک نگاه کلی غذاهای مجاز را برای استفاده در رژیم غذایی پالئو ذکر کنیم باید به موادی همچون انواع گوشت بدون چربی، سبزیجات، آجیل و دانه، میوه ها و انواع مختلف ماهی ها اشاره کنیم.

این مواد غذایی شامل مواردی است که انسان های غار نشین پیش از ابداع کشاورزی اقدام به مصرف چنین موادی می کرده اند و به همین سبب طرفداران این رژیم  معتقدند که چنین غذاهایی با طبع و میل انسان بیشتر تطابق دارد و موجب جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها می گردد.

برنامه های غذایی رژیم پالئو
برنامه های غذایی رژیم پالئو
در برابر مواد غذایی ذکر شده، مصرف غذاهای مختلفی که با مواد فرآوری شده تهیه می گردد در رژیم غذایی پالئو ممنوع است

در برابر مواد غذایی ذکر شده، مصرف غذاهای مختلفی که با مواد فرآوری شده تهیه می گردد در رژیم غذایی پالئو ممنوع است. موادی همچون حبوبات و غلات، قند، نمک، غذاهای فرآوری شده، محصولات لبنی، سیب زمینی و…. جزو موادی هستند که مصرف آن ها در طول دوران رژیم غذایی پالئو ممنوع می باشد.

با ذکر این موارد، افرادی که قصد گرفتن این رژیم را داشته باشند باید برنامه ی غذایی خود را به گونه ای تنظیم کنند که بتوانند مواد مورد نیاز خود را در طول روز و با استفاده از مواد غذایی مجاز در این رژیم دریافت کنند و به همین دلیل توصیه ی ما برای گرفتن این رژیم  در وهله ی اول مشورت با متخصص تغذیه در این زمینه می باشد.

گاهی اوقات ممکن است وجود برخی از نیازهای فرد به مواد غذایی مختلف مانع از گرفتن رژیم غذایی پالئو برای وی گردد و به همین دلیل مراجعه به متخصص تغذیه پیش از گرفتن رژیم پالئو توصیه می شود.

مزایای رژیم پالئو

رژیم پالئو و مزیت های مختلف آن برای بدن انسان بر طبق نظریات علمی به اثبات رسده است و همین امر موجب شده است تا بسیاری از افراد، این رژیم غذایی را برای کاهش وزن خود انتخاب کنند.

در کنار توجه به مزایا و فوائدی که این رژیم غذایی برای بدن افراد دارد باید به برخی از معایب و مشکلاتی که ممکن است به سبب گرفتن رژیم پالئو برای افراد پیش بیاید نیز توجه کنیم.

همان طور که گفتیم گاهی اوقات ممکن است گرفتن این رژیم برای کاهش وزن نه تنها مفید فائده واقع نگردد بلکه ممکن است وزن فرد را نیز افزایش دهد.

همچنین گاهی اوقات به سبب برخی از نیازهای بدن افراد به مواد معدنی ممکن است گرفتن این رژیم مانع از تامین چنین نیازهایی شود و پیامد این امر، درگیری فرد با مشکلات و بروز بیماری های مختلف می باشد.

در هر حال باید دانست که رژیم غذایی پالئو نیز همانند بسیاری از رژیم های غذایی دیگر دارای معایب و مزایای خاص خود می باشد.

در ادامه ی این بخش از مقاله قصد داریم تا با چندی از مزایای اصلی رژیم غذایی پالئو آشنا شویم که آشنایی با این موارد می تواند شما را برای گرفتن رژیم پالئو مصمم سازد.

برای آگاهی از معایب این رژیم نیز می توانید با مراجعه به متخصص تغذیه و بررسی برخی از شرایط جسمی خود از معیاب رژیم غذایی پالئو برای بدن خود آگاه شوید.

پیشنهاد می کینم مقاله تغذیه بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

  • کاهش و تثبیت وزن

رژیم پالئو یک رژیم غذایی لاغری است و اولین مزیتی که این رژیم و یا هر رژیم غذایی لاغری دیگری دارد، کاهش وزن افراد می باشد. همان طور که گفتیک رژیم غذایی پالئو قابل تنظیم در دو سطح می باشد که یکی از آن دو کاهش و دیگری تثبیت وزن می باشد.

افرادی که متوجه شده اند بدون علت خاصی وزنشان در حال افزایش است می توانند با گرفتن رژیم پالئو، وزن خود را تثبیت کنند و سپس برای کاهش آن قدم بردارند.

کاهش و تثبیت وزن
کاهش و تثبیت وزن

کاهش وزن بر اساس متدهای رژیم پالئو در مدت زمانی متوسط و در حدی معقول می باشد و به همین سبب شاید بتوان گفت که این رژیم جزو رژیم های بی خطر غذایی برای بدن به حساب می آید.

گاهی اوقات کاهش بی رویه ی وزن به سبب رژیم و تحت فشار قرار دادن بدن از این طریق ممکن است مضراتی را با خود به همراه داشته باشد که این رژیم به دلیل تناسبی که با بدن دارد، مضرات چندانی برای افراد در پی نخواهد داشت.

البته ذکر این نکته نیز خالی از لطف نمی باشد که این رژیم برای این که نتیجه ای مناسب را به همراه داشته باشد حتما باید تحت نظر پزشک و یا متخصص تغذیه پیش برود و در صورت توصیه ی پزشک و یا متخصص تغذیه نیز باید در زمان مناسب متوقف شود. رعایت چنین نکاتی موجب افزایش ایمنی بدن و جلوگیری از هرگونه پیش آمد ناگوار خواهد شد.

  • کاهش فشار خون بدن

فشار خون بالا از جمله بیماری هایی است که در جوامع کنونی و به ویژه در بین سالمندان به شدت رایج می باشد. روش های مختلفی برای مقابله با فشار خون بالا در نظر گرفته شده است که هر یک از این روش ها به نوعی در جلوگیری از بالا رفت بی رویه ی فشار خون تاثیرگذار می باشد.

از جمله روش هایی که برای کاهش فشار خون می توان در نظر گرفت اصلاح رژیم غذایی می باشد که رژیم پالئو می تواند در این زمینه کمک حال افراد باشد.

مطالعات به عمل آمده در زمینه ی تاثیر این رژیم بر فشار خون افراد نشان دهنده ی این است که این رژیم غذایی نه تنها موجب کاهش وزن می گردد بلکه در کنار آن به بهبود فشار خون بدن نیز کمک می کند.

کاهش فشار خون بدن
کاهش فشار خون بدن

همچنین تاثیر مثبت رژیم پالئو بر فشار خون افراد به همراه کاهش چربی خون نیز به اثبات رسیده است که این امر حاکی از آن است که افرادی که دچار بیماری های قلبی هستند، می توانند با اعمال رژیم غذایی پالئو در برنامه های غذایی خود، روند بهبودی بیماری خود را تسریع بخشند.

کاهش فشار خون بدن به خودی خود بر سلامت قلب تاثیر می گذارد اما افراد می توانند با استفاده از برنامه های غذایی این رژیم در برابر بیماری های قلبی ناشی از بالا بودن چربی خون نیز مقاومت کنند.

به همین دلیل است که رژیم غذایی پالئو هم به عنوان کاهش دهنده ی وزن و هم به عنوان رژیم سالم سازی قلب شناخته می شود. البته همانگونه که قبلا هم گفته شد، بهره گیری از نظریات پزشکان و متخصصان تغذیه پیش از گرفتن رژیم پالئو امری است که ضامن سلامتی شما در طول دوران این رژیم خواهد بود.

لطفا از پست درمان دیابت فشار خون دیدن کنید.

  • جلوگیری از دیابت و کنترل آن

دیابت نوع دو یکی از انواع شایع دیابت در بین افراد می باشد که تحقیقات نشان دهنده ی آن است که رژیم غذایی پالئو بر جلوگیری از ابتلای افراد به دیابت و کنترل روند ابتلا به دیابت در افراد کمک می کند.

جلوگیری از دیابت و کنترل آن
جلوگیری از دیابت و کنترل آن

سندروم متابولیک که به مجموعه عوامل مشدد ابتلای افراد به بیماری دیابت اطلاق می شود به سبب گرفتن رژیم پالئو تا حد زیادی خنثی می گردد و به همین دلیل افرادی که در آستانه ی ابتلا به دیابت می باشند، بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری و با مشورت پزشک اقدام به گرفتن رژیم غذایی پالئو کرده و از این طریق جلوی ابتلا به بیماری دیابت را بگیرند.

در برنامه های غذایی این رژیم ، مصرف شکر جایگاهی ندارد و بسیاری از پزشکان معتقدند که همین امر موجب شده است تا رژیم پالئو به عنوان یکی از اصلی ترین رژیم های غذایی برای مقابله با دیابت شناخته شود.

صرف نبود شکر در رژیم غذایی پالئو علت نام برای مقابله ی این رژیم با دیابت نیست

البته صرف نبود شکر در رژیم غذایی پالئو علت نام برای مقابله ی این رژیم با دیابت نیست بلکه وجود برخی از عوامل دیگر نیز در جلوگیری از ابتلای افراد به بیماری های قلبی و دیابت نیز در این امر بی تاثیر نیست.

افرادی که بتوانند این رژیم را تحت نظر پزشک و متخصص پیش برند و این رژیم غذایی را با موفقیت به اتمام رسانند، می توانند از مزایای فراوان این رژیم که یکی از اصلی ترین آن ها دوری از ابتلا به دیابت می باشد، بهره مند شوند.

معمولا متخصصان تغذیه برای مبتلایان به دیابت توصیه می کنند تا پس از اتمام دوره ی این رژیم برای گرفتن یک رژیم غذایی دیگر در جهت تثبیت وزن خود نیز اقدام کنند که شما نیز در صورت تمایل می توانید با پزشک خود در این زمینه مشورت نمائید.

پالئو یکی از رژیم های غذایی لاغری می باشد که تمرکز اصلی این رژیم غذایی بر مصرف مواد غذایی انسان های غار نشین می باشد.

بر طبق مطالعات علمی، تاثیر مثبت رژیم پالئو بر سلامت افراد و کاهش وزن آن ها به اثبات رسیده است

بر طبق مطالعات علمی، تاثیر مثبت این رژیم بر سلامت افراد و کاهش وزن آن ها به اثبات رسیده است و به همین سبب در حال حاضر این رژیم غذایی به عنوان یکی از رژیم های معتبر غذایی برای تثبیت و کاهش وزن شناخته می شود.

در این مقاله سعی بر آن بود تا شما را با رژیم غذایی پالئو و کلیاتی در مورد آن آشنا کنیم که اطلاع از این کلیات می تواند موجب شود تا با ماهیت این رژیم و مواد غذایی استفاده شده در آن به خوبی آگاه شوید. آن چه که در مورد رژیم پالئو مسلم است، تحت نظر بودن این رژیم برای موفقیت در آن می باشد.

افرادی که برای گرفتن رژیم پالئو اقدام می کنند باید روند پیشرفت رژیم خود را زیر نظر پزشک و یا متخصص تغذیه پیش برند و در صورت توصیه ی پزشک نیز از گرفتن این رژیم غذایی پرهیز کنند.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید