ريزش مو بعد از عمل اسليو

ريزش مو بعد از عمل اسليو یکی از اتفاقات و مشکلاتی است که در بعضی از افراد ممکن است رخ دهد. البته به طور کلی مشکلات خاصی بعد از جراحی اسلیو به وجود نمی آید و تنها گروهی خاص از افراد ممکن است به مشکلات و مسائلی مانند ريزش مو بعد از عمل اسليو یا سایر مشکلات دچار شوند.

در صورتی که قصد انجام عمل جراحی اسلیو معده را دارید و در مورد مزایا و معایب این عمل آشنایی خاصی ندارید می توانید با این مقاله همراه باشید.

چه وزنی برای انجام جراحی اسلیو معده مناسب می باشد برای بررسی این موضوع پیشنهاد می کنیم پست اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است را مطالعه نمائید.

ريزش مو بعد از عمل اسليو
ريزش مو بعد از عمل اسليو

در این مقاله در مورد روش اسلیو، مزایا، بهترین اقدامات برای قبل و بعد از عمل و مشکلاتی که ممکن است بعد از جراحی اسلیو به وجود آید توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. هم چنین در مورد مشکلاتی مانند ريزش مو بعد از عمل اسليو نیز توضیحات لازم و راهکارهای مناسب را ارائه خواهیم کرد.

ريزش مو بعد از عمل اسليو
ريزش مو بعد از عمل اسليو

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

آیا چاقی یک بیماری محسوب می شود؟

دلایلی که منجر به ابتلا افراد به چاقی می شود چه مواردی هستند؟

بیماری ها و مشکلاتی که چاقی به وجود می آورد چه مشکلاتی هستند؟

تاثیر دید اجتماع در تمایل افراد به لاغری چیست؟

اولین روش های انتخابی برای لاغری و کاهش وزن کدامند؟

چه مسائلی باعث نتیجه نگرفتن از روش های مرسوم لاغری می شود؟

برای لاغری و کاهش وزن چند روش جراحی وجود دارد؟

بهترین عمل جراحی به منظور لاغری چیست؟

اسلیو معده چه تاریخچه ای دارد؟

اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده با چه روشی انجام می گیرد؟

اسلیو معده چند نوع دارد؟

مزایای جراحی اسلیو معده چیست؟

برای انجام عمل اسلیو چه افرادی در اولویت هستند؟

چه مواردی در عمل اسلیو موثر می باشند؟

کاهش وزن بعد از عمل اسلیو به چه صورت انجام می شود؟

بیمار پیش از جراحی اسلیو برای نتیجه بخشی بهتر چه وظایفی دارد؟

مراقبت های بعد از عمل اسلیو چیست؟

دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو به چه صورت است؟

رژیم غذایی مناسب بعد از عمل اسلیو چیست؟

آیا ريزش مو بعد از عمل اسليو اتفاق می افتد؟

در صورت بروز مشکلاتی مانند ريزش مو بعد از عمل اسليو چه اقداماتی باید انجام داد؟

تاثیر جراح خوب در جلوگیری از مشکلات مانند ريزش مو بعد از عمل اسليو چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ريزش مو بعد از عمل اسليو با ما همراه باشید.

آیا چاقی یک بیماری محسوب می شود؟

چاقی به عنوان یکی از دغدغه های بزرگ بشر و حل آن به عنوان یکی از بزرگترین معضلات باعث شده تا تحقیقات زیادی در مورد این مسئله انجام شود. یکی از اصلی ترین تحقیقات درباره ماهیت چاقی است که آیا چاقی یک بیماری یا یک معضل است.

دیدگاه چاقی به عنوان یک بیماری

بسیاری از محققان و پزشکان بزرگ دنیا چاقی را شبیه به مشکلاتی مانند افسردگی به عنوان یک بیماری معرفی می‌کنند. دیدگاه این‌گونه محققان بیانگر این است که دلایلی که باعث بروز چاقی در افراد می شود با دلایل و علائم پزشکی مطابقت می کند به همین دلیل چاقی می تواند یک بیماری باشد.

از جمله دلایل پزشکی که چاقی را در بدن افراد به وجود می آورند می توان به برهم خوردن تعادل در هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی اشاره کرد که در ابتلا به چاقی بسیار تاثیر گذار هستند.

البته چاقی به عنوان یک بیماری ممکن است پایه بسیاری از بیماری ها یا در اثر بیماری‌های مختلف به وجود آید که این مسئله نیز امکان معرفی چاقی به عنوان یک بیماری را قوی تر می کند.

پزشکانی که چاقی را به عنوان یک بیماری معرفی می‌کنند معتقدند که برهم خوردن توازن در هر کدام از بخش های زندگی مانند تغذیه می توانند بیماری چاقی را ایجاد کنند همانند بسیاری از بیماری ها که با برهم خوردن تعادل و توازن در ساختار بدن به صورت رسمی توجه به صورت روحی رخ می دهد.

چاقی به عنوان یک عارضه

در مقابل بسیاری از محققان چاقی را به عنوان یک عارضه معرفی می کنند. دلیل این گونه معرفی چاقی هشداری است که چاق شدن فرد برای ابتلا به مشکلات و بیماری‌های مختلف می دهد.

در واقع مطابق نظر این محقق این چاقی در مراحل ابتدایی ممکن است باعث بروز مشکل و بیماری در بدن فرد نشود و حتی مشکلاتی مانند درد مفاصل که عارضه معمولا این افراد دارای اضافه وزن است در مرحله اولیه اتفاق نیفتد و با کنترل و درمان به موقع چاقی بتوان این مشکل را برطرف کرد.

به همین دلیل با توجه به این تعریف تا زمانی که چاقی عامل بیماری های شدید نشود و با کنترل و توان خود این مشکل و مشکلاتی که ممکن است در اثر آن به وجود آید را کنترل کرد چاقی در دسته عارضه ها قرار می گیرد.

چاقی به عنوان یک عارضه
چاقی به عنوان یک عارضه

دلایلی که منجر به ابتلا افراد به چاقی می شود چه مواردی هستند؟

تعداد افرادی که به طور مادرزاد به چاقی دچار هستند بسیار کم است و بیشتر افراد به دلیل اشکالاتی که در سبک زندگی آنها وجود دارد به چاقی مبتلا می شوند. البته ممکن است ابتلا به چاقی در افراد به دلیل مشکلات مادرزادی دیگر باشد که در این مسئله نیز اشتباه در سبک زندگی می تواند تشدید کننده شاکی باشد.

شما در حال خواندن پست ريزش مو بعد از عمل اسليو هستید.

تغذیه نامناسب

تصور بسیاری از افراد هنگام صحبت در مورد تغذیه نامناسب خوردن بیش از اندازه غذا است در حالی که این مسئله تنها باعث چاقی افراد نیست.

چاقی در اثر غذا خوردن زمانی به وجود می‌آید که کالری دریافتی بدن بیشتر از مقدار نیاز و سوخت و ساز آن باشد. به عبارت دیگر هر فرد با توجه به سبک زندگی و نیازهای خود میزان مشخص کالری را برای انجام فعالیت های روزمره و برخورداری از انرژی لازم جهت انجام این فعالیت ها نیاز دارد که در صورت دریافت کالری بیشتر و باقی ماندن این کالری دریافتی در نهایت فرد به چاقی مبتلا میشود.

تغذیه نامناسب ممکن است حذف بی علت یکی از وعده های اصلی غذایی یا خوردن غذاهای بی ارزش یا کم ارزش در هرم غذایی باشد. به عنوان مثال بسیاری از افراد برای میان وعده خود از شیرین جات استفاده می کنند که این خوراکی ها دارای قند و کالری بالایی هستند که چاقی تنها یکی از مشکلاتی است که مصرف آن ها به وجود می آورد.

 

تحرک کم

هر ماده غذایی که در بدن دریافت می شود به منظور کارکرد در سلولها نیاز به سوخت و ساز و تبدیل شدن به هورمون ها و ویتامین های قابل مصرف برای سلول ها شود.

به خصوص در مورد کالری دریافتی از غذاها که بیشتر به صورت نشاسته و کربوهیدرات است سوخت و ساز باید بیشتر انجام شود تا سلول ها بتوانند مواد مورد نیاز خود را راحت‌تر جذب کنند. یکی از روش های کمک به افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن تحرک است.

تحرک به خصوص به صورت ورزش کردن می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش داده و در نتیجه باعث تناسب اندام افراد شود و افرادی که تحرک کمی داشته یا به طور کلی تحرکی ندارند بیشتر از سایرین به چاقی مبتلا میشوند.

بیماری ها

بیماری ها به خصوص بیماری های زنانه می توانند دلیل ابتلای فرد به چاقی باشند. همچنین در مردان بیماریهای مانند کم کاری تیروئید می تواند یکی از دلایل ابتلا به چاقی شود.

تیروئید به عنوان یکی از اصلی ترین اندام ها برای تامین انرژی و سوخت و ساز بدن در صورت کم کار شدن باعث کاهش متابولیسم و در نتیجه چاقی افراد می‌شود.

همچنین در زنان مشکلاتی مانند تخمدان پلی کیستیک، دوران قاعدگی و یائسگی می توانند باعث تغییرات هورمونی شده و جذب و دریافت مواد مختلف توسط سلول ها را تحت تاثیر قرار دهند که این امر در نهایت باعث چاقی فرد میشود.

بیماری ها
بیماری ها

بیماری ها و مشکلاتی که چاقی به وجود می آورد چه مشکلاتی هستند؟

چاقی در ابتدا چندان خطرناک نیست و در صورتی که اضافه وزن را در همان ابتدا کنترل کرد به سادگی از بین رفته و درمان می‌شود اما بسیاری از افراد درمان چاقی را زمانی آغاز می کنند که این مشکل باعث بروز مسائل جدی در بدن آنها می شود.

درد مفاصل

شایع ترین مشکل در تمام افراد چاق پیدا می شود درد مفاصل است. درد مفاصل بخصوص در زانوها و کمر در تمام افرادی که به چاقی مخصوصاً چاقی مفرط مبتلا هستند دیده می‌شود.

به طور کلی به خاطر قرار گیری راحت مفاصل روی هم و جلوگیری از سایش آنها میان مفاصل یک لایه غضروفی قرار می گیرد که در افراد چاق با فشاری که به مفاصل وارد می شود به مرور زمان این لایه غضروفی از بین رفته و مفاصل به طور مستقیم روی هم قرار می گیرند.

این امر باعث ساییدگی مفاصل و دردهای شدید در ناحیه زانو و کمر میشود. این دردها در صورت ادامه دار شدن راه رفتن فرد را با مشکل مواجه کرده و به مرور زمان فرد امکان راه رفتن در یک مسیر کوتاه را نیز از دست می‌دهد.

مشکلات قلبی و عروقی

هرچند مشکلات قلبی ممکن است به دلایل مختلفی مانند سیگارکشیدن یا تغذیه مناسب نیز رخ دهد و همچنین ممکن است فرد به طور مادرزادی دارای مشکلات قلبی باشد اما اصلی ترین عامل برای تشدید این مشکلات و بروز آنها را می توان چاقی دانست. سلول‌های چربی که عامل اصلی بروز چاقی هستند در صورت تجمع زیاد در خون به اطراف بافت قلب هجوم آورده و دور تا دور قلب تجمع می‌کنند.

با پوشانده شدن قلب توسط یک لایه بافت چربی خونرسانی به سلول ها از طریق رگ ها دچار مشکل می‌شود همچنین وجود سلول‌های چربی در خون باعث تنگ شدن مسیر رگ ها شده و خونرسانی و اندام‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد این مشکلات در نهایت باعث مشکلات قلبی عروقی در افراد چاق می شوند. مرگ و میر بیماران قلبی که به چاقی مبتلا هستند دوبرابر بیماران قلبی دارای اندام متناسب و وزن نرمال است.

سرطان

هر چند عامل ایجاد سرطان رشد بیش از حد سلول ها و تغییر در میزان آنها در بدن است اما چاقی می تواند برخی از سرطان ها را به وجود بیاورد. به عنوان مثال سرطان روده یا سرطان سینه به خصوص در زنانی که بعد از دوران یائسگی به چاقی مفرط دچار می شوند بیشتر از سایرین دیده می شود.

نقرس

نقرس البته ممکن است در افراد دارای وزن عادی نیز اتفاق بیفتد که در این افراد دلیل ابتلا به نقرس خوردن گوشت قرمز بیش از حد است اما در افراد چاق به دلیل تغییراتی که در میزان هورمون ها و سوخت و ساز بدن اتفاق می‌افتد ممکن است هضم اوریک اسید به درستی اتفاق نیفتاده و جمع شدن این ماده در خون نقرس رخ دهد. نقرس در مرحله شدیدتر و باعث می‌شود فرد توانایی راه رفتن را به طور کامل از دست دهد یا ناچار به قطع عضو خود شود.

مشکلات روحی و روانی

اما شاید اصلی ترین عارضه و مشکل چاقی را بتوان مشکلات روحی و روانی این بیماری دانست. افرادی که دچار مبتلا هستند معمولاً برای حضور در اجتماع با مشکلات زیادی مانند پیدا نکردن لباس مناسب و غیره سروکار دارند که  مشکلات گاهی اوقات به حدی شدید می‌شود که فرد ترجیح می‌دهد به طور کلی وارد اجتماع شده و وقت خود را به تنهایی صرف کند.

در نهایت این مسئله تنهایی و افسردگی فرد رخ می دهد که در صورت ادامه دار شدن چاقی و درمان نکردن این مشکلات ممکن است فرد به کارهایی نظیر خودکشی روی بیاورد.

مشکلات روحی و روانی
مشکلات روحی و روانی

تاثیر دید اجتماع در تمایل افراد به لاغری چیست؟

در گذشته چاقی معضل بزرگی نبود. در واقع می‌توان گفت که چاقی در گذشته نه تنها یک معضل نبود بلکه یکی از دلایل انتخاب افراد به عنوان یک فرد سالم نیست به حساب می آمد. به عنوان مثال بیشتر افراد ترجیح می دادند که با زنان چاق ازدواج کنند چون تصور در آن زمان این بود که زنان چاق قدرت باروری بهتری داشته و فرزندان سالم ‌تری به دنیا می‌آورند.

تغییر دید اجتماعی

امروز اما چاقی با تغییراتی که در دید اجتماعی به وجود آمده است نه تنها یک موهبت نیست بلکه به عنوان یک عارضه جدی و خطرناک به حساب می آید. برخلاف گذشته که چاقی برای تمام افراد امری عادی به حساب می آمد امروزه از صنعت مد گرفته تا سایر صنایع در اجتماع مبلغ لاغری و تناسب اندام هستند.

تولیدات صنعت مد چه برای تبلیغ و چه در زمینه تولید بیشتر برای افرادی است که دارای وزن ایده آل می باشند این مسئله باعث می‌شود که افرادی که به چاقی دچار هستند تمایل بیشتری برای کاهش وزن داشته باشند.

مشکلات مختلف

در بخش قبل مفصلا آن در مورد بیماری ها و مشکلاتی که چاقی می تواند زمینه‌ساز آنها باشد صحبت شد اما این مشکلات گاهی اوقات به حدی جدی می شوند که فرد برای لاغری تمایل شدید تری پیدا می کند.

به عنوان مثال یکی از مشکلاتی که افراد در اثر چاقی پیدا می کنند خروپف بیشتر و تنفس سخت تر است. این مشکل نه تنها خود فرد بلکه اطرافیان وی را نیز دچار ناراحتی می کند که در نتیجه آن فرد برای لاغری تمایل بیشتری پیدا می کند.

حضور در جامعه

حضور در جامعه برای بسیاری از افراد چاق کار راحتی نیست. فرهنگ نامناسب در برخی نقاط باعث می شود که افراد چاق، به خصوص افرادی که دارای چاقی مفرط هستند مورد تمسخر قرار می گیرند که این مسئله اعتماد به نفس آنها را تحت شعاع قرار می دهد.

همچنین در هنگام پیدا کردن کار و شغل مناسب نیز چاقی می تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. بیشتر کارفرمایان ترجیح می دهند افرادی را استخدام کنند که وزن مناسب داشته به این دلیل که این افراد راندمان کاری بالاتری نسبت به افراد چاق در مدت زمان مشابه دارند.

حضور در جامعه
حضور در جامعه

اولین روش های انتخابی برای لاغری و کاهش وزن کدامند؟

تا اینجا در مورد چاقی و مشکلاتی که این بیماری در بدن به وجود می آورد صحبت شد. در ادامه در مورد روش های انتخابی توسط افراد و عموم جامعه برای لاغری و کاهش وزن و همچنین بهترین و سریعترین روش که می تواند باعث کاهش وزن و لاغری افراد شود صحبت خواهیم کرد.

گرفتن رژیم غذایی

رژیم گرفتن و شاید بتوان متداولترین روشی که تمام افراد برای لاغری و کاهش وزن انتخاب می‌کند معرفی کرد. در واقع هر فردی که میزانی اضافه وزن دارد به منظور کاهش وزن اضافه خود ابتدا به سراغ گرفتن رژیم‌های غذایی مختلف میرود.

بسیاری از این افراد این رژیم ها را به طور خودسرانه و با دریافت رژیم های رایگان از اینترنت انجام می دهند که می تواند مشکلات بسیاری را برای آنها به وجود بیاورد. اما به طور کلی رژیم گرفتن به خصوص در افرادی که به چاقی بیش از حد و مفرط مبتلا هستند کار ساده ای نیست و معمولاً نتیجه ای از آن گرفته نمی شود.

به عبارتی رژیم گرفتن برای افراد خیلی چاق صبر و زمان زیادی نیاز دارد تمام وزن اضافه خود را از دست دهد هرچند که به دلایل مختلف مانند عادت کردن بدن به رژیم و برنامه غذایی کاهش وزن به مقدار دلخواه اتفاق نمی‌افتد و فرد بعد از گذشت چند ماه دچار استپ میشود.

ورزش کردن

هرچند ورزش کردن همواره برای حفظ سلامتی به تمام افراد توصیه می‌شود اما به عنوان یکی از راه‌های درمان چاقی به خصوص به تنهایی روش چندان کارآمدی نیست. ورزش کردن در افرادی که به چاقی مبتلا هستند نیاز به انرژی زیاد داشته که بسیاری از افراد برای تامین انرژی قبل و بعد از ورزش مجدداً غذاهای نامناسب مصرف می کند.

همچنین در صورت رعایت تمام اصول و استفاده از رژیم مناسب ورزش کردن نیز به دلایل مختلف مانند نیاز به زمان گذاشتن برای این کار به طور روزانه و همچنین سختی ورزش کردن و نیاز به یک محیط مناسب برای انجام ورزش این کار نیز در بسیاری از افراد مخصوصاً افرادی که چاقی آنها میزان زیادی دارد نیمه کاره مانده و بی نتیجه می شود. درمان چاقی های مفرط به وسیله ورزش کردن نیز زمان زیادی نیاز دارد.

استفاده از داروها یا دمنوش ها

از گذشته های دور استفاده از دمنوش های گیاهی برای درمان مشکلات مختلف امری رایج و مرسوم بود که در بسیاری از موارد درمان اتفاق می افتاد. اما برای حل مشکل چاقی در کنار استفاده از دمنوش و دارو نیاز به روش های دیگری نیز هست.

در واقع مصرف تنها یک دارو می‌تواند باعث کاهش وزن فرد شود به خصوص که بعضی از داروها با مصرف طولانی مدت معده را تحت تاثیر قرار داده و مشکلاتی نظیر زخم معده را برای فرد به وجود می‌آورند.

سایر روش ها

علاوه بر روشهای ذکر شده بسیاری از افراد برای کاهش وزن روش هایی مانند استفاده از سونا و همچنین پوشیدن گن های لاغری یا کمربندهای حرارتی را امتحان می کنند که این مسائل نیز بدون به کارگیری روش های جانبی دیگر چندان پاسخگو نیست.

سایر روش ها
سایر روش ها

چه مسائلی باعث نتیجه نگرفتن از روش های مرسوم لاغری می شود؟

هر چند روش های مرسوم لاغری می توانند در کاهش مقداری از وزن اضافه کمک‌کننده باشند اما تمام وزن را نمی توان به وسیله این روش ها کاهش داد. همچنین این روش ها به دلایل مختلفی ممکن است بی نتیجه باقی بماند.

طولانی شدن

تمام روش های درمانی در صورت طولانی شدن فرسایشی شده و به دلایل زیادی فرد روش را ادامه نداده یا در انجام آن تغییراتی خودسرانه ایجاد می کند.

به طور کل هر فردی که ۲۰ درصد از محدوده نرمال وزن بالاتری داشته باشد چاق شناخته می شود. این محدوده که توسط تست شاخص توده بدنی مشخص میشود برای هر فرد میزان مشخصی دارد که بسته به قد و جنسیت فرد است.

هرچقدر شاخص توده بدنی در فرد بالاتر باشد و جامعه بیشتر شود لاغر شدن به روش های مرسوم ذکر شده زمان طولانی تری نیاز دارد که این زمان طولانی بسیاری از اوقات باعث نیمه کاره ماندن روش لاغری شود.

بی انگیزگی و خستگی

اصلی‌ترین مشکلی که روش‌های مرسوم لاغری به خصوص روش های طولانی لاغری دارند بی انگیزگی و خستگی فرد از اجرای آنهاست. افرادی که به چاقی های مفرط دچار هستند در ابتدا انگیزه و انرژی بالایی برای کاهش وزن خود دارند که هر چه کاهش وزن زمان بیشتری ببرد این انرژی و انگیزه نیز کاهش پیدا کرده و در نتیجه روش انتخابی خود را نیمه کاره رها می کند.

مقاومت بدنی

هنگامی که فرد یک روش لاغری چه ورزش و چه رژیم غذایی را برای کاهش وزن خود انتخاب می‌کند در ابتدا وزن با سرعت زیاد کاهش پیدا کرده که برای تمام افراد و خوشایند است اما بعد از گذشت مدتی و با عادت کردن بدن به روش انتخابی این کاهش وزن به شدت کند شده و در نهایت ممکن است فرد برای مدت زمان زیادی هیچ گونه کاهش وزن نداشته باشد.

به عبارت دیگر بدن فرد دارای مقاومت شده و نسبت به کاهش وزن از خود مقاومت نشان می‌دهد که این مقاومت می‌تواند مشکلات مختلفی مانند خستگی را برای فرد به وجود بیاورد.

بیماری های مختلف

بیماری های مختلف به خصوص در افرادی که برای لاغری از قرص ها و داروهای لاغری استفاده می کنند یا حتی افرادی که رژیم های سخت و خودسرانه برای تسریع در روند لاغری انتخاب می کنند امری طبیعی است. این بیماری ها گاهی اوقات به حدی شدید می‌شوند که فرد ناچار است به سبک غذایی قبلی خود باز گشته و تمام وزن از دست رفته را نیز برگرداند.

بیماری های مختلف
بیماری های مختلف

برای لاغری و کاهش وزن چند روش جراحی وجود دارد؟

با توجه به موارد ذکر شده در بالا استفاده از روشهای لاغری مرسوم به خصوص در دنیای امروز که پیشرفت علم و تکنولوژی روز به روز بیشتر می شود چندان رایج نیست و افراد ترجیح می‌دهند و روش‌هایی را برای کاهش وزن خود انتخاب کنند که در کوتاه ترین زمان بیشترین و بهترین نتیجه را دریافت کنند. یکی از این روشها عمل های جراحی لاغری می باشند.

جراحی لاغری در گذشته و امروز

برخلاف گذشته که جراحی لاغری به شکل بازی انجام می‌شد امروزه جراحی لاغری با روش های مطمئن و کم خطر انجام می گیرد. در واقع در گذشته جراحی های لاغری نیز مانند سایر انواع جراحی به طور باز انجام می شدند به این معنی که برای جراحی معده روی شکم یک برش بزرگ ایجاد می‌شود که به وسیله این روش پزشک می‌توانست به داخل بدن دسترسی پیدا کند و اندام مورد نظر را تحت جراحی قرار دهد.

امروز اما روش کم خطر لاپاراسکوپی به طور معمول جایگزین‌ روشهای سخت و خطرناک گذشته شده است. لاپاراسکوپی که تنها وسیله چند مورد کوچک روی سطح شکم انجام می شود نیاز به بیهوشی خاصی نداشته و فرد تنها با یک بیحسی موضعی و بستری چند ساعت در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار میگیرد و خیلی زود مشخص می شود.

انواع روش های جراحی

روشهای جراحی انواع مختلفی دارند که این تنوع به دلیل شرایط متفاوت بدن افراد ایجاد شده است. به عنوان مثال برخی از افراد برای جراحی لاغری خود روش های برگشت ناپذیر را انتخاب می‌کنند به این معنی که عامل جراحی به طور کامل بدن را تحت تاثیر قرار داده و امکان بازگشت بدن به حالت قبل از جراحی وجود ندارد این ویژگی کمک می کند که فرد در تمام عمر و وزن ایده آل خود را داشته باشد و نوسانات وزن خیلی شدید نباشد.

در مقابل برخی از افراد به دلایل مختلف مایلند که بعد از رسیدن به وزن ایده آل بدن آنها به حالت عادی برگردد و عاملی که به منظور لاغری برای آنها استفاده شده بود از بدن خارج شود. همچنین از نظر نحوه انجام و ابزاری که برای جراحی لاغری به کار گرفته می‌شوند انواع مختلفی از جراحی ها وجود دارد.

در این حالت جراحی به دو روش تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می‌شود که در روش تهاجمی فرد تحت عمل قرار گرفته و برشهای روی بدن وی برای انجام جراحی ایجاد می‌شود مانند جراحی اسلیو یا بالون معده. اما در روش غیر تهاجمی فرد با لیزر تراپی یا مواردی شبیه به لیزر تحت عمل قرار گرفته و بدون ایجاد برش و با استفاده از تاثیرات غیر مستقیم خارجی کاهش وزن فرد اتفاق می افتد.

انواع روش های جراحی
انواع روش های جراحی

بهترین عمل جراحی به منظور لاغری چیست؟

جراحی های لاغری اغلب به طور بی خطر انجام می‌شوند و برای بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن هستند قابل انجام می باشند. با این حال بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که زمان انتخاب یک روش جراحی برای لاغری بهترین روش را انتخاب کنند. بهترین روش برای هر فرد با توجه به پارامترهای مد نظر وی متفاوت میباشد.

موقتی یا دائمی بودن

اینکه روش جراحی انتخابی دائمی باشد یا تنها برای یک بازه زمانی مشخص استفاده شود برای تمام افراد اهمیت زیادی دارد. به عبارت دیگر هنگام انتخاب روش جراحی افراد بسته به نیاز و شناختی که نسبت به خود دارند می‌تواند روشی را انتخاب کنند که مادام العمر بوده و تا آخر با آن روش زندگی کند یا روشی را انتخاب کنند که هر زمان نیاز بود بتوانند به حالت قبل بازگردند.

نوع انجام

روش انجام برخی از عمل های جراحی به گونه ای است که برای فرایند عمل نیاز به قرار دادن لوازم خارجی در داخل معده است. به عنوان مثال در روش بالون‌معده یک بالون سیلیکونی که با گاز مخصوص پرشده را در معده فرد قرار می دهند.

هرچند این مسئله درد یا مشکل خاصی ایجاد نمی کند اما در بعضی از افراد با خم شدن یا هنگام خوابیدن روی شکم ممکن است این بالون در معده احساس شود که چندان خوشایند نیست. به همین دلیل اینکه روش جراحی به گونه ای باشد که نیاز به لوازم جانبی داشته باشد یا نه در انتخاب بهترین روش جراحی تاثیر گذار است.

دوران نقاهت

برخی از روشهای جراحی لاغری دوران نقاهت طولانی تری دارند و فرد نیاز به استراحت و مراقبت های بیشتری برای گذر کردن از خطرات جراحی و همچنین رسیدن به وزن ایده آل است در حالی که برخی از روش ها خیلی سریع انجام گرفته و نیاز چندانی به استراحت ندارند و فرد می تواند مدت کوتاهی بعد از عمل به زندگی عادی خود بازگردد.

خطرات بعد از عمل

هرچند عمل های جراحی لاغری جز کم خطر ترین عمل ها می باشند اما برای برخی از افراد به خصوص در جراحی هایی که در آنها از ابزار خارجی استفاده می شود ممکن است مشکلاتی به وجود آید. بنابراین با در نظر گرفتن این نکته و سایر نکات گفته شده می توان بهترین عمل جراحی به منظور لاغری را از میان انواع روشهای جراحی انتخاب کرد.

خطرات بعد از عمل
خطرات بعد از عمل

اسلیو معده چه تاریخچه ای دارد؟

امروزه کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که دچار چاقی باشد و با بیشتر روشهای لاغری و درمان چاقی آشنایی نداشته باشد. خط در صورت عدم آشنایی با جراحی های لاغری بیشتر افراد مبتلا به چاقی حداقل با روشهای مرسوم لاغری آشنایی دارند. اما آشنایی با برخی از روشهای جراحی چاقی می تواند برای درمان سریعتر این مشکل و رسیدن راحت‌تر به تناسب اندام کمک کننده باشد.

برای انجام عمل اسلیو معده در همدان پیشنهاد می کنیم پست عمل اسلیو معده در همدان را مشاهده کنید.

تشخیص چاقی

به منظور درمان چاقی به روش جراحی بهتر است در ابتدا با انواع چاقی و چاقی هایی که نیاز به جراحی دارند آشنایی پیدا کرد. به عبارت دیگر می توان گفت برای انجام جراحی های لاغری وزن بدن باید یک شاخص معین داشته باشد.

آسان ترین روش برای تشخیص چاقی اندازه گیری وزن بدن است. این کار که با استفاده از انواع وزنه های خانگی و پزشکی انجام میگیرد اضافه وزن بدن فرد را برای وی مشخص می کند و در صورت ادامه دار شدن روند افزایش وزن فرد باید نسبت به چاقی دچار هشدار شده و برای کاهش وزن به سرعت اقدام کند.

اما قطعی ترین راه برای تشخیص چاقی استفاده از تست شاخص توده بدنی می باشد. این تست که با استفاده از مجذور قد تقسیم بر وزن انجام می شود محدوده های مشخصی برای تعیین کمبود وزن، وضعیت نرمال و انواع چاقی دارد.

به عنوان مثال در صورتی که فرد دارای شاخص توده بدنی بیشتر از ۳۰ باشد به چاقی خطرناک مبتلا است که باید درمان این نوع چاقی را با استفاده از جراحی انجام دهد.

اگر ساکن شمال هستید برای جراحی لاغری توصیه می کنیم صفحه بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال را مشاهده کنید.

اسلیو معده و تاریخچه آن

بعد از تشخیص میزان چاقی روش جراحی باید انتخاب شود. یکی از روش های پرطرفدار و کم خطر برای جراحی لاغری اسلیو معده است. این روش که قدمت چندان طولانی ندارد نخستین بار حدود سال ۱۹۹۰ میلادی به عنوان یکی از روشهای اصلی برای درمان چاقی مفرط شناخته شد.

البته پیش از این اسلیو به عنوان یک روش دو مرحله ای برای درمان چاقی انجام می شود اما تنها مرحله آن که فرآیند اصلی به معده بود به حدی مفید واقع شد که این روش به عنوان یک روش مجزا برای جراحی های لاغری به کار گرفته شد.

در نتیجه در اوایل قرن ۲۱ یعنی در سال ۲۰۰۳ پزشکان جراحی اسلیو را به عنوان یک جراحی مستقل برای لاغری و کاهش وزن معرفی کردند.

افرادی که قصد انجام عمل اسیلو معده در یزد را دارند برای تشخیص بهترین دکتر از صفحه بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنند.

اسلیو معده و تاریخچه آن
اسلیو معده و تاریخچه آن

اسلیو معده چیست؟

جراحی های لاغری انواع مختلفی دارند بسته به نیاز فرد ممکن است یکی از انواع آن عنوان روش جراحی فرد انتخاب شود. یکی از رایج‌ترین روش‌های لاغری در دنیای امروز جراحی اسلیو معده است.

اسلیو به معده

گاهی اوقات اضافه وزن فرد به حدی جدی می شود که باید فورا آن را کاهش داد در غیر اینصورت ممکن است فرد دچار مشکلات مختلف شود.

به عنوان مثال بسیاری از زنانی که قصد بارداری داشته و اقدام به این کار می کنند ممکن است در اثر چاقی قدرت باروری خود را از دست دهند در واقع سلول‌های چربی اجازه انجام لقاح را به فرد ندهند اینگونه افراد با کاهش مقداری از وزن خود میتواند به راحتی صاحب فرزند شوند.

افرادی که برای این کار عجله داشته باشند می تواند روش اسلیو معده را برای کاهش وزن سریع خود انتخاب کنند. اسلیو معده یکی از جراحی های لاغری است که در آن پزشک بخشی از حجم معده فرد بیمار را به طور کامل بر می دارد.

در تعریف دیگر می توان گفت که در جراحی اسلیو بیمار حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد حجم معده خود را از دست میدهد این مسئله در گنجایش معده تأثیر گذاشته و‌ باعث می‌شود فرد زودتر احساس سیری کند و در نتیجه کاهش وزن با سرعت بالاتری اتفاق بیفتد.

دلیل نامگذاری

این جراحی به دلیل شکلی که معده فرد بعد از اتمام جراحی پیدا می‌کند به عنوان اسلیو نامگذاری شد. در زبان خارجی به آستین پیراهن اسلیو گفته میشود و معده فردی که این جراحی را انجام داده بعد از از اتمام جراحی شبیه استین پیراهن یا ۱ لوله باریک میشود به همین دلیل اسم این مدل از جراحی اسلیو گذاشته شد.

این نوع جراحی یکی از ساده ترین عمل های جراحی برای لاغری است و به خصوص به دلیل عدم استفاده از وسایل اضافی در معده فرد طرفداران زیادی پیدا کرده است و بسیاری از افراد برای کاهش وزن خود این روش را به کار گیرند.

دلیل نامگذاری
دلیل نامگذاری

اسلیو معده با چه روشی انجام می گیرد؟

بسیاری از افرادی که دارای اضافه وزن شدید هستند مشکلات زیادی در سایر بخش‌های زندگی خود دارند. به عنوان مثال مشکلات تنفسی یا مشکل در قلب و عروق یا هنگام انجام فعالیت ها و خستگی زودهنگام از جمله رایج ترین مشکلاتی که افراد چاق با آن سر و کار دارند به همین دلیل کاهش وزن آن هم در زمان کوتاه برای این افراد ضروری میباشد.

روش انجام جراحی اسلیو

جراحی اسلیو معده نیز مانند هر جراحی دیگری نیاز به آشنایی با مراحل و روش انجام دارد تا فرد با اطلاعات کامل و دیدی باز جراحی را به عنوان روش کاهش وزن خود انتخاب کند.

ارزیابی و آزمایشات اولیه

در اولین مرحله به منظور انجام جراحی اسلیو معده مانند هر عمل جراحی دیگری فرد باید تحت آزمایش‌های مورد نیاز قرار گیرد. این آزمایش ها که معمولا توسط پزشک برای بیمار مشخص میشود نشان دهنده آمادگی بدنی فرد برای انجام انواع مختلف جراحی ها می باشد.

در واقع فرد از نظرات مختلف باید آمادگی بیهوشی و بی حسی را داشته باشد و همچنین بدن به طور کامل برای انجام فرآیند عمل مهیا شده باشد. گاهی اوقات منظور این اماده سازی به خصوص در بیماران شرایط خاص مانند بیماران دیابتی پزشک استفاده دارو را توصیه می کند.

تغییر رژیم غذایی

هر چند جراحی لاغری به عنوان یک روش مستقل برای لاغری و کاهش وزن کارآمد است اما با استفاده از یک رژیم غذایی متناسب میتوان کاهش وزن بعد از جراحی را چند برابر کرد. به دلیل شرایط بعد از عمل در بسیاری از موارد پزشک تغییر رژیم غذایی را پیش از عمل به فرد توصیه می کند. در واقع برای آمادگی جسمی بیمار به منظور انجام جراحی پزشک ممکن است یک رژیم خاص را برای بیمار خود مشخص کند.

کاهش وزن در صورت نیاز

جراحی اسلیو معده به منظور کاهش وزن اضافه اتفاق می افتد و گاهی اوقات اضافه وزن به حدی است که پزشک برای انجام ایمن و کم خطر جراحی لاغری کاهش مقداری از وزن را برای بیمار تجویز میکند. در این حالت با استفاده از دارو یا رژیم غذایی خاص وزن بیمار را به میزان مناسب برای انجام عمل جراحی رسانده و سپس جراحی را انجام میدهد.

مخاطب گرامی شما در حال مطالعه مقاله ريزش مو بعد از عمل اسليو هستید.

آمادگی برای عمل و جراحی

بعد از این موارد بیمار برای انجام عمل جراحی آماده می شود. این آمادگی که بخشی از آن در بیمارستان و از چند ساعت قبل از عمل اتفاق می افتد می تواند شامل پرهیز از خوردن و آشامیدن ساعتی قبل از عمل و عدم مصرف سیگار چند روز پیش از عمل باشد. بعد از کسب این آمادگی و انجام مراحل اولیه جراحی اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی انجام می شود.پ

در این روش چند برش چند سانتی روی سطح شکم زده می شود که لوله لاپراسکوپی از طریق این برش ها وارد بدن شده و فرآیند عمل را انجام می دهد.

اگر تمایل به انجام جراحی چاقی در بیمارستان میلاد دارید این متن عمل جراحی چاقی در بیمارستان میلاد را مطالعه نمائید.

آمادگی برای عمل و جراحی
آمادگی برای عمل و جراحی

اسلیو معده چند نوع دارد؟

بیشترین عمل های جراحی را می توان با روش های مختلف انجام داد. همچنین عمل های جراحی ممکن است انواع مختلفی داشته باشند که اسلیو معده نیز از این قاعده مستثنا نیست.

اسلیو گشاد

یکی از انواع جراحی لاغری به روش اسلیو به معده اسیلو گشاد است. در اسلیو گشاد معده معمولاً تنها ۶۰ درصد از حجم معده به روش جراحی برداشته می شود.

اسلیو گشاد معمولاً برای افرادی استفاده می‌شود که شاخص توده بدنی آنها بین ۳۰ تا ۳۵ باشد. این افراد با حذف همین مقدار از معده خود نیز می توانند کاهش وزن را به میزان دلخواه تجربه کنند.

اسلیو تنگ

اسلیو تنگ با برداشتن حجم بیشتری از معده انجام می گیرد. این نوع جراحی اسلیو معده برای افراد انجام می‌شود که شاخص توده بدنی آنها نزدیک به ۴۰ باشد و دارای چاقی مفرط و خطرناک باشند.

در این روش با برداشتن حجم بیشتری از معده فرد کاهش وزن دلخواه را پیدا کرده و چون سبک غذا خوردن در دوران نقاهت عادت می کند به سادگی می‌تواند با میزان باقیمانده از معده نیز زندگی کند.

برای افرادی که به دلیل چاقی به مشکلات مختلفی دچار شدند و بیماری های متعددی گریبانگیر آنها شده است اسلیو تنگ به دلیل اثرگذاری بیشتر و سریع تر می تواند یکی از راه حل های درمان سریع تر باشد. البته گاهی اوقات ممکن است پزشکان فوراً روش تنگ تر را برای این نوع جراحی انتخاب نکنند.

به عبارت دیگر ابتدا با انجام این روش به صورت گشاد مقداری از معده فرد را برداشته و کاهش وزن و درمان بیماری ها را بررسی کنند و در صورتی که پاسخ مورد نظر مشاهده نشد قسمت باقی مانده که امکان برداشت نام وجود دارد را از معده حذف کنند.

اسلیو تنگ
اسلیو تنگ

مزایای جراحی اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده به عنوان یکی از روش های پرطرفدار برای لاغری مزایای زیادی نیز دارد که با آشنایی با آنها می توان با خیال آسوده تر این روش را به عنوان یکی از روشهای ساده و زود بازده برای لاغری انتخاب کرد.

کاهش وزن زیاد

چه با برداشتن ۶۰ درصد و چه با برداشتن ۸۰ درصد از حجم معده فرد در این نوع جراحی کاهش وزن زیادی را تجربه می‌کند. بیشتر افرادی که این نوع جراحی را انجام دادند کاهش وزنی حدود ۸۰% از وزن اضافه بدن خود را تجربه کردند. جراحی اسلیو معده کاهش وزنی مشابه و حتی بیشتر از سایر روش‌های جراحی دارد و چون در این روش حجم معده به طور کامل برداشته می‌شود و وزن کاهش یافته به سادگی بازنمی‌گردد.

سرعت کاهش وزن

با توجه به اینکه حجم مشخصی از معده برداشته میشود و حجم باقی مانده چندان زیاد نیست فرد زودتر از از سایر روش ها احساس سیری کرده و دیرتر گرسنه می شود. این دو مسئله باعث می شوند که سرعت کاهش وزن فرد سریع تر شود و نسبت به سایر روش ها علاوه بر حجم بیشتر در زمان کوتاه تری نیز لاغری اتفاق بیفتد.

برگشت ناپذیری

هم به معنی عدم امکان برگرداندن بدن به وضعیت سابق و قبل از جراحی و هم به معنی عدم برگشت وزن به میزان سابق میتوان برگشت ناپذیری را تعریف کرد. با هر کدام از این دو عنوان می توان جراحی اسلیو معده را یکی از مناسب ترین روش های جراحی به منظور لاغری و کاهش وزن دانست.

زمان کوتاه و راحتی عمل

بر خلاف عمل های مانند حلقه معده یا بالون اسلیو معده نیاز به هیچگونه وسیله خارجی ندارد. در واقع در انجام این روش هیچ شی خارجی در معده قرار نمی گیرد به همین دلیل فرد دچار مشکلاتی مانند درد معده و عفونت نمی شود. همچنین این مسئله باعث میشود زمان انجام جراحی اسلیو معده کوتاه‌تر از سایر جراحی ها بوده و همچنین روش انجام آن ساده تر و کم خطر تر باشد.

زمان کوتاه و راحتی عمل
زمان کوتاه و راحتی عمل

برای انجام عمل اسلیو چه افرادی در اولویت هستند؟

اسلیو معده به گونه ای انجام می شود که تمام افرادی که به چاقی مبتلا هستند و سن آنها مناسب و انجام روشهای جراحی لاغری می‌توانند از آن به منظور کاهش وزن استفاده کنند. با این حال برخی از افراد ممکن است نسبت به سایرین در اولویت انجام این امر قرار گیرند. این گروه ها افرادی هستند که چاقی در آن ها شرایط خاصی را به وجود آورده است.

شاخص توده بدنی ۳۵ تا ۴۰

به‌طور کلی شاخص توده بدنی بیشتر از ۳۰ بسیار خطرناک است اما برخی از افراد این عدد را رد کرده و شاخص توده بدنی آنها بین ۳۵ تا ۴۰ و حتی بیشتر از این عدد است که در این گونه افراد چاقی بسیار خطرناک شده و احتمال بروز هر مشکلی وجود دارد. این گروه از افراد باید وزن بدن خود را کاهش دهند و عمل های جراحی به دلیل زود بازده بودند مناسب ترین انتخاب برای آنها می باشند. برای انجام جراحی اسلیو معده این افراد در اولویت هستند.

شاخص بدنی ۳۰-۳۵ اما با شرایط خاص

همچنین افرادی که شاخص توده بدنی آنها اعداد بین سی تا ۳۵ است نیز با شرایط خاص می‌توانند جزو اولویت های عمل جراحی اسلیو معده قرار گیرند. این افراد در صورتی که به بیماریهای خاص مبتلا باشند می توانند در الویت عمل باشند و عمل خود را در زمان نزدیکتری انجام دهند.

بیماران قلبی یا نزدیک به جراحی

چاقی مفرط گاهی اوقات در افراد باعث می‌شود که امکان انجام جراحی های دیگر وجود نداشته باشد. به عنوان مثال افرادی که چاقی در آنها باعث مشکلات قلبی و تنفسی شده است در صورت بیهوشی برای انجام عمل جراحی مشکلاتی مانند رفتن به کما را پیدا می کنند که به منظور پیشگیری از بروز این مشکلات بهتر است ابتدا با روشی مانند عمل اسلیو کاهش وزن اتفاق افتاده و سپس اقدام به جراحی های دیگر شود.

زنانی که قصد بارداری دارند

برخی از زنان به دلیل چاقی و قدرت باروری خود را از دست می دهند که این مسئله در زندگی خانوادگی آنها تاثیر گذاشته و حتی آنها را تا سرحد طلاق پیش می برد. این افراد نیز می توانند با استفاده از عمل اسلیو وزن اضافه خود را کاهش داده و برای بارداری آماده شوند همچنین این افراد نیز مانند گروه های قبلی در اولویت انجام عمل اسلیو معده می باشند.

زنانی که قصد بارداری دارند
زنانی که قصد بارداری دارند

چه مواردی در عمل اسلیو موثر می باشند؟

جراحی اسلیو جز روش های جراحی ساده و بی خطر است اما برخی از اقدامات می‌توانند در انجام این عمل موثر واقع شوند و نتیجه آن را بهتر کنند.

ترک دخانیات

در مورد آسیب ها و ضررهای سیگار و مواد مخدر زیاد گفته شده اما این آسیب ها در افرادی که قصد هر عمل جراحی داشته باشند بیشتر و شدیدتر می شود.

به عبارت دیگر افرادی که سیگار می کشند ممکن است مشکلاتی مانند رقیق شدن خون یا فشار خون داشته باشند که در حین عمل جراحی ایجاد مشکلاتی کند و فرد را به کما برده و حتی باعث شود فرد جان خود را حین عمل از دست بدهد. بنابراین ترک دخانیات به خصوص چند روز قبل از عمل می تواند در در نتیجه بهتر عمل و انجام موثر آن تاثیر گذار باشد.

تغییر سبک زندگی

بهتر است پیش از انجام عمل اسلیو معده سبک زندگی فرد تغییر کند. به عنوان مثال افرادی که به دلیل مشغله بیشتر وعده‌های غذایی خود را از بیرون تهیه کرده یا به طور فست‌فودی تهیه می کنند پیش از انجام این عمل بهتر است تغییری در این وضعیت ایجاد کنند تا بعد از عمل کاهش وزن سریع تر رخ داده و بازگشتی برای وزن از دست رفته وجود نداشته باشد.

اطلاع کامل در مورد عمل

هرچند جراحی و عمل اسلیو معده توسط متخصص انجام می‌گیرد و بیمار در زمان انجام جراحی بیهوش است اما آشنایی با روش انجام جراحی و همچنین مراقبت های قبل و بعد از عمل می‌تواند در در نتیجه عمل موثر باشد.

این آشنایی کمک می کند که فرد بهترین اقدامات و در دوران نقاهت خود انجام داده و خیلی زودتر به نتیجه دلخواه خود را از عمل انجام شده دریافت کند.

مراجعات منظم به پزشک

مراجعات به پزشک پیش از انجام عمل به منظور آزمایشات و بررسی‌های لازم و پس از انجام عمل به منظور پیگیری و جلوگیری از بروز مشکلات مانند ریزش موی بعد از عمل اصلی امری ضروری است و باید به طور دقیق و منظم انجام شود.

مراجعات منظم به پزشک
مراجعات منظم به پزشک

کاهش وزن بعد از عمل اسلیو به چه صورت انجام می شود؟

در جراحی اسلیو معده بخش زیادی از معده برداشته میشود. حتی اگر این جراحی به روش گشاد انجام شود نیز بخش برداشته شده از معده بیشتر از بخش باقی مانده است به همین دلیل کاهش وزنی که بعد از این عمل اتفاق می‌افتد معمولاً میزان بالایی دارد.

همچنین در روش جراحی اسلیو معده بخشی از معده که وظیفه ارسال پیام گرسنگی به مغز را دارد نیز از این عضو حذف می شود که باعث می شود فرد احساس گرسنگی نکند.

کم شدن حجم معده نیز باعث می شود که فرد زودتر از سابق احساس سیری کند و دست از غذا خوردن بکشد.‌ تمام موارد ذکر شده باعث کاهش وزن هر چه سریعتر فرد می شود به خصوص در صورتی که فرد با استفاده از یک رژیم غذایی درست در کنار جراحی اسلیو معده سبک تغذیه خود را نیز اصلاح کند کاهش وزن سریع تر اتفاق می افتد.

به طور معمول افرادی که جراحی اسلیو را به منظور کاهش وزن خود انتخاب می‌کند تجربه از دست دادن ۸۰ درصد وزن اضافه خود را نیز داشته اند و مقدار باقیمانده به مرور زمان و با استفاده از روش های جانبی مانند رژیم های سبک قابل از بین بردن است.

کاهش وزن بعد از عمل اسلیو به چه صورت انجام می شود؟
کاهش وزن بعد از عمل اسلیو به چه صورت انجام می شود؟

بیمار پیش از جراحی اسلیو برای نتیجه بخشی بهتر چه وظایفی دارد؟

پیش از انجام جراحی اسلیو معده باید یکسری مراقبتها توسط بیمار انجام شود که معمولاً پزشک این مراقبت ها را در جلسات مشاوره برای بیمار مشخص میکند. برخی از این موارد برای تمامی بیماران یکسان است و برخی دیگر تنها برای بعضی گروه ها مورد نیاز است.

به عنوان مثال افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند باید استفاده از این داروها را از چند روز یا چند هفته پیش از عمل مطابق با نظر پزشک قطع کند یا مصرف آن را به حداقل برسانند تا در زمان عمل مشکلی برای خونریزی و خون رسانی به اندام ها وجود نداشته باشد.

همچنین افراد دیابتی باید با مطلع کردن پزشک از بیماری خود اقدامات لازم مانند قطع مصرف انسولین و مصرف داروهای مشخص توسط پزشک را چند روز پیش از  عمل انجام دهند. از دیگر نکات کمک کننده پیش از انجام جراحی اسلیو معده می توان به تقویت بدن اشاره کرد.

با توجه به اینکه بعد از جراحی تا چند روز فرد تنها باید مایعات یا غذاهای بسیار نرم  استفاده کند فرد می‌تواند با تقویت بدن خود پیش از انجام جراحی خود را برای روزهای بعد از جراحی نیز آماده کند.

البته این امکان نیز وجود دارد که فرد به مراقبت خاصی پیش از عمل احتیاج نداشته و تنها اقدامات قبل از عمل برای فرد انجام آزمایشات می باشد که توسط پزشک معالج مشخص می شود. همچنین ممکن است تنها اقدام و فرد که توسط پزشک توصیه می‌شود مراجعه به یک یک متخصص تغذیه برای دریافت رژیم مناسب جهت انجام هر چه بهتر عمل و هم چنین بعد از انجام عمل می باشد.

بیمار پیش از جراحی اسلیو برای نتیجه بخشی بهتر چه وظایفی دارد؟
بیمار پیش از جراحی اسلیو برای نتیجه بخشی بهتر چه وظایفی دارد؟

مراقبت های بعد از عمل اسلیو چیست؟

همانند دوران قبل از عمل بعد از عمل جراحی اسلیو نیز برخی مراقبت ها برای نتیجه بخشی بهتر عمل وجود دارند.

رعایت رژیم غذایی مناسب

برای افرادی که به روش اسلیو بخشی از معده خود را برداشتند یک رژیم توسط متخصص تغذیه مشخص می شود که باید تا مدت معین بعد از عمل مطابق آن رژیم تغذیه کرد تا کاهش وزن به طور کلی اتفاق افتاده و همچنین مشکلی برای فرد به وجود نیاید.

استراحت

هرچند بیشتر افرادی که جراحی اسلیو را برای کاهش وزن خود انتخاب می کنند نیازی به استراحت طولانی بعد از عمل ندارند اما بعد از این عمل جراحی نیز مانند سایر عمل های جراحی بهتر است چند ساعت تا یک روز استراحت شود تا فرد دچار مشکلات خاص نشود.

عدم انجام فعالیت های سنگین

در برخی از افراد به دلایل مختلف پزشک فعالیت های سنگین را برای یک مدت مشخص به طور کامل ممنوع می‌کند و همچنین در تمام افراد فعالیت های سنگین باید حداقل در چند هفته ابتدایی بعد از عمل اسلیو کنار گذاشته شوند تا آسیب به محل بخیه ها و روش‌های ایجاد شده برای لاپاراسکوپی وارد نشود.

مصرف داروهای مناسب

ممکن است پزشک بعد از انجام عمل اسلیو داروهایی را برای فرد بیمار تجویز کند. به عنوان مثال برای افرادی که به ریزش مو بعد از عمل اسلیو مستعدتر هستند ممکن است پزشک داروهای خاصی را برای جلوگیری از این اتفاق برای بیمار تجویز کند.

مصرف داروهای مناسب
مصرف داروهای مناسب

دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو به چه صورت است؟

به طور گل بعد از انجام جراحی اصلی دوران نقاهت خاصی مورد نیاز نیست و افراد می‌توانند بلافاصله بعد از عمل به زندگی عادی خود بازگردند. این افراد معمولاً تا سه هفته بعد از عمل اسلیو به طور کامل سلامتی خود را به دست آورده و می‌تواند فعالیتهای خود را به میزان سبک و اندک آغاز کنند.

البته فعالیت های سنگین مانند ورزش هایی نظیر دو و میدانی حداقل تا شش هفته بعد از جراحی اسلیو ممنوع است و بهتر است بعد از گذاشتن از این دوره این ورزش ها را از سر گرفت.

معمولاً در دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو برخی تستها به منظور اطمینان از سلامت بیمار توسط پزشک گرفته می شود که از جمله آنها می توان به تست بلع اشاره کرد.

در این تست ست که با استفاده از پرتو اشعه ایکس انجام می شود یک مایع بی رنگ خورده شده که البته این مایع حالت مخصوص داشته و باعث می شود معده در برابر اشعه ایکس قابل مشاهده شود و مسیر بلع مشخص می گردد تا در صورت هر گونه مشکل پزشک اقدامات اولیه را انجام دهد.

دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو به چه صورت است؟
دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو به چه صورت است؟

رژیم غذایی مناسب بعد از عمل اسلیو چیست؟

بازه های زمانی مختلف بعد از عمل اسلیو دارای برنامه غذایی متفاوت می باشند. به عنوان مثال در روزهای ابتدایی بعد از عمل تنها باید از آب و مایعات استفاده کرد و این مایعات نیز نباید جز مایعات شیرین جا نوشیدنی های سنگین باشند.

بعد از گذشتن چند روز اول می توان غذاهای آبکی مانند سوپ ساده یا آبگوشت را به برنامه غذایی اضافه کرد. در هفته دوم بعد از عمل اسلیو غذاهای نرم و کم کم به برنامه غذایی بیمار اضافه می‌شوند.

به عنوان مثال در این دوره بیمار می‌تواند غذاهایی مانند کته برنج یا جوجه کباب نرم شده را مصرف کند. مصرف غذاهای سرخ کردنی و شیرینی جات باید تا چند هفته بعد از جراحی به طور کامل قطع شود و بعد از گذشتن از دوران ابتدایی بعد از عمل نیز باید مصرف این گونه مواد به حداقل برسد. به منظور برخورداری و دریافت یک رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی اسلیو می توان از یک متخصص تغذیه مشورت و راهنمایی گرفت.

رژیم غذایی مناسب بعد از عمل اسلیو چیست؟
رژیم غذایی مناسب بعد از عمل اسلیو چیست؟

آیا ريزش مو بعد از عمل اسليو اتفاق می افتد؟

ریزش مو بعد از عمل اسلیو ممکن است در بعضی از افراد اتفاق بیفتد. این ریزش بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که پیش از انجام عمل در رژیم آنها تمام ویتامین های لازم وجود نداشته و سبک تغذیه سالمی نداشته اند. به همین دلیل بیشتر پزشکان پیش از انجام عمل به تغییر سبک غذایی و دریافت تمام گروه های غذایی به منظور تامین ویتامین ها توصیه می کنند.

همچنین افرادی که ریزش مو بعد از عمل اسلیو را تجربه می کنند ممکن است به علت مصرف داروهای خاص این مشکل را پیدا کنند. داروهای مثل انسولین انعقاد خون باید پیش از جراحی قطع مصرف شوند که این هم ممکن است باعث ریزش مو بعد از عمل اسلیو شود. البته این مشکل چندان جدی نیست و بعد از یک دوره کوتاه برطرف میشود.

آیا ريزش مو بعد از عمل اسليو اتفاق می افتد؟
آیا ريزش مو بعد از عمل اسليو اتفاق می افتد؟

در صورت بروز مشکلاتی مانند ريزش مو بعد از عمل اسليو چه اقداماتی باید انجام داد؟

ممکن است بیمار بعد از مراجعه به خانه و شوره دوران نقاهت مشکلاتی مانند ریزش مو بعد از عمل اسلیو را تجربه کند.  اولین نکته‌ای که بیمار باید آن را در نظر بگیرد جدی نبودن این مشکل است. در مواجهه با این مشکل یا هر مسئله دیگری که احتمال دهد ناشی از انجام جراحی است بیمار باید خونسردی خود را حفظ کرده و به پزشک معالج خود مراجعه کنند. معمولاً پزشک با بررسی علائم و دلایلی که مشکل را به وجود آورده راه حل های لازم را به بیمار پیشنهاد می دهد.

در صورت بروز مشکلاتی مانند ريزش مو بعد از عمل اسليو چه اقداماتی باید انجام داد؟
در صورت بروز مشکلاتی مانند ريزش مو بعد از عمل اسليو چه اقداماتی باید انجام داد؟

تاثیر جراح خوب در جلوگیری از مشکلات مانند ريزش مو بعد از عمل اسليو چیست؟

علیرغم نقش مراقبت های پیش از عمل جراحی اسلیو معده در نتیجه گیری بهتر از این عمل نباید از تاثیر و نقشی که جراح در نتیجه عمل دارد غافل شد.

پزشک خوب میتواند بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در اثر عمل اسلیو معده بروز کند را پیش بینی کرده و برای بیمار مشخص کند. این امر نیز کمک می‌کند که بیمار با یک دید باز عمل جراحی را انجام داده و در مواجهه با مشکلاتی مانند ریزش مو بعد از عمل اسلیو دچار نگرانی نشود.

همچنین پزشک با تسلطی که بر جراحی اسلیو دارد می تواند بهترین جراحی را در کوتاهترین زمان انجام دهد.

از دیگر تأثیرات پزشک در کاهش مشکلات مانند ریزش مو بعد از عمل اسلیو می توان به تجویز داروهای مناسب پیش از انجام عمل به منظور پیشگیری از بروز این گونه مشکلات اشاره کرد. پزشکان خوب معمولا ارتباط مناسبی با بیمار برقرار می کنند و به طور دقیق پیگیر وضعیت بیمار بعد از عمل هستند تا از بروز هرگونه مشکلی در بیمار خود جلوگیری کنند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید