روزی چند قاشق برنج بخوریم

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که روزی چند قاشق برنج بخوریم؟ با ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

توصیه می کنیم  مقالات تغذیه بعد از عمل اسلیو و تغذیه بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

سلامتی یکی از اولویت های اصلی برخی از افراد می باشد. افرادی که به فکر سلامتی خود هستند، در قدم اول جایگاه ویژه ای را برای مواد مغذی و مفید برای بدن در نظر می گیرند. چنین افرادی برای جلوگیری از افزایش وزن خود، برنامه های غذایی مختلفی برای مصرف روزانه ی خود اعمال می کنند.

یکی از مواد غذایی پر کاربرد در کشور ما برنج می باشد. افرادی که به فکر سلامتی و تناسب اندام و وزن خود می باشند، هرگز به صورت بی رویه اقدام به مصرف برنج نمی کنند و همواره از خود می پرسند که روزی چند قاشق برنج بخوریم.

روزی چند قاشق برنج بخوریم
روزی چند قاشق برنج بخوریم

در این مقاله قصد داریم تا در مورد برنج و خواص آن و همچنین میزان و روش های مصرف آن و نحوه ی مصرف آن برای جلوگیری از افزایش وزن بحث کنیم تا به این نتیجه برسیم که روزی چند قاشق برنج بخوریم تا برای بدنمان ضرر نداشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

روزی چند قاشق برنج بخوریم تا چاق نشویم؟

اگر هر فرد روزانه 10 قاشق به اندازه دو کف دست نان بخورد، بدن نیازش به کربوهیدرات ها برطرف می شود.

اگر بیش از این میزان مصرف شود باعث ایجاد زمینه ابتلا به چاقی و بیماری های مرتبط به چاقی مانند حمله قلبی، دیابت و غیره است.

عناوین مقاله:

میزان تاثیر مواد غذایی بر سلامتی انسان

مزایای مختلف تغذیه سالم برای انسان ها چیست؟

دسته بندی های تعیین شده برای انواع مختلف مواد غذایی

آیا چاقی بیماری محسوب می شود؟

ویژگی های ماده غذایی برنج

روزی چند قاشق برنج بخوریم تا استاندارد محسوب شود؟

جمع بندی

 

میزان تاثیر مواد غذایی بر سلامتی انسان

قبل از این که به این موضوع بپردازیم که روزی چند قاشق برنج بخوریم، مسلما تاثیر مواد غذایی بر سلامت جسم و روح انسان ها امری مشهود می باشد. سلامتی انسان یکی از بزرگ ترین نعمت هایی است که به او اعطا شده است.

حفظ سلامتی روش های مختلفی دارد که افراد باید برای سلامتی خود این روش ها را در نظر داشته باشند. یکی از اصول بسیار مهم برای حفظ سلامتی، توجه به تغذیه می باشد.

مواد غذایی مصرف شده توسط انسان یکی از اصلی ترین روش های تامین انرژی بدن او می باشد و به همین دلیل کیفیت مواد غذایی مصرفی توسط انسان اهمیت بالایی دارد.

اندام های مختلف بدن انسان ممکن است با توجه به مواد غذایی مصرفی توسط فرد دچار تغییرات خاصی چه مثبت و چه منفی شوند. همچنین بدن انسان می تواند به سبب مصرف برخی از مواد غذایی در برابر بیماری های مختلف مقاوم شود و یا برعکس این امر اتفاق بیافتد و به دلیل شیوه ی نادرست تغذیه، انسان دچار بیماری های مختلفی شود.

پیشنهاد می کنیم از پست میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم دیدن کنید.

مواد غذایی مصرفی توسط انسان می تواند تا حدودی تضمین کننده ی زندگی او باشد

در کل می توان گفت که مواد غذایی مصرفی توسط انسان می تواند تا حدودی تضمین کننده ی زندگی او باشد. در جوامع کنونی متاسفانه تعداد افرادی که به تغذیه ی خود توجه می کنند بسیار کم است.

خیل کثیری از افراد اهمیت مواد غذایی مصرفی را فراموش کرده و به دلیل مشاغل و درگیری های فراوان، از تحقیق در مورد مواد غذایی مصرفی خود غافل هستند و در نتیجه از مصرف هر نوع ماده ی غذایی که رافع گرسنگی و انرژی زا باشد، ابایی ندارند.

به همین دلیل روز به روز شاهد افزایش بیماری های مختلف در جامعه می باشیم. یکی از اصلی ترین تاثیرات بسیار بد مصرف مواد غذایی متنوع و مختلف بدون توجه به خواص آن ها، رواج چاقی می باشد.

چاقی معضلی است که بشر از ابتدای آفرینش خود با آن دست و پنجه نرم می کند

چاقی معضلی است که بشر از ابتدای آفرینش خود با آن دست و پنجه نرم می کند. چاقی در طول تاریخ جایگاه ویژه ای در بین پزشکان داشته است و بسیاری از افراد برای رفع آن تلاش های فراوانی کرده اند.

اخیرا و به سبب پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن کارها، شاهد کاهش فعالیت های فیزیکی در اکثر اقشار جامعه می باشیم. همچنین رواج انواع فست فودها نیز در مسیر راحتی کارها و تسریع در امور در جوامع مختلف مشاهده می شود.

به همین دلائل روز به روز شاهد افزایش بی رویه ی چاقی در بین افراد هستیم. رواج و گسترش چاقی در جامعه زنگ خطری است که برای هوشیاری ما به صدا درآمده تا به تغذیه ی خود و جایگاه آن در زندگی اهمیت بدهیم.

پس می توان نتیجه گرفت هر فردی که در جوامع پیشرفته ی کنونی به تغذیه ی خود اهمیت داده و آن را جدی می گیرد، در آینده ای نه چندان دور به عنوان فردی سالم با یک زندگی موفق شناخته خواهد شد.

چاقی معضلی است که بشر از ابتدای آفرینش خود با آن دست و پنجه نرم می کند
چاقی معضلی است که بشر از ابتدای آفرینش خود با آن دست و پنجه نرم می کند

مزایای مختلف تغذیه ی سالم برای انسان ها چیست؟

انسان برای ادامه ی حیات خود و انجام کارهای روزانه اش نیاز به انرژی دارد. همان طور که قبلا هم گفته شد، اصلی ترین منبع تامین انرژی انسان، غذا می باشد.

به همین دلیل نوع غذا و کیفیت آن و حتی چگونگی مصرف آن می تواند در تامین انرژی انسان تاثیر داشته باشد. مزیت های بیشماری برای تغذیه ی سالم ذکر شده است که برخی از این مزیت ها برای اکثر افراد شناخته شده می باشد.

اما تغذیه ی سالم مزایای دیگری نیز دارد که بسیاری از افراد ممکن است از وجود چنین مزایایی در تغذیه ی سالم بی خبر باشند. در ادامه مقاله “روزی چند قاشق برنج بخوریم” با چندی از مهم ترین مزایای مصرف غذای سالم آشنا می شویم.

تامین انرژی مورد نیاز بدن:

اولین و مهم ترین رسالت تغذیه ی سالم در بدن انسان، تامین انرژی او در کنار حفظ سلامتی می باشد. مواد غذایی مصرف شده توسط انسان طی فرایندی تبدیل به انرژی می گردد و سپس برای انجام امور حیاتی بدن مصرف می شود.

مصرف مواد غذایی ناهماهنگ با آناتومی بدن افراد ممکن است آسیب های جدی به کارکرد اعضای بدن وارد کند و انرژی مورد نیاز آن ها را تامین نکند.

همچنین گاهی اوقات به سبب مصرف مواد غذایی غیر استاندارد ممکن است انرژی و چربی های مازاد وارد شده در بدن انسان ذخیره شود و ذخیره ی این چربی ها در نهایت انسان را با چاقی مواجه می سازد.

افرادی که به فکر سلامتی تغذیه ی خود می باشند، با تنظیم یک رژیم غذایی با برنامه سعی بر آن دارند تا از مصرف بیش از حد موادی همچون چربی خودداری کنند. داشتن یک رژیم غذایی سالم و به دور از عیب می تواند موجب کنترل نوسانات بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف شود. شما می توانید از برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها استفاده نمایید.

تامین انرژی مورد نیاز بدن:
تامین انرژی مورد نیاز بدن:

بهره گیری از یک مغز سالم:

مغز انسان به عنوان یکی از اساسی ترین ارکان حیات او شناخته می شود. به همین دلیل می توان گفت که نحوه ی کارکرد مغز می تواند عاملی تعیین کننده برای سلامتی انسان باشد.

تحقیقات حاکی از آن است که نحوه ی تغذیه ی انسان می تواند بر عملکرد مغز او نیز تاثیر گذار باشد. از آنجایی که مغز انسان بر تمامی اعضای بدن کنترل کامل دارد، ممکن است وارد شدن کوچک ترین آسیبی به این عضو حیاتی بدن سبب اختلالاتی بزرگ در اعضای بدن شود.

سلامتی مغز انسان به طرق مختلفی تامین می شود که یکی از آن ها تغذیه ی سالم می باشد. مغز انسان به گونه ای آفریده شده است که دائما با جریان خون بدن در ارتباط می باشد. در صورتی که آسیبی به جریان خون در بدن انسان برسد، ممکن است مغز او نیز درگیر این آسیب شود.

ممکن است قطع شدن لحظه ای خون حتی اگر کمتر از ثانیه باشد، سبب آسیب دیدگی مغزی و حتی سکته شود. غذای مصرفی روزانه باید بتواند انرژی مورد نیاز مغز را برای اداره ی امور بدن تامین کند و در کنار آن، سلامتی این عضو مهم را حفظ کند.

تعادل وزنی بدن:

مساله ی وزن بدن جزو مواردی است که بسیاری از افراد اهمیت ویژه ای برای آن قائل می باشند. تناسب اندام ویژگی خاصی است که برای اکثریت افراد جامعه اهمیت بالایی دارد.

یکی از روش های اساسی برای کنترل وزن و تناسب اندام، توجه به تغذیه و پاکسازی آن می باشد. همه ی ما می دانیم که بسیاری از افرادی که دچار چاقی هستند، از وضع کنونی خود ناراضی می باشند و در پی راه چاره ای برای رفع چاقی می باشند.

چنین افرادی باید این نکته را در نظر داشته باشند که یکی از اساسی ترین روش ها برای کاهش وزن، اصلاح سیستم تغذیه و رژیم های غذایی می باشد. بسیاری از افرادی که وزن بالایی دارند، قصد دارند تا بدون اعمال تغییری خاص در برنامه ی غذایی خود به وزن ایده آلشان برسند.

در پاسخ به چنین افرادی باید متذکر شویم که انرژی مورد نیاز بدن توسط سیستم تغذیه تامین می شود و به همین دلیل امکان این که فردی وزن خود را بدون اعمال تغییر در رژیم غذایی خود به دست آورد، امری بسیار دشوار می باشد. برای آن که فردی بتواند تعادل وزنی خود را در طول زندگی حفظ کند، باید از مصرف بیش از حد اغذیه ی مورد نیاز بدن خود خودداری کند.

آشنایی با مضرات چاقی می تواند به عنوان عاملی انگیزه بخش برای ترک خوراکی های غیر ضروری بدن باشد. به همین دلیل ضروری است که بدانیم روزی چند قاشق برنج بخوریم.

تعادل وزنی بدن:
تعادل وزنی بدن:

بهبود عملکرد قلب:

قلب انسان از دیگر اعضای اساسی بدن برای ادامه ی حیات می باشد. تغذیه ی سالم می تواند تاثیر بسیاری در سالم زیستن این عضو حیاتی داشته باشد. مصرف چربی های اشباع شده و ترانس دار می تواند سلامتی قلب انسان را تهدید کند.

رژیم های غذایی مختلفی هستند که با هدف سلامتی قلبی انسان طراحی شده اند. استفاده از رژیم های غذایی دارای حبوبات، سبزیجات، لبنیات و یا میوه ها می تواند سلامتی قلب را تضمین کرده و در کنار آن عملکرد آن را بهبود بخشد.

افرادی که به فکر سلامتی قلب خود هستند، باید سعی خود را به کار گیرند تا در حد امکان از مصرف مواد غذایی دارای سدیم و چربی خودداری کنند تا شاهد بهبود عملکرد قلب و سلامتی آن باشند.

جلوگیری از پیری زود هنگام:

پیری جزو یکی از مراحل حساس زندگی افراد محسوب می شود. بسیاری از افراد این برهه از زندگی را به عنوان یکی از سخت ترین دوران زندگی خود تصور می کنند، در حالی که چنین دیدگاهی صحیح نیست.

بسیاری از افراد ممکن است به دلیل شیوه ی ناصحیح زندگی خود دچار پیری زودرس شوند. یکی از اصلی ترین عوامل چنین پدیده ای، تغذیه ی نامناسب می باشد. ممکن است برخی از افراد به دلیل شیوه ی تغذیه ی نامناسب خود، زودتر از موعد سنی خود شاهد بروز علائم و عوارض پیری باشند.

همان طور که می دانید، بسیاری از مواد غذایی ناسالم سبب فرسودگی اعضای بدن می شوند و این فرسودگی در صورتی که بیش از حد باشد، ممکن است سبب فرسودگی کل بدن پیش از موعد مقرر شود.

حالت برعکس این مساله زمانی رخ خواهد داد که فردی در طول زندگی خود جایگاه ویژه ای برای تغذیه ی سالم در نظر داشته باشد و تا حد ممکن از تغذیه ی نا سالم بپرهیزد.

در این صورت چنین فردی ممکن است حتی با رسیدن به سن پیری نیز از لحاظ ظاهری و جسمانی پیر نشود و اعضای بدن او به دلیل تغذیه ی سالم و مناسب، سلامتی خود را حفظ کنند و به اصطلاح جوان بمانند. جوان ماندن اعضای بدن و سلامتی آن ها یکی از پیامدهای تغذیه ی سالم در طول دوران زندگی می باشد.

با ادامه ی مبحث “روزی چند قاشق برنج بخوریم” همراه شما هستیم.

جلوگیری از پیری زود هنگام:
جلوگیری از پیری زود هنگام:

داشتن اعضای سالم:

اعضای بدن انسان جزو دارایی های او در عرصه ی سلامت محسوب می شوند. شاید یک فرد سالم قدر اعضای سالم خود را نداند اما مطمئنا در صورتی که این نعمت را از دست دهد، متوجه ضرری که به او رسیده است، می شود.

اعضای سالم در بدن سالم یافت می شوند و بدن سالم نیز بر اساس تغذیه ی سالم به وجود می آید. به همین دلیل می توان گفت که سلامت تمامی اعضای بدن تا حدودی با سلامت تغذیه ی مصرفی روزانه در ارتباط می باشد.

بهترین روش برای حفظ سلامت اعضای بدن از هرگونه گزند و بیماری، رعایت اصول توصیه شده توسط متخصصین در امر تغذیه می باشد. داشتن تغذیه ای سالم، ضامن سلامتی آینده ی شما است.

برای کاهش وزن می توانید، سویق برنج برای لاغری مصرف کنید.

عمر طولانی:

سلامتی تغذیه را می توان به عنوان یکی از عواملی دانست که سبب پایداری عمر افراد می شود. از آنجایی که تغذیه ی سالم می تواند جلوی فرسودگی اعضای بدن از جمله مغز و قلب را بگیرد، موجب می شود تا عمر انسان به سبب سلامتی اعضا و جوارح خود طولانی باشد و بتواند زندگی سالمی را تجربه کند.

باید توجه داشت که عمر طولانی و سالم در گرو داشتن تغذیه ای اصولی و بر اساس نیازهای بدن می باشد. در صورتی که تغذیه ی انسان ناسالم باشد، ممکن است با آسیب دیدگی اعضای مختلف بدن مواجه شویم و در نهایت شاهد مرگ زود هنگام چنین افرادی شویم.

در ادامه نوشتار “روزی چند قاشق برنج بخوریم” به دسته بندی انواع مواد غذایی خواهیم پرداخت. ما را تا انتها همراهی نمایید.

عمر طولانی:
عمر طولانی:

دسته بندی های تعیین شده برای انواع مختلف مواد غذایی

رژیم غذایی سالم رژیمی است که تمامی نیازهای بدن را تامین کند و در آن از تمامی مواد مغذی برای تغذیه ی بدن استفاده شود.

هر چند که می توان از تمامی مواد غذایی برای داشتن تغذیه ای سالم بهره برد، اما باید کمیت استفاده از این مواد غذایی به خوبی رعایت شود تا دچار مشکلات ناشی از این مواد غذایی نشویم.

به همین منظور مفهومی به نام هرم غذایی طراحی شده است. هرم غذایی، گروه های مختلف غذایی را به شکل هرم مشخص کرده است و در آن گروه های غذایی کم اهمیت در بخش بالای هرم قرار گرفته اند.

هر چقدر که پایین و پایین تر می رویم، شاهد این هستیم که گنجایش این هرم بزرگ تر می شود و در نتیجه از گروه های غذایی پایین هرم می توان بیشتر از گروه های بالایی مصرف کرد.

در هرم غذایی، گروه های بالایی هرم از سلامت کمتری در قبال اعضای بدن برخوردارند و هر چه پایین تر می آییم، مواد غذایی موجود در این هرم سالم تر می باشند. فردی که قصد دارد تا از تغذیه ی سالم در زندگی خود بهره مند شود، باید از گروه های پایینی هرم غذایی بیشتر تغذیه کند.

در حالت کلی هرم غذایی از چهار گروه تشکیل شده است. در ادامه مقاله “روزی چند قاشق برنج بخوریم” قصد داریم تا با این چهار گروه آشنا شده و ویژگی آن ها را بدانیم.

دسته ی اول؛ گروه نان و غلات:

پایین ترین بخش هرم غذایی شامل گروه نان و غلات می باشد. پایین بودن این گروه از مواد غذایی در هرم به معنی حجم مصرفی بالای آن ها برای حفظ سلامتی می باشد.

گروه نان و غلات در هرم غذایی شامل انواع نان، ماکارونی، برنج، جو و گندم می باشد. مصرف این دسته از مواد غذایی در صورتی که همراه با تعادل باشد، از سلامت کافی برای تامین انرژی بدن برخوردار است.

این دسته از مواد غذایی تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد سیستم عصبی بدن دارند. در مورد نحوه ی مصرف این دسته از مواد غذایی باید گفته شود که بهتر است از نان های حاوی سبوس برای تغذیه استفاده شود.

همچنین برنج مصرفی در این گروه در صورتی که به صورت کته باشد، سلامت مورد نیاز بدن و سیستم گوارش را تامین خواهد کرد. البته باید دقت نمایی که روزی چند قاشق برنج بخوریم؛

هر چند که این گروه از مواد غذایی دارای سلامت کافی برای تامین انرژی بدن می باشند، اما بهتر است از حبوبات نیز به عنوان مکمل برای این گروه برای تغذیه استفاده شود.

دسته ی اول؛ گروه نان و غلات:
دسته ی اول؛ گروه نان و غلات:

دسته ی دوم؛ گروه میوه ها و سبزیجات:

این گروه از مواد غذایی شامل انواع مختلف میوه ها و سبزیجات متنوع می باشد و مصرف این دسته از مواد پس از نان و غلات در اولویت دوم هرم غذایی قرار دارد.

میوه ها و سبزیجات مصرفی توسط انسان تامین کننده ی ویتامین های ضروی بدن در کنار املاح و فیبر می باشند. به همین دلیل استفاده از این دسته در تمامی رژیم های غذایی امری ضروری برای سلامت حیات می باشد.

توصیه می شود تا هر فردی که قصد تغذیه ی سالم را در طول زندگی خود دارد، روزانه حداقل نصف فنجان سبزیجات مختلف را مصرف کند. همچنین توصیه می شود چهار برابر سبزیجات مصرفی روزانه از میوه های متنوع نیز بهره برده شود. البته نوع سبزیجات و میوه های مصرفی با توجه به نیاز بدن و نوع زندگی افراد می تواند متفاوت باشد.

همچنین توصیه می شود تا پیش از مصرف هر گونه میوه و سبزیجات، از تمیز بودن آن ها اطمینان حاصل فرمایید. گاهی اوقات ممکن است وجود تخم انگل در برخی از سبزیجات سبب آسیب دیدگی انسان شود.

دسته ی سوم؛ گروه شیر و لبنیات + گروه گوشت، حبوبات، مغزها و تخم مرغ:

اولویت سوم هرم غذایی برای مصرف مواد غذایی از دو گروه تشکیل شده است. این دو گروه اهمیت یکسانی در تغذیه ی افراد دارند و به همین دلیل هر دو گروه به عنوان سومین دسته ی توصیه شده از طریق هرم غذایی شناخته می شوند.

گروه شیر و لبنیات شامل موادی همچون ماست، شیر، پنیر، بستنی و کشک می باشند. این گروه از مواد غذایی؛ تامین کننده ی پروتئین، فسفر، کلسیم و برخی از گروه های ویتامینی بدن می باشند. این گروه از مواد غذایی بیشتر در زمینه ی سلامت استخوان و دندان و پوست انسان نقش دارند.

توصیه می شود برای مصرف شیر در این گروه، از انواع شیرهای کم چرب استفاده شود تا با چاقی افراد مواجه نشویم. گروه دیگری که دسته ی سوم هرم غذایی را تشکیل می دهد، گروه گوشت و جایگزین ها می باشد.

این گروه شامل انواع گوشت قرمز و سفید، حبوبات، تخم مرغ و انواع مغزهای مختلف و تخمه ها می باشد. این گروه از مواد غذایی تامین کننده ی اصلی پروتئین، روی و آهن بدن می باشند. این گروه از مواد غذایی را می توان به عنوان خونساز بدن و تامین کننده سلامت دستگاه عصبی دانست.

هر چند که مصرف تمامی مواد غذایی این گروه برای سلامتی مناسب است، اما توصیه می شود در بین این گروه از مواد غذایی، بیشتر از حبوبات استاندارد استفاده شود چرا که این حبوبات، تامین کنندگان پروتئین و فیبر بدن می باشند.

دسته ی سوم؛ گروه شیر و لبنیات + گروه گوشت، حبوبات، مغزها و تخم مرغ:
دسته ی سوم؛ گروه شیر و لبنیات + گروه گوشت، حبوبات، مغزها و تخم مرغ:

دسته ی چهارم؛ گروه چربی ها + گروه شیرینی ها و مواد قندی + گروه نوشیدنی ها + گروه ترشیجات و چاشنی ها:

این دسته از مواد غذایی در راس هرم غذایی قرار گرفته است و این مساله بدین معنی است که تا حد امکان باید از مصرف چنین غذاهایی پرهیز شود. گروه چربی ها شامل موادی همچون کره، خامه، دنبه، سر شیر، انواع روغن های جامد و مایع، پیه و سس های چرب می باشد. گروه شیرینی ها و مواد قندی شامل انواع مختلف مرباها، قند و شکر، آب نبات، شکلات و موادی از این طیف می باشد.

گروه نوشیدنی ها شامل انواع نوشابه های گازدار، چای، قهوه و آبمیوه های صنعتی می باشد. گروه آخر از این دسته نیز شامل انواع ترشی، نمک، فلفل، دارچین و موادی از این دست می باشد.

باید توجه داشت که افرادی که قصد دارند تا تغذیه ای سالم و کم ضرر برای خود انتخاب کنند، باید تا حد امکان استفاده از دسته ی چهارم هرم مواد غذایی را کاهش دهند و یا در صورت امکان آن را از رژیم غذایی اکثر روزهای خود حذف کنند.

دسته ی چهارم؛ گروه چربی ها + گروه شیرینی ها و مواد قندی + گروه نوشیدنی ها + گروه ترشیجات و چاشنی ها:
دسته ی چهارم؛ گروه چربی ها + گروه شیرینی ها و مواد قندی + گروه نوشیدنی ها + گروه ترشیجات و چاشنی ها:
دسته ی چهارم هرم غذایی در مقایسه با سایر دسته های این هرم، بیشتزین تهدید کننده برای سلامتی انسان محسوب می شود.

دسته ی چهارم هرم غذایی در مقایسه با سایر دسته های این هرم، بیشتزین تهدید کننده برای سلامتی انسان محسوب می شود. در این دسته ی غذایی باید توجه داشته باشید که تا حد امکان از مصرف روغن ها و به خصوص روغن جامد خودداری نمائید. روغن و چربی به عنوان یکی از اصلی ترین تهدیدکنندگان سلامتی انسان و به ویژه سلامتی قلب محسوب می شود.

افرادی که از مشکلات قلبی رنج می برند، بهتر است جایگزینی مناسب را برای انواع روغن های مایع و جامد در برنامه ی غذایی خود انتخاب کنند.

در کل می توان گفت که توصیه ی اکثر پزشکان برای هر طیف از افراد این است که تا حد ممکن از مصرف دسته ی چهارم مواد غذایی موجود در هرم غذایی پرهیز کنند چرا که خطر ابتلا به بیماری های مختلف ممکن است به سبب مصرف این مواد غذایی به وجود بیاید. همچنین افرادی که مواد غذایی غالب آن ها جزو این دسته می باشد، بیشتر در معرض چاقی و عوارض آن قرار دارند.

شما در حال مطالعه مقاله “روزی چند قاشق برنج بخوریم” هستید. با شما هستیم.

آیا چاقی بیماری محسوب می شود؟

در این بخش از نوشتار”روزی چند قاشق برنج بخوریم” به بحث چاقی می پردازیم. از آنجایی که چاقی معضل بسیاری از افراد جامعه می باشد، به همین دلیل مباحث مختلفی در مورد آن مطرح است.

از جمله مباحثی که در مورد چاقی وجود دارد، این است که آیا فرد چاق بیمار محسوب می شود یا خیر و آیا می توان چاقی را با صفت بیماری شناخت یا خیر.

در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر بخواهیم پاسخی بر اساس علم پزشکی به این سوال بدهیم، باید بگوییم خیر؛ چرا که هنوز این مساله به اثبات نرسیده است که چاقی به عنوان یک بیماری در نزد پزشکان شناخته شود.

به صورت رسمی چاقی بیماری محسوب نمی شود

هر چند که عده ی قلیلی از پزشکان، چاقی را با عنوان بیماری می شناسند. اما هنوز هم به صورت رسمی چاقی بیماری محسوب نمی شود. اما اگر چاقی را از زاویه ای دیگر مورد واکاوی قرار دهیم، ممکن است متوجه این نکته بشویم که چاقی هر چند بیماری نیست، اما ممکن است بدتر از چندین بیماری مختلف عمل کند.

ممکن است با شنیدن این جمله دچار تعجب شوید اما مطمئنا در صورتی که با مضرات مختلف چاقی آشنا شوید به این نکته پی خواهید برد که چاقی افراد می تواند بسیار خطرناک و تهدید کننده برای زندگی باشد.

چاقی می تواند سبب بروز خلل در عملکرد برخی از اعضای حساس بدن شود و از این بابت می تواند آسیب های مختلفی را بر بدن وارد کند. چاقی می تواند سبب بروز انواع سکته های قلبی و مغزی، پوکی استخوان، بیماری های غدد، انواع سرطان ها، بیماری های قلبی و … شود.

بسیاری از بیماری های مختلف هستند که با چاقی ارتباط مستقیم و یا غیر مستقیم دارند. علاوه بر این بیماری ها، چاقی می تواند سبب تغییراتی منفی در ظاهر افراد شده و تناسب اندام آنان را بر هم بریزد. همچنین چاقی را می توان به عنوان یکی از رایج ترین پیش زمینه ها برای بروز بیماری هایی همچون دیابت دانست.

افرادی که چاق هستند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به چنین بیماری های خطرناکی می باشند و گاهی اوقات ممکن است فردی به دلیل چاقی خود، درگیر چندین بیماری مختلف شده و آسیب های شدیدی ببیند.

به همین سبب است که بسیاری از افراد معتقدند که چاقی هر چند که به خودی خود بیماری نیست، اما ممکن است از چندین بیماری بدتر عمل کرده و فرد را درگیر کند.

 

به صورت رسمی چاقی بیماری محسوب نمی شود
به صورت رسمی چاقی بیماری محسوب نمی شود

ویژگی های ماده ی غذایی برنج

برای این که بدانیم روزی چند قاشق برنج بخوریم، ابتدا باید خواص برنج را نیز مورد ارزیابی قرار دهیم. برنج جزو مواد غذایی است که به وفور در کشور ما یافت می شود

و به همین دلیل شاهد استفاده ی فراوان این ماده ی غذایی در وعده های غذایی خود هستیم. همان طور که گفته شد، برنج در دسته ی اول هرم غذایی قرار دارد و این نشاندهنده ی خواص بالای این ماده ی غذایی می باشد.

البته باید توجه داشت که افراط در مصرف، هر چند که جزو مواد غذایی مغذی باشد، نباید اعمال شود. در یک تقسیم بندی کلی، برنج به دو دسته تقسیم می شود. دسته ی اول شامل دانه های کامل برنج می باشند.

این دانه ها خواص بسیاری زیادی دارند و ارزش غذایی این دانه ها بسیار شناخته شده می باشد. دسته ی دوم شامل انواع برنج سفید می باشد.

برنج سفید به برنجی گفته می شود که در آن، سبوس از دانه ی اصلی جدا شده است و به همین دلیل ارزش غذایی این دسته از برنج ها در مقایسه با دانه های کامل، پایین تر می باشد.

معمولا در بین ملیت های مختلف، برنج سفید طرفداران و مصرف کنندگان بیشتری نسبت به نوع دیگر برنج دارد. در ادامه مطلب “روزی چند قاشق برنج بخوریم” قصد داریم تا با چندی از فواید این ماده غذایی آشنا شویم.

جلوگیری از ابتلا به آلزایمر:

برنج جزو مهم ترین مواد غذایی می باشد که می تواند با تامین انرژی و تحریک هورمون نوروپروتکتیو موجب جلوگیری از ابتلای افراد به آلزایمر شود. مصرف برنج تاثیر بسیاری در جلوگیری از اثر گذاری سموم خطرناک بر مغز دارد و از این بابت سبب کاهش آلزایمر و بیماری های زوال عقل می باشد.

لطفا از پست برای درمان دیابت بارداری چه بخوریم و برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها دیدن کنید.

بهبود سیستم گوارش بدن:

برنج از جمله مواد غذایی به حساب می آید که سبب دفع سموم بدن می شود. پوسته ی برنج موجب دفع آب اضافی بدن شده و از این طریق سیستم گوارشی بدن را بهبود می بخشد. یکی از مهم ترین داروهایی که برای بیماران دیسانتری یا همان اسهال خونی تجویز می شود، برنج است.

فیبر موجود در برنج به خصوص زمانی که به صورت کته باشد، سبب می شود تا فعالیت روده های انسان افزایش یافته و این فیبر از هرگونه ناراحتی و حتی سرطان در روده ها جلوگیری می کند.

معمولا روال بر این است که اگر میزان برنج مصرفی افراد در حالت تعادل بوده و به شیوه ی صحیح پخته شود، به مرور زمان شاهد کاهش وزن چنین افرادی خواهیم بود. بخشی از این کاهش وزن مربوط به دفع مواد سمی و غیر ضروری بدن به واسطه ی خواص برنج می باشد.

اما باید توجه داشت که در صورتی که مصرف برنج بیش از حد میانگین روزانه باشد، ممکن است سبب چاقی بیش از حد افراد به خصوص در ناحیه ی شکم و پهلوها شود. به همین سبب دانستن این موضوع که روزی چند قاشق برنج بخوریم، بسیار حائز اهمیت است.

بهبود سیستم گوارش بدن:
بهبود سیستم گوارش بدن:

کنترل نسبی فشار خون بدن:

برنج یکی از عوامل غذایی است که می تواند تا حدودی سبب کنترل فشار خون در بدن شود. فشار خون بالا جزو مشکلاتی است که ممکن است افرادی با وزن بالا و یا افراد مسن را درگیر خود کند. مصرف برنج می تواند تا حدودی در کاهش فشار خون این افراد موثر بوده و سیستم عملکرد قلب را بهبود بخشد.

تامین انرژی روزانه ی بدن:

یکی از اصلی ترین نیازهای بدن برای ادامه ی حیات، انرژی می باشد. برنج جزو موادی است که می تواند تامین کننده ی بسیاری از انرژی روزانه ی ما باشد.

کربوهیدرات موجود در برنج می تواند به عنوان سوخت بدن تلقی شود که نبود آن می تواند بدن انسان را با مشکلات فراوانی مواجه سازد. علاوه بر کربوهیدرات موجود در برنج، مواد غذایی ضروری دیگری نیز در برنج وجود دارد که این مواد می توانند در سوخت و ساز بدن انسان نقش مهمی را ایفا کنند.

جلوگیری از برخی از انواع سرطان:

سرطان جزو بیماری های مجهول الهویه ای می باشد که هنوز راه درمان تضمینی و قطعی برای آن وجود ندارد. با این حال پزشکان و دانشمندان با بررسی مصرف برخی از مواد غذایی به این نتیجه رسیده اند که مصرف برخی از مواد غذایی می تواند تا حدودی جلوی ابتلای افراد به برخی از انواع سرطان ها را بگیرد.

قبلا هم گفتیم که برنج یکی از اصلی ترین موادی است که می تواند جلوی ابتلا به سرطان روده را بگیرد. علت این امر، وجود فیبر فراوان در این ماده ی غذایی مفید می باشد. علاوه بر فیبر، مواد متنوع دیگری نیز در برنج وجود دارند که می توانند در نقاط مختلف بدن موثر واقع شده و جلوی شیوع انواع سرطان های مختلف را بگیرند.

وجود انواع مختلف ویتامین ها در کنار فلانوئیدها سبب می شود تا برنج مصرفی توسط انسان همانند آنتی اکسیدان در بدن او عمل کرده و رادیکال های آزاد را از بدن انسان پاک کند.

رادیکال های آزاد جزو ترشحات متابولیسمی سلول های بدن می باشند که ممکن است سبب جهش سلولی شده و آسیب های مختلفی همانند سرطان را به سایر سلول ها وارد کنند.

جلوگیری از برخی از انواع سرطان:
جلوگیری از برخی از انواع سرطان:

به همین دلیل است که وجود آنتی اکسیدان در بدن برای رفع چنین مواردی ضروری می باشد و برنج به عنوان ماده ای شناخته می شود که همانند آنتی اکسیدان ها وظایف مختلفی از جمله پاکسازی را در بدن ایفا می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن:

وجود منابع متنوع مواد معدنی و ویتامین ها در برنج موجب شده است تا این ماده ی غذایی به عنوان یکی از تقویت کننده های سیستم ایمنی بدن شناخته شود.

سیستم ایمنی بدن انسان به سبب وجود موادی همچون انواع ویتامین ها، کلسیم، آهن، فیبر، نیاسین، تیامین و … تقویت می شود و تمامی این مواد در برنج پخته شده به وفور یافت می شوند. به همین دلیل پزشکان معتقدند که مصرف مواد مغذی همچون برنج برای تقویت سیستم ایمنی بدن امری ضروری می باشد.

توصیه ی ما برای مصرف برنج به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن، مصرف آن به صورت کته می باشد چرا که در این حالت، اکثر خواص این ماده ی غذایی تا حدودی حفظ می شود.

مراقبت از پوست و مو:

برنج یکی از اصلی ترین موادی است که به عنوان محافظ پوست انسان معرفی شده است.

در مورد مصرف برنج ،این امر به اثبات رسیده است که چه از طریق استعمال موضعی و چه از طریق مصرف خوراکی، برنج می تواند ترمیم کننده ی نواقص پوست و موی انسان باشد. بسیاری از بیماری های پوستی انسان می تواند به سبب استعمال برنج دچار بهبودی نسبی شود.

همچنین استعمال آب برنج در نقاط موضعی سر، می تواند جلوی ریزش مو در چنین نقاطی را بگیرد. نکته ی مهم در اینجا استفاده از این خواص با تجویز پزشک می باشد.

چرا که گاهی اوقات استعمال موضعی برنج می تواند به سبب حساسیت پوست، موجب وارد شدن آسیب های جدی به پوست و موی سر شود. به همین دلیل توصیه می کنیم پیش از تجویز پزشک، از مصرف خودسرانه ی برنج یا آب برنج برای استعمال موضعی جدا خودداری نمائید.

تاثیر مثبت در سلامتی قلب انسان:

از دیگر ویژگی های مثبت برنج می توان به وجود روغن سبوس در آن اشاره کرد. روغن سبوس تاثیر بسیار زیادی در کاهش سطح کلسترول بدن دارد که این مساله می تواند ضررهای وارده توسط روغن های سرخ کردنی را به خوبی جبران کند.

ترکیب روغن سبوس و فیبر موجود در برنج به عنوان یک ترکیب غذایی ممتاز برای از بین بردن مشکلات مختلف قلبی و عروقی شناخته می شود و به همین دلیل معمولا توصیه می شود تا در کنار مصرف مواد غذایی سرخ شده، از مقداری برنج برای تعدیل انرژی دریافتی استفاده شود.

تاثیر مثبت در سلامتی قلب انسان:
تاثیر مثبت در سلامتی قلب انسان:

کنترل وزن:

یکی از اصلی ترین دغدغه هایی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کند، مساله ی افزایش وزن می باشد. بسیاری از افراد برای کاهش وزن خود تمامی تلاش های لازم را به کار می گیرند اما در نهایت نتیجه ای از این کار خود نمی یابند. چنین افرادی برای این که بتوانند جلوی افزایش وزن خود را گرفته و آن را کم کنند، باید از رژیم های غذایی سالم در این زمینه بهره بگیرند.

برنج به عنوان یکی از مواد غذایی شناخته می شود که در اکثر رژیم های غذایی استعمال می شود. این ماده ی غذایی از این بابت که دارای سطح بسیار اندکی از انواع چربی های مضر و کلسترول و سدیم می باشد، می تواند به عنوان یک ماده ی غذایی سالم و مقوی برای افرادی شناخته شود که قصد کاهش وزن خود را دارند.

مصرف برنج در صورتی که بر اساس تعادل روزانه باشد، می تواند انرژی مورد نیاز فرد را برای انجام امور خود تامین کند. همچنین به مرور زمان سبب کاهش وزن فرد شود.

کنترل وزن:
کنترل وزن:

به همین سبب در تمامی رژیم های تجویزی توسط پزشکان، هیچ محدودیت خاصی برای مصرف برنج ذکر نمی شود. البته این در حالتی است که مصرف این ماده ی غذایی مضرات دیگری نداشته باشد و در صورت وجود مضرات، باید جایگزین مناسبی برای این ماده پیدا شود.

برخی از افراد به دلیل وجود مشکلاتی در سیستم گوارش و هضم خود نمی توانند برنج زیادی را مصرف کنند

برخی از افراد به دلیل وجود مشکلاتی در سیستم گوارش و هضم خود نمی توانند برنج زیادی را مصرف کنند که در چنین مواردی، پزشک معالج با در نظر گرفتن شرایط فرد اقدام به تجویز رژیم دیگری برای فرد می کند. باید توجه داشت که کنترل وزن از طریق مصرف برنج زمانی اتفاق خواهد افتاد که مصرف این ماده ی غذایی بر اساس اصول و قوانین توصیه شده در این باب صورت پذیرد.

گاهی اوقات مصرف بی حد و حصر برنج و عدم استفاده از انرژی تولید شده توسط این ماده ی غذایی، نه تنها سبب کنترل و تعادل وزن نمی شود، بلکه می تواند عاملی برای افزایش وزن و ایجاد چربی شکمی در افراد شود.

متاسفانه مصرف بیش از حد برنج به عنوان عاملی برای پیدایش چاقی شکمی در افراد شناخته می شود و از این بابت، افراد باید در مصرف برنج روزانه ی خود احتیاط های لازم را به کار گیرند.

برخی از افراد به دلیل وجود مشکلاتی در سیستم گوارش و هضم خود نمی توانند برنج زیادی را مصرف کنند
برخی از افراد به دلیل وجود مشکلاتی در سیستم گوارش و هضم خود نمی توانند برنج زیادی را مصرف کنند

روزی چند قاشق برنج بخوریم تا استاندارد محسوب شود؟

در مورد میزان برنج مصرفی روزانه توسط افراد، نظرات مختلفی بیان شده است. در اولین مرحله، شما برای این که بدانید نیاز روزانه ی بدن شما به این ماده ی مغذی چقدر می باشد، باید ابتدا هدف خود را در این زمینه تعیین کنید. منظور از هدف در این مرحله، صرفا در نظر داشتن BMI می باشد که چندین حالت متصور می شود.

شاید شما قصد دارید تا وزن خود را کاهش دهید و یا شاید قصد شما افزایش وزن است و یا از وزن فعلی خود راضی بوده و قصد هیچ تغییری در آن را ندارید. در چنین حالتی شما باید با در نظر گرفتن هدف خودتان اقدام به مصرف برنج مورد نیاز خود کنید.

روزی چند قاشق برنج بخوریم تا استاندارد محسوب شود؟
روزی چند قاشق برنج بخوریم تا استاندارد محسوب شود؟

در صورتی که شما از وزن کنونی خود راضی می باشید و قصد اعمال هیچ تغییری در آن را ندارید، بهتر است بر اساس معیارهای تعیین شده در هرم غذایی پیش بروید. معیار متوسط مصرف برنج در هرم غذایی در حدود سی گرم می باشد که این میزان توسط سازمان بهداشت جهانی برای مصرف روزانه ی یک فرد بزرگسال سالم به تایید رسیده است.

در صورتی که هدف شما از مصرف برنج، افزایش وزن می باشد، بهتر است میزان برنج مصرفی شما در طول روز بیش از معیار متوسط تعیین شده در هرم غذایی باشد.

برنج یکی از مواد غذایی است که مصرف بیش از حد آن می تواند شما را با انواع چاقی و به ویژه چاقی شکمی مواجه سازد

برنج یکی از مواد غذایی است که مصرف بیش از حد آن می تواند شما را با انواع چاقی و به ویژه چاقی شکمی مواجه سازد. توصیه می کنیم در صورت امکان از مصرف برنج بیش از حد متوسط در طول روز خودداری نمائید.

چاقی شکمی ایجاد شده توسط برنج می تواند تناسب اندام بدن شما را بر هم زده و موجب بد شکل شدن بدن به ویژه در قسمت های پایین تنه ی بدن شود. البته در صورتی که قصد شما از افزایش وزن، عضله سازی می باشد، در این صورت مصرف برنج می تواند وزن شما را در موعدی مناسب افزایش دهد.

این امر در صورتی برای شما مفید خواهد بود که شما در کنار مصرف برنج، شروع به انجام فعالیت های ورزشی مختلف با توجه به میزان انرژی دریافتی خود کنید. در چنین حالتی می توانید انرژی دریافت شده از برنج را در بدن خود تبدیل به عضله کرده و بهره ی کافی را از مصرف برنج ببرید.

اما حالت سوم حالتی است که هدف شما از مصرف برنج، کاهش وزن می باشد. در این حالت مسلم است که میزان برنج مصرفی روزانه ی شما باید از میانگین تعیین شده در این زمینه یعنی حدود سی گرم در روز  پایین تر باشد.

البته توصیه های مختلفی برای چنین افرادی وجود دارد. بسیاری از افراد هستند که قصد دارند تا وزن خود را کاهش دهند و در عین حال از مصرف برخی از مواد غذایی نگذرند.

پخت برنج در حالت کته

معمولا در مورد مواد غذایی مختلفی همچون برنج، توصیه می شود تا در چنین مواردی از روش های پخت استاندارد برای مصرف استفاده شود. پخت برنج در حالت کته می تواند سبب کاهش چشمگیر مضرات معدود این ماده ی غذایی شود. همچنین استفاده از برنج های کاشت جدید و دانه بلند، می تواند به عنوان مزیتی برای مصرف کنندگان این ماده ی غذایی به حساب بیاید.

به همین دلیل توصیه می کنیم در صورتی که قصد مصرف برنج و در عین حال کاهش وزن خود را دارید، با رعایت برخی از اصول در پخت و کاهش میانگین مصرفی روزانه می توانید به این هدف خود برسید.

توصیه می کنیم مصرف این دسته از مواد غذایی موجود در هرم غذایی را ترک نکنید تا با مشکلات مختلف سلامتی و کمبود نیازمندی های بدن مواجه نشوید.

نکته ی دیگری که معمولا برای مصرف برنج در نظر گرفته می شود، بحث مکمل غذایی برنج می باشد. افرادی که قصد کاهش وزن خود را دارند، باید تا حد توان سعی کنند تا از حبوبات مختلف به عنوان مکمل برنج خود استفاده کنند.

مصرف غذاهایی همچون عدس پلو، باقلا پلو و انواعی از این قبیل می تواند در کنار تامین انرژی فرد، سبب کاهش وزن او در طول زمان شود. البته این کاهش وزن زمانی سریع تر اتفاق خواهد افتاد که مصرف این مواد غذایی همراه با انجام ورزش و فعالیت های فیزیکی مختلف با توجه به توان فرد باشد.

پخت برنج در حالت کته
پخت برنج در حالت کته

جمع بندی

به انتهای مبحث روزی چند قاشق برنج بخوریم رسیدیم. برنج یکی از مواد مغذی و مفید به حساب می آید که مصرف آن برای سلامت بدن و تامین انرژی لازم است. میزان مصرفی این ماده ی غذایی با توجه به نیاز افراد و ساختار بدنی آن ها می تواند متفاوت باشد

اما معمولا توصیه می شود تا در طول هفته، حداقل سه وعده برنج مصرفی در برنامه ی غذایی خانواده وجود داشته باشد. این میزان کمترین میزان اعلام شده برای مصرف برنج می باشد و علت این امر، خواص بسیار این ماده ی مغذی در کنار تاثیرات فراوان برنج بر سلامت اجزای مختلف بدن می باشد.

تصمیم در مورد میزان برنج مصرفی روزانه بستگی به خود فرد دارد اما باید توجه داشت که مصرف بیش از اندازه ی برنج می تواند عاملی برای ایجاد چاقی باشد.

ممکن است این عامل به نوعی اعتیاد آور نیز محسوب شود و فرد پس از مصرف مقدار کثیر برنج نتواند همانند قبل از مقدار کم برنج برای اقناع خود استفاده کند. به همین دلیل توصیه ی ما مصرف روزانه حداکثر حدود سی گرم برنج به طور میانگین برای افراد بزرگسال و سالم می باشد.

این میزان از مصرف روزانه به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده است و مصرف آن مانعی ندارد اما توصیه می کنیم سی گرم مصرف روزانه ی خود را تا حد پانزده الی بیست گرم کاهش داده و در مقابل، از مواد غذایی مقوی و مفید دیگری همچون نان و حبوبات استفاده نمائید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید