رژیم شوک 9 روزه

رژیم شوک 9 روزه، یک نوع رژیم غذایی است که برای کاهش وزن به مدت کوتاهی از طریق محدود کردن مصرف کالری ها انجام می شود.

در این مقاله، به بررسی رژیم شوک 9 روزه و برخی از جزئیات مرتبط با آن خواهیم پرداخت و سعی خواهیم کرد تا شما را با جدیدترین متدهای کاهش وزن و لاغری آشنا کنیم. همراه شما هستیم.

رژیم شوک 9 روزه
رژیم شوک 9 روزه

رژیم شوک 9 روزه به این معناست که به مدت 9 روز باید رژیم غذایی ارائه شده را دنبال کنید. با این حال قبل از شروع یک رژیم شوک 9 روزه، بهتر است با یک مشاوره تغذیه یا پزشک مشورت کنید زیرا رژیم های شوک می توانند برای بعضی افراد خطرناک و ناسازگار باشند.

همچنین پس از پایان رژیم شوک، بهتر است به یک رژیم غذایی سالم و متعادل بپردازید تا شاهد بازگشت وزن خود به حالت قبلی نباشید.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن دیدن کنید.

رژیم شوک 9 روزه چیست و چگونه عمل می کند؟

رژیم شوک 9 روزه نوعی رژیم غذایی است که برای کمک به افراد به منظور کاهش وزن سریع طراحی شده است. این رژیم غذایی، در اکثر موارد شامل محدودیت شدید در مصرف کالری است و از مواد غذایی خاصی برای تسریع فرایند از بین بردن چربی در بدن استفاده می کند.

فتوشوک نام دیگری است که برای رژیم شوک 9 روزه به کار برده می شود که در آن مصرف مواد غذایی کاهش می یابد و شما باید هر روز آن را با توجه به دستور العمل های مشخص شده دنبال کنید.

در طول این نه روز، شما مواد غذایی خاصی می خورید و مصرف کالری روزانه ی خود را به حداقل می رسانید تا بدنتان از چربی های تجمعی موجود در بدن برای سوخت و ساز خود استفاده کند. رژیم شوک 9 روزه عملکرد خود را از طریق تغذیه بسیار کم کالری به دست می آورد.

با کاهش مصرف کالری روزانه به کمتر از هزار کیلوکالری، بدن شروع به استفاده از انرژی ذخیره شده در چربی های تجمعی می کند

با کاهش مصرف کالری روزانه به کمتر از هزار کیلوکالری، بدن شروع به استفاده از انرژی ذخیره شده در چربی های تجمعی می کند. ممکن است شما برخی از مواد غذایی مشتق از گیاهان را در رژیم شوک 9 روزه مصرف کنید.

برخی از این مواد غذایی شامل سبزیجات، مرکبات و ماهی های چرب مانند ماهی سالمون و تن ماهی است. رژیم شوک 9 روزه توصیه می کند که هر روز سی دقیقه ورزش کنید تا به افزایش سرعت متابولیسم کمک کنید.

گرفتن چنین رژیمی با محدودیت های فراوانی همراه است و امکان بازگشت وزن پس از گذراندن دوران رژیم وجود دارد. در صورتی که احساس می کنید با گرفتن رژیم شوک 9 روزه ممکن است نتوانید وزن خود را کاهش دهید، می توانید از روش های نوینی همچون جراحی برای لاغری خود استفاده کنید.

دکتر مهدی سلیمی یکی از برترین جراحان چاقی در کشور ما است که شما می توانید برای کسب اطلاعات در مورد جراحی چاقی متناسب با شرایط جسمانی خود، به مطب ایشان مراجعه نمایید.

آیا رژیم شوک 9 روزه، برای همه مناسب است؟

قبل از شروع رژیم شوک 9 روزه، مهم است که در نظر داشته باشید که این رژیم برای همه مناسب نیست و برخی از عوامل را باید در نظر بگیرید.

اگر در وضعیت سلامت خاصی قرار دارید و مشکلاتی همانند بیماری های مزمن دارید و یا با مواردی همچون محدودیت های تغذیه ای، بارداری یا شیردهی درگیر هستید، باید با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان به دست آورید که رژیم شوک برای شما مناسب است.

آیا رژیم شوک 9 روزه، برای همه مناسب است؟
آیا رژیم شوک 9 روزه، برای همه مناسب است؟

اگر هدف شما از رژیم شوک 9 روزه کاهش وزن سریع است، ممکن است به نظر برسد که این روش برای لاغری در کوتاه مدت مناسب است. با این حال باید در نظر داشته باشید که وزنی که در این رژیم از دست می دهید، به احتمال بسیار زیاد بعد از آن دوباره پس می گیرید.

بنابراین بهتر است بدانید که کاهش وزن و نگهداری آن به مدت طولانی، به عواملی مانند تغذیه ی مناسب و فعالیت بدنی منظم بستگی دارد. همچنین باید توجه داشته باشید که رژیم شوک 9 روزه ممکن است برای برخی از افراد سخت و دشوار باشد.

محدودیت در مصرف غذا و تغییرات در سبک زندگی ممکن است باعث بروز عوارضی مانند اختلال مزاج و استرس شود

محدودیت در مصرف غذا و تغییرات در سبک زندگی ممکن است باعث بروز عوارضی مانند اختلال مزاج و استرس شود. قبل از اقدام به رژیم شوک 9 روزه، باید مطمئن شوید که توانایی رها کردن این محدودیت ها و تغییر در روند زندگی را دارید.

با وجود این که برخی افراد از اقسام گوناگون رژیم شوک 9 روزه برای کاهش وزن سریع استفاده می کنند، اما هیچ مقاله علمی قطعی درباره ی مزایای طولانی مدت این رژیم نوشته نشده است.

مهم است که قبل از شروع هر رژیم غذایی، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا از اثرات بالقوه ی آن بر سلامتی خود آگاه شوید و رژیمی را که بیشترین منافع را دارد، برای خود انتخاب کنید.

گاهی اوقات نیز جراحی چاقی تحت نظر دکتر سلیمی و یا استفاده از روش های نوین برای کاهش وزن، می تواند بهترین جایگزین برای رژیم هایی با محدودیت بالا به حساب بیاید.

غذاهای مصرفی در رژیم شوک 9 روزه

در رژیم شوک نه روزه، میزان مصرف کالری روزانه کاهش می یابد و تا حد امکان از محصولات نشاسته ای، گلوکز و مواد غذایی پرچرب خودداری می شود.

مهم است توجه داشته باشید که این رژیم باید با کنترل پزشکان و توصیه ی متخصص تغذیه صورت گیرد چرا که ممکن است نیازهای شما به عناصر غذایی مختلف تغییر کند و در نتیجه ممکن است نتوانید از این رژیم بهره ببرید.

غذاهای مصرفی در رژیم شوک 9 روزه
غذاهای مصرفی در رژیم شوک 9 روزه

ماهی یک منبع عالی از پروتئین به حساب می آید و در رژیم شوک مجاز است. ماهی نسبت به گوشت قرمز کمتر کلسترول دارد. شما می توانید از مواد دیگری مانند میگو، میکروفیل و همبرگر ماهی نیز در رژیم شوک نه روزه استفاده کنید. تخم مرغ نیز منبعی غنی از پروتئین است و در این رژیم مجاز است.

لطفا از پست رژیم سه روزه تخم مرغ دیدن کنید.

سبزیجات کم کالری نیز معمولا در رژیم شوک 9 روزه گنجانده می شوند

سبزیجات کم کالری نیز معمولا در رژیم شوک نه روزه گنجانده می شوند و شما می توانید از انواع سبزیجات مانند ریحان، جعفری، کاهو، اسفناج و برگ کلم در این رژیم استفاده کنید.

در رژیم شوک، میوه هایی مانند سیب، پرتقال، هلو، هندوانه، آب میوه ی نارنج و لیمو و همچنین توت فرنگی نیز مجاز هستند و مصرف غلات کامل مانند نان کامل و برنج قهوه ای می تواند بخشی از رژیم شوک نه روزه ی شما باشند.

باید به این نکته اشاره کرد که بهتر است قبل از گرفتن هر گونه رژیم غذایی، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا میزان و نوع غذاهایی را که در زمینه ی تغییر وزن مناسب هستند، بررسی و تعیین کنند.

همچنین مهم است در طول رژیم، مکمل های مواد غذایی لازم را مصرف کنید تا نیازهای بدنتان برآورده شود. در صورتی که احساس می کنید گرفتن رژیم شوک نه روزه نمی تواند نیازهای شما را برای کاهش وزن برآورده کند، بهتر است از جراحی چاقی برای لاغری در کوتاه مدت بهره بگیرید.

دکتر سلیمی یکی از متخصصان معتبر و خوشنام در این عرصه می باشند که شما می توانید برای مشورت در مورد انجام جراحی چاقی، به مطب دکتر سلیمی مراجعه کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله رژیم کانادایی را مطالعه کنید.

عوارض جانبی رژیم شوک 9 روزه

همانند هر رژیم غذایی دیگری، رژیم شوک نه روزه نیز ممکن است با عوارض جانبی بسیاری همراه باشد. برخی از این عوارض ممکن است موقتی و گذرا باشند و برخی دیگر نیز ممکن است به مدت مدیدی افراد را درگیر خود کنند.

عوارض جانبی رژیم شوک 9 روزه
عوارض جانبی رژیم شوک 9 روزه

خستگی و ضعف، اصلی ترین عارضه ی این رژیم غذایی به حساب می آید. محدودیت مصرف مواد مغذی، کاهش کالری و تغییرات سریع وزن، می تواند باعث خستگی و ضعف شما شود و از سویی دیگر تغییرات به وجود آمده در سطح قند خون و کمبود مواد مغذی می تواند سردرد و ناراحتی های مشابه را ایجاد کند.

همچنین تغییرات اعمال شده در مصرف غذا و نوع غذاهای مصرفی ممکن است باعث تهوع و استفراغ مداوم شود و حتی گاهی اوقات ممکن است مصرف نامتعادل انواع مواد غذایی و کاهش کالری باعث اختلالات گوارشی مانند یبوست و یا اسهال شود.

یکی از عوارض طولانی مدت رژیم شوک 9 روزه، اختلالات هورمونی می باشد

یکی از عوارض طولانی مدت رژیم شوک نه روزه، اختلالات هورمونی می باشد. کاهش سریع وزن و کاهش کالری ممکن است باعث تحریک سیستم هورمونی شما شده و منجر به اختلالات هورمونی و برهم خوردن تنظیمات بدن شود.

همان طور که می دانید، این رژیم دارای محدودیت های بسیار زیادی برای مصرف مواد مغذی اساسی است و ممکن است باعث نقصان مواد مغذی در بدن شود و در نهایت باید بدانید که چون این رژیم یک رژیم موقت است، بعد از پایان آن، احتمالا وزن خود را دوباره به دست خواهید آورد و ممکن است دچار چاقی و یا عدم پایداری وزن شوید.

شما می توانید با انجام جراحی چاقی و کاهش وزن از طریق جراحی، تمامی این عوارض را پشت سر گذاشته و بدون هیچ مشکل خاصی شاهد کاهش وزن خود در کوتاه مدت همراه با پایداری دائمی وزن پایین خود باشید. مشورت با دکتر سلیمی در این زمینه می تواند راهنمای خوبی برای تصمیم گیری شما در این زمینه تلقی شود.

آیا پس از پایان رژیم شوک 9 روزه، وزن به حالت قبل باز می گردد؟

برای پاسخ به این سوال لازم است مسائلی مانند میزان وزن، ترکیب بدن، سن، فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی پس از پایان رژیم شوک نه روزه مورد بررسی قرار گیرد. با توجه به تجربه ی بسیاری از افراد پس از اتمام رژیم شوک، غالبا وزن بدن به حالت قبلی باز می گردد و در برخی موارد حتی بیشتر از قبل می شود.

دلیل این افزایش وزن این است که پس از پایان رژیم شوک نه روزه، بدن به حالت هورمونی و فعالیت طبیعی خود برگشته و در نتیجه وزن افت داده شده، به صورت طبیعی باز می گردد.

آیا پس از پایان رژیم شوک 9 روزه، وزن به حالت قبل باز می گردد؟
آیا پس از پایان رژیم شوک 9 روزه، وزن به حالت قبل باز می گردد؟

علاوه بر این، رژیم شوک نه روزه معمولا باعث از دست رفتن عضلات بدن می شود زیرا کمبود کالری بدون تمرین های ورزشی باعث افت عضلات می شود.

عضلات بدن که منشا مهم سوزاندن چربی ها و حرکت بدن هستند، باعث افزایش سطح متابولیسم و کاهش چربی وزنی می شوند

عضلات بدن که منشا مهم سوزاندن چربی ها و حرکت بدن هستند، باعث افزایش سطح متابولیسم و کاهش چربی وزنی می شوند و به همین دلیل اگر پس از پایان رژیم شوک نه روزه، فعالیت بدنی را به همراه تغذیه ی سالم انجام داده و عضلات را تقویت کنید، احتمالا وزن بدن شما به حالت قبلی باز نخواهد گشت.

علاوه بر موارد گفته شده، وزن بدن تحت تاثیر متغیرهایی مانند تغذیه، فعالیت فیزیکی و متابولیسم فرد قرار دارد.

برخی از افراد حتی با حفظ رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی مرتب، ممکن است با مشکل اضافه وزن و چاقی مواجه شوند؛ در حالی که برخی دیگر بدون رعایت رژیم خاصی نیز وزن متعادلی دارند.

افرادی که با بی ام آی بالا مبتلا به چاقی هستند، می توانند از روش های نوین درمانی برای برطرف کردن همیشگی چاقی خود استفاده کنند. انجام جراحی چاقی، روشی تضمینی برای کاهش وزن دائمی به حساب می آید که در کشور ما، دکتر مهدی سلیمی مشغول به فعالیت در این عرصه می باشند.

در صورتی که احساس می کنید با گرفتن رژیم های گوناگون غذایی، توان کاهش وزن دائمی خود را ندارید، می توانید با مراجعه به مطب دکتر سلیمی در تهران، برای انجام جراحی چاقی اقدام کنید.

جمع بندی

رژیم شوک نه روزه، یک نوع رژیم غذایی است که در مدت 9 روز اجرا می شود و به طور عمده برای کاهش وزن از آن استفاده می شود. این رژیم غذایی شامل محدود کردن مصرف کربوهیدرات، چربی و کالری در طول این 9 روز است.

در طول این رژیم، تمرکز بر مصرف مواد غذایی ساده و کم کالری است و به همین سبب، این رژیم، بهبود سلامتی و افزایش سرعت متابولیسم افراد را تسهیل می کند.

جمع بندی
جمع بندی

البته باید توجه داشت که چنین تسهیلی به سادگی صورت نمی پذیرد و رژیم شوک نه روزه، عوارض خاص خود را دارد.

در مدت 9 روز اجرای رژیم شوک، بسیاری از متخصصان تغذیه معتقد به استفاده از مواد غذایی خاص همانند میوه ها، سبزیجات، ماهی، گوشت سفید و تخم مرغ هستند.

خوردن غذاهای پر خاصیتی که حاوی چربی و کربوهیدرات اندک و پروتئین غذایی بالا می باشند، می تواند روی سرعت متابولیسم و کاهش وزن موثر باشد.

در صورتی که قصد کاهش وزن با استفاده از چنین رژیمی را داشته باشید، بهتر است با یک متخصص تغذیه در این زمینه مشورت کنید. همچنین اگر احساس می کنید که عوارض رژیم شوک نه روزه ممکن است شما را به مدت طولانی درگیر خود کند و شاهد بازگشت وزن خود باشید، بهتر است از طریق انجام جراحی چاقی، برای کاهش وزن خود اقدام کنید.

دکتر مهدی سلیمی یکی از جراحان با سابقه و موفق در زمینه ی انجام جراحی چاقی می باشد که شما می توانید با ایشان در مورد کاهش وزن دائمی از طریق جراحی مشورت کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید