خواندن جواب آزمایش قند بارداری

خواندن جواب آزمایش قند بارداری
فهرست مطالب

با موضوع خواندن جواب آزمایش قند بارداری در خدمت شما هستیم.

بارداری یکی از مهمترین دوران زندگی بانوان محسوب می شود. سلامتی خود فرد و جنین او، باید در اولویت اول همان فرد قرار گیرد.

در طول دوران بارداری، رعایت رژیم غذایی، مصرف داروهای مختلف، تحت نظر قرار گرفتن مداوم توسط پزشک متخصص و…، جز مهمترین وظایف یک فرد در دوران بارداری است.

بسیاری از مشکلات و عارضه هایی نیز می تواند برای هر فردی بوجود آید که در دوران بارداری، باعث ایجاد مشکل شود.

به عنوان مثال، افزایش قند خون در دوران بارداری، از مشکلات شایع در این دوران است که ممکن است برخی از افراد به آن دچار شوند.

خواندن جواب آزمایش قند بارداری
خواندن جواب آزمایش قند بارداری
از همان ابتدای دوره بارداری، بایستی دائما با انجام آزمایشات مختلف، میزان قند خون فرد در بارداری، مورد بررسی دقیق قرار گیرد

به همین دلیل، از همان ابتدای دوره بارداری، بایستی دائما با انجام آزمایشات مختلف، میزان قند خون فرد در بارداری، مورد بررسی دقیق قرار گیرد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی خواندن جواب آزمایش قند بارداری بپردازیم و از شاخصه های آن توضیحاتی ارائه دهیم.

همچنین در خصوص دیابت در بارداری و  عوارض دیابت در این دوران هم توضیحاتی ارائه دهیم. بنابراین توصیه می شود که تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست هزینه آزمایش دیابت بارداری دیدن کنید.

خواندن جواب آزمایش قند بارداری

آزمایش قند خون بارداری و خواندن جواب آزمایش قند بارداری، از طریق انجام آزمایش خون صورت می گیرد. برای اینکه بتوانیم اقدام به تفسیر جواب آزمایش قند کنیم، کافی است که مقدار و محدوده های طبیعی و نرمال یا غیر طبیعی قند خون را بشناسیم و اطلاعاتی در این خصوص داشته باشیم.

خواندن جواب آزمایش قند بارداری
خواندن جواب آزمایش قند بارداری

برای خواندن آزمایش و بررسی آن، می توان از استانداردهای مشخصی برای بررسی میزان سطح قند خون استفاده نمود. لازم به گفتن است که در صورت مشاهده عددهای نادرست و غیرنرمال، لزوما به دیابت بارداری مبتلا نیستید، اما می تواند مستعد افزایش قند خون و دیابت در بارداری باشید.

صفحه معنی creatinine در جواب آزمایش را مشاهده کنید.

بنابراین باید علاوه بر تفسیم آزمایش قند خون خود، عوامل و فاکتورهای دیگری را مدنظر قرار داد تا درنهایت بتوان تشخیص داد که فرد به دیابت بارداری مبتلا است یا خیر. در ادامه به خواند جواب آزمایش قند بارداری می پردازیم:

 • یکی از بررسی هایی که باید در قند بارداری صورت گیرد، آزمایش BS است. تفسیر این نوع آزمایش به شکل زیر است:
 1. وضعیت سالم: پایین تر از عدد 200
 2. پیش دیابتیک: –
 3. قند خون بالا و دیابتی: عدد 200 یا بیشتر از آن
 • بررسی و آزمایش قند خون ناشتا:

 1. سالم و نرمال: عدد مربوطه باید زیر 100 باشد.
 2. پیش دیابتیک: بین 100 تا 125 باشد
 3. قند بالا و دیابت: 126 یا بیشتر از آن

لازم به گفتن است که برای انجام این آزمایش و بررسی قند خون ناشتا، فرد بایستی بین 8 الی 12 ساعت، قبل از آزمایش، باید ناشتا باشید.

 • از دیگر بررسی های لازم برای خواندن جواب آزمایش قند بارداری، قند دو ساعت بعد از مصرف غذا است:
 1. سالم: زیر عدد 140
 2. پیش دیابتیک: بین 140 تا 199
 3. قند بالا و دیابتی: 200 یا بیشتر
 • تست تحمل گلوکز برای تشخیص دیابت بارداری (GTT/OGTT)، از دیگر تست های مربوط به قند بارداری است که بررسی آن به شرح زیر است:
 1. قند 1: ناشتا و پیش از مصرف قند: زیر 95
 2. قند 2: حدود یکساعت بعد از مصرف گلوکز: کمتر یا مساوی با 180
 3. قند 3: حدود دو ساعت بعد از مصرف گلوکز: کمتر یا مساوی 155
 4. قند 4: حدود سه ساعت بعد از مصرف گلوکز: کمتر یا مساوی 140

در بررسی بالا، بالتر بودن دو یا بیش از دو شاخص از اندازه گیری، می تواند کمک زیادی به تشخیص دیابت بارداری باشد و پزشک متخصص می تواند اقدامات جلوگیری از دیابت شدید را انجام دهد.

حال که با خواندن جواب آزمایش قند بارداری آشنا شدیم، به سراغ مبحث دیابت بارداری خواهیم رفت و توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهیم داد.

نتایج گلوکز بارداری را چگونه می خوانید؟

سطح قند خون 140 میلی گرم در دسی لیتر (7.8 میلی مول در لیتر) تا کمتر از 190 میلی گرم در دسی لیتر (10.6 میلی مول در لیتر) نشان دهنده نیاز به آزمایش تحمل گلوکز سه ساعته برای تشخیص دیابت بارداری است. سطح قند خون 190 (10.6 میلی مول در لیتر) یا بالاتر نشان دهنده دیابت بارداری است. آزمایش بیشتر ممکن است مورد نیاز نباشد.

محدوده طبیعی تست قند در بارداری چقدر است؟

ما هدف زیر را برای زنانی که سطح گلوکز خون را در دوران بارداری آزمایش می کنند پیشنهاد می کنیم: قبل از غذا: 95 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر. یک ساعت بعد از غذا: 140 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر. دو ساعت بعد از غذا: 120 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر.

دیابت بارداری چیست؟

همانطور که در مقدمه مقاله گفته شد، دوران بارداری، مهمترین دوران خانم ها است. دیابت بارداری می تواند در دوران بارداری برای برخی از بانوان رخ دهد.

دیابت بارداری در واقع نوعی از دیابت است که فرد می تواند در دوران حاملگی تجربه کند و سپس بعد از زایمان، عموما از بین خواهد رفت. لازم به گفتن است دیابت بارداری، می تواند برای افرادی که حتی سابقه دیابت و قند خون بالا نداشته اند هم رخ دهد. افزایش میزان قند خون در زمان بارداری می تواند تاثیرگذار در سلامت فرد و جنین باشد.

دیابت بارداری چیست؟
دیابت بارداری چیست؟

عموما، دیابت بارداری، در نیمه دوم بارداری رخ می دهد و معمولا پزشک در هفته های 24 تا 28 حاملگی، اقدام به تجویز آزمایش و خواندن جواب آزمایش قند بارداری خواهد کرد.

تفسیر نتایج بدست آمده از آزمایش قند بارداری می تواند در تشخیص به موقع دیابت و کنترل و درمان آن کمک زیادی کند. زیرا در صورت عدم پیگیری، می تواند مشکلات و عوارض زیادی را برای فرد و جنین بوجود آورد.

دیابت بارداری می تواند فاقد علامت باشد و حتی فرد متوجه این موضوع نشود که دچار افزایش قند خون شده است. به همین دلیل است که پزشکان، برای احتیاط، اقدام به تجویز آزمایش خون و آزمایش قند خون می کنند.

نکاتی در مورد خواندن جواب آزمایش قند بارداری

برخی از داروهایی مانند داروهای جلوگیری از بارداری و همچنین داروهایی مانند داروهای فشار خون، فنی توئین، فوروزماید، تریامترن، هیروکلروتیازید و…، می تواند در نتیجه آزمایش قند خون تاثیر داشته باشد و موجب شود که نتیجه آزمایش بدست آمده، به درستی نباشد و در نتیجه باعث تفسیر غلط آزمایش توسط پزشک شود.

نکاتی در مورد خواندن جواب آزمایش قند بارداری
نکاتی در مورد خواندن جواب آزمایش قند بارداری

از طرفی دیابت بارداری و قند بارداری، ممکن است در 3 ماه اول بارداری وجود نداشته باشد، اما در 3 ماه دوم و سوم نیز بوجود بیاید. بنابراین لازم است که بصورت دوره و منظم، اقدام به انجام آزمایش شود تا پزشک بتواند بصورت دوره ای با خواندن جواب آزمایش قند بارداری اقدام به تشخیص به موقع قند بارداری و دیابت نماید.

بانوانی که دارای بیماری دیابت هستند و قصد بارداری دارند، بایستی از قبل، با پزشک زنان و زایمان، مشورت های لازم را انجام دهند و قند خون خود را کنترل کنند. زیرا توصیه های پزشک می تواند باعث جلوگیری از بروز مشکلات و خطرات احتمالی شود.

افراد دارای دیابت بارداری، بایستی بعد از تشخیص دیابت، بعد از فرایند زایمان، آزمایشات لازم را انجام دهند

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که افراد دارای دیابت بارداری، بایستی بعد از تشخیص دیابت، بعد از فرایند زایمان، آزمایشات لازم را انجام دهند و این آزمایش بدین گونه است که در ابتدا باید بصورت ناشتا و سپس بصورت مصرف محلول گلوکز به مقدار مشخص، آزمایشات لازم را انجام دهند و سپس پزشک بتواند نتایج بدست آمده از آزمایش را مورد بررسی قرار دهد. تفسیر این آزمایش بدین گونه است که:

 • اگر میزان قند خون فرد در زمان ناشتا، عدد 99 یا کمتر از آن باشد، بعد از خواندن جواب آزمایش قند بارداری، می توان گفت که میزان قند خون فرد نرمال است. اما اگر عدد نشان داده شده بین 100 تا 125 باشد، می توان گفت که فرد بعد از زایمان هم به دیابت مشکوک است و اگر عدد نشان داده شده، بیشتر از 126 باشد، یعنی فرد به دیابت مبتلا شده است.
 • اگر میزان قند خون فرد، بعد از 2 ساعت، کمتر از عدد 140 باشد، آزمایش نرمال است. اما اگر بین 140 تا 199 باشد، نشان دهنده مشکوک به دیابت بوده و اگر بیشتر از عدد 200 باشد، یعنی فرد به دیابت دچار شده است.

در چنین مواقعی لازم است افراد به متخصصین مربوطه مراجعه نمایند و اقدامات درمانی لازم را در صورت وجود دیابت انجام دهند.

عوارض قند بارداری در طول بارداری چیست؟

قند بارداری و وجود دیابت در این دوران، می تواند باعث بروز مشکلاتی شود و در صورت عدم درمان به موقع و عدم انجام آزمایش و خواندن جواب آزمایش قند بارداری این مشکلات رخ خواهد داد. از جمله این موارد عبارتند از:

عوارض قند بارداری در طول بارداری چیست؟
عوارض قند بارداری در طول بارداری چیست؟
 • سزارین

در صورت ابتلا به دیابت بارداری و عدم درمان به موقع، فرد بایستی برای فرایند زایمان خود از روش سزارین استفاده کند که در این روش زایمان، پزشک اقدام به برش شکم و رحم مادر خواهد کرد تا بتواند نوزاد را از شکم فرد خارج کند.

 • فشار خون بالا

افرادی که مبتلا به دیابت بارداری می شوند و اقدام به کنترل آن نکنند، ممکن است به فشار خون بالا دچار شوند. فشار خون بالا، باعث افزایش نیرو به عروق خونی خواهد شد که می تواند برای قلب و سلامتی آن مضر باشد و طبیعتا، دوران بارداری را دچار مشکل خواهد کرد. فشار خون بالا، می تواند حتی بعد از دوران بارداری هم ادامه داشته باشد.

به همین دلیل توصیه اکید ما این است که درصورت بروز هرگونه علائم فشار خون بالا در زمان بارداری، حتما اقدامات درمانی لازم در خصوص دیابت بارداری و… را انجام دهید تا دچار مشکلات بعد از آن نشوید.

 • ماکروزومی

دیابت بارداری، می تواند برای جنین هم مشکل ساز شود. یکی از این مشکلت، ماکروزومی است. این عارضه بدین معنی است که وزن نوزاد در زمان تولد، بیش از 4 کیلو خواهد بود. چنین وزنی از نوزاد می تواند در هنگام زایمان، مادر را دچار دردهای شدید کند و سلامتی او به خطر خواهد افتاد. همچنین جنین می تواند دچار مشکلاتی در زمان بعد از تولد خود شود.

 • افسردگی پس از زایمان

از عوارض مهم دیابت بارداری، می توان به افسردگی اشاره کرد. افسردگی در طول بارداری می تواند برای فرد رخ دهد و سبب ایجاد ناراحتی و بی انگیزگی فرد در امور روزانه شود. طبیعتا چنین مشکلی باعث می شود که فرد در خلق خوی خود و رفتار خود با دیگران دچار مشکل شود و رفتارات نادرستی از او رخ دهد.

 • زایمان زودرس

به زایمانی که قبل از رسیدن هفته 37 ام بارداری رخ می دهد، زایمان زودرس گفته می شود. اغلب زنان که به دیابت بارداری مبتلا می شوند، بارداری و زایمان به موقع را تجربه می کنند. اما در صورت عدم درمان به موقع دیابت و عدم انجام آزمایشات و خواندن جواب آزمایش قند بارداری، ممکن است فرد اقدام به زایمان زودرس کند که طبیعتا برای سلامت خود و جنین مضر خواهد بود.

غربالگری دیابت بارداری

از موارد بسیار مهم در زمینه دیابت بارداری، غربالگری آن است. در اولین جلسه مشاوره قبل از زایمان که حدود 8 الی 12 هفته قبل از آن رخ می دهد، پزشک متخصص، برای مشخص کردن میزان خطر ابتلا به قند بارداری، از فرد سوالاتی خواهد پرسید و در صورت بروز برخی علائم خطر، مادر باید تحت نظر پزشک و آزمایش غربالگری قرار گیرد.

غربالگری دیابت بارداری
غربالگری دیابت بارداری

این آزمایش در واقع همان آزمایش تست تحمل گلوکز خوراکی است که در این مقاله به آن اشاره شد و حدود 2 ساعت طول خواهد کشید تا این آزمایش انجام شود. در این نوع آزمایش، در ابتدا فرد باید حدود 8 الی 10 ساعت، قبل از انجام آن، ناشتا باشد و صبح اقدام به آزمایش نماید.

بعد از انجام تست اولیه، فرد بایستی مقداری گلوکز خوراکی مصرف کند و سپس بعد از دو ساعت استراحت کردن، یک نمونه خون از او گرفته شود و میزان گلوکز او بررسی شود. این آزمایش در هفته های 24 تا 28 بارداری انجام می شود و بررسی های لازم در خصوص خواندن جواب آزمایش قند بارداری انجام خواهد شد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله در خصوص یکی از مسائل بسیار مهم در دوران بارداری، یعنی دیابت بارداری و قند خون در این دوران پرداختیم. انجام آزمایشات مختلف در زمینه قند بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است و ما در این مقاله در خصوص خواندن جواب آزمایش قند بارداری توضیحات کاملی ارائه دادیم.

پزشک متخصص، در طول دوران بارداری یک فرد، دائما او را تحت نظر قرار خواهد گرفت و آزمایشات دوره ای را برای او تجویز خواهد کرد تا فرد در سلامتی کامل باشد و در صورت بروز دیابت بارداری، اقدامات درمانی لازم انجام شود.

ما در این مقاله در خصوص عوارض دیابت بارداری و آزمایشات غربالگری مربوط به آن توضیحاتی ارائه کردیم. توصیه می شود در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص دیابت بارداری و تفسیر آزمایش قند بارداری، حتما با متخصصین مربوطه، مشورت های لازم را انجام دهید.

در پایان توصیه می کنیم، صفحه بای پس معده و بارداری را مطالعه کنید.

رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن
رژیم غذایی
رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن

رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن، برای افراد برنامه های غذایی مشخصی طراحی می گردد تا از طریق محاسبه ی قد و وزن

روش های درمان دیابت
دیابت
روش های درمان دیابت

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که روش های درمان دیابت چیست؟ جراحی چاقی از روش های درمان دیابت با

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید