درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران

در این مقاله، می خواهیم در رابطه با درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران با شما صحبت کنیم، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

همان طور که می دانید، بیماری دیابت در جهان امروزی بسیار شایع شده است و از محدوده سنی پایین تا سنین بالاتر نیز به آن مبتلا می شوند، به ویژه دیابت نوع یک که برای درمان آن باید مجموعه ای از راهکارهای مختلف را در کنار یکدیگر انجام بدهید تا بتوانید این بیماری مزمن را کنترل نمایید.

توصیه می کنیم از صفحه درمان قطعی دیابت نوع دو دیدن کنید.

درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران
درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران

البته که باید در طول درمان خود تحت درمان پزشکان و متخصصان با تجربه باشید تا بیماری عود نکند و رو به بهبودی برود‌. درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران به چند دسته تقسیم می شود و بهتر است بدانید که در حالت کلی، هیچ گونه درمان قطعی برای بهبود کامل این بیماری در جهان وجود ندارد.

پیشنهاد می کنیم از پست عمل دیابت در ایران دیدن کنید.

چگونگی درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران

در وهله اول باید بگوییم که اقدامات مخصوصی برای کنترل این بیماری وجود دارد که به مجموعه آن ها، درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران گفته می شود و از آنجایی که هنوز درمان قطعی قند خون کشف نشده است، بنابراین باید برخی از درمان هایی که در ادامه عنوان می کنیم را تا انتهای عمر خود به انجام برسانید. البته راه حل هایی نیز برای پیشگیری از این بیماری وجود دارند که با کمک آن ها می توانید از بیماری جدی دیابت دور بمانید.

اما اگر به این بیماری دچار هستید، باید برنامه های روزانه برای خود بچینید و هر روز طبق آن عمل نمایید تا دچار عود بیماری و عوارض خطرناک آن نشوید، چرا که از عارضه های مرگباری برخوردار می باشد.

اما اگر به برنامه روزانه خود پایبند باشید و به مراقبت از خود بپردازید، قطعا می توانید سلامتی و جان خود را از خطرات گوناگون آن حفظ نمایید. به عنوان راهنما و راهگشا نیز می توانید از پزشکان مجرب و متخصص در این حوزه کمک بگیرید تا راهکارهای صحیح و کاربردی را برای درمان قطعی دیابت به شما آموزش بدهند.

اما شما نیز موظف هستید شرایط خود را به خوبی مدیریت کنید، یعنی به تغذیه سالم خود توجه کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش بدهید تا جایی که ترجیحا چنین برنامه ای را به برنامه عادی روزانه خود تبدیل نمایید. مدیریت وزن نیز برای بهبود این بیماری بسیار حائز اهمیت است.

این بیماری زمانی رو به بهبودی قطعی می رود که به تنظیم سطح قند خون خود توجه کافی داشته باشید و به کمک پزشکان دیابت که مهارت بالایی دارند، به مصرف داروها و فعالیت های مفید بپردازید.

در ادامه مقاله، به چند نمونه از درمان قطعی قند خون بالا اشاره می کنیم، پس همواره تا پایان مطلب همراه ما باشید.

انواع درمان های قطعی دیابت نوع 1 در ایران کدامند؟

در این بخش از مقاله، سریع ترین راهکارهای درمانی دیابت نوع یک را برای شما شرح می دهیم تا به خوبی با آن ها آشنا شوید که عبارتند از:

 • ترک کردن سیگار و درمان قطعی دیابت نوع یک

سیگار کشیدن در هر شرایطی برای سلامتی ضرر دارد؛ بنابراین ترک کردن این عادت بد می تواند یکی از اساسی ترین درمان های قطعی دیابت نوع یک به شمار بیاید. اگر همچنان به کشیدن سیگار ادامه بدهید، امکان دارد به انواع دیگر این بیماری نیز دچار شوید. اما برای این که انگیزه قوی برای ترک سیگار پیدا کنید، در ادامه به برخی از ضررهای آن اشاره می کنیم که عبارتند از:

ترک کردن سیگار و درمان قطعی دیابت نوع یک
ترک کردن سیگار و درمان قطعی دیابت نوع یک
 • جریان خون در پاها را پایین می آورد که امری بسیار خطرناک است؛ زیرا عفونت، درد و قطع عضو را به همراه خواهد آورد.
 • اگر سیگار را ترک نکنید، امکان دارد با بیماری های چشمی درگیر شوید که در نهایت سبب نابینایی شما می شود.
 • بیماری های قلبی
 • سکته
 • صدمات عصبی
 • بیماری های کلیوی
 • مرگ زودهنگام

همان گونه که مشاهده کردید، خطرات این عادت بد از فواید آن بسیار بیشتر است و ارزشی ندارد که سلامتی خود را به خاطر این محصول به خطر بیندازید.

 • کنترل فشار خون و کلسترول برای درمان قطعی دیابت نوع یک

این بیماری نیز همانند دیابت قادر است به رگ های خونی شما صدمه وارد کند. یکی از مسائل بهداشتی اساسی در جهان نیز کلسترول بالا می باشد.

اگر همزمان با این بیماری به دیابت نیز دچار باشید، این دیابت است که صدمات بیماری های این چنینی را شدت می بخشد و به ظهور سریع تر علائم بیماری ها کمک می کند.

کنترل فشار خون و کلسترول برای درمان قطعی دیابت نوع یک
کنترل فشار خون و کلسترول برای درمان قطعی دیابت نوع یک

زمانی که تمامی عوارض هر دو بیماری را در یک لحظه تجربه کنید، ممکن است به امراض گوناگون دیگر نیز دچار شوید، مثل: حمله قلبی، سکته مغزی و … به همین دلیل بهتر است برنامه غذایی روزانه خود را با محصولات غذایی بدون چربی یا کم چرب پر کنید و از انجام فعالیت های ورزشی غافل نشوید.

با رعایت این نکات می توانید فشار خون و کلسترول بالای خود را به راحتی تنظیم کنید و اجازه بروز عوارض آن ها را ندهید. از طرفی، موارد گفته شده جزو بهترین درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران به شمار می آیند.

 • معاینات منظم بهداشتی برای درمان قطعی دیابت نوع یک

یکی دیگر از راهکارهایی که به صورت مداوم باید آن را انجام بدهید، ارزیابی سلامتی کلی بدن شما در فواصل زمانی گوناگون است؛ مثلا در بازه های زمانی دو ماه الی چهار ماه باید نزد پزشک معالج خود بروید تا معاینات و چکاپ کامل از شما بگیرد و ارزیابی مطلوبی را انجام بدهد.

پزشکان در این جلسه معاینه، موارد گوناگونی را مورد ارزیابی قرار می دهند مثل: مقدار تغذیه و فعالیت بدنی، صدمات کلیه، صدمات عصبی، بیماری قلبی و سایر موارد پزشکی دیگر. در ضمن باید نزد چشم پزشک نیز بروید تا علائم بیماری های چشمی را در شما بررسی نمایند مثل: آسیب شبکیه چشم، آب مروارید و گلوکوم.

معاینات منظم بهداشتی برای درمان قطعی دیابت نوع یک
معاینات منظم بهداشتی برای درمان قطعی دیابت نوع یک
 • مراقبت از دندان ها برای درمان قطعی دیابت نوع یک

بیماری پریودنتال خطرات زیادی را برای افراد دیابتی به همراه می آورد. به همین دلیل توصیه می شود در طول روز حدود دو بار از مسواک و خمیر دندان فلوراید دار استفاده نمایید. استعمال نخ دندان نیز می تواند مفید باشد و باید به صورت روزانه یک بار برای انجام آن وقت بگذارید.

در ضمن هر سال دو بار به دندانپزشکی بروید تا دندان های خود را به خوبی مورد بررسی قرار بدهید، در این صورت چنانچه مشکلی وجود داشت، در سریع ترین زمان ممکن می توانید به حل آن بپردازید مثل: خونریزی، قرمزی یا متورم شدن لثه ها.

 • سلامت پا در افراد دیابتی برای درمان قطعی دیابت نوع یک

قند خون بالا می تواند جریان خون شما را پایین بیاورد و به اعصاب پاها صدمه برساند. اگر در پاهای شما زخمی ایجاد شده باشد، امکان ابتلا به عفونت در این ناحیه نیز بالا می رود و در نهایت مجبور می شوید عضو مورد نظر را قطع کنید تا عفونت به سایر بخش های بدن شما سرایت نکند.

این بیماری منجر به احساس درد مداوم در پاها می شود، یا حس سوزن سوزن شدن را به بیمار القا می نماید و یا در برخی موارد دیگر بی حسی را در این نواحی ایجاد می کند. اما برای این که از تمام مشکلات خطرناک این چنینی در امان بمانید، می توانید از راه حل های زیر استفاده کنید:

 • شستن روزانه پاها با آب ولرم
 • خشک کردن پاها و میان انگشت ها به آهستگی
 • مرطوب نمودن پاشنه و مچ پاها توسط لوسیون یا ژل مناسب
 • بررسی و معاینه روزانه پاها برای اطمینان حاصل کردن از عدم وجود تاول، درد یا تورم
 • در صورتی که مشکلاتی در پاهای خود مشاهده کردید که بهبود پیدا نمی کنند، باید سریعا به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.
 • بهتر است که با پای برهنه در منزل یا خارج از آن راه نروید.

همان طور که مشاهده کردید، با یک سری از مراقبت های ساده، همزمان می توانید به درمان قطعی دیابت بپردازید و سلامت خود را از مشکلات و عوارض خطرناک آن حفظ کنید.

 • مدیریت استرس برای درمان قطعی دیابت نوع یک

یکی از انواع راهکارها برای درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران، مدیریت میزان استرس است؛ زیرا این عامل می تواند شدت دیابت را در افراد افزایش بدهد و به طور کلی یک عامل ضد درمان برای انواع بیماری ها به شمار می آید.

برای جلوگیری از این اختلال می توانید محدودیت هایی را در زندگی خود ایجاد کنید. مثلا همه وظایف خود را اولویت بندی نمایید، از تکنیک های آرامش بخش بهره بگیرید و در نهایت مثبت فکر کردن را تمرین نمایید. در استرالیا، یک محقق وجود دارد که معتقد است نوشیدن قهوه در طول روز برای پیشگیری از دیابت مفید است.

بنابراین نوشیدن یک فنجان قهوه را از خود دریغ نکنید. در این نوشیدنی، مواد مغذی و آنتی اکسیدان های فراوانی موجود می باشد که ترشح انسولین در بدن بیماران دیابتی را افزایش می دهند.

همان طور که در پاراگراف های قبلی عنوان کردیم، پیروی از رژیم غذایی سالم زیر نظر پزشک، انجام فعالیت های ورزشی گوناگون، مصرف داروهای مخصوص برای درمان دیابت و رعایت راهکارهای گفته شده در بالا، جزو راه حل های مهم هستند که برای درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران استفاده می شوند.

سخن پایانی

در این مقاله، درمان قطعی دیابت نوع 1 در ایران را برای شما شرح دادیم و راهکارهای گوناگونی را عنوان کردیم که عبارت بودند از: ترک سیگار، کنترل فشار خون و کلسترول، معاینات منظم بهداشتی، مراقبت از دندان ها، سلامت پاها و مدیریت استرس، رژیم غذایی اصولی، فعالیت منظم ورزشی و مصرف داروهای مخصوص درمان دیابت.

با رعایت این نکات، به راحتی می توانید بیماری خود را کنترل کنید و از ایجاد عوارض خطر آفرین آن پیشگیری نمایید و زندگی سالم تری را تجربه نمایید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید