درمان دیابت حاملگی

در این مقاله، موضوع درمان دیابت حاملگی در خصوص نحوه درمان و تشخیص آن را مورد بررسی قرار  دهیم. با ما در ادامه همراه شوید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

دیابت حاملگی، یکی از شایع ترین بیماری ها و مشکلات در زمان بارداری محسوب می شود. بانوان زیادی در طول دوران بارداری خود، به مشکل دیابت دچار می شوند.

دیابت، دارای انواع مختلفی است. دیابت نوع 1 و نوع 2، از انواع دیابت محسوب می شود. یک فرد باردار می تواند به هر یک از این انواع دیابت ها دچار شود.

درمان دیابت حاملگی
درمان دیابت حاملگی

پیشنهاد می کنیم از پست دیابت حاملگی و عوارض آن دیدن کنید.

بیماری دیابت بارداری، باعث افزایش میزان قند خون می شود

بیماری دیابت بارداری، باعث افزایش میزان قند خون می شود و فرد باردار و همچنین جنین را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

بنابراین، اهمیت درمان دیابت حاملگی بسیار بالاست و بایستی از طریق روش های مختلفی، اقدام به درمان این عارضه در زمان بارداری نمود.

خوشبختانه، با پیشرفت تکنولوژی و علوم پزشکی، روش های درمانی مختلفی برای درمان دیابت وجود دارد که دیابت بارداری را هم شامل می شود.

ما در این مقاله، قصد داریم به صورت کامل به بررسی درمان دیابت حاملگی و موارد مربوط به آن بپردازیم و در خصوص روش تشخیص این عارضه و پیشگیری از آن هم، توضیحاتی ارائه دهیم.

بنابراین، توصیه می شود که تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

درمان دیابت حاملگی

همان طور که در مقدمه مقاله گفته شد، دیابت بارداری، یکی از عارضه های شایع در زمان بارداری برای بانوان است. بسیاری از بانوان در زمان بارداری، به این عارضه دچار می شوند.

دیابت بارداری، منجر به افزایش سطح قند خون خواهد شد و شرایط جسمی فرد و جنین را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

دیابت، زمینه ساز بروز مشکلات زیادی مانند اضافه وزن، بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون، مشکلات کلیوی و کبد و … می شود.

درمان دیابت حاملگی
درمان دیابت حاملگی

به خصوص اگر فردی در زمان بارداری به چنین عارضه ای هر چند موقت دچار شود و در صورت عدم درمان به موقع آن، دیابت او تشدید گردد، باعث بروز خطرات زیادی برای سلامتی او و فرزند او خواهد شد.

چنانچه عارضه دیابت بارداری تشخیص داده شد و پزشک متخصص به این نتیجه رسید که دیابت بارداری قطعی است، لازم است در کمترین زمان، اقدامات درمانی انجام شود.

از جمله موارد تجویزی برای درمان دیابت حاملگی، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بررسی مداوم میزان قند خون در طول روز که توسط دستگاه گلوکزمتر انجام می شود و بسیار راحت است.
 • کنترل ادرار، برای بررسی وجود کتون ها که این ماده شیمیایی، نشاندهنده وضعیت دیابت فرد خواهد بود.
 • رعایت اصول غذایی و استفاده از یک رژیم غذایی سالم و کنترل شده
 • انجام فعالیت های ورزشی و بدنی، متناسب با شرایط بارداری فرد
 • بررسی مداوم وضعیت سلامتی جنین و رشد او که از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا در صورت بروز دیابت بارداری، شاید نیاز به تجویز دارو و انسولین باشد که در این صورت، بایستی شرایط جنین، به صورت مداوم تحت کنترل قرار گیرد.

موارد ذکر شده، به صورت خلاصه گفته شد. حال در ادامه مقاله، به بررسی کامل موارد مهم درمان دیابت حاملگی می پردازیم.

برنامه ی غذایی برای درمان دیابت حاملگی

رعایت اصول رژیم غذایی و استفاده از یک برنامه غذایی متناسب با شرایط جسمی فرد، از اقدامات درمانی برای حل معضل دیابت بارداری است. از جمله موارد مهم در خصوص این موضوع، عبارتند از:

برنامه ی غذایی برای درمان دیابت حاملگی
برنامه ی غذایی برای درمان دیابت حاملگی
 • مصرف غذاهای فیبردار، برای بهبود وضعیت متابولیسم بدن و افزایش سوخت و ساز
 • استفاده از انواع مواد غذایی سالم که شامل ویتامین ها و مواد معدنی مختلف باشد، تا رشد جنین به درستی صورت گیرد و بدن فرد باردار، دچار کمبود مواد مغذی و معدنی نشود.
 • استفاده از وعده های غذایی کوچک، ولی به تعداد دفعات زیاد در طول روز، برای کنترل قند خون و جلوگیری از گرسنگی کاذب
 • عدم استفاده از غذاهای قندی و شیرینی جات که این غذاها، می تواند باعث ضرر بیش از حد و افزایش میزان قند خون شود.
 • استفاده کنترل شده از مواد غذایی کربوهیدرات دار، مانند نان، برنج، ماکارونی و … که بایستی توسط پزشک متخصص کنترل شود.
 • استفاده از انواع میوه ها و سبزیجات، می تواند موثر در وضعیت کنترل قند خون و درمان دیابت حاملگی باشد.

لازم به گفتن است که بانوان باردار، نباید به مدت طولانی ناشتا باشند. زیرا این مورد، باعث افزایش وزن و چاقی خواهد شد

و اثر بسیار بدی روی سلامت جسمی فرد و جنین خواهد گذاشت و منجر به تشدید دیابت خواهد شد. لازم است در خصوص رعایت رژیم غذایی، حتما با پزشک متخصص خود، مشورت های لازم را انجام دهید.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله برای درمان دیابت بارداری چه بخوریم را مطالعه نمایید.

ورزش مناسب برای درمان دیابت حاملگی

علاوه بر رعایت رژیم غذایی، ورزش و داشتن تحرک کافی نیز می تواند تاثیر زیادی در روند کنترل قند خون و درمان دیابت بارداری داشته باشد.

با توجه به مدت زمان بارداری و شرایط جسمی، بایستی حرکات ورزشی سبک و منظمی انجام داد تا بدن بتواند فرایند سوخت و ساز مناسبی داشته باشد و در عین حال، سلامتی فرد، دچار مشکل نشود.

ورزش مناسب برای درمان دیابت حاملگی
ورزش مناسب برای درمان دیابت حاملگی

به همین ترتیب، می توان در کنار سایر عوامل، به درمان دیابت بارداری، کمک زیادی نمود.

لازم است با توجه به نظر و تجویر پزشک خود، روزانه حدود نیم ساعت ورزش سبک کنید. پیاده روی، دویدن آرام و …، بهترین گزینه برای ورزش بانوان باردار است که منجر به تعادل قند خون آنان خواهد شد. دریافت راهنمایی از پزشک متخصص خود، بهترین گزینه برای ورزش در زمان بارداری است.

درمان دیابت حاملگی با تزریق انسولین (در صورت نیاز)

در برخی از مواقع، پزشک متخصص تشخیص می دهد که برای درمان دیابت بارداری، نیاز به تزریق انسولین است. لازم به گفتن است که تزریق انسولین، هیچ گونه ضرری برای فرد و فرزند او ندارد و سلامتی فرد و جنین را به خطر نخواهد انداخت.

لازم است در طول استفاده از انسولین، با توجه به نظر پزشک و توصیه های او، اقدام به تزریق انسولین کنید و این اقدام، بایستی کنترل شده باشد تا بتواند اثرات مثبتی بر وضعیت قند خون بگذارد.

تزریق انسولین، به سادگی بوده و توسط پزشک متخصص، به فرد آموزش داده می شود. بنابراین، نگرانی خاصی از این بابت وجود نخواهد داشت.

لازم به توضیح است که مصرف و تزریق انسولین، به تنهایی کافی نبوده و بایستی رعایت رژیم غذایی و ورزش در دستور کار روزانه قرار گیرد.

از طرفی، در برخی مواقع، ممکن است پزشک اقدام به تجویز برخی از داروهای ضد دیابتی و کنترل کننده قند خون نماید. این داروها، بایستی در دوز مشخص و در زمان دقیقی مصرف شود و رعایت این نکته، بسیار مهم است.

به همین دلیل، توصیه می شود که حتما، برنامه ریزی درستی در زمینه مصرف دارو، تزریق انسولین، رژیم غذایی و ورزش داشته باشید تا بتوانید به سلامتی خود، کمک زیادی نمایید و درمان دیابت حاملگی را به درستی انجام دهید.

هزینه آزمایش دیابت بارداری چقدر است؟

زایمان و دیابت حاملگی

یکی از موارد مهم، برای افراد دیابتی، کنترل سطح قند خون در طول زایمان است. پزشک متخصص، با توجه به وضعیت دیابت بارداری فرد، میزان قند خون را در طول زایمان کنترل خواهد کرد.

اغلب بانوان در زمان زایمان، سطح قند خون طبیعی دارند و نیازی به تزریق انسولین نخواهد بود. اما در صورت بالا رفتن سطح قند خون، با نظارت پزشک، تزریق انسولین صورت خواهد گرفت.

این امر، باعث می شود که قند خون در زمان زایمان و به دنیا آمدن نوزاد، کنترل شود و سلامتی فرد و فرزند او دچار مشکل نشود.

زایمان و دیابت حاملگی
زایمان و دیابت حاملگی

با رعایت موارد مربوط به درمان دیابت حاملگی، احتمال وقوع مشکل در زمان زایمان، به حداقل خود خواهد رسید.

به همین دلیل، نگرانی خاصی در خصوص زایمان نخواهد بود و توسط پزشک، بررسی های لازم صورت می گیرد. بنابراین توصیه های پزشک را در زمان بارداری خود برای کنترل دیابت، جدی بگیرید.

مراقبت‌های پس از زایمان برای بانوان دیابتی

عموما بعد از زمان زایمان، میزان قند خون فرد به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت و افرادی که در زمان بارداری، به دیابت حاملگی مبتلا بوده اند، شرایط طبیعی را بعد از زایمان تجربه می کنند و نیازی به تزریق انسولین و یا داروهای دیابتی نخواهد بود.

با این حال، پزشک متخصص برای کنترل بیشتر اوضاع، بعد از زایمان و در روز بعد از آن، میزان قند خون فرد را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود که قند خون او در حالت طبیعی قرار دارد یا خیر.

لازم به توضیح است که بارداری، به خودی خود باعث بروز دیابت نخواهد شد و خطرات دیابت را در پی نخواهد داشت.

اما با این حال، با توجه به شرایط گذشته ای که فرد در زمان بارداری داشته است، میزان قند خون فرد، بررسی خواهد شد تا در صورت بروز علائم مشکوک، اقدامات درمانی لازم برای کنترل قند خون صورت گیرد.

همچنین بعد از گذشت دو هفته از زایمان، یک آزمایش قند خون از فرد گرفته می شود تا میزان قند خون او، به صورت کامل بررسی شود و سلامت او، مورد تایید پزشک قرار گیرد.

تست‌ها و تشخیص دیابت بارداری

یکی از موارد بسیار مهم در خصوص درمان دیابت حاملگی، تشخیص به موقع این بیماری است. دیابت بارداری، معمولا در نیمه دوم بارداری رخ می دهد.

پزشک متخصص، بین هفته های 24 و 28 بارداری، آزمایش دیابت حاملگی را بررسی می کند و اگر فرد، ریسک بالایی در این زمینه داشته باشد، ممکن است زودتر از زمان گفته شده، آزمایش صورت گیرد.

تست‌ها و تشخیص دیابت بارداری
تست‌ها و تشخیص دیابت بارداری

تست گلوکز، در واقع همان آزمایش تشخیص دیابت بارداری است که در این آزمایش، حدود 50 گرم گلوکز به عنوان نوشیدنی، به فرد داده می شود تا مصرف شود.

بعد از گذشت یک ساعت از مصرف گلوکز، آزمایش قند خون انجام می شود تا وضعیت قند خون فرد، مورد بررسی قرار گیرد.

اگر در آزمایش، میزان قند خون بیش از حد خاصی باشد، نیاز است تا آزمایش دیگری به نام تحمل گلوکز 3 ساعته انجام شود

اگر در آزمایش، میزان قند خون بیش از حد خاصی باشد، نیاز است تا آزمایش دیگری به نام تحمل گلوکز 3 ساعته انجام شود که در این آزمایش، بعد از مصرف 100 گرم نوشیدنی گلوکز، میزان قند خون بررسی می شود.

بعد از بررسی های نهایی، اگر میزان قند خون بالاتر از حد مجاز باشد، تشخیص دیابت بارداری داده خواهد شد و وارد مرحله درمان دیابت حاملگی و بارداری می شویم.

همچنین برای انجام این آزمایش، لازم است از حدود 12 ساعت قبل از انجام تست، ناشتا باشید تا برای اولین بار، آزمایش قند خون ناشتا انجام شود و سپس تست تحمل گلوکز صورت گیرد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات کامل تر در خصوص این آزمایشات، با پزشک خود مشورت های لازم را انجام دهید و اطلاعات کافی را به دست آورید.

راه‌های پیشگیری از عارضه دیابت حاملگی

همه ما می دانیم که پیشگیری، بهتر از درمان است. با استفاده از روش های مختلفی، می توان از بروز دیابت بارداری جلوگیری کرد و یا در صورت بروز آن، کمک زیادی به درمان دیابت حاملگی نمود و فرایند درمان راحت تری را تجربه کرد.

از جمله اقدامات پیشگیری کننده در بروز دیابت بارداری، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن یک رژیم غذایی سالم به صورت همیشگی
 • داشتن تحرک کافی و ورزش کردن
 • در صورت داشتن اضافه وزن، اقدامات لازم برای کاهش وزن و لاغری صورت گیرد.

به صورت کلی، رعایت یک سبک زندگی سالم، تاثیر بسیار زیادی در روند پیشگیری و درمان دیابت حاملگی خواهد داشت.

استفاده از مشورت ها و راهنمایی های پزشک متخصص خود و یک متخصص تغذیه، می تواند راهگشای حل مشکلات مربوط به دیابت و معضلات آن باشد.

به همین دلیل است که توصیه می کنیم برای هر اقدامی، حتما با پزشکان متخصص در این حوزه، مشورت های لازم را انجام دهید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی درمان دیابت حاملگی و روش های درمان آن پرداختیم.

دیابت بارداری، یک از مشکلات رایج در بانوان باردار است و بسیاری از افراد به خصوص افرادی که سابقه دیابت خانوادگی و ژنتیکی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند.

ما در این مقاله، در خصوص عوامل کنترل و درمان دیابت بارداری، توصیه های لازم را ارائه نمودیم و در خصوص تشخیص و پیشگیری از آن هم نکاتی را اشاره کردیم.

به صورت کلی، رعایت یک سبک زندگی درست و سالم، رژیم غذایی مناسب، تحرک و ورزش و …، می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از دیابت بارداری داشته باشد و همچنین در صورت ابتلا، باعث درمان به موقع و سریع این عارضه می شود. توصیه می شود که برای انجام هر گونه اقدامی، حتما با پزشک متخصص، مشورت های لازم را انجام دهید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید