درمان دیابت بارداری با انسولین

در این مقاله، به بررسی موضوع درمان دیابت بارداری با انسولین طبق نظر پزشک متخصص پاسخ دهیم. در ادامه همراهمان باشید.

بالا بودن میزان سطح گلوکز خون در بانوان باردار به دلیل عدم تولید انسولین کافی، سبب بروز دیابت بارداری در فرد خواهد شد. حال به منظور سالم بودن جنین و پیشگیری از مشکلات متعدد در حین زایمان، سعی داریم تا در این مقاله، به درمان دیابت بارداری با انسولین تحت نظر پزشک متخصص، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

درمان دیابت بارداری با انسولین
درمان دیابت بارداری با انسولین

پیشنهاد می کنیم از پست برای درمان دیابت بارداری چه بخوریم دیدن کنید.

دیابت بارداری

پیش از توضیح درباره درمان دیابت بارداری با انسولین، لازم است تا در خصوص دیابت بارداری، مواردی را متذکر شویم. احتمال این که میزان گلوکز خون در بعضی از بانوان باردار در دوران حساس بارداری افزایش یابد، بسیار است.

به طور معمول GDM  یا همان دیابت بارداری، در هفته های بیست و چهار تا بیست و هشتم بارداری رخ می دهد و عدم رعایت یک برنامه رژیم غذایی سالم، ریسک ابتلا به نوع دو دیابت را در این افراد تا حد بسیار افزایش می دهد. به طور کلی در این دوران، ترشح هورمون انسولین به دلیل وجود جفت، سخت تر می شود و در نتیجه بدن با مقاومت انسولین همراه خواهد شد.

هنگامی که پانکراس قادر به تولید هورمون انسولین به منظور حفظ میزان گلوکز خون در حد نرمال نباشد، ممکن است شخص به دیابت بارداری مبتلا شود. عدم کنترل گلوکز خون در این دوران بسیار حساس، درصد ابتلای جنین و پیامدهای جدی زایمان را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد؛

به همین منظور، درمان دیابت بارداری با انسولین یکی از اقداماتی است که از روند عارضه فوق تا حد بسیار پیشگیری می کند. GDM به 2 دسته کلاس A1 وA2  تقسیم می شود.

مبتلایان به کلاس A1 تنها با رعایت یک برنامه رژیم غذایی سالم می توانند روی بیماری کنترل بیشتر داشته باشند. اما گروه دیگر بایستی برای مدیریت بیشتر بر سطح گلوکز خون، از داروهای خوراکی تجویزی و یا تزریق انسولین استفاده کنند.

تزریق انسولین در دیابت بارداری

انجام تمرینات فیزیکی و همچنین مصرف گروه های غذایی مفید در دوران بارداری، در کنترل میزان گلوکز خون بسیار موثر است. اما چنانچه موارد ذکر شده کافی نباشد، احتمال این که پزشک معالج، تزریق انسولین را با هدف مدیریت بیشتر روی سطح گلوکز خون تجویز کند، بسیار است.

در واقع Insulin hormone به بافت های موجود در بدن برای تامین glucose کمک می کند. گفتیم که لوزالمعده، ترشح انسولین را بر عهده دارد، ولی معمولاً در آزمایشگاه، نوعی که بدن شما نیاز دارد، ساخته می شود. ممکن است پزشک، درمان دیابت بارداری با انسولین را برای نگه داشتن میزان گلوکز خون در محدوده طبیعی تجویز کند که این امر به سلامت مادر و جنین کمک بسیار می کند.

تزریق انسولین در دیابت بارداری
تزریق انسولین در دیابت بارداری

در درمان دیابت بارداری با انسولین، تزریق به شکل زیرجلدی با قلم انسولین انجام می شود. تعداد دفعات و مقدار دوز انسولین در این مدت طبق تجویز پزشک معالج تغییر می کند. گفتنی است که تاثیر بعضی از انواع انسولین سریع تر و بعضی دیگر کندتر اما بیشتر است.

معمولاً تزریق انسولین های موثرتر بایستی به همراه وعده اصلی غذایی انجام شود. لذا؛ اثر آن به منظور این که بدن از قند موجود در مواد غذایی بهره مند شود، آنی است. شاید این تزریق با انسولین دیگری که تاثیر طولانی تری را در طی روز به همراه دارد، توسط پزشک تجویز شود.

درمان دیابت بارداری با انسولین

چنانچه طبق آزمایشات انجام شده، ابتلا به دیابت بارداری (GDM)  تشخیص داده شود، بایستی به این مورد توجه داشته باشید که پروسه درمانی شما به میزان گلوکز خون در طول روز بستگی دارد.

پزشک در اغلب موارد، میزان گلوکز خون را پیش و پس از صرف هر وعده اصلی غذایی به منظور تاثیر آن روی سطح گلوکز موجود در خون اندازه گیری نموده و طبق آن، روند درمانی را با انجام تمرینات فیزیکی منظم و رژیم غذایی سالم و مفید، پیش می برد. در پروسه درمان دیابت بارداری با انسولین، شما بایستی در طی روز در زمان های مشخصی میزان گلوکز خون را اندازه گیری کنید.

به طور معمول در درمان دیابت بارداری با انسولین، تا روزهای پایانی تزریق انجام می شود. در صورتی که با این تزریق احساس افت بسیار قند خون را دارید، بهتر است این موضوع را به پزشک معالج خود اطلاع دهید تا زمان و مقدار دوز مصرفی روزانه را تغییر دهد.

در رابطه با بالا و یا پایین بودن سطح گلوکز خون از حد طبیعی آن، راهنمایی های لازم توسط پزشک معالج به شما ارائه خواهد شد. البته ناگفته نماند که metformin از دیگر داروهای خوراکی تجویزی است که برای کنترل دیابت بارداری به بیماران تجویز می شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله بای پس معده و بارداری را مطالعه کنید.

نکات مهم در درمان دیابت بارداری با انسولین

چنانچه طبق تجویز پزشک معالج، پروسه درمان دیابت بارداری با انسولین انجام می شود، احتمالاً شما با درد بسیار همراه خواهید شد که به منظور پیشگیری از آن، بهتر است محل تزریق را هر بار تغییر دهید.

این تزریق به تقلیل میزان گلوکز موجود در خون کمک بسیار می کند. دقت داشته باشید که حذف وعده اصلی غذایی و یا تزریق انسولین، تا حد قابل توجهی در کارکرد بدن اختلال ایجاد می کند و در نتیجه فرد با عارضه هیپوگلیسمی مواجه خواهد شد.

در این راستا، توصیه می شود نسبت به نشانه های هشدار دهنده hypoglycemia (کم خونی) نظیر تاری دید، لرزش، تعریق و یا حتی سرگیجه، اطمینان کامل حاصل کنید.

نکات مهم در درمان دیابت بارداری با انسولین
نکات مهم در درمان دیابت بارداری با انسولین

در چنین مواردی بهترین اقدام درمانی می تواند مصرف قرص گلوکز، عسل و یا کشمش باشد. پایین بودن گلوکز خون برای جنین و شما، خطراتی را در پی دارد؛ لذا، بایستی اقدامات فوری برای معالجه توسط پزشک معالج انجام شود.

در انتها خاطرنشان می شویم رژیم غذایی، کلید طلایی کنترل میزان گلوکز خون در این دوران بسیار حساس به شمار می آید. پس بهتر است تحت نظر مجرب ترین کارشناسان تغذیه، از یک برنامه غذایی متعادل و مناسب در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

در درمان دیابت بارداری با انسولین، به منظور متعادل نگه داشتن سطح گلوکز خون، زمان بندی مناسب میان مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات ها می تواند اقدام موثری باشد که در این خصوص، پزشک راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهند.

هزینه آزمایش دیابت بارداری چقدر است؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

اقدامات لازم برای کنترل GDM

در این بخش از مقاله درمان دیابت بارداری با انسولین، لازم است به مهمترین الزامات در کنترل GDM مواردی را متذکر شویم:

ü    بهتر است علاوه بر کنترل گلوکز خون، به شکل منظم فشار خون خود را نیز اندازه گیری کنید. چنانچه به دلیل شرایط موجود به پرفشاری خون مبتلا هستید، ممکن است پزشک مصرف بعضی داروها را تجویز کند. مصرف تمامی داروهای مرتبط به کنترل فشار خون و نیز درمان دیابت بارداری با انسولین بایستی تحت نظر متخصص زنان و زایمان انجام شود.

ممکن است برای تقلیل ریسک پره اکلامپسی، aspirin تجویز شود. به هیچ عنوان سرخود مصرف داروها را قطع نکنید و در زمان مشخص، در کنار درمان دیابت بارداری با انسولین آنها را استفاده کنید.

در صورت بالا بودن سطح گلوکز خون، پزشک درمان دیابت بارداری با انسولین را برای شما شروع می کند. تزریق انسولین بایستی به میزان دوز تجویزی توسط پزشک برای پیشگیری از پیامدهای جانبی روی رشد جنین انجام شود.

برنامه رژیم غذایی شما بایستی مملو از غلات کامل، سبزیجات و میوه باشد

برنامه رژیم غذایی شما بایستی مملو از غلات کامل، سبزیجات و میوه باشد. بهتر است این گروه از افراد، با افزودن تعداد وعده های غذایی، از خوردن حجم بسیاری از غذا در یک وعده جلوگیری کنند.

کنترل وزن در کنار درمان دیابت بارداری با انسولین، مهمترین اقدامی است که بانوان باردار مبتلا به دیابت بایستی به آن توجه بسیار داشته باشند.

مهمترین اقدام در مهار دیابت بارداری، انجام تمرینات ورزشی در طی هفته است. یوگا و ایروبیک از جمله تمرینات هوازی محسوب می شوند که نه تنها برای سلامت مادر، بلکه به منظور رشد جنین نیز بسیار مفید هستند.

لازم به ذکر است که موثرترین اقدام در مدیریت GDM مراجعه منظم به پزشک متخصص است تا با کنترل گلوکز خون، مناسب ترین راهکارهای درمانی را به شما توصیه کنند.

توصیه می کنیم از صفحه عوارض انسولین در بارداری دیدن کنید.

هدف از مهار گلوکز خون در دوران حاملگی

بهترین اقدامی که بانوان باردار مبتلا به عارضه دیابت می توانند برای رشد جنین انجام دهند، کنترل گلوکز خون در بارداری و یا حتی پیش از آن است. در واقع کنترل و مدیریت بسیار روی گلوکز خون در این بازه زمانی، به تقلیل ریسک سقط جنین کمک بسیار می کند.

دقت داشته باشید کنترل بیشتر بر گلوکز خون، درصد زایمان زودرس را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. به همین منظور در برخی موارد، پزشک درمان دیابت بار داری با انسولین را مناسب ترین اقدام درمانی توصیه می کند.

هدف از مهار گلوکز خون در دوران حاملگی
هدف از مهار گلوکز خون در دوران حاملگی

بالا بودن گلوکز در خون سبب افزایش وزن نوزاد و در نتیجه سخت تر کردن زایمان طبیعی می شود؛ لذا، درمان به موقع برای مهار قند خون، موثرترین روش درمانی محسوب می شود. عفونت قارچی و مجاری ادرار، از دیگر مشکلاتی است که اغلب بانوان مبتلا به دیابت به علت عدم کنترل گلوکز خون، با آن مواجه خواهند شد.

به طور کلی کنترل قند خون در این دوران، نه تنها از مشکلات تنفسی و یا یرقان در بدو تولد از نوزاد پیشگیری می کند، بلکه ابتلا به دیابت نوع دو را در مادر تا حد بسیار کاهش می دهد.

نتیجه گیری

دیابت بارداری از جمله مشکلاتی است که تقریباً چهارده درصد از بانوان در دوران حاملگی با آن روبرو می شوند. به همین منظور، سعی کردیم در این مقاله به مهمترین روش های درمانی همچون درمان کردن دیابت بار داری به وسیله انسولین که می تواند در رشد جنین و مادر بسیار حائز اهمیت تلقی شود، مواردی را متذکر شویم.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید