روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

با ما همراه باشید تا بیشتر با موضوع روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده آشنا شوید. روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده چگونه می باشد برای دانستن این موضوع پیشنهاد می کنیم پست روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو را ببینید. برای افرادی که دچار چاقی مفرط شده اند و بدون موفقیت تلاش کرده اند وزن اضافی خود را از طریق رژیم غذایی و ورزش از دست بدهند، روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده اغلب موثرترین راه حل است. این روش در بیمارانی که به دنبال جراحی بای پس معده هستند، قابل توجه است.

 

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده
روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

پزشکان این روش را به روش لاپاراسکوپی و با روش Roux-en-Y انجام می دهند که یکی از رایج ترین و موثرترین جراحی های کاهش وزن است که برای کمک به افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند و وزن اضافی خود را از دست می دهند، کارساز است. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این روش، لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده
روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده
فهرست مطالب:

1- نکات قابل توجه در بررسی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چیست؟

2- عوامل موثر در کاهش وزن مورد انتظار در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چگونه است؟

3- موارد قابل توجه در بررسی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده کدامند؟

4- جایگزین های جراحی در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چیست؟

5- 5 دلیل این که چرا عمل جراحی تجدید نظر یکی از بهترین جایگزین های جراحی بای پس معده است را شرح دهید.

6- کارهایی که در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده نمی توانید انجام دهید، چیست؟

7- غذاهایی که بعد از روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده نمی توانید بخورید، چیست؟

8- بررسی پرخوری با روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چگونه است؟

9- نتیجه گیری

نکات قابل توجه در بررسی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

تعداد کمی از بیمارانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می گیرند، سال ها بعد بیماری آنان ممکن است عود کند.  این امر بستگی به روشی دارد که آن ها در ابتدا برای مقابله با چاقی خود انجام داده بودند.

نکات قابل توجه در بررسی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده
نکات قابل توجه در بررسی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

این افراد ممکن است از یک روش اضافی، به نام جراحی تجدید نظر، برای کمک به آن ها در از دست دادن مجدد و درمان علائم خاص سود ببرند. عوامل مختلفی می توانند در افزایش وزن موثر باشند. جراحی تجدید نظر ممکن است انجام شود، زیرا آناتومی بیمار در طول زمان تغییر کرده است و نیاز به ترمیم دارد.

در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده به زبان ساده، افزایش وزن چند سال پس از جراحی چاقی اغلب نتیجه تغییرات شخصی است.

شما به خاطر بچه دار شدن دوباره به اضافه وزن دست می یابید،

شما به خاطر بچه دار شدن دوباره به اضافه وزن دست می یابید، یا ممکن است به تازگی رابطه خود را ترک کرده اید، شیوه غذا خوردن خود را تغییر داده اید، وضعیت مالی شما دچار مشکل شده است، شغل جدیدی دارید یا شاید به این دلیل که به تازگی ورزش را کنار گذاشته اید، دچار اضافه وزن شده اید. شرایط و نگرش نیز نقش مهمی ایفا می کنند. در حقیقت شکل شکم شما اهمیت کمتری نسبت به شکل ذهن شما دارد.

در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده نمودار کاهش وزن بای پس معده برآوردی از وزن اضافی بدن را که می توانید انتظار داشته باشید بعد از جراحی کاهش دهید را ارائه می دهد.

مشاوره اولیه

در زمان مشاوره اولیه، بهترین جراح بای پس معده به شما توضیح می دهد که چقدر وزن می توانید در مراحل مختلف بعد از عمل از دست بدهید. جراحان می توانند بر اساس داده های بیماران گذشته، جدول زمانی کاهش وزن بای پس معده را تعیین کنند.

یکی از مزایای عمل جراحی بای پس معده این است که جراحی چاقی نوعی جراحی اولیه است که بیش از نیم قرن پیش عملی شد. بنابراین، حجم وسیعی از داده های بالینی در مورد میزان موفقیت، میزان عوارض و الگوهای کاهش وزن پس از این جراحی در دسترس است. نمودار کاهش وزن بای پس معده یک روش علمی برای درک مزایای بالقوه این جراحی و تصمیم گیری آگاهانه است.

مشاوره اولیه
مشاوره اولیه

میانگین کاهش وزن با بای پس معده

میانگین کاهش وزن بای پس معده در عرض یک سال پس از جراحی متغیر است. باید بدانید که کاهش وزن برای هر گونه عمل جراحی چاقی به طور معمول به اضافه وزن بدن اشاره دارد که باید از دست بدهید.

به طور کلی، BMI ایده آل (شاخص توده بدنی) بین 18.5 تا 24.9 در نظر گرفته می شود. BMI از 25 تا 29.9 اضافه وزن محسوب می شود، در حالی که BMI 30 و بالاتر نشاندهنده چاقی است.

بنابراین، اگر وزن ایده آل بدن شما صد و پنجاه است، اما وزن واقعی شما دویست و نود است، این بدان معناست که وزن اضافی شما که باید کاهش دهید، 140 است. طبق جدول استاندارد کاهش وزن بای پس معده، شما می توانید تا 70 درصد را در 12 ماه اول پس از عمل کاهش دهید.

اگر با جدیت از دستورالعمل های رژیم غذایی خود پیروی کنید، روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده ممکن است در 18 تا 24 ماهگی به وزن ایده آل خود برسید.

نمودار کاهش وزن بای پس معده

همان طور که می دانید، گراف و نمودار مشخص شده برای کاهش وزن بعد از بای پس معده می تواند تعیین کننده وزن شما بعد از این عمل جراحی باشد. سعی کنید این دسته از نمودارهای خود را با پزشک خود بررسی کنید تا به درک درستی در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده برسید.

در هنگام مشاوره قبل از عمل، از جراح چاقی خود سوالاتی بپرسید تا در مورد کاهش وزن برآورد شده خود در طول زمان شفاف سازی کامل داشته باشید.

نظارت بر پیشرفت و تعیین معیارها

هدف از نمودار کاهش وزن جراحی بای پس معده این است که به شما کمک کند تا پیشرفت شخصی خود را زیر نظر داشته باشید و همچنین یک هدف معیار برای کاهش وزن در نظر بگیرید. هر بیمار متابولیسم متفاوتی دارد و شرایط بهداشتی خاصی دارد. بنابراین، نتایج بای پس معده متفاوت خواهد بود. نگران انحرافات جزئی در پیشرفت واقعی خود از معیارها نباشید زیرا آن ها فقط ارقام متوسط ​​هستند.

نظارت بر پیشرفت و تعیین معیارها
نظارت بر پیشرفت و تعیین معیارها

نرخ متغیر کاهش وزن

دومین نکته مهم برای درک جدول زمانی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده این است که میزان کم شدن وزن متفاوت خواهد بود.

در چند هفته اول، می توانید انتظار کاهش سریع وزن را داشته باشید زیرا با رژیم مایع شروع خواهید کرد. اشخاص ​​حدود هشت درصد از وزن اضافی خود را در هشت تا ده هفته نخست از دست می دهند. با عادی شدن رژیم غذایی، میزان کاهش وزن پس از بای پس معده نیز به تدریج کاهش می یابد.

جدول زمانی کاهش وزن بای پس معده

جدول زمانی کاهش وزن بای پس معده پیشرفت تخمینی شما را در مراحل مختلف سفر کاهش وزن نشان می دهد. جدول زمانی در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده یک شاخص متوسط ​​است، اما نتایج واقعی بسته به عوامل مختلف می تواند متفاوت باشد. در حالی که مهارت جراح چاقی و شرایط پزشکی مرتبط با چاقی شما می تواند تفاوت ایجاد کند، لذا عامل اصلی تأثیرگذار این است که شما به طور جدی به رژیم غذایی بعد از عمل خود پایبند باشید.

جدول زمانی کاهش وزن بای پس معده
جدول زمانی کاهش وزن بای پس معده

اولین مشاهده در ۳ ماه اول:

در حقیقت اولین مشاهده در ۳ ماه اول به این صورت است که شما تصور دارید که وزن اضافی خود را بین سی تا چهل درصد کاهش دهید. به طور متوسط​​، این کاهش وزن زیاد امکان دارد حدود بیست و پنج تا سی و پنج درصد از کل اضافه وزن شما باشد.

دومین مشاهده پس از ۶ ماه:

در این فرایند، شما با گذشت ۳ ماه اول تا حدودی وزن خود را کاهش داده اید و این کاهش را به وضوح حس می کنید. در ۶ ماه، کاهش وزن را می توانید به ۲ کیلوگرم در هر ماه برسانید.

سومین مشاهده در ۱۲ ماه:

در ۱۲ ماه تغییرات کاهش وزن بسیار زیاد است و دیگر افراد مانند قبل کاهش کمی در وزن خود احساس نمی کنند. سعی کنید در این مرحله رژیم مناسب و غنی از املاح غذایی و سبزیجات و آب فراوان را در لیست غذایی خود قرار دهید. از متخصص تغذیه بسیار کمک بگیرید تا به صورت اصولی کاهش وزن را تجربه کنید.

مشاهده چهارم در ۱۸ ماه، در این مرحله در حقیقت شما به هدف خود که رسیدن به وزن ایده آل است رسیده اید و کاهش بسیار زیادی در وزن خود داشته اید. این امر می تواند مهم ترین نتیجه روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده باشد.

عوامل موثر در کاهش وزن مورد انتظار در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

کم شدن وزن مورد انتظار در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده با تعهد شما بعد از جراحی به رژیم غذایی و ورزش ارتباط مستقیم دارد.

اما قبل از آن، بسیار مهم است که جراحی شما با موفقیت انجام شود تا اشتها و ظرفیت غذا خوردن کاهش یابد. اطمینان حاصل کنید که با یک جراح چاقی ماهر با آموزش و تجربه خاص در انجام عمل های بای پس معده کار می کنید. هنگامی که مهارت جراحی با اراده شخصی شما ترکیب شود، می توانید مطابق نمودار کاهش وزن بای پس معده به اهداف خود برسید.

عوامل موثر در کاهش وزن مورد انتظار در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده
عوامل موثر در کاهش وزن مورد انتظار در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

بسته به سن و سلامتی شما، جراح ممکن است جدول زمان بندی کاهش وزن بای پس معده را برآورد کند. اما اگر همه پارامترها در محدوده طبیعی باشند، کاهش وزن مورد انتظار شما پس از جراحی بای پس معده طبق برآورد زمان بندی استاندارد خواهد بود.

بررسی کاهش وزن بای پس معده

در بررسی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، کاهش وزن یک فرمول خودکار برای محاسبه میزان کاهش وزن شما در چه مرحله ای از سفر است. ورودی های مورد نیاز برای این فرمول وزن و قد بدن قبل از جراحی است. درک این نکته ضروری است که در حالی که وزن و قد دو فرد متفاوت است، درصد کاهش وزن اضافی می تواند بین آن ها مشابه باشد.

بررسی کاهش وزن بای پس معده
بررسی کاهش وزن بای پس معده

بای پس معده کاهش وزن به صورت ماهانه

کم شدن وزن توسط بای پس معده به شما کمک می کند تا سرعت کاهش وزن خود را در فواصل مختلف در سال اول جراحی خود درک کنید. متوسط ​​کاهش وزن بعد از بای پس معده در هر ماه حدود 5 تا 6 درصد از وزن اضافی شما خواهد بود. با این حال، همه این کاهش وزن بسته به برنامه رژیم غذایی شما و نحوه واکنش بدن شما به آن به طور ناهموار تقسیم می شود.

میانگین کاهش وزن در ماه اول پس از بای پس معده

متوسط ​​کاهش وزن ماه اول پس از بای پس معده تقریبا بیست درصد خواهد بود. بسیاری از بیماران می توانند تقریبا پانزده تا بیست درصد از اضافه وزن خود را در سی روز از دست بدهند.

متوسط ​​کاهش وزن شما در هفته پس از بای پس معده ممکن است در ماه اول حدود 5 درصد باشد. سرعت کاهش وزن در این دوره بیشترین است. زیرا شما در ابتدا رژیم مایع دارید تا به سیستم گوارش اجازه دهید تا با تغییرات جراحی سازگار شود.

کاهش وزن پس از بای پس معده طی 3 ماه

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده به مدت سه ماه در محدوده سی تا چهل درصد وزن اضافی شما خواهد بود. در این فرایند بهتر است از کارشناسان و متخصصان مجرب در این حوزه کمک بگیرید تا به صورت کاملا اصولی و منطقی کاهش وزن خوبی را مشاهده کنید.

کاهش وزن پس از بای پس معده طی 3 ماه
کاهش وزن پس از بای پس معده طی 3 ماه

سعی کنید در کنار کاهش وزن مناسب، رژیم غذایی متناسب با نوع کاهش وزن خود را داشته باشید. جدول زمانی کاهش وزن بای پس معده، وزن واقعی را که باید در این زمان به طور ایده آل کاهش دهید را مشخص می کند. کاهش وزن واقعی بین بیماران بسته به BMI منحصر به فرد هر فرد متفاوت است.

میانگین کاهش وزن طی 6 ماه پس از بای پس معده

به طور متوسط ​​کاهش وزن طی 6 ماه پس از بای پس معده بین 45 تا 55 درصد از اضافه وزن شما متغیر است. به عبارت دیگر، در این زمان می توانید انتظار داشته باشید که برای رسیدن به وزن ایده آل بدن خود به نقطه میانی راه خود برسید.

از ماه چهارم تا ششم، سرعت کاهش وزن نسبت به مرحله قبل کندتر خواهد بود. با این حال، اگر در این زمان یک تا دو کیلوگرم وزن اضافی در هفته از دست می دهید، این یک نتیجه عالی است.

کاهش وزن آهسته پس از بای پس معده

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده ممکن است در برخی از بیماران به دلایل زیر رخ دهد:

مسائل متابولیک:

فعالیت متابولیک طبیعی هر فرد منحصر به فرد است که بر میزان کاهش وزن شما تا حدی تأثیر می گذارد.

مسائل جراحی:

اگر جراح چاقی شما قسمت کافی از معده شما را خارج نکرده باشد، ممکن است هنوز ظرفیت بیشتری برای ذخیره غذا داشته باشد.

مسائل مربوط به رژیم غذایی:

برای برخی از بیماران ممکن است سخت باشد که به رژیم غذایی توصیه شده پایبند باشید. این ممکن است به کاهش وزن آرام پس از بای پس معده کمک کند.

مسائل پزشکی:

شرایط بهداشتی زمینه ای شما گاهی اوقات منجر به کاهش سرعت کاهش وزن می شود. نمودار کاهش وزن بای پس معده شما این را محاسبه می کند.

مسائل پزشکی:
مسائل پزشکی:

نحوه تسریع کاهش وزن پس از بای پس معده

شما می توانید با رعایت دستورالعمل های رژیم غذایی و تناسب اندام خود، کاهش وزن را پس از بای پس معده تسریع کنید. در حالی که رژیم قبل و بعد از عمل نقش حیاتی را پس از جراحی بای پس معده ایفا می کند، نمی توان اهمیت تمرینات تناسب اندام را نادیده گرفت. شما باید برنامه ورزش و رژیم را طبق دستور جراح خود پس از بهبودی مناسب دنبال کنید.

در زمان مشاوره اولیه یا پس از جراحی در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، باید از جراح چاقی خود در مورد نحوه تسریع کاهش وزن پس از بای پس معده سوال کنید.

متخصص تغذیه، فیزیوتراپیست بیمارستان و سایر پرسنل بهترین راهنمایی ها را در این زمینه به شما ارائه می دهند. تا زمانی که از این دستورالعمل ها پیروی کنید، باید در کوتاه ترین زمان ممکن به اهداف کاهش وزن خود برسید.

برای حفظ وزن پس از جراحی بای پس معده، می توانید چندین مرحله را با مشورت با جراح خود انجام دهید:

رژیم متعادل:

در صورت تمرکز بر یک رژیم غذایی سالم و متعادل، می توانید به اهداف خود طبق جدول زمانی کاهش وزن بای پس معده برسید.

ورزش منظم:

عمل جراحی بای پس معده یک گلوله جادویی نیست. این رژیم غذایی باید با رژیم غذایی سالم و ورزش منظم و رژیم تناسب اندام همراه باشد تا کاهش وزن طولانی مدت حفظ شود.

پیگیری دوره ای:

هر زمان که متوجه شدید پیشرفت شما از نمودار کاهش وزن بای پس معده شما به میزان قابل توجهی منحرف شده است، باید با جراح خود مشورت کنید.

وقتی بعد از عمل بیمارستان را ترک می کنید، با جراح خود در مورد چگونگی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده صحبت کنید. آن ها نکات و پیشنهادات خوبی را در اختیار شما قرار می دهند تا به شما در رسیدن به اهداف خود کمک کنند.

پیگیری دوره ای:
پیگیری دوره ای:

موارد قابل توجه در بررسی روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده به مرحله ای موقتی اطلاق می شود که پیشرفت کاهش وزن تقریباً متوقف می شود. دوره های کاهش وزن ممکن است برای هر بیمار رخ دهد، اما اگر بیش از شش تا هشت هفته طول بکشد، باید اقدام کنید. شما می توانید با جراح چاقی خود یا متخصص تغذیه و تناسب اندام مشورت کنید.

این متخصصان تغییراتی در رژیم غذایی و برنامه ورزشی شما ایجاد می کنند تا بدن شما را به حالت کاهش وزن بازگردانند. گاهی اوقات ممکن است جراح شما یک مشکل پزشکی را که باعث کاهش وزن بای پس معده شما می شود را تشخیص دهد. آن ها سعی می کنند که مشکل اساسی را برطرف کنند تا بتوانید برنامه زمانبندی کاهش وزن بای پس معده خود را ادامه دهید.

برای شروع مجدد کاهش وزن پس از بای پس معده، متخصص تغذیه برنامه رژیم غذایی شما را دوباره ارزیابی می کند. آن ها ممکن است برای مدتی سختگیرانه عمل کنند، در حالی که مکمل های تغذیه ای را اضافه می کنند تا از کمبود ویتامین یا مواد معدنی رنج نبرید.

باید به خاطر داشته باشید که توقف موقت پیشرفت کاهش وزن طبیعی است و به راحتی قابل اصلاح است

باید به خاطر داشته باشید که توقف موقت پیشرفت کاهش وزن طبیعی است و به راحتی قابل اصلاح است. نکته کلیدی در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده در افراد این است که وقتی کاهش وزن به سطح بالایی رسیده است، این موضوع را نادیده نگیرید، یا به نظر می رسد وزن خود را دوباره بازیابی می کنید.

یک رژیم عادی از رژیم غذایی و ورزش خود مرور کنید تا ببینید آیا شکاف هایی وجود دارد یا خیر. نظرات خود را صریحاً با جراح یا متخصص تغذیه خود به اشتراک بگذارید. این به آن ها امکان می دهد اقدامات اصلاحی مناسب را در مورد چگونگی شروع مجدد کاهش وزن پس از بای پس معده پیشنهاد کنند.

عدم کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

در موارد نادر ممکن است کاهش وزن بعد از عمل جراحی بای پس معده رخ ندهد. مهم است که در این شرایط یک معاینه کامل پزشکی با جراح چاقی خود انجام دهید. هنگامی که جراح شما بتواند علت اصلی عدم کاهش وزن پس از عمل بای پس معده را تعیین کند، می تواند یک اقدام مناسب را توصیه کند. گزینه های شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

جراحی تجدید نظر:

اگر جراح تشخیص دهد که جراحی اولیه بای پس معده شما به درستی انجام نشده است، ممکن است تجدید نظر بای پس معده را توصیه کند. با این کار اندازه معده شما بیشتر کاهش می یابد و با توجه به جدول کاهش وزن بای پس معده، شروع به کاهش وزن می کنید.

تغییرات رژیم غذایی:

گاهی ممکن است جراح به این نتیجه برسد که عدم رعایت دستورالعمل های رژیم غذایی تجویز شده منجر به کاهش وزن بعد از بای پس معده نمی شود. آن ها ممکن است شما را تحت برنامه رژیم غذایی تجدید نظر شده تحت نظارت حرفه ای قرار دهند تا به شما در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده کمک کند.

تغییرات رژیم غذایی:
تغییرات رژیم غذایی:

کاهش وزن بیش از حد بعد از بای پس معده

کاهش وزن بیش از حد بعد از بای پس معده در برخی موارد ممکن است اتفاق بیفتد که اتفاق خوبی نیست. باید بدانید که هدف نهایی جراحی چاقی کمک به شما برای رسیدن به وزن ایده آل بدن است.

اگر بیش از اندازه وزن خود را از طریق عمل جراحی بای پس معده کاهش دهید، خطرات سلامتی شما را افزایش می دهد. کمبود وزن به اندازه اضافه وزن ناسالم است.

بنابراین، کاهش وزن بیش از حد پس از بای پس معده چیزی نیست که از آن لذت ببریم، بلکه موضوعی است که باید اصلاح شود. جراح یا متخصص رژیم غذایی کاهش وزن به شما کمک می کند که رژیم غذایی روزانه خود را دوباره تنظیم کنید. این به شما این امکان را می دهد که به طور ایمن و کنترل شده در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده خود را از نظر علمی کاهش دهید.

نتایج بلند مدت جراحی بای پس معده

نتایج طولانی مدت جراحی بای پس معده دو برابر است. از یک طرف، وزن اضافی بدن را از دست خواهید داد و به اندامی سالم، متناسب و جذاب دست پیدا خواهید کرد.

از طرف دیگر، این روش به شما کمک می کند تا علائم بیماری های مرتبط با چاقی را از بین ببرید یا کاهش دهید. با استفاده از این دو مزیت، می توانید شیوه زندگی سالم و فعال خود را بازگردانید و کیفیت زندگی خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشید.

کلید حفظ نتایج طولانی مدت جراحی بای پس معده در پیروی از رژیم غذایی متعادل و پیگیری یک رژیم تناسب اندام و ورزش ثابت است. در عین حال در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، همچنان به مکمل های غذایی خود توجه کنید تا هیچ کمبود مواد مغذی حیاتی را تجربه نکنید.

هیدراته خوبی داشته باشید، از خوردن غذاهای ناخواسته، نوشیدنی های شیرین و سیگار کشیدن خودداری کنید و برای داشتن یک زندگی طولانی و سالم پس از بای پس معده از تناسب اندام خودداری کنید.

نتایج بای پس معده 2 سال بعد مشخص می شود

بای پس معده 2 سال بعد در بسیاری از موارد منجر به کاهش وزن 80 تا 90 درصد می شود. در شرایط ایده آل، ممکن است بتوانید 100 درصد وزن اضافی بدن خود را از بین ببرید.

موفقیت شما در جراحی کاهش وزن به عوامل متعددی بستگی دارد. از همه مهمتر تعهد شما به رژیم غذایی توصیه شده و برنامه ورزشی. بای پس معده 2 سال بعد نیز ممکن است منجر به رهایی کامل از برخی بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2، بیماری کبد چرب، فشار خون بالا و آپنه انسدادی خواب شود.

در برخی موارد، تسکین علائم جزئی ممکن است به دست آید. بسیاری از بیماران در این مرحله می توانند وابستگی خود را به داروهای دیابت کاهش دهند.

بای پس معده 5 سال بعد

موفقیت شما با بای پس معده 5 سال بعد بستگی به میزان پشتکار شما در حفظ شیوه زندگی فعال و رژیم غذایی سالم دارد. برخی از افراد ممکن است در این زمان بار دیگر میزان معینی از اضافه وزن را به دست آورند، اما بسیاری دیگر همچنان بهترین نتایج کاهش وزن خود را حفظ خواهند کرد.

در این مرحله بروز هر گونه عارضه مربوط به بای پس معده نادر است. در یک مورد استثنایی، اگر متوجه شدید که 5 سال بعد به دنبال بای پس معده به چاقی بازگشته اید، می توانید یک جراحی تجدید نظر را در نظر بگیرید.

اما قبل از این مرحله، جراح شما ممکن است به شما توصیه کند که رژیم غذایی و برنامه ورزشی دقیق را دنبال کنید تا بتوانید چاقی را به طور طبیعی از بین ببرید. اگر روش های طبیعی در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده موثر نباشند، بای پس معده تجدید نظر می شود.

بای پس معده 5 سال بعد
بای پس معده 5 سال بعد

بای پس معده 10 سال بعد

جایگزین های جراحی بای پس معده در موارد استثنایی که جراحی چاقی اولیه منجر به کاهش وزن مطلوب نشده یا عوارضی ایجاد کرده است، ممکن است ضروری باشد. برخی از بیماران ممکن است تصور کنند که جایگزین جراحی بای پس معده بدون جراحی نمی تواند به کاهش وزن اضافی آن ها کمک کند.

با این حال، در واقع، رهایی از چاقی بدون جراحی دشوار است. بنابراین، اگر به اهداف کاهش وزن خود متعهد هستید، باید جراحی تجدید نظر بای پس معده را در نظر بگیرید. شما باید به بررسی جایگزین های جراحی بای پس معده در بیماران دیگر بپردازید تا بفهمید که چگونه از این جراحی تجدید نظر بهره مند شده اند.

هنگامی که جایگزین جراحی ایمن و اثبات شده ای را برای جراحی بای پس معده انتخاب می کنید، می توانید بدن و سلامت خود را بهبود بخشید. لازم نیست برای همیشه از چاقی و شرایط پزشکی همزمان آن رنج ببرید. تا زمانی که با یک جراح چاقی مجرب در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده کار می کنید، می توانید با بازنگری بای پس معده بهترین نتایج را به دست آورید.

جایگزین های جراحی در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

عمل جراحی بای پس معده استاندارد طلایی در بین روش های مختلف چاقی برای از بین بردن چاقی است. با این حال، اگر جراحی اولیه شما منجر به کاهش وزن پایدار نشده باشد، باید بدانید که جایگزین های جراحی بای پس معده در مورد شما چیست.

این یک روش جراحی تجدید نظر است تا به شما فرصت دوم برای از دست دادن وزن اضافی و بازیابی بدن سالم و متناسب برای بقیه عمر را بدهد. در زمان مشاوره قبل از عمل، باید از جراح چاقی خود بپرسید که جایگزین های جراحی بای پس معده چیست.

آن ها تکنیک های مختلف جراحی را که می تواند برای انجام یک روش تجدید نظر استفاده شود، برای شما توضیح می دهند. جراح علت شکست روش اولیه شما را ارزیابی می کند و مناسب ترین عمل جراحی تجدید نظر بای پس معده را در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده توصیه می کند.

اگر بعد از عمل اولیه، معده شما کشیده شده باشد، جراح شما چند گزینه پیش رو دارد

اگر بعد از عمل اولیه، معده شما کشیده شده باشد، جراح شما چند گزینه پیش رو دارد. آن ها ممکن است یک نوار را روی معده بگذارند تا مصرف غذا کاهش یابد، یا ممکن است کیسه معده را منگنه کنند تا اندازه آن کاهش یابد.

این گزینه دوم همچنین به عنوان “sleeving the bypass”  شناخته می شود. به عنوان گزینه سوم، جراح شما ممکن است تصمیم بگیرد که قسمت بیشتری از روده شما را از قبل دور بزند. این امر باعث کاهش بیشتر جذب کالری شما می شود. تجدید نظر بای پس معده جایگزینی علمی برای جراحی بای پس معده است. جراح کاهش وزن شما ممکن است در موارد زیر این جایگزین را به شما توصیه کند:

اگر بعد از عمل اولیه، معده شما کشیده شده باشد، جراح شما چند گزینه پیش رو دارد
اگر بعد از عمل اولیه، معده شما کشیده شده باشد، جراح شما چند گزینه پیش رو دارد

عدم رعایت دستورالعمل های رژیم غذایی

در موارد نادر در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، پس از بای پس معده اولیه، ممکن است در کاهش وزن یا بازیابی سریع وزن موفق نشوید.

اگر رژیم غذایی و تمرینات جراح قبل و بعد از عمل را به درستی رعایت نکرده باشید، ممکن است این اتفاق بیفتد. اگر به خوردن بیشتر از آن چه رژیم غذایی شما تجویز کرده ادامه دهید، کیسه معده شما ممکن است بار دیگر کشیده شود. این مزایای جراحی اولیه شما را معکوس می کند.

بای پس معده اولیه به اشتباه انجام شد

اگر عمل جراحی اولیه شما به اشتباه انجام شود، ممکن است جایگزینی برای جراحی بای پس معده ضروری باشد. بای پس معده یک روش پیچیده است و شما باید با یک جراح چاقی با مهارت و با تجربه پیشرفته کار کنید. کاهش ناکافی کیسه یا تغییر مسیر نامناسب روده ها ممکن است منجر به شکست جراحی اصلی شما شود.

عوارض پزشکی بعد از جراحی

اگر چه اکثر روش های بای پس معده در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده بسیار موفقیت آمیز هستند، اما عوارض سلامتی بعد از جراحی ممکن است در موارد کمی ایجاد شود.

برخی از عوارضی که ممکن است شما را ملزم کند که جایگزینی برای عمل بای پس معده در نظر بگیرید عبارتند از:

تشکیل بافت اسکار

زخم معده

نشت در امتداد خطوط اصلی

بزرگ شدن دهانه بین معده و کیسه معده

سوء تغذیه یا ناتوانی در جذب مواد مغذی حیاتی

برخی از عوارضی که ممکن است شما را ملزم کند که جایگزینی برای عمل بای پس معده در نظر بگیرید عبارتند از:
برخی از عوارضی که ممکن است شما را ملزم کند که جایگزینی برای عمل بای پس معده در نظر بگیرید عبارتند از:

5 دلیل این که چرا عمل جراحی تجدید نظر یکی از بهترین جایگزین های جراحی بای پس معده است

جراحی های بازنگری بای پس معده گزینه های ایده آل جایگزین جراحی بای پس معده هستند. جراح چاقی شما مواردی را بررسی می کند که چرا جراحی اولیه شما نتایج مطلوب را به همراه نداشت.

آن ها براساس ارزیابی حرفه ای خود، یک طرح جراحی تجدید نظر بای پس معده سفارشی ایجاد می کنند. در اینجا پنج دلیل اصلی وجود دارد که چرا جایگزین جراحی بای پس معده یک گزینه نیست و شما باید جراحی تجدید نظر را انتخاب کنید.

افزایش وزن قابل اصلاح است

برای برطرف کردن نگرانی های خود در مورد افزایش وزن، جراح چاقی می تواند از تکنیک کاهش خروجی Transoral استفاده کند. به عنوان بخشی از عمل جراحی تجدید نظر در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، این تکنیک حجم کیسه معده شما را کاهش می دهد تا سریعتر احساس سیری کنید. پرخوری بعد از جراحی اولیه ممکن است باعث بزرگ شدن کیسه معده شما شود که با این روش تجدید نظر قابل اصلاح است.

اتساع معده قابل برگشت است

پس از بای پس معده اولیه، اگر روزنه شما گشاد شده باشد، می توان با جراحی تجدید نظر معکوس کرد. استوما دریچه ای بین روده کوچک و معده شما است. اگر اندازه آن افزایش یابد، می تواند مشکل در هضم و جذب مواد مغذی ایجاد کند. به راحتی می توان این مشکل را با جراحی بازنگری معده سفارشی حل کرد.

اندام روکس را می توان بررسی کرد

اگر میزان متابولیسم شما پایین است، ممکن است با کاهش وزن مواجه شوید. حتی اگر از رژیم غذایی مناسب و رژیم ورزشی پس از بای پس معده خود پیروی می کنید.

یک جراحی تجدید نظر با طولانی شدن اندام Roux ، بای پس سنتی Roux-en-Y شما را به بای پس دورانی معده تبدیل می کند. این به شما کمک می کند تا نتایج دلخواه در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده را به دست آورید.

اندام روکس را می توان بررسی کرد
اندام روکس را می توان بررسی کرد

چاقی شدید قابل درمان است

برای بیمارانی که از چاقی شدید رنج می برند (با BMI بیش از 50)، گاهی اوقات بای پس معده اولیه ممکن است شکست بخورد. در این مورد یک جایگزین موثر برای جراحی بای پس معده، یک روش تجدید نظر است. هنگامی که عمل بای پس معده به عمل جراحی سوئیچ اثنی عشر به عنوان بخشی از روش تجدید نظر شما انجام می شود، می توانید به کاهش قابل ملاحظه ای برسید.

سندرم Candy Cane قابل حل است

در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده برخی از بیماران ممکن است پس از جراحی اولیه دچار استفراغ، تهوع و درد شکمی شوند. اگر جراح تجدید نظر بای پس معده مشکل سندرم Candy Cane ” “را تشخیص دهد، می تواند آن را به صورت لاپاراسکوپی به عنوان بخشی از روش تجدید نظر شما حذف کند. تقریباً در همه موارد، علائم با جراحی تجدید نظر بای پس معده به طور کامل برطرف می شوند.

چه زمانی باید جایگزین های جراحی بای پس معده را در نظر گرفت؟

میزان موفقیت در جراحی های بای پس معده بسیار زیاد است.اما در برخی شرایط اجتناب ناپذیر، ممکن است در نظر گرفتن جایگزین های جراحی بای پس معده ضروری باشد. شما باید نسبت به هر گونه علائم غیر طبیعی سلامتی هوشیار باشید.

میزان کاهش وزن پیشرونده خود را پیگیری کرده و قرارهای بعدی خود را طبق برنامه ریزی با جراح چاقی خود حفظ کنید.

در اینجا سه ​​شرط مهم وجود دارد که ممکن است به دنبال جراحی بازنگری معده در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده ضروری باشد:

عدم كاهش وزن كافی 2. بازيابی سريع وزن كاهش يافته 3. عوارض بهداشتی

حتماً با یک جراح چاقی واجد شرایط مشورت کنید تا مشخص شود آیا جایگزین های جراحی بای پس معده برای شما مناسب است یا خیر.

در اینجا سه ​​شرط مهم وجود دارد که ممکن است به دنبال جراحی بازنگری معده در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده ضروری باشد:
در اینجا سه ​​شرط مهم وجود دارد که ممکن است به دنبال جراحی بازنگری معده در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده ضروری باشد:

بررسی بی خطر بودن جایگزین های جراحی بای پس معده

هنگامی که بیمار با شکست جراحی اصلی کاهش وزن خود دست و پنجه نرم می کند، به طور طبیعی می پرسد: آیا جایگزین های جراحی بای پس معده بی خطر هستند؟ واقعیت این است که جراحی های تجدید نظر تقریبا همیشه پیچیده تر از روش اولیه هستند. با این حال، این بدان معنا نیست که روش های بازنگری ایمن نیستند.

این فقط به این معنی است که شما باید مطمئن شوید که یک جراح کاهش وزن کاملا آموزش دیده و با تجربه را برای یک روش تجدید نظر انتخاب کرده اید.

در زمان مشاوره اولیه در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، از جراح خود به وضوح بپرسید: آیا جایگزین های جراحی بای پس معده برای من بی خطر است؟ آن ها مزایا و معایب روش تجدید نظر را برای شما توضیح می دهند و خطرات احتمالی را مورد بحث قرار می دهند. اولین دغدغه یک جراح مسئول این است که به شما در مورد جراحی آموزش دهد و به شما در تصمیم گیری دقیق کمک کند.

متعهد شدن به حفظ رژیم متعادل و شیوه زندگی فعال

در پایان، شما باید متعهد به حفظ رژیم متعادل و شیوه زندگی فعال بعد از عمل جراحی تجدید نظر بای پس معده خود باشید. تا زمانی که در پیروی از دستورالعمل های جراح خود در رابطه با رژیم بای پس معده و ورزش کوشا باشید، به نتایج مطمئن خواهید رسید. هنگامی که تمام زندگی و سلامتی شما در خطر است، بسیار ارزشمند است که برای جراحی تجدید نظر در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، تلاش کنید.

جایگزین های جراحی بای پس معده که از نظر بالینی به عنوان جراحی بازنگری معده شناخته می شوند، روش هایی هستند که از نظر علمی اثبات شده و میزان موفقیت بالایی دارند. اگر متعهد به رعایت دستورالعمل های رژیم غذایی و ورزش جراح هستید، می توانید با این روش به نتایج برجسته ای دست پیدا کنید.

متعهد شدن به حفظ رژیم متعادل و شیوه زندگی فعال
متعهد شدن به حفظ رژیم متعادل و شیوه زندگی فعال

روش های جایگزین جراحی بای پس معده به دو روش برای کاهش وزن موثر است:

اندازه روزنه خود را کاهش دهید

اگر ارتباط بین کیسه معده و روده های کوچک (معروف به استوما) پس از بای پس معده شما بزرگ شده است، می توان با جراحی تجدید نظر آن را کاهش داد. جراح شما در طی روش تجدید نظر شما این ارتباط را محکم می کند. این امر شما را از علائم ناخوشایند مانند درد شکم و حالت تهوع رهایی می بخشد و شما را قادر می سازد تا به کاهش وزن سالم برسید.

حجم معده خود را کاهش دهید

در صورت کشش کیسه معده در طول زمان، ممکن است شکست وزن با جراحی اولیه شما رخ دهد. برای سفت کردن این کیسه و کاهش مجدد اندازه آن، می توان از روش های جایگزین جراحی بای پس معده در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده استفاده کرد. این باعث می شود که سریعتر احساس سیری کنید، اشتهای خود را محدود کرده و به شما کمک می کند تا به طور طبیعی و پایدار وزن خود را کاهش دهید.

بررسی جایگزین های جراحی بای پس معده

بیمارانی که تجربه اولیه رضایت بخشی از عمل جراحی بای پس معده خود نداشته اند، طبیعتاً نگران این هستند که آیا برای بار دوم ارزش آن را دارد یا خیر. اگر با این معضل روبرو هستید، باید به طور عینی نظرات جایگزین جراحی بای پس معده را در بیماران گذشته بررسی کنید.

این به شما بینش مفیدی در مورد اثربخشی یک عمل جراحی تجدید نظر از دیدگاه یک بیمار واقعی می دهد. علاوه بر این در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، ممکن است از جراح خود بخواهید که چند جایگزین جراحی بای پس معده را قبل و بعد از عکس بیماران گذشته به شما ارائه دهد.

این به عنوان شواهد بصری برای شما خواهد بود که ببینید از جراحی تجدید نظر خود چه انتظاری دارید و چه انتظاری ندارید. با ارزیابی بی پروا از بررسی ها و تصاویر جایگزین جراحی بای پس معده، بهتر می توانید در مورد روش تجدید نظر خود تصمیم گیری آگاهانه بگیرید.

کارهایی که در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده نمی توانید انجام دهید

کارهایی که در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده نمی توانید انجام دهید، در درجه اول به محدودیت های غذایی خاصی مربوط می شود.

این مهم است که بدانید جراحی بای پس معده آغاز سفر شما برای کاهش وزن است، اما پایان آن نیست. شما باید یک تعهد مادام العمر به رژیم متعادل و ورزش منظم داشته باشید. بدیهی است که پاداش پیروی از یک شیوه زندگی سالم بسیار زیاد است.

شما می توانید با چاقی خداحافظی دائمی کنید. همه بیماری های زمینه ای مرتبط با چاقی شما یا بهبود می یابد یا علائم ممکن است به طور کامل ناپدید شوند.

شما می توانید یک زندگی کامل تر، شادتر و طولانی تر داشته باشید. اگر کارهای خاصی وجود دارد که نمی توانید بعد از بای پس معده انجام دهید، با کارهایی که می توانید انجام دهید، بیش از حد جبران می شود!

زندگی بعد از عمل بای پس معده

زندگی پس از عمل جراحی بای پس معده برای اکثر افراد سرشار از سلامتی و نشاط خواهد بود. این روش کیفیت زندگی شما را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد و شما را قادر می سازد تا فرصت های پر جنب و جوش را که زندگی به شما ارائه می دهد، از نظر شخصی و حرفه ای، به حداکثر برسانید. در مورد کارهایی که نمی توانید بعد از بای پس معده انجام دهید، محدودیت هایی (بیشتر مربوط به رژیم غذایی) خواهید داشت.

زندگی بعد از عمل بای پس معده
زندگی بعد از عمل بای پس معده

برخی تغییرات مهم در زندگی شما در زمینه های زیر در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده ممکن است رخ دهد:

تغذیه:

جراحی بای پس معده ظرفیت بدن شما را در جذب کالری و مواد مغذی کاهش می دهد. شما باید در طول زندگی خود بیشتر بر غذاهای سالم و مغذی تمرکز کنید و همچنین مکمل های غذایی توصیه شده روزانه خود را مصرف کنید.

مصرف مایعات:

پس از عمل جراحی Roux-en-Y، هدف ایده آل شما باید حداقل این باشد که 64 اونس بنوشید. نوشیدن مایعات در هر روز به هیدراته ماندن برای حفظ سطح انرژی و اطمینان از عملکرد مطلوب اندام های بدن در همه زمان ها بسیار مهم است.

داروها:

اگر از داروهای خاصی برای بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت استفاده می کنید، ممکن است وابستگی شما به آن ها کاهش یابد. پزشک ممکن است نسخه شما را برای برخی از داروهای دیگر تنظیم کند زیرا میزان جذب پس از این جراحی تغییر می کند.

آمادگی جسمانی:

تمرکز شما بر تغذیه بعد از عمل بای پس معده باید با رژیم تناسب اندام و ورزش همراه باشد. یکی از کارهایی که بعد از بای پس معده نمی توانید انجام دهید، داشتن یک شیوه زندگی بی تحرک است. فعالیت بدنی منظم به شما کمک می کند تا در بهترین فرم باشید.

سلامت روان:

با پیشرفت در مبارزه با چاقی در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده از نظر ذهنی و احساسی قوی تر می شوید. تصور از خود و سطح اعتماد به نفس شخصی شما بهبود می یابد. می توانید از خواب راحت تری لذت ببرید و استرس را از زندگی خود حذف کنید.

سلامت روان:
سلامت روان:

غذاهایی که بعد از روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده نمی توانید بخورید

بیماران اغلب نگران هستند که پس از جراحی Roux-en-Y نتوانند از غذاهای مورد علاقه خود بخورند یا لذت ببرند. این یک افسانه است. تنها در چند هفته اول پس از عمل جراحی، محدودیت های غذایی قابل توجهی وجود خواهد داشت. با این حال در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، با پیشرفت هفته ها و ماه ها، می توانید به تدریج به غذاهای جامد بازگردید و تقریباً هر چیزی را که می خواهید بخورید، اما در حد اعتدال.

عمل جراحی بای پس معده به شما کمک می کند تا در مورد آن چه می خورید، چقدر غذا می خورید و دفعات زیاد غذا می خورید، کنترل و اعتدال داشته باشید.

می توانید با دستور العمل های خود خلاق باشید و تقریباً از هر نوع غذایی در دراز مدت لذت ببرید. کارهایی که بعد از بای پس معده نمی توانید انجام دهید، در اصل همان چیزی است که هر فرد مراقب سلامتی باید از آن پیروی کند.

شما می توانید تقریباً هر نوع میوه تازه را بعد از عمل بای پس معده بخورید، مشروط بر این که میزان مصرف خود را فقط به یک وعده محدود کنید. میوه هایی که فیبر بالایی دارند، بیشترین سود را برای شما خواهند داشت. این ها ممکن است شامل سیب، گلابی، آووکادو و پرتقال باشد. انواع مختلف توت ها، مانند توت فرنگی، توت سیاه، زغال اخته و تمشک نیز خوب است.

شما باید بتوانید از ماه دوم بعد از عمل بای پس معده موز بخورید

شما باید بتوانید از ماه دوم بعد از عمل بای پس معده موز بخورید. موز سرشار از پتاسیم است که یک ماده مغذی حیاتی برای شما بعد از جراحی است. اما از خوردن موز در چهار تا شش هفته اول بعد از عمل خودداری کنید. زیرا معده جدید شما به زمان نیاز دارد تا توانایی هضم موز را بازیابد.

می توانید سیب زمینی پوره شده را پس از بای پس معده پس از پایان رژیم غذایی مایع اولیه خود بخورید. سیب زمینی ها را بجوشانید یا بپزید اما سرخ نکنید.

از افزودن هر گونه مواد اضافی حاوی کالری خالی خودداری کنید و سعی کنید سیب زمینی های کوچک را انتخاب کنید. تا زمانی که این پیشنهادات را در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده دنبال می کنید، می توانید پوره سیب زمینی را در رژیم بای پس معده خود قرار دهید.

خودداری از کره بادام زمینی

متخصص تغذیه ممکن است از شما بخواهد که حداقل تا 12 هفته پس از عمل جراحی بای پس معده از کره بادام زمینی اجتناب کنید. اگر چه بادام زمینی حاوی پروتئین است، اما چربی بالای کره بادام زمینی برای شما مفید نیست. اما آن را جزو کارهایی که بعد از بای پس معده نمی توانید انجام دهید، حساب نکنید. تا زمانی که اهداف کالری روزانه خود را دنبال می کنید، گاه گاه کره بادام زمینی بخورید.

خودداری از کره بادام زمینی
خودداری از کره بادام زمینی

آب گازدار بعد از روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده، به ویژه در چند ماه اولیه توصیه نمی شود. این یک نوشیدنی گازدار است که می تواند باعث تهوع، رفلاکس اسید، نفخ یا ناراحتی معده شود. با این حال، برخی از بیماران می توانند آب گازدار را سه تا چهار ماه پس از عمل بای پس معده تحمل کنند. شیر پس از بای پس معده توصیه نمی شود، در حالی که معده و روده شما هنوز در حال بهبود هستند.

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز در بیمارانی که تحت عمل جراحی Roux-en-Y قرار می گیرند، نسبتاً شایع است. می توانید شیر را با محصولات حاوی شیر مانند پنیر یا ماست جایگزین کنید که برای شما مفید است. شیر خام یا مایع ممکن است باعث نفخ، گرفتگی شکم یا اسهال شود.

در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده می توانید پیتزا بخورید، اما نه در ماه های اولیه پس از عمل جراحی. هنگامی که معده شما به طور کامل ظرفیت هضم خود را بازیابی کرد، متخصص تغذیه ممکن است به شما اجازه دهد که گاهی اوقات پیتزا بخورید. نکته اصلی این است که در حد اعتدال غذا بخورید. پوسته نازک را انتخاب کنید و مواد سالم مانند سبزیجات، غذاهای دریایی یا مرغ به آن اضافه کنید.

بهتر است از بیکن در سه تا چهار ماه اول پس از بای پس معده خودداری کنید.

بهتر است از بیکن در سه تا چهار ماه اول پس از بای پس معده خودداری کنید. حتی بعداً، بیکن برای تعدادی از بیماران خوب نیست. اگر عاشق بیکن هستید، در وعده های کوچک بخورید، آن را کاملاً بجوید و ببینید که آیا بدن شما آن را هضم می کند یا خیر. همچنین، بیکن بوقلمون را در نظر بگیرید که مناسب تر و به همان اندازه خوشمزه است.

می توانید هندوانه را پس از بای پس معده در بخش های کوچک بخورید. در چند هفته اول، هندوانه ممکن است بخشی از لیست توصیه شده میوه ها نباشد. این به این دلیل است که این میوه حاوی مقدار زیادی قند است. با این حال، مزیت این است که هندوانه می تواند بیش از هر میوه دیگری به شما آب بدهد.

بنابراین، بعد از این که متخصص تغذیه به شما اجازه داد، از آن در حد اعتدال در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده استفاده کنید. در طولانی مدت می توانید بعد از عمل بای پس معده همبرگر بخورید.

در حقیقت، اگر همبرگر گوشت گاو بدون چربی یا همبرگر بوقلمون را انتخاب کنید، می تواند به عنوان یک وعده غذایی سالم بعد از جراحی Roux-en-Y عمل کند. همبرگرها آسان تهیه می شوند، مقرون به صرفه هستند و مهمتر از همه، حاوی پروتئین هستند. هنگامی که متخصص تغذیه به شما اجازه می دهد، آن ها را در حد اعتدال بخورید.

بهتر است از بیکن در سه تا چهار ماه اول پس از بای پس معده خودداری کنید.
بهتر است از بیکن در سه تا چهار ماه اول پس از بای پس معده خودداری کنید.

در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده شما باید از خوردن بستنی در سه تا شش ماه اول پس از بای پس معده اجتناب کنی

در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده شما باید از خوردن بستنی در سه تا شش ماه اول پس از بای پس معده اجتناب کنید. بستنی از شیر تهیه می شود و ممکن است باعث ناراحتی معده، حالت تهوع یا اسهال بعد از جراحی شود. پس از بهبودی کامل، ممکن است با مشورت متخصص تغذیه سعی کنید که بستنی را در قسمت های بسیار کوچک بخورید.

نوشیدن با نی پس از بای پس معده می تواند روند بهبود معده را مختل کرده و روند بهبود را به تاخیر بیاندازد. محققان پزشکی از استفاده از نی برای نوشیدن خودداری می کنند زیرا شامل یک فرآیند مکش است. این یک فشار منفی ایجاد می کند که می تواند با تشکیل لخته طبیعی مقابله کرده و منجر به بهبودی ضعیف پس از جراحی Roux-en-Y شود.

بعد از عمل بای پس معده نمی توانید آدامس بجوید. هنگامی که در حال جویدن آدامس هستید، این فرایند به هوا اجازه می دهد تا به دستگاه گوارش شما برسد. در حالی که افراد عادی می توانند این را تحمل کنند، اما پس از جراحی Roux-en-Y، این می تواند باعث ناراحتی معده شود. اگر به طور تصادفی آدامس را قورت دهید، همچنین می تواند باعث انسداد روده شود.

در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده شما باید از خوردن بستنی در سه تا شش ماه اول پس از بای پس معده اجتناب کنی
در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده شما باید از خوردن بستنی در سه تا شش ماه اول پس از بای پس معده اجتناب کنی

بررسی پرخوری در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

هنگامی که بعد از عمل بای پس معده بیش از حد غذا می خورید، ممکن است سوزش سر دل، سوء هاضمه، استفراغ، اسهال، گرفتگی شکم یا ناراحتی معده را تجربه کنید.

اگر عادت پرخوری را ادامه دهید، ممکن است پس از عمل جراحی بای پس معده مشکل سندرم دامپینگ ایجاد شود. در نهایت می تواند کاهش وزن شما را نیز معکوس کند. ریسک، مطلقاً ارزش آن را ندارد. وقتی بعد از بای پس معده قند می خورید، می تواند باعث افزایش سطح انسولین شما به میزان غیر طبیعی شود. اگر از دیابت نوع 2 رنج می برید، این امر به ویژه خطرناک است.

خوردن منظم غذاهای حاوی قند بالا نیز خطر ابتلا به سندرم دامپینگ را افزایش می دهد. مصرف نوشیدنی های شیرین یا غذاهای دارای سطح بالای فروکتوز یکی از کارهایی است که نمی توانید بعد از روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده انجام دهید.

شما باید در طول شش ماه اول پس از جراحی Roux-en-Y روزانه حدود 60 گرم کربوهیدرات مصرف کنید. از شش تا 12 ماهگی، می توانید کربوهیدرات های دریافتی خود را به 90 گرم در روز افزایش دهید. یک سال بعد از عمل، شما می توانید روزانه تا 130 گرم کربوهیدرات بخورید. با مقدار مناسب کربوهیدرات، وزن و توده عضلانی خود را حفظ خواهید کرد.

غذاهایی که بعد از عمل بای پس معده باید از آن ها اجتناب کرد

اگر رژیم غذایی روزانه خود را با احتیاط مدیریت کنید، می توانید به اهداف کاهش وزن خود پس از جراحی Roux-en-Y دست یابید و حفظ کنید. این جراحی این کار را برای شما آسان می کند، زیرا اندازه معده شما کوچک است و میل به پرخوری را احساس نخواهید کرد.

در حقیقت، تنها کاری که بعد از روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده نمی توانید انجام دهید، خوردن زیاد غذا است. تا زمانی که شما این قانون طلایی زندگی روزمره خود را قرار دهید، از مزایای مادام العمر بهره مند خواهید شد.

غذاهای کالری خالی:

این ها غذاهایی هستند که فواید تغذیه ای کمی دارند یا هیچ فایده ای ندارند. از مصرف بیش از حد کیک، شیرینی، چیپس، ذرت بو داده، پوره و غذاهای شیرین یا سرخ کرده خودداری کنید و بعد از جراحی Roux-en-Y به خوبی عمل خواهید کرد.

ماکارونی و نان:

این غذاها دارای نشاسته بالایی هستند. به دنبال جراحی بای پس معده، خوردن زیاد مرغ، ماکارونی و حتی برنج می تواند باعث انسداد یا سوراخ شدن معده در کیسه جدید شود. مصرف آن ها را به حداقل برسانید و در لقمه های کوچک غذا بخورید.

گوشت های سخت:

هدف شما باید این باشد که به آرامی غذا بخورید و غذای خود را خوب بجوید تا هضم راحت تر پس از عمل بای پس معده انجام شود. در حالی که گوشت بدون چربی مانند مرغ، بوقلمون و ماهی برای پروتئین حیاتی هستند، باید از ژامبون، هات داگ، گوشت های سنگین و استیک خودداری کنید.

غذاهای چرب:

غذاهایی با محتوای چربی بالا می توانند روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده را کند یا مختل کنند. مصرف شیر کامل، پنیر، کره، سوسیس و بیکن را به حداقل برسانید. تا جای ممکن آن ها را با غذاهای کم چرب جایگزین کنید.

غذاهای چرب:
غذاهای چرب:

غذاهایی که بعد از بای پس معده هرگز نمی توانید بخورید

در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده بهتر است از برخی مواد غذایی اجتناب شود. اما هیچ غذایی که بعد از بای پس معده هرگز نمی توانید بخورید وجود ندارد. دلیل اجتناب از برخی غذاها کاهش خطر واکنش های جانبی است. این غذاها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

غذاهای غنی از کالری، مانند کیک، شکلات، بستنی و میلک شیک غلیظ. خوردن غذاهای خشک و سفت، که ممکن است پس از جراحی Roux-en-Y به راحتی بلعیده نشوند، به ویژه آن که می خواهید از نوشیدن آب همراه غذا اجتناب کنید. غذاهایی که دارای شاخص گلیسمیکس بالا هستند مانند برنج، ماکارونی و نان، زیرا می توانند سطح قند خون شما را به سرعت افزایش دهند.

غذاهایی که بعد از بای پس معده هرگز نمی توانید بخورید
غذاهایی که بعد از بای پس معده هرگز نمی توانید بخورید

نتیجه گیری

در دراز مدت، اگر می خواهید بعد از عمل بای پس معده نان بخورید، گزینشی باشید و در حد اعتدال غذا بخورید. رویه های سالم مانند پنیر، آووکادو، مرغ یا سالاد سبزیجات را انتخاب کنید. تعدادی از گزینه های نان در بازار موجود است و می توانید انتخاب های خود را با دقت انجام دهید. در روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده بهتر است سعی کنید که به توصیه های پزشک مربوطه خود دقت فراوانی اعمال کنید.

 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید