درمان چاقی ژنتیکی شکم

درمان چاقی ژنتیکی شکم
فهرست مطالب

دلایل ابتلا به بیماری چاقی، متفاوت است. یکی از شایع ترین این دلایل،عوامل ژنتیکی است. بهترین راه برای درمان چاقی ژنتیکی شکم ، تغییر در سبک زندگی و بهره گیری از یک روش غذایی صحیح و استاندارد به همراه ورزش منظم و متناوب است.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

لازم به ذکر است که در شرایط حاد ابتلا به بیماری چاقی ژنتیکی، روش جراحی چاقی نیز، یکی دیگر از روش های درمان چاقی به شمار می رود.

درمان چاقی ژنیتیکی شکم، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. لذا، این مقاله را به بررسی جوانب مختلف این موضوع، اختصاص داده ایم. چنان چه شما از علاقمندان به این موضوع می باشید، با ما تا پایان این مقاله، همراه شوید.

پیشنهاد می کنیم از پست سویق برنج برای لاغری دیدن کنید.

انجام آزمایش ژنتیکی چاقی

نخستین گام برای درمان چاقی ژنتیکی شکم، انجام آزمایش DNA است. با انجام این آزمایش و اطمینان از وجود ژن های چاقی در فرد، امکان تشخیص دقیق تر مشکل، توسط پزشک متخصص، وجود خواهد داشت.

سپس با توجه به شرایط ژنتیکی فرد، پزشک می تواند بهترین شیوه درمانی، از جمله بهترین نوع رژیم غذایی، متناسب با ژن های موجود در فرد و نیز تمرینات ورزشی مناسب برای وی را، تجویز نماید.

همچنین، شرایط فرد، به گونه ای باشد که امکان لاغری و رسیدن به تناسب اندام، به کمک رژیم لاغری و یا ورزش، وجود نداشته باشد، پزشک متخصص، عمل جراحی چاقی را به عنوان بهترین گزینه درمانی، به فرد معرفی می نماید.

در این میان، متناسب با شرایط فرد، امکان تجویز برخی از انواع داروهای مؤثر در کاهش وزن، توسط پزشک، وجود خواهد داشت.

چاقی ثانویه چیست؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی سوال فوق کلیک نمایید.

درمان چاقی ژنتیکی شکم با رژیم غذایی

چاقی ژنتیکی، عاملی مؤثر در افزایش وزن در افراد است. اگر این عارضه به درستی کنترل نشود، می تواند عواقب ناگواری را برای فرد به همراه داشته باشد. یکی از روش های کنترل افزایش وزن ژنتیکی، انتخاب یک سبک زندگی صحیح به همراه یک رژیم غذایی سالم و استاندارد، خواهد بود.

اگر هدف اصلی از کاهش وزن، رفع چربی های اضافی اطراف شکم و پهلوها باشد، رژیم غذایی و استفاده از برخی از چربی سوزهای گیاهی، می تواند نقش مؤثر در رسیدن به هدف، ایفا نماید.

درمان چاقی ژنتیکی شکم با رژیم غذایی
درمان چاقی ژنتیکی شکم با رژیم غذایی
  • کاهش مصرف کربوهیدرات ها

باید در نظر داشت که اولین قدم برای درمان چاقی ژنتیکی شکم، کاهش مصرف کربوهیدرات است. مصرف کربوهیدرات ها و انواع قند، خصوصاً در ساعات شب و پیش از خواب، تاثیر بسیار زیادی بر افزایش چربی های شکمی دارند.

بسیار مناسب است که مصرف قند طبیعی، نظیر خرما و توت خشک و انگور و استفاده یک تا دو مرتبه از میوه های فصل، جایگزین مصرف قندهای مصنوعی شود. همچنین، مصرف انواع نان سفید و برنج و نیز نان جو، به دلیل وجود میزان بالای کربوهیدرات آن، برای درمان چاقی ژنتیکی شکم، جایز نمی باشد.

بسیاری از انواع آبمیوه های موجود در بازار، دارای افزودنی های مضرر است و میزان بالایی از کربوهیدرات را در خود، جای داده اند. از همین رو، مصرف هر گونه آبمیوه مصنوعی و نیز نوشابه های گازدار و شیرین، ممنوع است.

  • کاهش مصرف کالری

کالری، عاملی مؤثر در ایجاد انرژی برای بدن به شمار می رود. اما باید در نظر داشت که مصرف بالای کالری، بیش از نیاز روزانه، می تواند باید افزایش تجمع چربی در نواحی شکم و پهلو گردد. به همین سبب، باید میزان کالری ورودی به بدن با کالری مصرفی، هماهنگی لازم را داشته باشد.

کاهش مصرف کالری
کاهش مصرف کالری

برای درمان چاقی ژنتیکی شکم، لازم است که از خوردن غذاهای پرکالری و چرب، به شدت خودداری شود. انواع فست فود و شکلات و شیرینی و سایر اسنک های ناسالمی نظیر چیپس و پفک، همگی دارای میزان بالایی کالری هستند که می توانند باعث افزایش تجمع چربی در نواحی شکم و پهلو شوند.

پس بهتر است که به جای مصرف این گونه مواد غذایی پرکالری، از مواد غذایی سالم تر با کالری کمتر، استفاده شود. در این راستا، بهتر است که روغن های طبیعی، مانند روغن کنجد و روغن زیتون، جایگزین روغن های فرآورده شوند.

  • افزایش مصرف فیبر

میوه ها و سبزیجات، حاوی میزان قابل توجهی فیبر هستند. فیبر، یک عامل مؤثر در کاهش وزن و حذف چربی های نواحی اطراف شکم و پهلوها، به شمار می رود. وجود فیبر در رژیم غذایی، باعث می شود که فرد، سریع تر احساس سیری کند و این حس، برای مدتی طولانی در فرد، باقی می ماند.

این امر، از ریزه خواری و پرخوری بیش از حد، جلوگیری می کند. با توجه به این امر که عامل اصلی چاقی، خوردن بیش از حد است، با کاهش آن، می توان از بروز چاقی جلوگیری کرده و یا به تدریج آن را درمان نمود. لذا، بسیار مناسب است که در رژیم غذایی، سبزیجات و گیاهان، به صورت پخته و یا خام، بسته به طبع فرد، گنجانده شوند.

افزایش مصرف فیبر
افزایش مصرف فیبر
  • افزایش مصرف پروتئین

یکی از پایه های ثابت در بیشتر رژیم های لاغری، پروتئین است. پروتئین، یک عامل ضروری در کاهش وزن و حذف چربی های اضافه بدن، به شمار می رود. البته لازم است که میزان مصرف پروتئین، بسته به شرایط فرد و توسط پزشک متخصص، تعیین گردد تا بهترین نتیجه ممکن را در پی داشته باشد.

  • مصرف چربی سوزهای گیاهی

استفاده از چربی سوزهای گیاهی، یک روش سنتی برای کاهش وزن و لاغری شکم، است. بسیاری از دمنوش ها، خاصیت چربی سوزی بالایی دارند که می توان از آن ها، در کنار یک رژیم غذایی صحیح، به هدف درمان چاقی ژنتیکی شکم، استفاده کرد. از جمله این دمنوش های گیاهی، می توان به دمنوش ترکیبی زنجبیل/لیموی تازه/ نعناع اشاره کرد.

مصرف چربی سوزهای گیاهی
مصرف چربی سوزهای گیاهی
  • استفاده از داروهای چربی سوز

قرص ها و انواع داروهای چربی سوز، می تواند در درمان عارضه چاقی شکمی، بسیار مؤثر عمل نمایند. اما باید در نظر داشت که مصرف خودسرانه این داروها، عواقب ناگواری را برای فرد به همراه خواهد داشت. لذا، توصیه اکید می شود که تنها در صورت تجویز پزشک متخصص، اقدام به مصرف این داروها، شود.

استفاده از داروهای چربی سوز
استفاده از داروهای چربی سوز

درمان چاقی ژنتیکی شکم با ورزش

بدون شک، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب، زمانی می تواند بهترین نتیجه ممکن را داشته باشد که با ورزش منظم و مداوم، همراه شود. بسیاری از افرادی که به صورت ژنتیکی، دارای اضافه وزن هستند، شاهد تجمع چربی های اضافی در نواحی شکم و پهلو خواهند بود.

اما باید در نظر داشت که هیچ ورزش خاصی وجود ندارد که تمرکز آن، تنها بر یک ناحیه بدن باشد و تنها چربی های موجود در همان ناحیه را از بین ببرد. اما، در عین حال، بسیاری از حرکات ورزشی وجود دارند که می توانند به صورت کلی، باعث حفظ و ایجاد تناسب اندام در افراد شوند.

از جمله ورزش هایی که برای کاهش میزان چربی اطراف شکم و پهلوها بسیار توصیه می شوند، ورزش های هوازی و یا بی هوازی است. این گونه از تمرینات ورزشی، می توانند حجم وسیعی از چربی های اطراف شکم و پهلو را، از بین ببرند.

درمان چاقی ژنتیکی شکم با ورزش
درمان چاقی ژنتیکی شکم با ورزش

همچنین، بسیاری از انواع تمرینات ورزشی وجود دارند که تمرکز اصلی آن ها، بر از بین بردن چربی های شکمی است. با انجام این تمرینات، روند چربی سوزی در این نواحی، در زمانی کوتاه، به آسانی قابل مشاهده است.

نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشت، تاثیرپذیری ورزش، زمانی مشخص می شود که با یک رژیم غذایی صحیح، همراه شود. لذا، ورزش را نمی توان به تنهایی روشی مناسب برای درمان چاقی ژنتیکی شکم به شمار آورد. اما اگر، ورزش با یک رژیم غذایی صحیح همراه شود، تاثیری دو چندان بر درمان این عارضه، خواهد داشت.

درمان چاقی ژنتیکی شکم با جراحی چاقی

در شرایطی که درجه چاقی فرد، به حدی رسیده باشد که سلامت وی را در معرض خطر قرار دهد، جراحی چاقی، تنها گزینه درمانی، به  شمار می رود.

درجه چاقی هر فرد، با معیاری با عنوان شاخص توده بدنی، مشخص می گردد که این معیار، از تقسیم وزن فرد بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد وی بر حسب متر، حاصل می گردد. اگر عدد حاصله، بیش از 30 را نشان دهد، این امر، نشانگر ابتلای فرد به بیماری چاقی است.

بسیاری از افرادی که به صورت ژنتیکی، چاق هستند، پس از گرفتن انواع رژیم های لاغری و ورزش و عدم رسیدن به تناسب اندام، گزینه دیگری جز انجام عمل جراحی چاقی را، پیش روی خود نمی بینند. باید در نظر داشت که چاقی از درجات بالای آن، خود عامل اصلی بروز انواع بیماری ها، نظیر دیابت و فشار خون و کلسترول خون بالا است.

توصیه می کنیم از صفحه درمان ژنتیکی دیابت دیدن کنید.

درمان چاقی ژنتیکی شکم با جراحی چاقی
درمان چاقی ژنتیکی شکم با جراحی چاقی
لذا درمان مشکل چاقی، می تواند سلامت جسمی و روحی فرد را به وی باز گرداند. عمل های جراحی چاقی، به روش های متفاوتی انجام می شوند که تصمیم گیری شیوه عمل، عموماً با تشخیص جراح انجام می گیرد.

اما از محبوب ترین روش های جراحی چاقی، می توان به عمل اسلیو معده، بای پس معده، حلقه گذاری معده و بالن معده اشاره کرد. پس از انجام عمل جراحی چاقی، وزن فرد به تدریج کاهش یافته و حجم وسیعی از چربی های ناحیه شکمی در همان ماه های اول، از بین می رود.

امروزه، این عمل های جراحی، به روش لاپاراسکوپی انجام می شود که بدون وجود هیچ برشی بر روی شکم، خواهد بود. این امر، باعث می شود که زیبایی ظاهری پوست نیز، حفظ شود. علاوه بر این، دوره نقاهت پس از عمل جراحی چاقی به روش لاپاراسکوپی، بسیار کوتاه بوده و فرد می تواند در مدتی کوتاه پس از انجام عمل جراحی، به روال عادی زندگی خود باز گردد.

لاغری شکم و پهلو در 7 روز چگونه امکان پذیر است؟

درمان چاقی ژنتیکی شکم با ایجاد آمادگی ذهنی برای تغییر در سبک زندگی

پیروی از یک رژیم لاغری مناسب به همراه ورزش و یا انجام جراحی چاقی، همگی عواملی باعث ایجاد تغییراتی بزرگ، در سبک زندگی فرد می باشند. لذا، فرد می بایست از نظر ذهنی، آمادگی لازم برای این تغییرات را در خود ایجاد نماید.

باید در نظر داشت که افرادی که به صورت ژنتیکی چاق هستند، با دیدن یک غذای خوشمزه و یا بوییدن و یا چشیدن آن، حتی در شرایطی که کاملاً سیر می باشند، باز هم تمایل زیادی به خوردن دارند.

درمان چاقی ژنتیکی شکم با ایجاد آمادگی ذهنی برای تغییر در سبک زندگی
درمان چاقی ژنتیکی شکم با ایجاد آمادگی ذهنی برای تغییر در سبک زندگی

در بسیاری از موارد، این افراد، در منزل، انواع خوراکی ها را انبار می کنند که این امر باعث می شود ولع آنان به خوردن، افزایش یابد. تمامی این تمایلات به خوردن، از مسائل روانی نشات می گیرد. لذا، لازم است که پیش از ایجاد تغییر در سبک زندگی خود، ابتدا خود را از نظر ذهنی، برای این تغییرات آماده نمایند.

در بسیاری از موارد، مشاوره با یک روانشناس و یا یک پزشک متخصص تغذیه، می تواند در رسیدن به این هدف بسیار مؤثر عمل نماید. فرد باید آمادگی ذهنی لازم را برای ایجاد تغییراتی بزرگ در سبک زندگی خود، داشته باشد تا انگیزه لازم را برای رسیدن به هدف تناسب اندام، پیدا کند و در زمانی کوتاه تر، به هدف خود، دست یابد.

راه های پیشگیری از دیابت ارثی چیست؟ لطفا روی مقاله فوق کلیک نمایید.

نکاتی مؤثر در درمان چاقی ژنتیکی شکم

  • باید دقت داشت که خوردن یک صبحانه کامل و رژیمی، بخصوص در ساعات اولیه صبح، تاثیر بسیار زیادی بر افزایش سوخت و ساز بدن و حذف چربی های شکمی دارد.
  • همچنین، مصرف پروتئین و داشتن یک برنامه غذایی متعادل که حالت سخت گیرانه نداشته باشد، نیز در رسیدن به هدف، بسیار مؤثر است.
  • دمنوش های مناسب برای لاغری، نظیر چای سبز، در برنامه غذایی خود، قرار داده شود.
  • ورزش باید یک عنصر ثابت در برنامه روزانه باشد.

سخن پایانی

چاقی در نواحی شکم و پهلوها، می تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد که برای درمان آن، می توان از رژیم لاغری استاندارد و مناسب به همراه تمرینات ورزشی مناسب برای شکم و پهلوها، استفاده کرد.

همچنین، استفاده از قرص های لاغری، تحت نظر پزشک متخصص و با در نظر گرفتن شرایط روحی و جسمی فرد، بلامانع می باشد. در شرایطی که چاقی، به درجات بالای آن رسیده باشد که دیگر با رژیم و ورزش، قابل کنترل نباشد، بهترین و مناسب ترین گزینه، انجام جراحی چاقی می باشد.

چاقی ژنتیکی شکم، یک عارضه ناگوار، اما درمان پذیر می باشد که برای درمان آن، فرد در ابتدا می بایست آمادگی ذهنی لازم را برای ایجاد یک تغییرات کلی در سبک زندگی خود، ایجاد نماید.

در این مقاله، موضوع درمان چاقی ژنتیکی شکم مورد بحث و بررسی قرار گرفته شد.

امید است که اطلاعات آمده در این مقاله، برای علاقمندان به داشتن اندامی سالم و متناسب، مفید واقع شده باشد.

روش های درمان دیابت
دیابت
روش های درمان دیابت

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که روش های درمان دیابت چیست؟ جراحی چاقی از روش های درمان دیابت با

رژیم سیب و کاهو
رژیم غذایی
رژیم سیب و کاهو

رژیم سیب و کاهو که به عنوان یک رژیم خاص غذایی شناخته می شود، یکی از رژیم های معروف برای کاهش وزن و لاغری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید