رژیم سه روزه تخم مرغ

در این مقاله از سایت دکتر سلیمی، موضوع رژیم سه روزه تخم مرغ را بررسی خواهیم نمود. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

در حقیقت اضافه وزن بالا (Obesity) حاوی بافت های چربی انباشته بسیار در بدن است که عدم توجه به آن می تواند پیامدهای متعددی را به دنبال داشته باشد.

در حال حاضر همه افراد به تناسب اندام، اهمیت زیادی می دهند و این موضوع سبب گردیده تا در پی انواع رژیم های لاغری به منظور حذف بخشی از اضافه وزن خود و یا به عبارتی تقلیل BMI باشند.

رژیم سه روزه تخم مرغ
رژیم سه روزه تخم مرغ

تخم مرغ از جمله مواد غذایی سالم و مقوی است که اغلب افراد آن را به عنوان یک وعده غذایی مناسب دوست دارند. حال با قراردادن آن در برنامه رژیم کاهش وزن می توانید برای از دست دادن وزن و یا داشتن اندام مناسب تر تحت نظر متخصصین تغذیه از فواید آن بهره مند شوید.

پیشنهاد می کنیم از پست روزه گرفتن بعد از عمل اسلیو معده دیدن کنید.

تخم مرغ، اصلی ترین عنصر این برنامه رژیم غذایی است

تخم مرغ، اصلی ترین عنصر این برنامه رژیم غذایی است که در واقع کلیه اختلالات مرتبط به اضافه وزن را برطرف می کند. اگر مایلید درباره رژیم سه روزه تخم مرغ اطلاعات لازم را به دست آورید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

در خصوص کاهش وزن و جراحی لاغری، می توانید با آقای دکتر سلیمی مشورت نمایید. دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی های لاغری محسوب می شود.

عناوین مقاله:

رژیم سه روزه تخم مرغ چیست؟

مزایای رژیم سه روزه تخم مرغ را نام ببرید.

آیا رعایت رژیم سه روزه تخم مرغ، در از دست دادن وزن موثر است؟

جراحی گاستریک بای پس چیست و چه افرادی کاندیدای این عمل جراحی هستند؟

نتیجه گیری

رژیم سه روزه تخم مرغ

تخم مرغ شامل مواد مغذی، پروتئین، ویتامین و چربی های سالم است که کمابیش این غذای سالم با ذائقه بیشتر افراد در هر رده سنی سازگار است.

مشخصه های تغذیه ی نامبرده سبب گردیده که رژیم سه روزه تخم مرغ بهترین انتخاب برای لاغری باشد. همان طور که از نام این برنامه رژیم لاغری پیداست، رژیم شما تنها حول یک برنامه غذایی مدیریت می شود و آن هم تخم مرغ است.

رژیم سه روزه تخم مرغ
رژیم سه روزه تخم مرغ

لازم به ذکر است برنامه غذایی شما جزء رژیم های لاغری شناخته شده ای است که دارای کربوهیدرات و کالری بسیار پایینی است و سرشار از پروتئین می باشد که تنها به منظور لاغری سریع در رژیم های کاهش وزن توصیه می شود.

این برنامه غذایی دارای انواع متعددی است

به طور کلی این برنامه غذایی دارای انواع متعددی است که به حفظ تناسب اندام و کاهش بخشی از شاخص توده بدنی کمک بسیاری می کند.

مشخصه بارز تمامی این رژیم ها با هدف رسیدن به وزن طبیعی، حذف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های بالا، قندهای طبیعی مانند میوه، پاستا و برنج است.

به طور معمول رژیم فوق بین سه الی چهارده روز زمان نیاز دارد تا شما به هدف نهایی خود در لاغری دست یابید. دقت داشته باشید شما مجاز به مصرف میان وعده و یا حتی مصرف تنقلات نیستید و تنها مجاز به مصرف وعده های اصلی غذایی هستید که مبنای اصلی آن تخم مرغ است.

این برنامه رژیم غذایی برای از دست دادن سریع وزن می تواند گزینه مطلوبی باشد

گفتنی است که این برنامه رژیم غذایی برای از دست دادن سریع وزن می تواند گزینه مطلوبی باشد و از طریق آن می توانید در یک بازه زمانی کوتاه، وزن قابل توجهی را از دست دهید.

البته کارشناسان تغذیه بر این باورند که این برنامه های غذایی محدود که تنها تاکید بر یک نوع غذا دارند، بایستی در دراز مدت استفاده شوند.

بنابراین چنانچه زمان کافی برای لاغری ندارید و مایلید بخشی از اضافه وزن خود را از دست دهید، رژیم سه روزه تخم مرغ، انتخاب مناسبی خواهد بود.

رژیم فوق از سریع ترین شیوه های کاهش وزن به شمار می آید که با بالا بردن متابولیسم بدن، به روند چربی سوزی کمک شایانی می کند.

مزایای رژیم سه روزه تخم مرغ

این برنامه غذایی، از جمله رژیم های کاهش وزنی است که اغلب به عنوان رژیم روزه داری تنها با مصرف یک ماده غذایی معرفی می شود و در از دست دادن بخشی از اضافه وزن موثر است.

مزایای رژیم سه روزه تخم مرغ
مزایای رژیم سه روزه تخم مرغ

در حقیقت رژیم های فوق از برنامه های غذایی است که به بدن صدمه چندانی وارد نمی کند و مانع حذف ماهیچه های بدن می شود و بدون این که بدن با فرآیند ماهیچه سوزی مواجه شود، چربی سوزی را انجام می دهد که این مورد در امر لاغری بسیار حائز اهمیت است.

برنامه رژیم لاغری فوق علاوه بر پروتئین بالا دارای تمامی Amino acids لازم بدن است

برنامه رژیم لاغری فوق علاوه بر پروتئین بالا دارای تمامی Amino acids لازم بدن است. بنابراین پروتئین های ضروری بدن فراهم می شوند و احتیاجی به حذف ماهیچه ها نیست.

علاوه بر این، رژیم سه روزه تخم مرغ برای رژیم گیرندگانی که از Keto Diet به منظور کاهش وزن سریع استفاده می کنند، می تواند انتخاب مناسبی باشد به این دلیل که دارای پروتئین بالا و کربوهیدرات های پایین است.

به خصوص اشخاصی که مدتی از Keto Diet استفاده کرده اند و با عدم کاهش وزن روبرو شده اند، از این فرصت برخوردارند که از طریق رژیم سه روزه تخم مرغ، بخش بسیاری از اضافه وزن خود را به دلیل محدودیت های غذایی از دست دهند. این امر به این گروه از افراد کمک می کند تا دوباره با کاهش شاخص توده بدنی همراه شوند.

هر چند ممکن است در ابتدا رژیم سه روزه تخم مرغ امری آسان تلقی شود، ولی از جمله برنامه های غذایی سختی است که ادامه آن می تواند برای هر فردی مشکل باشد؛ زیرا شما 3 روز بسیار سخت با حذف اکثر گروه های غذایی را بایستی دنبال کنید. برنامه رژیم سه روزه تخم مرغ به این صورت است که:

بهترین زمان مصرف نخستین تخم مرغ

نیم ساعت پس از بیدار شدن، بهترین زمان مصرف نخستین تخم مرغ است.

بایستی با هر تخم مرغی که میل می کنید، از 1 قاشق کره استفاده کنید و یا طبق تجویز پزشک، پنیر را در این برنامه رژیم غذایی جایگزین آن کنید.

هر روز می توانید حداقل شش عدد تخم مرغ را تا 3 ساعت پیش از خواب میل کنید.

در طی روز، مجاز به مصرف نوشیدنی های بدون کربوهیدرات ها و یا آب فراوان هستید.

طبق نظر کارشناسان تغذیه، بهتر است مطابق دستور برنامه غذایی فوق برای رسیدن به کاهش وزن سریع پیش بروید.

بهترین زمان مصرف نخستین تخم مرغ
بهترین زمان مصرف نخستین تخم مرغ

رژیم سه روزه تخم مرغ با میوه

یکی دیگر از رژیم های این برنامه غذایی لاغری به رژیم سه روزه تخم مرغ با میوه اختصاص دارد که برای روند کاهش وزن با تجویز پزشک معالج، مجازید با افزودن برخی از میوه ها به برنامه غذایی خود تنوع دهید.

دقت داشته باشید شما در این بازه زمانی مجاز به مصرف هر میوه ای نیستید، بلکه تنها می توانید از لیمو شیرین، لیمو ترش و یا گوجه فرنگی استفاده کنید.

با این که مناسب ترین انتخاب، همان میوه های نامبرده است، اما می توان از پرتقال و یا آب این میوه در کنار این برنامه رژیم غذایی نیز استفاده کنید.

به این ترتیب شما در این مدت کوتاه به دلیل محدودیت های بسیار غذایی و رعایت برنامه رژیم غذایی کاهش وزن می توانید با حذف بافت های چربی انباشته در بدن با تقلیل شاخص توده بدنی  (BMI) همراه شوید.

مزیت های رژیم سه روزه تخم مرغ

رژیم غذایی فوق یکی از آسان ترین و ساده ترین شیوه های لاغری است که در این مدت، دیگر نیاز نیست برای رسیدن به وزن ایده آل، غذای بی مزه میل کنید زیرا تخم مرغ یکی از خوراکی های مورد علاقه همه مردم است.

از بارزترین مزیت رژیم فوق، در دسترس بودن این خوراکی است که به راحتی در اختیار همه افراد قرار دارد و از همه مهمتر خیلی سریع آماده می شود. دیگر مزیت های رژیم سه روزه تخم مرغ عبارتند از:

مزیت های رژیم سه روزه تخم مرغ
مزیت های رژیم سه روزه تخم مرغ

کالری پایین

دریافت کمترین کالری در طی روز، راحت ترین شیوه لاغری و رسیدن به تناسب اندام است. در این رژیم، تقریباً در هر وعده اصلی غذایی بدن تنها 300 kcal دریافت می کند.

ثبات تقلیل وزن

دریافت کالری پایین و حس سیری بیشتر، سبب گردیده که رژیم سه روزه تخم مرغ، یکی از برنامه های کاهش وزن در یک بازه زمانی کوتاه باشد.

سیرکننده

بالاترین شاخص سیری در بین تمامی گروه های غذایی، به تخم مرغ اختصاص دارد که داشتن بیشترین پروتئین در آن سبب گردیده که شخص در طی روز با حس سیری مضاعف و یا بی اشتهایی همراه شود.

هر اندازه بدن با حس سیری بیشتری همراه باشد، به کالری کمتری در طی روز نیاز دارد که طبیعتا این مورد می تواند در امر لاغری بسیار موثر باشد.

به طور معمول در ساعات پایانی شب، هوس غذایی کمتر به سراغ شما می آید، اگر در وعده اصلی شام، تخم مرغ میل کرده باشید.

افزایش سوخت و ساز بدن

Amino acid موجود در تخم مرغ سبب می گردد که بدن برای حفظ ماهیچه ها و بالا بردن متابولیسم بدن، از پروتئین تخم مرغ استفاده کند.

اهمیت رژیم سه روزه تخم مرغ در لاغری

هر چند این ماده غذایی از ویتامین و یا مواد مغذی بسیاری برخوردار است، ولی بهتر است برای رسیدن به وزن طبیعی، تنها از یک ماده غذایی استفاده نکنید. رعایت اعتدال، اساسی ترین اصل در کلیه برنامه های رژیم کاهش وزن است.

اهمیت رژیم سه روزه تخم مرغ در لاغری
اهمیت رژیم سه روزه تخم مرغ در لاغری

دقت داشته باشید رژیمی که در راستای کاهش وزن از آن پیروی می کنید، در حفظ سلامت بدن موثر باشد. همان طور که گفتیم، بدن در برنامه رژیم لاغری فوق، پروتئین بیشتری دریافت خواهد کرد که به بی اشتهایی و حس گرسنگی طولانی مدت، کمک بسیار می کند.

رژیمی که با هدف کاهش بی ام آی از آن استفاده می کنید، بایستی شامل کلیه مواد مغذی و در عین حال ویتامین های ضروری بدن باشد.

توصیه اغلب کارشناسان تغذیه به رژیم گیرندگانی که به دنبال رژیم سه روزه تخم مرغ هستند، این است که انجام تمرینات فیزیکی روزانه همراه با رژیم لاغری در از دست دادن وزن و تناسب اندام بسیار مفید است.

کاهش شاخص توده بدنی

کاهش شاخص توده بدنی (BMI) در کمترین زمان می تواند در داشتن تناسب اندام در پی رعایت این برنامه رژیم غذایی تاثیر شایانی به دنبال داشته باشد.

البته بایستی پیش از هر اقدامی و با توجه به شرایط فعلی بدنتان، به فواید و یا حتی پیامدهایی که این برنامه رژیم کاهش وزن در پی دارد، دقت بسیار داشته باشید تا بتوانید از اثرات مثبت آن بهره مند شوید.

مشاوره با مجرب ترین کارشناسان تغذیه قبل از شروع این برنامه غذایی، امری الزامی محسوب می شود.

با محاسبه شاخص توده بدنی و مشخص شدن مقدار اضافه وزن، بهتر است برای استفاده از یک شیوه مناسب به منظور حذف بافت های چربی انباشته در بدن و همچنین پیروی از یک برنامه رژیم غذایی کم کالری و استاندارد، با کارآمدترین مشاوران تغذیه در ارتباط باشید.

نکته در مورد رژیم سه روزه تخم مرغ

بیماران مبتلا به مشکلات قلبی و همچنین دیابتی ها نمی توانند برای از دست دادن سریع وزن و رسیدن به تناسب اندام، در کوتاهترین زمان از این برنامه رژیم غذایی کاهش وزن بهره مند شوند.

نکته در مورد رژیم سه روزه تخم مرغ
نکته در مورد رژیم سه روزه تخم مرغ

محصولات غذایی غیر مجاز در برنامه رژیم سه روزه تخم مرغ

با هدف تسریع در امر لاغری و محدودیت های غذایی که در رژیم فوق وجود دارد، لازم است به برخی از گروه های غذایی غیر مجاز که می تواند سبب افزایش کالری روزانه بدن شود، مواردی را متذکر شویم که عبارتند از:

در این برنامه رژیم لاغری، شما مجاز به مصرف سبزیجاتی که حاوی نشاسته هستند مانند نخود فرنگی، ذرت، سیب زمینی و یا حبوبات نیستید.

نان، ماکارونی، جو و گندم از جمله غلاتی هستند که مصرف آن در این بازه زمانی توصیه نمی شود.

شما در این سه روز، مجاز به مصرف مواد غذایی فرآوری شده، شیرینی جات و یا فست فودها نیستید.

اجازه مصرف برخی از نوشیدنی های حاوی شکر مانند نوشابه و یا نوشیدنی های ورزشی و حتی آب میوه های غیر طبیعی را ندارید.

تاثیر رژیم تخم مرغ در عارضه کرون

بیماری فوق (Crohns) از جمله اختلالات گوارشی است که پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مناسب، در آن بسیار حائز اهمیت است. این گروه از بیماران با منع مصرف بعضی از خوراکی ها و یا مصرف سالم ترین گروه های غذایی مفید همراه هستند.

عارضه کرون زمانی که حادتر می شود، با مصرف پروتئین تا حد قابل توجهی بهبود می یابد. بنابراین مصرف تخم مرغ به دلیل داشتن پروتئین بالا می تواند انتخاب مناسبی در این رژیم غذایی باشد.

چنانچه به عارضه فوق مبتلا هستید و مایلید از یک برنامه غذایی سالم در راستای حفظ سلامتی بدن و بهبودی کامل استفاده کنید، توصیه می شود با متخصصین گوارش مانند دکتر سلیمی در ارتباط باشید تا در این خصوص، راهنمایی لازم را به شما ارائه دهند.

چاقی (Obesity)

اضافه وزن بالا همچون تجمع بافت های چربی بسیار و غیر طبیعی در نواحی مختلف، ریسک سلامتی را تا حد بسیار افزایش می دهد. به عبارت دیگر؛ عدم تحرک، مصرف مواد غذایی ناسالم و چرب، افزایش شاخص توده بدنی و از همه مهمتر نداشتن فعالیت، رابطه مستقیمی به اضافه وزن بالا دارد که به طور طبیعی، سلامتی فرد را به خطر می اندازد

. در واقع زمانی که شما بیش از نیاز بدن در طی روز کالری دریافت می کنید، با این حجم از تجمع چربی های انباشته در بدن مواجه خواهید شد.

طبق بررسی های انجام شده، Obesity در رده های سنی مختلف بزرگسالان و یا حتی کودکان، با روند صعودی همراه است و این موضوع سبب گردیده که در حال حاضر به یک اپیدمی و یا عارضه شایع در جهان تبدیل شود.

بعضی از مواد غذایی مانند فست فودها، اغلب فرآورده های لبنی، آبمیوه های غیر طبیعی، مواد غذایی دارای شکر اضافه، نوشابه، محصولات غذایی کنسروی و … دارای کالری بالایی هستند که مصرف بیش از اندازه آن در برنامه رژیم غذایی سبب افزایش وزن در فرد می شود.

البته ناگفته نماند که استرس بسیار، عوامل ژنتیکی، مصرف بعضی از داروها، نداشتن خواب کافی، اختلالات هورمونی برآمده از مشکلات غدد درون ریز و غیره، در ابتلا به اضافه وزن بالا موثر هستند.

شاخص توده بدنی (BMI)

ارزیابی چربی های موجود در بدن برحسب وزن  (Weight) و قد (height)  را شاخص توده بدنی می گویند. اگر چه بی ام آی بدن به طور مستقیم سنجیده نمی شود، اما تا حدودی، میزان اضافه وزن بدن را برآورده می کند که براساس آن، افزایش و یا کاهش وزن شما مشخض می شود.

بالا بودن شاخص توده بدنی، بیانگر بافت های چربی بسیار در بدن است. به این ترتیب هر اندازه بی ام آی شخص بیشتر باشد، درصد گرفتار شدن به بعضی از شرایط جدی نظیر دیابت، پرفشاری خون و یا اختلالات قلبی عروقی در فرد افزایش می یابد.

البته پایین بودن بسیار شاخص توده بدنی هم ممکن است سبب بروز تقلیل کارکرد دستگاه ایمنی بدن، تقلیل استخوان ها و یا آنمی (کم خونی) در فرد شود.

اگر چه انجام تمرینات فیزیکی و یا رعایت یک برنامه رژیم لاغری سالم می تواند در از دست دادن بخشی از اضافه وزن موثر باشد، اما در افرادی که بی ام آی آن ها بیش از چهل کیلوگرم است و با مشکلات جدی سلامت همراه هستند، راهکار درمانی مناسبی نخواهد بود.

به همین منظور انجام جراحی چاقی تحت نظر مجرب ترین و حاذق ترین جراحان باریاتریک همچون دکتر مهدی سلیمی، می تواند بهترین انتخاب در درمان عارضه چاقی باشد.

جراحی چاقی بای پس معده (Gastric Bypass)

از متداول ترین انواع جراحی های چاقی که طبق نظر دکتر مهدی سلیمی در معالجه چاقی مفرط و اختلالات مربوط به اضافه وزن بالا بسیار موثر است، جراحی gastric bypass به شیوه  (Roux-en-Y) است. این متد جراحی کاهش وزن در ساختار کلی معده و روده، تغییرات همیشگی ایجاد می کند.

به همین منظور توصیه می شود این عمل جراحی حتماً تحت نظر متخصصین کارآمد در این امر انجام شود. روش انجام جراحی به این صورت است که:

نخستین گام

نخستین گام، کوچک کردن و یا برش دادن بخش اضافی معده است. در شیوه فوق؛ بیشتر ظرفیت معده که عامل اصلی اضافه وزن بالا در فرد است، طی پروسه جراحی که معمولاً به روش لاپاراسکوپی برای بیماران واجد شرایط انجام می شود، حذف خواهد شد و تنها در بخش فوقانی معده، کیسه کوچکی باقی می ماند.

در مرحله بعدی؛ بخش نخست دوازدهه (روده کوچک) حذف شده و مابقی آن به کیسه جدیدی که در بخش فوقانی معده ایجاد شده است، وصل می شود تا از این طریق، مواد غذایی مصرفی از این مسیر عبور کنند.

در انتها آنزیم های گوارشی و اسیدهای معده، از نخستین بخش دوازدهه و معده جراحی شده به همراه غذای مصرفی، آمیخته می شوند.

این امر به شما کمک می کند که غذای کمتری را در هر وعده میل کنید و در نتیجه با رعایت تمامی دستورالعمل های پزشکی در کمترین زمان، با روند تقلیل وزن همراه شوید.

به طور کلی این جراحی چاقی به افرادی که از طریق رژیم سه روزه تخم مرغ نتوانسته اند بخشی از اضافه وزن خود را از دست دهند، کمک بسیار می کند.

افراد کاندیدای جراحی بای پس معده

طبق نظر دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته، انجام این جراحی کاهش وزن مناسب تمامی مبتلایان به اضافه وزن بالا نیست و تنها اشخاصی که با بی ام آی بیش از 30 kg همراه هستند و معمولاً با اختلالات زمینه ای همچون مشکلات قلبی، دیابت نوع 2 و یا پرفشاری خون مواجه هستند، می توانند از مزایای این متد درمانی بهره مند شوند.

در اصل افرادی که با انجام تمرینات فیزیکی و یا رعایت یک برنامه رژیم غذایی کم کالری و استاندارد قادر به از دست دادن بخشی از اضافه وزن خود و رسیدن به نتیجه دلخواه در تناسب اندام نبوده اند و به چاقی مفرط مبتلا هستند، کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی gastric bypass می باشند.

مزیت های جراحی بای پس معده

یکی از مهمترین مواردی که سبب می گردد مبتلایان به اضافه وزن بالا تحت این متد جراحی کاهش وزن قرار گیرند، ذکر مزیت های جراحی فوق است.

جراحی گاستریک بای پس معده در بهبود مشکلات مربوط به اضافه وزن بالا بسیار موثر است و این مورد، بارزترین مزیت این تکنیک جراحی لاغری محسوب می شود.

در حقیقت تقلیل وزن دائمی و در عین حال قابل اعتماد، به دلیل استفاده از شیوه های استاندارد در جراحی Gastric Bypass سبب گردیده که دکتر مهدی سلیمی به تمامی مبتلایان به شاخص توده بدنی بیش از 35-40 kg  انجام جراحی فوق را متد درمانی مناسب در داشتن تناسب اندام و از همه مهمتر حفظ سلامتی بدن معرفی کنند.

نتیجه گیری

رژیم سه روزه تخم مرغ، از برنامه های غذایی است که به دلیل پروتئین بالا در امر کاهش وزن بسیار موثر است. با این که ممکن است شما در این بازه زمانی کوتاه، بخشی از اضافه وزن خود را از دست دهید،

نتیجه گیری
نتیجه گیری

اما باید به این مورد توجه داشته باشید که کاهش وزن شما دائمی و همیشگی نخواهد بود و عدم توجه به برنامه رژیم غذایی سبب می گردد که شما مجدداً با روند افزایش وزن روبرو شوید. به همین منظور، در انتهای مقاله به یکی از بهترین روش های جراحی چاقی دائمی، گاستریک بای پس اشاره کردیم.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید