دیابت جوانی

دیابت، علاوه بر افزایش قند خون، می تواند عوارض و بیماری های مختلفی را به وجود آورد. در این مقاله، میخواهیم بررسی کامل مسئله دیابت جوانی بپردازیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

بیماری دیابت، یکی از بیماری ها و عارضه شایع در دنیا است. بیش از صدها میلیون نفر در دنیا، به بیماری دیابت مبتلا شده اند. دیابت، زمینه ساز افزایش قند خون، کاهش واکنش بدن نسبت به انسولین و کاهش ترشح انسولین نیز می باشد.

دیابت، براساس مواردی، دارای انواع مختلفی است. متاسفانه دیابت و ابتلا به آن، هیچ گونه رده سنی مشخصی ندارد و هر فردی در هر سنی، می تواند به این عارضه مبتلا شود. دیابت در جوانان نیز، یکی از مشکلات رایج در این بازه زمانی و سنی است و بسیاری از جوانان، ممکن است به انواع دیابت دچار شوند.

دیابت جوانی
دیابت جوانی

همچنین در این مقاله، در خصوص علائم دیابت جوانی، دلایل بروز این عارضه و عوارض آن، مباحثی را عنوان خواهیم کرد. بنابراین اگر از دیابت رنج می برید و یا نگران این مسئله هستید که در جوانی به دیابت مبتلا نشوید، تا انتهای مقاله، با ما بمانید.

پیشنهاد می کنیم از پست آیا استرس باعث لاغری میشود دیدن کنید.

دیابت جوانی چیست؟

تحقیقات و بررسی های متعددی در خصوص مسئله دیابت جوانی انجام شده است. دیابت، یکی از عارضه های شایع در دنیا است و هر بازه سنی را می تواند درگیر خود نماید. دیابت جوانی، ناشی در اثر عوامل متعددی مانند سبک زندگی نادرست، ژنتیک، چاقی شدید، عدم رعایت رژیم غذایی و … به وجود می آید.

افرادی که در سنین جوانی به دیابت مبتلا می شوند، بدن آنها قادر به تولید به اندازه هورمون انسولین نخواهد بود. از آنجایی که این هورمون، در لوزالمعده ترشح می شود، اخلال در عملکرد آن، باعث ترشح کم انسولین خواهد شد. در نتیجه، میزان گلوکز موجود در خون، افزایش پیدا می کند و به اصطلاح، فرد دچار افزایش قند خون شده است.

این مشکلات و عارضه ها می تواند تا قبل از سن 30 سالگی نیز رخ دهد و یا در سال های بعد از آن نیز به شکل دیگر بروز کند. بنابراین، ممکن است دیابت جوانی، در ابتدا بدون علائم باشد.

از آنجایی که در سنین جوانی، احتمال ابتلا به بیماری های مختلف کمتر است و بدن از سیستم ایمنی قوی تری برخوردار است، در صورت بروز دیابت، ممکن است تا مدت ها، بدون علامت باشد.

بنابراین لازم است در خصوص برخی علائم هر چند خفیف در خصوص دیابت، دقت لازم را داشت. در این مقاله، در خصوص علائم دیابت در زمان جوانی هم توضیحاتی ارائه می شود.

خوشبختانه، روش های درمان و کنترل دیابت در جوانی نیز  وجود دارد. از تزریق انسولین تا مصرف داروهای مختلف، یا رعایت رژیم غذایی و ورزش، می تواند جزو موارد درمانی دیابت جوانی باشد. پزشکان و متخصصین حوزه غدد در زمینه دیابت، تبحر و تخصص دارند که می توانند کمک زیادی در زمینه درمان این عارضه انجام دهند.

کدام نوع از انواع دیابت، در بین جوانان شایع است؟

هر کدام از انواع دیابت بر اساس شرایط خاص و شرایط خود، می تواند برای هر فردی رخ دهد. افراد در سنین مختلف از جمله در سنین جوانی، ممکن است بر اثر عوامل مختلفی، به انواع دیابت مبتلا شوند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بیشترین نوع دیابتی که جوانان به آن مبتلا می شوند، مربوط به دیابت نوع یک است. دیابت نوع یک، نوعی بیماری خود ایمنی محسوب می شود که سیستم ایمنی بدن، به پانکراس حمله می کند و سلول های تولید کننده انسولین را از بین خواهد برد.

کدام نوع از انواع دیابت، در بین جوانان شایع است؟
کدام نوع از انواع دیابت، در بین جوانان شایع است؟

بنابراین، میزان ترشح انسولین کاهش پیدا می کند و در نتیجه، افزایش میزان قند خون رخ خواهد داد و در نهایت، دیابت جوانی رخ می دهد. در بسیاری از مواقع، ممکن است دیابت نوع یک در جوانان بدون علامت باشد و مشکل خاصی را برای فرد به وجود نیاورد.

همچنین، ممکن است دیابت جوانی، به صورت خفیف ظاهر شود و تا سال ها، بدون علائم و مشکل در بدن فرد باقی بماند. به همین دلیل، لازم است برخی علائم حتی بی مورد نیز جدی گرفته شود و با انجام آزمایشات مختلف از جمله آزمایش هموگلوبین خون، آزمایش تحمل گلوکز و …، تشخیص درست و اولیه را در خصوص دیابت جوانی انجام داد.

مهمترین علائم دیابت جوانی چیست؟

شناخت علائم دیابت جوانی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا تشخیص به موقع این علائم و انجام آزمایشات تشخیصی در خصوص بیماری دیابت، می تواند در روند درمان سریع تر و بهتر این مشکل، تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. علائم دیابت در جوانی، مشابه علائم عمومی این بیماری است و همچنین این علائم می تواند برای برخی افراد متفاوت باشد و هر فردی با فرد دیگر، دارای علائم خاص خود باشد.

مهمترین علائم دیابت جوانی چیست؟
مهمترین علائم دیابت جوانی چیست؟

در حال حاضر، با توجه به سبک زندگی نادرست و مشکلات دیگر، دیابت جوانی، روز به روز در حال بیشتر شدن است.

در ادامه، به برخی از مهمترین علائم دیابت جوانی اشاره خواهیم کرد. این علائم، عبارتند از:

  • خستگی خفیف و ممتد
  • احساس گرسنگی و تشنگی بیش از اندازه
  • کاهش وزن بدون دلیل و بی مورد
  • بروز خستگی های شدید در موارد حاد
  • بوی میوه در تنفس فرد
  • ایجاد مشکلات بینایی از جمله تاری دید
  • ایجاد عفونت قارچی در زنان

این علائم، می تواند جزو مهمترین علائم دیابت در بین جوانان باشد و فرد را درگیر دیابت کند. لازم است بدانید که دیابت نوع یک که بیشتر در جوانان رخ می دهد، اغلب در سنین پایین، چنین علائمی را ایجاد می کند که باید به آن توجه کرد و با پزشکان متخصص در این زمینه، مشورت های لازم را انجام داد. حال در ادامه مقاله، به بررسی دو عامل مهم ایجاد این نوع از دیابت، یعنی رژیم غذایی و استرس، می پردازیم.

چگونه رژیم غذائی نامناسب منجر به دیابت جوانی می شود؟

از اصلی ترین و مهمترین دلایل ایجاد دیابت جوانی، رژیم غذایی نادرست است. تمامی مواد غذایی که ما مصرف می کنیم و در دستگاه گوارش ما هضم می شود، به قند تبدیل خواهد شد. دلیل آن هم تامین انرژی سلول های بدن است و گلوکز یا همان قند تبدیل شده، در بدن وارد سلول ها می شود و باعث تامین انرژی سلول ها می شود.

چگونه رژیم غذائی نامناسب منجر به دیابت جوانی می شود؟
چگونه رژیم غذائی نامناسب منجر به دیابت جوانی می شود؟

در این بین، هورمون انسولین نقش مهمی در کنترل این قندها دارد و مانع بروز افزایش قند خون می شود. حال اگر ما اقدام به مصرف مواد غذایی نادرست و به خصوص مواد غذایی حاوی قند و شیرینی فراوان کنیم، میزان قند موجود در غذا افزایش می یابد و در زمان تبدیل غذا به قند، میزان قند دریافتی بیشتر خواهد شد. در نهایت، انسولین، نمی تواند مقدار بیش از حد قند را کنترل کند و اختلالاتی در میزان گلوکز خون ایجاد می شود.

بدین ترتیب، رژیم غذایی ناسالم و مصرف مواد قندی فراوان و غذاهای پرچرب، می تواند باعث بروز دیابت جوانی شود.

توصیه می کنیم از صفحه دیابت انسولین و داروهای خوراکی دیدن کنید.

استرس، چگونه باعث بروز دیابت جوانی می شود؟

یکی از مهمترین دلایل ایجاد دیابت در سنین جوانی، استرس است. استرس یکی از سمی ترین و بدترین دلایل ایجاد امراض مختلف در بدن است. دیابت، می تواند در اثر استرس نیز ایجاد شود.

زندگی روزمره و مشکلات زیاد، می تواند باعث افزایش میزان استرس در بدن ما شود و این استرس، زمینه ساز بروز دیابت در سنین جوانی خواهد شد. زمانی که استرس و اضطراب فرد زیاد می شود، میزان قند خون فرد افزایش پیدا می کند.

از طرفی، افزایش استرس، منجر به افزایش اشتها شده و فرد، میل بیشتری به مصرف غذا به خصوص غذاهای قندی و شیرینی جات دارد. همین مسئله، مزید بر علت خواهد شد و باعث بروز بیماری دیابت، در سنین جوانی می شود. به همین دلیل، کنترل استرس و هیجانات و کنترل موارد مختلف در این خصوص، از اهمیت زیادی برخوردار است و از بیماری دیابت، جلوگیری خواهد نمود.

عوارض جانبی دیابت جوانی

دیابت در هر سنی، همراه با عوارض است. با وجود این که افراد جوان هم ممکن است به این عارضه مبتلا شوند، از عوارض آن در امان نخواهد ماند. با این که این نوع دیابت  درمان دارد و کنترل آن،می تواند باعث سلامتی شود، اما عدم درمان به موقع و جدی نگرفتن دیابت، می تواند مشکلات و امراض مختلف را ایجاد کند. از جمله این مشکلات و عوارض، عبارتند از:

عوارض جانبی دیابت جوانی
عوارض جانبی دیابت جوانی

بیماری های قلبی و عروقی:

یکی از عوارض بسیار مهم این نوع از دیابت ، افزایش ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است. از آنجایی که دیابت در روند خونرسانی بدن اختلالاتی ایجاد می کند، مشکلات عروقی و قلبی نیز از عوارض رایج محسوب می شود. از جمله بیماری های عروقی هم می توان به بیماری عروق کرونری، درد قفسه سینه، حمله قلبی و سکته مغزی و … اشاره کرد.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از این نوع درمان، مقاله درمان عوارض دیابت را مطالعه نمایید.

آسیب های عصبی:

از دیگر مشکلات و عارضه شایع در بیماری دیابت از جمله دیابت جوانی، بروز آسیب های عصبی است. زیرا فرد دیابتی، دچار مشکل در خونرسانی و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن و سلول های بدن است.

همین مسئله، باعث بروز مشکلات و آسیب های عصبی به خصوص در ناحیه پاها می شود. ایجاد سوزش، بی حسی پی در پی در انگشتان دست و پا، از جمله عارضه های شایع در این خصوص است.

مشکلات کلیوی:

کلیه ها، نقش بسیار مهمی در تصفیه خون و دفع مواد زائد از خون را دارند. بیماری دیابت که با افزایش میزان گلوکز خون همراه است، باعث آسیب های شدید به کلیه ها می شود و کلیه ها نمی توانند عملکرد درست خود را برای تصفیه خون و دفع مواد زائد اعمال کنند. بیماری هایی نظیر نارسایی کلیوی، سنگ کلیه و حتی از دست دادن کلیه، از جمله مشکلات در این مورد است.

آسیب های چشمی:

از دیگر عوارض مهم دیابت جوانی، می توان به آسیب به عروق خونی شبکیه چشم اشاره کرد. این موضوع می تواند حتی به نابینایی و از دست دادن چشم نیز منجر شود. همچنین مشکلاتی مانند آب مروارید و گلوکوم نیز در افراد دیابتی بسیار شایع است.

ایجاد زخم پای دیابتی:

با این که اغلب مشکلات زخم پای دیابتی برای افراد مسن رخ می دهد، اما می توان گفت که برخی از جوانان نیز در موارد حاد، می توانند در معرض این آسیب قرار گیرند. عدم خونرسانی نادرست به پا و عفونت های شدید در ناحیه پا و ایجاد زخم های شدید و عدم درمان به موقع آن، می تواند باعث بروز عفونت های شدید تر و حتی قطع عضو شود.

مشکلات پوستی:

دیابت جوانی می تواند باعث بروز مشکلات پوستی از جمله عفونت های باکتریایی و ایجاد قارچ شود. با درمان به موقع و سریع دیابت در سنین جوانی، می توانید از این عارضه ها جلوگیری کنید.

اختلال شنوایی:

در برخی از موارد حاد، دیابت در جوانان می تواند مشکلات شنوایی ایجاد کند و باعث بروز مشکل و آسیب در ناحیه گوش شود.

با توجه به این که عوارض دیابت در جوانی بسیار زیاد است، شناخت علائم این عارضه و انجام آزمایشات تشخیصی و روش درمان موثر در زمینه درمان این مشکل، می تواند از بروز چنین عارضه هایی جلوگیری نماید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی دیابت جوانی پرداختیم. بیماری دیابت، یک بیماری شایع است که محدودیت سنی ندارد و متاسفانه در طی سالیان اخیر، دیابت در سنین جوانی بیشتر شده است و آمار قابل توجهی دارد. با توجه به سبک زندگی نادرست، عدم رعایت رژیم غذایی، استرس شدید و دیگر عوامل، این نوع دیابت، بسیار زیاد است و بسیاری از جوانان را درگیر خود کرده است.

با شناخت موارد تشخیص بیماری دیابت در سنین جوانی، انجام آزمایشات تشخیصی به موقع و روش درمانی موثر توسط پزشکان متخصص، می توانید در راستای کنترل و درمان دیابت جوانی، اقدامات لازم را انجام دهید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید