درمان دیابت بارداری

دیابت بارداری، یکی از مشکلات رایج در دوران بارداری بانوان محسوب می شود. دیابت و افزایش قند خون در زمان بارداری، می تواند مشکلات مختلفی را برای سلامت فرد و جنین به وجود آورد.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

پیشنهاد می کنیم از پست عوارض انسولین در بارداری دیدن کنید.

دیابت بارداری، یک عارضه ای است که می تواند هم از نوع موقت باشد و هم از نوع دائم.

دیابت بارداری، یک عارضه ای است که می تواند هم از نوع موقت باشد و هم از نوع دائم. یعنی این عارضه، می تواند صرفا در دوران بارداری وجود داشته باشد و بعد از فرایند زایمان، این عارضه از بین برود.

اما در برخی مواقع به خصوص در شرایط خاص، ممکن است دیابت بعد از دوران بارداری هم ادامه پیدا کند.

دیابت بارداری، همراه با افزایش قند خون در مقاطع زمانی مختلف است که تشخیص این عارضه و درمان آن، می تواند از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری نماید.

خوشبختانه، روش های تشخیص و درمان دیابت بارداری وجود دارد که می تواند مفید واقع شود.

ما در این مقاله، قصد داریم به بررسی درمان دیابت بارداری و روش های تشخیص آن بپردازیم و نکاتی را مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین توصیه می شود که تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

چگونه دیابت را از بین ببریم؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

درمان دیابت بارداری

همان طور که در مقدمه مقاله گفته شد، دیابت بارداری می تواند مشکلات زیادی را برای فرد و جنین به وجود بیاورد. به همین دلیل، لازم است درمان های لازم صورت گیرد.

درمان دیابت بارداری
درمان دیابت بارداری

در اغلب اوقات، پزشک متخصص توصیه خواهد کرد که به صورت مکرر، اقدام به بررسی میزان قند خون خود کند. از طرفی دیگر، پزشک متخصص با ارائه یک رژیم غذایی مناسب و همچنین فعالیت بدنی، سعی بر کنترل میزان قند خون در زمان بارداری خواهد نمود.

در برخی از مواقع، نیاز به تزریق انسولین است که پزشک متخصص با توجه به زمان بندی ارائه شده به بیمار، اقدام به تزریق انسولین می نماید.

حال در ادامه مقاله، به تفصیل تمامی این موضوعات می پردازیم و از روش درمان دیابت بارداری، توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد. این موارد درمانی عبارتند از:

 • رعایت رژیم غذایی مخصوص فرد

از موارد بسیار مهم و کلیدی در خصوص کنترل و درمان دیابت بارداری، رعایت یک رژیم غذایی است. پزشکان بر اساس شرایط فرد و با توجه به دوران بارداری فرد، یک برنامه غذایی مناسبی را تنظیم خواهد کرد.

این برنامه غذایی، با توجه به دیابت بارداری و نوع آن تهیه می شود. هدف از طراحی این رژیم غذایی، کنترل کالری و مواد معدنی دریافتی از غذاها است تا بدن علاوه بر کنترل قند خون، از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف برخوردار شود. این ویتامین ها و مواد مغذی، برای رشد جنین هم مفید است.

به صورت کلی، در روز بایستی حدود 2200 تا 2500 کالری دریافت شود و در صورتی که وزن متوسطی دارید، می توانید همین مقدار کالری دریافت کنید.

لطفا از پست غذاهای پایین آورنده قند خون در بارداری دیدن کنید.

از جمله موارد غذایی که در رژیم غذایی دیابت بارداری باید مصرف کرد، عبارتند از:
 • مصرف منابع پروتئینی مانند گوشت، پنیر، تخم مرغ، غذاهای دریایی مانند انواع ماهی، حبوبات بدون قند و …
 • مصرف مقدار اندکی از چربی های سالم و غیر مضر که برای بدن لازم است.
 • دریافت کربوهیدرات هایی مانند نان، حبوبات، پاستا، برنج، میوه و سبزیجات، می تواند در رژیم غذایی قرار گیرد.

لازم به گفتن است که برای دریافت رژیم غذایی، حتما بایستی از متخصص تغذیه کمک گرفت و اقدامی خودسرانه برای درمان دیابت بارداری انجام نداد.

 • انجام ورزش و فعالیت بدنی مناسب

از دیگر موارد مهم در درمان دیابت بارداری، انجام فعالیت های بدنی سبک و ورزش های سبک است. این کار به همراه رعایت رژیم غذایی، می تواند برای سلامت فرد و جنین مفید باشد و همچنین باعث کاهش میزان قند خون در افراد خواهد شد.

انجام فعالیت های سبک به مدت نیم ساعت در روز، می تواند باعث ترشح بیشتر انسولین در بدن شود و در نتیجه، میزان قند خون کنترل خواهد شد. بنابراین ورزش سبک و فعالیت بدنی مناسب با توجه به نظر پزشک، باید در دستور کار روزانه قرار گیرد.

 • بررسی مداوم قند خون‌

لازم است افرادی که به دیابت بارداری دچار شده اند، روزانه به صورت مداوم، اقدام به اندازه گیری قند خون خود نمایند. استفاده از دستگاه گلوکزمتر در منزل، بهترین راه برای اندازه گیری میزان قند خون در فواصل مختلف روزانه است.

بررسی قند خون ناشتا، همچنین بررسی قند خون بعد از صرف غذا، از اهمیت زیادی برخوردار است و در درمان دیابت بارداری موثر است.

با بررسی مداوم قند خون، می توانید از کنترل انسولین بدن خود و سلامتی خود و فرزند خود مطمئن شوید. در برخی مواقع، پزشک متخصص در صورت مشاهده قند خون بالا، داروهای مختلفی را برای کنترل دیابت بارداری تجویز می کند که در مبحث بعدی به آن اشاره می کنیم.

 • داروهای کنترل دیابت بارداری

در بسیاری از مواقع، برای کنترل و درمان دیابت بارداری، نیاز به مصرف داروهای کنترل قند خون است. داروهایی مانند متفورمین که رایج ترین نوع داروی کنترل دیابت است، می تواند باعث کنترل این عارضه در زمان بارداری شود.

علاوه بر این، تزریق انسولین در فواصل زمانی مختلف، می تواند باعث کاهش قند خون در زمان بارداری شود و سلامتی فرد و جنین تضمین شود.

توصیه می کنیم از صفحه بای پس معده و بارداری دیدن کنید.

درمان دیابت بارداری در طب سنتی

در بسیاری از مواقع، می توان از طب سنتی برای درمان دیابت بارداری کمک گرفت. البته این موضوع، بدان معنی نیست که طب سنتی برای همه افراد مناسب است و بایستی طبق نظر پزشک متخصص، اقدامی صورت گیرد. در موارد زیر، به برخی از موارد درمان دیابت بارداری به وسیله طب سنتی می پردازیم:

درمان دیابت بارداری در طب سنتی
درمان دیابت بارداری در طب سنتی
 • طب سوزنی

در برخی مواقع، به وسیله طب سوزنی می توان اقدام به کنترل دیابت بارداری نمود. طب سوزنی یک روش سنتی برای کاهش تشنگی، کاهش ادرار، تنظیم قند خون و افزایش ترشح انسولین، استفاده می شود. برای استفاده از این روش، لازم است با پزشک متخصص خود، مشورت های لازم را انجام دهید.

 • گیاهان دارویی

از دیگر روش های سنتی درمان دیابت بارداری، استفاده از داروهای گیاهی است. گیاه درمانی، یکی از زیر مجموعه های طب سنتی محسوب می شود که می تواند مورد استفاده بیماران و افراد باردار قرار گیرد. از جمله این گیاهان دارویی موثر، عبارتند از:

 1. روغن نارگیل

روغن نارگیل می تواند در طول روز و البته با نظر پزشک مصرف شود. برای این کار، می تواند حداکثر 5 میلی لیتر از این روغن را به همراه غذا مصرف کنید و تاثیرات آن را مشاهده نمایید.

 1. روغن گردو

روغن گردو می تواند برای کنترل قند خون در زمان بارداری استفاده شود. البته جوانب احتیاط، بایستی مد نظر گرفته شود. به مدت سه ماه، هر روز می توانید یک قاشق غذاخوری از روغن گردو را مصرف کنید و از خواص کاهش قند خون آن بهره مند شوید.

 1. چای سبز

یکی از پرمصرف ترین نوشیدنی ها، چای سبز است. چای سبز می تواند در کنترل و درمان دیابت بارداری مورد استفاده قرار گیرد.

این نوشیدنی باارزش، خاصیت زیادی در کنترل قند خون در زمان بارداری دارد. تحقیقات متعددی نشان داده است که چای سبز، باعث عملکرد بهتر سیستم متابولیسم بدن می شود و در سم زدایی بدن و فعالیت بدن، بسیار موثر است. تمامی این عوامل، باعث می شود که میزان گلوکز خون کاهش پیدا کند.

لازم به توضیح است که چای سبز، حاوی کافئین است و مصرف آن بایستی به صورت محدود شده و کنترل شده باشد و در زمان بارداری، نباید به صورت خودسرانه مصرف نمود. البته می توانید از چای سبز بدون کافئین هم استفاده کنید و با توجه به نظر پزشک، اقدام به مصرف نمایید.

هزینه آزمایش دیابت بارداری چقدر است؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

چه کسانی در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند؟

حال که با روش های درمان دیابت بارداری آشنا شدید، بایستی بدانید که این عارضه شایع و مهم، می تواند هر فردی را درگیر خود کند.

چه کسانی در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند؟
چه کسانی در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند؟

به عنوان مثال، افرادی که دارای اضافه وزن هستند، بیشتر در معرض دیابت بارداری قرار دارند. زیرا چربی های موجود در بدن چنین افرادی، به صورت یکسان توزیع نشده و چربی های انباشته شده زیادی، حتی در زمان بارداری دارند.

همین مسئله، می تواند زمینه ساز بروز بیماری دیابت بارداری شود.

از دیگر مواردی که می تواند افراد را در معرض ابتلا به دیابت بارداری قرار دهد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • افرادی که بالای 25 سال سن دارند، بیشتر در معرض دیابت بارداری هستند.
 • افرادی که سابقه خانوادگی در دیابت دارند.
 • افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند.
 • افرادی که در دوران بارداری، بیش از حد معمول چاق شده اند.
 • افراد که چند قلو باردار هستند.
 • افرادی که سابقه زایمان نوزاد بالای 4 کیلو وزن را دارند.
 • افرادی که در بارداری های قبلی خود، سابقه دیابت دارند.
 • افرادی که سابقه سقط جنین دارند.
 • افرادی که دچار مشکلاتی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند، در معرض دیابت بارداری قرار دارند.

تشخیص دیابت بارداری

از مهمترین عوامل درمان دیابت بارداری، تشخیص درست و به موقع این عارضه است. آزمایشی که برای تشخیص دیابت بارداری انجام می شود، آزمایش گلوکز است.

برای انجام این آزمایش، در ابتدا یک نوشیدنی خیلی شیرین به فرد داده می شود تا بنوشد. بعد از گذشت یک ساعت، اقدام به اندازه گیری قند خون می شود.

تشخیص دیابت بارداری
تشخیص دیابت بارداری

اگر نتیجه آزمایش طبیعی باشد اما پزشک تشخیص دهد که نیاز به آزمایش بیشتری است، آزمایش تکرار خواهد شد. در صورت طبیعی نبودن و میزان قند خون بالاتر از 130 تا 140 میلی گرم در دسی لیتر، آزمایش گلوکز سه ساعته نیز تجویز می شود تا تشخیص دقیق دیابت بارداری انجام شود.

لازم است برای انجام آزمایش تحمل گلوکز، از حدود 8 ساعت قبل از آزمایش، غذایی مصرف نکنید و ناشتا باشید. همچنین در زمان حضور در آزمایشگاه، میزان قند خون ناشتا هم بررسی می شود و سپس نوشیدنی مورد نظر ارائه می شود.

اگر نتایج به دست آمده، حداقل در دو مورد بیشتر از حد معمول باشد، پزشک تشخیص می دهد که فرد، به دیابت بارداری مبتلا شده است و لازم است اقدام لازم برای درمان دیابت بارداری را انجام دهد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی درمان دیابت بارداری پرداختیم. دیابت بارداری، یکی از مشکلات و عارضه های رایج در زمان حاملگی بانوان است. دیابت در زمان بارداری، می تواند مشکلات زیادی را برای سلامتی فرد و جنین او به وجود آورد.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

بنابراین، با تشخیص به موقع و انتخاب روش درمانی مناسب برای درمان دیابت بارداری، می توان از این مشکلات جلوگیری کرد.

خوشبختانه با توجه به پیشرفت علوم پزشکی، روش تشخیص و درمان دیابت بارداری وجود دارد که می توان از آن بهره برد. با استفاده از تجویز و مشاوره های پزشک متخصص خود، می توانید اقدامات درمانی لازم را برای حل معضل دیابت بارداری انجام دهید و توصیه می شود که اکیدا اقدامی خودسرانه انجام ندهید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید