درمان دیابت چشم

اگر مایلید تا در رابطه با درمان دیابت چشم، اطلاعات جامع و کاملی را به دست آورید، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

چنانچه معاینات چشم پزشکی بیانگر تاثیر دیابت روی چشم شما بوده و ابتلا به عارضه رتینوپاتی دیابتی را در فرد دیابتی تایید کند، بایستی به منظور پیشگیری از روند بیماری، اقدامات لازم انجام شود.

درمان دیابت چشم
درمان دیابت چشم

پیشنهاد می کنیم از پست درمان دیابت در 30 روز دیدن کنید.

دیابت چشم

پیش از توضیح درباره درمان دیابت چشم، لازم است در خصوص Diabetic retinopathy اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. یکی از متداول ترین پیامدهای چشمی در دیابتی ها، ابتلا به عارضه رتینوپاتی دیابتی است که ممکن است برای شخص بیمار دردناک باشد.

اثر دیابت روی اعصاب این گروه از بیماران، سبب می گردد تا در برخی موارد، شخص با مشکلات شایع چشمی و یا حتی از دست دادن دید مواجه شود.

به جرات می توان گفت که رتینوپاتی دیابتی یکی از رایج ترین اختلالات چشمی است که تقریباً در سرتاسر دنیا، افراد بسیاری را به خود درگیر کرده است.

لازم به توضیح است که مبتلایان به نوع یک و یا دو دیابت نسبت به سایر افراد، بیشتر در معرض ابتلا به عارضه فوق قرار می گیرند.

هر چند مهمترین محرک برای بروز این بیماری دیابت است، اما باید گفت پرفشاری خون و همچنین گلوکز خون بالا، درصد ابتلا به رتینوپاتی دیابتی را تا حد بسیار افزایش می دهد.

گفتنی است که درصد بسیاری از دیابتی ها که با کلسترول و یا فشار خون بالا همراه هستند، با مشکل فوق روبرو می شوند که بهتر است درمان دیابت توسط متخصصین مجرب در این امر انجام شود.

طبق تحقیقات صورت گرفته، تمامی مبتلایان به اختلالات کلیوی پیشرفته ممکن است دیر یا زود به عارضه فوق دچار شوند.

علائم دیابت چشم

معمولا رتینوپاتی دیابتی در مراحل نخست تشخیص داده نمی شود. به عبارت دیگر تا زمانی که عارضه فوق پیشروی نکند، نشانه های آن مشخص نمی شود.

چنانچه با هر یک از نشانه های زیر همراه هستید، لازم است تا اقدامات اولیه در راستای درمان دیابت چشم طبق تجویز پزشک معالج انجام دهید. این علائم عبارتند از:

علائم دیابت چشم
علائم دیابت چشم

1)      قرمزی یا چشم درد 2) لکه های موجود روی چشم 3) تاری دید 4) بدتر شدن تدریجی دید 5) وجود اشکال شناور در میدان دید 6) از دست دادن دید به شکل غیر منتظره

در واقع نشانه های فوق بیانگر ابتلای شخص به رتینوپاتی دیابتی نیست اما امری مهم است که کنترل بیشتری روی بیماری خود داشته باشید و با کمک پزشک معالج خود، درمان دیابت چشم را سریعتر انجام دهید.

البته در صورتی که معاینات انجام شده نشاندهنده مشکلات رایج در دید شما باشد، درمان دیابت الزامی است. دقت داشته باشید که کنترل دیابت، اقدام موثری است که می تواند از ابتلای شما به عارضه فوق تا حد بسیار پیشگیری کند.

تشخیص دیابت چشم

با توجه به این که شبکیه چشم که متشکل از سلول های بسیار نازک و در عین حال حساس به نور پیوسته نیازمند خونرسانی است، شاید به تدریج با بالا بودن گلوکز خون در سه گام مهم به بافت های خونی فوق صدمه وارد شود که شامل:

1) رتینوپاتی زمینه ای 2) رتینوپاتی پیش از تکثیر 3) رتینوپاتی تکثیر کننده می باشد.

در مرحله دیابت چشم تکثیر کننده، چنانچه مشکل فوق سریعتر تشخیص داده شود و درمان دیابت انجام شود، با ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی می توان از روند عارضه تا حد زیادی پیشگیری کرد.

تشخیص دیابت چشم
تشخیص دیابت چشم

به این ترتیب بهترین شیوه به منظور تشخیص Diabetic retinopathy انجام معاینات چشمی در بازه زمانی منظم است که باید توسط متخصصین مجرب کشور در حوزه Ophthalmology (چشم پزشکی) انجام شود.

توصیه می کنیم از صفحه درمان عوارض دیابت دیدن کنید.

ممکن است نوع شدید رتینوپاتی فاقد علامت باشد

همان طور که در بخش قبلی متذکر شدیم، ممکن است نوع شدید رتینوپاتی فاقد علامت باشد و در این راستا ابتلا به عارضه فوق از طریق درمان دیابت بهبود یابد.

به منظور تشخیص دقیق تر بیمار به رتینوپاتی، پزشک با کمک دستگاه Ophthalmoscope داخل چشم را با دقت مشاهده می کند.

هر چند پیش از انجام معاینات، چشم پزشک برای باز کردن مردمک، از قطره چشمی استفاده می کند. اگر Diabetic retinopathy تشخیص داده شود، شاید انجام آزمایش آنژیوگرافی با فلورسئین برای شخص بیمار نیاز باشد تا درمان دیابت چشم سریعتر انجام شود.

گفتنی است که در این آزمایش به خصوص، به داخل رگ، ماده رنگی تزریق می شود که از این طریق با دریافت عکس های خاص، تشخیص چشم پزشک برای ابتلای شخص به این بیماری و انجام اقدامات لازم به منظور درمان صورت می پذیرد.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم چهل روزه برای بلغمی ها دیدن کنید.

درمان دیابت چشم

روش معالجه عارضه فوق تا حد بسیاری به میزان شدت و همچنین نوع Diabetic retinopathy بستگی دارد. درمان دیابت چشم می تواند سبب توقف پیشروی و یا کند شدن عارضه شود.

درمان دیابت چشم- رتینوپاتی اولیه:

این سطح نوع خفیف تا متوسط دیابت چشم است که در اغلب موارد به معالجه اورژانسی و یا فوری نیازی ندارد. اما بایستی به شکل منظم، معاینه چشم شخص بیمار انجام شود تا در موارد لزوم، درمان زودتر انجام شود.

توصیه می شود برای آگاهی بیشتر از شیوه های مدیریت عارضه فوق، با endocrinologist در ارتباط باشید. در مواقعی که بیمار به نوع خفیف دیابت چشم مبتلا باشد، کنترل فشار و گلوکز خون، به درمان عارضه کمک بسیاری می کند.

درمان دیابت چشم- رتینوپاتی پیشرفته:

چنانچه به ورم ماکولا (پرولیفراتیو) مبتلا شده اید، بایستی مراحل معالجه و یا حتی جراحی را سریعاً انجام دهید.

با توجه به اختلالات خاصی که ممکن است بر اثر دیابت چشم برای فرد بیمار ایجاد شود، می توان برای رفع عارضه فوق از روش های درمانی که در زیر متذکر می شویم، استفاده کرد:

1)        Photocoagulation :

در معالجه فوق که معمولاً لیزر فوکال نامیده می شود، به گونه ای است که نشت مایعات و نیز خون را کاملاً به درون چشم متوقف نموده و یا روند پیشروی آن را آهسته تر می کند. در زمان انجام روند فوق از طریق لیزر، ترشح مایعات از عروق خونی غیر معمول معالجه می شود.

گفتنی است که این روش معالجه تنها در 1 جلسه توسط چشم پزشک انجام می شود. چنانچه به دلیل رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو پیش از جراحی به تاری دید مبتلا بودید، معالجه فوق در وضعیت بینایی شما تاثیر نخواهد داشت.

2)        Panretinal photocoagulation :

این متد معالجه که از دیگر تکنیک های درمانی با لیزر است و Scatter laser نامیده می شود، کمک بسیاری به جمع شدن عروق خونی غیر معمول می کند. با کمک لیزر Scatterred  اطراف شبکیه درمان می شود.

در واقع سوختگی هایی که از طریق این روش درمانی به وسیله لیزر ایجاد می شود، سبب جمع و یا حتی کوچک شدن عروق خونی جدید و در نتیجه درمان دیابت چشم می شود.

در خصوص مراحل درمانی روش فوق بایستی متذکر شویم که به طور معمول شخص بیمار می تواند بین 1 الی 2 جلسه با مراجعه به مطب چشم پزشک، بهبودی کامل خود را به دست آورد.

3)    :Vitrectomy

با استفاده از ویترکتومی که از دیگر مراحل درمان دیابت  به شمار می آید، در بخش درونی چشم شکاف های کوچکی ایجاد می شود که با کمک آنها، خون از قسمت زجاجیه(مرکز چشم) خارج می شود.

فرآیند درمانی فوق بایستی در بیمارستان چشم پزشکی مجهز به دستگاه های پیشرفته توسط مجرب ترین جراحان متخصص در این حوزه انجام شود. معمولاً جراح معالج از بی حسی عمومی و یا موضعی برای انجام پروسه درمانی استفاده می کند.

تزریق دارویی به چشم:

از دیگر روش های درمان دیابت چشم، تجویز دارو به داخل بخش مرکزی چشم است که اغلب پزشکان به این گروه از بیماران توصیه می کنند.

داروی فوق که VEGF نامیده می شود، به متوقف کردن رشد عروق خونی تازه کمک می کند و در مجموع مانع ارسال پیام برای تولید عروق خونی جدید خواهد شد.

همان طور که گفتیم، در بیشتر موارد، جراحی به متوقف و یا کندتر شدن روند پیشروی دیابت چشم کمک می کند اما بایستی به این مورد توجه داشته باشید که روش درمانی فوق به مفهوم معالجه رتینوپاتی دیابتی نیست.

به این علت که Diabetes از جمله مشکلاتی است که در کل زندگی همراه شخص بیمار بوده و شاید این امر به مرور، سبب صدمه دیدن شبکیه چشم و حتی در موارد حاد منجر به از دست دادن بینایی فرد دیابتی شود.

در انتها خاطر نشان می شویم که پس از درمان دیابت ، بایستی حتماً تحت نظر چشم پزشک، معاینات منظم را انجام دهید. به این دلیل که شاید در برخی موارد، به ادامه روند معالجه نیاز باشد.

وظیفه بیمار در درمان دیابت چشم

با توجه به عنوان مقاله، لازم است متذکر شویم که شیوه برخورد و همچنین دقت شخص دیابتی به پیروی از یک برنامه غذایی سالم و مفید و معالجه دارویی در مراقبت های رتینوپاتی دیابتی، نقش مهمی دارد.

این گروه از بیماران باید مقدار گلوکز خون خود را در حد نرمال حفظ کنند. بهتر است تحت نظر پزشک، فشار خون خود را کنترل کنید و از مصرف سیگار بپرهیزید.

مبتلایان به دیابت چشم می توانند در طی روز تمرینات فیزیکی مناسب داشته باشند اما مبتلایان به نوع پرولیفراتیو که با کاهش بسیار دید همراه هستند، طبق تجویز پزشک معالج، با منع فعالیت های فیزیکی روبرو می باشند.

نتیجه گیری

در این نوشتار، علاوه بر توضیح در مورد رتینوپاتی دیابتی، سعی کردیم به مهمترین شیوه های درمان کردن دیابت چشم بپردازیم و در این خصوص، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید