دیابت حاملگی و عوارض آن

دیابت حاملگی و عوارض آن
فهرست مطالب

در این نوشتار می‌خواهیم در رابطه با دیابت حاملگی و عوارض آن اطلاعاتی در اختیارتان بگذاریم. اگر نیازمند شناخت و عوارض دیابت حاملگی هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

برای آشنایی با یکی از روش های رژیم مخصوص دیابت در دوران بارداری پیشنهاد می کنیم پست برای درمان دیابت بارداری چه بخوریم را مشاهده کنید

ممکن است برخی از بانوان در دوره‌ی بارداری خود دچار هیچ مشکلی نشوند. اما برخی از افراد برای به دنیا آوردن فرزندی سالم باید در زمینه دیابت بارداری و حاملگی اطلاعات کلی و جامعی داشته باشند و از عوارض آن آگاه باشند.

دیابت حاملگی و عوارض آن
دیابت حاملگی و عوارض آن

یکی از مهم‌ترین معضلاتی که در دوره حاملگی برای بانوان اتفاق می‌افتد، دیابت می‌باشد که اگر هیچ توجهی به آن نشود و در زمان مشخص ‌شده کنترل و درمان نگردد، امکان دارد خطرات بسیاری برای سلامت مادر و جنین داشته باشد.

عوارض جبران‌ناپذیری که در این حین صورت می‌گیرد، بسیار نگران ‌کننده می‌باشد. بنابراین با تشخیص به‌ موقع دیابت حاملگی می‌توان از این عوارض در امان بود. یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌ها برای عدم شکل‌گیری دیابت بارداری، استفاده از جراحی چاقی می‌باشد.

دیابت حاملگی و عوارض آن چیست؟

 1. به دنیا آمدن جنین با بدنی بزرگتر از حالت عادی.
 2. افت قند خون جنین بلافاصله بعد از تولد 
 3. داشتن مشکلات تنفسی که احتمال مرگ جنین را بالا می‌برد.
 4. بالا رفتن فشار خون مادر
 5. داشتن میزان بیش از حد پروتئین در ادرار
 6. نیاز به انجام جراحی (سزارین) 
 7. ابتلا به افسردگی.
 8. ابتلا به دیابت نوع دوم 

 

عناوینی که در ادامه این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم، عبارتند از:

به چه چیزی دیابت حاملگی می‌گویند؟

آزمایشات دیابت حاملگی به چه صورت می‌باشد؟

آزمایشات اصلی دیابت حاملگی

شرایط به وجود آمدن دیابت حاملگی

شرایط کنترل سطح قند خون

چگونه می‌توان به وجود دیابت حاملگی پی‌برد؟

تست چالش گلوکز

تست تک مرحله‌ای

تست دو مرحله‌ای

چه نشانه‌هایی مربوط به دیابت حاملگی می‌باشد؟

عفونت‌های نواحی واژن

خرناس کشیدن یا آپنه خواب

حالت تهوع پی‌درپی

کاهش وزن غیر طبیعی

کسلی و خستگی

ادرار مکرر در طول روز

احساس تشنگی مداوم

مشکلات در بینایی

دلیل اصلی دیابت حاملگی در چه چیزی می‌باشد؟

چه افرادی بیشتر به دیابت حاملگی دچار خواهند شد؟

دیابت حاملگی چه عوارضی را در بر خواهد داشت؟

دیگر عوارض دیابت حاملگی

دیابت حاملگی چه تأثیری روی جنین خواهد داشت؟

نگرانی دیابت حاملگی برای بانوان

شایع‌ترین عوارض دیابت حاملگی روی جنین

دیابت حاملگی چه تأثیری روی مادر خواهد داشت؟

چگونه می‌توان از دیابت حاملگی جلوگیری کرد؟

مراجعه به متخصص تغذیه

استفاده از جراحی چاقی

ورزش‌های مناسب پیشگیری از دیابت حاملگی

شرایط دیابت حاملگی بعد از زایمان چگونه می‌باشد؟

برای درمان دیابت حاملگی، چه روش‌هایی پیشنهاد می‌شود؟

برنامه غذایی برای بانوان مبتلا به دیابت حاملگی

ورزش مناسب برای کنترل و درمان دیابت حاملگی

پایش قند خون برای کنترل دیابت حاملگی

درمان و کنترل دیابت حاملگی با دارو

جمع‌بندی مطالب

باید قبل ‌از اقدام به بارداری از مزایای جراحی چاقی بهره‌مند شوید

بنابراین باید قبل ‌از اقدام به بارداری از مزایای جراحی چاقی بهره‌مند شوید تا در این دوره بتوانید به ‌سلامت خود و کودک کمک کنید.

حال در این مقاله تلاش ما بر این است تا بتوانیم اطلاعات کلی در رابطه با دیابت حاملگی و عوارض آن برای شما فراهم سازیم تا با پیش‌گیری‌های به ‌موقع و استفاده از جراحی چاقی بتوانید برای حل این مسئله موفق باشید.

باید قبل ‌از اقدام به بارداری از مزایای جراحی چاقی بهره‌مند شوید
باید قبل ‌از اقدام به بارداری از مزایای جراحی چاقی بهره‌مند شوید

در این راستا با دکتر سلیمی بهترین متخصص در این حوزه نی ز آشنا خواهیم شد. پس تا انتهای این مطلب با ما باشید تا درک بهتری از این ‌موضوع داشته باشید.

به چه چیزی دیابت حاملگی می‌گویند؟

امکان دارد بانوان در زمان بارداری خود شرایط قند خون متفاوتی را به نسبت افراد دیگری که در دوره بارداری به سر می‌برند، تجربه کنند. این شرایط با نام دیابت حاملگی شناخته می‌شود و اغلب پدید آمدن دیابت حاملگی در بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری صورت می‌گیرد.

به چه چیزی دیابت حاملگی می‌گویند؟
به چه چیزی دیابت حاملگی می‌گویند؟

به دلیل این ‌که در این محدوده زمانی، ترشح هورمون‌هایی از جفت صورت می‌گیرد که عامل مؤثری برای بالا بردن میزان قند خون مادر در دوره حاملگی خواهد شد.

برای دانستن انجام هزینه دیابت در دوران باداری که به چه صورت براورد می شود توصیه می کنیم صفحه هزینه آزمایش دیابت بارداری را ببینید.

شرایط بدن بانوان باردار در این زمان به صورتی است که بدن برخی از آن‌ها توانایی مقابله و جلوگیری با افزایش قند خون را خواهد داشت. به دلیل این ‌که فرآیند تولید انسولین در بدن آن‌ها به‌ صورت نرمال صورت می‌گیرد.

اما در شرایطی که تولید انسولین با اختلالاتی مواجه شود، این مسئله می‌تواند روی افزایش یافتن میزان قند خون مادر باردار تاثیرگذار باشد و همین دلیل می‌تواند یک نکته اساسی برای به وجود آمدن بیماری دیابت حاملگی باشد.

برخی از بانوان قبل ‌از دوره بارداری و حاملگی خود دچار علائم دیابت بوده‌اند

البته نباید از این ‌موضوع غافل شد که برخی از بانوان قبل ‌از دوره بارداری و حاملگی خود دچار علائم دیابت بوده‌اند، اما با وجود حاملگی، شرایط قند خون آن‌ها شدت پیدا کرده‌ است. این دسته از افراد بعد از زایمان نیز دچار دیابت نوع ۲ خواهند شد.

بنابراین اهمیت شناخت و کنترل دیابت در دوران بارداری بسیار مهم می‌باشد. این ‌که افراد بتوانند از طریق راه‌ حل‌های مختلفی همچون آزمایشات به تشخیص مناسبی از دیابت بارداری برسند، بسیار مهم شمرده می‌شود.

یکی از راه‌ حل‌های مفید برای از بین بردن دیابت بالا قبل‌ از بارداری، جراحی چاقی می‌باشد. مزایای این نوع جراحی‌ها می‌تواند شرایط افراد را برای اقدام به بارداری و حاملگی بهینه سازد تا بتوانند دوره حاملگی خوبی را تجربه کنند.

کاملاً طبیعی است که برخی از افراد قبل ‌از دوره‌ی بارداری خود دچار افزایش قند خون بوده‌اند

کاملاً طبیعی است که برخی از افراد قبل ‌از دوره‌ی بارداری خود دچار افزایش قند خون بوده‌اند، اما نتوانستند به‌ سادگی آن را تشخیص بدهند و بعد از آزمایشات لازم، با وجود جنین خود دیابت حاملگی را احساس کرده‌اند.

این شرایط باعث می‌شود تا کیفیت زندگی افراد طی سالیان متوالی بر اثر دیابت نوع ۲ از بین برود.بنابراین کنترل کردن این نوع دیابت در دوره بارداری بسیار پراهمیت شناخته می‌شود.

زیرا در صورتی ‌که هیچ اهمیتی به دیابت حاملگی ندهید، امکان دارد این مسئله روی جنین تاثیرگذار باشد و عوارض بسیار زیادی را برای او به وجود بیاورد.

بنابراین بهتر است بتوانید از جراحی چاقی که یکی از راه ‌حل‌های مهم برای برطرف نمودن بیماری دیابت می‌باشد، قبل ‌از اقدام به بارداری استفاده داشته باشید.

کاملاً طبیعی است که برخی از افراد قبل ‌از دوره‌ی بارداری خود دچار افزایش قند خون بوده‌اند
کاملاً طبیعی است که برخی از افراد قبل ‌از دوره‌ی بارداری خود دچار افزایش قند خون بوده‌اند

برای استفاده از مزایای جراحی چاقی می توانید از تخصص های دکتر سلیمی بهره­ مند شوید تا از دیابت حاملگی و عوارض آن در امان باشید.

آزمایشات دیابت حاملگی به چه صورت می‌باشد؟

قبل ‌از این ‌که بتوانیم در رابطه با دیابت حاملگی و عوارض آن اطلاعاتی در اختیارتان قرار بدهیم، باید بگوییم که راهکار شناخت دیابت حاملگی با استفاده از آزمایشات مختلف امکان‌پذیر می‌باشد. وجود این آزمایشات می‌تواند تأثیرات بسیاری روی روند دوران حاملگی یک شخص بگذارد.

در حالت کلی یکی از مهم‌ترین مسائلی که فرد حتما باید در طول دوره زندگی خود به آن اهمیت بدهد، انجام آزمایشات دیابت می‌باشد. زیرا وجود بیماری دیابت موقعیت و سن خاصی ندارد و کاملاً طبیعی است که هر فردی با شرایط مختلفی بتواند درگیر معضل دیابت شود.

برای تشخیص زود هنگام دیابت در دوران بارداری و درمان آن پیشنهاد می کنیم صفحه غربالگری دیابت بارداری را مشاهده کنید.

اما با توجه به این‌ که اغلب افراد در رابطه با این ‌موضوع سهل‌انگاری می‌کنند، برخی از بانوان در طی دوران حاملگی بنا بر آزمایشات مختلف، این موضوع را تشخیص می‌دهند. تغییر و تحولات هورمون‌هایی که در این دوره برای افراد صورت می‌گیرد، به گونه‌ای است که باید جانب احتیاط را رعایت کنند.

وجود بیماری دیابت حاملگی یک تهدید خطرناک و جدی برای سلامتی جنین و مادر شناخته می‌شود

زیرا وجود بیماری دیابت حاملگی یک تهدید خطرناک و جدی برای سلامتی جنین و مادر شناخته می‌شود که در صورت عدم رعایت آن، امکان دارد تاعوارض بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد.

البته پیشنهاد بسیاری از پزشکان این است که قبل ‌از اقدام به بارداری، قطعا آزمایشات مختلف دیابت حاملگی را انجام بدهند. زیرا یکی از راهکارهای مهم برای جلوگیری از دیابت حاملگی، استفاده از عمل‌های جراحی چاقی می‌باشد.

برای این‌که تشخیص دهید کدام یک از آزمایشات به‌ منظور شناخت دیابت حاملگی مؤثر واقع می‌شود، اطلاعاتی در ادامه این مبحث برای شما خواهیم داشت.

وجود بیماری دیابت حاملگی یک تهدید خطرناک و جدی برای سلامتی جنین و مادر شناخته می‌شود
وجود بیماری دیابت حاملگی یک تهدید خطرناک و جدی برای سلامتی جنین و مادر شناخته می‌شود

آزمایشات اصلی دیابت حاملگی

در حالت کلی یکی از مهم‌ترین آزمایشاتی که اغلب متخصصین آن را با اسم آزمایش دیابت حاملگی می‌شناسند، مربوط به آزمایش تحمل گلوکز خوراکی می‌باشد.

شرایط انجام این نوع آزمایش به گونه‌ای است که حدوداً ۲ ساعت به طول می‌انجامد و مادران باردار برای شناخت دیابت حاملگی در این دوره باید انجام این آزمایش را صبح زود مابین ساعات ۸ تا ۱۰ صبح با شکم خالی انجام بدهند. یعنی هیچ نوشیدنی یا غذای مصرفی در ساعات مشخص ‌شده استفاده ‌نشده باشد.

البته بعضی از پزشکان، مصرف آب را بدون مانع می‌دانند. در هر صورت باید طبق دستورات پزشک خود برای انجام آزمایشات حاملگی اقدام کنید تا نتیجه آزمایش برای شما به‌ درستی صورت بگیرد.

برای انجام آزمایشات حاملگی ۲ ساعت زمان نیاز است

مسئله مهم دیگر این است که به دلیل این‌که برای انجام آزمایشات حاملگی ۲ ساعت زمان نیاز است، فرد قادر به مصرف هیچ‌گونه غذایی در این مدت ‌زمان نمی‌باشد.

این شرایط باعث می‌شود تا جواب آزمایش دیابت حاملگی تشخیص بهتری داشته باشد. شخص باردار طبق تجویز پزشک، از مایعاتی استفاده خواهد داشت که میزان گلوکز آن بیشتر می‌باشد.

سپس با گذشت ۶۰ دقیقه مجدداً باید آزمایشات خون تکرار شود. در حالت کلی برای تشخیص دقیق دیابت حاملگی، این آزمایش در چندین مرحله انجام می‌گیرد که با نام آزمایش دیابت بارداری یا قند خون بالا شناخته می‌شود و امکان دارد که انجام این آزمایش در هر دوره‌ای از بارداری صورت بگیرد.

برخی از افراد در سه ماهه دوم دچار دیابت بارداری می‌شوند، اما امکان دارد که بدن برخی از بانوان در ۳ ماهه اول، درگیر دیابت حاملگی شود.

در هر صورت اگر نیاز دارید که از این معضل جلوگیری کنید، می‌توانید از مزایای جراحی چاقی قبل ‌از اقدام به بارداری استفاده داشته باشید تا در طول دوره بارداری، از سلامت خود و فرزند جنین خود مطمئن باشید.

برای انجام آزمایشات حاملگی ۲ ساعت زمان نیاز است
برای انجام آزمایشات حاملگی ۲ ساعت زمان نیاز است

شرایط به وجود آمدن دیابت حاملگی

در حالت کلی، تغییرات هورمونی یکی از مؤثرترین دلایلی است که باعث به وجود آمدن دیابت حاملگی برای بانوان در این دوره خواهد شد. زیرا بدن این افراد به دلیل تغییرات هورمونی، همانند گذشته قادر به تولید انسولین کافی برای بدن نمی‌باشد.

حتما اطلاعات کافی در رابطه با مزایای ترشح هورمون انسولین در بدن دارید. زیرا عدم ترشح آن بسیار نگران‌ کننده می‌باشد. هورمون انسولین برای کنترل سطح قند خون نقش بسیار زیادی خواهد داشت.

پس در صورتی ‌که نتواند فعالیت‌های خود را در بدن به‌ درستی انجام بدهد، نیازهای بدن یک بانوی باردار در این دوره از حاملگی تامین نخواهد شد و این مسئله می‌تواند یک اختلال بسیار بزرگ در بدن به وجود بیاورد.

اگر علائم و نشانه‌های دیابت بارداری در این دوره تجربه شود، بسیار نگران ‌کننده می‌باشد. بنابراین باید اطلاعات کافی در رابطه با دیابت حاملگی و عوارض آن داشته باشید تا در زمان تعیین‌ شده به‌ خوبی آن را تشخیص دهید و از عوارض آن جلوگیری کنید.

اگر یک بانو قبل ‌از دوره‌ی بارداری خود از مزایای جراحی‌های چاقی استفاده داشته باشد، بهتر می‌تواند در کنترل دیابت حاملگی موفق باشد. دکتر سلیمی در این شرایط می تواند به عنوان بهترین پزشک از جراحی های چاقی برای جلوگیری از دیابت حاملگی برای افراد استفاده داشته باشد.

شرایط کنترل سطح قند خون

اگر با توجه به مسائل مختلف، پزشک متخصص تعیین کند که شما دچار دیابت حاملگی متوسط شده­اید، یعنی بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری یعنی در سه ماهه اول آن آزمایشات غربالگری برای شما با دقت بیشتری صورت می‌گیرد.

مسئله چاقی و اضافه‌ وزن قبل ‌از دوره حاملگی یکی از مهم‌ترین مسائل تاثیرگذار در این‌ باره می‌باشد. زیرا اگر شما به ‌صورت ژنتیک و خانوادگی دچار اضافه ‌وزن یا چاقی هستید، بیشتر باید نگران پدید آمدن دیابت حاملگی باشید.

برای دانستن توضیحات جامع و کامل در مورد  blood sugar در آزمایش خون لطفا از معنی blood sugar در آزمایش خون دیدن کنید.

در این شرایط پزشک وظیفه دارد تا در همان ابتدای بارداری آزمایشات متعددی برای شما در نظر بگیرد تا در رابطه با شرایط جسمانی شما مطمئن شود.

این کار باعث می‌شود که سلامت مادر و جنین حفظ گردد و در صورتی ‌که بیمار اطلاعات و شناخت خوبی از دیابت خود قبل ‌از بارداری داشته باشد، در کنترل کردن میزان قند خون خود در دوره حاملگی موفق‌تر خواهد بود. مسئله جراحی‌های چاقی و استفاده از این راهکار می‌تواند در کنترل دیابت حاملگی و افراد بسیار کمک کند.

اغلب پزشکان در این شرایط برای مادران باردار کیت‌های آزمایش قند خون را در نظر می‌گیرند تا شخص بتواند با کنترل این شرایط، بهتر در درمان خود موفق باشد.

تغییر دادن سبک زندگی افراد

اما در صورتی ‌که تغییر دادن سبک زندگی افراد با استفاده از رژیم‌های غذایی مناسب و ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی تغییر نکند و کاهش قند خون اتفاق نیفتد، پزشک تشخیص می‌دهد که بیمار در طی دوران حاملگی خود نیاز به مصرف داروهای مختلف دارد. همین‌طور باید دقت بیشتری در رابطه با میزان تغذیه و قندهای مصرفی خود داشته باشد.

نظر پزشکان بر این است که اگر شخصی دچار دیابت حاملگی می‌باشد، باید قبل ‌از این‌ که به هفته ۴۱ زایمان برسد، فارغ شود. اما اگر نتواند در این دوره، از زایمان طبیعی استفاده داشته باشد، باید به تشخیص پزشک برای سلامت مادر و جنین از عمل سزارین استفاده شود.

اگر در طی دوران دیابت حاملگی هیچ دقتی روی کنترل و میزان قند خون نداشته باشید، امکان دارد دچار زایمان زودرس شوید که این مسئله می‌تواند در سلامت کودک و جنین تاثیرگذار باشد.

در این باره باید از تخصص‌های یک پزشک حاذق کمک بگیرید و با جدی گرفتن این مسئله می‌توانید به ‌سلامت خود بیشتر اهمیت بدهید.

در هر صورت اگر بتوانید از مزایای جراحی چاقی قبل ‌از اقدام به بارداری استفاده داشته باشید، دیگر درگیر عوارض دیابت حاملگی نخواهید شد. برای استفاده از مزایای جراحی چاقی می توانید از تخصص های دکتر سلیمی بهره مند شوید تا از دیابت حاملگی و عوارض آن در امان باشید.

تغییر دادن سبک زندگی افراد
تغییر دادن سبک زندگی افراد

چگونه می‌توان به وجود دیابت حاملگی پی‌برد؟

طبق توصیه‌های انجمن دیابت آمریکا، برای این ‌که بتوان تشخیص داد که شخصی دچار دیابت حاملگی شده ‌است، باید در بازه‌های زمانی مختلف تست‌های غربالگری انجام بدهد

و اگر در طی این دوره زنان باردار هیچ‌گونه سوابق دیابت در گذشته نداشته باشند و سطح قند خون آن‌ها در حیطه بارداری نرمال باشد، طبق نظر پزشک در بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری موظف به انجام آزمایش غربالگری می‌باشند.

پیشنهاد می کنیم از پست برای درمان دیابت بارداری چه بخوریم دیدن کنید.

تست چالش گلوکز

در ابتدای امر، برخی از پزشکان استفاده از چالش گلوکز را لحاظ می‌کنند. برای انجام این نوع آزمایش، هیچ نوع آمادگی قبلی نیاز نیست. در این دوره یک محلول گلوکز توسط تشخیص پزشک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا با نوشیدن آن و بعد از گذشت ۱ ساعت مجدداً تست خون از شما صورت بگیرد.

در شرایطی که میزان قند خون شما بالا باشد، سپس نیاز به مرحله دوم تست گلوکز خون به مدت ۳ ساعت بعد می‌باشد.  البته در برخی از مواقع تشخیص برخی پزشکان این است که در ابتدای امر، چالش گلوکز انجام نمی‌دهند و فقط از تست تحمل گلوکز برای ۱ بانوی باردار استفاده خواهند داشت.

تست تک مرحله‌ای

برای انجام این نوع از تست در ابتدا قند خون ناشتای فرد باردار گرفته خواهد شد. سپس پزشک برای بیمار، یک محلول کربوهیدراتی که شامل 50 گرم قند می‌باشد را برای بیمار تجویز خواهد کرد.

بعد از نوشیدن این محلول، مجدداً با گذشت ۱ ساعت، تست قند خون از بیمار گرفته خواهد شد. اگر نتیجه حاصل‌ شده یکی از موارد زیر باشد، به این معناست که فرد درگیر دیابت حاملگی و عوارض آن شده ‌است و باید هر چه سریع‌تر از راهکارهای درمانی استفاده داشته باشد.

 • اگر قند خون ناشتا بیش ‌از ۹۲ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد.
 • اگر قند خون ناشتای یک ‌ساعته بیش‌ از ۱۸۰ میلی‌گرم در دسی‌ لیتر باشد.
 • اگر قند خون ۲ ساعته بیش ‌از ۱۵۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد.
تست تک مرحله‌ای
تست تک مرحله‌ای

تست دو مرحله‌ای

مسئله مهم دیگر در رابطه با انجام این تست این است که نیاز به ناشتا بودن بیمار وجود ندارد. بنابراین فرد باید ۵۰ گرم قند که در ۱ نوشیدنی نهفته می‌باشد را استفاده داشته باشد و با گذشت ۱ ساعت مجدداً تست قند خون او تکرار شود.

در این شرایط اگر میزان قند خون فرد بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر ذکر گردد، نیاز به انجام یک تست دیگر می‌باشد. در ابتدا پزشک موظف است تا اطلاعاتی در رابطه با تست قند خون ناشتای شما داشته باشد.

بعد از گذشت مدت‌ زمانی، محلولی که دارای ۱۰۰ گرم قند است را برای شما تجویز می‌کند

بعد از گذشت مدت‌ زمانی، محلولی که دارای ۱۰۰ گرم قند است را برای شما تجویز می‌کند. اما مجدداً بین فاصله یک تا ۳ ساعت بعد، از شما تست قند خون صورت می‌گیرد. اگر نتیجه آن یکی از موارد زیر ذکر گردد، تعیین می‌کند که شما فردی هستید که دچار دیابت حاملگی شده‌اید.

 • اگر سطح قند خون ناشتا بیشتر یا برابر با ۹۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد.
 • اگر سطح قند خون ۱ ساعت بالاتر یا برابر با ۱۸۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد.
 • اگر سطح قند خون ۲ ساعته بیشتر یا برابر با ۱۵۵ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد.
 • اگر سطح قند خون 3 ساعته بالاتر یا برابر با ۱۴۰ یا ۱۴۵ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد.

حال که با استفاده از این مراحل نتوانستید تشخیص بدهید که چگونه می‌توان به وجود دیابت حاملگی و شرایط آن پی‌برد، بهتر است در رابطه با عوارض آن نیز اطلاعاتی داشته باشید.

در صورتی‌ که از مزایای جراحی‌های چاقی بهره‌مند شوید، دیگر در دوره‌ی بارداری خود دچار دیابت بارداری نخواهید شد

البته در صورتی‌ که از مزایای جراحی‌های چاقی بهره‌مند شوید، دیگر در دوره‌ی بارداری خود دچار دیابت بارداری نخواهید شد. پس با توجه به این ‌که چاقی‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل دیابت حاملگی و عوارض آن می‌باشد، استفاده از جراحی‌های چاقی در این شرایط می‌تواند کمک بسیار زیادی داشته‌ است. اغلب افراد به دنبال راهی برای پیشگیری از دیابت حاملگی می باشند.

برای استفاده از مزایای جراحی چاقی می توانید از تخصص های دکتر سلیمی بهره مند شوید تا از دیابت حاملگی و عوارض آن جلوگیری کنید.

در صورتی‌ که از مزایای جراحی‌های چاقی بهره‌مند شوید، دیگر در دوره‌ی بارداری خود دچار دیابت بارداری نخواهید شد
در صورتی‌ که از مزایای جراحی‌های چاقی بهره‌مند شوید، دیگر در دوره‌ی بارداری خود دچار دیابت بارداری نخواهید شد

چه نشانه‌هایی مربوط به دیابت حاملگی می‌باشد؟

برای شناخت دیابت حاملگی و عوارض آن، در ابتدا باید توجه ویژه و خاصی به نشانه‌ها و علائم آن داشت تا در صورت وجود آن فوراً بتوان از عملکردهای درمانی استفاده کرد. هر چند که مزایای استفاده از جراحی چاقی قبل از اقدام به بارداری بسیار زیاد می‌باشد،

اما شما نیاز دارید تا در صورتی ‌که دچار اضافه‌وزن و چاقی می‌باشید، حتما از اقدام جراحی چاقی برای جلوگیری از دیابت حاملگی و عوارض به ‌وجود آمده آن استفاده داشته باشید.

اغلب افراد به دنبال راهی برای پیشگیری از دیابت حاملگی می باشند. برای استفاده از مزایای جراحی چاقی می توانید از تخصص های دکتر سلیمی بهره مند شوید تا از دیابت حاملگی و عوارض آن در امان باشید.

عفونت‌های نواحی واژن

دیده‌شده که بسیاری از بانوان در دوره حاملگی خود تجربه عفونت‌های مکرر را داشته‌اند. طی تحقیقاتی که توسط متخصصین این زمینه صورت ‌گرفته است، اغلب افرادی که دچار دیابت حاملگی خواهند شد، در نواحی تناسلی دچار عفونت نیز می‌شوند. درست است که بارداری یک مسئله مهم برای پدید آمدن عفونت‌ها می‌باشد،

اما اگر فردی درگیر دیابت بارداری نیز باشد، وجود این عفونت‌ها در مجاری ادراری بیشتر خواهد شد و آن را دچار اختلال خواهد کرد. دلیل اصلی به وجود آمدن این شرایط این است که گلوکز منشاء تغذیه مناسبی برای باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌باشد.

حال دیابت حاملگی میزان گلوکز خون را بیشتر می‌کند و این مسئله می‌تواند روی تکثیر و رشد سلول‌های قارچی و باکتری‌ها تاثیر گذار باشد. افزایش پیدا کردن میزان قند خون باعث مختل شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود.

بنابراین بدن نمی‌تواند در برابر باکتری‌ها و عفونت‌ها دفاع کند. به ‌همین دلیل یکی از نشانه‌های مهم برای شناخت دیابت حاملگی، عفونت در نواحی واژن می‌باشد.

عفونت‌های نواحی واژن
عفونت‌های نواحی واژن

خرناس کشیدن یا آپنه خواب

اغلب افراد در حالت عادی هیچ‌گاه در هنگام خواب خر و پف نداشته‌اند، اما در دوره‌ی بارداری خود مجرای تنفسی آن‌ها تنگ‌تر خواهد شد. بنابراین سرآغازی برای خرناس کشیدن می‌باشد.

این‌ موضوع به ‌عنوان یکی از نشانه‌های مهم برای دیابت بارداری می‌باشد. در این شرایط برای شناخت به‌ موقع بیماری دیابت می‌توان به خرناس کشیدن ها توجه کرد.

مجرای تنفسی افراد در دوره حاملگی، باردار می‌شود و همین مسئله یکی از دلایل اصلی خرناس کشیدن می‌باشد. زیرا در هنگام خوابیدن، فرد دچار کمبود اکسیژن خواهد شد و با توجه به این ‌که دریافت اکسیژن برای این افراد به ‌خوبی صورت نمی‌گیرد، هورمون‌های استرس در بدن افزایش پیدا می‌کند که می‌تواند کنترل دیابت و قند خون در بدن را سخت‌تر کند.

برخی از افراد امکان دارد مسئله خرناس کشیدن را یک موضوع عادی بدانند، اما باید در نظر داشته باشید که اگر در دوره‌ی بارداری خود میزان گلوکز خون شما افزایش پیدا کرده باشد، قطعا دچار دیابت حاملگی هستید و باید به شناخت بیشتری در رابطه با عوارض و کنترل آن برسید.

خرناس کشیدن یا آپنه خواب
خرناس کشیدن یا آپنه خواب

حالت تهوع پی‌درپی

بسیاری از بانوان این‌ موضوع را کاملاً طبیعی می‌دانند که در دوره حاملگی خود دچار تهوع بسیار می شوند. اما اگر به عمق این ماجرا پی ببرید، تحقیقات نشان می‌دهد که حدوداً ۷۴ درصد افراد باردار به دلیل بیشتر شدن هورمون‌هایی که در بدن آن‌ها صورت می‌گیرد، دچار استفراغ و تهوع می‌شوند.

لازم است بدانید که یکی دیگر از مهم‌ترین نشانه‌ها برای دیابت حاملگی و عوارض آن، حالت تهوع مداوم می‌باشد. این افراد در این دوره نیاز به استفاده از آزمایشات بارداری دارند.

زیرا بیشتر شدن میزان قند خون در سلول‌های یک فرد باردار بیشتر باعث تهوع می‌شود. دلیل اصلی تهوع این است که مولکول‌ها و سلول‌های بدن قادر به استفاده از کتون های موجود برای سوخت‌ و ساز بدن نیستند، بنابراین بدن دچار استفراغ و تهوع می‌شود.

البته برای این ‌که بتوانید تشخیص خوبی در رابطه با تهوع های معمولی و تهوع های دوران بارداری داشته باشید، باید به این مسئله پی ببرید که اگر تهوع به‌ صورت مکرر بعد از بارداری ماه سوم تکرار شد، این مسئله مربوط به دیابت حاملگی می‌باشد و باید فورا از راهکارهای درمانی برای کنترل این مسئله استفاده داشته باشید.

حالت تهوع پی‌درپی
حالت تهوع پی‌درپی

کاهش وزن غیر طبیعی

یکی از مهم‌ترین علائم دیابت، افزایش وزن می‌باشد. دیابت در طول دوران بارداری، افراد را دچار کاهش وزن خواهد کرد. اغلب بانوانی که به دیابت حاملگی مبتلا می‌شوند، به ‌جای این‌ که دچار افزایش وزن شوند، درگیر معضل کاهش وزن خواهند شد.

بنابراین اگر در طی حاملگی خود دچار کم شدن وزن شوید، باید این نشانه را جدی بگیرید. به دلیل این‌که هیچ‌گاه نباید این مسئله صورت بگیرد.

سلول‌ها نمی‌توانند از قند موجود در خون به‌ عنوان یک سوخت استفاده داشته باشند

مهم‌ترین دلیل اصلی که باعث می‌شود به جای افزایش وزن، افراد دچار کاهش وزن در طول دیابت بارداری شوند، این است که سلول‌ها نمی‌توانند از قند موجود در خون به‌ عنوان یک سوخت استفاده داشته باشند و باعث می‌شود تا یک گرسنگی و کمبود انرژی در بدن صورت بگیرد.

با توجه به این که اغلب بانوان باردار در این دوره اشتهای بیشتری دارند، اما همچنان تمامی غذاهایی که در بدن آن‌ها مصرف می‌شود، نمی‌تواند به ‌عنوان سوخت مورد استفاده قرار بگیرد و همه ویتامین‌های آن‌ها به واسطه ادرار دفع می‌گردد.

بنابراین می‌تواند عامل مؤثری برای کاهش وزن بانوان باردار باشد. طبق مطالعات انجام ‌شده، بانوانی که قبل ‌از بارداری خود دچار افزایش وزن بوده‌اند و سپس در این دوره دچار کاهش وزن می‌شوند، در هنگام به دنیا آمدن نوزاد خود متوجه جثه بزرگ او خواهند شد. اغلب این افراد نیز درگیر زایمان‌های زودرس می‌شوند.

بنابراین شناخت دیابت حاملگی و عوارض آن از مسائل بسیار مهم می‌باشد. در صورتی ‌که بتوانید از مزایای جراحی چاقی قبل ‌از اقدام به بارداری استفاده داشته باشید، دچار هیچ کدام از عوارض آن نخواهید شد.

کسلی و خستگی

با توجه به این ‌که بارداری می‌تواند تغییرات بسیاری در هورمون‌های افراد به وجود بیاورد، وجود خستگی و بی‌حالی می‌تواند طبیعی به ‌نظر برسد.

اما در صورتی‌ که فرد باردار دچار خستگی‌ها و بی‌حالی های مکرر و مداوم باشد، به طوری که او را در طی روز کلافه کند، این مسئله می‌تواند به ‌عنوان یکی از نشانه‌های دیابت حاملگی شناخته شود.

زیرا هنگامی‌ که میزان قند خون بدن افراد افزایش پیدا می‌کند، مولکول‌های بدن توانایی کافی را برای تولید انرژی مواد و اکسیژن آن‌ها ندارند. این مسئله باعث می‌شود تا در بدن افراد حامله، کسلی و خستگی بیداد کند و آن‌ها را وادار به استراحت همیشگی کند.

در صورتی‌ که دچار این نشانه‌ها و علائم بودید، باید حتما آن را مسئله‌ای جدی بدانید و با یک متخصص مشورت داشته باشید تا بتواند از راهکارهای اصولی برای درمان دیابت شما استفاده داشته باشد.

استفاده از تخصص های دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی می تواند به شما کمک کند تا هرگز دچار دیابت حاملگی نشوید. پس در این مورد می توانید به تخصص های ایشان اعتماد کنید.

کسلی و خستگی
کسلی و خستگی

ادرار مکرر در طول روز

مسئله مهم دیگر، تکرر ادرار در دوران دیابت حاملگی می‌باشد. زیرا میزان قند خون در بدن افراد حامله بیشتر خواهد شد. بنابراین این افراد نیاز بیشتری برای دفع ادرار خواهند داشت.

افزایش گردش خون و افزایش میزان قند خون در افراد دیابتی باعث می‌شود تا ادرار بیشتر تولید گردد. البته نمی‌توان این مسئله را نادیده گرفت که تکرر ادرار افراد حامله به دلیل فشارهای جنین روی مثانه مادر نیز می‌باشد.

اما همین شرایط باعث می‌شود که اغلب مادران باردار، مسئله‌ تکرر ادرار را عادی بدانند. اما اگر در طول دوره بارداری خود به نسبت افراد عادی بیشتر دچار تکرر ادرار شوید، به ‌احتمال بسیار زیاد دچار افزایش قند خون شده اید و کلیه‌ها برای این‌ که کارکرد بهتری داشته باشند، نیاز به تخلیه ادرار خواهند داشت.

این شرایط نگرانی‌های بسیاری در بدن یک بانوی حامله به وجود خواهد آورد. زیرا امکان دارد که باعث کاهش یافتن آب بدن آن‌ها شود. این افراد برای تامین کردن آب بدن خود نیاز به نوشیدن آب در طی دوره‌های زمانی مشخص‌ شده ای دارند.

برای این ‌که بتوانید از عوارض به وجود آمدن دیابت بارداری در امان باشید، بهتر است که از مزایای جراحی چاقی قبل ‌از اقدام به بارداری استفاده داشته باشید تا هیچ‌گاه دچار دیابت حاملگی و عوارض آن نشوید.

ادرار مکرر در طول روز
ادرار مکرر در طول روز

احساس تشنگی مداوم

کاملاً طبیعی است که بانوان در دوران حاملگی خود نیاز بیشتری به آب داشته باشند. زیرا به واسطه حجم خون، مواد اضافی از بدن آن‌ها از این طریق دفع می‌گردد.

اما طبق تحقیقاتی که در این رابطه صورت‌ گرفته است، ثابت کرده اگر شخصی دچار دیابت حاملگی و عوارض آن باشد، می‌تواند تشنگی بسیار را در طی این دوره تجربه کند. دلیل اصلی این ‌موضوع این است که به میزان زیادی قند در بدن افراد وجود دارد.

با توجه به این موضوع، سلول‌ها به واسطه آب قصد رقیق کردن خون را دارند. در این شرایط، مسئله دیابت تاثیر بسیار زیادی بر کلیه‌ها دارد و باعث می‌شود که در بدن بیمار هیچ‌گونه جذب مفیدی اتفاق نیفتد.

بنابراین بانوان در طی دوره بارداری خود باید آب کافی به بدن برسانند تا بتوانند در حین وجود دیابت بارداری، از عوارض آن در امان باشند.

هر چند که اگر بانوان قبل ‌از اقدام به بارداری از مزایای جراحی‌های چاقی بهره‌مند شوند، می‌توانند از وجود دیابت حاملگی و عوارض آن در امان باشند.

احساس تشنگی مداوم
احساس تشنگی مداوم

مشکلات در بینایی

زمان بارداری افراد شرایطی صورت می‌گیرد که تغییرات بسیاری بر هورمون‌ها وجود دارد. تاری در بینایی بانوان باردار باعث می‌شود که آن را به‌ عنوان یکی از نشانه‌های اصلی دیابت حاملگی بشمارند.

زیرا اغلب افراد هیچ اطلاعات دقیقی در رابطه با دیابت بارداری ندارند. در این‌ صورت می‌توانند از آزمایشات مربوط به دیابت حاملگی استفاده داشته باشند.

برای انجام این آزمایشات، ماده شیرین به بانوی باردار داده می‌شود تا بتوان تشخیص درستی در رابطه با واکنش‌های مربوطه در بدن فرد را تشخیص داد.

اگر هر کدام از نشانه‌های مربوط به دیابت حاملگی را تشخیص دادید، فوراً باید با پزشک در ارتباط باشید تا بتواند از آزمایشات مختلف برای شما استفاده داشته باشد. در کنار آن، تشخیص به‌ موقع باعث می‌شود تا عوارض جبران ناپذیر دیابت حاملگی در بدن شما اتفاق نیفتد.

در این شرایط اگر مستعد به دیابت حاملگی هستید، باید قبل ‌از اقدام به بارداری از مزایای جراحی چاقی بهره‌مند شوید تا از دیابت حاملگی و عوارض آن در امان باشید. دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح در راستای جراحی های چاقی می تواند به شما بهترین خدمات را عرضه کند.

مشکلات در بینایی
مشکلات در بینایی

دلیل اصلی دیابت حاملگی در چه چیزی می‌باشد؟

در حالت کلی همچنان دلیل خاصی برای به وجود آمدن دیابت حاملگی تشخیص داده نشده ‌است. در هر صورت مهم‌ترین موضوع از نظر تشخیص پزشکان، اختلالات هورمونی است که در بدن بانوان باردار اتفاق می‌افتد. زیرا در این دوره برخی از هورمون‌ها و به نسبت دیگر مواقع عادی، بیشتر ترشح خواهند شد.

در شرایط به وجود آمدن دیابت حاملگی، هورمونی که به نام لاکتوژن جفتی شناخته می‌شود، سبب افزایش یافتن مقاومت انسولین خواهد شد. این مسئله می‌تواند تاثیر زیادی روی جفت جنین داشته باشد و باعث پیشگیری از سقط‌ جنین شود.

اما امکان دارد به ‌مرور زمان، این هورمون تاثیر بسیار زیادی بر انسولین و مقاومت آن داشته باشد. وظیفه انسولین بر این است که بتواند قندهای اضافه موجود در خون را به دیگر سلول‌های مختلف بدن برساند و انرژی موجود در آن‌ها را تامین کند.

اما در شرایطی که دیابت حاملگی صورت می‌گیرد، مقاومت انسولین افزایش پیدا می‌کند و قندهای اضافی در بخش رگ‌های خونی جمع می‌شوند و تمامی آن‌ها به جنین انتقال داده می‌شود.

در شرایطی که بدن به نسبت تولید انسولین استقامت نشان بدهد، به‌ صورت غیر عادی میزان قند خون زیاد می‌شود

حال در شرایطی که بدن به نسبت تولید انسولین استقامت نشان بدهد، به‌ صورت غیر عادی میزان قند خون زیاد می‌شود و عامل مؤثری برای به وجود آمدن دیابت حاملگی و عوارض آن خواهد شد.

درست است که قطع به‌ یقین نمی‌توان در رابطه با دلایل اصلی بروز دیابت حاملگی اطلاعاتی در دسترس داشت، اما امکان دارد برخی از عوامل به وجود این بیماری کمک بسیار زیادی کند. مهم‌ترین آن‌ها به‌شرح زیر می‌باشد:

 • اضافه‌وزن قبل ‌از بارداری
 • چاقی غیر قابل ‌کنترل در دوره‌ی بارداری
 • داشتن شاخص توده بدنی ۳۰ یا بالاتر از آن
 • مصرف قند بسیار قبل و بعد و در حین دوران بارداری
 • استرس بسیار در حین دوران حاملگی
 • وراثت و ژنتیک برای مبتلا شدن به دیابت حاملگی
 • تداخل در هورمون‌های مختلف در ابتدای بارداری
 • بزرگ بودن سایز جنین و رشد غیر طبیعی آن در رحم
در شرایطی که بدن به نسبت تولید انسولین استقامت نشان بدهد، به‌ صورت غیر عادی میزان قند خون زیاد می‌شود
در شرایطی که بدن به نسبت تولید انسولین استقامت نشان بدهد، به‌ صورت غیر عادی میزان قند خون زیاد می‌شود

چه افرادی بیشتر به دیابت حاملگی دچار خواهند شد؟

یکی از مهم‌ترین مسائل که از نظر پزشکان می‌تواند افراد را با دیابت حاملگی و عوارض آن مواجه کند، چاقی و اضافه‌ وزن می‌باشد.

هنگامی ریسک ابتلا به دیابت افزایش پیدا می‌کند که میزان چربی‌ها در نواحی شکم این شخص بیشتر باشد. به ‌عنوان نمونه افرادی که دارای مشخصات زیر باشند، بیشتر در معرض خطر دیابت حاملگی هستند.

به ‌همین دلیل است که دکتر سلیمی توصیه می‌کنند از مزایای جراحی چاقی قبل ‌از اقدام به بارداری بهره‌مند شوید. زیرا استفاده از جراحی چاقی می‌تواند شرایط کاهش وزن را برای شما فراهم کند،

سپس در هنگام اقدام به بارداری از وضعیتی همچون دیابت بارداری در امان خواهید بود و می‌توانید سلامت جسمانی خود و جنین را تضمین کنید.

در هر صورت افرادی که دارای مشخصات زیر باشند، بیشتر در معرض خطر دیابت حاملگی می‌باشند:

 • بانوانی که جنین چند قلو باردار هستند.
 • بانوانی که دارای سوابق دیابت خانوادگی با بالای سن ۲۵ سال هستند.
 • بانوانی که سایز دور شکمشان بیشتر از ۸۸ تا ۹۰ سانتیمتر است.
 • افرادی که در بارداری گذشته، سوابق دیابت حاملگی داشته‌اند.
 • افرادی که در زایمان قبلی، نوزادی با بیشتر از وزن ۴ کیلوگرم دنیا آورده‌اند.
 • افرادی که دچار سقط‌ جنین یا زایمان نوزاد نابالغ شده‌اند.
 • بانوانی که بدن آن ها دچار بیماری‌هایی است که باعث مقاومت انسولین می‌شود.
در هر صورت افرادی که دارای مشخصات زیر باشند، بیشتر در معرض خطر دیابت حاملگی می‌باشند:
در هر صورت افرادی که دارای مشخصات زیر باشند، بیشتر در معرض خطر دیابت حاملگی می‌باشند:

دیابت حاملگی چه عوارضی را در بر خواهد داشت؟

برای شناخت دیابت حاملگی و عوارض آن باید بگوییم که مادران باردار مواردی همچون زایمان زودرس، پلی هیدرآمینوس یا افزایش مایع آمنیوتیک، پره اکلامپسی و اکلامپسی و دیگر موارد را تجربه خواهند کرد.

اما جنین نیز از عوارض مختلف دیابت حاملگی در امان نخواهد بود و امکان دارد که شرایطی همچون ماکروزومی یا رشد بیش ‌از اندازه جنین در رحم، سقط‌ جنین، وزن بالا هنگام تولد، ناهنجاری‌های مادرزادی و دیگر موارد نیز برای جنین اتفاق بیفتد.

در بسیاری از مواقع بعد از زایمان، تمامی نشانه‌ها و علائم دیابت حاملگی از بین خواهد رفت و بیمار موظف است تا در این زمان ۶ هفته بعد از زایمان، مجدداً آزمایش قند خون ناشتا انجام بدهد. سپس مجدداً در هر دوره سالانه این آزمایش را تکرار کند.

اما این‌ که بانوان مبتلا به دیابت حاملگی بعد از وزن نیز همچنان دچار دیابت نوع ۲ شوند، بسیار زیاد می‌باشد و این شرایط می‌تواند نگرانی‌ها و عوارضی برای مادر و فرزند در آینده به وجود بیاورد و آن‌ها را با خطرات بیشتری مواجه کند.

تمامی قندهای اضافه در بدن مادر باردار از طریق جفت به جنین خواهد رسید

مسئله و مشکل اصلی در این ‌باره این است که تمامی قندهای اضافه در بدن مادر باردار از طریق جفت به جنین خواهد رسید و این می‌تواند باعث افزایش وزن و اندازه او به نسبت سنش در رحم مادر شود.

این شرایط باعث می‌شود تا پیچیدگی‌های زایمان و خطرات آن نیز افزایش پیدا کند. بنابراین اغلب پزشکان در این مواقع به مادر باردار، پیشنهاد سزارین را خواهند داد.

اغلب جنین‌هایی که در دوره دیابت حاملگی به دنیا آمده‌اند، امکان دارد به کمبود قند خون یا هایپوگلیسمی بعد از زایمان دچار شوند. به دلیل این ‌که بدن آن‌ها هنوز عادت دارد تا میزان زیادی انسولین دریافت کند.

البته امکان دارد که برخی از جنین‌ها با گذشت زمان از این مشکل در امان باشد، اما برخی از آن‌ها نیز در آینده دچار مشکلات بسیار خواهد شد. اغلب افراد به دنبال راهی برای پیشگیری از دیابت حاملگی می باشند.

برای استفاده از مزایای جراحی چاقی می توانید از تخصص های دکتر سلیمی بهره مند شوید تا از دیابت حاملگی و عوارض آن در امان باشید.

تمامی قندهای اضافه در بدن مادر باردار از طریق جفت به جنین خواهد رسید
تمامی قندهای اضافه در بدن مادر باردار از طریق جفت به جنین خواهد رسید

دیگر عوارض دیابت حاملگی

از مهم‌ترین عوارض جانبی دیابت حاملگی می‌توان به مواردی همچون مرده‌زایی در ۴ هفته آخر، سندروم زجر تنفسی نوزاد، افزایش وزن نوزاد هنگام تولد، زایمان زودرس، پایین بودن قند نوزاد هنگام تولد، احتمال تشنج و دیگر موارد اشاره کرد.

اغلب فرزندانی که از مادران مبتلا به دیابت حاملگی متولد می‌شوند، در آینده دچار چاقی و دیابت نوع ۲ خواهند شد. به‌ غیر از تمام این موارد، افزایش یافتن میزان قند خون در مادران باردار دیابتی می‌تواند احتمال بروز نارسایی قلبی در نوزادان را بیشتر کند.

طبق تحقیقاتی که متخصصین در رابطه با عوارض دیابت حاملگی انجام داده‌اند، حدوداً خطرات مربوط به افزایش قند خون و دیابت حاملگی می‌تواند ۸ درصد نارسایی قلبی برای نوزادان را بیشتر کند.

در صورتی ‌که هیچ ‌گونه درمانی برای دیابت حاملگی صورت نگیرد، خطر سقط، معلولیت‌های جنین، عفونت‌های ادراری، احتمال به دیابت و چاقی کودک در بزرگسالی بیشتر خواهد شد. دیابت در بارداری می‌تواند میزان عفونت‌های ادراری برای مادر را نیز افزایش بدهد و در آینده او را به مشکل فشار خون بالا مبتلا کند.

در آینده امکان دارد زایمان‌های سخت‌تری به دلیل وجود عفونت‌های رحمی برای مادر دیابتی صورت بگیرد

همچنین در آینده امکان دارد زایمان‌های سخت‌تری به دلیل وجود عفونت‌های رحمی برای مادر دیابتی صورت بگیرد. برای این ‌که بتوانید از تمامی این شرایط در امان باشید، می‌توانید از مزایای جراحی چاقی قبل ‌از اقدام به بارداری استفاده داشته باشید.

زیرا یکی از مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن دیابت حاملگی، اضافه‌ وزن و چاقی در طی این دوره می‌باشد. اما در صورتی ‌که بتوانید از جراحی چاقی استفاده داشته باشید، به کاهش وزن خواهید رسید که تمامی این عوارض را نیز از بین خواهد برد.

در این راستا تخصص های دکتر سلیمی می تواند به شما برای برطرف کردن دیابت حاملگی و عوارض آن کمک بسیاری کند. به کمک دکتر سلیمی، می توانید از انواع جراحی های چاقی بهره مند شوید.

در آینده امکان دارد زایمان‌های سخت‌تری به دلیل وجود عفونت‌های رحمی برای مادر دیابتی صورت بگیرد
در آینده امکان دارد زایمان‌های سخت‌تری به دلیل وجود عفونت‌های رحمی برای مادر دیابتی صورت بگیرد

دیابت حاملگی چه تأثیری روی جنین خواهد داشت؟

کاملاً طبیعی است که جنینی که در بطن مادر با دیابت حاملگی وجود دارد، از عوارض دیابت حاملگی بی ‌بهره نخواهد ماند. زیرا تمامی موادی که به بدن مادر می‌رسد، به ‌صورت ناخودآگاه در بدن جنین تاثیرگذار می‌باشد و این دسته از عوارض دیابت، امکان دارد که روی بدن جنین مؤثر واقع شود.

شاید این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که تمامی این قندهای اضافه در یک بانوی باردار به کجا انتقال داده می‌شود؟ بهتر است بدانید که تمامی این قندها در بدن جنین ذخیره خواهد شد و کمک می‌کند تا باعث رشد بی‌اندازه جنین شود. این مشکل می‌تواند معضل بسیار بزرگی در هنگام زایمان باشد.

نگرانی دیابت حاملگی برای بانوان

هنگامی ‌که در دوره حاملگی به سر می‌برید، به دلیل وجود دیابت، تغییرات بسیاری در رشد جنین صورت می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین تغییرات، مواردی است که باعث نوسان پیدا کردن کاهشی و یا افزایش قند خون می‌باشد. اگر زنگ خطر دیابت بارداری در بدن شما به ‌وجود آمده باشد، قطعا عوارض بسیار زیادی از آن را مشاهده خواهید کرد.

دیابت حاملگی و عوارض آن بسیار نگران‌کننده می‌باشد. بنابراین باید از آزمایشات و معاینات دوره‌ای برای تشخیص به هنگام دیابت حاملگی استفاده داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید آن را درمان کنید. البته اگر قبل از دوره‌ی بارداری از مزایای جراحی چاقی بهره‌مند شوید، این موضوع می‌تواند برای جلوگیری از دیابت حاملگی به شما کمک کند.

اغلب بانوانی که در طی دوره‌ی زمانی خاص از بیماری خود آگاه شده‌اند، توانستند نوزادانی سالم به دنیا بیاورند و هیچ کدام از این جنین‌ها درگیر هیچ مشکلی نشده‌ است.

بنابراین هنگامی ‌که دچار دیابت حاملگی شدید، جای نگرانی نیست، بلکه باید با یک متخصص همچون دکتر سلیمی در این زمینه مشورت داشته باشید تا بتوانید در کنترل دیابت موفق باشید.

نگرانی دیابت حاملگی برای بانوان
نگرانی دیابت حاملگی برای بانوان

شایع‌ترین عوارض دیابت حاملگی روی جنین

از نظر دکتر سلیمی، در حالت طبیعی می‌توان مهم‌ترین و شایع‌ترین عوارض موجود در دوران دیابت بارداری و عوارض آن روی جنین را به موارد زیر ربط داد.

 • رشد بیشتر از اندازه طبیعی جنین
 • آسیب‌ رساندن به دلیل افزایش سایز نوزاد در حین زایمان
 • کم شدن میزان قند خون و مواد معدنی در هنگام زایمان
 • افزایش میزان بروز زردی در نوزادان دیابت حاملگی
 • نارس بودن و تولد زودرس برای نوزادان دیابت حاملگی
 • به وجود آمدن اختلالات تنفسی برای نوزادان دیابت حاملگی
 • افزایش احتمال ابتلا به دیابت و چاقی برای نوزادان
شایع‌ترین عوارض دیابت حاملگی روی جنین
شایع‌ترین عوارض دیابت حاملگی روی جنین

دیابت حاملگی چه تأثیری بر مادر خواهد داشت؟

اگر شما نیز یکی از مبتلایان به دیابت حاملگی می‌باشید و هیچ توجهی برای درمان و کنترل آن نداشته باشید، قطعا به دلیل افزایش یافتن میزان قند خون در طی دوران حاملگی دچار خطرات و معضلات خواهید شد.

در چنین شرایطی، هنگامی‌ که لوزالمعده و پانکراس قدرت تولید انسولین کافی در بدن ندارد، برای ‌این که بدن بتواند میزان قند خون اضافی را کنترل کند، آن را به بدن جنین انتقال می‌دهد که این مسئله می‌تواند به‌ خودی‌ خود عوارض بسیاری برای جنین داشته باشد. از این دسته از عوارض که بر اثر دیابت حاملگی صورت می‌گیرد، در مطالب بالا گفتیم.

اما مادر نیز در دوران بارداری خود دچار عوارض‌ بسیار زیادی خواهد شد. بنابراین با شناخت دیابت حاملگی و عوارض آن می‌توان از راهکارهای درمانی همچون استفاده از جراحی‌های چاقی برای کنترل اضافه ‌وزن و پیشگیری از دیابت حاملگی استفاده داشته باشید.

برای بهره گرفتن از این جراحی ها، تخصص های دکتر سلیمی می تواند به شما کمک کند.

از جمله مسائلی که امکان دارد در بدن مادر در طی دوره دیابت حاملگی بروز پیدا کند، موارد زیر شمرده می‌شود.

 • افزایش یافتن میزان فشار خون و دفع پروتئین از طریق ادرار
 • افزایش یافتن وزن بیش‌ از حد و غیر طبیعی نوزاد
 • مجبور به انجام سزارین
 • به وجود آمدن افسردگی
 • مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ در آینده
 • نگرانی در رابطه با آینده فرزند خود

با توجه به این ‌که عوارض حاصل ‌شده از دیابت حاملگی بسیار زیاد می‌باشد، برای این‌ که بتوانید از تمامی این موارد در امان باشید، باید بتوانید وزن و چاقی خود را کنترل کنید.

مهم‌ترین مسئله برای کنترل چاقی، استفاده از جراحی‌های چاقی می‌باشد. وجود این جراحی‌ها می‌تواند افراد را به اندام دلخواه برساند و آن‌ها را به مزایای بسیاری برساند.

بنابراین قبل‌ از اقدام به بارداری بهتر است از جراحی چاقی استفاده داشته باشید تا هیچ‌گاه دچار دیابت حاملگی و عوارض آن نشوید. دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح در کنار شماست تا از عوارض دیابت حاملگی با استفاده از جراحی های چاقی جلوگیری کند.

از جمله مسائلی که امکان دارد در بدن مادر در طی دوره دیابت حاملگی بروز پیدا کند، موارد زیر شمرده می‌شود.
از جمله مسائلی که امکان دارد در بدن مادر در طی دوره دیابت حاملگی بروز پیدا کند، موارد زیر شمرده می‌شود.

چگونه می‌توان از دیابت حاملگی جلوگیری کرد؟

قطع به ‌یقین علائم و نشانه‌های دیابت حاملگی همگی خاموش می‌باشند. زیرا تمامی علائم ذکر شده در این مطلب امکان دارد برای اغلب بانوان باردار اتفاق بیفتد.

بنابراین نمی‌توان به سادگی تشخیص داد که چه شخصی و چه در دوره‌ی بارداری خود دچار دیابت حاملگی شده است. بهتر است برای پیشگیری از دیابت بارداری به پزشک مراجعه کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله زنان چاق و بارداری را مطالعه کنید.

رژیم غذایی سالم

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند به شما کمک کند تا از وجود دیابت حاملگی پیشگیری کنید، رژیم غذایی سالم می‌باشد. زیرا کنترل وزن و اضافه‌وزن می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر دیابت حاملگی داشته باشد.

اگر اشخاصی که مستعد چاقی و اضافه‌ وزن هستند، قبل ‌از باردار شدن اقدامات مربوط به کاهش وزن را بگیرند، نتیجه بهتری در دوره‌ی بارداری خود کسب خواهند کرد و قطعا دچار عوارض ناگوار دیابت حاملگی نخواهند شد.

اما برای این‌ که از دیابت بارداری پیشگیری کنید، بهتر است تا قبل از دوره‌ی بارداری تحرک داشته باشید و هر گونه استرس و اضطراب را از خود دور کنید.

یکی از راه‌های برطرف نمودن چاقی و اضافه‌وزن قبل‌ از اقدام به بارداری، استفاده از جراحی‌های چاقی و بهره‌گیری از مزایای آن‌ها می‌باشد.

رژیم غذایی سالم
رژیم غذایی سالم

البته باید از تخصص های یک پزشک حاذق همچون دکتر سلیمی نیز کمک بگیرید. این شرایط می‌تواند به‌ عنوان راهکاری برای پیشگیری از دیابت حاملگی و عوارض آن باشد.

مراجعه به متخصص تغذیه

در شرایطی که به دیابت حاملگی مبتلا شده‌اید، باید حتما عوارض آن را جدی بگیرید. برای مهار کردن عوارض آن نیاز به کمک گرفتن از تخصص‌های یک پزشک تغذیه دارید تا بتواند یک رژیم غذایی اصولی را برای درمان شما فراهم سازد.

مهم‌ترین نکته در درمان دیابت حاملگی، تعیین شاخص توده بدنی شما می‌باشد. در این شرایط، پزشک با استفاده از قد و وزن می‌تواند محدوده سلامتی شما را بسنجد و آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار بدهد.

سپس بر اساس شرایط شما از رژیم‌های غذایی متعادل‌سازی در دوره بارداری استفاده خواهد کرد. این رژیم‌ها شامل تمامی مواد غذایی همچون کربوهیدرات، پروتئین و سبزیجات خواهد شد. کاهش دادن مصرف روغن در برنامه غذایی یک بانوی باردار مبتلا به دیابت بسیار تاثیر گذار می‌باشد.

در این مواقع بهتر است که به ‌جای استفاده از چربی‌های اشباع‌ شده، از چربی‌هایی که منابع گیاهی دارند، بهره بگیرید. استفاده از این نوع چربی‌ها بسیار برای بدن مفید است و باعث به وجود آمدن هیچ مشکلی در بدن نخواهد شد.

مراجعه به متخصص تغذیه
مراجعه به متخصص تغذیه

استفاده از جراحی چاقی

به توصیه پزشکان، یکی از مهم‌ترین موارد که می‌تواند تاثیر بسیاری بر پیشگیری از دیابت حاملگی داشته باشد، برطرف نمودن چاقی‌ها و اضافه‌وزن ها می‌باشد. برخی از افراد قبل ‌از اقدام به بارداری به‌ حدی دچار اضافه وزن و چاقی هستند که این مسئله کاملاً مشهود است که در دوره بارداری خود دچار دیابت حاملگی و عوارض آن خواهند شد.

این دسته از افراد قبل ‌از اقدام به بارداری باید تحت نظارت یک پزشک متخصص قرار بگیرند تا بتوانند در درمان چاقی‌ها و اضافه‌وزن های خود موفق باشند.

هر چند استفاده از جراحی چاقی یک راهکار اصولی‌تر برای برطرف نمودن اضافه وزن‌های بدن می‌باشد و کمک می‌کند تا قبل ‌از اقدام به بارداری، افراد از مزایای این جراحی‌ها بهره‌مند شوند و در طول بارداری خود دچار دیابت حاملگی و دیگر مشکلات و معضلات اضافه‌وزن نشوند.

بنابراین می‌توان از این راهکار اصولی و ساده نیز به‌ منظور پیشگیری از دیابت حاملگی و عوارض آن استفاده داشته باشید. اغلب افراد به دنبال راهی برای پیشگیری از دیابت حاملگی می باشند. برای استفاده از مزایای جراحی چاقی می توانید از تخصص های دکتر سلیمی بهره مند شوید تا از دیابت حاملگی و عوارض آن در امان باشید.

استفاده از جراحی چاقی
استفاده از جراحی چاقی

ورزش‌های مناسب پیشگیری از دیابت حاملگی

بسیاری از ورزش‌های مناسب طبق نظر پزشک برای عدم ابتلا به دیابت حاملگی تاثیر گذار می‌باشد. در صورتی ‌که از نظر پزشک انجام این ورزش‌ها برای شما بلامانع باشد، می‌توانید روزانه به مدت ۳۰ دقیقه پیاده‌روی تند داشته باشید.

برای درمان و پیشگیری از دیابت حاملگی و عوارض آن، پیاده‌روی یک راهکار مؤثر و مفید می‌باشد. زیرا می‌تواند در پایین نگه ‌داشتن وزن در حد متعادل کمک کند.

کنترل وزن یکی از مهم‌ترین راه ‌حل‌ها برای پیشگیری از ابتلا به دیابت حاملگی می‌باشد. مسئله مهم این است که بدانید استفاده از ورزش حتی در دوره بارداری اگر با قصد کاهش وزن صورت نگیرد، می‌تواند شرایط حساسیت بدن را در مقابل هورمون انسولین کمتر کند و تاثیر بسیار زیادی بر بهبودی افراد خواهد داشت. پس می‌توانید از این نکته مهم استفاده داشته باشید.

برای این‌ که از ورزش‌های متنوع بهره ببرید، نیاز به عضو شدن در باشگاه‌ها ندارید و می‌توانید با ساده‌ترین راه‌حل ممکن یعنی استفاده از پیاده‌روی به مدت ۳۰ دقیقه و یک رژیم غذایی اصولی در کاهش وزن خود موفق باشید تا خطر ابتلا به دیابت حاملگی و عوارض آن را به حداقل برسانید.

ورزش‌های مناسب پیشگیری از دیابت حاملگی
ورزش‌های مناسب پیشگیری از دیابت حاملگی

شرایط دیابت حاملگی بعد از زایمان چگونه می‌باشد؟

یک سوال مهم که در ذهن بسیاری از افراد شکل می‌گیرد، این است که آیا دیابت حاملگی بعد از زایمان نیز همچنان باقی خواهد ماند؟ برای پاسخ به این پرسش باید بگوییم که عموماً بعد از وضع حمل، دیابت بارداری از بین خواهد رفت.

به دلیل این ‌که مهم‌ترین عامل مؤثر برای به وجود آمدن دیابت حاملگی، عدم تحرک و اضافه‌ وزن می‌باشد. امکان دارد در صورت رعایت نکردن فرد و در چند سال آینده، منجر به دیابت نوع ۲ شود.

بیشتر از نیمی از این بانوان در طی ۲۰ سال آینده بعد از زایمان خود دچار دیابت نوع ۲ شده‌اند. بنابراین این افراد نیاز دارند که حتما از یک راهکار اصولی و مطمئن برای کنترل وزن خود استفاده داشته باشند.

درست است که قبل ‌از اقدام به بارداری نیاز به استفاده از جراحی‌های چاقی برای کنترل اضافه ‌وزن خود دارید، اما در هر صورت برای عدم ابتلا به دیابت نوع ۲ بعد از دیابت حاملگی می‌توانید از جراحی‌های چاقی نیز بهره‌مند شوید.

برای این‌ که نوزاد از هر خطری بعد از دیابت حاملگی در امان باشد، باید به ‌صورت مرتب قند خون او بین ۴ تا ۱۴ هفته بعد از زایمان اندازه‌گیری گردد.

این تست باید در طی سالیان متوالی نیز همچنان پابرجا باقی بماند. تمامی بانوانی که با دیابت حاملگی نوزاد خود را به دنیا آورده‌اند، نباید از این‌ موضوع غافل شوند که امکان دارد در صورت عدم رعایت، در طی سالیان آینده دچار دیابت نوع ۲ شوند.

شرایط دیابت حاملگی بعد از زایمان چگونه می‌باشد؟
شرایط دیابت حاملگی بعد از زایمان چگونه می‌باشد؟

برای درمان دیابت حاملگی، چه روش‌هایی پیشنهاد می‌شود؟

هنگامی‌که دچار دیابت حاملگی و عوارض آن شده‌اید، مهم‌ترین نکته این است که فورا اقدامات درمانی را فراهم کنید تا بتوانید در کنترل دیابت حاملگی موفق باشید.

به دلیل این ‌که اگر شرایط کافی را برای کنترل دیابت فراهم نکنید، امکان دارد این مسئله روی تکامل بدن جنین تاثیرگذار باشد و تمامی عوارض موجود دیابت حاملگی بر جنین و مادر مشاهده شود.

هنگامی ‌که بحث کنترل دیابت حاملگی به میان می‌آید، منظور این است که تمامی اقدامات لازم برای تبیین نگه ‌داشتن سطح قند خون را انجام بدهید. برای این ‌که در این امور موفق باشید، می‌توانید از نکاتی که در ادامه این مبحث ذکر می‌کنیم، استفاده داشته باشید.

 • تحت نظر یک کارشناس تغذیه از یک برنامه غذایی صحیح و سالم پیروی کنید.
 • اگر هیچ‌گونه منعی برای ورزش در دوران حاملگی خود ندارید، از ورزش‌های مناسب استفاده کنید.
 • اگر با استفاده از رژیم غذایی و ورزش نمی‌توانید در کنترل قند خون موفق باشید، باید از داروهای تزریقی یا خوراکی همچون متفورمین یا انسولین استفاده داشته باشید. البته این داروها باید طبق نظر پزشک تجویز گردد.
 • برای کنترل بهتر قند خون، نیاز است که به ‌صورت منظم از پایش قند خون استفاده کنید.

حال در ادامه، توضیح مختصری در رابطه با هر کدام از روش‌های ارائه ‌شده برای درمان دیابت حاملگی و عوارض آن خواهیم داشت.

برنامه غذایی برای بانوان مبتلا به دیابت حاملگی

هنگامی ‌که درگیر دیابت حاملگی شده‌اید، مصرف غذاهای فیبردار در برنامه غذایی شما می‌تواند کمک بسیار زیادی در کنترل قند خون موجود در این دوران کند. بنابراین شما قادر هستید که از تمامی گروه‌های غذایی در رژیم غذایی خود استفاده داشته باشید.

مساله مهم این است که حجم وعده‌های مصرفی خود را کاهش دهید تا بتوانید بیشتر از ۳ وعده در طول روز مصرف کنید. مواد غذایی که شامل شکر، خرما، عسل و دیگر موارد می‌باشند، باید طبق نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرند.

در بسیاری از مواد غذایی که حاوی نشاسته هستند، میزان زیادی قند دریافت می‌شود. مواد غذایی همچون نان، برنج، ماکارونی و دیگر موارد باید طبق نظر پزشک در این دوره برای درمان مورد استفاده قرار بگیرند.

همان‌طور که گفتیم، فیبرها در مواد غذایی مسئله بسیار مهمی در دوره‌ دیابت حاملگی می‌باشد. بنابراین می‌توانید از در کنار آن‌ها از مواردی همچون سبزی، حبوبات، غلات و میوه‌ها استفاده داشته باشید. به نسبت گذشته، مصرف لبنیاتی همچون شیر را در دوره دیابت حاملگی خود افزایش دهید.

حتما این نکته را در نظر داشته باشید که رژیمی متعادل و مناسب می‌باشد که بتواند تمامی نیازهای بدن مادر و جنین را تأمین کند و باعث کنترل و متعادل‌ سازی قند خون مادر در دوره بارداری شود.

این ‌که وزن فرد ثابت بماند یا در طول دوره بارداری کاهش پیدا کند، امری طبیعی و مطلوب نیست. طبق نظر دکتر سلیمی می توانید در کنترل و درمان دیابت موفق باشید و سلامتی خود را بازیابید.

برنامه غذایی برای بانوان مبتلا به دیابت حاملگی
برنامه غذایی برای بانوان مبتلا به دیابت حاملگی

ورزش مناسب برای کنترل و درمان دیابت حاملگی

در مطالب گذشته در رابطه با پیشگیری از دیابت حاملگی، گفتیم که استفاده از فعالیت‌های بدنی تا چه اندازه می‌تواند باعث جلوگیری از دیابت حاملگی شود.

اما برخی از افراد تصور می‌کنند که با وجود بارداری دیگر قادر به ورزش کردن نیستند. در صورتی ‌که انجام فعالیت‌های ورزشی تاثیر بسیار زیادی در زمان مناسب برای کنترل دیابت حاملگی خواهد داشت.

استفاده از حرکات ورزشی مناسب برای تمامی بانوان باردار به واسطه پزشکان و تشخیص آن‌ها می‌تواند بهترین نتیجه را در کنترل دیابت حاملگی داشته باشد.

در این دوران، فعالیت‌های ورزشی همچون پیاده‌روی و ورزش‌های هوایی تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت. بهتر است که مدت ‌زمان هر ورزش حداقل ۳۰ دقیقه باشد تا بتواند نتیجه بهتری برای کنترل دیابت حاملگی داشته باشد.

پایش قند خون برای کنترل دیابت حاملگی

از طریق گلوکزمتر می‌توان به پایش قند خون در منزل پرداخت. پزشک به شما توصیه می‌کند تا جدول‌هایی از قبل آماده کنید که در طول روز میزان قند خون خود را در بازه‌های زمانی مختلف اندازه‌گیری و یادداشت کنید.

سپس با گذشت مدت ‌زمانی همچون ۷ روز می‌توانید جدول مربوطه را به پزشک خود نشان بدهید تا تشخیص درستی در رابطه با کنترل دیابت حاملگی برای شما داشته باشد و کمک کند که بتوانید در این دوره سلامت خود و جنین را تضمین نمایید.

لطفا از پست دوره نقاهت عمل اسلیو معده دیدن کنید.

پایش قند خون برای کنترل دیابت حاملگی
پایش قند خون برای کنترل دیابت حاملگی

درمان و کنترل دیابت حاملگی با دارو

در صورتی ‌که پزشک صلاح بداند، از داروها برای تجویز دیابت حاملگی استفاده خواهد کرد. البته باید بدانید که تزریق انسولین و یا استفاده از داروهای مختلف در صورتی ‌که طبق تجویز پزشک صورت‌ گرفته باشد، برای کنترل دیابت حاملگی و عوارض آن هیچ ‌گونه خطر و یا نگرانی برای جنین و مادر نخواهد داشت و می‌توانند با خیالی آسوده از این درمان مؤثر و مفید در کنار دیگر موارد استفاده داشته باشند.

هر چند که اگر از قبل در کنترل وزن خود و اقدامات جراحی چاقی فعالیت داشته باشید، می‌توانید از مزایای آن استفاده کنید و هرگز درگیر دیابت حاملگی و عوارض آن نخواهید شد. اما در صورتی ‌که هر کدام از راهکارهای درمانی جواب ندهد، دکتر سلیمی مصرف داروهای مختلف را در نظر خواهد گرفت.

زیرا برخی از راهکارهای دیگر هیچ نتیجه‌ای برای کنترل دیابت بارداری نخواهند داشت و مادر باید از روش‌هایی همچون تزریق انسولین یا داروهای مختلف استفاده داشته باشند.

داروهای خوراکی که طبق تجویز پزشک صورت می‌گیرد، همچون متفورفرمین می‌توانند در شرایط دیابت حاملگی تاثیرگذار باشند. چگونگی تزریق انسولین توسط پزشک به شما آموزش داده خواهد شد تا بتوانید در طی دوره بارداری خود سلامتی خود و کودک را حفظ کنید.

نباید از این ‌موضوع غافل شوید که تزریق انسولین می‌تواند معجزه کند

البته نباید از این ‌موضوع غافل شوید که تزریق انسولین می‌تواند معجزه کند. زیرا شما همچنان نیاز به پیروی کردن از یک رژیم غذایی خوب و ورزش دارید تا بتوانید نتیجه بهتری از درمان بگیرید.

تضمین می‌کنیم که تزریق انسولین نمی‌تواند هیچ‌گونه ضرری برای مادر و جنین داشته باشد. به دلیل این ‌که از طریق رگ‌های خونی، انسولین به جفت جنین منتقل نخواهد شد.

به ‌غیر از آن، فواید تزریق انسولین برای کنترل و درمان بیماری دیابت به حدی بسیار بالا می‌باشد که اغلب پزشکان از این راهکار مفید استفاده خواهند داشت.

اغلب افراد به دنبال راهی برای پیشگیری از دیابت حاملگی می باشند. برای استفاده از مزایای جراحی چاقی می توانید از تخصص های دکتر سلیمی بهره مند شوید تا از دیابت حاملگی و عوارض آن در امان باشید.

نباید از این ‌موضوع غافل شوید که تزریق انسولین می‌تواند معجزه کند
نباید از این ‌موضوع غافل شوید که تزریق انسولین می‌تواند معجزه کند

جمع‌بندی مطالب

تلاش کردیم در این مبحث، اطلاعات کلی در رابطه با دیابت حاملگی و عوارض آن در اختیار شما بگذاریم. این ‌که بتوانید دانش و اندوخته‌های خود را در زمینه این مطلب افزایش دهید، به شما کمک می‌کند تا قبل از اقدامات مربوط به بارداری از تمامی راهکارهای مفید برای جلوگیری از دیابت حاملگی استفاده داشته باشید.

هنگامی‌ که در رابطه با علائم و شرایط تشخیص دیابت حاملگی اطلاع داشته باشید، در زمان مشخص ‌شده به کنترل آن خواهید پرداخت. برای شناخت بیشتر دیابت حاملگی می‌توانید از آزمایشات مربوط به این دوره استفاده کنید.

البته نباید این ‌موضوع را از یاد ببرید که متخصصین و پزشکان، نکات بسیار ارزنده‌ای در زمینه آزمایشات انجام‌ شده برای درمان دیابت حاملگی به شما ارائه می‌دهند که توجه به آن‌ها می‌تواند نتیجه بهتری را برای سلامتی شما داشته باشد.

در صورتی ‌که از نشانه‌های مختلف روی بدن خود متوجه شدید که دچار دیابت حاملگی شده‌اید، باید هر چه سریع‌تر تحت نظر یک پزشک باشید تا از آزمایشات مختلف دوره ای بهره‌مند شوید.

یک معضل مهم که می‌تواند به عامل مؤثری برای به وجود آمدن دیابت حاملگی و عوارض آن باشد

البته همچنان پیشگیری بهتر از درمان می‌باشد. یک معضل مهم که می‌تواند به عامل مؤثری برای به وجود آمدن دیابت حاملگی و عوارض آن باشد، چاقی و اضافه ‌وزن های قبل از دوره بارداری می‌باشد. این‌ که شخص بتواند قبل‌ از اقدام به بارداری به کاهش وزن مناسبی برسد، نتیجه بهتری در دوره‌ی بارداری او خواهد گذاشت.

برای رسیدن به کاهش وزن می‌توانید از جراحی‌های چاقی که فواید و مزایای بسیار زیادی دارند، استفاده داشته باشید تا باعث جلوگیری از دیابت حاملگی و عوارض آن شود. در هر صورت شناخت به‌ موقع و کنترل بیماری دیابت در دوران حاملگی تاثیر بسیار زیادی بر سلامت مادر و جنین خواهد داشت.

امیدواریم که استفاده از این مطلب برای شما مثمر ثمر بوده باشد تا در دوره‌ی بارداری خود بتوانید با کمک دکتر سلیمی در سلامت کافی به سر ببرید و نوزاد خود را با بهترین شرایط ممکن به دنیا بیاورید.

از جمله مواردی که بعد از عمل بای پس معده برای بهتر شدن حال بیمار توصیه می شود دوره نقاهت می باشد که در این خصوص برای دانستن این موضوع پست دوره نقاهت عمل بای پس معدهرا مطالعه کنید.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید