رژیم شیر و موز

رژیم شیر و موز ، از جمله رژیم های سخت گیرانه است که می تواند در مدت 3 الی 4 روز، در حدود 4 کیلوگرم وزن کم کرد. در نتیجه این رژیم لاغری، فرد علاوه بر دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن خود، کاهش وزنی با سرعت بالا را، تجربه خواهد کرد.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

لازم به ذکر است که می توان از رژیم شیر و موز، برای اضافه کردن وزن نیز، استفاده نمود. در این مقاله، سعی داریم به بررسی موضوع ” رژیم شیر و موز ” و معایب و فواید این نوع رژیم لاغری، خواهیم پرداخت. از تمامی علاقمندان به این موضوع، دعوت می کنیم تا پایان این مقاله، با ما همراه شوید.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم شیر آنجلینا جولی دیدن کنید.

لاغری با رژیم شیر و موز

شیر و موز، دو ماده غذایی مغذی، حاوی انواع پروتئین، ویتامین، فیبر و مواد معدنی است. رژیم شیر و موز در سه روز، برای کاهش وزن در افراد دیابتی، توسط دکتر جورج هاروپ، معرفی شد.

در این رژیم غذایی، تنها خوردن دو تا 3 عدد موز در طول روز، به همراه دو تا سه لیوان شیر پرچرب، مجاز است. برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن از رژیم لاغری شیر و موز، می بایست میزان کالری دریافتی را تا 1000 کالری، کاهش داد.

لاغری با رژیم شیر و موز
لاغری با رژیم شیر و موز

نکته بسیار مهم در مورد این رژیم ، این است که نباید به هیچ عنوان برای مدت طولانی، از آن پیروی نمود. چنان چه این رژیم  به هدف کاهش وزن، دنبال می شود، باید در آن از شیر پرچرب استفاده شود.

بر اساس بررسی های انجام شده، تاثیر شیر پرچرب در کاهش وزن، بیش از شیر کم چرب می باشد. لازم است که در این رژیم لاغری، حتماً در کنار شیر و موز، از مواد غذایی حاوی فیبر و پروتئین نیز استفاده شود.

این مواد غذایی، در کنار یکدیگر، در رفع سریع چربی های انباشته شده بدون احساس گرسنگی شدید، بسیار مؤثر می باشند. نکته مهمی که در این رژیم لاغری باید رعایت شود، نوشیدن میزان کافی آب می باشد تا علاوه بر دفع سموم از بدن، آن را هیدراته نگه دارد.

چاقی با رژیم شیر و موز

رژیم شیر و موز، چنان چه با یک رژیم غذایی مناسب همراه شود، می تواند با افزایش میزان کالری مورد نیاز برای بدن، در مدتی کوتاه باعث افزایش وزن شود.

در شیر و موز، میزان قابل توجهی، از مواد  معدنی، ویتامین ها و پروتئین ها وجود دارد که در صورتی که با یک برنامه غذایی مناسب مصرف شود، می تواند باعث اضافه شدن وزن شود. چنان چه در هر روز، دو لیوان شیر و موز خورده شود، اضافه وزن، حاصل می گردد.

لازم به ذکر است که برای دریافت یک برنامه غذایی مناسب و متناسب برای شرایط جسمی، مراجعه به پزشک تغذیه امری الزامی است. با مصرف خودسرانه آن، ممکن است فرد به مشکل اضافه وزن و یا چاقی دچار گردد.

چاقی با رژیم شیر و موز
چاقی با رژیم شیر و موز

نمونه ای از یک رژیم لاغری شیر و موز

رژیم شیر و موز، به روش های مختلفی انجام می گیرد. در ادامه به یکی از روش های پیروی از رژیم لاغری سه روزه شیر و موز، اشاره شده است:

 • پیش از وعده صبحانه

پیش از صرف صبحانه، یک فنجان آب به همراه دو قاشق چایخوری دانه شنبلیله خیس خورده می تواند گزینه مناسبی باشد.

 • وعده صبحانه

یک لیوان شیر پرچرب به همراه یک عدد موز

 • میان وعده صبحانه و ناهار

یک لیوان یا فنجان چاقی سبز به همراه 2 عدد بادام

 • وعده ناهار

یک لیوان شیر پرچرب به همراه یک عدد موز

 • میان وعده ناهار و شام

یک لیوان آب میوه تازه به همراه یک عدد موز

 • وعده شام

میزان کمی سبزیجات کبابی به همراه 85 گرم ماهی کبابی و نصف فنجان قارچ سرخ شده یا کبابی

 • قبل از خواب

یک لیوان شیر گرم

 

نکاتی در مورد رژیم شیر و موز

تمامی افرادی که تمایل به کاهش وزن در مدت زمان 3 روز و به کمک رژیم لاغری شیر و موز را دارند، باید در نظر داشته باشند که همراهی این رژیم لاغری با انجام حرکات ورزشی، هر چند بسیار سبک، در روند چربی سوزی، بسیار مؤثر خواهد بود.

از جمله ورزش هایی که در این دوره توصیه می شود، می توان به یوگا و مدیتیشن اشاره کرد. ورزش های سنگینی نظیر وزنه برداری با توجه به میزان کم کالری موجود در این رژیم لاغری، به هیچ عنوان، توصیه نمی شوند.

نکاتی در مورد رژیم شیر و موز
نکاتی در مورد رژیم شیر و موز

هرگونه نوشیدنی شیرین و گازدار، غذاها و نوشیدنی های فراورده و نیز سرخ کردنی ها و تنقلات پر روغن و نمک، به صورت کلی باید از رژیم غذایی، حذف گردند. در عین حال، مصرف آب به عنوان یک نوشیدنی سالم و به میزان حداقل 3 لیتر در روز، بسیار ضروری می باشد.

برای تاثیرگذاری بیشتر این رژیم ، لازم است که خواب در ساعات مشخص و حداقل 7 الی 8 ساعت باشد. علاوه بر تمامی این موارد، می بایست از قرار گرفتن در شرایط و محیط های پر استرس خودداری نمود.

باید در نظر داشت که این رژیم لاغری، از جمله رژیم های سخت گیرانه به شمار می رود که باعث ایجاد ضعف عمومی در بدن خواهد شد. از همین رو، به محض احساس ضعف شدید، می بایست رژیم را متوقف نمود و سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

رژیم شیر و موز، در مدت سه روز می تواند وزنی معادل 4 کیلوگرم را کم کند. اما باید در نظر داشت برای حفظ این وزن، باید پس از اتمام دوره حتماً از یک رژیم غذایی سالم و ورزش مداوم، پیروی نمود.

دانستنی های رژیم 3 روزه شیر و موز

پیش از پیروی از این رژیم به هدف کاهش وزن در مدتی کوتاه، باید در نظر داشت. که در طول این دوره، احساس ضعف به علت کم شدن میزان کالری دریافتی، امری طبیعی می باشد.

ضعف حاصله، عموماً قابل تحمل است. اما در صورت شدت بالای ضعف، می توان از یک وعده غذایی سالم، در میانه رژیم لاغری، استفاده نمود. علاوه بر این، برای بانوانی که در دوره قاعدگی به سر می برند، پیروی از این رژیم لاغری، توصیه نمی شود.

دانستنی های رژیم 3 روزه شیر و موز
دانستنی های رژیم 3 روزه شیر و موز

دلیل این ممنوعیت، عدم وجود آهن، روی، مس و بسیاری دیگر از ویتامین های مورد نیاز بدن می باشد. که وجود آنها، در این دوره، برای بدن، بسیار حیاتی خواهد بود. در صورت الزام به گرفتن رژیم لاغری در این دوره، مصرف انواع مکمل های حاوی ویتامین و مواد معدنی، الزامی است.

پیروی از رژیم شیر و موز، تنها برای 3 روز مجاز است. چنان چه، تمایل به کاهش وزن بیشتر به کمک این رژیم لاغری را دارید. ایجاد یک فاصله یک تا دو هفته ای، در میان هر دوره از این رژیم لاغری، بسیار مهم خواهد بود.

فواید رژیم شیر و موز

شیر و موز، هر دو از جمله مواد غذایی بسیار مغذی به شمار می روند. که مصرف هر یک، فواید بسیاری را برای بدن به همراه خواهد داشت. در عین حال، پیروی از این رژیم، به عنوان یک ترکیب مفید، فواید بسیاری را برای بدن به همراه دارد. که از آن جمله می توان به  موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش وزن با سرعت بالا و در مدت زمانی کوتاه
 • کمک به دفع سمومات بدن و افزایش میزان ایمنی عمومی بدن
 • بالا بردن میزان سلامتی بدن
 • کمک به تقویت عضلات و استخوان ها
 • کمک به تنظیم هورمون های پاراتیروئید
 • ایجاد تعادل در بهبود عملکرد پروتئینهای بدن
 • باعث کاهش توده چربی در نواحی میانی بدن می شود
 • کمک به تنظیم فشار خون
 • کاهش میزان اکسیژن اکسیداتیو
 • تنظیم میزان ترشح انسولین در خون
 • بهبود متابولیسم و سوخت و ساز عمومی بدن

مضررات رژیم شیر و موز

رژیم شیر و موز، چنان چه به هدف کاهش وزن دنبال شود، تنها برای مدتی کوتاه مناسب خواهد بود. در این رژیم لاغری، تمامی مواد غذایی لازم برای بدن، وجود نداشته و این امر، باعث بروز عوارض ناگواری برای فرد رژیم گیرنده، می گردد.

یکی از عوارض ناشی از آن، می تواند نتیجه معکوس به علت مصرف نامناسب از این ترکیب مغذی، است. با مصرف نادرست از شیر و موز، فرد چاق تر می شود. از دیگر مضررات پیروی از این رژیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مضررات رژیم شیر و موز
مضررات رژیم شیر و موز
 • با توجه به کاهش شدید میزان کالری، فرد در ابتدا احساس ضعف شدید می کند. در این شرایط لازم است که فرد، حتماً یک وعده غذایی معمولی را، در برنامه غذایی خود، قرار دهد.
 • پیروی از این رژیم لاغری، به جهت عدم وجود آهن، روی و مس و بسیاری از انواع ویتامینها، به هیچ عنوان در دوران قاعدگی، توصیه نمی شود. در صورت اجبار به استفاده از این رژیم، لازم است که فرد حتماً از مکملهای حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی مصرف نماید.
 • پیروی از این رژیم لاغری، بیش از 3 روز، مجاز نمی باشد. در صورت تمایل به ادامه دادن به این رژیم لاغری، لازم است که حداقل یک هفته بین فواصل رژیم، زمان استراحت قرار داده شود.

سخن پایانی

رژیم شیر و موز، از جمله رژیم های غذایی به شمار می رود که بسته به نوع مصرف آن، می تواند باعث لاغری و یا چاقی شود. چنانچه از این رژیم غذایی، به هدف کاهش وزن استفاده شود، می تواند در مدت زمانی معادل سه روز، به صورت متوسط، روزی یک کیلو از وزن خود را، کم نمود.

لازم به ذکر است که میزان کاهش وزن به کمک این رژیم، با توجه به شرایط جسمی و روحی هر فرد، متفاوت می باشد.

در این مقاله، به بررسی موضوع ” رژیم شیر و موز ” پرداخته شد. امید است که اطلاعات آمده در این مقاله برای علاقمندان به تناسب اندام، مفید واقع شده باشد.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید