رژیم دوکان

در این مقاله، رژیم دوکان را مورد بررسی قرار می دهیم. ما را همراهی نمایید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

رژیم دوکان یکی از رژیم های غذایی کاهش وزن می باشد که تمرکز اصلی این رژیم بر کاهش مصرف کربوهیدرات می باشد. رژیم دوکان از جمله رژیم هایی است که احساس گرسنگی کمتری برای فرد پیش می آید و از این بابت بسیاری از افراد، رژیم دوکان را برای لاغری خود انتخاب می کنند.

رژیم دوکان
رژیم دوکان

پیشنهاد می کنیم از پست برداشتن معده برای لاغری دیدن کنید.

علت کم بودن احساس گرسنگی در رژیم دوکان

علت کم بودن احساس گرسنگی در رژیم Dukan مصرف بالای پروتئین در این رژیم می باشد که همین امر ،عاملی است که موجب می شود تا این سوال پیش بیاید که آیا رژیم Dukan می تواند برای کاهش وزن افراد مفید واقع شود.

پیر دوکان متخصص تغذیه ی فرانسوی که این رژیم را طراحی کرده است، بر این باور است که رژیم Dukan از جمله رژیم های بسیار مفید برای کاهش وزن افراد می باشد.

در این مقاله، قصد داریم تا در مورد رژیم Dukan و چگونگی اعمال این رژیم در برنامه ی غذایی بحث کرده و جزئیاتی را در مورد این مساله مطرح کنیم.

مطالعه ی این مقاله می تواند شما را به صورت کامل با رژیم غذایی دوکان آشنا سازد؛ به گونه ای که بتوانید برای گرفتن رژیم Dukan برنامه ریزی کنید.

رژیم دوکان و مراحل چهارگانه ی آن

رژیم Dukan از جمله رژیم های لاغری سریع برای افرادی است که تصمیم خود را برای کاهش وزنشان قطعی کرده باشند. افرادی که قصد دارند تا در کوتاه مدت وزنشان را تا حد نسبتا معقولی کاهش دهند، می توانند از رژیم غذایی دوکان به این منظور بهره گیرند.

رژیم Dukan دارای چهار مرحله می باشد که هر یک از این مراحل، جزئیات خاص خود را دارد و رعایت قوانین و شرایط هر یک از این مراحل برای محقق شدن رژیم، امری اجباری می باشد.

مراحل چهارگانه ی رژیم Dukan به دو بخش کاهش و تثبیت وزن تقسیم می شوند. دو مرحله ی اول در رژیم Dukan به منظور کاهش وزن فرد و دو مرحله ی دیگر نیز به منظور تثبیت وزن فرد می باشد.

برنامه ریزی پیش از گرفتن رژیم Dukan اهمیت زیادی دارد چرا که نظم در رژیم Dukan یکی از شاخصه های موفقیت در این رژیم می باشد.

کاهش مصرف کربوهیدرات در حد ممکن

رویه ی کلی در رژیم Dukan کاهش مصرف کربوهیدرات در حد ممکن و یا حتی حذف آن می باشد.

هر چقدر که میزان مصرف کربوهیدرات در رژیم Dukan کاهش یابد، روند پیشروی این رژیم نیز سریع تر و بهتر خواهد بود. طراحی رژیم Dukan به گونه ای بوده است که در آن چربی های انباشته شده در بدن، جایگزینی برای تامین انرژی مورد نیاز فرد می گردد و از آنجایی که مصرف کربوهیدرات در حداقل مقدار خود قرار دارد، این چربی ها به مرور زمان از بدن فرد خارج می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله حذف کربوهیدرات برای لاغری را مطالعه کنید.

کاهش مصرف کربوهیدرات در حد ممکن
کاهش مصرف کربوهیدرات در حد ممکن

مزیتی که این رژیم برای افراد دارد، این است که امکان مصرف پروتئین و میوه و سبزی در روند رژیم Dukan برای افراد وجود دارد و یکی از اصلی ترین عواملی که موجب می شود تا افراد برای گرفتن رژیم Dukan متمایل باشند، همین نکته می باشد. در ادامه ی مقاله، با مراحل چهارگانه ی رژیم Dukan آشنا می شویم. با ما بمانید.

  • مرحله ی اول (فاز حمله)

فاز حمله ی رژیم Dukan که حدود ده روز از این رژیم را به خود اختصاص داده است، شامل مصرف انواع پروتئین های مختلف می باشد.

تاکید اصلی این رژیم در مرحله ی اول، بر مصرف پروتئین می باشد؛ به گونه ای که مصرف انواع گوشت ها مانند گوشت ماهی، مرغ، گوسفند و … در این مرحله از رژیم دوکان برای دریافت پروتئین توصیه می گردد.

هر چند که منابع پروتئینی بسیاری برای دریافت در این مرحله وجود دارد، اما با وجود منابع غنی پروتئین همانند انواع گوشت، نیازی به مراجعه به سایر منابع نمی باشد.

با این حال افرادی که قصد استفاده از منابع غیر دامی برای تامین پروتئین خود را داشته باشند، می توانند از انواع لبنیات، تخم مرغ، سویا، توفو و … استفاده کنند.

نوشیدن آب به صورت متوالی

یکی دیگر از مواردی که در طول ده روز اول رژیم Dukan باید مد نظر قرار گیرد، نوشیدن آب به صورت متوالی، مصرف ادویه به همراه غذاها و همچنین مصرف روزانه دو قاشق سبوس جوی دو سر می باشد.

رعایت تمامی این موارد مذکور، در طول فاز حمله ی رژیم Dukan به عنوان سرآغاز اصلی این رژیم برای شروع می باشد. اما باید توجه داشت که ناقص ماندن روند رژیم Dukan نه تنها موجب کاهش وزن فرد نخواهد بود، بلکه احتمال افزایش وزن فرد را نیز به دنبال دارد و به همین منظور، آگاهی از تمامی مراحل این رژیم به همراه همتی راسخ در زمینه کاهش وزن، از جمله ی اصلی ترین شاخصه های تاثیرگذار بر موفقیت رژیم دوکان می باشد.

افرادی که قصد گرفتن رژیم دوکان را داشته باشند، باید پس از ده روز ابتدایی، خود را برای یک مدت طولانی در زمینه کاهش مصرف کربوهیدارت آماده کنند.

نوشیدن آب به صورت متوالی
نوشیدن آب به صورت متوالی
  • مرحله ی، گوجه، کدو و بادنجان محدود شده دوم (فاز کروز)

مرحله ی دوم رژیم دوکان، تنوع غذایی بیشتری در مقایسه با مرحله ی قبلی خود دارد و علت آن نیز طولانی بودن مدت زمان این رژیم می باشد.

رژیم غذایی دوکان در فاز کروز، حدود یک ماه الی یک سال طول خواهد کشید و مصرف سبزیجات به صورت کاملا نامحدود و آزاد در طول این دوره از رژیم آزاد است.

مصرف میزان دلخواه سبزیجات

مصرف میزان دلخواه سبزیجات در این مرحله از رژیم دوکان، موجب می شود تا افرادی که برای گرفتن این رژیم اقدام می کنند، تمایل بیشتری به مصرف سبزیجات داشته باشند و این طیف از مواد غذایی را وارد برنامه ی غذایی خود حتی پس از اتمام رژیم دوکان کنند.

این مرحله از رژیم دوکان باید تا جایی ادامه پیدا کند که وزن فرد تا حدود دو کیلوگرم کاهش داشته باشد و این ویژگی با توجه به شرایط فرد می تواند از یک ماه تا یک سال ادامه دار باشد. مصرف روزانه ی دو قاشق سبوس جوی دو سر در این مرحله از رژیم نیز برای موفقیت در رژیم دوکان الزامی می باشد.

مصرف میزان دلخواه سبزیجات
مصرف میزان دلخواه سبزیجات

هر چند که سبزیجات و پروتئین مصرف شده در طول رژیم دوکان کاملا اختیاری می باشد، اما بهتر است در این مرحله از رژیم، سبزیحات مصرف شده توسط افراد به مواردی همچون قارچ، پیاز، فلفل دلمه ای، سیر، لوبیا سبز، کرفس، سبزیجات پهن برگ،

خیار، گوجه، کدو و بادنجان محدود شده و از تنوع بیش از حد در سبزیجات مصرفی پرهیز گردد. در این مرحله از رژیم نیز همانند مرحله ی قبلی، نوشیدن آب فراوان و مصرف ادویه های مختلف همراه با غذا توصیه می گردد.

عمل بای پس معده چیست؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی سوال فوق کلیک نمایید.

  • مرحله ی سوم (فاز تحکیم)

فاز تحکیم رژیم غذایی دوکان مدت زمانی متغیر دارد اما معمولا حدود پنج ماه از زمان رژیم دوکان به این مرحله اختصاص می یابد.

این مرحله که جزو مراحل تثبیتی رژیم غذایی دوکان به حساب می آید، فرد را ملزم می کند تا یک روز از هر هفته ی این رژیم، به مصرف کامل پروتئین اختصاص یابد و در طول هر هفته نیز فرد می تواند دو وعده ی آزاد داشته باشد که این دو وعده با انتخاب فرد می باشد.

فاز تحکیم رژیم دوکان لیستی در حدود صد غذا را به شما ارائه می دهد

فاز تحکیم رژیم دوکان لیستی در حدود صد غذا را به شما ارائه می دهد که شما می توانید به طور نامحدود از این لیست در طول دوره ی تحکیم استفاده کنید.

کربوهیدرات های نشاسته ای و میوه ها باید در این مرحله از رژیم به صورت کنترل شده و به مرور وارد رژیم غذایی فرد شوند و بر اساس نظرات متخصص تغذیه در این زمینه، روند کاهش وزن فرد با چنین رژیمی به مسیر تثبیت وارد می شود.

منابع غذایی توصیه شده در طول مرحله ی سوم رژیم دوکان شامل میوه، نان سبوس دار، گوشت کبابی، منابع نشاسته و پنیر می باشد که البته این روند، صرفا بر اساس توصیه ی متخصصان تغذیه می باشد و همان طور که گفته شد، در این مرحله از رژیم غذایی دوکان، مصرف لیست غذایی تعیین شده که در حدود صد آیتم دارد، کاملا آزاد می باشد.

لطفا از پست هفته ششم بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

فاز تحکیم رژیم دوکان لیستی در حدود صد غذا را به شما ارائه می دهد
فاز تحکیم رژیم دوکان لیستی در حدود صد غذا را به شما ارائه می دهد

کاهش مصرف چربی در این مرحله، یکی دیگر از تاکیدات متخصص برای فاز تحکیم می باشد و به همین سبب اعمال رژیم غذایی کم چرب در طول روز می تواند برای این دوره از رژیم مفید واقع شود. مصرف آب و ادویه به همراه روزانه دو قاشق سبوس جوی دو سر، از دیگر الزامات مرحله ی سوم رژیم دوکان می باشد.

از پست مراحل اولیه زخم پای دیابتی دیدن کنید.

  • مرحله ی چهارم (فاز تثبیت)

مرحله ی چهارم و پایانی رژیم دوکان که به آن مرحله ی تثبیت نیز گفته می شود، دارای مدت زمانی نامحدود می باشد که در آن، فرد موظف خواهد بود تا بر اساس شرایط خود و بر اثر صلاحدید پزشک و در زمان مناسب، رژیم غذایی خود را قطع کند و آن را به حالت نرمال بازگرداند. تمامی موارد عمومی مذکور در مراحل قبلی در این مرحله از رژیم نیز پابرجا می باشد.

مصرف زیاد آب برای فعال بودن متابولیسم بدن، مصرف روزانه دو قاشق سبوس جوی دو سر و استفاده از ادویه در اکثر وعده های مصرفی در طول روز، از جمله ی این شرایط می باشند.

از آنجایی که این مرحله به عنوان مرحله ی تثبیت نهایی رژیم دوکان شناخته می شود، بنابراین برنامه ی غذایی خاصی برای این مرحله در نظر گرفته نشده است اما بر اساس توصیه ی متخصصان تغذیه، بهتر است حداقل یک روز از هفته ی دوره ی تثبیتی به مصرف پروتئین های کم چرب اختصاص یابد. همان طور که گفتیم، قطع این رژیم در چنین وضعیتی وابسته به شرایط فرد و البته نظر متخصص در این زمینه می باشد.

مرحله ی چهارم (فاز تثبیت)
مرحله ی چهارم (فاز تثبیت)

افرادی که قصد گرفتن رژیم دوکان را داشته باشند، حتما باید مشورت با متخصص تغذیه و پزشک فعال در این زمینه را به عنوان یکی از اولویت های اصلی خود پیش از شروع رژیم غذایی در نظر بگیرند.

اصلی ترین مزایای رژیم غذایی دوکان برای افراد چیست؟

اولین مزیتی که برای رژیم دوکان ذکر می شود، نتیجه بخشی مناسب این رژیم برای بسیاری از افراد می باشد.

رژیم های غذایی در برخی از موارد ممکن است اثر بخشی مناسبی نداشته باشند؛ اما رژیم دوکان در اکثر موارد، افراد را به مقصود خود رسانده است و از این بابت، اشتهار خاصی دارد.

اصلی ترین مزایای رژیم غذایی دوکان برای افراد چیست؟
اصلی ترین مزایای رژیم غذایی دوکان برای افراد چیست؟

البته باید توجه داشت که این رژیم صرفا برای افرادی اثر بخش خواهد بود که بتوانند تمامی مراحل این رژیم را با موفقیت پشت سر گذاشته و تداوم خود را در این مسیر حفظ کنند. مزیت دیگر رژیم دوکان، تاثیر مثبت آن بر عضلات بدن می باشد.

بالا بودن میزان پروتئین دریافتی در طول این رژیم، موجب عضلانی شدن بدن می گردد

بالا بودن میزان پروتئین دریافتی در طول این رژیم، موجب عضلانی شدن بدن می گردد که این امر برای افرادی که قصد شروع ورزش های مرتبط در این زمینه را داشته باشند، گام اول به حساب می آید.

کاهش مصرف کربوهیدرات در کنار افزایش پروتئین، موجب می شود تا در عین از بین رفتن چربی های زائد بدن، شاهد افزایش قدرت عضلانی فرد باشیم که همین امر موجب شده است تا ورزشکاران حرفه ای، توجه خاصی به گرفتن رژیم دوکان در طول دوران فعالیت حرفه ای خود داشته باشند.

نکته ای که باید در مورد رژیم دوکان در نظر گرفته شود، این است که این رژیم حتما باید زیر نظر متخصص تغذیه پیش رود و هر گونه اقدام خودسرانه در طول دوران رژیمی ممکن است نتایج مناسبی را به همراه نداشته باشد.

جمع بندی

رژیم Dukan از جمله رژیم های لاغری شناخته شده در جهان می باشد که به منظور کاهش وزن افراد و تقویت عضلات مختلف بدن در نظر گرفته شده است.

در این مقاله، سعی کردیم تا با کلیات رژیم Dukan و مراحل چهارگانه ی آن آشنا شویم که آشنایی با این مراحل، موجب خواهد شد تا یک دید کلی از این رژیم غذایی برای افراد به دست آید.

افرادی که قصد گرفتن رژیم Dukan را داشته باشند، حتما باید برنامه ریزی مناسبی برای خود در نظر بگیرند و سعی کنند تا زیر نظر متخصصان این رشته، رژیم غذایی خود را پیش برند.

شاید بتوان گفت اصلی ترین مزیت این رژیم غذایی، اثر بخشی مناسب آن روی اکثر افراد می باشد که موجب گشته است تا افراد زیادی برای گرفتن این رژیم اقدام کنند.

همچنین کاهش مدت زمان گرسنگی در طول این رژیم، عامل دیگری است که موجب شده است تا بسیاری از افراد رژیم غذایی دوکان را برای کاهش وزن خود در نظر بگیرند.

شما نیز می توانید برای انتخاب رژیمی متناسب با توجه به شرایط خودتان، با متخصصان این امر مشورت کرده و برای گرفتن یک رژیم غذایی متعادل اقدام کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید