خواص گشنیز برای لاغری

در این مقاله، امروز به بررسی خواص گشنیز برای لاغری خواهیم پرداخت و از مزایای اصلی این گیاه پر خاصیت خواهیم گفت.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

ما می‌خواهیم در طی مقاله جامع و کاربردی خواص گشنیز برای لاغری،  به بیان و معرفی گشنیز به عنوان یکی از گیاهان و یا سبزیجات لاغر کننده اشاره بکنیم و بدانیم که چگونه گشنیز می تواند باعث لاغری و تناسب اندام ما گردد.

همچنین بررسی کنیم که از چه روش هایی می توانیم از گشنیز برای لاغری و تناسب اندام خود و یا کاهش وزن استفاده نماییم؟

در ابتدا باید بگوییم که گشنیز در واقع به نوعی یکی از گیاهان بسیار پر خواص و معطر در سفره غذایی ما محسوب می گردد که از برگ های تازه و معطر آن در خوش طعم و عطر کردن غذا های مختلف بهره می برند.

خواص گشنیز برای لاغری
خواص گشنیز برای لاغری

پیشنهاد می کنیم از پست طریقه مصرف بذر کتان برای لاغری شکم دیدن کنید.

دانه های گشنیز برای مصرف های غذایی و همچنین برگ‌ های آن مورد استفاده قرار می گیرد

همچنین دانه های گشنیز برای مصرف های غذایی و همچنین برگ‌ های آن مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت کلی می ‌توان گفت که هم دانه و یا بذر گشنیز و هم خود گیاه گشنیز می تواند برای بدن انسان به صورت کاملاً علمی و منطبق بر تجربه، مفید و موثر باشد.

یکی از خواص گشنیز و یا محصولاتی که از گشنیز به دست می‌آید دمنوش گشنیز است که در زمینه لاغری و تناسب اندام و یا به عبارتی کاهش وزن بسیار موثر ومفید است. ما می‌خواهیم در ادامه مقاله جامع و بسیار کاربردی خواص گشنیز برای لاغری، به تمام این موارد بپردازیم.

البته شما عزیزان باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ ماده غذایی و یا گیاهی و یا حتی مواد شیمیایی نمی تواند برای شما لاغری و تناسب اندام را به تنهایی به ارمغان آورد

و شما اگر می خواهید به تناسب اندام و یا کاهش میزان شاخص توده بدنی و یا وزن بدن خود برسید، باید این گیاهان و یا مواد لاغر کننده را با ورزش، رژیم غذای متناسب و همچنین سبک زندگی مناسب همراه نموده تا بتوانید از مصرف به اندازه و متعادل این ماده پر خواص که به گشنیز معروف می باشد، به لاغری و تناسب اندامی مناسب و تدریجی دست پیدا کنید.

در ادامه مقاله جامع و کاربردی خواص گشنیز برای لاغری، به بیان نکاتی خواهیم پرداخت که  شما عزیزان می توانید با استفاده از این نکات و دستورالعمل هایی که توسط این مقاله به شما داده می شود، برای استفاده بهینه  گشنیز، اقدامات لازم را به انجام برسانید.

خواص گشنیز برای لاغری

در این مورد باید به این نکات مهم در مقاله خواص گشنیز برای لاغری اشاره کنیم و بدانیم که بر طبق مطالعاتی که توسط محققان روی این گیاه بسیار معطر و دلچسب انجام شده است، به این نتیجه می‌رسیم که گیاه گشنیز دارای خواص و فواید مختلف بسیاری می باشد که یکی از آنها در حوزه لاغری و تناسب اندام است که باعث می‌شود افراد، وزن خود را به تدریج از دست داده و به کاهش اضافه وزن آنها کمک شایانی می نماید.

خواص گشنیز برای لاغری
خواص گشنیز برای لاغری

همچنین باید توجه داشته باشیم که گیاه گشنیز دارای مواد معدنی بسیار مفید و موثر برای بدن انسان می باشد و دارای ویتامین ها و مواد مغذی بسیاری همانند ویتامین A,c,k  می باشد که می دانیم هر کدام از این ویتامین ها نقش بسیار مهم و اساسی را در بدن انسان ایفا می کند

و کمبود هر کدام از این موارد می‌تواند باعث مشکلات مختلف جسمانی گردد که با مصرف به موقع و اصولی گشنیز، ما می توانیم از مشکلاتی که می تواند برای بدن ما به وجود آید که ناشی از کمبود این ویتامین ها و مواد معدنی است، جلوگیری نماییم.

همچنین باید به این نکته نیز متذکر شویم که به همین میزان از ویتامین‌های متنوع و همچنین مواد معدنی که می‌تواند در کاهش وزن و تناسب اندام ما بسیار موثر و مفید واقع شود، می‌تواند در  درمان و یا جلوگیری از بسیاری از امراض و بیماری ها نیز مفید و موثر باشد و یا آن را کنترل نماید.

مواد معدنی بسیار مهمی که در دانه گشنیز وجود دارد

از جمله مواد معدنی بسیار مهمی که در دانه گشنیز وجود دارد، می توان به مواردی همچون کلسیم و فیبر رژیمی منگنز، سلنیوم و آهن اشاره نمود و همچنین باید بدانیم که در گیاه گشنیز و دانه های آن، مواد معدنی دیگری نیز وجود دارد که شما می‌توانید با تحقیقات بیشتر در مورد این گیاه شگفت انگیز که به عنوان یکی از نعمات الهی  در دسترس ما قرار گرفته است، به مواد معدنی موثر و مفید دیگری نیز دست پیدا کنید.

البته این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که به صورت کلی، دانه های گشنیز و یا همان بذرهای  گشنیز دارای ویتامین های کمتری به نسبت برگ و یا خود گیاه گشنیز می باشند و این گونه از ویتامین های مفید، بیشتر در گیاه گشنیز یافت خواهد شد

و البته این نکته نیز نباید ناگفته بماند که مصرف دانه های گشنیز نیز می تواند فواید و خواص مختلفی را برای بدن به ارمغان آورد. همان طور که در  همین بخش از مقاله جامع و کامل خواص گشنیز برای لاغری مطرح نمودیم، این دانه ها سرشار از مواد معدنی و مفید می باشند که می تواند برای بدن فواید بسیاری را به همراه داشته باشد.

پس بر طبق تحقیقاتی که به عمل آمده است، می توانیم این نتیجه را در مورد ارزش تغذیه ای  گشنیز در نظر بگیریم که مصرف هم گیاه و هم دانه های گشنیز، اگر مکمل یکدیگر باشند و در مواد غذایی ما به صورت صحیح و اصولی مورد مصرف قرار بگیرند، می‌تواند سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی مفید برای بدن باشد و بدن ما را از این نظر بسیار تقویت نماید.

وجود فیبر غذایی در گشنیز

همچنین باید توجه داشته باشیم که وجود فیبر غذایی در گیاهان و به خصوص گشنیز به عنوان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گشنیز، در زمینه لاغری و تناسب اندام به شمار می‌آید. همگان می دانیم که مصرف فیبر می تواند باعث آن شود تا ما کمتر احساس گرسنگی نماییم

و همچنین با کنترل میزان قند خون به مدت زمان طولانی تری به نسبت دیگر مواد غذایی که کمتر دارای فیبر می باشند، گشنیز باعث خواهد شد که مدت زمان بیشتری احساس سیری نماییم

و از همین طریق می توانیم به این نکته دست پیدا بکنیم که هر چه کمتر احساس گرسنگی کنیم، کمتر هم غذا و کالری دریافت می کنیم و مجموع این موارد باعث خواهد شد تا بدن ما به سمت لاغری و تناسب اندام برود.

فعالیت جسمانی درست و داشتن رژیم غذایی مناسب

البته باید توجه داشته باشیم که فعالیت جسمانی درست و داشتن رژیم غذایی مناسب که در کنار آن این ماده و یا گیاه شگفت انگیز گشنیز قرار می گیرد، می تواند به عنوان یک برنامه جامع و طولانی مدت برای لاغری و تناسب اندام ما در نظر گرفته شود تا ما هم نیازهای جسمانی خود را به صورت کامل برطرف نماییم

و هم از خواص و فواید بی نظیر گشنیز در درمان امراض و بیماری های خود و یا جلوگیری از آنها استفاده کنیم و در نهایت به لاغری و تناسب اندام خود نیز توجه ویژه‌ای داشته باشیم و آن را ارتقا بخشیم.

نکته مهم اینجاست که گشنیز دارای املاح و خواص مختلفی می باشد که یکی از این موارد، وجود فیبر و دیگر املاح مفید در زمینه لاغری و تناسب اندام در این گیاه معطر می باشد و هنگامی که این ماده گیاهی با سبک درست زندگی و فعالیتی مناسب با شرایط جسمانی ما همراه گردد، آن موقع می تواند به کاهش وزن و تناسب اندام ما با مکانیسم احساس سیری و یا  دیرتر گرسنه شدن و از طریق آن کمتر کالری دریافت کردن، کمک شایانی نماید و ما را لاغر کند.

روش های استفاده از گشنیز برای لاغری

باید به این نکته توجه داشته باشیم که همان طور که ما در بخش های قبلی اشاره نمودیم، گیاه گشنیز و محصولاتی که از این گیاه به دست می‌آید؛ همانند عرق و یا دمنوش  گشنیز، می تواند به عنوان یک عامل مهم در کاهش وزن و لاغری ما محسوب گردد

روش های استفاده از گشنیز برای لاغری
روش های استفاده از گشنیز برای لاغری

و ما می توانیم با استفاده از دانه و یا برگ های گیاه گشنیز و همچنین دمنوش گشنیز، به لاغری و تناسب اندام خود کمک شایانی نماییم و همان طور که این ماده گیاهی و یا دمنوش حاصل آمده از این ماده گیاهی را برای لاغری و تناسب اندام خود مصرف می نماییم، از خواص بی نظیر آن در درمان انواع بیماری ها و امراض نیز  استفاده کنیم و بهره کافی را از این نعمت الهی ببریم.

در این بخش از مقاله جامع و کاربردی خواص گشنیزبرای لاغری، می‌خواهیم به خواص دمنوش و یا عرق گشنیز بپردازیم و این محصول به عمل آمده از گشنیز را مورد بررسی خود قرار دهیم.

دمنوش گشنیز و لاغری

باید به این نکته توجه داشته باشیم که دمنوش و یا عرق گشنیز به عنوان یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین عرقیجات گیاهی و بسیار پر خواص و پرفایده در طب سنتی اسلامی ما محسوب می‌شود

دمنوش گشنیز و لاغری
دمنوش گشنیز و لاغری

که اثرات بسیار مفیدی از مصرف این ماده گیاهی و یا دمنوش ماده گیاهی به دست آمده است که ناشی از ویژگی ها و موادی است که در این عرق گیاهی وجود دارد و آن را به نام دمنوش و یا عرق گشنیز می شناسیم که در واقع عصاره گیاه گشنیز محسوب خواهد شد.

همچنین می‌دانیم که گیاه گشنیز و یا عرق گشنیز دارای خواص بی نظیری است و طبع سرد و خشکی دارد و باید به این نکته توجه داشته باشیم که موادی با طبع سرد و خشک، اگر بی رویه مورد مصرف ما قرار بگیرد، خود این مورد می تواند باعث افزایش وزن و چاقی گردد که از طریق افزایش رطوبت بدن، این عامل بروز خواهد یافت

و همچنین اگر طبع سرد بدن روی کل مزاج بدنی قالب گردد، این مورد نیز می‌تواند مشکلات و بیماری های مختلف گوارشی و زمینه ای را برای فرد به وجود آورد که حاصل از طبع  سرد در بدن انسان می باشد.

مصرف بی رویه و بدون در نظر داشتن وضعیت بدنی خود از مواد مختلفی همچون گشنیز، می‌تواند برای بدن آسیب‌زا باشد

این نکته را به این منظور ذکر نمودیم که شما عزیزان بدانید، مصرف بی رویه و بدون در نظر داشتن وضعیت بدنی خود از مواد مختلفی همچون گشنیز، می‌تواند برای بدن آسیب‌زا باشد و افرادی که بی رویه از سردیجات و یا موادی که دارای طبع سرد می باشند استفاده می کنند، به سمت بدنی با غالب مزاجی سرد حرکت می نمایند که این مورد می تواند برای بدن و سلامتی ما و همچنین تناسب اندام ما خطرآفرین باشد؛

اما اگر مواد و یا عرقیجاتی همانند گشنیز با شناخت کامل وضعیت بدنی ما به مصرف برسد و به صورت بی رویه و خارج از حد اعتدال نباشد، می تواند برای بدن ما خواص بی نظیری را به همراه داشته باشد که یکی از آن موارد، لاغری و تناسب اندام است.

البته لازم به ذکر است که در طب سنتی ما، روش های  گوناگونی برای مصرف گشنیز و یا عرق گشنیز پیشنهاد شده است که شما عزیزان می توانید با تحقیقاتی به آن روش ها دست پیدا کنید و از خواص بی نظیر گشنیز و یا دمنوش گشنیز استفاده زیادی ببرید.

عرق گشنیز

مثلاً باید به این نکته توجه داشته باشیم که عرق گشنیز دارای خواصی همچون کاهش میزان قند خون در افراد دیابتی می باشد که این مورد می تواند برای افرادی که میزان قند خون آنها از حالت طبیعی و نرمال خارج شده و نجومی می باشد، مورد مصرف به اندازه قرار بگیرد تا هم از میزان قندخون آنها کاسته شود و هم روی لاغری و تناسب  اندام افرادی که از این ماده استفاده می کنند، تاثیر مناسب و شایانی بگذارد.

عرق گشنیز
عرق گشنیز

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشیم که عرق گشنیز دارای خواص دیگری همچون موارد جلوگیری از سرطان و بهبود حافظه نیز می باشد و افرادی که دچار سرماخوردگی و سینوزیت شده اند نیز می توانند از عرق گشنیز به صورت اصولی و به اندازه استفاده نمایند.

به عنوان یکی از خواص دیگر گیاه گشنیز و یا عرق گشنیز، باید به این نکته توجه داشته باشیم که این عرق و یا دمنوش می تواند غلظت خون را نیز درمان کرده و در بیماری های مخصوص و مربوط به اعصاب و روان نیز بسیار موثر و مفید باشد و در درمان یکی از بیماری های مربوط به اعصاب همانند میگرن، مفید فایده واقع گردد.

برای آن که بتوانیم از دمنوش گشنیز برای لاغری استفاده نماییم، باید این دمنوش را به چه صورتی تهیه و مورد مصرف قرار دهیم؟

پاسخ به این سوال بسیار آسان است و باید بگویم که طرز تهیه دمنوش گشنیز برای لاغری و تناسب اندام ما به گونه ای می باشد که ما ابتدا مقداری از برگ گشنیز را در داخل یک بطری آب می ریزیم و می گذاریم که این ترکیب، به مدت یک شب در یخچال باقی بماند و صبح روز بعد، آب داخل بطری را بنوشیم و از خواص لاغر کنندگی آن استفاده کنیم.

برای آن که بتوانیم از دمنوش گشنیز برای لاغری استفاده نماییم، باید این دمنوش را به چه صورتی تهیه و مورد مصرف قرار دهیم؟
برای آن که بتوانیم از دمنوش گشنیز برای لاغری استفاده نماییم، باید این دمنوش را به چه صورتی تهیه و مورد مصرف قرار دهیم؟

همچنین شما عزیزان می توانید آب برگ گشنیز را بگیرید و مثلاً یک لیوان پر از برگ گشنیز را گرفته و خرد نمایید و سپس آسیاب کنید. سپس به این گشنیز آسیاب شده به میزان یک فنجان آب اضافه کنید و بگذارید تا خوب مخلوط شود و هم بزنید.

شما عزیزان باید بدانید که محصول به دست آمده می تواند باعث لاغری و تناسب اندام شما گردد و چه بهتر است که هر روز صبح، یک لیوان و یا فنجان از این دمنوش را بنوشید‌.

روش کلی و اصولی را برای تهیه یک دمنوش گیاهی گشنیز سالم و مناسب برای لاغری

اما اگر بخواهیم یک روش کلی و اصولی را برای تهیه یک دمنوش گیاهی گشنیز سالم و مناسب برای لاغری به شما پیشنهاد بکنیم، باید بگوییم که شما باید حدود ۱۰۰ گرم گشنیز را در یک و نیم لیوان آب مخلوط کنید و در مرحله بعد آن را روی اجاق گاز بگذارید و شعله گاز را به صورت متوسط تا حد زیادی کم کنید و اجازه دهید تا گشنیز و یا برگ گشنیز، در داخل این آب به آرامی دم بکشد.

به طور معمول میزان این دم کشیدن برای یک و نیم لیوان آب و حدود ۱۰۰ گرم گشنیز در حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه می باشد که شما می توانید پس از این مدت، این دمنوش را  مورد استفاده خود قرار بدهید و از تمامی خواص و فواید بی نظیر استفاده از گشنیز و یا دمنوش گشنیز بهره ببرید که یکی از این موارد، در زمینه لاغری و تناسب اندام می باشد.

لطفا از پست عرق شوید برای لاغری دیدن کنید.

خواص گشنیز و دمنوش گشنیز

 • ضد سرطان است.
 • به سلامت پوست کمک می‌کند.
 • برای درمان دیابت و کاهش قند خون مفید است.
 • برای درمان سرما خوردگی و سینوزیت موثر است.
 • حافظه را بهبود می‌بخشد.
 • غلظت خون را کم می کند.
 • میگرن را درمان می نماید.
 • آرامش بخش است.
 • افزایش سوخت و ساز بدن
 • تقویت کردن بافت های بدن
 • ضد درد و ورم معده است.

موارد منع مصرف گشنیز

 • در دوران بارداری مصرف آن ممنوع می‌باشد و می تواند باعث سقط جنین و یا زایمان زودرس گردد.
 • در مواردی می تواند باعث خستگی، خواب عمیق، گنگی، بی حسی و … گردد.
 • استفاده بیش از حد از عرق گشنیز می تواند حافظه را تضعیف کرده و اشتها را افزایش دهد.
 • مصرف بیش از حد آن سردی بدن را بالا می برد.
موارد منع مصرف گشنیز
موارد منع مصرف گشنیز

سخن پایانی 

ما تا این قسمت از مقاله جامع و کاربردی خواص گشنیز برای لاغری، به روش ها و نکاتی پرداختیم که می‌تواند برای ما، لاغری و تناسب اندام را با استفاده از گشنیز و یا دمنوش گشنیز به همراه داشته باشد و مطرح نمودیم که گیاه گشنیز و دانه های آن دارای خواص بی نظیری هستند و ویژگی هایی دارند که می تواند به ما کمک کند تا با استفاده از این ویژگی ها و یا عناصر معدنی و … که در این گیاه قرار دارد، به لاغری و تناسب اندام دست پیدا کنیم.

البته بار دیگر باید به این نکته به عنوان سخن آخر توجه لازم و ویژه ای را داشته باشید که مصرف گشنیز باید در حد اعتدال و پس از مشورت نمودن با پزشکان متخصص در حوزه لاغری و تناسب اندام صورت گیرد و سپس به صورت اصولی و با رعایت کردن مقادیر دستور داده شده توسط پزشکان و اطبای مجرب، مورد مصرف ما قرار بگیرد و با ورزش کافی و همچنین سبک زندگی درست و سالمی همراه گردد تا ما بتوانیم به لاغری و تناسب اندامی مناسب و تدریجی دست پیدا کنیم و از آن لذت کافی را ببریم.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید