درمان عوارض دیابت

با موضوع درمان عوارض دیابت در خدمت شما هستیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

بیماری دیابت، یکی از شایع ترین بیماری ها، در بین عموم مردم است. بیش از صدها میلیون نفر در دنیا، به بیماری دیابت، دچار شده اند. همراه با افزایش قند خون و کاهش ترشح انسولین در بدن، بیماری دیابت، می تواند بوجود آید.

بیماری دیابت، دارای دو نوع است. دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2، از انواع آن محسوب می شود. هر کدام از انواع دیابت، می تواند به نوبه خود، باعث بروز مشکلات و بیماری های مختلف دیگری هم شود.

درمان عوارض دیابت
درمان عوارض دیابت

بسیاری از افرادی که به دیابت دچار شده اند، دغدغه و نگرانی این مسئله دارند که عوارض و بیماری های دیگری نیز به سراغ آنها آید. طبیعتا در صورت عدم پیگیری به موقع و اصلاح روش زندگی و مصرف داروهای مختلف، این عوارض می تواند پدید آید.

عوارضی مانند سکته های قلبی، فشار خون، زخم پای دیابتی و حتی قطع عضو، مشکلات کلیوی و…، از انواع عوارض دیابت هستند. بنابراین لازم است به فکر درمان دیابت و عوارض آن بود.

به همین دلیل، ما در این مقاله، قصد داریم به بررسی درمان عوارض دیابت و مسائل مربوط به آن بپردازیم. همچنین از نقش داروهای مختلف در درمان دیابت و عوارض آن و همچنین دیگر موارد، توضیحاتی ارائه خواهیم کرد. بنابراین توصیه می شود تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست دیابت انسولین و داروهای خوراکی دیدن کنید.

درمان عوارض دیابت

همه ما، این جمله را شنیده ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. تشخیص درست و به موقع بیماری دیابت، و مراقبت های لازم و اصولی در خصوص این عارضه، می تواند تاثیر زیادی در درمان هرچه زودتر دیابت و جلوگیری از عوارض آن شود. اما برخی از عوامل، باعث می شود که ما دیرتر متوجه این بیماری شویم و زمانی، دست به درمان می زنیم که دچار عوارض دیابت شده ایم.

ما در قسمتی از این مقاله در خصوص برخی از مهمترین عوارض دیابت، مطالبی خواهیم گفت. اما اکنون، باید بدانید که برای عوارض دیابت و درمان خود دیابت، بایستی چه اقداماتی انجام داد تا از خطرات جدی تر و حتی مرگ، جلوگیری کرد.

درمان عوارض دیابت
درمان عوارض دیابت

فردی که دیابت مبتلا شده است، صرفا نباید به دنبال بررسی قند خون باشد. در واقع، متمرکز بودن به قند خون، باعث غافلگیری از دیگر عارضه ها و بیماری های مختلف خواهد شد.

به عنوان مثال، بیماری فشار خون و کلسترول بالا، در کمین فرد دیابتی است. بنابراین بایستی با ازمایشات مختلف و جامع، دائما از وضع خود با خبر باشد و توسط پزشک متخصص خود، اقدامات درمانی لازم را انجام دهد.

ما در ادامه به بررسی درمان بیماری دیابت، به تفکیک دیابت نوع 1 و نوع 2 می پردازیم. این روش های درمانی، صرفا جنبه کلی داشته و هرفردی، بایستی با توجه به شرایط جسمی خود و تشخیص پزشک، اقدامات لازم را انجام دهد:

 • درمان دیابت نوع ۱

 1. پمپ‌های انسولین

استفاده از پمپ انسولین، می تواند جایگزین بسیار عالی ای برای تزریق انسولین با قلم باشد. فردی که دیابت نوع 1 دچار شده است و درگیر عوارض آن است، برای کنترل سطح قند خون خود، در ابتدا باید انسولین تزریق کند تا بتواند علاوه بر کاهش قند خون خود، راه هموارتری برای درمان دیگر عارضه های خود داشته باشد.

 1. پیوند سلول‌های جزیره پانکراس

از دیگر روش های درمان عوارض دیابت، آن هم از نوع اول آن، پیوند سلول های لوزوالمعده است. این روش می تواند از نوسانات بسیار شدید قند خون جلوگیری کند و راه آسان تری برای درمان عوارض بیماری دیابت، وجود خواهد داشت.

 • درمان دیابت نوع ۲

 1. قرص و دارو

اگر فردی به دیابت نوع 2 دچار شده باشد و از عوارض دیابت هم رنج می برد، بایستی علاوه بر تغییرات در سبک زندگی خود، از داروهای مختلف استفاده کند. ما در قسمتی از این مقاله، در خصوص داروهای درمان عوارض دیابت، توضیحاتی ارائه خواهیم داد. این داروها می تواند تاثیر زیادی در روند ترشح انسولین بدن داشته باشد و باعث جلوگیری از پیشروی بیماری های مرتبط با دیابت هم خواهد شد.

 1. کاهش وزن

کاهش وزن و لاغری، یکی از بهترین روش های کنترل دیابت و عوارض آن است. زیرا، کاهش وزن و لاغری، می تواند علاوه بر درمان دیابت، باعث کنترل امراض مختلف مانند کلسترول بالا، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی و… شود.

همگی این موارد، جز عوارض دیابت هم محسوب می شود. بنابراین، کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام، علاوه بر سلامت فیزیکی و روحی، تاثیر زیادی در روند درمان دیابت و عوارض آن خواهد داشت.

 1. جراحی چاقی

در موارد بسیار حاد، بخصوص افرادی که از چاقی شدید رنج می برند، جراحی چاقی، می تواند بهترین گزینه برای درمان چاقی و دیابت باشد. در واقع، فرد بسیار چاق، در معرض خطرات بسیار زیادی قرار دارد. استفاده از روش هایی مانند عمل اسلیو معده، بای پس معده و دیگر روش های جراحی چاقی، می تواند تاثیر زیادی در درمان بیماری دیابت داشته باشد.

 

روش درمان برخی از عوارض بیماری دیابت

بیماری دیابت، می تواند عوارض و مشکلات بسیار زیادی را به همراه خود داشته باشد. هرکدام از آنها، روش. درمان خاص خود را می طلبد از جمله این عوارض که صرفا، بخش کمی از آن محسوب می شود و روش درمان خاص خود را دارد، عبارتند از:

روش درمان برخی از عوارض بیماری دیابت
روش درمان برخی از عوارض بیماری دیابت

نوروپاتی دیابتی: برای درمان نوروپاتی دیابتی، پزشک متخصص، عموما از داروهای مخصوص، در دوره های مختلف استفاده می کند که باعث کاهش درد خواهد شد.

بیماری های قلبی و عروقی: برای فردی که هم دیابت دارد و هم به بیماری قلبی و عروقی دچار شده است، درمان را بر اساس مدیریت و کنترل دیابت، انجام می دهند. به عنوان مثال می توان به کنترل روزانه میزان قند خون، رژیم غذایی مخصوص، فعالیت بدنی لازم، داروهای مختلف و…، اشاره کرد.

مشکلات کلیوی: برای درمان عوارض دیابت مربوط به مشکلات کلیوی، داروهای مخصوصی تجویز خواهد شد تا آسیب کمتری به کلیه ها وارد شود.

مشکلات چشمی: برای حل و درمان این موضوع، از روش هایی مانند لیزر تراپی و یا در موارد حاد، از عمل جراحی استفاده خواهد شد.

مشکلات گوارشی: برای درمان عارضه بخصوص مشکل معده، داروهای مختلفی مانند متوکلوپرامید، تجویز خواهد شد.

نوروپاتی مثانه: در چنین شرایط و بیماری ای، داروهایی مانند اورکولین برای درمان بیماری دیابت مربوط به مثانه، تجویز می شود تا تخلیه ادرار، به درستی انجام شود. همچنین، مصرف آنتی بیوتیک هم می تواند راهگشا باشد.

زخم پای دیابتی: این عارضه که از بدترین نوع عوارض دیابت است، برای درمان آن، بستگی به شرایط زخم، راهکارهایی اندیشیده می شود. اگر زخم به بافت های نیمه عمیق پا رسیده باشد، پزشک اقدام به برداشتن عفونت از ناحیه موردنظر می کند تا اندام حفظ شود. همچنین، استفاده از دارو نیز موثر خواهد بود. اما در شرایط حاد و بسیار وخیم که زخم و عفونت به قسمت های دیگر سرایت کرده باشد، قطع عضو صورت خواهد گرفت.

لطفا از پس درمان دیابت در 30 روز دیدن کنید.

نقش رژیم غذایی و ورزش در درمان عوارض دیابت

یکی از موارد بسیار مهم و کلیدی در درمان عوارض دیابت، استفاده از رژیم غذایی اصولی است. با توجه به نظر پزشک متخصص، ممکن است یک فرد، نیازی به مصرف دارو نداشته باشد و صرفا با داشتن یک رژیم غذایی اصولی و در کنار آن، ورزش و فعالیت بدنی، به درمان کامل برسد.

نقش رژیم غذایی و ورزش در درمان عوارض دیابت
نقش رژیم غذایی و ورزش در درمان عوارض دیابت

زیرا همانطور که در بخشی از مقاله گفته شد، رعایت رژیم غذایی، بخصوص در زمینه کاهش وزن، می تواند باعث درمان دیابت و عوارض مربوط به آن شود. بصورت کلی، رعایت مواردی، می تواند دیابت را کنترل کند و در درمان عوارض مربوط به دیابت، کمک حال خواهد بود. این موارد مهم عبارتند از:

 • تغذیه سالم و استفاده از رژیم غذایی
 • ورزش منظم و فعالیت بدنی
 • کاهش وزن
 • مصرف منظم داروهای دیابتی یا انسولینی
 • پایش منظم سطح قند خون

با رعایت نکات فوق، می توان علاوه بر درمان دیابت، در پیشگیری از عارضه های جدی تر، کمک زیادی نمود.

چکاپ دوره‌ای قند خون چه تأثیری در بهبودی دیابت و عوارض آن دارد؟

افرادی که به دیابت دچار شده اند و درگیر عوارض آن هستند، برای درمان بیماری دیابت خود، بایستی در زمان مراجعه خود به پزشک در دوره های مشخص شده، چکاپ کامل قند خون را انجام داده باشند.

این آزمایشات، بصورت دوره ای برای ارزیابی قند خون و دیگر موارد مهم، بسیار کلیدی و مهم خواهد بود. اگر برای کنترل قند خون و دیابت، انسولین تزریق می کنید، لازم است بصورت دوره های کوتاه مدت، آزمایش خون دهید.

علاوه بر این آزمایشات دوره ای، داشتن دستگاهی به نام گلوکزمتر، می تواند لازم باشد. این دستگاه در منزل، می تواند بصورت روزانه، اقدام به اندازه گیری قند خون کند و روش کار، با آن ساده است. بدین صورت است که با یک قطره خون از نوک انگشتان و قرار دادن آن بر روی دستگاه گلوکزمتر، از میزان قند خون خود، مطلع خواهید شد.

چکاپ دوره‌ای قند خون چه تأثیری در بهبودی دیابت و عوارض آن دارد؟
چکاپ دوره‌ای قند خون چه تأثیری در بهبودی دیابت و عوارض آن دارد؟

داروهای کنترل قند خون و دیابت

در بخش هایی از این مقاله، در خصوص اهمیت مصرف داروهای دیابت و کنترل قند خون، توضیحاتی ارائه شد. این داروها، می تواند به بهبود و درمان عوارض دیابت، کمک زیادی نماید. ما در موارد زیر، تنها بخشی از مهمترین داروهای کنترل دیابت، می پردازیم:

 • متفورمین

یکی از معروف ترین و رایج ترین انواع داروهای درمان دیابت نوع 2، داروی متفورمین است. این دارو در درجه اول، می تواند باعث کاهش تولید گلوکز در کبد شود. سپس، می تواند باعث افزایش حساسیت سلول های بدن به ترشح انسولین گردد. به همین دلیل، این دارو، جز موثرترین داروهای درمان دیابت و عوارض آن، محسوب می شود.

 • سولفونیل اوره‌

از دیگر داروهایی که می توان برای کنترل دیابت و عوارض آن استفاده کرد، سولفونیل اوره است. این دارو، گروهی از قرص های خوراکی هستند که می تواند باعث ترشح بیشتر انسولین در بدن شود.

این گروه داروها، شامل گلیبورید، گلیپیزید و گلیمپراید است. لازم است بدانید که در صورت مصرف این داروها، باید با تشخیص و نظر پزشک، اقدامات لازم را انجام دهید و خودسرانه، مصرف نکنید.

 • گلینیدها

این دارو، می تواند در کنترل و درمان عوارض دیابت، کمک کننده باشد. گلینیدها، باعث تحریک پانکراس می شود تا بتواند انسولین بیشتری ترشح کند و در نهایت، کاهش قند خون را انجام دهد.

این داروها، اثربخشی بسیار سریعی دارند و مدت کوتاهی، می توانید نتایج آن را مشاهده کنید. از دسته گلینیدها، می توان به داروهای رپاگلینید و ناتگلینید اشاره کرد. درصورت مصرف بیش از حد این داروها، دچار چاقی و افزایش قند خون خواهید شد. بنابراین لازم است با دستور پزشک، مصرف نمایید.

 • تیازولیدین دیون

این دارو، جز گروه های دارویی درمان دیابت است که اثربخشی زیادی بر بافت های بدن و سلول ها دارد. این اثربخشی، باعث حساسیت بالای سلول ها و بافت های بدن، نسبت به انسولین خواهد شد و در نتیجه، کاهش قند خون سریع تری در بدن رخ می دهد.

از جمله داروهای این گروه، می توان به روزیگلیتازون و پیوگلیتازون اشاره کرد. درصورت عدم مصرف درست و اصولی و بدون دستور پزشک، ممکن است عوارضی مانند موارد زیر را داشته باشید:

 • افزایش احتمال بروز نارسایی قلبی و سکته قلبی
 • خطر ابتلا به سرطان مثانه
 • خطر شکستگی استخوان
 • احتمال بالا رفتن کلسترول خون
 • افزایش وزن

بنابراین لازم است در مصرف این دارو و دیگر داروهای درمان بیماری دیابت، حتما با پزشک متخصص خود، مشورت های لازم را انجام دهید.

توصیه می کنیم صفحه درمان دیابت بدون دارو را مطالعه نمایید.

آیا جراحی چاقی برای درمان عوارض دیابت مؤثر است؟

جراحی چاقی، یکی از روش های موثر و جدید، در کاهش وزن محسوب می شود. این جراحی، به تغییرات اساسی در ساختار گوارش انسان می پردازد و در نهایت، منجر به کاهش وزن و درمان بیماری های مرتبط با چاقی خواهد شد. دیابت هم می تواند جز مواردی باشد که از چاقی سرچشمه می گیرد.

بنابراین، استفاده از جراحی چاقی، برای افرادی که بسیار چاق هستند و به دیابت هم دچارند، بسیار کارساز و مفید باشد. البته باید بدانید که انجام جراحی چاقی، به این سادگی نیست و شرایط و قواعد خاص خود را دارد.

آیا جراحی چاقی برای درمان عوارض دیابت مؤثر است؟
آیا جراحی چاقی برای درمان عوارض دیابت مؤثر است؟

مهمترین شاخصه انجام جراحی چاقی، بررسی شاخص توده بدنی فرد است که نشان دهد، از چاقی شدید و بیماری های مرتبط با چاقی از جمله دیابت، رنج می برد. در چنین حالتی، جراحی چاقی می تواند به بهبود وزن و درمان بیماری دیابت، کمک زیادی نماید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی یکی از مسائل مهم در خصوص بیماری دیابت، یعنی درمان عوارض دیابت پرداختیم. بیماری دیابت، منجر به افزایش قند خون و بروز امراض و بیماری های مختلف می شود.

بنابراین، پیدا کردن راه حل و روش درمانی مناسب، برای درمان دیابت و عوارض آن بسیار مهم است. با رعایت اصول رژیم غذایی، سبک زندگی درست، فعالیت بدنی مناسب، مصرف داروهای مختلف مربوط به دیابت، می توانیم به درمان عوارض دیابت خود، کمک زیادی نماییم.

توصیه ما این است که اگر از دیابت رنج می برید، با پزشک متخصص خود، مدام مشورت کنید و از آزمایشات دوره ای قند خون و دیگر موارد، غافل نشوید تا بتوانید در زمان درست، اقدام به درمان دیابت و عوارض مربوط به آن کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید