درمان سریع دیابت نوع 2

امروز در این مقاله از سایت آقای دکتر سلیمی با موضوع درمان سریع دیابت نوع 2 در خدمتتان هستیم. لطفا ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

سلامتی انسان و حفظ آن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همه ما برای تعادل و پایداری بدن خود، بایستی تلاش کنیم تا از عارضه ها و بیماری های مختلف، به دور باشیم.

اما در برخی از موارد، خواسته یا ناخواسته، درگیر بیماری ها و مشکلات مختلفی خواهیم شد. از جمله این بیماری ها، می توان به دیابت اشاره کرد. دیابت دارای انواع مختلفی است که شایع ترین نوع دیابت در بین عموم افراد، دیابت نوع 2 است.

در واقع دیابت نوع 2، ناشی از افزایش قند خون در بدن رخ می دهد. بسیاری از افراد، با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند و طبیعتا مشکلاتی را تحمل خواهند.

چنین افرادی بایستی، دائما تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرند و با آزمایشات مختلف، تحت مداوا باشند. بسیاری از افراد، در این فکر هستند که آیا روشی سریع و مطمئن برای درمان دیابت نوع 2 وجود دارد یا خیر.

به همین دلیل، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان سریع دیابت نوع 2 بپردازیم و نکات و مواردی را در خصوص درمان سریع این عارضه، اشاره نماییم. بنابراین اگر از دیابت نوع 2 رنج می برید، توصیه می کنیم که تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم لاغری سریع رایگان دیدن کنید.

دیابت نوع 2 چیست؟

قبل از بررسی سریع ترین راه درمان دیابت نوع دو، در ابتدا تعریفی از دیابت نوع دوم خواهیم گفت. دیابت نوع 2، رایج نوع بیماری دیابت است که بسیار مزمن بوده و بین بسیاری از افراد شایع است.

دیابت نوع 2 چیست؟
دیابت نوع 2 چیست؟

فردی که به این عارضه دچار می شود، نمی تواند کنترل گلوکز خون یا همان قند خون خود را داشته باشد. این مشکل، می تواند دلایل متعددی داشته باشد. مهمترین دلیل، این است که بدن در مقابل ترشح انسولین، از خود مقاومت نشان خواهد داد.

زیر انسولین، اصلی ترین هورمون تنظیم کنده قند خون است و عدم واکنش بدن در این خصوص، می تواند باعث افزایش میزان قند خون شود. لازم به گفتن است که گلوکز خون یا همان قند خون، سوخت اصلی و تامین کننده انرژِی سلول های بدن است که از طریق خون، جریان دارد.

زمانی که میزان قند خون افزایش پیدا کند، بدن نیاز بیشتری به ترشح انسولین خواهد داشت و طبیعتا، بدن نمی تواند روند درست خود را در این زمینه، در پیش گیرد و در نهایت باعث بروز دیابت نوع 2 خواهد شد.

درمان سریع دیابت نوع 2

حال که با دیابت نوع دوم آشنا شدیم، باید به این مسئله بپردازیم که درمان این عارضه، شامل چه مواردی است. خوشبختانه، پیشرفت علوم درمانی و پزشکی، باعث شده است که بیماری دیابت نوع 2، دارای درمان باشد و می توان اقدام به کنترل و درمان آن نمود.

درمان سریع دیابت نوع 2
درمان سریع دیابت نوع 2

اما سوال اصلی اینجاست که آیا روش درمان سریعی، برای این مشکل وجود دارد یا خیر. ما در ادامه به برخی از روش های درمان دیابت نوع دوم می پردازیم که می تواند باعث درمان سریعتر این بیماری شود. البته باید بدانید که بصورت کلی، درمان دیابت، نیاز به صبر و تلاش مداوم دارد. این موارد عبارتند از:

 • انسولین درمانی

از جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 می توان به انسولین درمانی اشاره نمود.

اصلی ترین و مهمترین روش درمانی دیابت نوع 2، انسولین درمانی است. در واقع می توان گفت که تمامی افرادی که به این عارضه دچار می شوند، نیاز به انسولین درمانی خواهند داشت.

زیرا، چنین افرادی با مشکل کمبود انسولین مواجه هستند و از طرفی، میزان ترشح انسولین در بدن آنها، به گونه ای است که در مقابل گلوکز خون بسیار بالا، واکنشی نشان نمی دهد. به همین دلیل، یکی از سریع ترین راه های کاهش قند خون و درمان دیابت نوع دوم، تزریق انسولین است.

 • رژیم غذایی

در کنار استفاده از انسولین و تزریق، رعایت رژیم غذایی اصولی و مناسب، می تواند جز برنامه های درمان سریع دیابت نوع 2 باشد. در واقع رژیم غذایی در کنار سایر عوامل، می تواند مکمل درمان دیابت باشد و باعث کاهش قند خون شود.

رژیم غذایی
رژیم غذایی

اصلاح الگوی مصرف غذا و داشتن یک رژیم غذایی اصولی و مناسب هر فرد، جز مهمترین عوامل درمان دیابت است. همچنین، رژیم غذایی مربوط به دیابت، باعث کنترل وزن خواهد شد و از چاقی جلوگیری خواهد کرد. زیرا یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد دیابت نوع 2، چاقی و اضافه وزن است.

پزشک متخصص شما، در کنار تجویز انسولین، اقدام به ارائه برنامه غذایی مناسب خواهد کرد. از جمله مواردی که در رژیم غذایی گنجانده می شود، محدود کردن مصرف چربی ها است. همچنین کاهش مصرف کربوهیدرات و نشاسته هم، از دیگر برنامه های غذایی محسوب می شود.

لازم به گفتن است که بدن ما، نیاز به ویتامین ها و مواد معدنی مختلف دارد و حذف یک وعده غذایی و یا یک ماده غذایی، بصورت کامل، امری اشتباه و غلط است. بلکه باید بصورت اصولی و کنترل شده مصرف نمود.

 • ورزش یا افزایش تحرک جسمانی

داشتن تحرکات بدنی و ورزش، می تواند جز روش های کنترل یا درمان دیابت نوع 2 باشد. در واقع ورزش و فعالیت های بدنی، می تواند باعث افزایش عملکرد بدن و افزایش سوخت و ساز بدن شود و در نتیجه، میزان گلوکز خون بدن فرد که افزایش یافته بود، کنترل خواهد شد.

بنابراین باید گفت که ورزش منظم که باعث افزایش مصرف قند توسط عضلات می شود، جز روش های درمان سریع دیابت نوع 2، در کنار سایر برنامه های درمانی است که باید به آن توجه شود.

 • ترک سیگار

با افزایش سن، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و دیابت، بیشتر خواهد شد. این مسئله بیشتر برای افرادی رخ می دهد که اقدام به مصرف دخانیات کرده اند. سیگار می تواند باعث انسداد رگ های خونی شود و خطر ابتلا به سکته قلبی و مغزی، بیشتر خواهد شد. همچین، سیگار می تواند باعث مقاومت بدن در مقابل ترشح انسولین گردد.

به همین دلیل، ترک سیگار می تواند مکمل برنامه درمانی شود و در خصوص درمان دیابت نوع دوم، بکار آید.

 • مصرف دارو

در برخی از موارد، پزشک متخصص، در کنار تزریق انسولین و رژیم های غذایی، به فرد توصیه می کند که حتما از داروهای مختلفی استفاده کرد. داروهایی که می تواند جز درمان سریع دیابت نوع 2 به حساب آید.

پزشک متخصص بر اساس تشخیص خود و شرایط جسمی بیمار، نوع دارو و میزان مصرف آن را تجویز می کند تا فرد بتواند در موعد مقرر، مصرف کند و کمک زیادی به کنترل قند خون نماید.

داروهایی مانند متفورمین، گلی بن کلامید، آکاربوز، پیوگلیتازون، سیتاگلیپتین، می تواند جز همین موارد باشد که بسته به شرایط بیمار و تشخیص پزشک، هر یک از این داروها، می تواند مورد استفاده فرد قرار گیرد.

باید توجه کرد که امروزه، داروهای مختلفی برای درمان دیابت و کنترل قند خون وجود دارد و نباید بصورت خودسرانه، اقدام به مصرف آن نمود.

 • جراحی چاقی

یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان سریع دیابت نوع 2، جراحی چاقی است. جراحی چاقی، یک روش نوین درمانی سریع برای درمان بیماری چاقی محسوب می شود.

در برخی از موارد، شدت چاقی به حدی زیادی است که باعث بروز بیماری دیابت نوع 2، بصورت حاد خواهد شد. در چنین مواقعی، سریع ترین روش و بهترین روش برای درمان چاقی و دیابت نوع دوم، جراحی چاقی است.

جراحی چاقی، شامل روش های مختلفی است که تمامی این روش ها، منجر به تغییرات ساختاری در سیستم گوارش انسان می شود.

این تغییرات، با محدود کردن مصرف مواد غذایی و کالری همراه است و در نتیجه، فرایند چربی سوزی و کاهش وزن سریع رخ می دهد. این مسئله می تواند جز موثرترین روش های درمان دیابت نوع 2 محسوب می شود.

روش های گفته های، جز مهمترین برنامه های درمان سریع دیابت نوع 2، محسوب می شود. توصیه می شود که برای درمان دیابت نوع دوم و روش درمانی موثر و سریع، حتما به متخصص مربوطه، مراجعه نمایید.

لطفا از پست راز لاغری سریع برای کسب اطلاعات بیشتر دیدن کنید.

علائم و نشانه های دیابت نوع 2 چیست؟

از آنجایی که بیماری دیابت نوع 2، جز بیماری های رایج محسوب می شود و هر فردی در هر سنی که قرار داشته باشد، در معرض این بیماری قرار دارد، شناخت علائم و نشانه های ابتلا به دیابت، می تواند کمک زیادی در جهت پیشگیری و درمان این عارضه داشته باشد. در ادامه به برخی از مهمترین علائم دیابت نوع دوم اشاره خواهیم کرد:

علائم و نشانه های دیابت نوع 2 چیست؟
علائم و نشانه های دیابت نوع 2 چیست؟
 • تشنگی

افزایش تشنگی و نیاز بیش از حد به آب، یکی از نشانه های بروز دیابت نوع دوم است. با اینکه این علامت، می تواند دلایل دیگری داشته باشد، با این حال باید گفت که ممکن است از علائم دیابت نوع دوم باشد. خشکی دهان بر اثر تشنگی، می تواند باعث مصرف بیش از حد آب شود. در چنین مواقعی، باید این علامت را جدی گرفت.

 • سردرد

از دیگر علائمی که می توان به دیابت نوع دوم نسبت داد، سردرد است که می تواند مزمن و شدید باشد. همچنین، خستگی و تاری دید هم می تواند در کنار سردرد، نشان دهنده دیابت نوع دوم باشد.

 • عفونت ها

عموما؛ دیابت نوع دوم، می تواند همراه با نشانه های مختلفی در خصوص به خطر افتادن سلامتی، همراه باشد. از جمله این موارد، می توان به برخی از عفونت ها و زخم هایی اشاره کرد که به مدت طولانی، طول خواهد کشید تا درمان شود.

همچنین، داشتن عفونت هایی مانند عفونت ادراری، خارش پوست و…، جز همین موارد است.

 • اختلال عملکرد جنسی

مشکلات جنسی و نارضایتی جنسی، می تواند از دیگر علائم ابتلا به دیابت نوع دوم باشد. زیرا، دیابت می تواند باعث اخلال در عروق و اعصاب اندام های جنسی شود و در نتیجه مشکلاتی در زمینه نعوظ، ارگاسم و… رخ می دهد. در بانوان نیز، خشکی واژن، کاهش باروری و عدم رضایت جنسی نیز، از دیگر علائم شایع دیابت نوع دوم محسوب می شود.

شما در حال مطالعه مقاله درمان سریع دیابت نوع 2، می باشید.

 • کاهش وزن ناگهانی

در بخشی از مقاله گفته شد که یکی از عوامل اصلی بوجود امدن دیابت نوع 2، چاقی و اضافه وزن است. به مرور زمان و با تشدید دیابت، فرد مبتلا به دیابت، در معرض کاهش وزن شدیدی قرار خواهد گرفت و بدن او، دچار تحلیل خواهد رفت.

 • ضعف جسمانی

افرادی که به دیابت نوع دوم مشکوک هستند، عموما در فعالیت های روزمره خود دچار مشکل می شوند و به عبارتی، زودتر احساس خستگی می کنند. در چنین مواردی، ضعف جسمانی رخ داده است.

چه کسانی ممکن است به دیابت نوع 2 مبتلا شوند؟

تا به اینجا متوجه شدیم که درمان سریع دیابت نوع 2، شامل چه مواردی است. اما باید بدانیم که چه افرادی، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

چه کسانی ممکن است به دیابت نوع 2 مبتلا شوند؟
چه کسانی ممکن است به دیابت نوع 2 مبتلا شوند؟

لازم به گفتن است که هر فردی با هر سنی، می تواند دچار دیابت نوع 2 شود و تفاوتی نخواهد کرد که فردی مسن باشد یا جوان. اما برخی از افراد، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند و مواردی می تواند باعث تشدید این بیماری شود. از جمله این موارد عبارتند از:

 • افرادی که کم تحرک هستند
 • افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن
 • افراد مبتلا به فشار خون بالا
 • افرادی که سابقه دیابت بارداری دارند.
 • افرادی که سابقه قند خون غیر طبیعی دارند.
 • افراد دارای کلسترول خون بالا
 • افرادی که در بستگان و خانواده خود، فردی دیابتی را مشاهده می کنند.

چگونه دیابت نوع 2 تشخیص داده می شود؟

روش تشخیص درست و اصولی دیابت نوع دوم، استفاده از آزمایش هموگلوبین A1C است.

این آزمایش اقدام به اندازه هموگلوبین متصل به گلوکز خواهد شد و اطلاعات کاملی در خصوص میزان گلوکز خون در طی 2 الی 3 ماه گذشته، ارائه می دهد. هر فردی که میزان هموگلوبین A1C او، بیشتر از 6.5 درصد باشد، یعنی به دیابت مبتلا شده است.

چگونه دیابت نوع 2 تشخیص داده می شود؟
چگونه دیابت نوع 2 تشخیص داده می شود؟

همچنین، آزمایش قند خون ناشتا هم می تواند نشان دهنده دیابت نوع دوم باشد. اگر فردی میزان گلوکز خون ناشتا او، بیشتر از 126 باشد، نشان دهنده دیابت خواهد بود.

اما اگر فردی، قند خون ناشتا خود را بین 100 تا 125 ببیند، پیش دیابت دارد. بهترین زمان هایی که برای اندازه گیری قند خون استفاده می شود عبارتند از:

 • اول صبح و در حالت ناشتا
 • قبل و بعد از غذا
 • قبل و بعد از ورزش
 • قبل از خواب

عوارض دیابت نوع 2 چیست؟

بیماری دیابت نوع 2، می تواند خطرات و عوارض بسیار زیادی برای بدن و سلامتی بدن داشته باشد و به همین دلیل است که پیشگیری و یا درمان سریع دیابت نوع 2، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در ادامه به برخی از عوارض بیماری دبابت نوع دوم اشاره می کنیم:

 • حملات قلبی

در صورتی که فرد به دیابت مبتلا شده باشد، احتمال بروز حملات قلبی، بیشتر خواهد بود. با گذشت زمان و افزایش قند خون، آسیب های جدی ای به عروق خونی وارد می شود که مقدمه حملات قلبی است.

 • خطرات کلیوی

افرادی که دچار بیماری دیابت نوع 2 هستند، بیشتر در معرض آسیب های کلیوی قرار دارند. در واقع نارسایی کلیوی، از عوارض شایع دیابت نوع دوم است.

 • آسیب چشم

با افزایش قند خون و بروز دیابت، آسیب به رگ های خونی کوچک در شبکیه چشم، بیشتر خواهد شد و در نتیجه باعث آسیب های جدی به چشم و در موارد حاد، باعث از دست رفتن بینایی خواهد شد. به همین دلیل، لازم است که اقدامات لازم را برای درمان سریع دیابت نوع 2، انجام دهیم.

 • درد عصب

با افزایش قند خون و بروز دیابت نوع دوم، سیستم عصبی انسان، دچار اخلال و آسیب می شود و مهمترین عارضه های آن، گزگز کردن بیش از حد اندام، سوزن سوزن شدن و… است.

 • زخم پای دیابتی

دیابت، باعث ایجاد اخلال در جریان خون می شود و جریان خون را کاهش می دهد. به همین دلیل، با ایجاد زخم، بخصوص در پاها، بهبودی جای زخم، بسیار کند خواهد بود و در مواردی، عدم بهبودی رخ می دهد که می تواند باعث بروز عفونت های شدید در ناحیه پا شود. به همین دلیل است که قطع عضو، در بین دیابتی ها، شایع است.

از دیگر عوارضی که می توان اشاره کرد عبارتند از:

 • مشکلات جنسی مانند اختلال نعوظ ، ناتوانی در ارگاسم یا احساس کامل احساس
 • تکرر ادرار
 • شکستگی استخوان
 • و ….

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی بیماری دیابت نوع 2 پرداختیم. این بیماری، جز عارضه های شایع در بین افراد است. شناخت عوامل ایجاد بیماری دیابت و درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

به همین دلیل، ما در این مقاله، به بررسی برخی از روش های درمان سریع دیابت نوع 2 پرداختیم و نکات مهمی را در این مورد اشاره کردیم. با این حال توصیه می شود که برای تشخیص های لازم در خصوص بیماری دیابت نوع 2 و انجام درمان های لازم، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید