درمان قطعی قند خون

می‌خواهیم بررسی در رابطه با درمان قطعی قند خون برای شما داشته ‌باشیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید تا بتوانید اطلاعات ارزنده‌ای در رابطه با درمان قطعی قند خون داشته باشید.

برای درمان قطعی بیماری دیابت در خارج از ایران توصیه می کنیم صفحه درمان قطعی دیابت در آلمان را مشاهده کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510 📞

مقدمه

در ابتدا نگرش درستی از معنی اصلی بیماری دیابت و قند خون برای شما داریم تا با زبان عامیانه درک درستی از بیماری قند خون داشته باشید و برای درمان قطعی آن اقدام کنید.

درمان قطعی قند خون
درمان قطعی قند خون

وجود بیماری قند خون در صورت عدم تولید هورمون انسولین در بدن صورت می‌گیرد و در شرایطی که بدن به انسولین مقاومت نشان می‌دهد، باعث می‌شود که ساخت انسولین در بدن صورت نگیرد و در نهایت معضلی به نام قند خون در بدن شکل بگیرد. فعالیت اصلی که برای انسولین شناخته می‌شود، این است که بتواند میزان سطح قند خون را با سوخت ‌و ساز های متفاوت بدن یکسان بشمارد.

قبل ‌از این‌که بیماری دیابت با این نام شناخته شود، به بیماری اختلال متابولیک ناشی از بالا بودن انسولین نام گرفته بود و در هنگام پرخوری‌های بیش ‌از اندازه و چاقی‌های کاذب می‌توانست نمایان شود و این موارد به‌ عنوان علائم اصلی این بیماری شناخته شده‌اند.

برنامه غذایی و ورزش برای درمان قطعی قند خون

 1. کاهش وزن
 2. کاهش میزان مصرف چربی
 3. مصرف پروتئین
 4. مصرف به اندازه ویتامین ها
فهرست عنوان‌های این مطلب عبارت‌اند از:

بهترین تعریف برای بیماری قند خون چیست؟

چه تعریفی برای دیابت شیرین ذکر می‌شود؟

در حالت کلی بیماری قند خون به چند دسته تقسیم می‌گردد؟

بیماری قند خون نوع اول چگونه تعریف می‌گردد؟

مشکلات پوستی قند خون نوع اول

عوارض بیماری قند نوع اول

درمان قطعی قند خون نوع اول چگونه امکان‌پذیر است؟

مشکلات به ‌وجود آمده در درازمدت برای بیماران قند خون

جلوگیری از بروز بیماری قند خون نوع اول

بیماری قند خون نوع دوم چگونه تعریف می‌گردد؟

کاهش استرس در درمان قطعی قند خون نوع دوم

اضافه‌وزن چه نقشی در به وجود آمدن قند خون نوع دوم می‌گذارد؟

بیماری قند خون در بارداری به چند دسته تقسیم می‌شود؟

قند خون بارداری علامت‌دار

قند خون بارداری بدون علامت

نحوه غربالگری دیابت بارداری

قند خون قبل ‌از وجود بارداری

چه شاخه‌های فرعی دیگری برای بیماری قند خون وجود دارد؟

نوروپاتی و پای دیابتی

نفروپاتی دیابتی

راهکار پیشگیری از نفروپاتی

شیوه درمانی عارضه‌ای نفروپاتی

پایش کنترل بیماری قند چگونه انجام می‌گیرد؟

برای درمان قطعی قند خون چه فعالیت‌های بدنی مؤثر هستند؟

فعالیت ورزشی و رژیم غذایی مناسب

برای درمان قطعی بیماری قند چه نوع ورزش‌هایی پیشنهاد می‌شود؟

برای درمان قطعی قند خون از چه رژیم غذایی باید پیروی کرد؟

در درمان قطعی بیماری قند چه برنامه‌های غذائی به اشخاص کمک می‌کند؟

کنترل کردن وزن

استفاده از کربوهیدرات‌ها

استفاده از میزان چربی روزانه

استفاده از پروتئین‌ها در طول روز

استفاده از فیبر غذایی در رژیم

استفاده از ویتامین‌ها و مواد معدنی در طول روز

برای کاهش دادن میزان قند خون چه داروهای خوراکی مؤثر هستند؟

داروهای خوراکی کاهنده قند خون

نکات درمانی قابل ‌درمان در استفاده از داروهای قند خون

درمان قطعی قند خون توسط انسولین در چه هنگامی اتفاق می‌افتد؟

نکات مهم در رابطه با انسولین درمانی و نحوه‌ی تزریق آن چیست؟

شرایط خاص در هنگام مبتلا شده به بیماری قند خون

برای درمان قطعی قند خون اندازه‌گیری مداوم گلوکز کمک‌ کننده است؟

چگونه می‌توان از واکنش‌های انسولین در بدن اطلاع پیدا کرد؟

بدن چگونه می‌تواند واکنش‌های مربوط به انسولین را دفع کند ؟

امنیت پمپ انسولین از تزریق آن

جمع ‌بندی مطالب

برای این‌که بتوان درمان دیابت را به ‌صورت قطعی انجام داد، ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت می‌باشد

در حالت کلی برای این‌که بتوان درمان دیابت را به ‌صورت قطعی انجام داد، ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت می‌باشد و برای این‌که بتوان درمان قطعی قند خون را تجربه کرد، میزان و نحوه مصرف انسولین و دیگر درمان‌ها مؤثر واقع می‌شوند.

تلاشمان بر این است که ادامه این مطلب بر روی درمان قطعی قند خون تمرکز کنیم تا با مشورت پزشک بتوان راهکارهای درمانی را برای بیماری قند امتحان کرد.

قبل ‌از این‌که هرگونه اقدامی در رابطه با درمان قطعی قند خون صورت بگیرد، باید تغییراتی در سبک زندگی افراد صورت بگیرد و این به ‌عنوان مهم‌ترین عامل شناخته می‌شود.

برای درمان تخصصی و قطعی زخم پای دیابتی توصیه می کنیم صفحه درمان قطعی زخم پای دیابتی را ببینید.

برای این‌که بتوان درمان دیابت را به ‌صورت قطعی انجام داد، ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت می‌باشد
برای این‌که بتوان درمان دیابت را به ‌صورت قطعی انجام داد، ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت می‌باشد

فعالیت‌های بدنی

اغلب پزشکان برای درمان قطعی قند خون توصیه می‌کنند که فعالیت‌های بدنی خود را افزایش دهید و درصدد کاهش وزن با استفاده از تغذیه مناسب باشید و می‌توانید هر ۳ ماه یک‌بار پیگیری‌های لازم را برای برنامه‌های غذایی و کاهش وزن خود انجام بدهید تا در درمان قطعی قند خون موفق باشید.

بیمارانی که دچار قند خون می‌باشند، باید ۳ تا ۶ ماه توسط پزشک حاذق معاینه گردند. حال اگر وخامت بیماری آن‌ها بیشتر می‌باشد، نیاز است فاصله زمانی بین معاینات کمتر شود. در کنار آن‌ها نیاز به برخی از مراقبت‌های پزشکی می‌باشد. به‌ عنوان نمونه دیابت در هنگام بارداری و دیابت در قبل از آن و نفروپاتی بیماری‌های سختی شناخته می‌شوند که در دسته‌بندی‌های مختلفی ذکر شده‌اند.

حال در ادامه از نکات مهم دیگری که می‌تواند در درمان قطعی قند خون اثربخش باشد، برای شما خواهیم گفت و راهکارهای پیش رو را با جزئیات بهتری بررسی خواهیم کرد. اگر شما نیز قصد دارید با استفاده از مطالب آموزنده‌ی این مقاله به درک درستی از درمان قطعی قند خون برسید تا انتها با ما همراه باشید.

آیابیماری دیابت در ایران درمان قطعی دارد؟ برای شناخت بیشتر، درمان این مشکل توصیه می کنیم صفحه درمان قطعی دیابت در ایران را مشاهده کنید.

بهترین تعریف برای بیماری قند خون چیست؟

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در رابطه با بیماری قند خون بدانیم، این است که باعث افزایش میزان قند خون در بدن می‌گردد و این شرایط در بدن غیرمجاز شناخته می‌شود و می‌تواند میزان استفاده از سوخت ‌و ساز گلوکز ها را در بدن به حداقل برساند.

این روند افزایشی قند خون در اصطلاح علمی به نام هیپرگلیسمی شناخته می‌شود و بدین معناست که می‌تواند شرایط بدن در حالتی قرار بدهد که میزان گلوکز تا حد زیادی در خون جاری باشد و استفاده بسیاری از مواد قندی سبب افزایش وزن می‌گردد و در کنار آن باعث به وجود آمدن بیماری قند خون می‌شود.

به ‌غیر از این مسائل اگر در طولانی ‌مدت مصارف قند در زندگی افراد بسیار زیاد باشد، تخریب و از بین رفتن بسیاری از رگ‌های بدن را شامل می‌شود و در نقاط متعدد بدن علی‌الخصوص اندام‌هایی همچون چشم، اعصاب و کلیه بدون رگ می‌شوند و می‌تواند در وجود جراحی‌های قلبی و عروقی میزان موفقیت عمل را بسیار کاهش ‌دهد.

برای این‌که بتوان تشخیص درستی از میزان قند خون و وجود مرض قند را در بدن افراد تشخیص داد باید یک آزمایش خون ساده انجام داد تا بتوان تشخیص درستی از وجود دیابت در بدن انجام داد.

بهترین تعریف برای بیماری قند خون چیست؟
بهترین تعریف برای بیماری قند خون چیست؟

چه تعریفی برای دیابت شیرین ذکر می‌شود؟

به‌ هر حال برای این‌که بتوان درمان قطعی قند خون را انجام داد، نیاز است که اطلاعاتی در رابطه با دیابت شیرین نیز داشته باشید. یکی از رایج‌ترین بیماری‌هایی که در طولانی ‌مدت در بریتانیا توانسته شکل بگیرد و مردم بسیاری را درگیر کند، دیابت قندی و شیرین است.

حدوداً بیشتر از ۳ درصد از افراد دنیا به این بیماری مبتلا شده‌اند و عملکرد این دیابت به گونه ایست که پانکراس یا لوزالمعده شرایط تولید هورمون انسولین را به اندازه‌ی کافی ندارد و یا این‌که براثر موارد مختلف سلول‌های بدن به وجود و ترشح این هورمون مقاومت نشان می‌دهند.

اگر یک شخصی از سلامت کافی برخوردار باشد و انسولین در بدن او به ‌صورت طبیعی تولید گردد، لوزالمعده نقش اساسی و عمده‌ای را برای تولید سلول‌های بدن دارد و می‌تواند منبع اصلی انرژی یا گلوکز را از خون به خود جذب کند.

هنگامی‌که دیابت شیرین اتفاق می‌افتد، بدن نمی‌تواند این منبع انرژی را از گلوکز دریافت کند

هنگامی‌که دیابت شیرین اتفاق می‌افتد، بدن نمی‌تواند این منبع انرژی را از گلوکز دریافت کند و مجبور می‌شود از منبع انرژی دیگری استفاده کند. در نهایت این اتفاق باعث به وجود آمدن سم بسیاری در بدن می‌شود.

اگر گلوکز های انباشته‌ شده در بدن استفاده نشوند، باعث انباشته شدن آن‌ها در ادرار و خون می‌گردد و این می‌تواند نشانه‌های متعددی از بیماری دیابت خون را نشان بدهد.

مهم‌ترین نشانه‌های آن ادرار زیاد و تشنگی فراوان می‌باشد. برای این‌ که بتوان درمان قطعی قند خون را فراهم ساخت، نیاز است که میزان قند خون در بازه‌های زمانی مشخص‌ شده کنترل گردد.

از هر ده ‌نفری که به دیابت قندی مبتلا می‌شوند، برای این‌که درمان مؤثری برای آن‌ها صورت بگیرد یک نفر از آن‌ها تزریق انسولین را به ‌صورت روزانه برای خود انجام می‌دهد. البته نکات مهم دیگری برای درمان قطعی قند خون ذکر می‌شوند که استفاده از رژیم غذایی و درمان خوراکی امیدوار کننده می‌باشد و می‌تواند درمان قطعی قند خون را به‌ همراه داشته باشد.

اقدامات بسیاری این افراد در راستای برطرف نمودن بیماری قند خون دارند

اقدامات بسیاری که این افراد در راستای برطرف نمودن بیماری قند خون دارند، بدین معناست تا بتواند زندگی عادی را تجربه کنند. اما با وجود مراعات هایی که انجام می‌دهند برخی از عوارض بیماری قند خون به سراغ آن‌ها می‌آید که ممکن است سلامتی آن‌ها را به خطر بیندازد.

حال اگر درمان انجام نشود، سرعت پیدایش عوارض بسیار زیاد می‌باشد. اما در صورت درمان قطعی قند خون شروع عوارض با تأخیر است و می‌توان از وجود آن‌ها جلوگیری کرد.

عوارض متعددی که از طریق بیماری قند خون در بدن افراد شکل می‌گیرد، شامل مشکلات در چشم‌ها، وجود مشکلات در سیستم قلبی و عروقی، وجود مشکل در کلیه‌ها، آسیب‌رساندن به سیستم اعصاب، می‌باشد.

اما مهم‌ترین مشکل بیماری قند ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن می‌باشد و در کنار آن میزان حساسیت به عفونت‌ها همانند عفونت مثانه را بسیار زیاد می‌کند. اصولاً این دسته از عوارض علی‌الخصوص عفونت مثانه ها به ‌صورت دائمی گریبان‌گیر افراد می‌شود و بهبودی برای آن‌ها حاصل نمی‌گردد.

اقدامات بسیاری این افراد در راستای برطرف نمودن بیماری قند خون دارند
اقدامات بسیاری این افراد در راستای برطرف نمودن بیماری قند خون دارند

در حالت کلی بیماری قند خون به چند دسته تقسیم می‌گردد؟

تا به این‌ جای این مطلب متوجه شدید که بیماری قند خون یک بیماری غددی می‌باشد که در شکل‌های مختلف توانسته در همه نقاط جهان پیشرفت کند. به دلیل این‌که امروزه استفاده از غذاهای فست‌فود و نوشابه‌ها بسیار زیاد شده ‌است، در کنار این‌که می‌تواند عامل مؤثری برای افزایش وزن باشد، باعث به وجود آمدن بیماری قند خون می‌گردد.

اگر بخواهیم به دسته‌بندی بیماری قند بپردازیم، باید بگوییم در شاخه‌های فرعی انواع مختلفی از آن وجود دارد و درمان قطعی برای انواع متفاوت در نظر گرفته می‌شود. در ادامه این مبحث دسته‌بندی اصولی بیماری قند خون و درمان قطعی آن را عنوان خواهیم کرد.

 • دیابت نوع ۱
 • دیابت نوع ۲
 • دیابت بارداری

لطفا از پستلیست جراحان اسلیو معده دیدن کنید.

بیماری قند خون نوع اول چگونه تعریف می‌گردد؟

اصولاً اشخاصی که به بیماری قند نوع اول دچار هستند، از کودکی و نوجوانی درگیر این نوع دیابت بوده‌اند. اصولاً بروز این نوع دیابت در سنین بالاتر وجود ندارد. اما در برخی مواقع مشاهده ‌شده که افرادی با سن بالاتر به این بیماری دچار شده‌اند.

علائم بالینی بیماری قند به گونه ایست که می‌توان راه‌حل تعیین ‌شده‌ای برای پیشگیری از آن صورت داد. البته از طریق راه‌حل‌هایی غربالگری نیز می‌توان پیشگیری برای آن را صورت داد. در بین تمامی بیماران دیابت حدوداً ۱۰ تا ۱۵ درصد از مشکل دیابت نوع اول رنج می‌برند.

این نوع بیماری هنگامی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پانکراس تخریب شده‌اند و تولید انسولین متوقف گردیده است. از شایع‌ترین نوع دیابت این نوع دیابت شناخته می‌شود که باید درمان قطعی برای این نوع بیماری قند صورت داد. به دلیل این‌که نادیده‌ گرفتن آن می‌تواند باعث خطرات جبران‌ناپذیری باشد.

گفته شد که دیابت نوع اول به گونه ایست که مهم‌ترین وظیفه‌ای که برعهده‌ی سلول‌های پانکراس می‌باشد، صورت نمی‌گیرد و هورمون انسولین که به ‌عنوان هورمون حیاتی در بدن شناخته ‌شده است، تولید نمی‌گردد.

اگر از بیماری دیابت رنج میبرید برای درمان این بیماری پیشنهاد می کنیم پست درمان دیابت بدون دارو را مطالعه نمائید

تبدیل قند به انرژی در بدن برعهده‌ی هورمون انسولین می‌باشد

تبدیل قند به انرژی در بدن برعهده‌ی هورمون انسولین می‌باشد. حال هنگامی‌که این هورمون تولید نگردد، تجزیه و تبدیل آن با اختلالاتی مواجه می‌شود که می‌تواند میزان قند موجود در بدن را به مرحله بسیار زیادی برساند و با خطراتی مواجه کند.

تبدیل قند به انرژی در بدن برعهده‌ی هورمون انسولین می‌باشد
تبدیل قند به انرژی در بدن برعهده‌ی هورمون انسولین می‌باشد

بدن در این حالت دیگر نمی‌تواند ساخت انسولین را به‌ صورت مادام‌العمر انجام بدهد و سلول‌های دفاعی و ایمنی بدن با توجه به ویروس‌های مختلف می‌توانند به بدن وارد شوند و اختلالات متعددی در بدن در هنگام ساخت و جذب انسولین به وجود بیاورند. علائمی که در هنگام بیماری قند نوع اول نشان داده می‌شود، موارد زیر شناخته شده‌اند:

 • تکرر ادرار
 • خشکی و بوی بد دهان
 • تشنگی مکرر
 • افزایش اشتها در مقابل کاهش وزن
 • کمبود انرژی و خواب‌آلودگی

مشکلات پوستی قند خون نوع اول

در هنگام بروز علائم بیماری قند خون نوع اول مشکلات پوستی متعددی به وجود می‌آید که شامل موارد زیر می‌شود:

 • خشکی و خارش پوست
 • عفونت‌های باکتری و قارچی
 • کاهش شدیدی گردش خون

اغلب دخترانی که دچار بیماری قند خون نوع اول می‌شوند، با عفونت‌ها و قارچ‌ها در ناحیه تناسلی مشکلاتی دارند. نوعی عفونت قارچی دیگر به شکل قارچ مخملی وجود دارد که کودکان مبتلا به این نوع از قند خون با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنند که این نوع عفونت در نواحی مرطوب رشد می‌کند و می‌تواند سوزش بسیاری در ناحیه ران و شکم را به دنبال داشته باشد.

به ‌همین دلیل عوارض متعددی که برای قند خون نوع اول شناخته می‌شود، باعث می‌گردد که بتوان درمان قطعی قند خون را پیدا کرد و از طریق این راهکار درمان فورا برای این بیماران صورت بگیرد.

عوارض بیماری قند نوع اول

اگر بیماری دیابت نوع اول برای افراد رخ دهد، کنترل قند خون با مشکلاتی مواجه می‌گردد که در صورت عدم کنترل آن مشکلات زیر بروز پیدا می‌کند:

 • تاری در دید
 • بیهوشی‌های پی‌درپی
 • افت قند خون
 • بی‌حسی و سوزن سوزن شدن پا
عوارض بیماری قند نوع اول
عوارض بیماری قند نوع اول

درمان قطعی قند خون نوع اول چگونه امکان‌پذیر است؟

برای این‌که بتوان تشخیص داد درمان قطعی قند خون بیماران نوع اول چگونه می‌باشد، ابتدا باید نوع بیماری تعیین گردد. در این هنگام وقتی‌که به پزشک مراجعه می‌شود، به‌ صورت ناشتا قند خون فرد بررسی می‌گردد و یک تست خون بدون هماهنگی از بیمار انجام می‌گیرد.

پزشک می‌تواند بررسی‌های لازم بر روی سطح خون افراد در ۲ تا ۳ ماه قبل را انجام بدهد. در ۲ روز جداگانه تست قند خون صورت می‌گیرد تا بتوان تحمل گلوکز بدن را تعیین کرد و نوع دیابت تشخیص داده شود.

مشکلات به ‌وجود آمده در درازمدت برای بیماران قند خون

اگر مدت ‌زمان زیادی از بیماری قند خون نوع اول گذشته باشد، باعث به وجود آمدن آسیب‌های جدی به بسیاری از سیستم‌های بدن می‌گردد. شاخه اصلی بیماری دیابت به‌ عنوان بیماری قند خون نوع اول شناخته ‌شده است و اگر درمان قطعی بیماری درمان قطعی قند خون صورت نگیرد، به ‌مرور زمان باعث به وجود آمدن مشکلات زیر می‌گردد.

 • بیماری مغزی
 • نارسایی کلیوی
 • بیماری‌های قلبی
 • تاری دید و یا نابینایی کامل
 • والیبالی‌های لثه و تخریب دندان
 • تخریب عصب‌های دست ‌و پا

 

جلوگیری از بروز بیماری قند خون نوع اول

برای ‌اینکه بتوانند پیشگیری مناسبی از درمان قطعی دیابت داشت، نیاز است مراحل متعددی انجام بگیرد تا کنترل میزان سطح قند خون افراد باید انجام شود. برای این‌که میزان قند خون تشخیص داده شود، قطره‌ای خون از طریق خراش به وجود آمده بر روی انگشت در روی نوار تست انجام قرار می‌گیرد.

سپس هنگامی‌که نوار تست داخل دستگاه گذاشته می‌شود، می‌توان نتیجه موجود برای قند خون را مشاهده کرد و می­توان تشخیص داد نوع بیماری چیست و برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای آن انجام داد. باید آزمایشات دقیق‌تری در این ‌مورد صورت بگیرد. اگر میزان سطح قند خون در حالت طبیعی خود باشد، انرژی فرد متعادل می‌باشد. اما در غیر این صورت مواجه شدن با بیماری‌های قلبی زیاد می‌باشد و ممکن است فرد دچار مشکلات پوستی نیز گردد.

جلوگیری از بروز بیماری قند خون نوع اول
جلوگیری از بروز بیماری قند خون نوع اول

بیماری قند خون نوع دوم چگونه تعریف می‌گردد؟

مهم‌ترین مطلبی که مشخصه اصلی برای شکل‌گیری قند خون نوع دوم می‌باشد، این است که هیچ‌گونه محدودیت سنی در آن وجود ندارد. حدوداً یک‌سوم افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، از دیابت نوع دوم رنج می‌برند و از وجود آن بی‌خبر هستند.

مهم‌ترین هدفی که در پس وجود این نوع بیماری است، این است که می‌تواند بدن را در برابر تجزیه و تبدیل کربوهیدرات‌ها به انرژی ناتوان کند و در کنار آن میزان سطح قند خون را بسیار بالا می‌برد که باعث بروز بیماری‌هایی همانند بیماری‌های قلبی، بیماری‌های بینایی و آسیب‌رساندن به نقاط مختلف بدن می‌گردد.

بیماری قند خون نوع دوم چگونه تعریف می‌گردد؟
بیماری قند خون نوع دوم چگونه تعریف می‌گردد؟

کاهش استرس در درمان قطعی قند خون نوع دوم

مهم‌ترین نکته‌ای که باعث می‌شود قند خون افراد در دیابت نوع دوم بالا برود، استرس می‌باشد. اغلب افرادی که دچار چاقی‌های مفرط در بیماری قند خون نوع دوم می‌شوند، برای این‌که از استرس و اضطراب فرار کنند روی به غذا خوردن می‌آورند.

پرخوری که در این ‌راستا اتفاق می‌افتد، باعث به وجود آمدن بیماری‌های خطرناکی همچون چربی کبد، بیماری قلبی و عروقی، کلسترول و نارسایی کلیوی می‌باشد.

برای این‌که بتوان میزان کاهش میزان استرس موجود را در درمان قطعی قند خون نوع دوم مهم شمرد، انواع ورزش‌ها و تحرکات از طریق توصیه پزشک کمک می‌کند و در کنار آن‌ها پیروی از رژیم‌های غذائی می‌تواند اختلالات به‌ وجود آمده را به حداقل بر ساند.

اضافه‌وزن چه نقشی در به وجود آمدن قند خون نوع دوم می‌گذارد؟

متوجه شدیم که افزایش وزن یک عامل اولیه برای تشخیص دیابت نوع دوم می‌باشد. اغلب افرادی که دچار اضافه‌وزن هستند، بیشتر در معرض خطر برای بیماری قند خون نوع توزین قرار دارند.

این نوع دیابت نیز به دیابت مقاوم در برابر انسولین یا دیابت بزرگسالان شناخته می‌شود. اشخاصی که دچار اضافه‌وزن هستند، سلول‌های بافت چربی در بدن آن‌ها بسیار زیاد می‌باشد. هنگامی‌که مواد غذایی مصرف می‌کنند، مواد و چربی‌های موجود در لابه‌لای بافت‌ها ذخیره می‌گردد و هنگامی‌که فرد دچار اضطراب و استرس می‌گردد، التهاب سلول‌ها رخ می‌دهد.

پروتئینی بنام سیتوکینز نیز بر اثر اضطرابات آزاد می‌گردد و می‌تواند باعث شود که سیگنال‌های دریافت‌ کننده انسولین حذف گردد و باعث قطع جذب انسولین می‌گردد.

مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام وجود التهابات سلولی رخ می‌دهد، این است که در کنار این‌که انسولین جذب بدن نمی‌شود، سبب پیدایش بیماری‌های قلبی می‌شود که به ‌عنوان عامل مؤثری برای چاقی‌های افراطی شناخته ‌شده اند.

برای این‌که بتوان از این راهکار درمان قطعی قند خون نوع دوم استفاده کرد، جراحی متابولیک کمک می‌کند. با توجه به این‌که اضافه‌وزن منبع اصلی وجود این نوع بیماری می‌باشد و بیشتر افرادی که تحت تاثیر چاقی هستند، به دیابت بزرگسالان مبتلا می‌شوند نیاز است که جراحی متابولیک انجام بدهند.

اضافه‌وزن چه نقشی در به وجود آمدن قند خون نوع دوم می‌گذارد؟
اضافه‌وزن چه نقشی در به وجود آمدن قند خون نوع دوم می‌گذارد؟

بیماری قند خون در بارداری به چند دسته تقسیم می‌شود؟

در هنگام بارداری ۲ نوع دیابت ظهور می‌کند:

 • قند خون در هنگام بارداری
 • قند خون قبل ‌از وجود بارداری

درجه‌های مختلفی برای عدم تحمل کربوهیدرات‌ها در بدن افراد شکل می‌گیرد و اولین ‌بار ممکن است در طی دوران بارداری دیده شود که به ‌عنوان دیابت بارداری شناخته می‌شود. در برخی از افراد این نوع از قند خون به ۲ گروه بدون علامت و علامت‌دار تقسیم می‌شوند.

همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، برخی از افراد در هنگام پیدایش قند خون بارداری علائمی دارند و برخی دیگر هیچ‌گونه علائمی ندارند. در ادامه این مبحث به این ‌موضوع خواهیم پرداخت.

قند خون بارداری علامت‌دار

اندازه‌گیری‌های قند خون در این دسته از افراد غیرعادی شناخته می‌شود. برای این دسته از افراد نیاز به انجام آزمایش تحمل گلوکز نیست. علائمی که برای این دسته از افراد صورت می‌گیرد، شامل موارد زیر است.

 • استفاده زیاد از مایعات
 • کاهش وزن
 • گیجی
 • تکرر ادراری
 • اختلال در بینایی
 • تاری دید

قند خون بارداری بدون علامت

افرادی که به این نوع بیماری دچار می‌شوند، هیچ‌گونه علائمی ندارند و تشخیص وجود قند خون در بدن آن‌ها اندکی دشوار است. اغلب افراد مبتلا به دیابت بارداری در این گروه دسته‌بندی می‌شوند. در حالت کلی به ‌عنوان 50 تا ۷۰ درصد هیچ‌گونه علائمی برای وجود دیابت بارداری ندارند.

برای این‌که بتوان آن را تشخیص داد و از عوارض موجود بر روی مادر و جنین پیشگیری کرد، بهتر است آزمایشاتی صورت بگیرد. اگر هیچ‌گونه کنترلی برای وجود دیابت تا 90 درصد صورت نگیرد می‌تواند نوزاد را به خطر بیندازد و تا وجود ۳۰ درصد از دیابت بارداری برای مادر نیز با مرگ ‌و میر همراه می‌باشد.

اگر بتوان این نوع اختلال را به واسطه آزمایش‌های غربالگری در طی دوران بارداری تشخیص سلامت مادر و جنین تضمین می‌گردد و اقدامات پیشگیرانه برای آن‌ها صورت می‌گیرد. هنگامی‌که شخصی دچار قند خون بارداری بدون علامت می‌باشد، حدوداً ۲۰ درصد قند خون مادر کمتر از حد معمول شناخته می‌شود.

نحوه غربالگری دیابت بارداری

هنگامی‌که یک بانوی باردار با خطراتی مواجه باشد و به دلایل متعددی دچار سقط شده باشد، پزشک مربوطه نیاز است از او آزمایشاتی در رابطه با تحمل گلوکز با ۵۰ گرم گلوکز در شرایط غیر ناشتا انجام بدهند و اگر در نتیجه یک‌ساعته آزمایش قند خون پلاسمای وریدی کمتر از ۱۳۰ میلی‌گرم باشد، فرد هیچ‌گونه علائم قند خون را ندارد. اما نیاز است این آزمایش مجدداً در هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری تکرار گردد تا از سلامت مادر اطمینان حاصل کرد.

نحوه غربالگری دیابت بارداری
نحوه غربالگری دیابت بارداری

قند خون قبل ‌از وجود بارداری

اغلب بانوانی که قصد باردار شدن در آینده را دارند، باید چند ماه قبل آموزش‌های لازم را برای درمان ببینند و مراحل لازم را برای کنترل دقیق قند خون سپری کنند. علی‌الخصوص در ماه‌های اول اطمینان حاصل کنند که قند خون آن‌ها طبیعی می‌باشد. برخی از موارد زیر می‌توانند کمک کنند تا مراقبت‌های هنگام حاملگی شکل بگیرد و سلامت مادر تضمین شود.

 • بانوانی که از داروهای خوراکی استفاده می‌کنند و درمان آن‌ها تحت کنترل است در شرایط بارداری نیاز است تغییراتی برای درمان آن‌ها توسط انسولین صورت بگیرد.
 • بانوانی که تحت درمان بواسطه انواع رژیم‌های غذایی هستند، باید تا کنترل کردن قند خون خود این درمان را ادامه بدهند. در غیر این ‌صورت نیاز به انسولین درمانی می‌باشد.
 • قبل از وجود بارداری معیارهای درمان برای رسیدن میزان گلوکز در وعده‌های قبل و بعد از غذا صورت بگیرد. اگر شخصی دچار فشار خون بالا می‌باشد، در کنار قند خون نیاز است آزمایشات فشار خون بالا صورت بگیرد.

برای براورد کردن هزینه آزمایش دیابت بارداری لازم است صفحه هزینه آزمایش دیابت بارداری را ببینید.

شما در حال مطالعه این مقاله درمان قطعی قند خون می‌باشید.

قند خون قبل ‌از وجود بارداری
قند خون قبل ‌از وجود بارداری

چه شاخه‌های فرعی دیگری برای بیماری قند خون وجود دارد؟

همیشه گفته می‌شود که بیماری قند خون دارای ۳ دسته کلی می‌باشد. اما شاخه‌های فرعی دیگری از دیابت و قند خون وجود دارد که بهتر است معرفی از آن‌ها داشته باشیم تا بتوانید مراحل درمان قطعی قند خون را در این نوع موارد فرعی نیز شناسایی کنید و درمان برای شما فراهم گردد.

نوروپاتی و پای دیابتی

یک عارضه شایع که در قند خون صورت می‌گیرد، نوروپاتی می‌باشد. وجود این عارضه باعث می‌شود اعصاب‌های حسی، حرکتی، محیطی تحت تاثیر خود قرار بگیرند. نشانه مشخص‌ شده ای که برای این نوع از علائم وجود دیابت دیده می‌شود، تحریک کردن اعصاب خودکار فلجی می‌باشد که می‌تواند بر روی معده، اختلالات مثانه، یبوست و دیگر موارد تاثیر گذار باشد.

وجود این بیماری می‌تواند اعصاب محیطی خودکار را تحت تاثیر خود قرار بدهد و بیماری عروق محیطی شکل می‌گیرد. در نهایت باعث وجود زخم‌ها و عفونت‌هایی در بخش پاهای افراد مبتلا به قند خون می‌شود.

اگر تشخیص این بیماری فوراً صورت نگیرد، قطع پا را به‌ دنبال دارد. راهکار مهمی که از طریق آن می‌توان پیش‌گیری‌های لازم را برای وجود نوروپاتی انجام داد، این است که آموزش‌های لازم در صورت عوارض و آسیب‌ها صورت بگیرد.

نقاط مهم و آسیب‌پذیری که در این نوع دیابت شناخته می‌شود، پاشنه پا است که باید ویزیت آن روزانه ۱ یا ۲ بار صورت بگیرد تا اگر خطرات احتمالی صورت ‌گرفته بود، اقدامات لازم برای برطرف نمودن آن فوراً انجام بگیرد.

نفروپاتی دیابتی

یکی از دلایل مهم مرگ‌ و میر در اشخاصی که به بیماری قند خون مبتلا هستند، نفروپاتی دیابت می‌باشد. مهم‌ترین عوامل به وجود آمدن آن ناتوانی می‌باشد که در نهایت باعث افزایش هزینه‌های هنگفتی برای بیمار می‌گردد.

مهم‌ترین علائمی که در پس نفروپاتی وجود دارند، چاقی، نارسایی خفیف کلی، افزایش فشار خون می‌باشد که اگر به ‌موقع آن‌ها را تشخیص ندهیم و درمان قطعی قند خون صورت نگیرد، نارسایی‌های شدید کلیوی بیشتر صورت میشود و  در آخر ممکن است شخص نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه داشته باشد.

بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از افرادی که دچار دیابت نوع اول می‌باشند، نفروپاتی رخ می‌دهد و همین‌طور ۲۰ تا ۲۵ درصد اشخاصی که دچار دیابت نوع دوم هستند، ممکن است دچار نفروپاتی دیابتی گردند.

راهکار پیشگیری از نفروپاتی

 • درمان قطعی فشار خون بالا
 • کنترل کردن دقیق قند خون
 • پرهیز کردن از مصرف نفروتوکسیک ها
 • درمان به‌ موقع عفونت‌های کلیوی

شیوه درمانی عارضه‌ای نفروپاتی

برای این‌که بتوان درمان قطعی قند خون را انجام داد موارد زیر مؤثر هستند.

 • کاهش وزن
 • پیشگیری از چاقی
 • فعالیت بدنی مناسب
 • محدودیت پروتئین مصرفی
 • محدودیت نمک مصرفی

وجود این مسائل می‌تواند خطر به وجود آمدن ضایعه‌های چشمی را تا ۲۵ برابر به نسبت افراد عادی بیشتر کند و این می‌تواند عامل مؤثری باشد تا درمان‌های متعدد صورت بگیرد و مسئله درمان قطعی قند خون از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود تا بتواند سلامت افراد را تضمین کند.

شیوه درمانی عارضه‌ای نفروپاتی
شیوه درمانی عارضه‌ای نفروپاتی

پایش کنترل بیماری قند چگونه انجام می‌گیرد؟

مهم‌ترین نکته‌ای که درمان قطعی دیابت درمان قطعی قند خون عنوان می‌کند، این است که تاکید بسیار بر روی کنترل کردن قند خون در طول روز دارد. برای این‌که بتوانید این راهکار را به بهترین روش ممکن انجام داد، پایش کنترل دیابت بیماری قند خون کمک می‌کند. روش‌هایی که می‌توان از طریق آن پایش خون برای بیماری قند را تشخیص داد، متعدد می‌باشند تا از این طریق نشانه‌های کنترل قند را تحت نظارت گرفت. این موارد عبارت‌اند از:

 • اندازه‌گیری مداوم قند خون بیمار
 • اندازه‌گیری مداوم هموگلوبین گلیکوزیله
پایش کنترل بیماری قند چگونه انجام می‌گیرد؟
پایش کنترل بیماری قند چگونه انجام می‌گیرد؟

برای درمان قطعی قند خون چه فعالیت‌های بدنی مؤثر هستند؟

هر فردی که قصد درمان قطعی قند خون را داشته باشد، نیاز است که در طول روز برنامه‌های فعالیت‌های ورزشی را برای خود تهیه کند و تحرک داشته باشد. در کنار آن باید از یک رژیم غذایی درست استفاده کند که بتواند نتیجه خوبی در این زمینه بگیرد.

هنگامی‌که به پزشک مراجعه می‌کنید، برای درمان با توجه به داروهای مصرفی، نحوه درمان بیمار را بر اساس مواردی چون وضعیت بیماری، تناسب بدنی بیمار، سن بیمار و میزان پیشرفت بیماری برای او تعیین می‌کند.

برای این‌که پیش‌گیری‌های اولیه در دیابت نوع دوم بتواند درمان قطعی بیماری قند را به دنبال داشته باشد، انجام فعالیت‌های بدنی و تحرک کافی مستمر گام مؤثری شناخته می‌شود. چاقی‌های کاذب با توجه به فعالیت بدنی کاهش پیدا می‌کنند و این می‌تواند در برطرف نمودن بیماری‌های قلبی عروقی و کاهش مرگ ‌و میر تاثیرگذار باشد.

به دلیل این‌که بیماری‌های قلب و عروقی عامل مؤثری در کنار بیماری قند خون شناخته ‌شده اند و اشخاصی که دچار بیماری دیابت هستند، نیز به این بیماری دچار خواهند شد.

در کنار آن‌ها فعالیت بدنی می‌تواند کاهش غلظت میزان انسولین پلاسما در خون را برعهده بگیرد و باعث سوخت ‌و ساز ذخایر سلولی می‌گردد و در نهایت حساسیت انسولین افزایش پیدا می‌کند و گلوکز در عضلات اسکلتی وجود دارند تا چند ساعت بیشتر ترشح می‌شوند.

فعالیت ورزشی و رژیم غذایی مناسب

حتما می‌دانید که اضافه ‌وزن یکی از دلایل مهم مبتلا شدن به بیماری قند خون می‌باشد و انجام فعالیت‌های بدنی و تحرک کافی برای انواع دیابت مراحل متعددی دارد.

با توجه به تشخیص نوع دیابت و بروز نشانه‌های آن ورزش اصولی در کنار رعایت رژیم غذایی سبب کم شدن وزن می‌گردد و میزان چربی‌هایی که در خون وجود دارند، در کنار تنظیم فشارخون و قند خون متعادل‌سازی می‌شود.

حال بیمارانی که درمان خود را تحت آن به واسطه انسولین انجام می‌دهند، از طریق ورزش و تحرک بدنی و استفاده از سبک غذایی درست می‌تواند استفاده از انسولین آن‌ها را تا حد زیادی در طول روز به حداقل برساند.

اصولاً هنگامی‌که فعالیت‌های ورزشی و تحرک صورت می‌گیرد، عضلات بدن برای این‌که انرژی تولید کنند، میزان زیادی از گلوکز های درون خود را استفاده می‌کنند که این قدم مؤثری برای دفع بیماری قند خون می‌باشد.

افرادی که سالم هستند و از بیماری قند خوند رنج نمی‌برند، دارای پانکراس و لوزالمعده سالمی هستند

افرادی که سالم هستند و از بیماری قند خوند رنج نمی‌برند، دارای پانکراس و لوزالمعده سالمی هستند. این ۲ عضو مهم در بدن شرایطی را فراهم می‌کنند که تولید انسولین در این هنگام کمتر شود و این می‌تواند میزان گلوکز لازم را برای بدن تولید کند و باعث ایجاد انرژی بیشتر در بدن گردد.

به ‌همین دلیل است که اشخاص سالم بعد از این‌که تحرکات بدنی بسیار دارند، دچار افت قند خون و هیپوگلیسمی نمی‌گردند. اما اشخاصی که دچار بیماری قند خون هستند، هنگامی‌که فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند، میزان انرژی از بین نخواهد رفت و هنگامی‌که انسولین در خون تجمع می‌کند، مانع مناسبی برای وارد شدن قند به گلوکز و کبد می‌گردد. این عامل مؤثری برای به وجود آمدن میزان قند خون بعد از تحرکات بدنی می‌باشد.

اغلب پزشکان برای این‌که این موارد را برطرف کنند، برای استفاده از کربوهیدرات‌ها توصیه می‌کنند که به مقدار لازم از آن‌ها در فعالیت‌های بدنی خود استفاده کنید تا میزان قند خون شما کنترل گردد و بتواند از این طریق درمان قطعی قند خون را به دنبال داشته باشد.

برای درمان قطعی بیماری قند چه نوع ورزش‌هایی پیشنهاد می‌شود؟

در مطالب بالا گفتیم که تحرک و فعالیت بدنی نقش بسیاری بر روی کاهش وزن دارد و یک عامل مؤثر در به وجود آمدن بیماری قند خون می‌باشد. اغلب پزشکان برای این‌که بتوانند درمان قطعی قند خون را به شما گوشزد کنند، تحرک بدنی را که می‌تواند سوخت ‌و ساز بدن را افزایش بدهد، مهم می‌شمارند. برای این‌که درمان قطعی بیماری قند صورت بگیرد ورزش‌های زیر کمک‌کننده هستند.

 • پیاده‌روی
 • دوچرخه‌سواری
 • ورزش‌های گروهی همانند شنا، والیبال، تنیس، بسکتبال

در کنار این موارد اگر در طولانی ‌مدت نرمش انجام دهید و فعالیت‌هایی کنید که باعث خستگی و بی‌حالی شود، مفید نیست و افراد دیابتی باید از این نوع ورزش‌های استقامتی خودداری کنند.

برای درمان قطعی بیماری قند چه نوع ورزش‌هایی پیشنهاد می‌شود؟
برای درمان قطعی بیماری قند چه نوع ورزش‌هایی پیشنهاد می‌شود؟

برای درمان قطعی قند خون از چه رژیم غذایی باید پیروی کرد؟

مهم‌ترین هدفی که برای رژیم‌های غذایی در افراد مبتلا به بیماری قند خون صورت می‌گیرد، این‌که بتوان پیشگیری مناسبی از عوارض کوتاه‌ مدت و درازمدت بیماری قند خون داشت و کنترل متابولیک را در دست گرفت.

به‌ همین دلیل برنامه‌ ریزی‌های مناسبی باید برای رژیم غذایی در این موارد صورت بگیرد تا بتواند میزان فشار خون بیمار، وزن بیمار، به پروتئین‌ها، غلظت لیپیدها و میزان قند خون را کنترل کند و آن‌ها را در حد تعادل نگه دارد.

بررسی‌هایی که بر روی انواع رژیم غذایی صورت‌گرفته می‌شود، به گونه‌ای طراحی ‌شده است که در شرایط معمولی بیماران قند خون بدن آن‌ها را در حالت مناسبی قرار می‌دهد و در شرایطی همانند بیماری‌های متابولیک، استرس و بارداری می‌تواند بدن را کنترل کند.

برای این ‌که از این رژیم‌ها استفاده کرد، باید تا حد نیاز از مواد معدنی، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها استفاده کافی داشت. به ‌جهت این‌که رژیم‌های غذایی در درمان قطعی قند خون اثربخش هستند، با توجه به ‌نظر کارشناسان تغذیه می‌توانند برنامه‌ریزی درستی شوند تا توصیه‌ها و پیشنهادات این افراد کارکشته کمک کند تا درمان قطعی بیماری قند صورت بگیرد.

برای درمان قطعی قند خون از چه رژیم غذایی باید پیروی کرد؟
برای درمان قطعی قند خون از چه رژیم غذایی باید پیروی کرد؟

در درمان قطعی بیماری قند چه برنامه‌های غذائی به اشخاص کمک می‌کند؟

راهکار ساده‌ای که اغلب پزشکان برای درمان قطعی قند خون پیشنهاد می‌کنند، پیروی از برنامه‌های غذایی درست و کنترل کردن استفاده از آن‌ها می‌باشد. اما در کنار آن‌ها دیگر عملکردهای موجود می‌تواند تاثیرگذار باشد تا درمان این بیماری فراهم گردد. در ادامه به این‌موضوع خواهیم پرداخت.

کنترل کردن وزن

طی گزارشات گرفته ‌شده از افرادی که به دیابت نوع ۲ مبتلا شده‌اند، اضافه ‌وزن بسیار برای این اشخاص وجود داشته و مابین ۶۰ تا ۹۰ درصد این افراد با اینکه قد و وزن متناسبی دارند، میزان بافت‌های چربی در بدن آن‌ها بسیار زیاد تشخیص داده شده‌ است. همین‌ طور غیرطبیعی بودن گردش چربی نکته مهمی برای بدن این افراد شناخته‌ شده است.

به‌ غیر از این‌که نقش عمده چربی‌ها در بدن می‌تواند تاثیر گذار بر روی ﭘﺎﺗﻮژﻧﺮ قند خون باشد، می‌تواند در مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی عروقی، چربی خون، فشار خون و دیگر موارد نیز اثربخش باشد.

به‌ همین دلیل هدف اصلی که برای درمان قطعی قند خون می‌توان ذکر کرد این است که بتوان میزان بافت‌های چربی موجود در بدن را از طریق تغذیه درست کاهش داد.

اگر میزان سطح کالری دریافتی در طول روز حدوداً ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری کمتر شود

اگر میزان سطح کالری دریافتی در طول روز حدوداً ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری کمتر شود و در کنار آن فعالیت‌های بدنی صورت بگیرد، امر مهمی برای درمان شناخته می‌شود.

حتی اگر بیمار بتواند چندین کیلو وزن خود را کاهش بدهد، این در کنترل گلیسمی لیپوپروتئین های پلاسما مؤثر واقع می‌شود و افرادی که دچار دیابت نوع ۲ هستند، اثربخشی کاهش وزن را خواهند دید.

به‌ غیر از هنگامی‌که کاهش وزن صورت می‌گیرد، نیاز به استفاده از داروهای پایین‌آورنده فشار خون نمی‌باشد و می‌تواند ﻫﯿﭙـﺮﺗـﺮی  ﮔﻠﯿﺴﺮﯾﺪﻣﯽ، ﮐﻠﺴﺘـرول را نیز کمتر کند.

اگر شخصی رژیم‌های غذایی با کالری خیلی کم استفاده کند، می‌تواند در کاهش وزن آن نقش داشته باشد. اما نکته جالب این است که این می‌تواند میزان توده ماهیچه‌ها را به‌ صورت ناخواسته کمتر کند.

اما این‌که به این رژیم غذائی دوباره پای‌بند نباشید، می‌تواند احتمال برگشت وزن را بیشتر کند. برای این‌که بتوانید درمان قطعی قند خون را از طریق کنترل وزن انجام بدهید باید شرایط کالری روزانه را جوری تنظیم کنید که در حد اعتدال باشد.

اگر میزان سطح کالری دریافتی در طول روز حدوداً ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری کمتر شود
اگر میزان سطح کالری دریافتی در طول روز حدوداً ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری کمتر شود

استفاده از کربوهیدرات‌ها

اصولاً در دریافت کالری‌های مواد غذایی در طول روز بین ۵۰ تا ۶۰ درصد کربوهیدرات دیده می‌شود و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از آن قندهای ساده و بقیه مرکب شناخته شده‌اند.

تأثیر متفاوتی که انواع غذاهای کربوهیدرات دار می‌تواند در بالا رفتن میزان قند خون بعد از استفاده از مواد غذایی بگذارد، به ‌عنوان افزایش قند خون با شاخص گلیسمی شناخته می‌شود.

اشخاصی که دچار بیماری قند خون هستند، استفاده از مواد غذایی که شاخص گلیسمی پایین‌تری دارند می‌تواند در کنترل گلیسمی آن‌ها تاثیرگذار باشد و استفاده از این نوع غذاها باید تحت نظارت پزشک اتفاق بیفتد.

به ‌غیر از این‌که کربوهیدرات‌ها عامل مؤثری در بالا رفتن میزان قند خون می‌باشند، عوامل مهم دیگری همانند نوع نشاسته، پخت غذا، ترکیب غذا و نحوه آماده شدن آن تاثیر مستقیمی بر روی تعیین شاخص گلیسمی می‌گذرد.

به ‌همین دلیل برای این‌که بر میزان کربوهیدرات‌ها و استفاده از آن‌ها در رژیم غذایی کاهش قند خون تأکید داشته ‌باشیم، از جانشین‌های متعددی برای در حد تعادل نگه ‌داشتن شاخص گلیسمی کربوهیدرات‌ها استفاده می‌کنیم. در حال حاضر مواد غذایی که در ایران تولید می‌شوند، تحت بررسی برای تعیین شاخص گلیسمی هستند تا بتوان میزان آن‌ها را مشخص کرد.

استفاده از کربوهیدرات‌ها
استفاده از کربوهیدرات‌ها

استفاده از میزان چربی روزانه

در درمان قطعی قند خون برای استفاده از رژیم‌های غذایی چربی مصرفی نیز مهم می‌باشد. از طریق دریافت چربی‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد کالری مورد نیاز بدن تأمین می‌گردد. البته این آمار بدین‌گونه است که یک‌ سوم چربی‌های اشباع‌ شده و یک‌ سوم اسیدهای چرب به بدن وارد می‌شوند.

نقش مهمی که وجود اسیدهای چرب امگا ۳ در بدن افراد می‌گذارد، بسیار زیاد است. اسیدهای امگا ۳ غیراشباع می‌باشند و اگر بخواهیم منابع مهمی از این اسیدها را استفاده کنیم تا عملکرد مفیدی در بدن داشته باشد می‌توانید از مواد غذائی همانند:

انواع مغزها و همانند گردو، پسته، تخم، فندق، بادام، و مواردی همچون ماهی چرب، روغن آفتاب‌گردان، روغن کبد ماهی نام ببریم. در رژیم غذایی برای درمان قطعی قند خون بهتر است که میزان کلسترول‌های دریافتی در طول روز از ۳۰۰ میلی‌گرم تجاوز نکند و تعادل به واسطه دریافت ۲۰۰ میلی‌گرم کلسترول در بدن برقرار می‌شود.

استفاده از پروتئین‌ها در طول روز

رژیم غذایی که برای درمان قطعی قند خون توسط پزشکان مهم شمرده می‌شود، در طول روز نیازمند دریافت ۱۰ تا ۱۵ درصد کالری از پروتئین‌ها می‌باشد.

استفاده از هر ۲ نوع پروتئین حیوانی و گیاهی می‌تواند، نقش عمده‌ای را برای بدن ایفا کند. اگر دچار شرایط خاصی همانند بیماری‌های کاتابولیک، بارداری، سالمندی، استرس هستید نیاز است میزان پروتئین دریافتی برای شما بیشتر گردد. اما اگر اشخاص به نفروپاتی مبتلا هستند، باید میزان کنترل‌شده‌ای از پروتئین‌ها در بدن آن‌ها وارد شود.

استفاده از پروتئین‌ها در طول روز
استفاده از پروتئین‌ها در طول روز

استفاده از فیبر غذایی در رژیم

وجود فیبرها برای کنترل کردن گلیسیم بدن بسیار مفید می‌باشد و در ۲ نوع نامحلول و محلول می‌توانند در انواع مواد غذایی گنجانده شوند. خاصیت فیبرهای محلول در آب کاهش دادن میزان کلسترول خون می‌باشد و در مواردی همچون پکتین و صمغ‌ها وجود دارند. در کنار آن‌ها غذاهای پر فیبر در رژیم‌های روزانه افراد مؤثر است.

مواردی همچون میوه‌ها، غلات با سبوس، سبزی‌ها و، حبوبات در برنامه‌ریزی غذایی افرادی که دچار دیابت هستند، مهم شمرده می‌شود و می‌تواند نیاز بدن را از انواع فیبر در طول روز برطرف کند.

استفاده از ویتامین‌ها و مواد معدنی در طول روز

بیمارانی که قصد استفاده از رژیم غذایی کامل برای درمان قطعی قند خون را دارند، استفاده از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی تاثیرگذار نیاز نمی‌باشد. به دلیل این‌که وجود غذاهای متعدد می‌تواند مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در بدن آن‌ها را تامین کند. اما اشخاصی که تحت رژیم‌های کاهش وزن هستند، نیاز است از مواد معدنی و ویتامین‌ها به‌ صورت محاسبه‌ شده در برنامه غذایی خود استفاده کنند.

اگر فرد مبتلا به بیماری قند خون در دوران بارداری به سر می‌برد و شرایط غیرعادی را دارد، نیاز است میزان استفاده از مواد معدنی و ویتامین‌ها برای او به نسبت افراد عادی بیشتر باشد.

برای این‌که رژیم‌های غذایی در افراد مبتلا به قند خون به‌ درستی صورت بگیرد، نکته‌های مهم شمرده می‌شوند که این نکته‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • متناسب با شرایط بیماری نیاز است رژیم غذایی برنامه ‌ریزی شود.
 • برای کنترل قند خون وعده‌های غذایی باید به‌ صورت منظم و درست استفاده شوند.
 • شخصی که به دیابت مبتلا می‌باشد باید ۳ وعده غذایی اصلی و چندین میان وعده استفاده کند.
 • اشخاصی که از انسولین استفاده می‌کنند، بهتر است قبل ‌از خواب غذای ساده‌ای همانند کمی نان‌ و پنیر یا لیوان شیر میل کنند.
 • میل کردن شیر قبل از انسولین در شب‌ هنگام درمان قطعی قند خون را فراهم می‌کند.
 • در برنامه غذایی برای درمان قطعی قند خون افراد دیابتی تنوع مهم‌ترین چیز است.
 • نیاز است در طول روز از همه گروه‌های غذایی در برنامه غذایی افراد استفاده شود.
 • استفاده از غذاهای متنوع در طول این برنامه غذایی می‌تواند تمامی نیازهای بدن و ویتامین‌های موجود آن را تامین کند.
برای این‌که رژیم‌های غذایی در افراد مبتلا به قند خون به‌ درستی صورت بگیرد، نکته‌های مهم شمرده می‌شوند که این نکته‌ها شامل موارد زیر هستند:
برای این‌که رژیم‌های غذایی در افراد مبتلا به قند خون به‌ درستی صورت بگیرد، نکته‌های مهم شمرده می‌شوند که این نکته‌ها شامل موارد زیر هستند:

برای کاهش دادن میزان قند خون چه داروهای خوراکی مؤثر هستند؟

مهم‌ترین دارویی که برای درمان دیابت شناخته می‌شود، انسولین می‌باشد. داروی اصلی برای کاهش دادن میزان قند خون بعد از این‌که رژیم درمانی و تحرک‌های بدنی برای درمان قطعی قند خون مؤثر واقع نشود، انسولین است.

برای این‌که به هدف کاهش قند خون رسید، می‌توان از انسولین استفاده کرد. استفاده از انسولین  برای درمان افرادی است که به دیابت نوع دوم دچار هستند، در شرایطی که استفاده از برنامه‌های غذایی و کاهش دادن وزن در کنار انجام فعالیت‌های بدنی نتوانسته نتیجه اثربخشی برای کاهش قند خون داشته باشد، می‌تواند مؤثر واقع شود. البته این موارد تا حدود زیادی می‌توانند نتیجه‌بخش باشند و در موارد خیلی حادتر امکان استفاده از انسولین وجود دارد.

قبل است این‌که در این دوره درمان به واسطه انسولین آغاز گردد، باید مواردی همچون نارسایی قلبی، مشکلات کلی، مشکلات کبد، باردار بودن فرد بررسی و ارزیابی شود.

در کنار انسولین دیده ‌شده بسیاری از راهکارهای گیاهی توانستند موجب کاهش قند خون شوند. اما در طولانی‌ مدت اثربخشی آن‌ها از بین ‌رفته است و مدام نتوانسته‌اند درمان قطعی قند خون باشند.

اگر در آزمایشات بیمار پلاسمای ناشتای او بالاتر از حد ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلی‌گرم باشد

به ‌همین دلیل اگر در آزمایشات بیمار پلاسمای ناشتای او بالاتر از حد ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلی‌گرم باشد، بدن این افراد نمی‌تواند عکس‌العمل درستی برای درمان قطعی قند خون از طریق داروهای گیاهی بدهد.

هنگامی‌که درمان از طریق این داروها به‌ درستی انجام نشود، نیاز است که مصرف این دارو متوقف شود و استفاده از انسولین برای درمان قطعی قند خون عملکرد داشته باشد. هم‌زمان می‌توان از انسولین و دیگر داروهایی که کاهش قند خون را دارند، استفاده کرد تا به نتیجه درستی رسید.

عارضه بسیار کمی برای داروهایی کاهش‌دهنده قند خون وجود دارد، اما نیاز است نحوه درمان به بیمار و خانواده او آموزش داده شود تا در صورت وجود علائم بتوانند فورا استفاده از آن را متوقف کنند. در حالت کلی داروهایی که برای کاهش قند خون مورد استفاده قرار می‌گیرند در دو گروه وجود دارند. در ادامه این مبحث بیشتر در رابطه با آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

داروهای خوراکی کاهنده قند خون

داروهای خوراکی کاهنده قند خون شامل موارد زیر می­شود:

سولفونیل اوره ها :

گلی بن کلامید می‌تواند تأثیرات کندی در این دسته ایفا کند. اما اگر نیازمند تأثیرگذاری سریع هستید، ﺗﻮﻟﺒﻮﺗﺎﻣﯿﺪ می‌توانند اثربخش باشند. مهم‌ترین وظیفه این دسته از داروهای خوراکی کاهنده قند خون این است که با تحریکات مناسبی برای آزادسازی انسولین از سلول‌های پانکراس انجام بدهند.

در نهایت میزان ترشح انسولین بیشتر می‌شود و این باعث بیشتر شدن میزان مصرف گلوکز می‌گردد. هر عارضه‌ای که این دسته از داروها می‌تواند به دنبال داشته باشد، هیپوگلیسمی می‌باشد.

اشخاصی که دچار نفروپاتی هستند و یا کهولت سن دارند، در هنگام استفاده از سولفونیل اوره ها باید احتیاط بسیاری صورت بدهند. میزان حد کارایی سولفونیل اوره ها به واسطه چاقی‌ها و افزایش وزن بیش ‌از اندازه کمتر می‌گردد. این اتفاق در حالتی می‌افتد که برخی از داروها امکان دارد باعث تحریک‌پذیری و بیشتر شدن وزن گردند.

سولفونیل اوره ها :
سولفونیل اوره ها :

بی گوانیدین ها :

مهم‌ترین فراورده‌ای که در این دسته از داروهای خوراکی کاهش‌ دهنده میزان قند خون شناخته می‌شود، متفورمین می‌باشد. عملکرد این داروها به ‌گونه‌ای است که می‌تواند میزان افزایش حساسیت به نسبت انسولین را بیشتر کنند و در راستای افزایش مقاومت انسولین تلاش می‌کنند.

در برخی از افراد مشاهده ‌شده استفاده از قرص متفورمین توانسته کاهش وزن بسیار اندکی را برای آن‌ها به دنبال داشته باشد. به همین دلیل از این دارو در درمان افراد چاقی که به قند خون نیز مبتلا هستند، در کنار رژیم درمانی آن‌ها نیز استفاده می‌شود و می‌تواند تاثیرگذار باشد. البته درصد کاهش وزن آن بسیار اندک می‌باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست دیابت لادا چیست دیدن کنید.

در برخی مواقع ممکن است استفاده از این داروها با عوارض گوارشی حادی همانند تهوع و اسهال رو به ‌رو شود

در برخی مواقع ممکن است استفاده از این داروها با عوارض گوارشی حادی همانند تهوع و اسهال رو به ‌رو شود. اما اگر درمان از طریق این نوع قرص‌ها ادامه بیابد از بین می‌روند و فرد بیمار تحمل بالایی در مقابل استفاده از آن دارد. در کنار آن‌ها ممکن است عدم توانایی جذب ویتامین ‌ب ۱۲ صورت بگیرد و اختلالاتی در بدن فرد شکل بگیرد.

نوعی از اسیدوز متابولیک وجود دارد که در کلیه‌ها تولید می‌گردد. وظیفه آن به‌گونه‌ای است که نمی‌تواند توانایی دفع و حذف اسیدهای اضافی را داشته باشد.

حال اگر بدن افراد قدرت ساخت بالایی از اسیدها داشته باشد، این میزان اسیدیته در مایعات بدن بیشتر می‌گردد و باعث برهم خوردن تعادل پی هاش بدن می‌گردد که با عنوان اسیدوز لاکتیک شناخته می‌شود و در برخی مواقع به‌ عنوان عوارض این دسته از داروها عنوان ‌شده است.

نکات درمانی قابل ‌درمان در استفاده از داروهای قند خون

سولفوریک اوره‌ها به ‌عنوان راهکار درمانی برای درمان قطعی قند خون شناخته شناخته شده‌اند و برای اشخاصی که دچار دیابت نوع دوم هستند و وزن آن‌ها طبیعی می‌باشد، مورد استفاده واقع می‌شود.

تأثیرات بسیار بالایی که متفورمین برای مقاوم‌سازی بدن به انسولین انجام می‌دهد، می‌تواند کمک به کاهش وزن کند. به دلیل این‌که هیچ‌گونه عارضه هیپوگلیسمی صورت نمی‌دهد، استفاده از سولفوریک اوره‌ها بعد از متفورمین می‌تواند میزان کارایی آن‌ها را بیشتر کند.

در برخی مواقع متفورمین به ‌عنوان اولین شیوه درمان در افراد چاق مورد استفاده واقع می‌شود و می‌تواند تاثیرگذاری خوبی داشته باشد و اصولاً بعد از گذشت ۲ تا ۴ هفته به بعد از درمان قطعی قند خون از طریق داروها نتیجه آن‌ها دیده می‌شود و افزایش مصرف داروها اتفاق خواهد افتاد.

برای این‌که درمان را بهتر آغاز کنید، بهتر است حداکثر دوز آن‌ها استفاده کنید و اگر عدم کنترل در استفاده از داروی مدنظر داشتید از دیگر دارو برای درمان قطعی قند خون استفاده کنید.

نکات درمانی قابل ‌درمان در استفاده از داروهای قند خون
نکات درمانی قابل ‌درمان در استفاده از داروهای قند خون

درمان قطعی قند خون توسط انسولین در چه هنگامی اتفاق می‌افتد؟

درمان قطعی قند خون برای تمامی اشخاصی که دچار دیابت نوع اول هستند، انسولین می‌باشد. اصولاً استفاده از انسولین در اشخاصی که دچار دیابت نوع دوم هستند در موارد زیر صورت می‌گیرد:

 • در هنگامی‌که از طریق رژیم درمانی و یا داروهای خوراکی کاهش قند خون اتفاق نیفتد.
 • در هنگام وجود دیابت بارداری و هنگامی‌که استفاده از رژیم کنترل کافی را برای قند خون نداشته باشد.
 • در هنگام ﮐﻨﺘﺮاﻧﺪﯾﮑﺎﺳﯿﻮن مصرف داروهای خوراکی
 • در شرایطی که بیمار دچار مواردی دیگری همچون بیماری‌های حاد همانند سکته و عفونت و یا جراحی قلب باشد.

نکات مهم در رابطه با انسولین درمانی و نحوه‌ی تزریق آن چیست؟

افرادی که دچار بیماری دیابت نوع دوم هستند، برای این‌که درمان قطعی قند خون را با انسولین انجام بدهند، نیاز به تغییر مرحله رژیم درمانی و تزریق انسولین ندارند. برای درمان قطعی قند خون انسولین به ‌صورت زیر پوستی در بدن بیمار تزریق می‌گردد. اصولاً ۲ نوع انسولین در حال حاضر در ایران برای اشخاص مبتلا به بیماری قند خون وجود دارد که شامل:

 • انسولین با اثر متوسط
 • انسولین کریستال یا اثر کوتاه

در برخی مواقع توصیه پزشکان این است که این دو انسولین در یک سرنگ با یکدیگر ترکیب شوند تا تاثیر بهتری در بدن بیمار بگذارند. هنگامی‌که قصد ترکیب کردن این دو انسولین را دارید، باید بدانید که اول از انسولین کریستال داخل سرنگ استفاده کنید.

طبق نظریه پزشک ساعات مصرفی برای انسولین صورت می‌گیرد که باید نوبت‌های آن را رعایت کنید. اصولاً تزریق انسولین کریستال قبل ‌از غذا صورت می‌گیرد.

اگر انسولین با اثر متوسط را با اعضای کریستال ترکیب نکرده باشید

اما اگر انسولین با اثر متوسط را با اعضای کریستال ترکیب نکرده باشید، می‌توان از آن قبل ‌از خواب نیز استفاده کرد. مهم‌ترین راهکاری که برای تزریق انسولین صورت گرفته می‌شود، به روش نوبتی می‌باشد. اغلب افرادی که دچار بیماری قند خون هستند می‌توانند ۱ تا ۲ بار در وعده‌های قبل ‌از صبحانه و شام تزریق انسولین را صورت بدهند.

نقاط مختلفی از بدن برای تزریق انسولین مورد استفاده واقع می‌شود، اما اصولاً برای این‌که انسولین بهتر به بدن برسد اطراف ناف ناحیه مناسبی برای تزریق انسولین شناخته شده است. در دوره‌های چرخشی لازم است محل تزریق انسولین تعویض گردد. می‌توان از ناحیه ران‌ها و بازوها برای تزریق انسولین استفاده کرد تا از محل‌های متفاوت بدن تزریق انجام بگیرد.

اگر انسولین با اثر متوسط را با اعضای کریستال ترکیب نکرده باشید
اگر انسولین با اثر متوسط را با اعضای کریستال ترکیب نکرده باشید

اگر از انسولین به ‌صورت متداول استفاده می‌کنید، ویال‌های آن نیاز به نگهداری در یخچال ندارند

اگر از انسولین به ‌صورت متداول استفاده می‌کنید، ویال‌های آن نیاز به نگهداری در یخچال ندارند و اگر در شرایط و حرارت اتاق باقی بمانند، هیچ مشکلی برای آن‌ها رخ نخواهد داد.

اما در مقابل نور آفتاب و یا حرارت‌های بسیار بالاتر نمی‌توانند نگه‌ داشته شوند. توصیه پزشکان بر این است که هر تزریق در کل شبانه ‌روز با یک سرنگ جداگانه صورت بگیرد.

اما اگر بنا بر دلایلی نمی‌توانید از یک سرنگ جداگانه استفاده استفاده کنید تا هنگامی که سرنگ کند نشده باشد و یا سر سوزن آن برای تزریق مناسب باشد، با رعایت اصول بهداشتی می‌توان ۷ تا 8 ‌بار از آن استفاده کرد. اما اگر در هر خانواده چندین نفر مبتلا به دیابت هستند برای درمان قطعی قند خون و انسولین نیاز است هر فرد سرنگ مخصوصی برای خود داشته باشد.

وجود حملات هیپوگلیسمی در تزریق انسولین بسیار مهم هستند

وجود حملات هیپوگلیسمی در تزریق انسولین بسیار مهم هستند. به ‌همین دلیل باید علائم بیمار را کنترل کرد و با تنظیم کردن کالری‌ها و وعده‌های غذائی آن را تطابق داد. حال اگر نیاز باشد، ممکن است دوز انسولین با میزان مصرف وعده‌های سبک بین غذاها کاهش داده شود.

پزشکان برای تزریق انسولین ذکر کرده‌اند پاک کردن سوزن با هر گونه ماده ضدعفونی‌کننده علی‌الخصوص الکل ممنوع می‌باشد و هر دفعه از شبانه‌ روز که قصد تزریق انسولین به بدن افراد دیابتی را دارید، محل تزریق باید عوض شود تا احتمالات موجود برای آسیب‌رساندن به محل تزریق به حداقل برسد.

هنگامی‌که جذب انسولین به ناحیه ناف اتفاق می‌افتد، جذب سریع‌تری صورت می‌گیرد. همین‌طور ران‌ها نیز به نسبت جذب بالاتری برای بدن دارند. اما اندام‌های فوقانی بدن تاثیر کوتاه‌مدتی از انسولین را به ارمغان می‌آورند.

شرایط خاص در هنگام مبتلا شده به بیماری قند خون

اگر بیمار در دوره‌ای باشد که سایر بیماری‌ها و وضعیت‌های مختلفی همانند جراحی در بدن او رخ داده باشد، می‌تواند اختلالاتی در صدد کنترل متابولیک به وجود بیاورد. حال برای این‌که در این دوران بتوان از وجود عوارض‌های بیماری‌ها پیشگیری کرد، نیاز به انجام اقداماتی می‌باشد که در موارد زیر خلاصه می‌شوند:

 • پایش بیشتر ادرار و قند خون
 • شناسایی علائم و نشانه‌های ﮐﺘﻮاﺳﯿﺪوز و ﺳﻨﺪرم ﻫﯿﭙﺮﺗﻮﻧﯿﮏ ﻏﯿﺮ ﮐﺘﻮﺗﯿﮏ
 • پایش کتون ادرار

اگر شخص عفونت بسیار داشته باشد، در هنگام درمان قطعی قند خون با انسولین نیاز است میزان همیشگی انسولین تزریق گردد. حتی در شرایطی که بیمار میل به غذا خوردن ندارد و ممکن است عوارضی همچون اسهال، تهوع و استفراغ را تجربه کند، اندازه دوز انسولین تغییر نمی‌کند و این موضوع اهمیت بسیاری دارد که از همان میزان همیشگی باید استفاده کرد.

شرایط خاص در هنگام مبتلا شده به بیماری قند خون
شرایط خاص در هنگام مبتلا شده به بیماری قند خون

برای درمان قطعی قند خون اندازه‌گیری مداوم گلوکز کمک‌ کننده است؟

بهتر است بدانید اگر میزان سطح گلوکز به ‌صورت مداوم اندازه‌گیری گردد، می‌تواند در درمان قند خون نقش بسیاری را ایفا کند. انجام این روش بدین ‌صورت می‌باشد که از طریق یک سنسور در هر ثانیه باید میزان گلوکز خون را تعیین کرد و سپس لازم است اطلاعاتی که شکل می‌گیرد را بر روی دستگاه ثبت کرد تا بتوان میزان گلوکز موجود را در دو روز اخیر نشان بدهد و آن را ثبت کند.

با توجه به نتایج به‌ دست‌ آمده دستورالعمل‌های پزشک برای درمان قطعی قند خون صورت می‌گیرد. اما باید بدانید که هدف اصلی که برای تعیین مقدار گلوکز استفاده می‌شود، با این دستگاه است و وجود این دستگاه نمی‌تواند برای تست قند خون مناسب باشد.

همان‌طور که گفتیم یک راهکار قطعی دیگر که می‌تواند در درمان قطعی قند خون مؤثر واقع شود، تزریق انسولین است. هر شخصی که دچار دیابت نوع اول می‌باشد، از طریق تزریق انسولین می‌تواند آن را کنترل کند. میزان تزریق انسولین بر اساس تجویز پزشک صورت می‌گیرد که هدف اصلی آن این است که بتواند میزان قند خون را در حالت طبیعی نگه دارد.

چگونه می‌توان از واکنش‌های انسولین در بدن اطلاع پیدا کرد؟

برای این‌که بتوان متوجه شد بدن به نسبت تزریق انسولین چه واکنشی نشان می‌دهد، حالات مختلف برای افراد صورت می‌گیرد که با توجه به نشانه‌های آن‌ها متفاوت می‌باشد.

 • از بین رفتن سطح هوشیاری و تشنج
 • رنگ‌پریدگی و عرق کردن
 • نداشتن تعادل در تفکر و تکلم
 • نداشتن هماهنگی عضلات
 • وجود خستگی و بی‌حالی های غیرمنطقی
چگونه می‌توان از واکنش‌های انسولین در بدن اطلاع پیدا کرد؟
چگونه می‌توان از واکنش‌های انسولین در بدن اطلاع پیدا کرد؟

بدن چگونه می‌تواند واکنش‌های مربوط به انسولین را دفع کند ؟

در مطالب بالا ذکر کردیم که بدن هر شخصی می‌تواند واکنش‌های مختلفی در هنگام مواجه شدن با انسولین نشان بدهد. در عین ‌حال راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند برای دفع این واکنش‌ها مفید باشد.

به‌ عنوان نمونه افرادی که دچار بیماری دیابت هستند، نیاز دارند که همیشه حداقل 15 گرم کربوهیدرات همراه خود داشته باشد تا بتواند انسولین را دفع می‌کند.

عملکرد کربوهیدرات‌ها به این‌ گونه است که سرعت قند خون را بیشتر می‌کند و باعث می‌شود افت قند خون و واکنش به انسولین شکل نگیرد.

اگر نیاز دارید کربوهیدرات همراه داشته باشید می‌توانید از منابع زیر آن‌ها را تهیه کنید:

 • ۱ فنجان شیر
 • ۲ قاشق غذاخوری کشمش
 • ۵ عدد آب‌نبات یا قرص گلوکز
 • ۱ دوم فنجان آب‌میوه
 • ۱ دوم فنجان نوشابه‌های غیر رژیمی

اگر با گذشت ۱۵ دقیقه کاهش قند خون اتفاق نیفتاد، نیاز است مجدداً از کربوهیدرات‌ها به اندازی ۱۵ گرم استفاده کرد. اگر از کربوهیدرات‌ها استفاده نشود، می‌تواند باعث افزایش پیدا کردن میزان حجم قند خون محلول گردد و در این شرایط بدن واکنش‌های متعددی نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بیهوشی می‌باشد.

حال هنگامی ‌که فرد بیهوش می‌شود، باید اقدامات لازم را صورت داد و اطرافیان کمک کنند تا شرایط فرد به حالت عادی برگردد. شخصی که دچار بیماری قند خون می‌باشد، نیاز است مشخصاتی با خود به‌ همراه داشته باشد تا در هنگام بیهوشی افرادی که قصد کمک به او را دارند، از بیماری و اطلاع داشته باشند.

همین‌طور نیاز است کیت گلوکاگون او همیشه در دسترس آن‌ها باشد تا بتوانند تزریق زیرپوستی انجام بدهند. اشخاصی که در اطراف این فرد زندگی می‌کنند نیاز است با واکنش‌های انسولین آشنایی داشته باشند و تزریق گلوکاگون را بلد باشند تا بتوانند به او کمک کنند. این موارد به ‌عنوان درمان قطعی بیماری قند خون به فرد کمک خواهد کرد تا سلامت خود را بازیابد.

امنیت پمپ انسولین از تزریق آن

برای این‌که واکنش‌های احتمالی را کاهش داد، پمپ انسولین کمک می‌کند و از طریق یک دستگاه که دارای یک لوله باریک می‌باشد، در زیر پوست تزریق می‌گردد. البته تزریق آن به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده می‌باشد.

پمپ انسولین باعث ثابت نگه‌ داشتن میزان سطح قند خون می‌گردد و برنامه‌ریزی‌های درستی در کنار آن از طریق رژیم غذایی باعث می‌شود تا به ثابت شدن قند خون کمک کند.

اما بهتر است بدانید هیچ‌گاه نباید از پمپ انسولین به ‌صورت سرخود استفاده کنید. به دلیل این‌که ممکن است برای شرایط موجود شما مورد استفاده نباشد. قبل ‌از استفاده از آن و به کار بردن این درمان قطعی قند خون با پزشک خود مشورت کنید.

امنیت پمپ انسولین از تزریق آن
امنیت پمپ انسولین از تزریق آن

جمع ‌بندی مطالب

با تمام معضلات و مشکلاتی که وجود دیابت به دنبال دارد، نیاز است که درمان قطعی قند خون صورت بگیرد تا افراد بتوانند شرایط سلامت و بهبودی را تجربه کنند. مهم‌ترین درمانی که به‌ عنوان درمان قطعی قند خون شناخته می‌شود، کنترل کردن و پیشگیری از وجود قند خون می‌باشد.

جمع ‌بندی مطالب
جمع ‌بندی مطالب

اگر اشخاص آگاهی کافی را در رابطه با این بیماری داشته باشند و از معضلات و نگرانی و مشکلات به‌ وجود آمده آن اطلاع کافی داشته باشند، اقدامات لازم را برای درمان قطعی قند خون یعنی استفاده از سبک غذایی درست و تحرک‌ها و فعالیت‌های بدنی مناسب صورت می‌دهند تا درمان برای آن‌ها فراهم گردد. البته وجود انسولین در زندگی افراد نیز کمک کننده می­باشد تا درمان قطعی قند خون را تجربه کنند.

امیدواریم که استفاده از این مطالب برای این‌که بتواند سلامت شما را تضمین کند، مفید بوده باشد و راهکارهای درمان قطعی قند خون به شما گوشزد کند که چگونه می­توانید از سلامت خود حفاظت کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید