درمان دیابت سرد

از آنجایی که مبحث دیابت، بسیار گسترده است، ما در این مقاله، به بررسی روش های درمان دیابت سرد می پردازیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

بیماری دیابت، یکی از شایع ترین انواع بیماری ها در دنیا محسوب می شود. دیابت در سراسر دنیا، شیوع زیادی داشته و بیش از صدها میلیون نفر در دنیا، به این عارضه دچار هستند. دیابت می تواند بر اثر عوامل مختلفی شکل گیرد.

مسائل ژنتیکی، سبک زندگی نادرست، اضافه وزن، وجود برخی بیماری ها و…، جز همین عوامل محسوب می شود. شناخت دیابت و راه های پیشگیری و درمان آن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دیابت، انواع مختلفی دارد. از دیدگاه طب سنتی، دیابت می تواند بر اساس مزاج، به دو نوع گرم و سرد، تقسیم شود. ما در این مقاله، صرفا با مبحث دیابت سرد می پردازیم. دیابت سرد، همراه با مشکلات و دردسرهای خاص خود است. حال باید بدانیم که چه مواردی، می تواند باعث درمان دیابت سرد شود.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان دیابت در 30 روز دیدن کنید.

درمان دیابت سرد

همانطور که در مقدمه مقاله گفته شد، دیابت از نظر طب سنتی، به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شود. در واقع، اساس طب سنتی و درمان بیماری ها، براساس مزاج کل بدن، سنجیده می شود.

"<yoastmark

اما، در ابتدا باید بدانیم که دیابت سرد چیست و همراه با چه مشکلاتی است تا بتوانیم اقدام به درمان این مورد کنیم. در واقع، شناخت اصلی دیابت سرد، کلید اصلی درمان آن محسوب می شود.

از آنجایی که دیابت، جز شایع ترین بیماری ها محسوب می شود، باید بدانید که این دیابت، دارای مشکلات مختلفی است.

از جمله این مشکلات در خصوص دیابت سرد، عبارتند از:

 • دیابت سرد، نوعی غلبه سودا است. در واقع این دیابت، دارای غلظت خون بیشتری بوده و باعث می شود که خون کمتری به پاها و دست ها برسد و در نتیجه باعث بروز مشکلاتی در خون رسانی بدن می شود.
 • دیابت سرد، بیشتر در بین بانوان و کودکان رخ می دهد. البته افرادی که اضافه وزن هم دارند، مستعد دیابت سرد هستند.
 • دیابت سرد، می تواند باعث ایجاد استرس شدید شود و مشکلات زیادی را ایجاد نماید.
 • از اصلی ترین موارد در خصوص بیماری دیابت، کلیه و کبد است. زمانی یک فرد به دیابت سرد مبتلا می شود که سرمای شدیدی به کلیه ها و کبد وارد شود. این امر، باعث ایجاد اخلال در ادرار و دفع مایعات می شود.
 • دیابت سرد، باعث کاهش میزان اشتها و گرسنگی خواهد شد و باعث لاغری می شود. این اتفاق، در دراز مدت می تواند مشکلات زیادی را از نظر ضعف سیستم ایمنی بدن و…، ایجاد کند.

حال که با دیابت سرد، آشنا شدید، لازم است در خصوص درمان این نوع از دیابت، توضیحاتی ارائه دهیم.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله درمان عوارض دیابت را مطالعه نمایید.

اقدامات لازم برای درمان دیابت سرد چیست؟

دیابت سرد به علت اختلال در تولید و ترشح هورمون انسولین که مسئولیت تنظیم قند خون را بر عهده دارد، به وجود می آید. دیابتی ها بایستی نسبت به بهبود کلی بدن هوشیاری کامل داشته باشند و از مناسب ترین راهکارها برای معالجه نشانه های دیابت سرد استفاده کنند. به این علت که مدیریت نمودن شرایط درمانی فوق، امری مهم و ضروری است. از دیگر اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوتی ندارد که یک فرد، به چه نوع دیابتی دچار شده باشد. دیابت سرد هم به مانند دیگر موارد، به دلیل اختلال در ترشح هورمون انسولین رخ می دهد و می تواند باعث افزایش میزان قند خون شود.

افرادی که دیابتی هستند و دیابت سرد دارند، علاوه بر کاهش ترشح انسولین، با مشکل واکنشی بدن هم مواجه هستند و بدن آنها، قادر به تشخیص دقیق ترشح انسولین نیست و در نتیجه، افزایش گلوکز خون، رخ می دهد. طبیعتا، برای چنین عارضه ای، لازم است اقدامات درمانی لازم، صورت گیرد. از جمله اقدامات مهم در خصوص درمان دیابت سرد، عبارتند از:

 • خشک، گرم و ایمن نگه داشتن بدن

افرادی که دچار دیابت سرد شده اند، بیشترین مشکلی که با آن مواجه هستند، در ناحیه پا است. زیرا افزایش غلظت خون و کاهش جریان خون، باعث می شود که در ناحیه پا، خون رسانی درستی انجام نشود و در نتیجه، اختلالات زیادی را در پا، به همراه دارد.

در فصل زمستان، لازم است که پای خود را گرم نگه دارید و سعی کنید که همیشه، پای شما خشک باشد. استفاده از کفش های محکم و خشک، بسیار مهم بود و می تواند در مقابل سرما، محافظ خوبی برای پای شما باشد.

 • کنترل مداوم میزان قند خون

افرادی که به دیابت سرد دچار شده اند، به مانند سایر انواع دیابت ها، لازم است هر روز، اقدام به بررسی میزان قند خون خود نمایند تا بتوانند درمان دیابت سرد را انجام دهند. استفاده از دستگاه گلوکزمتر، می تواند گزینه مناسبی برای بررسی میزان قند خون در منزل باشد. همچنین، انجام آزمایشات دوره ای که پزشک متخصص، تجویز می کند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

زیرا، درمان دیابت، همراه با مصرف دارو است و پزشک متخصص، بایستی بر اساس آزمایشات مختلف و بررسی میزان قند خون فرد و دیگر فاکتورهای دخیل، داروهای مناسب فرد را تجویز نماید.

 • پیروی از رژیم غذایی خاص

یکی از مواردی بسیار مهم و اصلی در درمان دیابت سرد، استفاده از یک رژیم غذایی خاص است که متخصص تغذیه و پزشک شما، تجویز خواهد کرد. فردی که به دیابت سرد مبتلا شده است، به دلیل کاهش اشتها، با کمبود مواد مغذی، همراه می شود.

بنابراین، لازم است از یک رژیم غذایی مناسب شامل انواع مواد معدنی استفاده کند. استفاده از میوه ها، غلات کامل، سبزیجات، لبنیات کم چرب، پروتئین ها و…، از جمله این موارد است.

همچنین، بایستی از مصرف غذاهای پرچرب، غذاهای حاوی قند فراوان و همچنین غذاها پرکالری باید خودداری شود تا بتوان، کنترل لازم را بر درمان دیابت سرد انجام داد.

از موارد بسیار مهم در رژیم غذایی دیابت سرد، استفاده حداقلی از غذاهای با مزاج سرد است که پزشک متخصص شما، توصیه های لازم را ارائه می دهد.

 • انجام فعالیت های بدنی و ورزشی

فعال ماندن و انجام فعالیت های بدنی در طول روز، باعث بهبود گردش خون در بدن می شود و از غلظت خون، جلوگیری می کند. این مسئله، بخصوص برای افراد دارای دیابت سرد بسیار مفید است که باعث افزایش جریان خون می شود و در نتیجه در کنترل سلامتی بدن مفید است.

همچنین، برای افزایش میزان ترشح انسولین، انجام ورزش های مختلف، حتی ورزش های سبک و عادی، می تواند گزینه بسیار ایده آل، برای درمان دیابت سرد باشد. ورزش های هوازی، ورزش هایی مانند دویدن، شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری و…، می تواند جز موارد بسیار مناسبی برای ورزش روزانه باشد.

 • مصرف دارو

خوشبختانه، با پیشرفت علوم پزشکی و درمانی، داروهای مختلفی برای درمان دیابت، از جمله دیابت سرد، وجود دارد. این داروها، می تواند در کنار سایر عوامل ذکر شده، تاثیر زیادی در کنترل قند خون و کاهش آن داشته باشد.

داروها، می تواند از نوع شیمیایی و گیاهی باشد که هر کدام، کاربرد خاص خود را در دیابت دارد. اما نکته بسیار مهم، این است که حتما، در صورت استفاده از هرگونه دارو، چه شیمیایی و چه گیاهی، بایستی با مشورت پزشک و تجویز او، مشورت شود و از مصرف خودسرانه، خودداری گردد.

 • کاهش وزن

یکی از عوامل اصلی ایجاد انواع دیابت ها، افزایش وزن و چاقی است. دیابت سرد هم از این قاعده مستثنی نیست. یکی از روش های موثر در کمک به درمان و بهبود دیابت سرد، کاهش وزن و لاغری است.

با اینکه، خود دیابت سرد، باعث لاغری می شود، اما این لاغری از نوع نامناسب بوده و می تواند باعث مشکلاتی نظیر سو تغذیه و… شود. بنابراین لازم است برای کاهش وزن اصولی، از رژیم غذایی مناسب و همراه با مواد معدنی مختلف استفاده کنید تا بتوانید به درمان دیابت خود، کمک زیادی نمایید.

کاهش وزن
کاهش وزن

علائم دیابت سرد چیست؟

شناخت علائم دیابت سرد، از موارد بسیار مهم در درمان این عارضه است. دیابت سرد، همراه با علائم و نشانه های زیر است:

ایجاد اختلال در سیستم گوارشی، بروز مشکلات مختلف در کلیه ها، غلظت خون زیاد و خون رسانی کم به پاها و دست ها ک همراه با گزگز کردن است.

مواردی مانند یبوست، ترش کردن، سرد شدن دست ها و پاها، از دیگر علائم دیابت سرد است.

افزایش شدید قند خون، همراه با سرد شدن کل بدن که بسیار خطرساز است.

علائم دیابت سرد چیست؟
علائم دیابت سرد چیست؟

در صورت بروز چنین علائمی، لازم است که است که به پزشک متخصص مراجعه شود. در چنین مواقعی، پزشک با تجویز دارو، رژیم غذایی و همچنین مواد خوراکی دفع کننده سودا، سعی بر حل مشکلات خواهد داشت.

همانطور که در قسمت بهبود دیابت سرد هم گفته شد، موارد مختلفی در کنار هم، می تواند منجر به درمان دیابت از نوع سرد شود. بنابراین لازم است علائم بدن خود را جدی بگیرید و تمامی موارد را با توصیه های پزشک، رعایت کنید.

شیوه های پیشگیری دیابت سرد چیست؟

همه ما تا بحال شنیده ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. در مبحث بیماری دیابت سرد هم، همین موضوع صادق است. با این حال، برخی عوامل ناخواسته، باعث بروز دیابت سرد می شود و بایستی اقدامات لازم را برای درمان انجام دهیم. برای اینکه بتوانیم اقدام به مهار و پیشگیری از دیابت سرد کنیم، رعایت برخی موارد، لازم است. این موارد عبارتند از:

 • مراقبت های بالینی

مراقبت های بالینی، شامل یکسری از اقدامات لازم، برای جلوگیری از سرد شدن بدن و آسیب به اندام های حیاتی از جمله کلیه ها و کبد است. به عنوان مثال، برخی از داروها و یا غذاهایی که می تواند باعث بسته شدن منافذ تعریق شود، می تواند برای افرادی که در معرض دیابت سرد قرار دارند، مفید باشد.

 • مصرف برخی از داروهای عروقی و عصبی

این اقدام، بایستی توسط یک پزشک متخصص انجام شود و برخی از داروهای خوراکی، می تواند استفاده شود که پیام رسان شیمیایی است و با مسدود نمودن برخی از عوامل ایجاد غلظت خون، کمک زیادی به افزایش جریان خون شود و مشکلات مربوط به دیابت سرد را از بین ببرد.

موارد دیگری در خصوص پیشگیری از دیابت سرد وجود دارد که طبیعتا، شرایط جسمی فرد و توصیه های پزشک، نقش اصلی در روند پیشگیری و درمان دارد.

مصرف برخی از داروهای عروقی و عصبی
مصرف برخی از داروهای عروقی و عصبی

توصیه های کلی و مهم به افراد مبتلا به دیابت

در این مقاله، توضیحات کاملی در خصوص درمان دیابت سرد گفته شد. اما برخی از نکات و توصیه های کلی، می تواند کمک زیادی به بهبود درمان بیماری دیابت داشته باشد. که این موارد، عبارتند از:

 • لازم است در هنگام مصرف غذا، از نوشیدنی استفاده نکنید تا غذا بتواند فرایند هضم بهتری را داشته باشد و باعث انباشتگی گلوکز نشود.
 • استفاده از چاشنی هایی مانند آبغوره بی نمک، می تواند تاثیر زیادی در کاهش قند خون دیابتی ها داشته باشد. بنابراین از این چاشنی ها در غذا، می توانید بصورت متعادل، استفاده کنید.
 • استفاده از برخی ادویه جات مانند زردچوبه و…، بایستی با احتیاط صورت گیرد.
 • مصرف صبحانه، بسیار مهم بوده و در درمان انواع دیابت ها، از جمله مداوای دیابت سرد، بسیار مهم است و باعث افزایش ترشح انسولین در بدن می شود.
 • توجه به کلیه ها و کبد، بسیار حیاتی بوده و لازم است هر چند مدت یکبار، اقدام به انجام آزمایشات دوره ای نمایید تا دچار مشکلات کلیوی، کبد چرب، کلسترول بالا و… نشوید.
 • افزایش متابولیسم بدن، باعث کاهش دیابت خواهد شد. بنابراین لازم است از غذاها و داروهایی استفاده شود که باعث افزایش متابولیسم بدن گردد.
 • سبک زندگی درست و سالم، کلید اصلی درمان دیابت است. داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش، پرهیز از مصرف سیگار و مشروبات الکلی و…، می تواند تاثیر بسیار زیادی در کنترل و درمان بیماری دیابت، از جمله این نوع دیابت داشته باشد.
توصیه های کلی و مهم به افراد مبتلا به دیابت
توصیه های کلی و مهم به افراد مبتلا به دیابت

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی روش های درمان دیابت سرد، پرداختیم. این نوع دیابت، از انواع دیابت ها در طب سنتی محسوب می شود که همراه با تغییرات مزاجی و مشکلاتی در گردش خون و… همراه است.

شناخت عوامل موثر در ایجاد دیابت سرد و علائم این بیماری، نقش بسیار مهمی در درمان به موقع این عارضه دارد. ما در این مقاله، در خصوص علائم دیابت سرد، درمان آن و توصیه های لازم برای کنترل و پیشگیری این بیماری، پرداختیم.

لازم به گفتن است که برای درمان هرچه بهتر و سریعتر انواع دیابت ها، بایستی تحت نظر یک پزشک متخصص بود. تا آزمایشات دوره ای انجام شود و با نظر و تجویز پزشک، موارد درمانی موردنیاز، صورت گیرد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید