دیابت نوع 1 و ازدواج

همراه ما باشید تا با موضوع دیابت نوع 1 و ازدواج آشنا شوید.

مدیریت دیابت نوع 1 می تواند از لحاظ جسمی، عاطفی و مالی بر روابط شما تاثیر بگذارد. خواه نامزد باشید، ازدواج کرده باشید یا در یک رابطه طولانی مدت باشید. دیابت نوع 1 و ازدواج می تواند نقش مهمی در زندگی افراد داشته باشد.

اگر از بیماری دیابت رنج میبرید برای درمان این بیماری پیشنهاد می کنیم پست درمان دیابت بدون دارو را مطالعه نمائید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

09120174510

مقدمه

دیابت نوع 1 و ازدواج
دیابت نوع 1 و ازدواج

اگر چه هر رابطه ای چالش هایی دارد، اما در مواردی که شما یک بیماری مزمن مانند دیابت نوع 1 دارید، ممکن است که این امر مشکلات و چالش های بی شماری را برای شما به همراه داشته باشد.

ارتباط دیابت نوع 1 و ازدواج:

  • احتمال سرایت دیابت نوع 1 در زوجین وجود ندارد زیرا دیابت بیماری غیر واگیر است.
  • زنان مبتلا به دیابت می توانند با برنامه‌ریزی قبل از بارداری، بچه دار شوند.
  • حدود ۳۵ تا ۷۵ درصد از مردان مبتلا به دیابت نوع یک حداقل درجاتی از اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند.
  • دیابت بر تحرک اسپرم (توانایی اسپرم برای حرکت به سمت تخمک) تأثیر منفی نمی گذارد و باعث ناباروری نمی شود.
  • اگر پدر مبتلا به دیابت نوع ۱ باشد خطر ابتلای کودک به دیابت ۱ در ۱۷ است.
  • کودک قبل از ۲۵ سالگی مادر به دنیا آمده باشد خطر ابتلای کودک ۱ در ۲۵ است.
  • کودک بعد از ۲۵ سالگی مادر متولد شده است خطر ابتلای کودک ۱ در ۱۰۰ است.
  • اگر پدر قبل از ۱۱ سالگی به دیابت مبتلا شده باشد خطر ابتلای کودک ۱ در ۱۰ است.
  • مادر قبل از ۱۱ سالگی به دیابت مبتلا شده باشد خطر ابتلای کودک ۱ در ۴ است.
فهرست عناوین:

1- چالش های پیش رو در دیابت نوع 1 و ازدواج چیست؟

2- بررسی دیابت نوع 1 در ازدواج و تشخیص علائم آن چگونه است؟

3- موارد موثر دیگر در تشخیص دیابت نوع 1 و بررسی آن در هنگام ازدواج چگونه است؟

4- چه تعداد از افراد، دیابت نوع 1 دارند و چه کسانی هستند و ارتباط آن با ازدواج چیست؟

5- 6 روش مقابله با دیابت نوع 1 و ازدواج و بررسی عوامل آن چگونه است؟

6- نمونه هایی از نکات موثر در رابطه با دیابت نوع 1 و ازدواج چیست؟

7- بررسی زمان ازدواج در افراد دارای دیابت نوع 1 چگونه است؟

8- علایم اصلی دیابت نوع 1 و نقش آن در ایجاد ازدواج و رابطه موثر چیست؟

9-نتیجه گیری دیابت نوع 1 و ازدواج

چالش های پیش رو در دیابت نوع 1 و ازدواج

یک مطالعه کیفی که در مارس 2013 در  رابطه با دیابت نوع 1 و ازدواج منتشر شد، نشان داد که افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و شریک زندگی آن ها احساس می کنند که این وضعیت بر روابط آ نها تاثیر می گذارد.

به این ترتیب که هم چالش های عاطفی و هم بین فردی را ایجاد می کند و حمایت شریک زندگی می تواند این شرایط را بهبود بخشد و زندگی با این دسته افراد را شیرین تر کند.

اگر متوجه شدید که دیابت نوع 1 شما را تحت تاثیر قرار داده است، مراحلی وجود دارد که می توانید برای برقراری ارتباط مجدد با شریک زندگی خود و بازگشت به مسیر درست انجام دهید.

چالش های پیش رو در دیابت نوع 1 و ازدواج
چالش های پیش رو در دیابت نوع 1 و ازدواج

چالش های روابط مشترک

در اینجا برخی از موارد متداول که افراد مبتلا به دیابت نوع 1 در رابطه با ازدواج و ارتباط با شریک زندگی آن ها ممکن است تا با آن ها روبرو شوند و همچنین نکاتی برای کمک به رفع این نگرانی ها و حفظ یک رابطه سالم، وجود دارد که به شرح زیر است:

– عدم پشتیبانی از بیماری دیابت نیاز به مراقبت از کارهای مدیریتی روزانه دارد. اگر شریک زندگی شما از همه این وظایف آگاه نیست، حمایت از شما برای او دشوار است.

شریک زندگی شما باید بتواند پشتیبانی خود را ارائه دهد. نه تنها در شرایطی که احساس خوبی ندارید، بلکه همچنین در زندگی روزمره که احساس می کنید تا باید  کسی از شما حمایت کند.

این حمایت به معنای همراهی کامل هنگام غذا خوردن، ورزش و سایر فعالیت هایی است که انجام می دهید. اما هنگامی که احساس می کنید تا باید این امر را به تنهایی تحمل کنید، مدیریت دیابت نوع 1 بسیار دشوار می شود.

چالش های روابط مشترک
چالش های روابط مشترک

وقتی درمان دیابت نوع 1 با شکست مواجه شد، مرحله بعدی چیست

– وقتی درمان دیابت نوع 1 با شکست مواجه شد، مرحله بعدی چیست؟ از طرف دیگر ممکن است که گاهی اوقات احساس کنید که شریک زندگی شما بیش از حد از شما پشتیبانی می کند.

ممکن است تا به نظر برسد که شریک زندگی شما دائماً در مورد احساس شما و آن چه می خورید، از شما می پرسد و هر حرکت شما را زیر نظر دارد.

ممکن است که این کار از مراقبت زیاد و همچنین گفتن کلمه: نمی دانم چگونه کمک کنم ناشی شود. در این موارد، لازم است که به همسرتان اطلاع دهید تا چه چیزی برای شما مفید است و چه چیزی مفید نیست.

 

واقعاً خیلی لذت بخش نخواهد بود که دائماً به شماره قند خون من نگاه کنی

به عنوان مثال، شما ممکن است که به شریک زندگی خود بگویید،” واقعاً خیلی لذت بخش نخواهد بود که دائماً به شماره قند خون من نگاه کنید و در مورد آن ها اظهار نظر کنید. آنچه برای من مفیدتر خواهد بود، این است که اگر بتوانیم، آخر هفته را برای پیاده روی با هم یا تهیه یک وعده غذایی سالم برنامه ریزی کنیم.

” این امر می تواند به شما کمک کند تا با همسرتان در مورد شرایط خود  با یکدیگر تعادل برقرار کنید و همچنین به یک روش مشخص برای کمک به خود در کنترل دیابت نوع 1 برسید که می تواند برخی از اضطراب همسرتان را برطرف کند.

از آنجا که دیابت نوع 1 و ازدواج شامل برنامه ریزی های زیادی است، ممکن است تا احساس شود که خود به خودی بودن در روابط شما وجود ندارد. گر چه ممکن است که احساس ضد خلاف داشته باشید، اما انجام کمی برنامه ریزی از قبل می تواند به شما کمک کند تا در رابطه زناشویی، خود به خودی شوید.

بسته بندی وسایل آماده می تواند در صورت بروز سفر در لحظه آخر یا فعالیت تفریحی به شما کمک کند

بسته بندی وسایل آماده می تواند در صورت بروز سفر در لحظه آخر یا فعالیت تفریحی به شما کمک کند. همچنین پیشنهاد می شود که انسولین اضافی و هر چیز دیگری را که ممکن است تا لازم داشته باشید، در یک کیسه نگه دارید.

بسته بندی وسایل آماده می تواند در صورت بروز سفر در لحظه آخر یا فعالیت تفریحی به شما کمک کند
بسته بندی وسایل آماده می تواند در صورت بروز سفر در لحظه آخر یا فعالیت تفریحی به شما کمک کند

– چالش های صمیمیت در دیابت نوع 1 و ازدواج که در ماه مه 2018 در مجله بین المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی منتشر شد، نشان داد که افرادی که دیابت نوع 1 دارند، ممکن است تا در معرض خطر بیشتری از اختلالات جنسی قرار بگیرند.

ارتباط مهم در کمک به این مسائل ضروری است. شما باید مثل هر رابطه ای به همسرتان اطلاع دهید كه چه احساسی دارید. بسیاری از موارد می توانند در میل به صمیمیت تاثیر بگذارند.

مواقعی وجود دارد که شما فقط احساس خوبی ندارید. شاید ترس از داشتن قند خون پایین در هنگام صمیمی بودن وجود داشته باشد. هر چه بیشتر مطلب بخوانید، در مورد آن تجربه کسب کنید و آن چه همسرتان قادر به کمک به آن است ارتباط برقرار کنید، بهتر است.

مثلا: ممکن است، زمانی که در مورد آن صحبت کنید، موجب زیاد شدن صمیمیت بین شما شود. اغلب ارتباطات می تواند باعث شود که شما به شریک زندگی خود نزدیک تر شوید.

فشار مالی و هزینه مدیریت دیابت نوع 1 ممکن است که متفاوت باشد

فشار مالی و هزینه مدیریت دیابت نوع 1 ممکن است که متفاوت باشد. اما طبق انجمن دیابت، افرادی که دیابت دارند، تقریباً  هزینه هایی که باید در سال برای موارد پزشکی مرتبط با دیابت هزینه می کنند، متغیر است. این ممکن است که شامل مواردی از مراجعه پزشک، خرید داروها و وسایل باشد. این هزینه های اضافی می تواند باعث ایجاد استرس در روابط شما شود.

برقراری ارتباط و برنامه ریزی امری کلیدی است. در مورد سلامتی، هزینه های مالی و اهداف خود یک گفت و گوی صادقانه داشته باشید. چگونه دیابت نوع 1 و ازدواج بر این امر تاثیر می گذارد؟ چگونه می توانیم آن را مدیریت کنیم؟ و…

– گاهی اوقات ممکن است که کینه به وجود آید. اگر یکی از شما احساس کند که در شغلی که دوستش ندارد، گیر افتاده است. زیرا توانایی پرداخت بیمه درمانی خود را ندارید.

پیشنهاد می شود که در مورد وضعیت و طوفان مغزی خود با هم صحبت کنید

پیشنهاد می شود که در مورد وضعیت و طوفان مغزی خود با هم صحبت کنید. “آیا راه حلی وجود دارد که برای همه قابل قبول باشد و در غیر این صورت، آیا می توانید مصالحه ای پیدا کنید؟” سالم ماندن برای داشتن بهترین زندگی امری حیاتی است.

مقابله با قند خون پایین هنگامی که قند خون پایینی دارید، موجب می شود تا همیشه عادی رفتار نکنید. شما ممکن است که پرخاشگر یا سرکش شوید که می تواند نگران کننده و از نظر پزشکی خطرناک و استرس زا باشد.

برای زوجین تعیین قوانین در مورد نحوه مقابله با یک قسمت از قند خون پایین مفید است. ممکن است تا گاهی اوقات در میانه یک دوره قند خون پایین قرار بگیرید و متوجه آن نشوید، یا فکر کنید که حالتان خوب است و قند خون خود را اصلاح می کنید. تدوین قوانینی “غیر قابل مذاکره” ایده خوبی است.

به عنوان مثال، اگر شریک زندگی شما فکر می کند که قند خون شما پایین است، موافقت کنید که آن را چک کنید. اگر همسرتان می بیند که قند خون شما پایین است یا علائمی در مورد آن دارید، موافقت کنید که میان وعده ای را که به شما پیشنهاد می دهند، بدون سوال بخورید.

موافقت و پایبندی به قوانینی از این دست می تواند کمک زیادی به کاهش تنش کند و به همسرتان اطلاع دهد که نگرانی های او شنیده می شود و شما خوب خواهید شد و در نتیجه در بهبود دیابت نوع 1 و ازدواج و روابط شما تاثیر مثبت می گذارد.

پیشنهاد می شود که در مورد وضعیت و طوفان مغزی خود با هم صحبت کنید
پیشنهاد می شود که در مورد وضعیت و طوفان مغزی خود با هم صحبت کنید

بررسی دیابت نوع 1 در ازدواج و تشخیص علایم آن

دیابت می تواند یک بیماری بسیار نامرئی باشد. کسی ممکن است که خوب به نظر برسد، حتی اگر احساس خوبی نداشته باشد و یا برعکس. توضیح این که علائم مختلف می تواند چه احساسی را به وجود بیاورد، می تواند چالش برانگیز باشد.

حمایت اجتماعی چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین، جایی که می توانید دیدگاه زوج های دیگر را در مورد این که برخورد با این موارد چگونه است و چگونه افراد با آن کنار می آیند، به دست آورید.

انجمن های آنلاین، منبع بسیار خوبی برای پشتیبانی از افراد در دیابت نوع 1 و ازدواج هستند.  دیابت می تواند طاقت فرسا و ناامید کننده باشد. شما می توانید احساسات زیادی را تجربه کنید، اگر همراه با آن باشید. داشتن شریکی که می توانید روی او حساب کنید و می تواند درک و همدلی کند، می تواند کمک زیادی به شما در این زمینه کند.

دیابت نوع 1 چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان

دیابت نوع 1، یک بیماری خود ایمنی است که بدن را وادار به ساخت انسولین کافی برای نگه داشتن گلوکز (قند) در سطح سالم و طبیعی می کند. طبق گفته انیستیتوی ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK) این بیماری اغلب در کودکان و بزرگسالان تشخیص داده می شود.

اگر چه ممکن است تا در هر سنی ایجاد شود. در روند هضم طبیعی، بدن شما مقدار زیادی از مواد غذایی را که می خورید به گلوکز، قند ساده ای که در بدن ذخیره می شود و برای انرژی مصرف می شود، تجزیه می کند.

هورمون انسولین تولید شده توسط پانکراس، تنظیم میزان قند خون خود را با کمک کبد، عضله، و سلول های چربی انجام می دهد. با دیابت نوع 1، سیستم ایمنی بدن به سلول های بتا تولید کننده انسولین در لوزالمعده حمله کرده و آن ها را از بین می برد. بدون آن، قند خون بیش از حد بالا می رود و باعث افزایش قند خون می شود .

مطالعات نشان داده است که مشخص نیست تا چه چیزی باعث شروع این روند خود ایمنی می شود. احتمالاً یک مولفه ژنتیکی وجود دارد که بیماران را در معرض خطر قرار می دهد که باید بررسی شود. اشخاصی که دیابت نوع 1 دارند، باید هر روز انسولین را از طریق تزریق جایگزین کنند و قند خون خود را در طول روز کنترل کنند.

دیابت نوع 1 در مقابل دیابت نوع 2

دیابت نوع 1 و 2 نتیجه یکسانی دارند: هر دو قند خون بیش از حد بالا دارند. اما آن ها این کار را به روش های بسیار متفاوتی انجام می دهند. دیابت نوع 1، یک بیماری خود ایمنی است که منجر به این می شود که بدن قادر به تولید انسولین نباشد. همان طور که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توضیح می دهد، نمی توان آن را پیشگیری کرد.

دیابت نوع 1 در مقابل دیابت نوع 2
دیابت نوع 1 در مقابل دیابت نوع 2

علائم و نشانه های دیابت نوع 1

این علامت می تواند در هر فردی بروز پیدا کند، از دوره کودکی گرفته تا بزرگسالی و تاثیر آن در ازدواج. در نتیجه مراقبت و شناخت اولیه دیابت نوع 1 و ازدواج می تواند امری ضروری باشد. این علایم شامل:

– تشنگی بیش از حد

– مکرر ادرار کردن

– افزایش گرسنگی

– خستگی

– تاری دید

– کاهش وزن بدون دلیل

گاهی اوقات کاهش وزن بسیار پر تحرک است. در برخی موارد، ممکن است تا طی 10 هفته، 10 کیلو کاهش وزن داشته باشید. تشخیص دیابت نوع 1 در کودکان کم سن، بسیار دشوار است. علائم ممکن است که ظریف تر باشد، مانند پوشک های مرطوب یا پوشک های سنگین تر، خیس شدن در رختخواب و افزایش تشنگی.

بالون معده یکی از روش های کاهش وزن می باشد برای اشنایی بیشتر با این عمل پست من بالون معده گذاشتم را مشاهده کنید.

علائم و نشانه های دیابت نوع 1
علائم و نشانه های دیابت نوع 1

کتواسیدوز دیابتی (DKA)در دیابت نوع 1 و ازدواج

یکی دیگر از علائم دیابت نوع 1 که می تواند تهدید کننده زندگی باشد، به ویژه برای جوانانی که کمتر درک می کنند چه چیزی را تجربه می کنند، کتو اسیدوز می باشد.

کتواسیدوز دیابتی (DKA) در دیابت نوع 1 و ازدواج هنگامی اتفاق می افتد که انسولین افت کند و بدن نتواند از افزایش قند خون شما به عنوان سوخت استفاده کند.

در عوض به چربی سوزی تبدیل می شود و منجر به تجمع سریع اسیدها در جریان خون می شود که این امر تحت عنوان کتواسیدوز است. علائم DKA می تواند شامل موارد زیر باشد:

– گیجی یا خستگی

– مشکل تنفس

– کمبود آب بدن

– خشکی پوست و دهان

– گرگرفتگی صورت

– افزایش ادرار یا تشنگی

– سردرد

– عضلات دردناک یا سفت

– درد معده، حالت تهوع یا استفراغ

چه تفاوتی بین کتوز و کتواسیدوز دیابتی وجود دارد؟

جست و جوی مراقبت های پزشکی فوری برای DKA مهم است و ممکن است که شامل مراجعه به بیمارستان باشد. آزمایش خون یا ادرار برای کتوز ها می تواند DKA را تشخیص دهد.

درمان شامل: تزریق انسولین و جایگزینی مایعات است. غالباً، یک دوره DKA همان چیزی است که منجر به تشخیص دیابت نوع 1، به ویژه در جوانان می شود. این اتفاق می تواند برای هر فرد مبتلا به دیابت نوع 1 در هر سنی رخ دهد،

اما اگر فردی در سال های میانی یا سال های بعدی به این بیماری مبتلا شود، پیشرفت آن طولانی تر انجام می شود و بنابراین برای کنترل قند خون احتمالاً باید تحت نظر پزشک قرار گیرد. دیابت نوع 1 و 2 باعث قند خون بیش از حد بالا می شوند.

همچنین هر دو انسولین دارند. هورمونی که بدن شما را قادر می سازد از شکر برای سوخت استفاده کند. اما دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن به سلول های سازنده انسولین حمله کرده و آن ها را از بین می برد، در حالی که با دیابت نوع 2، بدن با گذشت زمان از انسولین به طور موثر استفاده می کند.

چه تفاوتی بین کتوز و کتواسیدوز دیابتی وجود دارد؟
چه تفاوتی بین کتوز و کتواسیدوز دیابتی وجود دارد؟

علل و عوامل خطر دیابت نوع 1

دقیقاً معلوم نیست که چه عواملی باعث ایجاد دیابت نوع 1 می شوند، اما کارشناسان فکر می کنند که این می تواند ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باشد.

به عنوان مثال، اگر انواع خاصی از ژن ها در مجموعه آنتی ژن لکوسیت های انسانی (HLA) داشته باشید، خطر دیابت نوع 1 افزایش می یابد. این ژن ها در ساخت پروتئین ها نقش مهمی در پاسخ ایمنی دارند.

ویروس های کودکساکی به عنوان محرک احتمالی دیابت نوع 1 مورد مطالعه قرار گرفته اند و طبق یک مطالعه در ژوئن 2019 در پزشکی طبی، عفونت ویروسی طولانی مدت ممکن است تا خطر ابتلا به این بیماری در کودک را افزایش دهد.

سایر عوامل و خطر احتمالی برای دیابت نوع 1 که گاهی در هنگام ازدواج رخ می دهد عبارتند از:

– خطر تشخیص دیابت نوع 1 در مردان تقریباً 1.5 برابر بیشتر از زنان است.

– داشتن آنتی بادی های خودکار که با خطر بیشتری همراه هستند.

– از نژاد اروپایی (اگر چه افراد از هر نژاد و قومی می توانند آن را توسعه دهند)، اما بیشتر افراد سفید پوست مبتلا به این بیماری دارای انواع ژن های  HLA-DR3 یا HLA-DR4 هستند.

– داشتن یکی از اقوام نزدیک خانواده که دیابت نوع 1 دارد.

– در حقیقت، برای زنی که قبل از 25 سالگی کودک را به دنیا می آورد، این خطر 1 به 25 است ، اما اگر 1 کودک پس از 25 سالگی متولد می شود، این خطر بیشتر می شود. 80 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 هیچ سابقه خانوادگی در این بیماری ندارند.

برای درمان مشکل دیابت در کمتر از 30 روز لطفا صفحه درمان دیابت در 30 روز را ببینید.

سایر عوامل و خطر احتمالی برای دیابت نوع 1 که گاهی در هنگام ازدواج رخ می دهد عبارتند از:
سایر عوامل و خطر احتمالی برای دیابت نوع 1 که گاهی در هنگام ازدواج رخ می دهد عبارتند از:

موارد موثر دیگر در تشخیص دیابت نوع 1 و بررسی آن در هنگام ازدواج

مدت زمان ابتلا به دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 یک بیماری مادام العمر است که نیاز به مدیریت دقیق و روزانه سطح قند خون دارد. نیاز به تفکر مداوم به دیابت می تواند برای بسیاری از جوانان خسته کننده و ناامید کننده باشد.

در حالی که سفر آن ها با تجربه افرادی که دیابت نوع 1 دارند، متفاوت خواهد بود، آن ها هنوز هم می توانند زندگی بهتر و موفقیت آمیز تری داشته باشند و ممکن است تا دریابند که تجربه منحصر به فرد آن ها به ایشان، توانایی استفاده از یک قدرت درونی را می دهد که قبل از آن متوجه آن نبودند. پیشرفت مداوم در کنترل گلوکز و تحویل انسولین، مدیریت زندگی افراد مبتلا به این بیماری را برای آن ها آسان می کند.

گزینه های درمان و دارو برای دیابت نوع 1

سنگ بنای مدیریت دیابت نوع 1 در هنگام ازدواج همچنان انسولین درمانی است. همراه با نظارت بر گلوکز، این روش اصلی است که قند خون هر روز در یک محدوده سالم نگهداری می شود.

انسولین درمانی

طبق ADA و مرکز آموزش دیابت، دو نوع انسولین اصلی برای درمان شما تزریق می شود:

– انسولین پایه، که این مایعات به بدن تزریق می شود تا همیشه و بدون در نظر گرفتن زمان غذا خوردن، در بدن 24 ساعت بماند.

– انسولین بولوس یا زمان غذا برای پوشاندن گلوکز دریافتی:

که از طریق غذا تزریق می شود. مقدار انسولین بولوس که تزریق می کنید، به اندازه وعده غذایی که تازه خورده اید بستگی دارد. انسولین درمانی معمولاً تزریق روزانه چندین بار انسولین به خود با استفاده از یکی از روش های زیر را انجام می دهد:

– سوزن و سرنگ انسولین:

که از طریق یک سوزن و سرنگ یک بار مصرف که از ویال خارج می شود ( یا سرنگی که از قبل پر می شود) انسولین به بدن تزریق می شود و دقیقاً در زیر پوست به بافت چربی می رسد.

– قلم انسولین:

با استفاده از دستگاهی که حاوی یک کارتریج انسولین از پیش پر شده است، یا انسولین را از طریق سوزن ی کبار مصرف از کارتریج می گیرد، دوز مصرفی را روی قلم شماره گیری کرده و سپس انسولین زیر پوست را از طریق سوزن تزریق می کنید.

پمپ انسولین:

یک دستگاه رایانه ای انسولین را از طریق یک کاتر نازک که زیر پوست شکم قرار داده شده و با نوار در جای خود قرار می گیرد، منتقل می کند. بیماران اطلاعاتی را در مورد میزان کربوهیدرات هایی که قصد دارند، بخورند و میزان قند خون فعلی آن ها  به وسیله پمپ ارائه می دهند و پمپ می تواند دوز انسولین را برای تحویل پیشنهاد کند.

برای آشنایی با عملکرد داروهای خوراکی در درمان دیابت انسولین توصیه می کنیم صفحه دیابت انسولین و داروهای خوراکی را مشاهده کنید.

پمپ انسولین:
پمپ انسولین:

پایش گلوکز

یک قسمت اساسی در کنترل دیابت نوع 1، نظارت بر گلوکز است. اشخاص مبتلا به این بیماری معمولاً با استفاده از یکی از روش های زیر قند خون خود را کنترل می کنند:

Glucose meter یک دستگاه قابل حمل است که نمونه ای از خون شما را تجزیه و تحلیل می کند، آن را با چسباندن انگشت خود با لانچ و سپس قرار دادن قطره خون در یک نوار آزمایش یک بار مصرف تجزیه و تحلیل می کنید. همان طور که سازمان غذا و دارویی توصیف می کند. سپس نوار وارد کنتور می شود.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و پزشکان برای یافتن کنتور مناسب با شما صحبت کرده و به شما توصیه هایی را برای بررسی بیمه و هزینه های آن ارایه می دهند.

دستگاه مانیتورینگ مداوم گلوکز (CGM) دستگاهی که شبانه روز استفاده می کنید

دستگاه مانیتورینگ مداوم گلوکز  (CGM) دستگاهی که شبانه روز استفاده می کنید و سطح قند خون شما را اندازه گیری و گزارش می کند. طبق NIDDK، یک سنسور کوچک نازک تر از یک سوزن و طول حدود ½ اینچ برای اندازه گیری سطح گلوکز در مایع بین سلول های چربی در زیر پوست قرار داده می شود.

فرستنده متصل به سنسور، داده ها را به گیرنده یا برنامه دستگاه هوشمند می فرستد. بیماران می توانند اطلاعات بلادرنگ در مورد قند خون خود را به دست آورند و روند را نیز ببینند.

این به آ نها کمک می کند تا درک کنند که چگونه غذا، خواب، ورزش و استرس بر قند خون آن ها تاثیر می گذارد و از نوسانات خطرناک در سطح گلوکز جلوگیری می کند. به این ترتیب می تواند اثرات دیابت نوع 1 را در ازدواج و سایر مسائل خود کنترل کنند.

دستگاه مانیتورینگ مداوم گلوکز (CGM) دستگاهی که شبانه روز استفاده می کنید
دستگاه مانیتورینگ مداوم گلوکز (CGM) دستگاهی که شبانه روز استفاده می کنید

مدیریت دیابت نوع 1: رژیم و ورزش

هیچ برنامه غذایی متنوعی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 وجود ندارد. اما یک سبک زندگی سالم به شما کمک می کند تا قند خون خود را در یک حد سالم نگه دارید. قبل از شروع ه رگونه رژیم غذایی یا برنامه ورزشی، حتماً با پزشک خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که تغییراتی که ایجاد می کنید، برای شما بی خطر و مناسب هستند.

رژیم غذایی

به گفته آکادمی تغذیه و رژیم درمانی، یک متخصص تغذیه رژیم درمانی (RDN) و به ویژه کسی که یک متخصص مجاز مراقبت و آموزش دیابت (CDCS) نیز باشد، می تواند به شما در یافتن برنامه غذایی مناسب برای شما کمک کند.

از هر رژیمی که استفاده کنید، ممکن است که نوعی مصرف کربوهیدرات داشته باشید(نظارت بر میزان دریافت کربوهیدرات، که به گلوکز تجزیه می شود). و با توجه به JDRF UK  تعادل پروتئین، چربی و فیبر برای کمک به ثبات قند خون وجود دارد.

تیم مراقبت های بهداشتی شما می تواند با در نظر گرفتن هر دارویی یا انسولینی که مصرف می کنید، به شما کمک کند تا تعادل صحیحی داشته باشید.

اما طبق توصیه مرکز آموزش دیابت، میزان توصیه شده کربوهیدرات برای اکثر افراد مبتلا به دیابت 45 تا 65 درصد کل کالری روزانه است. با در نظر گرفتن همه این ها، هر رژیم غذایی سالم به دنبال دستورالعمل های آن، احتمالاً از موارد زیر به دست می آید:

– میوه ها و غلات کامل؛ شیر و لبنیات بدون چربی یا کم چربی (مگر این که گیاه خوار باشید).

– گوشت بدون چربی، گوشت کم چربی؛ مرغ؛ ماهی؛ لوبیا؛ تخم مرغ؛ و آجیل و دانه ها، مصرف چربی های اشباع، کلسترول، نمک و قندهای اضافه شده را به حداقل برسانید. از مصرف چربی های ترانس خودداری کنید.

ورزش

فعالیت های بدنی یکی دیگر از جنبه های مهم مدیریت دیابت نوع 1  است. فقط مطمئن شوید که قبل از شروع یک برنامه ورزشی، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود آن را چک کنید.

عوارض دیابت، مانند آسیب عصبی یا خطر قند خون پایین، ممکن است که نیاز به تنظیماتی در نحوه ورزش داشته باشد. با در نظر گرفتن این نکته، حداقل صد و پنجاه دقیقه تا سی صد دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط یا هفتاد و پنج دقیقه تا صد و پنجاه دقیقه در هفته فعالیت بدنی هوازی با شدت شدید را در نظر بگیرید.

اگر در حین فعالیت می توانید صحبت کنید و آواز نخوانید، از شدت متوسط   برخوردار است و اگر می توانید بیش از چند کلمه بدون مکث نفس نکشید، که از شدت زیاد برخوردار است. باز هم، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما کمک می کند تا مسیر صحیح ورزش را تعیین کنید.

ورزش
ورزش

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نقش آن در ازدواج

دیابت نوع 1 در افراد هر سنی را تحت تأثیر قرار می دهد. در اینجا برخی از حقایق و ارقام بیشتر در مورد دیابت نوع 1 آورده شده است:

دیابت نوع 1 حداقل 1.4 میلیون بزرگسال در سنین 20 سال به بالا را تحت تأثیر قرار می دهد، یا کل بزرگسالانی که دیابت تشخیص داده اند، 5.2 درصد است.

همچنین گزارش داده است که حداقل 187000 جوان زیر 20 سال به دیابت نوع 1 مبتلا هستند. بر اساس یک مطالعه 2017 که در BMC Medicine منتشر شده است، هر ساله 64000 مورد جدید از دیابت نوع 1 در افراد زیر 64 سال (27000 جوان و 37000 بزرگسال) وجود دارد.

درمان دیابت نوع 1 می تواند بسیار گران باشد. طبق اعلام موسسه هزینه های مراقبت های بهداشتی، متوسط   هزینه سالانه افرادی که به دیابت نوع 1 مبتلا بودند و انسولین مصرف می کردند، متغیر است. آمارهای مشخص شده نشان می دهد که دیابت نوع 1 می تواند روی ازدواج و بعد از آن هم تاثیر بگذارد.

دیابت نوع 1 و BIPOC

اگر چه دیابت نوع 1 بیشترین شیوع را در بین سفید پوستان دارد، کودکان اسپانیایی (4/4 درصد)، جزیره آسیایی و اقیانوسیه غیر اسپانیایی (4/4 درصد) و کودکان و جوانان سیاه (2/7 درصد) بیشترین میزان افزایش سالانه را در موارد ابتلا به دیابت مشاهده می کنند.

دیابت و ازدواج شما

کنار آمدن با چالش های زندگی بخشی از ازدواج است. اما وقتی کودک مبتلا به دیابت نوع 1 تشخیص داده می شود، استرس مربوط به مدیریت این بیماری می تواند لطمه ای به ازدواج وارد کند. برخی از راه های تاثیرگذاری دیابت نوع 1 در ازدواج چیست؟

دیابت و ازدواج شما
دیابت و ازدواج شما

تاثیرات در ازدواج

1- موانع ارتباطی: والدین ممکن است که تشخیص کودک خود را به گونه دیگری کنترل کنند، اما ممکن است تا در این مورد صحبت نکنند. این می تواند منجر به تعامل و ارتباط محدود بین پدر و مادر شود.

2- سرزنش: زوجین ممکن است که شروع به سرزنش یکدیگر در تشخیص کودک خود در ابتلا به دیابت نوع 1 کنند یا از میزان درگیری همسرشان در مراقبت از فرزندشان عصبانی شوند.

3- کمبود خواب: کمبود خواب به دلیل بررسی قند خون در اواخر شب، می تواند بر روحیه و مزاج والدین تأثیر بگذارد.

4- مسائل مالی: تشخیص دیابت نوع 1 ممکن است که منجر به افزایش تعهدات مالی شود که می تواند استرس را در ازدواج افزایش دهد.

5- صمیمیت محدود: به دلیل استرس و فشار، بسیاری از زوجین زندگی جنسی خود را رها می کنند. رابطه جنسی محدود یا بدون آن یکی از بزرگترین عوامل فاصله گرفتن همسران از یکدیگر است، زیرا آن ها هیچ جذابیتی در زندگی زناشویی خود پیدا نمی کنند.

تاثیرات در ازدواج
تاثیرات در ازدواج

استراتژی های مقابله با دیابت نوع 1 و ازدواج

شریک زندگی خود را برای تشخیص دیابت نوع 1 سرزنش نکنید، اکثر افراد نمی دانند که دیابت چگونه اتفاق می افتد.

ارتباط برقرار کنید:

در مورد استرس مربوط به مراقبت از کودک مبتلا به دیابت نوع 1 قبل از ایجاد کینه صحبت کنید.

درمورد مسئولیت ها واضح باشید:

غالباً، یکی از والدین در کارهای روزمره مدیریت دیابت فرزندشان راحت تر (و احتمالاً بهتر) است. والدین دیگر می توانند نقشی حیاتی داشته باشند (خرید مواد غذایی، سفارش لوازم و …..)

با خانواده های دیگر ارتباط برقرار کنید:

از طریق گروه های پشتیبانی حضوری یا همایش های آنلاین، زوجین می توانند با والدین دیگری که کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 دارند، ملاقات کنند و می توانند با کسی که “به آن مبتلا می شود” صحبت کنند.

مراقبت از ازدواج:

مراقبت از خود به خصوص رسیدگی به دیابت نوع 1 و ازدواج شما باید در اولویت باشد.

راه هایی برای کاهش هزینه ها پیدا کنید:

از پزشک کودک خود در مورد برنامه های پشتیبانی بیمار که انسولین را با هزینه کاهش یافته در طول فشارهای مالی ارائه می دهند، سوال کنید. استفاده از لوازم کم هزینه، از جمله نوارهای تست قند خون کم هزینه را در نظر بگیرید.

به دنبال مشاوره باشید:

گاهی اوقات درگیر شدن شخص ثالث می تواند در یادگیری ارتباط بهتر به زوجین کمک کند. از دکتر کودک خود سوال کنید که آیا مراجعه به یک درمانگر که ممکن است تا سابقه کمک به زوجینی را داشته باشد که فرزندشان یک بیماری مزمن دارد، موثر است یا خیر. دیابت ممکن است که در ازدواج سخت باشد.

تشخیص دیابت نیاز به تغییر فوری در رژیم غذایی و سبک زندگی دارد و می تواند منجر به مشکلات جنسی شود. تشخیص دیابت نوع 1 زندگی را برای فرد دیابتی و همچنین همسر یا شریک زندگی غیر دیابتی تغییر می دهد.

افزایش سطح گلوکز

Diabetes، که با افزایش سطح گلوکز به دلیل عدم توانایی بدن در تولید انسولین کافی یا استفاده موثر از آن مشخص می شود، می تواند عواقب جدی برای سلامتی مانند حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، از دست دادن بینایی و آسیب عصبی داشته باشد که می تواند در مواردی منجر به بی حسی در زخم های نادیده گرفته شده روی پا و احتمالاً قطع آن شود. فردی که مبتلا به دیابت است، به سرعت می فهمد که تنظیم گلوکز به صورت روزانه بسیار مهم است.

غالباً، این کار با تغییر رژیم های غذایی و عادات ورزشی انجام می شود. دیابت نوع 1 همچنین با افزایش خطر سایر مشکلات جسمی مانند: اختلال نعوظ در مردان و فشار خون بالا و افزایش وزن به دلیل انسولین درمانی برای زنان و مردان همراه است.

اختلال در روابط جنسی

همه این ها می تواند در روابط جنسی اختلال ایجاد کند. پیمایش این تغییرات در دیابت نوع 1 و ازدواج به همان اندازه مدیریت نیازهای غذایی و ورزش اهمیت دارد.

قابل درک است که همه این ها برای یک دیابت تازه تشخیص داده شده طاقت فرسا است. اما آنچه بیماران دیابتی و پزشکان آ نها اغلب نادیده می گیرند، این است که همسران می توانند کمک کنند. تحقیقات نشان می دهد که برای دیابت نوع 1، مانند سایر بیماری های مزمن، حمایت شریک زندگی تفاوت زیادی در مدیریت بیماری توسط بیمار ایجاد می کند.

حمایت و کنار آمدن شریک زندگی به عنوان یک تیم موثر، به افراد دیابتی اطمینان بیشتری در توانایی خود برای پایبندی به رژیم های غذایی و ورزش و به دست آوردن سلامت جسمانی بهتر می دهد.

اختلال در روابط جنسی
اختلال در روابط جنسی

6 روش مقابله با دیابت نوع 1 و ازدواج و بررسی عوامل آن

در اینجا شش روش برای مقابله با دیابت نوع 1 و ازدواج جهت بررسی آورده شده است که به شرح زیر است:

ابتدا در مورد موارد موثر در رابطه با دیابت نوع 1 در اتاق صحبت کنید

1- ابتدا در مورد موارد موثر در رابطه با دیابت نوع 1 در اتاق صحبت کنید. تحقیقات نشان می دهد که راهنمایی در مورد دیابت و احساسات مهمی که برای فرد ایجاد می شود، هیچ مشکلی برای همسر دیابتی یا رابطه ایجاد نمی کند.

مهم است که شرایط را نام ببرید و در مورد همه مواردی که بیان می شود صحبت کنید. برای زوجین نیز مهم است که یکدیگر را در برابر نگرانی هایشان محافظت می کنند، اما نگرانی های خود را آشکارا در میان بگذارند.

به عنوان مثال، اگر همسران تأثیر منفی دیابت نوع 1 و محدودیت های مربوط به رژیم غذایی در زندگی اجتماعی خود یا توانایی کنار آمدن با مراقبت های دیابتی توصیه شده را بررسی کنند، می توانند به راحتی در مورد آن با هم صحبت کنند، بدون این که جلوی صحبت یکدیگر را بگیرند.

به همین ترتیب، این امر ایده خوبی است که به طور واضح برای هر کودک در خانواده توضیح دهید که چرا یکی از والدین، ناگهان غذای متفاوتی می خورد، از آمپول استفاده می کند یا دارو مصرف می کند.

هر دو شریک باید در مورد مدیریت دیابت نوع 1 و ازدواج خود اطلاعاتی کسب کنند

2- هر دو شریک باید در مورد مدیریت دیابت نوع 1 و ازدواج خود اطلاعاتی کسب کنند. خواندن زوجین با هم در مورد دیابت می تواند به آمادگی همسران برای آن چه در پیش است، ابراز همبستگی برای شریک دیابتی و اثبات یک تیم بودن آن ها کمک کند.

زوجین باید اهداف خود را تعیین کنند و مشکلات را با هم حل کنند

3- زوجین باید اهداف خود را تعیین کنند و مشکلات را با هم حل کنند. به احتمال زیاد، خواندن درباره دیابت و تعامل با پزشکان، زوجین را آگاه تر خواهد کرد.

چالش این است که همه توصیه ها را به چیزی عملی تبدیل کنید. تحقیقات نشان می دهد که اگر زوجین اهداف كوچكي تعیین كنند، موانع را شناسایی کرده و با ظهور آنها مشكلات را برطرف كنند، شریک دیابتی احتمالاً سالم و شادتر خواهد بود و به این ترتیب زوجین می توانند تاثیر مثبتی در دیابت نوع 1 و ازدواج خود داشته باشند.

زوجین باید اهداف خود را تعیین کنند و مشکلات را با هم حل کنند
زوجین باید اهداف خود را تعیین کنند و مشکلات را با هم حل کنند

تاثیرات دیابت نوع 1 بر روابط زوجین

روابط متعهد به اندازه کافی سخت است. هنگامی که شما یک بیماری مزمن را به ترکیبی از مشکلات روزمره اضافه کنید، می تواند فشار روانی زیادی را بر روابط شما وارد کند.

آیا همسرتان را با بیماری دیابت رها می کنید یا این که آن را کنار می گذارند و برای حل مشکلات پیش آمده، در بیماری و سلامتی او با هم کار می کنید و اطلاعاتی کسب می کنید؟

این ها سوالاتی است که ممکن است تا از خود بپرسید. اگر به دلیل دیابت نوع 1 دوران سختی در رابطه با ازدواج خود گذرانده اید، اگر شریک زندگی شما در وضعیت انکار است و او از شرکت در فعالیت های مراقبت از خود یا گوش دادن به صحبت های پزشک خود امتناع می ورزد، این می تواند بسیار ناامید کننده باشد.

ممکن است که به خاطر این که همیشه سعی دارید تا مقدار کافی کربوهیدرات را درست کنید، اذیت شده باشید و احساس این که شما باید همیشه مراقب فرد دیابتی باشید، این امر شما را کمی ناراحت کند. همسر یک فرد دیابتی می تواند کنترل آینده خود را از دست بدهد و یا این که شریک زندگی خود را از دست بدهد، می ترسد.

احساس ناراحتی و تحریک کننده قندی

برعکس، اگر شما به این بیماری دیابتی دچار شده اید، با تمام احساس ناراحتی و تحریک کننده قندی که دارید، ممکن است تا به زندگی و رابطه خود ادامه دهید که این امر ممکن است، وضعیت شما را کاملاً بدتر کند و یا برعکس بهتر کند.

شاید شریک زندگی شما با شرکت در کلاس های آموزش دیابت از شما حمایت نکرده است و اکنون به نظر نمی رسد که شما می دانید که انجام یک درمان گاه به گاه برای شما مشکلی دارد یا خیر.

شاید او متوجه نشود که کربوهیدرات اضافی نیاز دارید. گاهی احساس می کنید که دچار سوء تفاهم شده اید، درست است که دیابت نوع 1 می تواند از نظر جسمی، روحی و مالی برای یک رابطه ضرر داشته باشد. به یاد داشته باشید که همسر پر تحرک و کنترل کننده شما از نظر مکانی، باید مراقبت و نگرانی واقعی را برای شما به عمل آورد.

احساس ناراحتی و تحریک کننده قندی
احساس ناراحتی و تحریک کننده قندی

مشکلات جسمی که ممکن است، بر دیابت نوع 1 و ازدواج و رابطه شما تاثیر بگذارد.

مشکلات جسمی به دلیل آسیب عصبی ناشی از نوروپاتی دیابتی می تواند باعث ایجاد اختلاف در روابط بین زوجین شود. زنان می توانند در دوران یائسگی با دیابت نوع 1 به خشکی واژن مبتلا شوند. این می تواند منجر به مقاربت دردناک شود. مردان می توانند اختلال نعوظ داشته باشند.

اگر یک زن و شوهر در اتاق خواب با اختلال نعوظ یا خشکی و رابطه جنسی دردناک مشکل داشته باشند، این ممکن است تا بر میزان تمایل یک زن و شوهر به یکدیگر تأثیر بگذارد و مشکلات زیادی را در دیابت نوع 1 و ازدواج و روابط آن ها ایجاد کند. نکته اصلی این است که بهتر است تا زوجین در مورد آن با یکدیگر و با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنند.

از برخی مهارت های ارتباطی مختلف در این موارد استفاده کنید. داروهای زیادی در بازار وجود دارد که می توانند به مرد دیابتی و اختلال نعوظ کمک کنند. اگر ویاگرا، سیالیس یا سایر داروهای ED آن طور که انتظار می رود، عمل نکنند، حتی عمل های کاشت آلت تناسلی نیز انجام می شود.

برای خانم ها، انواع کرم های واژن برای کمک به روانکاری وجود دارد که باعث می شود تا رابطه جنسی لذت بیشتری داشته باشد. درمان جایگزینی هورمون ممکن است که در این موارد به زوجین کمک کند و یک زن باید این موارد را با پزشک یا متخصص زنان خود در میان بگذارد.

بار مالی دیابت نوع 1

به دلیل هزینه بالای مراقبت های پزشکی برای یک شخص دیابتی، سایر مشکلات رابطه می تواند امور مالی و هزینه های ناشی از آن را شامل شود.

اگر دیابت از کنترل خارج شود و همسر شما که فاقد دیابت است، برای کنترل آن کم کاری انجام دهد، پس از بدتر شدن سلامتی و ایجاد عوارض دیابت، بار مالی و هزینه های فراوانی را باید متحمل شود. عوارض طولانی مدت می تواند برای بیماران و خانواده ها مخرب باشد که این امر موجب می شود یک بار مالی نامناسب را متحمل شوند.

بار مالی دیابت نوع 1
بار مالی دیابت نوع 1

ذکر نمونه هایی از نکات موثر در رابطه با دیابت نوع 1 و ازدواج

وقتی همسرتان حمایت نمی کند

در طول جلسات اولیه آموزش مدیریت دیابت نوع 1، مربی دیابت سوالاتی را درباره سطح خانواده و حمایت زوجین از شما می پرسد. این جلسات می تواند بسیار گویا باشد و به شما در کسب اطلاعات بیشتر یاری کند. به عنوان مثال: هنگامی که یک زن با شوهر قانون عادی خود در اتاق درمانگاه می نشیند.

به نظر می رسد که او به مراقبت از او علاقه مند است و در گفت و گو با مشاور عنوان می کند که برخی از آشپزی ها را انجام می دهد و دوست دارد تا با او در کلاس های آموزش دیابت شرکت کند.

وقتی زن در مورد استرس از او سوال شد، نگاهی به طرف همسرش انداخت و اظهار داشت که آن ها با هم رابطه دارند. او به سرعت اظهار داشت که در آن زمان نمی خواهد در مورد آن بحث کند.

او به طرف شریک زندگی خود برگشت و اظهار داشت، “آیا وقتی تو آن تلویزیون را روی بازوی من انداختی، من به اورژانس مراجعه کردم؟ در آن زمان، سوء استفاده به سوء ظن تبدیل شد، بنابراین از زن خواسته شد که به تنهایی به اتاق کلینیک برگردد و در مورد مسائلی که ممکن است در خانه داشته باشد با مددکار اجتماعی بحث کند.

اعتماد به مدد کار اجتماعی

او توانست در مورد آزار و اذیت همسر خود به مددکار اجتماعی اعتماد کند و در یک پناهگاه زنان مورد آزار و اذیت به صحبت بپردازد. این زن در نهایت طلاق گرفت،

زیرا هیچ حمایت واقعی نداشت و در یک رابطه توهین آمیز بود. قند خون وی تا حدی به دلیل استرسی که باعث سوء استفاده از او شده بود، زیاد بود. این یک نمونه افراطی است و غالباً، عدم پشتیبانی به روش های دیگری نشان داده می شود.

زنی با ناراحتی از این که شوهرش از مراجعه به کلاس های آموزش دیابت نوع 1 در آخرین لحظه خودداری كرده، به كلاس دیابت آمد. وی گفت: “او هیچ حمایتی از من نمی کند. من سعی می کنم بعد از شام او را وادار کنم که با من قدم بزند، اما او این کار را نخواهد کرد. احساس می کنم باید همه کارها را خودم انجام دهم و او همیشه در این زمینه با من می جنگد.

اگر می خواهم به برنامه خود پایبند باشم، او با خوردن همه چیزهای اشتباه جلوی من، مرا وسوسه می کند. خیلی ناامید شده ام، چگونه می توانم شوهرم را برای حمایت از خود در حفظ سلامتی و رفع دیابت خود همراه کنم؟ و بسیاری موارد دیگر که می تواند به افراد کمک کند تا درک درستی از دیابت نوع 1 و ازدواج داشته باشند.

اعتماد به مدد کار اجتماعی
اعتماد به مدد کار اجتماعی

وقتی حمایتی که همسرتان از شما می کند، باعث ناراحتی شما می شود

به عنوان مثال: یک مرد مبتلا به دیابت گفت: همسر من همیشه در حال ناراحتی من است و همواره به من نق می زند. وقتی می خواهم آن چه را که قرار است، انجام دهم را انجام می دهم، همسرم دائماً به روی من می آورد. او از هر لقمه غذایی که من در دهانم می گذارم، انتقاد می کند.

حمایت از من یک چیز است، اما احساس می کنم او همیشه سعی می کند رئیس من باشد. من یک بزرگسال هستم و می توانم از خودم مراقبت کنم.

با توجه به گفته های این مرد، او ممکن است که هر از چند گاهی یک تحریک اضافی را تحمل کند تا در برابر یک دسر وسوسه انگیز یا یادآوری برای مصرف داروهایش مقاومت کند، اما مردان تمایل دارند تا مسئولیت امور را بر عهده بگیرند. این که همسرش دائماً به او می گوید تا چه کاری باید انجام دهد، باعث افزایش اضطراب او می شود.

ایجاد اضطراب، ناامیدی و حتی افسردگی در همسرتان که مبتلا به دیابت نوع 1 است، برای دیابت او نتیجه مثبتی ندارد و در واقع باعث افزایش قند خون می شود.

چگونه می توانید بدون سرسخت بودن، پشتیبان شریک زندگی خود باشید

هر بیماری مزمنی می تواند استرسی در یک رابطه ایجاد کند. بنابراین برخی از راه هایی که وجود دارد و ما می توانیم از شریک زندگی خود در بیماری دیابت حمایت کنیم، بدون این که احساس کند دائماً به او نق می زنیم، می تواند امری مهم تلقی شود. یک کاری که می توانیم انجام دهیم این است که می توانیم رها شویم.

ما می توانیم چیزهایی را که می توانیم تغییر دهیم را قبول کنیم و چیزهایی را که نمی توانیم تغییر دهیم را بپذیریم. ما می توانیم برای حمایت از شریک زندگی خود بیماری دیابت را بپذیریم، اما نمی توانیم کاری کنیم که آن ها نمی خواهند انجام دهند.

ما می پذیریم که نمی توانیم شخص مقابل را کنترل کنیم

به این ترتیب، ما می پذیریم که نمی توانیم شخص مقابل را کنترل کنیم و احترام می گذاریم که او انسانی قادر به تصمیم گیری است. حتی اگر این تصمیمات لزوماً با تصمیمی که برای آن ها می گرفتیم، مطابقت نداشته باشد.

به آن ها اجازه می دهیم تا در مورد دیابت خود تصمیم بگیرند. این بدان معنا نیست که ما از آن ها حمایت نمی کنیم. ما به عنوان یک شریک زندگی می توانیم به خصوص در خرید مواد غذایی و تهیه وعده های غذایی برای بیماری دیابت نوع 1 او مفید باشیم. روشن کنید که بعضی کارها را برای خودتان انجام می دهید و آنچه را که می خواهید یا نیاز دارید به وضوح بخواهید.

همیشه هنگام تصمیم گیری درباره سلامتی، شریک زندگی خود را درگیر کنید. به عنوان یک زن و شوهر، شما یک تیم هستید. با این حال، شریک زندگی شما باید درک کند که هر تصمیمی درباره سلامتی شخصی او در نهایت تصمیم شما است که هر دو باید به آن احترام بگذارند.

ما می پذیریم که نمی توانیم شخص مقابل را کنترل کنیم
ما می پذیریم که نمی توانیم شخص مقابل را کنترل کنیم

به جای پیام های “شما” از پیام های “من” استفاده کنید

همه می دانند که داشتن ارتباط سالم یک عامل موثر و کلیدی در هر رابطه ای است. این امر به ویژه در مورد ازدواج یا رابطه طولانی مدت در مواردی که تعهدی در آن وجود داشته باشد، بیشتر صدق می کند. وقتی با همسرتان یا شخص مهم دیگری ارتباط برقرار می کنید، بهتر است از پیام های “من” به جای پیام های “شما” استفاده کنید.

پیام “من” یک روش مناسب برای بیان احساسات ما است، بدون این که شخص مقابل را در حالت دفاعی قرار دهید. توماس گوردون اصطلاح “من” را در دهه 60 ایجاد کرد، وقتی یاد گرفت که هنگام انجام بازی درمانی با کودکان از آن ها استفاده کند.

بیایید به چند نمونه از پیام های “من” در مقابل پیام های “شما” نگاهی بیندازیم و ببینیم که تفاوت آن ها در نوع احساسات ماست و این امر در هنگام بررسی دیابت نوع 1 و ازدواج هم باید امری ضروری در نظر گرفته شود.

مثال پیام “شما”

شریک 1: فراموش کردید که داروی خود را مصرف کنید.

شریک 2: این به این دلیل است که به من دیر اطلاع دادید.

شریک 1: شما همیشه داروی خود را فراموش می کنید. چرا نمی توانید مسئولیت بیشتری داشته باشید؟

شریک 2: اگر این قدر از نق زدن من دست بکشید، ممکن است که بهتر به خاطر آورم.

آیا می بینید که چگونه در مثال پیام “شما”، فرد دیابتی بلافاصله در حالت دفاعی قرار می گیرد؟ حال بیایید به یک روش موثرتر برای برقراری ارتباط با پیام های “من” نگاه کنیم.

مثال پیام “من”

شریک 1: اگر قند خون خود را کنترل نکنم، احساس می کنم که ناسالم خواهم شد.

شریک 2: می دانم که شما را نگران می کند. چطور می توانم کمک کنم؟ آیا می توانم برای پشتیبانی کاری انجام دهم؟

شریک 1: فکر می کنم اگر به من یادآوری شود که شب داروهایم را بخورم کمک می کند. من معمولا آن را شب فراموش می کنم.

شریک 2: ایده خوبی است. می توانم یادآوری کنم.

شریک 1: این کمک بزرگی است. در این صورت اگر دوز شبانه خود را به یاد بیاورم، ممکن است که قند خون من پایین بیاید. با تشکر از شما برای حمایت از من.

علاوه بر استفاده از پیام های “من” به جای پیام های “شما”، جمله خوب دیگری که باید هنگام عبور از احساسات خود استفاده کنید، این است که “وقتی این اتفاق می افتد… احساس می کنم …” برخی از افراد برای جلب نظر خود بدون قرار دادن پیام مفید، در حالت دفاعی قرار می گیرند.

سایر تکنیک های ارتباطی که به طور کلی برای ارتباطات مهم هستند نیز ممکن است تا کمک کنند

سایر تکنیک های ارتباطی که به طور کلی برای ارتباطات مهم هستند نیز ممکن است تا کمک کنند. قبل از پاسخ دادن، سعی کنید که چند ثانیه پس از پایان بیان ایده طرف مقابل، صبر کنید. این به ما کمک می کند تا گوش دادن را به خوبی انجام دهیم، که برای برقراری ارتباط عالی بین افراد متعهد یا هر شخص دیگری نیز ضروری است.

همچنین می توانید آن چه را که فکر می کنید، از گفتن شخص مقابل شنیده اید، تکرار کنید. به این ترتیب می توانید فکر همسرتان را روشن کنید و مطمئن شوید که هدف ارتباطات را واقعاً درک کرده اید.”

بررسی زمان ازدواج در افراد دارای دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است که در آن پانکراس دیگر نمی تواند انسولین تولید کند تا قند خون شما را به طور طبیعی کنترل کند. بنابراین برای کنترل سلامت قند خون و جلوگیری از عوارض جدی، باید انسولین مصرف کنید.

از آنجا که دیابت نوع 1 در پاسخ به ناتوانی کامل لوزالمعده در تولید این هورمون اساسی ایجاد می شود، شما باید انسولین مکمل برای بدن خود تامین کنید.

داشتن انسولین کافی بسیار حیاتی است، زیرا این هورمون مسئول تنظیم قند خون شما و نگه داشتن آن در یک محدوده سالم است، نه خیلی بالا (هیپرگلیسمی) و نه خیلی کم (هیپوگلیسمی). اولین دارویی که به فرد مبتلا به دیابت نوع 1 داده می شود، انسولین است.

دو گزینه انسولین که در اصل توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای مدیریت قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 تأیید شده است، انسولین و سی ملین است.

اطمینان حاصل شود که گلوکز در خون شما به خوبی جذب بدن می شود

درمان دیابت نوع 1 در مورد مقدار (دوز) و زمان انسولین و همچنین بهترین روش برای دریافت دوز مناسب این هورمون ضروری است تا اطمینان حاصل شود که گلوکز در خون شما به خوبی جذب بدن می شود. گلوکز منبع اصلی انرژی (قند) است که بدن شما از آن استفاده می کند تا تمام عملکردهای کلیدی را به درستی انجام دهد.

ترفند این است که برای این که بدن شما گلوکز خون را به درستی مصرف کند و به درستی از آن استفاده کند، انسولین لازم است تا این واکنش را عملی کند. داشتن بیش از حد گلوکز ( هیپوگلیسمی ) در بدن می تواند عوارض جدی ایجاد کند، همچنین ممکن است که گلوکز کم در خون (افت قند خون ) ایجاد کند.

برای جلوگیری از این موارد نامطلوب یعنی، قند خون خیلی زیاد یا خیلی کم،  هر فرد مبتلا به دیابت نوع 1 باید انسولین مصرف کند تا به بدن کمک کند تا گلوکز را به طور موثر استفاده کند

انسولین برای اولین بار در سال 1922 در انسان مورد استفاده قرار گرفت. در اصل، این ماده با استخراج آن از پانکراس حیوانات به طور خاص سگ، گاو و خوک ساخته شد. اما تا سال 1978، انسولین به صورت مصنوعی یا برون زا ایجاد شد، به این معنی که اکنون در آزمایشگاه ساخته می شود.

انواع انسولین موجود را برای کنترل خوب گلوکز درک کنید

همه انواع انسولین در کنترل قند خون شما تاثیر یکسانی دارند و اشکال اصلی انسولین نیاز به تزریق سوزن به داخل رگ خونی (تزریقی) دارند، بنابراین بدن می تواند آن را جذب کند یا در ریه ها استشمام کند تا بدن شما بتواند استفاده کند.

اگر انسولین بلعیده می شد، به شکل قرص، اسیدهای معده آن را تجزیه می کنند تا برای کنترل سطح قند خون در دسترس نباشد. اکنون، با فناوری جدید، فرم دهانی به طور گسترده تری در دسترس است.

امروزه انواع و مارک های مختلفی از انسولین برای استفاده در دسترس است و مارک تجاری آن ها به پوشش بیمه ای، سبک زندگی و نیازهای کلی شما بستگی دارد. با این حال، انواع انسولین از نظر سرعت و دوام متفاوت هستند که امروزه با استفاده از آن می توان اثرات دیابت نوع 1 در ازدواج را به راحتی برطرف نمود.

انواع انسولین موجود را برای کنترل خوب گلوکز درک کنید
انواع انسولین موجود را برای کنترل خوب گلوکز درک کنید

چهار دسته اساسی انسولین وجود دارد:

انسولین سریع اثر، در حدود 15 دقیقه شروع به کار می کند و بین 3 تا 4 ساعت طول می کشد. معمولاً درست قبل از غذا مصرف می شود.

انسولین کوتاه اثر، تقریباً 30 تا 60 دقیقه پس از تزریق کار می کند. می توانید انتظار داشته باشید که این فرم بین 5 تا 8 ساعت دوام داشته باشد و باید قبل از غذا مصرف شود.

انسولین با اثر متوسط، حدود 1 تا 2 ساعت پس از تزریق آن شروع به کار می کند و اثرات آن برای 14 تا 16 ساعت ادامه خواهد داشت.

انسولین طولانی مدت، معمولاً پس از دو ساعت پس از تزریق شروع به کار می کند و تا بیست و چهار ساعت یا بیشتر به کار خود ادامه می دهد.

هدف از مصرف انسولین، حفظ قند خون در یک حد سالم است. این کاملا کنترل شده در نظر گرفته می شود. برای تعیین میزان انسولین مورد نیاز، قند خون خود را بررسی کرده و تعداد کربوهیدرات های موجود در وعده غذایی یا میان وعده بعدی را در نظر می گیرید.

علاوه بر بررسی های روزانه گلوکز خون، پزشک هموگلوبین A1c شما را محاسبه می کند، این یک اندازه گیری خون است که راهنمای تخمین زده شدن سطح گلوکز خون شما در طی سه ماه را فراهم می کند. به طور کلی، کاهش هموگلوبین A1c  با استفاده از انسولین بین 5/1 تا 5٪ است.

چهار دسته اساسی انسولین وجود دارد:
چهار دسته اساسی انسولین وجود دارد:

علائم اصلی دیابت نوع 1 و نقش آن در ایجاد ازدواج و رابطه موثر

دیابت در واقع گروهی از چندین بیماری مزمن است. از جمله دیابت شیرین با واسطه ایمنی (نوع 1)، دیابت شیرین مقاوم به انسولین (نوع 2) و دیابت بارداری.

موضوع مشترک در بین انواع دیابت ها این است که بدن بیماران قادر به تولید یا استفاده صحیح انسولین نیست. انسولین هورمونی است که به ما امکان می دهد تا قند را از غذایی که می خوریم به انرژی سلول های بدن تبدیل کنیم. طی چند سال گذشته، میزان دیابت به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

کارشناسان معتقدند که دلیل اصلی این امر این است که افراد به طور فزاینده ای کم تحرک هستند (یعنی ورزش نمی کنند یا فعالیت های بدنی انجام نمی دهند)، رژیم های غذایی پر چرب و غنی از کربوهیدرات می خورند و وزن خود را افزایش می دهند. این دلیل هشدار است،

زیرا دیابت می تواند منجر به مشکلات جدی بهداشتی شود، مانند بیماری های قلبی عروقی (که شایع ترین علت مرگ و ناتوانی در کشور ما است)، بیماری های عصبی، بیماری چشم و کوری، نارسایی کلیه و اختلالات جنسی. همچنین افراد دیابتی بیشتر با مشکلات بهداشت روانی مانند افسردگی و اضطراب دست و پنجه نرم می کنند.

علائم اصلی دیابت نوع 1 و نقش آن در ایجاد ازدواج و رابطه موثر
علائم اصلی دیابت نوع 1 و نقش آن در ایجاد ازدواج و رابطه موثر

علائم اصلی دیابت نوع 1

بسیاری از علائم مرتبط با دیابت نوع 1 وجود دارد. رایج ترین آن ها عبارتند از:

– تکرر ادرار

– تشنگی بیش از حد

– گرسنگی شدید

– افزایش احساس خستگی

– تغییرات غیر معمول وزن

– تحریک پذیری

– بی حسی یا سوزن سوزن شدن در نوک انگشتان پا

– تاری دید

– نفسی که بوی قوی و “میوه ای” می دهد

هر شخصی که این علائم را تجربه می کند (یا ترکیبی از علائم) باید سریعاً به پزشک خود مراجعه کند، زیرا تشخیص و درمان به موقع ممکن است که شدت بیماری و عوارض آن را محدود کند.

برای تشخیص وزن ایده ال خود توصیه می کنیم پست محاسبه شاخص توده بدنی را مشاهده کنید.

نتیجه گیری:

امروزه روش های موثری برای درمان و مقابله با دیابت نوع 1 و ازدواج وجود دارد. از آنجایی که این بیماری ممکن است تا در طول زندگی فرد گریبان گیر او شود، لذا روجین باید قبل از ازدواج و برقراری ارتباط موثر، راهکارهای موثر برای درمان و رویارویی درست با این بیماری را اتخاذ کنند و سپس به ایجاد رابطه خود بپردازند.

نتیجه گیری:
نتیجه گیری:

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد
احمد
1 سال قبل

دیابت کلا بیماری سختی هست و بدیش اینه که تقریبا همه جای زندگی حضور داره.

با یک کلیک مشاوره بگیرید