خواص عرق زیره سیاه

خواص عرق زیره سیاه
فهرست مطالب

در این مقاله، به بررسی موضوع خواص عرق زیره سیاه می پردازیم. از شما علاقمندان به این موضوع، دعوت می کنیم تا انتهای این مبحث، با ما همراه شوید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

زیره سیاه، دانه ای معطر و ضد نفخ می باشد که دارای خواص دارویی و غذایی بسیاری می باشد. در کنار خواص مختلف درمانی این گیاه، زیره دارای خواص تقویتی نیز هست.

پیشنهاد می کنیم از پست کی با قرص زیره و لیمو لاغر شده دیدن کنید.

عرق زیره سیاه چیست؟

عرق زیره سیاه که از دانه های زیره گرفته می شود، یکی از محبوب ترین تقویت کننده های معده است. عرق زیر سیاه، باعث از بین رفتن انگل های درون معده می شود.

هم چنین، از این عرق طبیعی، برای درمان نفخ شکم و از بین بردن باکتری های مضر معده نیز، استفاده می گردد. یکی از خواص این عرق شگفت انگیز، افزایش میزان باکتری های مفید در معده، به هدف بهبود عملکرد آن، است. در ادامه، به دیگر خواص مفید عرق زیر سیاه، اشاره خواهیم کرد.

عرق زیره سیاه چیست؟
عرق زیره سیاه چیست؟

خواص عرق زیره سیاه

عرق زیره سیاه دارای خواص بسیار زیادی است که در ذیل، به بررسی آن ها پرداخته ایم:

 • عرق زیره سیاه و درمان عارضه هموروئید

عرق زیره سیاه، یک داروی تاثیرگذار بر درمان عارضه هموروئید به شمار می رود. بیماری هموروئید، زمانی ایجاد می گردد که فرد به یبوست های مکرر مبتلا شود. عرق زیره سیاه، حاوی میزان قابل توجهی فیبر است.

فیبر یک عامل تاثیرگذار بر بهبود روند دفع و در نتیجه درمان اختلالات سیستم گوارشی این چنینی، است. با استفاده از عرق زیره سیاه و درمان مشکل یبوست، به تدریج عارضه هموروئید نیز، درمان می شود.

 • عرق زیر سیاه و بهبود هضم غذا

عرق زیره سیاه، یک عامل تاثیرگذار بر بهبود هضم غذا است. عرق زیره سیاه، باعث تحریک آنزیم های موجود در صفرا و نیز موجود در سیستم گوارشی شده و این پدیده، باعث هضم بهتر غذا می گردد.

عرق زیر سیاه و بهبود هضم غذا
عرق زیر سیاه و بهبود هضم غذا
 • عرق زیر سیاه و تقویت سیستم ایمنی بدن

از دیگر خواص عرق زیره سیاه، می توان به بالا بردن سطح ایمنی بدن، اشاره کرد. در این عرق طبیعی، میزان قابل توجهی ویتامین C می باشد.

ویتامین C یک عنصر لازم و ضروری برای حفظ سلامت بدن بوده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از بدن، در برابر بسیاری از بیماری ها، محافظت می نماید. لذا، مصرف این ماده خوراکی، با افزایش توان ایمنی بدن، از ابتلا به بیماری های گوناگون، جلوگیری به عمل می آورد.

عرق زیر سیاه و تقویت سیستم ایمنی بدن
عرق زیر سیاه و تقویت سیستم ایمنی بدن
 • عرق زیره سیاه و کاهش وزن

عرق زیره سیاه، به طرق مختلف می تواند باعث کاهش وزن گردد. در ذیل به این موارد اشاره شده است:

 • حفظ تعادل در میزان قند خون

یکی از دلایل احساس گرسنگی، عدم تعادل در میزان قند خون است. نکته جالب اینجاست که چنان چه، میزان قند خون تنظیم نباشد، حتی با وجود سیری کامل، پیام گرسنگی به مغز ارسال می گردد.

در این زمان، بدن تمایل بسیار زیادی به دریافت گلوکز و کربوهیدرات از خود نشان می دهد. از این میزان ماده غذایی دریافتی، تنها بخش کوچکی از آن به انرژی تبدیل شده و سایر آن، تبدیل به چربی انباشته شده در بدن می گردد.

این میزان از چربی، به تدریج، به بیماری چاقی منتج می گردد. عرق زیره سیاه، با تعادل میزان قند خون، از ایجاد گرسنگی کاذب جلوگیری کرده و این امر، باعث استفاده از چربی های اضافی بدن شده و از بروز چاقی، جلوگیری به عمل می آورد.

 • کم کردن ریزه خواری

یکی از علل اصلی افزایش وزن، ریزه خواری است. عرق زیره سیاه، باعث کاهش میزان ریزه خواری می گردد.

با مصرف عرق زیره سیاه، پیام گرسنگی به مغز ارسال نمی گردد و تمایل فرد به ریزه خواری از بین می رود. در نتیجه این عملکرد، خوراکی اضافی به معده وارد نمی گردد و از افزایش وزن، جلوگیری می کند.

 • افزایش سوخت و ساز بدن

عرق زیر سیاه، باعث افزایش میزان سوخت و ساز بدن می شود. این عرق طبیعی، با جلوگیری از جذب گلوکز اضافی، سبب می گردد که بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود، از چربی های انباشته شده در بدن استفاده کرده و باعث کاهش وزن و سایز شود. یکی از خواص این عرق شگفت انگیز، کاهش میزان چربی انباشته شده در نواحی شکمی و پهلوها است.

لطفا از پست نوشیدنی چربی سوز قوی شکم و پهلو دیدن کنید.

 • رفع اختلالات سیستم گوارشی

یکی از علل افزایش وزن، بروز اختلال در سیستم گوارشی می باشد. یکی از خواص عرق زیره سیاه، کمک به بهبود روند کارکرد سیستم گوارشی بدن است. عرق زیره سیاه، باعث تقویت عضلات معده شده و میزان ترشح اسید معده را، تنظیم می کند.

این امر، به هضم و جذب غذا کمک کرده و از بروز یبوست و یا نفخ معده، جلوگیری به عمل می آورد. عملکرد صحیح سیستم گوارشی، عاملی مؤثر در کاهش وزن می باشد.

 • رفع آب میان بافتی

یکی از علل چاقی، محبوس شدن مایعات زیر پوستی است که باعث التهابات بافت های درونی و چاقی می گردد.

عرق زیره سیاه، باعث کاهش التهابات بافتی شده و از تجمع مایع درون بافتی جلوگیری می کند. تیموکینون موجود در عرق زیره سیاه، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، التهابات درون بافتی را کاهش می دهد.

لازم به ذکر است که، چنان چه همراه با عرق زیره سیاه، از یک رژیم لاغری مناسب و ورزش مداوم بهره گرفته شود، تاثیرات آن بر کاهش وزن، بیشتر خواهد بود.

 • عرق زیره سیاه و درمان اختلالات تنفسی

یکی از مشکلات بسیاری از افراد جامعه، داشتن اختلالات تنفسی است. یکی از خواص عرق زیره سیاه، خاصیت آرام بخش و ضد التهابی آن است که در کنار خاصیت ضد باکتریایی آن، در بهبود روند اختلالات تنفسی، بسیار مفید عمل می نماید.

عرق زیره سیاه و درمان اختلالات تنفسی
عرق زیره سیاه و درمان اختلالات تنفسی
 • عرق زیره سیاه و جلوگیری از دیابت

دیابت نوع 2، یکی از شایع ترین بیماری های جهان محسوب می شود که هر ساله، تعداد بی شماری از افراد را به کام مرگ می کشاند. بر اساس بررسی های انجام شده، یکی از خواص عرق زیره سیاه، درمان قطعی دیابت نوع دو و چاقی مرتبط با آن می باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست عرق هل برای لاغری دیدن کنید.

 • عرق زیره سیاه و تقویت استخوان ها و ماهیچه ها

عرق زیره سیاه، حاوی میزان قابل توجهی کلسیم می باشد که وجود این عنصر، باعث تقویت استخوان ها و بهبود عملکرد ماهیچه ها شده و از بروز پوکی استخوان، در سنین کهنسالی جلوگیری به عمل می آورد.

عرق زیره سیاه و تقویت استخوان ها و ماهیچه ها
عرق زیره سیاه و تقویت استخوان ها و ماهیچه ها
 • عرق زیره سیاه و بهبود شرایط پوست و مو

از دیگر خواص عرق زیره سیاه، می توان به تاثیرات آن، بر جوان سازی و درخشان سازی پوست اشاره کرد. در عرق زیره سیاه، میزان بالایی از پتاسیم، کلسیم، سلنیوم، مس و منگنز، وجود دارد که همگی تاثیرات مثبتی بر جوان سازی پوست دارند.

هم چنین، به دلیل وجود ویتامین E و مواد آنتی اکسیدان موجود در آن، استفاده از عرق زیره سیاه، از بروز پیری زودرس جلوگیری می کند. علاوه بر این، عرق زیره سیاه به علت خاصیت ضد التهابی آن، از بروز اکنه و التهابات پوستی نیز، جلوگیری می کند.

هم چنین، در عرق زیره، مواد مغذی بسیاری نظیر انواع پروتئین ها، چربی، آب و کربوهیدرات وجود دارد که باعث رشد بهتر مو شده و از نازک شدن و ریزش ناگهانی آن، جلوگیری می نماید.

آیا عرق شوید برای لاغری مفید است؟

 • عرق زیره سیاه و پیشگیری از ابتلا به سرطان

یکی از دیگر از خواص عرق زیره سیاه، مهار اثرات رادیکال های آزادی می باشد که سبب آسیب رسانی به سیستم ایمنی بدن می شوند. عرق زیره سیاه، باعث تقویت مواد سم زدا در کبد شده و از بروز سرطان، جلوگیری به عمل می آورد.

 • عرق زیره سیاه و بهبود کارکرد دستگاه گوارش

همان طور که به آن اشاره شد، یکی از خواص عرق زیره سیاه، کمک به بهبود عملکرد سیستم گوارشی بدن است که از بروز انواع اختلالات گوارشی، جلوگیری می نماید و باعث بهبود آن ها، می گردد.

 • عرق زیره سیاه و خاصیت ضد ویروسی آن

بسیاری از انواع عفونت های ویروسی نظیر انواع حساسیت های فصلی، آنفولانزا، سرماخوردگی و غیره، با استفاده از عرق زیره سیاه، درمان و بهبود می یابند.

 • عرق زیره سیاه و تنظیم فشار خون

در طب سنتی، از زیره سیاه، برای تنظیم فشار خون، استفاده می شود. در بانوانی که استرس زایمان داشته و فشار خون آنها، به شدت افزایش می یابد، عرق زیره سیاه، به هدف تنظیم و کاهش فشار خون، استفاده می شود.

دلیل این امر، وجود میزان قابل توجهی از منیزیم و پتاسیم موجود در عرق زیره سیاه می باشد. این مواد، در بهبود عملکرد قلب، بسیار مؤثر عمل می نمایند و باعث کنترل میزان فشار خون، می گردند.

 • عرق زیره سیاه و درمان کم خونی

در این عرق طبیعی، میزان بسیار زیادی آهن وجود دارد که در درمان مشکل کم خونی، بسیار مؤثر عمل می نماید. لذا، به کسانی که از فقر آهن شدید رنج می برند، توصیه می شود که از عرق زیره سیاه، استفاده نمایند.

 • عرق زیره سیاه برای بانوان

استفاده از عرق زیره سیاه، برای بانوان باردار، باعث بهبود گوارش و کاهش مشکلات دوران بارداری می شود. علاوه بر این، بانوانی که در دوران شیردهی به سر می برند، با بهره گیری از این عرق شگفت انگیز، می توانند به سلامت خود و نوزاد خود، کمک نمایند.

بانوانی که در دوران قاعدگی به سر می برند، به کمک این عرق جادویی، می توانند از التهابات و اسپاسم های این دوره، رهایی یابند. همچنین، مصرف عرق زیره، به تنظیم سیکل قاعدگی نیز، کمک می نماید.

عرق زیره سیاه برای بانوان
عرق زیره سیاه برای بانوان

سخن پایانی

عرق زیره سیاه، دارای طبعی خشک و گرم است. این عرق گیاهی، دارای خواص بسیاری نظیر بادشکن، زیادکننده شیر، قاعده آور، نیرو دهنده، هضم کننده، ضد التهابات و …می باشد.

با مصرف این عرق طبیعی، می توان مشکلاتی نظیر سوء هاضمه، تسهیل در هضم غذا، انگل معده و بادهای کلیه و مثانه و حتی تنگی نفس را رفع نمود.

خواص عرق زیره سیاه، بسیار زیاد است، که در این مقاله، به بخش کوچکی از هزاران فایده مصرف آن، اشاره شد. امید است که داده های آمده در این مقاله، مورد توجه علاقمندان به این مبحث، قرار گرفته باشد.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید