خوراکی های چربی سوز

خوراکی های چربی سوز
فهرست مطالب

در این مقاله، سعی می کنیم به موضوع خوراکی های چربی سوز بپردازیم و سالمترین خوراکی های چربی سوز را به شما معرفی کنیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

چاقی و اضافه وزن، یکی از معضلات آزار دهنده در زندگی اغلب افراد به شمار می رود. انباشته شدن چربی های اضافی در ناحیه شکم و پهلوها، یکی از بدترین انواع چاقی محسوب می شود که متأسفانه افراد زیادی با آن درگیر هستند. چاقی در تمام اندام های بدن به خصوص در ناحیه شکم، سبب می شود تا از میزان تناسب اندام و جذابیت فیزیکی افراد به میزان زیادی کاسته شود.

لطفا از پست نوشیدنی چربی سوز قوی شکم و پهلو دیدن کنید.

خوراکی های چربی سوز
خوراکی های چربی سوز

شیوه های متنوعی برای کاهش اندازه دور کمر وجود دارند. که یکی از رایج ترین این روش ها، بهره مندی از خواص چربی سوزی بعضی از خوراکی ها می باشد.

قطعاً کاهش دادن میزان چربی های احشایی، افراد را از ابتلا به بیماریهایی مانند دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی و کبدی مصون می دارد. در مطلب پیش روی، قصد داریم اطلاعات علمی و کاملی را پیرامون آشنایی با خوراکیهای چربی سوز و تأثیرات مصرف آن ها برای کاهش وزن در اختیار شما مخاطبان و خوانندگان عزیز قرار دهیم.

پیش از شروع بحث، لازم به یادآوری است که هیچ نوع ماده غذایی نمی تواند به تنهایی وزن افراد را کاهش داده و آنها را لاغر نماید. بلکه بهترین راه برای کاهش وزن، استفاده از خوراکیهای چربی سوز همراه با رژیم غذایی استاندارد و پیروی از برنامه ورزشی منظم است.

پیشنهاد می کنیم از پست دیابت انسولین و داروهای خوراکی دیدن کنید.

لیست کامل خوراکی های چربی سوز

  1. گریپ فروت
  2. کرفس
  3. هل
  4. لبنیات
  5. تخم مرغ
  6. اوتمیل
  7. سیب
  8. چای سبز
  9. سرکه
  10. فلفل قرمز تند

چرا برخی از مواد غذایی به عنوان خوراکی های چربی سوز شناخته می شوند؟

تحقیقات علمی حاکی از آن است که هیچ نوع ماده غذایی ویژه ای وجود ندارد که به تنهایی از قدرت چربی سوزی برخوردار باشد. ولی میزان کالری موجود در این مواد، آن طور که تصور می شود نیست. اجازه دهید برای درک بهتر موضوع، به ذکر یک مثال بپردازیم.

مجموع کالری که بدن پس از مصرف پسته دریافت می کند، حدود ۵ درصد پایین تر از آن رقمی است که در جدول ارزشهای غذایی پسته درج شده است. در حقیقت بدن، تمام کالری مواد غذایی که مورد استفاده قرار می دهید را جذب نمی کند. بخشی از خوراکی ها به صورت هضم نشده وارد چرخه دفع می شوند. به خصوص اگر آن مواد غذایی دربرگیرنده پروتئین یا فیبر باشند.

ممکن است برخی از افراد به این نتیجه گیری برسند که مصرف پسته باعث سوزاندن کالری می شود. در پاسخ لازم است بگوییم که این طور نیست. ولی این مثال نشان می دهد که کالری مصرفی در طی روز با چیزی که تصور می ‌کنید، یکسان نیست.

چرا برخی از مواد غذایی به عنوان خوراکی های چربی سوز شناخته می شوند؟
چرا برخی از مواد غذایی به عنوان خوراکی های چربی سوز شناخته می شوند؟

غذاهای بسیار زیادی به عنوان خوراکی های چربی سوز شناخته می شوند. که در قسمتهای بعدی به صورت مجزا به ارائه توضیحاتی در مورد هریک از آن ها می پردازیم.

موضوع حائز اهمیت در رابطه با  خوراکی های چربی سوز این است که مصرف آنها به بدن کمک می نمایند تا میزان کالری دریافتی از غذاهای مصرف شده را کاهش دهد. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که خوراکیهای مفید را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید تا کالری ورودی به بدن کاهش یافته و سالم تر بمانید.

پیشنهاد می کنیم از پست چربی سوز ترین ماده دنیا دیدن کنید.

کدام مواد غذایی جزء خوراکی های چربی سوز به شمار می روند؟

در بین مواد غذایی که به صورت روزانه استفاده می کنید، خوراکی هایی وجود دارند که از مزایای فراوانی برای بدن برخوردار هستند و به عنوان موارد چربی سوز قوی شناخته می شوند.

در این قسمت از مقاله، به تعدادی از آنها اشاره می کنیم. اگر می خواهید وزن اضافی خود را کاهش داده و لاغر شوید، حتماً این خوراکی ها را در لیست خریدتان قرار دهید.

گریپ فروت

یکی از مهمترین ویتامینها برای کمک به سوختن و حذف چربی های بدن، ویتامین C است. مواد غذایی که سرشار از این ویتامین هستند. یکی از انتخاب های بسیار مناسب در تنظیم رژیم های کاهش وزن به شمار می روند.

گریپ فروت مملو از ویتامین سی است و خوردن حدود ۳۰ گرم از آن، تقریباً نیم ساعت قبل از صرف وعده های اصلی به خصوص وعده صبحانه، باعث افزایش احساس سیری در افراد شده و از ریزه خواری در طول روز جلوگیری می کند.

گریپ فروت
گریپ فروت

کرفس

این سبزی دارای مقادیر فراوانی آب و فیبر است که مصرف آن باعث پیشگیری از ایجاد یبوست در بدن خواهد شد. چنانچه کرفس را به صورت خام استفاده کنید، می ‌توانید از تمام خواص آنتی اکسیدانی آن بهره مند شوید.

مصرف کرفس افزون بر مزیت تسریع در فرآیند چربی سوزی، با وجود کالری بسیار کم، باعث ایجاد حس سیری طولانی مدت در افراد می شود.

اگر به صورت روزانه از سبزی کرفس استفاده نمایید، این اقدام کمک زیادی به شما می کند تا ویتامین c و کلسیم قابل توجهی را نیز به بدن برسانید. در واقع همراه با افزایش چربی سوزی در اندام های مختلف و کاهش وزن، حجم زیادی از مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن تأمین می شوند. علاوه بر این، مصرف کرفس موجب پاکسازی دستگاه گوارش و روده می گردد.

بهترین روش مصرف این سبزی، نوشیدن نصف لیوان آب کرفس پیش از وعده شام و ناهار است. همینطور می توانید ساقه کرفس را خرد کرده و آن را به انواع غذاها و سالادهای خود اضافه کنید.

هل

در طب سنتی هندوستان، ادویه هل به عنوان یکی از خوراکیهای چربی سوز گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور بهره مندی از خواص فوق العاده هل، شیوه های مختلفی برای مصرف آن وجود دارند.

یکی از روشها این است که چند عدد هل خوشبو را پس از این که کمی خرد نمودید. با مقداری چای سیاه مخلوط کرده و اجازه دهید ۱۵ دقیقه دم بکشند.

روش دیگر این که می توانید دانه های ریز هل را پس از سابیدن، همراه با یک لیوان آب جوش و با حرارت کم به مدت ۵ دقیقه دم کنید. مصرف این دمنوش، ۳۰ دقیقه بعد از خوردن غذا می ‌تواند به راحتی چربیهای ذخیره شده در بدن به خصوص چربی های شکمی را از بین ببرد.

توصیه می کنیم از صفحه عرق هل برای لاغری دیدن کنید.

هل
هل

لبنیات

مطابق با نتایج آخرین مطالعات، رابطه تنگاتنگی بین مصرف زیاد کلسیم و ایجاد تناسب اندام وجود دارد. زمانی که سطح کلسیم بدن پایین باشد، بدن مجبور است هورمون هایی را ترشح نماید که فرصت استفاده مناسب از کلسیم موجود را برای افراد فراهم می کنند.

ولی در واقع مشکلی که وجود دارد، این است که بدن به تری گلیسریدها یا سلولهای چربی هم اجازه می دهد که در همین وضعیت باقی بمانند. لبنیاتی مانند پنیر، ماست و شیر، منابع غنی از کلسیم محسوب می شوند.

کلسیم موجود در این مواد منجر به شکستن چربیهای اضافی بدن شده و در برخی موارد به عنوان سدی در برابر تشکیل آنها عمل می کند. بهترین نوع لبنیات، بدون چربی یا کم چرب هستند. بنابراین باید در هنگام تهیه این مواد، این موضوع را مد نظر قرار دهید.

افرادی که در طول ۲۴ ساعت شبانه روز، سه نوبت از لبنیات مختلف استفاده می کنند. با سرعت بیشتر و به راحتی موفق به کاهش وزن خود از طریق سوزاندن چربی ها می شوند.

تخم مرغ

یک عدد تخم مرغ متوسط دارای حدودا ۷۵ کالری، ۷ گرم پروتئین و انواع مواد مغذی دیگر است. یافته های علمی نشان می دهند که فرآیند چربی سوزی بدن در هنگام تجزیه مواد پروتئینی همانند تخم مرغ، بسیار بالاتر از تجزیه ترکیبات دارای قند است.

چربی موجود در زرده تخم مرغ، از گروه چربی های مفید و غیر اشباع بوده و می توان گفت که این نوع پروتئین برای افرادی که کلسترول خون بالا دارند نیز مناسب است.

تخم مرغ
تخم مرغ

اوتمیل

یکی از مواد اصلی که در تهیه اوتمیل مورد استفاده قرار می گیرد، جو دوسر است. این ماده مملو از آب و فیبر بوده که باعث افزایش ارزش های تغذیه ای آن می شود. همچنین وجود فیبر رژیمی فراوان در اوتمیل، آن را در گروه خوراکیهای چربی سوز قرار داده است. مصرف این غذا سبب کاهش اشتهای کاذب به مدت طولانی می گردد.

اوتمیل
اوتمیل

سیب

مصرف میوه های مختلف، تأثیرات بی نظیری برای افزایش سلامتی بدن و همینطور حفظ تناسب اندام افراد دارند. یکی از این میوه های پر خاصیت، سیب است که حتی گلوکز موجود در آن، نه تنها به دندان ها صدمه نمی رساند، بلکه برای پیشگیری از پوسیدگی آن ها بسیار پر فایده است.

متخصصان رژیم درمانی به افرادی که در فواصل بین وعده های غذایی اصلی عادت به ریزه خواری دارند، توصیه می کنند روزانه یک عدد سیب را به همراه پوست آن میل کنند. زیرا این کار به ایجاد احساس سیری در افراد کمک می نماید.

سیب
سیب

چای سبز

مصرف چای سبز نقش بسیار مؤثری در سوزاندن چربی های بدن به خصوص چربیهای شکمی دارد. ترکیبات موجود در این نوشیدنی، سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند. برخی از افراد به منظور خوشمزه تر شدن چای سبز، از شیرین کننده هایی مانند عسل، خرما و شکر قهوه ای به همراه آن استفاده می کنند.

چای سبز
چای سبز

سرکه

یکی دیگر از خوراکیهای چربی سوز، سرکه است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، افرادی که مبتلا به چاقی مفرط هستند. در رژیم لاغری خود مصرف دو قاشق غذاخوری سرکه را گنجانده اند، کاهش وزن بیشتری را در مقایسه با بیماران با وضعیت مشابه، تجربه کرده اند.

اگر در کنار سالاد از سرکه استفاده کنید، افزون بر ایجاد حس سیری، شاهد کاهش سایز قابل توجهی در ناحیه شکم خواهید بود. اسید استیک موجود در سرکه باعث تولید پروتئینی در بدن می شود که روند سوزاندن چربی ها را سرعت می بخشد.

سرکه
سرکه

فلفل قرمز تند

ترکیباتی که دارای لیکوپن و بتاکاروتن هستند، چربیهای اضافی بدن را سوزانده و باعث تناسب اندام می شوند. فلفل قرمز تند، یکی از مناسبترین مواد غذایی محسوب می شود که از خاصیت چربی سوزی قوی برخوردار است.

لیکوپن و بتاکاروتن موجود در این نوع فلفل با بهره گیری از مزایای آنتی اکسیدانی، به حذف موادی که باعث انباشته شدن چربی در اندام ها می شوند، کمک می نمایند. همچنین ویتامین C زیادی در فلفل تند یافت می شود. همانطور که بیان شد، این ویتامین گزینه ی بسیار مهمی برای از بین بردن چربی ها و کاهش وزن است.

فلفل قرمز تند
فلفل قرمز تند

جمع بندی

در این مقاله، با چند مورد از قوی ترین خوراکی های چربی سوز آشنا شدیم. در پایان باید یادآوری کنیم که استفاده از مواد غذایی سالم و انجام حرکات ورزشی، تأثیر مصرف خوراکی های چربی سوز را دو چندان می نمایند.

همانگونه که ذکر شد، شواهد علمی محکمی برای تأیید اثر بخشی صد در صدی مواد چربی سوز وجود ندارند. در واقع می توان گفت که تنها برخی از غذاها هستند که سبب کاهش مجموع کالری مصرفی بدن می گردند.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید