درمان ژنتیکی دیابت

امروز در این مقاله می خواهیم به بررسی موضوع درمان ژنتیکی دیابت بپردازیم و انواع روش های درمانی را بررسی نماییم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

بیماری دیابت، یکی از شایع ترین انواع بیماری ها در دنیا محسوب می شود. دیابت، یک عارضه ای فراگیر بوده که همراه با افزایش میزان قند خون است. شاید تاکنون در اطرافیان خود، افراد دیابتی را مشاهده کرده باشید که با چه مشکلاتی، دست و پنجه نرم می کنند.

دیابت، صرفا به افزایش قند خون منجر نمی شود، بلکه باعث بروز عارضه ها و دیگر بیماری ها خواهد شد. به عنوان مثال، بیماری های قلبی و عروقی، اضافه وزن، فشار خون بالا، زخم پای دیابتی و…، جز همین موارد است.

مهمترین راهکار، برای افراد دیابتی، انتخاب روش درمانی مناسب است تا بتوانند به وسیله اقداماتی، درمان دیابت خود را شروع و این عارضه شایع را درمان کنند. در کنار مصرف داروهای مختلف، تزریق انسولین و رژیم غذایی و…، روش دیگری هم نیز در حال شکل گرفتن است که بسیار هم موثر بوده است. این روش، ژن درمانی دیابت است.

درمان ژنتیکی دیابت
درمان ژنتیکی دیابت

ما در این مقاله قصد داریم، به بررسی درمان ژنتیکی دیابت بپردازیم و در واقع، به اصل موضوع اشاره کنیم که آیا، درمان دیابت، به وسیله ژنتیک و ژن درمانی امکان پذیر است یا خیر. بنابراین توصیه می شود که تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان قطعی دیابت در ایران دیدن کنید.

درمان ژنتیکی دیابت

بیماری دیابت، همراه با از بین رفتن برخی از سلول های بدن باشد که منجر به کاهش ترشح انسولین، کاهش سیستم ایمنی و افزایش قند خون است. درمان ژنتیکی دیابت، در واقع به اصل موضوع، یعنی جایگزینی سلول های از دست رفته می پردازد.

ژن درمانی دیابت، باعث خواهد شد که سلول هایی که برنامه ریزی شده برای جایگزین هستند، طوری در بدن انجام وظیفه کنند که مقدار تولید انسولین، به حالت عادی خود بازگردد.

در حالی که، مبحث ژن درمانی دیابت، هنوز هم در حال مطالعات مختلف و تحقیقات گوناگون است، اما آزمایشات و تحقیقات مختلفی نشان داده است که درمان دیابت، به وسیله ژن درمانی، مزیت هایی را برای کنترل قند خون داشته باشد. به عنوان مثال، در سال 2018، محققان، با استفاده از سلول های آلفا، اقدامی انجام داده اند که جایگزین سلول های بتا در بدن شوند.

درمان ژنتیکی دیابت
درمان ژنتیکی دیابت

لازم به توضیح است که سلول های بتا در بدن، مهمترین نقش در تنظیم قند خون و ترشح انسولین دارد و کاهش آن، می تواند منجر به افزایش قند خون و کاهش ترشح انسولین در پانکراس گردد.

بنابراین، می توان به این موضوع اذعان کرد که  بهبود ژنتیکی دیابت، شدنی بوده و می توان از آن بهره برد. اما در ادامه مقاله، توضیح بیشتری در خصوص این موضوع، خواهیم داد.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان عوارض دیابت دیدن کنید.

عملکرد ژن درمانی، در درمان دیابت

در بخش قبلی گفته شد که تاکنون، تحقیقات زیادی در زمینه درمان ژنتیکی دیابت انجام شده است و یا در حال حاضر، در حال انجام است. در همان آزمایشی که در سال 2018 انجام شد، محققان یک ناقل ویروسی مرتبط با آدنو ( AAV) ایجاد کنند که تشکیل شده است پروتئین و هومئوباکس پانکراس و اثنی عشر بود. این پروتئین ها، توانست به تکثیر و زیاد شدن سلول های بتا کمک زیادی کند.

در واقع چنین امری، باعث شد که پانکراس، عملکرد طبیعی خود را بدست آورد و باعث تولید انسولین در بدن شود. جالب است بدانید که این آزمایش، هیچ گونه تغییراتی در سیستم ایمنی بدن ایجاد نکرد و صرفا بر سلول های بتا و پانکراس، تاثیرات خود را نشان داد و در نهایت، منجر به افزایش قند خون در بدن شد.

حال برای تفهیم بیشتر موضوع و اینکه، درمان ژنتیکی بیماری دیابت، امکان پذیر است، به برخی از آزمایشات انجام شده در دانشگاه ها و تحقیقات دانشمندان، اشاره می کنیم.

عملکرد ژن درمانی، در درمان دیابت
عملکرد ژن درمانی، در درمان دیابت

آزمایش های دانشگاه فلوریدا بر مسئله درمان ژنتیکی دیابت

دانشگاه فلوریدا، یکی از مراکز تحقیقاتی بوده است که اقدام به تحقیقات و بررسی زیادی در زمینه ژن درمانی دیابت، انجام داده است. مدیریت این موسسه آموزشی، در طی یک مصاحبه ای اعلام نمود که اطلاعاتی در رابطه با مسئله ژنتیک و DNA افراد مبتلا به دیابت، و افرادی که این بیماری را ندارند، بدست آورده است و مقایسه هایی انجام شده است.

این دانشگاه، با مطالعه بر 200 هزار ژن و طراحی نقشه دقیقی از آنها، به بررسی تغییرات DNA پرداختند و نشان داده شد که افراد مبتلا به دیابت، تغییراتی در DNA آنها صورت گرفته است.

این تغییرات منجر به افزایش قند خون شده و عملا، پانکراس را تحت تاثیر خود قرار دادند. در نهایت، کاهش ترشح انسولین رخ داده است. این تحقیقات در آخر، به این نتیجه رسید که تغییرات در همین ژن ها و DNA سبب بازگردانی سلول های آسیب دیده و جایگزینی آن برای ترشح انسولین، می شود.

آزمایش های دانشگاه فلوریدا بر مسئله درمان ژنتیکی دیابت
آزمایش های دانشگاه فلوریدا بر مسئله درمان ژنتیکی دیابت

نظر دکتر Brusko در رابطه با درمان ژنتیکی دیابت

دکتر Brusko در خصوص مسئله درمان و بهبود ژنتیکی دیابت، توضیحاتی ارائه داده است. که این توضیحات، اغلب، مبنی بر پیشگیری از دیابت از طریق تغییرات سلولی و ژنی است. زیرا ایشان معتقد است که تحقیق در خصوص درمان یک فرد دیابتی از طریق ژن درمانی و انجام این روش درمانی، می تواند هزینه بر و گران باشد.

بنابراین، تمرکز را بر روی عواملی خواهیم گذاشت که سبب تغیرات ژنتیکی در ایجاد دیابت شده اند. در واقع، با تشخیص به موقع دیابت و آزمایشات ژنتیکی و DNA سعی بر تغییرات ژن خواهیم کرد تا بتوانیم از پیشروی بیماری جلوگیری نماییم.

این امر، دست پزشک موردنظر با بازتر می گذارد تا بتواند به تصحیح نقصهای ژنتیکی بپردازد. طبیعتا در مراحل اول بیماری، کنترل این نقص ها، راحت تر است.

نظر دکتر Brusko در رابطه با درمان ژنتیکی دیابت
نظر دکتر Brusko در رابطه با درمان ژنتیکی دیابت

مطالعات دانشگاه ویسکانسین بر مسئله درمان ژنتیکی دیابت

بر اساس مطالعات صورت گرفته در دانشگاه ویسکانسین در سال 2013 که البته در سال 2017 بروز شد. محققان این موسسه دریافتند که وقتی DNA های خاصی بصورت متوالی به رگ های موش های دیابتی تزریق شده است. سلول های تولید کننده انسولین، توانسته اند، میزان بیشتری از آن را ترشح کنند. در نهایت، باعث کاهش سطح قند خون در طی یکماه شده است.

این آزمایشات، توانست تا حد زیادی، خیال پزشکان را در خصوص درمان و بهبود ژنتیکی دیابت، راحت کند. عملا با پیشرفت علوم پزشکی و درمانی، توانسته اند مطمئن شوند که تزریق ژن و DNA می تواند تاثیر زیادی در درمان دیابت، بخصوص دیابت نوع 1 باشد.

مطالعات دانشگاه ویسکانسین بر مسئله درمان ژنتیکی دیابت
مطالعات دانشگاه ویسکانسین بر مسئله درمان ژنتیکی دیابت

نتایج نهایی این مطالعات به شرح زیر بود:

 • بعد تزریق متوالی DNA، افزایش گلوکز را در بدن حس کرد.
 • سپس با کمک یک عنصر، این DNA ها، توانستند مشابه عملکرد تولید انسولین در بدن، فعالیت پانکراس و لوزوالمعده را بیشتر کنند و در نهایت، انسولین بیشتری ترشح شود.

این مطالعات، تاکنون دستخوش تغییراتی شده است و محققان، در تلاش هستند که نتایج و ماندگاری این نوع درمان را بیشتر کنند. حتی تا 6 ماه هم برسانند تا فرد بتواند به درمان قطعی تر دیابت، دست پیدا کند.

آیا می توان بیماری دیابت را با هدف قرار دادن ژن ها درمان کرد؟

همانطور که در قسمتهای قبلی مقاله گفته شد، تحقیقات متعددی نشان داد که ژن درمانی دیابت، یک درمان سریع و یکباره نیست. اما ممکن است برای افراد دیابتی ای که در روند درمان ژنتیکی قرار دارند، تاثیرات زیادی در روند بهبودی آنها داشته باشد.

شاید سالها طول بکشد که دیابت فرد، به صورت کامل درمان شود، اما شدنی است. به همین دلیل، محققان و دانشمندان، دائما در تلاش هستند که مدت زمان بهبودی کامل دیابت از طریق ژن درمانی را، به حداقل برسانند و نتایج ماندگارتری را رقم بزنند.

آیا می توان بیماری دیابت را با هدف قرار دادن ژن ها درمان کرد؟
آیا می توان بیماری دیابت را با هدف قرار دادن ژن ها درمان کرد؟

از طرفی، ژن درمانی، برای همه افراد یکسان نیست و نمی توان برای مبتلایان به دیابت، نتایج یکسان درنظر گرفت. زیرا شرایط بدنی و شرایط بیماری هر فردی، متفاوت است. طبیعتا هر فردی، دارای ژنتیک خاص خود و شرایط بدنی خاص خود است. هر درمان ژنتیکی دیابت، برای هر فرد، متفاوت است و نتایج بدست آمده، متفاوت خواهد بود.

داشتن تکرار و پایداری در درمان، کلید اصلی درمان و بهبود ژنتیکی دیابت است. که متخصصان این حوزه، واردتر و ماهرتر هستند. همچنین، در کنار درمان دیابت از طریق ژن درمانی، موارد درمانی دیگر، مانند تزریق انسولین، مصرف داروهای مختلف، رژین غذایی خاص، ورزش، سبک زندگی درست و…، می تواند کمک کننده باشد و در نهایت، منجر به درمان قطعی دیابت شود.

با ورزش بعد از عمل بای پس معده آشنا شوید.

تاثیر ژنتیک بر انواع دیابت

حال که با مسئله بهبود ژنتیکی دیابت، آشنا شدیم، لازم است توضیحاتی در خصوص تاثیر ژنتیک بر انواع دیابت بپردازیم.

 • تاثیر ژنتیک بر دیابت نوع 1

یکی از موارد بسیار مهم در ابتلا به دیابت، مسئله ژنتیک و سابقه خانوادگی است. به عنوان مثال، اگر فردی، دارای پدر یا مادر دیابتی باشد، مستعد بیماری دیابت خواهد بود و بیشتر در معرض خطر است.

در بسیاری از موارد، از افراد، آزمایشات ژنتیکی گرفته می شود. علاوه بر آن، سابقه خانوادگی آنها مورد بررسی قرار می گیرد. علاوه بر این مسئله، عوامل محیطی هم بر ابتلا به دیابت نوع 1، بسیار موثر بوده و در کنار مسئله ژنتیک، باعث ایجاد این عارضه می شود. این عوامل محیطی عبارتند از:

 • آب و هوای سرد
 • برخی از ویروس های وارد شده به بدن
 • روند نادرست تغذیه افراد در زمان کودکی

تاثیر ژنتیک بر دیابت نوع 2

در دیابت نوع 2 هم، به عنوان نوع 1، تاثیرات ژنتیکی زیادی وجود دارد که می تواند این بیماری را بوجود آورد. همانطور که در مورد قبلی هم گفته شد، سابقه خانوادگی بخصوص در پدر و مادر، می تواند فرزند را مبتلا به دیابت نوع دوم کند.

تاثیر ژنتیک بر دیابت نوع 2
تاثیر ژنتیک بر دیابت نوع 2

به همین دلیل است که آزمایشات ژنتیکی خاصی برای درمان دیابت انجام می شود. حتی روش درمان ژنتیکی دیابت هم، استفاده می شود. علاوه بر این، عوامل محیطی زیادی هم می تواند باعث بروز دیابت نوع 2 شود. که در کنار ژنتیک، مزید بر علت خواهد بود. از جمله عوامل محیطی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاقی و اضافه وزن
 • مصرف مواد غذایی حاوی چربی زیاد
 • مصرف مواد غذایی دارای فیبر کم
 • عدم تحرک و فعالیت های بدنی
 • سابقه دیابت بارداری
 • سبک زندگی نادرست مانند مصرف سیگار و الکل

تمامی این عوامل در کنار هم، منجر به بروز دیابت می شود. بایستی از طریق ژنتیک و دیگر موارد، اقدامات درمانی لازم را انجام داد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی درمان ژنتیکی دیابت پرداختم. در این مقاله متوجه شدیم که درمان دیابت از طریق ژن درمانی امکان پذیر بوده و شرایط خاص خود و آزمایشات مربوط به خود را خواهد طلبید. نکته بسیار مهم در خصوص درمان ژنتیکی بیماری دیابت، این است که هنوز هم، در حال تحقیقات و مطالعات بسیار است تا بتوان به ایجاد تغییرات در سیستم ژنتیک و DNA به درمان قطعی رسید.

با انجام مراحل درمانی ژنتیکی و همچنین، رعایت اصول دارویی و مصرف داروهای مختلف، رژیم غذایی، تحرک، سبک زندگی سالم و…، می توان به درمان دیابت دست پیدا کرد. توصیه می شود که برای درمان دیابت خود، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید