درمان تضمینی دیابت

در این مقاله، قصد داریم تا در مورد درمان تضمینی دیابت بحث کنیم و مطالبی مرتبط با این موضوع را بیان کرده و به بررسی این نکته بپردازیم که آیا امکان درمان تضمینی دیابت وجود دارد یا خیر.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

درمان تضمینی دیابت، از جمله عناوینی است که در دهه ی اخیر، بسیار آن را می شنویم. بیماری دیابت یکی از بیماری های شایع در جوامع مدرن می باشد که شیوع فراوان این بیماری، موجب شده است تا روش های مختلفی برای مقابله با آن در نظر گرفته شود.

اما باید توجه داشت که درمان دیابت باید با در نظر گرفتن شرایط افراد صورت پذیرد و به همین سبب ممکن است استفاده از روش های درمان یکسان، برای درمان تمامی بیماران دیابتی کارساز نباشد.

درمان تضمینی دیابت
درمان تضمینی دیابت

همچنین باید توجه داشت که بیماری دیابت نیز اقسام مختلفی دارد و به همین سبب، برای درمان تضمینی دیابت باید نوع دیابت و شرایط فرد در نظر گرفته شده و سپس روش های درمانی روی فرد انجام شود.

در صورتی که شما نیز با این بیماری درگیر هستید، مطالعه ی این مقاله برای شما سودمند خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان دیابت در 30 روز دیدن کنید.

آیا درمان تضمینی دیابت امکانپذیر است؟

دیابت یکی از بیماری های شایع و پراکنده در جهان است که می تواند برای بیمارانی که از این بیماری رنج می برند، بسیار سخت و ناراحت کننده باشد.

این بیماری در دو نوع اصلی به نام های دیابت نوع یک و دیابت نوع دو شناخته می شود. در هر دو نوع، گلوکز به عنوان یک تامین کننده ی انرژی برای بدن به صورت نادرستی در خون نگه داشته می شود.

در دیابت نوع یک، سیستم ایمنی بدن طی فرایندی خاص، سلول های بتا را به عنوان تهدید کننده ی سلامتی شناخته و به صورت مستمر آن ها را از بین می برد.

آیا درمان تضمینی دیابت امکانپذیر است؟
آیا درمان تضمینی دیابت امکانپذیر است؟

این مشکل باعث می شود که بیمار به صورت پایدار، نیاز به تزریق انسولین داشته باشد و به همین سبب درمان تضمینی دیابت در نوع اول آن تقریبا غیر ممکن است و تا کنون روش درمانی قطعی برای درمان دیابت نوع یک پیدا نشده است.

در دیابت نوع دو، بدن قادر به استفاده ی بهینه از انسولین تولید شده توسط پانکراس نیست و به صورت طبیعی، این هورمون تولید نمی شود.

بسیاری از بیماران دیابتی به دنبال درمانی هستند که قابلیت تضمین درمان دائمی و یا بهبودی کامل را داشته باشد

بسیاری از بیماران دیابتی به دنبال درمانی هستند که قابلیت تضمین درمان دائمی و یا بهبودی کامل را داشته باشد. شاید بتوان گفت که هیچ درمان تضمینی برای دیابت وجود ندارد که بتواند به طور کامل بهبودی را فراهم کند؛

اما روش هایی برای حل این مشکل وجود دارد که درمان این بیماری را تا حد تضمین پیش می برد. پزشکان معمولا بیماران را به مدیریت علائم دیابت تشویق می کنند اما نمی توانند قولی قطعی مبنی بر درمان دیابت به بیمار خود بدهند.

اما این نهایتا بدین معنی نیست که دیابت علاج ناپذیر است؛ چرا که تحت شرایطی خاص و با توجه به وضعیت بیماران مبتلا به دیابت نوع دو، امکان درمان این مشکل وجود دارد.

هنوز تحقیقات فراوانی صورت می گیرد و نوآوری هایی درباره ی روش های جدید تشخیص و درمان دیابت صورت می پذیرد که ممکن است باعث افزایش کیفیت درمان برای بیماران و طیف وسیعی از افراد مبتلا به دیابت شود.

معمولا افرادی که به سبب وزن بالا با بیماری دیابت درگیر هستند، می توانند از طریق انجام جراحی چاقی، به درمان دیابت خود از دو طریق مختلف کمک کنند که در ادامه، به بررسی این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

جراحی چاقی برای درمان دیابت نوع دو

همان گونه که گفته شد، تا کنون درمان تضمینی برای دیابت نوع یک و دو به صورت قطعی پیدا نشده است اما تحت شرایطی خاص، امکان درمان دیابت نوع دو در طیف خاصی از افراد وجود دارد و این طیف خاص، شامل افرادی می شوند که به سبب وزن بالای خود، به بیماری دیابت نوع دو مبتلا شده اند.

اخیرا برخی پژوهش ها نشان داده اند که درمان دیابت نوع دو نه تنها با مصرف داروهای خاص، بلکه با کاهش وزن می تواند به صورت تضمینی بهبود یابد.

لطفا از پست درمان دیابت بدون دارو دیدن کنید.

جراحی چاقی برای درمان دیابت نوع دو
جراحی چاقی برای درمان دیابت نوع دو

به خصوص برای افرادی که دچار چاقی هستند، کاهش وزن به عنوان یک راه حل برای کاهش شدت دیابت نوع دو و درمان آن مورد توصیه قرار می گیرد. اما باید توجه داشت که کاهش وزن از طریق جراحی چاقی می تواند برای بیماران مبتلا به دیابت از دو جنبه سودمند باشد.

اولین جنبه؛ مربوط به کاهش وزن فرد و لاغری او می باشد که بنا بر تحقیقات به عمل آمده در این زمینه، تاثیرات کاهش وزن بر درمان دیابت نوع دو به اثبات رسیده است. اما جنبه ی دیگر درمان این مشکل از طریق جراحی چاقی، مربوط به خود این جراحی می باشد؛

انجام جراحی چاقی به منظور کاهش وزن می تواند بر روند درمان دیابت نوع دو تاثیر بسیار بالایی داشته باشد

چرا که این نکته به اثبات رسیده است که انجام جراحی چاقی به منظور کاهش وزن می تواند بر روند درمان دیابت نوع دو تاثیر بسیار بالایی داشته باشد و به نوعی شاید بتوان گفت که انجام جراحی چاقی، یکی از روش های درمان تضمینی برای دیابت نوع دو محسوب می شود.

خوشبختانه در کشور ما نیز جراحان مشهوری در این زمینه فعالیت دارند که همین امر خیال ما را از بابت موفقیت آمیز بودن جراحی چاقی راحت می کند.

دکتر سلیمی به عنوان یکی از برترین جراحان کشوری در مساله ی انجام انواع جراحی های چاقی شناخته می شود که بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع دو، رهایی خود از بند بیماری دیابت را مدیون ایشان می باشند.

دکتر سلیمی از طریق بررسی شرایط مراجعین خود، تطبیق و یا عدم تطبیق جراحی چاقی با بیماران خود را بررسی کرده و در صورت فراهم بودن شرایط، انجام جراحی چاقی را به عنوان روشی درمانی برای دیابت نوع دو در نظر می گیرند.

نحوه ی تاثیرگذاری جراحی چاقی و کاهش وزن بر بهبود دیابت نوع دو

هر چند که روش های درمانی مختلفی برای مقابله با دیابت وجود دارد، اما انتخاب یک روش درمانی تاثیرگذار با در نظر گرفتن شرایط فرد مبتلا به دیابت، اهمیت بالایی در روند بهبودی این بیماری دارد.

فعالیت بدنی و رژیم غذایی مناسبی که موجب کاهش وزن گردد، از جمله راه های کنترل و درمان بیماری دیابت نوع دو می باشند که توسط اکثر پزشکان پیشنهاد می شود.

نحوه ی تاثیرگذاری جراحی چاقی و کاهش وزن بر بهبود دیابت نوع دو
نحوه ی تاثیرگذاری جراحی چاقی و کاهش وزن بر بهبود دیابت نوع دو

با این حال، در نوعی از بیماران علاوه بر این روش ها، انجام عمل جراحی برای کاهش وزن نیز به عنوان یک راه حل موثر برای درمان تضمینی دیابت پیشنهاد می شود و از آنجایی که جراحی چاقی از دو جنبه بر درمان این بیماری تاثیر می گذارد، بیشترین توصیه برای درمان قطعی دیابت نوع دو، مربوط به این روش می باشد.

عمل جراحی برای کاهش وزن، تحت عنوان جراحی چاقی شناخته می شود و انواع مختلفی دارد. به طور کلی رویه ی اکثر جراحی های چاقی مبنی بر کاهش سایز و حجم معده و کاهش علاقه ی فرد به مصرف مواد غذایی می باشد.

انجام این عمل جراحی تحت نظر دکتر سلیمی، می تواند بهبودی خاصی در شاخص های تاثیرگذار در روند رشد دیابت نوع دو به ارمغان آورد.

متخصصان اعتقاد دارند که جراحی برای کاهش وزن می تواند بهبود شدیدی در علائم دیابت نوع دو به ویژه دو سال پس از عمل جراحی به وجود آورد

متخصصان اعتقاد دارند که جراحی برای کاهش وزن می تواند بهبود شدیدی در علائم دیابت نوع دو به ویژه دو سال پس از عمل جراحی به وجود آورد و به همین سبب می توان گفت که انجام جراحی چاقی، یکی از راه های درمان تضمینی دیابت شناخته می شود.

به طور خلاصه، جراحی برای کاهش وزن می تواند به عنوان یک درمان موثر برای دیابت نوع دو در بیماران چاق در نظر گرفته شود؛ چرا که هم کاهش وزن ناشی از این جراحی و هم انجام این جراحی، دو عامل تاثیرگذار بر درمان دیابت به حساب می آیند. مطالعات نشان داده است که بلافاصله پس از عمل جراحی چاقی، درصد گلوکز خون کاهش می یابد.

نتایج یکی از مطالعات کوتاه مدت در سال 2014 نشان می دهد که بیماران بعد از یک سال پس از عمل جراحی چاقی، دچار کاهش میزان چشمگیری از گلوکز خون خود بوده اند. علاوه بر این، تحقیقات گوناگون نشان داده است که با کاهش هر میزان از وزن بیماران مبتلا به دیابت، میزان خطر این بیماری نیز تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد.

چرا باید به فکر درمان دیابت باشیم؟

بیماری دیابت عمدتا در افراد بالای چهل سال، ضریب بالاتری دارد ولی به دلیل رفتارهای نادرست و تغذیه ی نامناسب در افراد جوان نیز می تواند بروز پیدا کند.

همان طور که گفتیم، علت اصلی بروز دیابت، اختلال در هورمون انسولین است، به طوری که بدن توانایی فعال کردن انسولین را ندارد. بنابراین شیوع این بیماری می تواند مشکلات مختلفی را با خود در پی داشته باشد.

چرا باید به فکر درمان دیابت باشیم؟
چرا باید به فکر درمان دیابت باشیم؟

این بیماری می تواند برای بیمار باعث همراه شدن بیماری های دیگری همانند بیماری های اختلال در عملکرد اعضا و حتی سکته ی قلبی شود. هر چند که درمان تضمینی دیابت نوع دو از طریق جراحی امکانپذیر می باشد؛

باید توجه داشت که اقدام برای درمان این بیماری حتما باید در اولین فرصت ممکن صورت پذیرد

اما باید توجه داشت که اقدام برای درمان این بیماری حتما باید در اولین فرصت ممکن صورت پذیرد.

اعمال اصلاحات در سبک زندگی شامل مصرف سالم ترین غذاها و تمرینات بیشتر برای سلامتی عمومی و کاهش خطر ابتلا به دیابت مفید هستند اما برای درمان دیابت، انجام جراحی چاقی و مصرف داروها و رژیم های غذایی و ورزش مستمر باید در نظر گرفته شود.

با توسعه ی بیشتر بیماری های مزمن همانند چاقی، کبد چرب، سنگ صفرا و … به تدریج علائم این بیماری به وضوح بیشتری نشان داده می شود و به همین دلیل، افراد مبتلا به این بیماری ها باید بیشتر به فکر درمان تضمینی دیابت خود باشند.

گاهی اوقات ممکن است سبک شمردن درمان عوارض دیابت باعث می شود، این بیماری بیشتر از قبل ظهور و بروز پیدا کند و همین امر می تواند افراد مبتلا به دیابت را با مشکلات بیشتری نسبت به قبل مواجه سازد.

نتیجه گیری

دیابت یکی از بیماری های مزمن شناخته شده می باشد که شیوع بسیار گسترده ای دارد. تغییر در سبک زندگی و تغییر رژیم های غذایی افراد موجب شده است تا دیابت در جوامع مدرن، بیش از پیش شایع گردد و همین امر تلنگری است تا در زمان مناسب به فکر پیشگیری از ابتلا به این بیماری باشیم.

البته در صورت درگیری با این بیماری نیز امکان درمان تضمینی دیابت به سبب روش های نوین درمانی وجود دارد که در این مقاله، سعی کردیم تا به بررسی یکی از این روش ها یعنی انجام جراحی چاقی بپردازیم.

در صورتی که شرایط شما نیز برای درمان دیابت از طریق جراحی چاقی تطابق داشته باشد، می توانید با مراجعه به مراکز درمانی معتبر و شناخته شده همانند مطب دکتر سلیمی با انجام جراحی چاقی، خود را برای همیشه از بند بیماری دیابت رها ساخته و سلامتی خود را به دست آورید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید