حلقه معده دکتر

در این مقاله سعی داریم در مورد حلقه معده دکتر توضیحات جامع و کاملی را برای شما ارائه دهیم. همچنین در مورد مراحل عمل جراحی ، شیوه جراحی و همچنین مراقبت های قبل و بعد از عمل توضیحات جامعی را عنوان می کنیم. امروزه جراحان متخصص به منظور کاهش اضافه وزن در بیماران از جراحی حلقه معده استفاده می کنند.

برای انجام جراحی حلقه معده در مشهد توصیه می کنیم پست عمل حلقه معده در مشهد را مطالعه کنید.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

چاقی چیست؟

عواملی که باعث چاقی مفرط در افراد می شود را نام ببرید؟

شاخص توده ی بدنی و یا BMI افراد به چه صورت محاسبه می شود؟

روش جراحی حلقه گذاری معده به چه صورت است؟

اهداف اصلی جراح متخصص از انجام جراحی معده در بیماران چیست؟

چه افرادی کاندیدای مناسب جراحی حلقه معده هستند؟

در چه صورت جراحی حلقه گذاری معده اثرگذار نیست؟

مراحل انجام جراحی حلقه معده را توضیح دهید؟

بیماران در صورت بروز چه نشانه های باید به جراح متخصص مراجعه نمایند؟

مزیت های جراحی باندینگ معده را نام ببرید؟

پیروی از چه نکاتی باعث می شود که به نتیجه ی مطلوب تری از جراحی دست پیدا کنیم؟

رژیم غذایی بیماران بعد از جراحی حلقه معده را شرح دهید؟

اقدامات اولیه بعد از انجام جراحی حلقه گذاری معده را نام ببرید؟

دو دلیل که از کاهش وزن بیماران جلوگیری می کند را نام ببرید؟

مواد غذایی مورد نیاز مصرفی بعد از عمل بیماران جراحی معده را توضیح دهید؟

بیمارانی که حلقه معده را انجام داده اند بعد از چه مدتی می توانند به فعالیت های روزمره ی بپردازند؟

آیا مراجعات مکرر به پزشک متخصص بعد از جراحی معده الزامی است؟

آیا شیوه ی حلقه گذاری معده ماندگار و دائمی است؟

بعد از چه مدتی از جراحی بیماران با کاهش وزن همراه هستند؟

عوامل تاثیرگذار در هزینه ی جراحی حلقه گذاری معده را نام ببرید؟

 

چاقی

امروزه بیشتر افراد به چاقی مفرط مبتلا هستند این عارضه براثر تجمع چربی های انباشته شده در بخش های مختلف بدن بوجود می آید که به مرور باعث اضافه وزن در افراد می شود. اضافه وزن و چاقی در افراد به عواملی متعددی بستگی دارد که عبارتند از:

1) اولین علت اصلی در اضافه وزن و چاقی مفرط مصرف بیش از اندازه ی کالری است که سبب شده بتدریج این چربی ها در بدن افراد ذخیره شود. افراد باید بین دریافت کالری و سوزاندن آنها تعادل برقرار کنند اگر به این نکته مهم توجه نکند این امر سبب می شود که بعد از مدتی دچارچاقی مفرط شوند.

2) دومین عامل در اضافه وزن و چاقی مفرط در بیماران می توان به عوامل ژنتیکی اشاره کرد بر این مبنا فرزندی که دارای والدینی با اضافه وزن بیش از حد استاندارد هستند براثر ژنتیک و عوامل وراثتی فرزند خانواده هم نیز دچار چاقی مفرط می گردد.

زیرا طبق تحقیقاتی که متخصصین تغذیه انجام داده اند ژن ها که شما از والدین خود به ارث برده اید بر دریافت کالری و بخشهای مختلف بدن که چربی ها در آن پخش می شوند اثر می گذارد و فرد از همان ناحیه نیز دچار اضافه وزن می شود.

برای آشنایی بیشتر با جدیدترین روش جراحی لاغری که موسوم به پیکر تراشی می باشد توصیه می شود صفحه جدیدترین روش جراحی لاغری را مشاهده کنید.

سومین عامل چاقی مفرط در افراد سبک عادات زندگی است

3)سومین عامل چاقی مفرط در افراد سبک عادات زندگی است به این صورت که کم تحرکی و انجام ندادن ورزشهای سبک در برنامه روزانه ی افراد باعث بروز این مشکل می شود.

افرادی که تحرک چندانی ندارند و بیش از نیاز روزانه ی بدن کالری دریافت می کنند این افراد به مرور دچار اضافه وزن می شوند زیرا کالری دریافتی را نمی سوزاند و این کالری بصورت چربی در بخش های مختلف بدن انباشته می شود.

انجام فعالیت های ورزشی و یا انجام منظم روزانه نیم ساعت پیاده روی سبب می شود که از حجم چربی ها کاسته شده و از اضافه وزن در آنها نیز جلوگیری نماید.

پزشک متخصص تغذیه به افراد توصیه می کنند که حتما هفته ی دو تا سه ساعت به انجام ورزش های هوازی و یا فعالیت های ورزشی بپردازند مانند 1) دوچرخه سواری 2) پیاده روی 3) دویدن ، انجام این حرکات سبب می شود که از اضافه وزن در افراد جلوگیری شود.

پرخوری و رفتارهای ناصحیح تغذیه

4) چهارمین عامل در چاقی مفرط و اضافه وزن پرخوری و همچنین رفتارهای ناصحیح تغذیه افراد است زیرا پرخوری افراد مخصوصا میل به شیرینی جات و غذاهای فست فودی به تدریج سبب بالا رفتن وزن در آنها می شود

زیرا این مواد غذایی دارای کالری بیش از حدی هستند که باعث می شود چربی ها در نواحی مختلف بدن انباشته شوند. بنابراین تمامی این موارد سبب می شود که فرد بعد از مدتی خیلی راحت دچار اضافه وزن و یا چاقی مفرط شود.

5) پنجمین عامل در اضافه وزن و چاقی افراد را می توان به نقش کربوهیدارتها در بالا بردن وزن اشاره کرد زیرا دریافت و هضم این گروه از مواد غذایی تبدیل به گلوکز می شود.

زمانیکه گلوکز خون بالا می رود پانکراس به منظور آزاد شدن انسولین ترشح می شود که ترشح این هورمون باعث شده که بافت چربی در این گروه از افراد بالا برود و به مرور فرد دچار چاقی مفرط شود. کربوهیدارتها مانند : 1) شکر 2) فروکتوز 3) دسرها 4) شیرینی جات 5) انواع نوشیدنی های حاوی قند 6) شراب و … هستند که باعث بالا بردن وزن در افراد می گردد.

عوامل روانشناختی

6) مورد بعدی که در افزایش وزن در افراد موثر است عوامل روانشناختی است که باعث چاقی مفرط و یا اضافه وزن در افراد می شود. افرادی که براثر استرس و یا افسردگی اقدام به خوردن می کنند و به منظور تسکین درد پرخوری را انتخاب می نمایند و از خوردن مواد غذایی احساس سیری نمی کنند این عامل طبق نظر پزشکان تغذیه براثر عوامل روانشناختی است که باعث اضافه وزن و یا چاقی مفرط در افراد می شود.

7) یکی از علت های دیگر که باعث بروز چاقی در بزرگسالی در افراد می شود اضافه وزن در دوران کودکی است که این عامل براثر انباشته شدن چربی ها از دوران کودکی تا سن بزرگسالی است.

بطور مثال کودکانی که در وعده های غذایی خود از دوران کودکی تعادل برقرار نمی کنند و بیش از نیاز بدن کالری دریافت می نمایند معده ی آنها به مرور بزرگتر شده و به این روال عادت کرده که منجر به اضافه وزن و یا چاقی مفرط می شود.

ناهنجاری های نوروژنیک

8) از عوامل دیگری که باعث چاقی مفرط در افراد می شود ناهنجاری های نوروژنیک است این عارضه به دلیل اختلال در سیستم عصبی افراد ایجاد می شود که به عوامل متعددی بستگی دارد مانند : 1) ساختاری 2) بیوشیمیایی 3) الکتریکی است که منجر به بعضی از نشانه ها در این گروه از بیماران می شود.

بطور کلی بعضی از این مشکلات که باعث بروز اضافه وزن در افراد چاق می شود 1) ضایعات و یا اینکه تومورهای هیپوتالاموس 2) کمبود انتقال دهنده ی عصبی 3) نقص لپتین 4) مدار عصبی غیرطبیعی از اختلالاتی هستند که باعث بروز اضافه وزن در افراد می شود.

موارد ذکر شده از عواملی هستندکه باعث بروز چاقی و یا اضافه وزن در افراد می شود که جراحان متخصص تغذیه برای کاهش وزن این گروه از بیماران حلقه معده دکتر را تجویز می نمایند تا از این طریق به وزن ایده آل و مناسب خود برسند.

شاخص توده بدنی

BMI یا همان شاخص توده بدنی شیوه ی است به منظور محاسبه ی میزان چربی های انباشته شده در بدن افراد بر مبنای وزن و همچنین قد بیماران است. شاخص توده ی بدنی افراد از مجذور قد بر وزن بدست می آید که از این طریق پزشک تغذیه میزان چربی تجمع یافته در بدن فرد را محاسبه می نمایند. بطور کلی شاخص توده ی بدنی به چهار دسته تقسیم بندی می شود که عبارتند از :

 • افرادی که شاخص توده ی بدنی آنها زیر هجده و نیم کیلوگرم است دچار کاهش وزن هستند.
 • افرادی که BMI بدن آنها بین هجده و نیم تا بیست و پنج کیلوگرم است دارای وزن نرمال و مناسبی هستند.
 • بیمارانی که شاخص توده ی بدنی آنها بین بیست و پنج تا سی کیلوگرم است در گروه افرادی که دارای اضافه وزن هستند دسته بندی می شوند.
 • افرادی که شاخص توده ی بدنی یا همان BMI آنها بین سی تا چهل کیلوگرم است در گروه افرادی که به چاقی مفرط مبتلا هستند دسته بندی می شوند.

کاهش شاخص توده ی بدنی

بیماران برای کاهش شاخص توده ی بدنی خود باید سعی کنند که از خوردن غذاهای چرب و پرکالری خودداری نمایند تا به وزن مناسب برسند. افراد برای کاهش وزن خود باید به چند نکته در مصرف مواد غذایی توجه کنند که شامل : 1) استفاده از غذاهای کم کالری و پرفیبر 2) انجام روزانه فعالیت های ورزشی 3) خواب مناسب و کافی 4) کاهش استرس و اضطراب  5) پرهیز از غذاهای فست فودی و چرب است.

بطور کلی افرادی که برای کاهش وزن خود تمامی مراحل درمانی و شیوه های غذایی را تحت نظر پزشک تغذیه انجام داده اند و به نتیجه ی مطلوبی برای کاهش وزن نرسیده اند می توانند از آخرین مرحله برای کاهش وزن خود استفاده نمایند که آن هم جراحی چاقی است بنابراین جراح تغذیه به این گروه از بیماران عمل حلقه معده دکتر را پیشنهاد می نمایند.

نکته در مورد BMI

افرادی که شاخص توده ی بدنی آنها بالای سی کیلوگرم است و به چاقی مفرط مبتلا هستند بهترین گزینه
برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل انتخاب مناسب جراحی چاقی است زیرا جراحان متخصص با انجام جراحی لاغری می توانند حجم معده ی بیماران را کاهش دهند تا از این طریق به مرور زمان وزن کم کنند.

عمل باندینگ معده یا حلقه معده

امروزه جراحان متخصص تغذیه برای کاهش وزن در افرادی که دچار اضافه وزن و یا چاقی مفرط هستند از جراحی عمل باندینگ معده و یا حلقه گذاری برای کاهش حجم معده استفاده می کنند.

حلقه ی که برای جراحی باندینگ معده انجام می گیرد یک باند سیلیکونی ساده است که جراحان متخصص از یک بالون که قابلیت باد کردن را دارد در داخل این بخش استفاده می کنند به این ترتیب که بالون از طریق یک لوله ی بزرگ سیلیکونی که بسیار باریک است و خاصیت تاب خوردگی را ندارد به درگاهی که تزریق به راحتی انجام بگیرد وصل می نمایند.

جراح متخصص حلقه سیلیکونی را در بخش بالایی معده ( که تقریبا حدود پانزده میلیمتر زیر معده و مری است) قرار می دهند که این امر سبب شده معده به دو بخش نامساوی تقسیم شود

و همچنین جراح متخصص درگاهی را در زیر پوست بیماران برای تزریق مایع انجام می دهند که از این طریق زمانیکه مایع به این کیسه تزریق می شود بالون باد شده و این امر سبب می شود که بخش بالایی معده تنگ تر شود و بیمار نتواند حجم زیادی مواد غذایی را مصرف نماید. جراحان متخصص تنظیمات باند سیلیکونی را از طریق تزریق مایع به درون درگاه که در زیر پوست بیماران قرار دارد تنظیم می کنند.

استفاده از جراحی لاپاراسکوپی

جراح برای انجام عمل حلقه گذاری معده از شیوه ی جراحی لاپاراسکوپی به دلیل اینکه به عنوان یک جراحی بسته محسوب میشود استفاده می کنند.

جراح برای انجام عمل از پنج تا شش برش کوچک برروی سطح شکم بیمار ایجاد می کنند که هر برش حدود نیم میلیمتری تا یک سانتیمتر است و از این طریق لوله ی لاپاراسکوپ را که برروی آن از دوربین های دقیق و مخصوص استفاده شده است به درون شکم بیمار وارد می کنند و از این طریق حلقه را در محل مناسب برروی معده ی بیمار قرار می دهند.

یکی از هزاران روش جراحی لاغری برای درمان چاقی عمل لاپاراسکوپی معده می باشد برای آشنایی با این جراحی پیشنهاد می کنیم پست لاپاراسکوپی معده چیست را مشاهده کنید.

نکته در مورد جراحی باندینگ معده

بهتر است بدانید که جراح متخصص برای این شیوه ی جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می کنند و این عمل بین یک تا دو ساعت زمان بر است.

اهداف اصلی جراح مختصص از انجام جراحی

جراح متخصص تغذیه برای انجام جراحی باندینگ معده در بیماران سه هدف را دنبال می کند که عبارتند از :

1) اولین هدف جراح در نظر گرفتن سلامت عمومی بیمار است. در صورتیکه بیمار از نظر وضعیت جسمانی مشکل خاصی نداشته باشد می توانند این عمل کاهش وزن را برای بیمار انتخاب نمایند.

2) دومین هدفی که جراح متخصص در نظر می گیرد نداشتن سابقه ی بیماری قلبی در این بیماران است. درصورتیکه این بیماران به عارضه ی قلبی دچار نباشند جراح متخصص می تواند این جراحی چاقی را به منظور کم کردن ظرفیت معده در بیماران انجام دهند.

3) و آخرین هدف اصلی جراح اهداف درمانی بیماران برای انجام این شیوه ی جراحی چاقی است.

جراح متخصص تغذیه با در نظر گرفتن این سه هدف در بیماران می تواند به آنها در کاهش وزن و همچنین کاهش حجم معده نیز کمک بسزایی کنند. جراح متخصص برای انجام حلقه معده دکتر از شیوه ی لاپاراسکوپی استفاده می نماید به این صورت که با کمک شکاف های کوچک ابزارهای جراحی را وارد بدن بیمار برای انجام جراحی وارد می نماید.

اگر ساکن غرب تهران هستید برای جراحی لاغری به پست کلینیک لاغری در غرب تهران مراجعه کنید.

افراد کاندیدای مناسب باندینگ معده

همانطور که توضیح دادیم حلقه معده دکتر به عنوان یکی از شیوه های تاثیرگذار در کاهش وزن و همچنین کاهش حجم معده است که امروزه بیشتر جراحان متخصص برای کاهش وزن بیماران از این شیوه ی جراحی چاقی استفاده می نمایند به این ترتیب این عمل جراحی برای تمامی گروه افرادی که دچار عارضه ی چاقی هستند خوب نیست. بنابراین اشخاصی مناسب کاندیدای جراحی باندینگ معده هستند که :

بیمارانی که BMI یا همان شاخص توده ی بدنی آنها بیش از چهل کیلوگرم باشد و انجام فعالیت های روزانه برای آنها سخت و دشوار شده است می توانند از این عمل جراحی برای کاهش وزن و یا کاهش حجم معده استفاده نمایند.

بیمارانی که شاخص توده ی بدنی آنها بالای سی و پنج کیلوگرم است و بخاطر اضافه وزن به بیماری های متعددی که براثر تجمع چربی های انباشته به آن مبتلا شده اند که شامل : 1) کلسترول و تری گلسیرید بالا 2) چربی خون بالا 3) فشارخون بالا 4) آپنه خواب 5) دیابت نوع دو ، دچار شده اند جراح متخصص به منظور کاهش وزن در این بیماران از جراحی باندینگ معده استفاده می نمایند.

بیمارانی که از روشهای گوناگون کاهش وزن مانند: رژیم غذایی ، انجام فعالیت های ورزشی ، داروهای کاهش وزن و … تحت نظر پزشک تغذیه انجام داده اند و به نتیجه مطلوبی برای کاهش وزن دست پیدا نکرده اند جراح متخصص برای این گروه از بیماران از جراحی حلقه معده دکتر استفاده می نمایند.

افرادی که تمایل دارند به طور دائم با کاهش وزن همراه باشند

افرادی که تمایل دارند به طور دائم با کاهش وزن همراه باشند و به وزن ایده آل و مناسب خود برسند می توانند از حلقه باند سیلیکونی برای درمان چاقی خود استفاده نمایند.

بیمارانی که این توانایی را دارند که علاوه بر انجام جراحی باندینگ معده در 1) سبک عادات غذایی 2) شیوه ی زندگی خود تغییرات زیادی را انجام دهند گزینه ی مناسبی برای انجام جراحی حلقه گذاری معده هستند.

کودکانی که از چاقی مفرط رنج می برند و همچنین بانوانی که قصد بارداری در آینده را دارند جراحی حلقه معده بهترین گزینه برای درمان این بیماران است.

بیمارانی که علاقه ی به مصرف شیرینی جات ندارند.

اگر ساکن شمال هستید برای جراحی لاغری توصیه می کنیم صفحه بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال را مشاهده کنید.

افرادی که به وارد کردن جسم بیرونی به بدن حساسیت ندارند

افرادی که به وارد کردن جسم بیرونی به بدن حساسیت ندارند می تواند از باند سیلیکونی برای کاهش حجم معده استفاده کنند.

بیمارانی که 1) بیماری قلبی 2) التهاب روده 3) کم کاری تیروئید مبتلا نیستند می توانند از جراحی حلقه معده برای درمان خود استفاده نمایند.

تمامی موارد ذکر شده از افرادی هستند که کاندیدای مناسب برای انجام جراحی حلقه معده دکتر هستند که از این طریق با رعایت تمامی نکات می توانند به کاهش وزن خود کمک بسزایی کنند.

جراح متخصص در جلسه ی مشاوره ی که با بیمار انجام می دهد تمامی سوالات مربوطه در مورد اینکه این گروه از بیماران به عارضه ی قلبی ، سابقه جراحی های لاغری متعدد ، داروهای مصرفی و همچنین هدف از انجام جراحی را با بیماران گفت و گو می نمایند. این بیماران در دراز مدت باید متعهد به کاهش وزن و همچنین تغییرات اصلی در شیوه ی زندگی خود باشند تا از انجام این عمل به نتیجه مطلوبی برسند.

نکته در مورد جراحی معده

جراحان متخصص با توجه به این عمل جراحی دو هدف اساسی را در بیماران دنبال می کنند که شامل : 1) کم شدن شاخص توده ی بدنی در این گروه از بیماران با کم کردن ظرفیت معده 2) بهبود وضعیت جسمی بیماران در اثر ابتلا به بیمارهای که ارتباط مستقیم با چاقی مفرط و تجمع چربی های انباشته در بدن بیماران دارد.

اثرگذار نبودن جراحی معده

بیمارانی که برای کاهش وزن و همچنین کاهش حجم معده جراحی باندینگ معده را برای درمان خود طبق تشخیص جراح متخصص انتخاب می کنند در صورتی این عمل جراحی معده اثرگذار است که به بخشی از محدودیت های که پزشک برای آنها توصیه کرده اند پایبند باشند.

حلقه معده موجب می شود که این گروه از بیماران با خوردن مقدار اندکی غذا سیر شوند و مانند گذشته میلی به خوردن غذا در حجم زیاد نداشته باشند. این بیماران به دلیل حجم کمی از غذا که میل می کنند باید موادغذایی سرشار از ویتامین و مواد مغزی باشد تا نیاز بدن بیماران را تامین کند.

رژیم غذایی در کنار انجام جراحی معده برای کنترل وزن امری ضروری است

رژیم غذایی در کنار انجام جراحی معده برای کنترل وزن امری ضروری است و درصورت رعایت نکردن از آن این جراحی اثرگذاری مطلوب خود را برروی کاهش وزن بیمار نخواهد داشت.

بیماران به منظور اینکه این جراحی معده اثرگذار تر باشد بهتر است که برای تغییر در شیوه ی عادات غذایی خود به یک پزشک متخصص تغذیه مراجعه نمایند تا برحسب کالری مورد نیاز روزانه مواد غذایی را مصرف نمایند.

بیمارانی که این شیوه ی جراحی را برای کاهش شاخص توده ی بدنی خود انتخاب می کنند اولین اقدامی است که برای داشتن زندگی سالم برداشته اند

البته این امر مستلزم عزم و اراده ی قوی است که بیمار باید بعد از عمل معده از آن پیروی نماید. انجام فعالیت های ورزشی و همچنین پیروی از رژیم غذایی مناسب و کم کالری سبب می شود که تاثیرجراحی بر روی کاهش وزن موثرتر و همچنین اثرگذار تر باشد البته انجام این مراحل زمانبر است و چندین هفته طول می کشد که بیماران نتیجه ی جراحی را مشاهده کنند.

شیوه ی انجام عمل باندینگ معده

این درمان چاقی به عنوان یک عمل جراحی محسوب می شود که جراحان مدت زمان این عمل را بین یک تا دو ساعت در نظر گرفته اند و برای انجام مراحل درمانی از بیهوشی عمومی در بیماران استفاده کرده اند.

همانطور که توضیح دادیم جراح متخصص از شیوه ی لاپاراسکوپی برای انجام جراحی استفاده می کند و از طریق برش های ایجاد شده ابزارهای جراحی را داخل بدن بیمار می نمایند سپس از طریق این شکاف ها هوا را وارد شکم بیمار می کنند و شکم بتدریج باد می شود این امر سبب شده که جراح از طریق دوربین های وارد شده به معده دسترسی کامل داشته باشند.

بهتر است بدانید که با توجه به اندازه مایع تزریق شده در لوله باندینگ این امر موجب شده که حلقه ی سیلیکونی در بالای معده تنگ تر و یا گشاد تر شود به همین دلیل است که این جراحی معده را قابل تنظیم نیز می دانند بعد از اینکه جراحی به اتمام رسید شکاف های ایجاد شده را بخیه می زنند و همچنین پانسمان می کنند

سپس بیمار را به اتاق ریکاوری به منظور مراقبت های بیشتر بعد از انجام جراحی منتقل می کنند تا بیمار هوشیاری خود را به طور کامل بدست بیاورد.

مراحل عمل حلقه گذاری معده

بیمارانی که برای کاهش وزن و کاهش حجم معده این شیوه ی جراحی را انتخاب کرده اند باید قبل از انجام عمل مراحلی را انجام دهند که شامل :

 • رضایت

اولین مرحله در انجام جراحی حلقه معده دکتر که بیماران باید از آن پیروی نمایند رضایت کامل بیماران است به این صورت که بیمار در اولین قدم باید با جراح متخصص خود جلسه ی حضوری داشته باشد تا در مورد شیوه ی جراحی و همچنین جزئیات کامل در مورد قبل و بعد از عمل با یکدیگر گفت و گو نمایند. جراح متخصص باید در مورد اینکه از چه شیوه ی برای انجام عمل معده در بیماران استفاده می نماید توضیحات کاملی را برای بیماران ارائه دهند

همچنین در مورد مراقبت های قبل و بعد از عمل به طور کامل با بیمار صحبت نمایند تا از این طریق از میزان استرس و اضطراب بیماران برای انجام این عمل جراحی بکاهند. بعد از اینکه تمامی سوالات مطرح شد و بیمار تمایل به انجام این عمل جراحی معده داشت جراح متخصص از بیمار می خواهند که رضایت نامه را امضاء نمایند تا بعد از انجام عمل به مشکلی برنخورید.

 • بیهوشی

جراح متخصص برای انجام حلقه معده از بیهوشی عمومی برای بیماران استفاده می نمایند که با انجام این بیهوشی بیمار تمام مدت عمل را خواب بوده و دردی را از این جراحی احساس نمی کنند.

متخصص بیهوشی قبل از اینکه از داروی بیهوشی برای بیمار استفاده نمایند یک بررسی و ارزیابی کاملی از وضعیت جسمی بیمار انجام می دهند تا بیمار به داروی بیهوشی خاصی حساسیت نداشته باشد.

متخصص بیهوشی برای کاهش درد بیماران در زمان جراحی معده از بیهوشی عمومی استفاده می کنند که بیمار به طور کامل از انجام مراحل جراحی درد و ناراحتی را احساس نکنند.

 • روال جراحی

حلقه معده دکتر بسته به نوع 1) باند سیلیکونی مورد استفاده 2) شیوه ی جراحی متغییر بوده است اما در مجموع جراحی حلقه گذاری معده که جراحان برای کاهش وزن استفاده می کنند به یکدیگر شباهت زیادی دارند. تمامی جراحان متخصص برای انجام این عمل معده از یک شیوه ی جراحی ثابت که لاپاراسکوپی است استفاده می نمایند.

امروزه این شیوه ی جراحی جایگزین شیوه ی جراحی باز شده است که در این روش جراح متخصص از سه یا چهار شکاف کوچک برروی سطح شکم بیمار استفاده می نمایند که این امر سبب شده جراحت زخم ایجاد شده کاهش یافته و همچنین دوران نقاهت بیماران هم به مراتب از سایر جراحی های دیگر نیز کمتر بوده است.

مدت زمان این جراحی بین یک تا دو ساعت زمان بر بوده است. یکی دیگر از وظایفی که جراح متخصص باید از مراحل انجام جراحی عمل معده به بیمار بازگو کند ارائه ی کلیه ی جزئیات کامل در مورد شیوه ی جراحی معده است.

 • بعد از عمل

بعد از این که جراحی حلقه معده دکتر با موفقیت به اتمام رسید بیمار را برای مراقبت های بیشتر به اتاق ریکاوری هدایت می نمایند تا بیمار هوشیاری کامل خود را بدست آورد.

یکی از وظایف متخصص بیهوشی مراقبت های لازم برای هوشیاری کامل بیمار را برعهده دارد تا در این زمان مشکل و یا عارضه ی برای بیمار ایجاد نشود و بیمار به بهترین شکل ریکاوری شده و هوشیاری خود را بدست آورد علاوه بر این بیمار در این مدت درد و ناراحتی زیادی را احساس نکند.

پزشک متخصص به منظور مراقبت های بیشتر یک شب مراقبت در بیمارستان را الزامی می دانند تا اطمینان کامل از وضعیت جسمی بیمار داشته باشند یا اینکه مشکل و همچنین عارضه ی برای این بیماران به دلیل انجام جراحی معده ایجاد نشده باشد.

بنابراین درصورتیکه جراح متخصص از وضعیت جسمی بیمار و همچنین روال جراحی رضایت و اطمینان کامل پیدا کردند اجازه ی ترخیص بیمار را از بیمارستان می دهند. این بیماران به دلیل شرایط جسمانی که دارند قادر به رانندگی نیستند و همچنین بهتر است که به مدت یک هفته برای گذراندن دوران نقاهت از یک همراه کمک و یاری بگیرند.

موارد ذکر شده از مراحل اولیه ی جراحی حلقه گذاری معده است که باید بیمار به طور کامل آنها را پشت سر بگذرانند.

نشانه های خاص و مراجعه به جراح متخصص

بیمارانی که بعد از عمل جراحی معده با علائم زیر مواجه شدند باید برای درمان سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمایند که شامل :

 • یکی از علائمی که این بیماران باید به جراح متخصص مراجعه نمایند تب بالا است بطوریکه بیمارانی که دمای بدن آنها بالای سی و هشت درجه است باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنند.
 • یکی دیگر از نشانه ها پخش شدن قرمزی که در اطراف شکاف های ایجاد شده است.
 • بیمارانی که از جراحی حلقه معده دکتر استفاده کرده اند در صورتیکه از محل زخم و جراحت ترشحات بد بوی را احساس می کنند باید به پزشک متخصص مراجعه نمایند.
 • چرک های که از اطراف زخم خارج می شوند یکی دیگر از علائمی است که بیماران باید به پزشک مراجعه نمایند.
 • درصورتیکه بیماران با مسکن های تجویز شده از شدت درد و ناراحتی آنها کاسته نشد باید به پزشک متخصص برای مراقبت های بیشتر مراجعه نمایند.

موارد عنوان شده از علائمی است که بیماران باید سریعاً به جراح متخصص خود به منظور مراقبت های بیشتر مراجعه نمایند تا از روند عفونت نیز جلوگیری کنند.

مزایای جراحی حلقه گذاری معده

بیمارانی که برای کاهش وزن و همچنین کاهش ظرفیت حجم معده از حلقه معده دکتر برای درمان خود استفاده کرده اند این جراحی معده دارای مزایای متعددی است که عبارتند از :

جراحی حلقه گذاری معده نسبت به سایر جراحی های دیگر که برای کاهش وزن از آن استفاده می شود دارای طول عمر کمتری است.

جراحان متخصص برروی آناتومی دستگاه گوارش بیماران دستکاری کمتری را انجام می دهند به همین دلیل است که بیشتر بیماران از این شیوه ی جراحی برای درمان خود استفاده می کنند.

عمل باندینگ و یا حلقه گذاری معده به عنوان یک جراحی قابل برگشت محسوب می شود و همچنین بیرون آوردن حلقه سیلیکونی از معده ی بیماران به راحتی صورت می گیرد.

حلقه یا باند سیلیکونی معده قابل تنظیم است

یکی از ویژگی هایی که این جراحی معده دارد این است که حلقه یا اینکه باند سیلیکونی معده قابل تنظیم بوده است و این خصوصیت را به بیماران می دهد که در صورت اضطرار مانند :1) بیماری های موقتی 2) بارداری، این دو گروه از بیماران در این شرایط اضطراری باید از یک رژیم غذایی کنترل شده ی استفاده نمایند که می توانند به پزشک متخصص مراجعه کرده و برای شل و یا تنگ کردن حلقه سیلیکونی اقدامات لازم را انجام دهید.

جراح متخصص برای انجام این جراحی از شیوه ی جراحی لاپاراسکوپی استفاده می کنند که یکی دیگر از مزیت های جراحی حلقه معده دکتر محسوب می شود.

هزینه ی جراحی معده نسبت به سایر جراحی های دیگر که برای کاهش وزن انجام می شود مقرون به صرفه تر بوده است.

جراحان در فرم ظاهری معده از تغییرات موقتی استفاده می کنند که به عنوان یکی از مزایایی جراحی حلقه معده به حساب می آید.

بیمارانی که از جراحی حلقه معده دکتر استفاده کرده اند نسبت به جراحی های دیگر به دارو و همچنین مکمل های کمتری نیاز دارندکه از مزیت های این جراحی به حساب می آید.

موارد ذکر شده از مزیت های جراحی حلقه معده است که جراحان متخصص برای کاهش وزن و همچنین کاهش حجم معده در بیماران از این شیوه ی جراحی استفاده می کنند. بهتر است بدانید که این جراحی نسبت به عمل بای پس معده نیز مقرون به صرفه تر بوده است به همین دلیل بیشتر بیماران از این شیوه ی جراحی را برای درمان خود استفاده می نمایند.

نکته در مورد حلقه سیلیکونی

بهتر است بدانید بیمارانی که برای کاهش وزن خود از جراحی معده استفاده می کنند این باند سیلیکونی می تواند بصورت دائم و همیشگی در معده ی این بیماران باقی بماند

در صورتیکه در کنار این جراحی چاقی از یک رژیم غذایی مناسب و همچنین فعالیت های ورزشی مناسب نیز استفاده نمایند تا تمامی این نکات در کنار هم به کاهش وزن این بیماران کمک بسزایی کند البته درصورتیکه در حین حلقه مشکل یا عارضه ی برای بیمار ایجاد شد می توانند این باند سیلیکونی را از معده بیرون بیاورند.

نکات مهم به منظور اثرگذاری بهتر جراحی

برای اینکه نتیجه ی جراحی حلقه معده دکتر اثرگذار تر و موفقیت آمیز باشد باید به چند نکته ی طلایی توجه کنیم که شامل :

یکی از نکات مهم و اساسی بعد از جراحی معده این است که این بیماران باید به آرامی غذا میل نمایند حتی درصورتیکه مدت زمان زیادی را در بربگیرد.

بهتر است که مواد غذایی را تا حد امکان بجوییم حتی بیش تر از آن چیزی که جراح متخصص متذکر شده است.

این گروه از بیماران بعد از انجام جراحی باید از خوردن انواع نوشیدنی های گازدار و همچنین قرص های جوشان که حاوی مقادیری از ویتامین ها هستند بپرهیزند زیرا هوای که در این مایعات گازداروجود دارد سبب شده که معده حجیم تر و همچنین عملکرد حلقه ی معده را دچار اختلال نماید.

یکی دیگر از نکات کلیدی که بعد از عمل برای این گروه از بیماران الزامی است

یکی دیگر از نکات کلیدی که بعد از عمل برای این گروه از بیماران الزامی است این است که از نوشیدن مایعات درکنار وعده های غذایی بپرهیزند. این گروه از بیماران باید پانزده دقیقه قبل از غذا و همچنین دو ساعت بعد از مصرف مواد غذایی به هیچ عنوان از نوشیدن مایعات استفاده ننمایند.

بهتر است که لقمه های غذایی خود را ریزتر و کوچک تر کنیم تا هضم آنها نیز راحت تر صورت بگیرد.

افرادی که از حلقه ی سیلیکونی در معده استفاده کرده اند بهتر است که غذا را به خوبی جویده و به آرامی آن را ببلعند تا برروی معده فشار کمتری وارد شود.

پزشک متخصص به این بیماران متذکر می شوند که درصورتیکه حس کردند سیر شدند باید دیگر غذا نخورند زیرا مصرف مواد غذایی بیش از حد برروی بخش فوقانی معده فشار زیادی را وارد می کند.

یکی از نکات اساسی و کلیدی برای بیمارانی که از حلقه معده استفاده کرده اند این است که بعد از ماه دوم حلقه معده حدالمکان هفته ی دو روز به ورزشهای سبک که متناسب به شرایط خاص بیمار است بپردازند.

موارد عنوان شده از نکات مهم و کلیدی است که جراح متخصص به بیماران بعد از انجام جراحی معده متذکر می شوند تا در یک بازه ی زمانی کم به یک نتیجه اثرگذار و مسمرثمر برسند.

رژیم غذایی بیماران بعد از جراحی حلقه معده

بیمارانی که از جراحی حلقه معده استفاده کرده اند بعد از جراحی باید از یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن خود و شرایط فعلی معده استفاده نمایند به این صورت که بیمار باید از خوردن مواد غذایی سنگین و پرحجم که به بخش فوقانی معده فشار زیادی را وارد می کند بپرهزیند.

این گروه باید به مدت 14 الی 21 روز بعد از جراحی حلقه معده از مواد غذای پودر شده استفاده نمایند البته باید این مواد غذایی کاملا میکس شده و از یک سس و یا آب به منظور رقیق شدن مواد غذایی استفاده کنیم.

به دلیل اینکه جراحان متخصص حجم معده ی بیماران را با کمک باند سیلیکونی کاهش داده اند این بیماران در روزهای نخست جراحی باید در هر وعده ی غذایی از شش قاشق سوپ رقیق شده استفاده نمایند البته این بیماران با تشخیص پزشک تغذیه می توانند از پنج وعده ، میان وعده در طی روز استفاده کنند.

این بیماران باید در طول روز دو لیتر آب مصرف نمایند که در دوران نقاهت بسیار حائزاهمیت است. بعد از گذراندن این دوران با اجازه ی پزشک متخصص این بیماران می توانند در حجم بسیار کم از مواد غذایی جامد استفاده کنند

نباید گوشت و یا کربوهیدارت ها که هضم آنها بسیار سخت و دشوار است را میل نمایند

نکته ی قابل توجه این است که این بیماران به هیچ وجه نباید در روزهای نخست بعد از عمل حلقه معده دکتر از گوشت و یا کربوهیدارت ها که هضم آنها بسیار سخت و دشوار است را میل نمایند زیرا به بخش بالایی معده که به صورت یک کیسه ی کوچک است فشار زیادی را وارد می کند.

بهتر است بدانید که این بیماران به دلیل اینکه مواد غذایی کمتری را مصرف می کنند این امر باعث شده که ویتامین ها و همچنین مواد مغزی بدن کاهش بیابد به همین دلیل بهتر است که جراح متخصص به منظور جبران مواد معدنی برای این بیماران از مکمل ها استفاده نمایند.

این بیماران با مراجعه به پزشک تغذیه می توانند از یک رژیم غذایی مناسب که متناسب با شرایط خاص بیمار است استفاده کنند تا تمامی مواد مغزی و ویتامین ها برای این گروه از بیماران تامین شود.

اقدامات بعد از عمل باندینگ معده

در بعضی از مواقع ممکن است که بیماران بعد از جراحی حلقه معده دکتر درد و ناراحتی زیادی را متحمل شوند که نیاز به داروهای مسکن برای تسکین درد دارند.

یکی دیگر از اقداماتی که در بیماران باید بعد از انجام جراحی معده صورت بگیرد انجام رادیوگرافی از معده است که از این طریق جراح متخصص می تواند وضعیت قرار گیری حلقه یا اینکه باند سیلیکونی را در معده ی بیمار مشاهده نماید و همچنین جراح متخصص دستورالعمل های خاصی را برای این بیماران متذکر می شوند که باید تمامی نکات را رعایت نمایند

زیرا این توصیه ها شامل استفاده از رژیم غذایی مناسب به مدت چهارده روز بعد از جراحی حلقه است. این گروه از بیماران باید بعد از گذشت شش الی هشت ساعت از جراحی حلقه معده شروع به خوردن مایعات آن هم به مقدار کم نمایند

و همچنین با اجازه و تشخیص جراح متخصص می توانند از روز سوم بعد از جراحی عمل معده از غذاهای نیمه جامد مانند سوپ رقیق استفاده نمایند.

این بیماران باید به آرامی مواد غذایی را میل کنند تا دچار مشکلاتی نظیر : 1) تهوع 2) استفراغ بعد از عمل جراحی معده نشوند زیرا این بیماران با خوردن یک قاشق اضافی در معده باعث این عارضه می شوند.

نکته در مورد عمل حلقه معده دکتر

استفراغ و تهوعی که در این بیماران ایجاد می شود بیشتر ناشی از 1) تند خوردن غذا 2) نجویدن کامل مواد غذایی 3) پرخوری بیش از حد 4) استفاده از لقمه های بزرگ باعث بروز این مشکل در بیماران می شود به همین دلیل است که جراح متخصص چند نکته ی طلایی را برای این گروه از بیماران بعد از عمل جراحی معده متذکر می شوند.

بعد از دو هفته ی که بیماران از مواد غذایی رقیق استفاده کردند با اجازه ی پزشک میتوانند غذاهای جامد را نیز مصرف نمایند البته قبل از شروع جراح متخصص حلقه ی معده را تنظیم کرده و بخش بالایی معده را تنگ تر می کنند تا از این طریق بیماران بعد از جراحی نتوانند مواد غذایی زیادی را استفاده نمایند.

تنظیمات باند سیلیکونی

بعد از اینکه حلقه گذاری معده انجام شد جراح متخصص برای تعیین اندازه ی دهانه ی بخش فوقانی معده تنظیمات لازم را انجام می دهند به این صورت که نخست مرحله در تنظیم باند سیلیکونی 42 روز بعد از عمل حلقه معده است که این مرحله ی نخست باید در مرکز رادیولوژی و تحت نظر فلوروسکوپی صورت بگیرد.

به این ترتیب بعد از این مرحله تنظیمات دیگر باند سیلیکونی در داخل مطب جراح متخصص انجام می گیرد. در صورتیکه این بیماران در ماههای اخیر وزنی حدود دو تا چهار کیلوگرم را کم کرده اند باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و اطلاع دهند تا جراح این باند سیلیکونی را دوباره تنظیم کرده و دهانه ی معده را تنگ تر نمایند.

نکته در مورد باند سیلیکونی

هر اندازه که تنظیمات باند سیلیکونی کمتر باشد و بیمار کمتر برای انجام تنظیمات به جراح متخصص مراجعه نماید این امر موجب شده که به معده ی بیمار آسیب کمتری وارد شود و همچنین جراح فقط در مرحله ی نخست از بی حسی موضعی برای بیماران استفاده می کنند مراحل بعدی نیازی به استفاده از بی حسی برای تنظیم باند نیست.

مواد غذایی مصرفی بعد از حلقه معده

بهتر است بدانید که هشتاد درصد از وزن بیمارانی که جراحی حلقه معده دکتر را انجام داده اند به دلیل استفاده از حلقه و یا باند سیلیکونی است که جراح متخصص برای بیماران استفاده کرده است و بکار بردن از این جسم خارجی در بدن بیمار سبب شده که بیماران مواد غذایی کمتری را مصرف کرده و با خوردن مقدار کم مواد غذایی احساس سیری می نمایند و همچنین مانند گذشته خیلی احساس گرسنگی نمی کنند.

این گروه از بیماران نسبت به بیماران دیگر که جراحی های معده را انجام داده اند دارای چند برتری هستند که عبارتند از : 1) کاهش وزن در شرایط سخت 2) بهبود وضعیت جسمی بدون کمبود ویتامین و مواد مغزی 3) خوردن انواع مواد غذایی البته در حجم کم را دارا هستند. این گروه از بیماران علاوه بر سه وعده مواد غذایی می توانند روزانه از میان وعده های که پزشک تغذیه مناسب با شرایط بیماران است نیز استفاده نمایند.

این بیماران که برای کاهش وزن خود جراحی حلقه معده را انتخاب کرده اند باید حجم مواد غذایی خود را بسیار کاهش دهند و همچنین از خوردن مواد غذایی بخار پز و همچنین کم چربی که دارای کالری کم هستند نیز استفاده نمایند.

دو دلیل در جلوگیری از کاهش وزن

طبق نتایجی که جراحان متخصص تغذیه به دست آورده اند به این نتیجه رسیدند که دو دلیل باعث شده که این گروه از بیماران با کاهش وزن همراه نباشند که شامل :

 • یکی از مواردی که از کاهش وزن این بیماران جلوگیری می کند این است که افراد غذاهای پوره شده را بیش از حد نیاز که جراح متخصص به آنها اجازه داده است مصرف می کنند ( فقط اجازه ی شش قاشق غذا را در هر وعده دارند) به این دلیل که این مواد غذایی در کوتاهترین زمان در معده مایع شده و از حلقه معده عبور می کنند و این امر به مرور سبب شده فرد مجددا دچار اضافه وزن شود.
 • بیمارانی که به انواع خوراکی های که دارای چربی و قند غیرطبیعی هستند علاقمند هستند و بیش از حد آنها را مصرف می کنند مانند : 1) انواع بستنی ها 2) شکلات 3) نوشیدنی های شیرین 4) استفاده از دسرهای شیرین و سایر مواد غذایی که باعث اضافه وزن آنها می شود استفاده می کنند این امر سبب شده که این مواد غذایی از حلقه عبور نکرده و فرد به تدریج دچار اضافه وزن شود و وزن قابل توجهی را کم نکنند.

این دو دلیل باعث شده بیمارانی که از جراحی حلقه معده استفاده کرده اند کاهش وزن چندانی نداشته باشند و به مرور چاق شوند به همین دلیل است که جراحان متخصص به این بیماران توصیه می کنند که از یک برنامه ی غذایی مناسب و کم فیبر استفاده نمایند که متخصص تغذیه برای آنها برنامه ریزی کرده است.

مراقبت های غذایی طبق تشخیص پزشک بعد از عمل معده

بیمارانی که از جراحی حلقه گذاری معده برای کاهش وزن و همچنین کاهش حجم معده استفاده کرده اند بعد از جراحی باید مراقبت های لازم در مورد مصرف مواد غذایی داشته باشند زیر معده ی این افراد بسیار حساس تر از گذشته است.

تغذیه این گروه از بیماران بعد از جراحی حلقه معده زمانیکه در بیمارستان به منظور مراقبت های بیشتر بستری هستند به این ترتیب است که در عصر و همچنین روز بعد از جراحی فقط اجازه ی مصرف مایعات را دارند که شامل : ( آب ، شیر، چای ، قهوه، سوپ رقیق  ) است این رژیم غذایی مناسب دو روز نخست بعد از جراحی بیماران است. بیماران از روز سوم تا روز پنجم می توانند از مراقبت های غذایی مانند :

1) سوپ میکس شده 2) کمپوت های که حاوی مقادیرکمی قند هستند 3) ماست تازه 4) غذاهای پوره شده ، که پزشک متخصص به بیماران توصیه کرده اند می توانند مصرف نمایند البته تمامی این مواد غذایی به مقادیر خیلی کم است چون معده ی بیماران در روزهای نخست آزرده بوده است.

روز ششم به بعد

از روز ششم به بعد این بیماران میتوانند با اجازه پزشک لقمه های کوچکی را میل نمایند آنهم به صورتی که کاملا لقمه را جویده و به آرامی ببلعند. مواد غذایی که این گروه از بیماران می توانند میل نمایند شامل :

این گروه از بیماران باید مواد غذایی را استفاده کنند که 1) خشک نبوده 2) فیبر زیادی نداشته باشد، را می توانند استفاده نمایند همچنین از روز ششم به بعد این گروه از بیماران به هیچ وجه نباید این مواد غذایی را مصرف نمایند که عبارتند از :

1) پیاز ، تره فرنگی 2) میوه های مانند سیب و انگور باید از خوردن پوست آنها نیز بپرهیزند 3) سالادهای که در آنها از برگ استفاده شده است

و همچنین کاهو که دارای ریشه های الیافی است 4) انواع گوشت های خشک مانند: الف ) مرغ، ب ) بوقلمون ، ج) گوشت نیمه پخته ، د) پنیرپخته شده که دارای حاوی مقادیر زیادی فیبر هستند خودداری نمایند زیرا کیسه ی که در بخش فوقانی معده قرار گرفته است نمی تواند این حجم از مواد غذایی را خود جای دهد.

مصرف مواد غذایی در بین این گروه از افراد متغیر بوده است به عنوان مثال بعضی از بیماران می توانند از فیله ی مرغ در این دوران استفاده کنند اما بعضی دیگراز بیماران استفاده از این مواد غذایی برای آنها سخت و دشوار بوده است به همین دلیل مراقبت های غذایی برای بیمارانی که باندینگ معده را انجام داده اند امری ضروری و الزامی است که توسط پزشک تغذیه تنظیم می گردد.

تست مواد غذایی

بیماران بعد از این مدت اولین اقدامی که می توانند انجام دهند این است که مواد غذایی را تست کنند تا ببینند چه مواد مصرفی را می توانند به راحتی میل نمایند علاوه بر نوع غذا این گروه از بیماران در 1) مقدار 2) حجم غذا نیز باید بسیار دقیق شده و منظم به منظور بهبود وضعیت جسمی انجام دهند.

یکی از مراقبت های که برای این بیماران الزامی است و میتوانند آن را انجام دهند استحمام و نظافت است. بیمارانی که جراحی حلقه گذاری معده را انجام داده اند می توانند از همان روز نخست حمام بروند و دوش بگیرند همچنین به مدت هشت شبانه روز از جوراب های الاستیک نیز استفاده نمایید. انجام فعالیت های ورزشی برای این گروه از بیماران نیز باید با تشخیص جراح متخصص صورت بگیرد.

موارد ذکر شده از مراقبت های غذایی است که باید بیماران طبق دستورالعملهای پزشکی آنها را رعایت نمایند تا از بروز عارضه و یا مشکل خاص در بیماران باندینگ معده جلوگیری گردد.

برگشت به فعالیت های روزمره

بیمارانی که برای درمان کاهش وزن و همچنین کاهش حجم ظرفیت معده از جراحی حلقه گذاری استفاده کرده اند به مدت یک ماه ( چهار هفته) تا چهل و دو روز ( شش هفته) قادر به انجام فعالیت های روزمره که سخت و دشوار است نیستند و باید به منظور بهبود وضعیت جسمی دوران نقاهت خود را به طور کامل پشت سربگذارنند.

بعد از جراحی یکی از امور مهمی که این گروه از بیماران باید آنها را انجام دهند انجام فعالیت های ورزشی سبک مانند پیاده روی است که بیماران باید بصورت منظم ورزش های روزانه ی خود را انجام دهند.( بیماران بعد از دو هفته از دوران نقاهت می توانند فعالیت های روزمره ی سبک و راحت را انجام دهند).

مراجعه به پزشک متخصص بعد از جراحی

بیماران بعد از انجام جراحی باندینگ معده باید مرتبا برای مراقبت های بیشتر به جراح متخصص مراجعه نمایند. این گروه از بیماران باید در هفته های ابتدایی به طور مرتب به جراح متخصص مراجعه نمایند به این علت که حلقه یا باند سیلیکونی باید توسط جراح متخصص بادگردد و تنظیمات لازم انجام بگیرد.

همانطور که توضیح دادیم این حلقه در بخش فوقانی معده قرار دارد و به یک لوله که جراحان در زیر پوست بدن بیمار قرار داده اند متصل می گردد.

بخش شکاف خورده شده با کمک مایعی تزریقی وارد بخش فوقانی که حلقه قرار گرفته شده است انتقال می یابد و از این طریق جراح این کیسه را متورم میسازد.

این بیماران بعد از بیست و هشت روز(یکماه) یا چهل و دو روز ( شش هفته) باید به جراح مراجعه نمایند تا جراح مایع را از طریق لوله ی که در زیر پوست بدن بیمار قرار دارد ترزیق را انجام دهد تا از این طریق باند سیلیکونی متورم شده و ورود مواد غذایی به معده با حجم معینی صورت بگیرد.

این جراحی یک عمل معده قابل تنظیم است

این جراحی یک عمل معده قابل تنظیم است که هر چه جراح باند و یا حلقه را بیشتر تنگ کند بیمار غذایی کمتری را می تواند مصرف کند و با خوردن مقدار کمی مواد غذایی احساس سیری می نمایند و به تدریج با کاهش وزن همراه می شوند. بیماران باید در ماههای نخست بصورت منظم به جراح متخصص مراجعه کنند

زیرا در هر زمان پزشک سطح مایع تزریقی را به داخل معده تغییر می دهد. بعد از مراجعات ماهیانه این بیماران باید به صورت مرتب سالی یکبار به جراح متخصص نیز مراجعه نمایند تا از این طریق جراح وزن بیمار را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد و با انجام رادیولوژی و همچنین آزمایش خون به منظور قرار گیری حلقه در معده و میزان سطح ویتامین و مواد مغزی که نیاز اصلی بدن فرد است اطلاعات جامع و کاملی را بدست آورند.

ماندگاری جراحی حلقه معده

این شیوه ی جراحی که جراحان متخصص برای درمان اضافه وزن و یا چاقی مفرط در بیماران تعبیه و طراحی کرده اند به صورت دائمی و برای مدت طولانی در معده بیماران قرار می گیرد اما بنا به دلایلی و یا مشکلاتی که برای بیماران ایجاد می شود جراح متخصص تشخیص به خارج کردن این جسم خارجی از بدن بیمار می نماید به همین دلیل است که این عمل معده به عنوان یک جراحی برگشت پذیر به حساب می آید.

لازم به ذکر است که خارج کردن باند سیلیکونی و یا حلقه که توسط جراح متخصص صورت می گیرد از بیهوشی عمومی استفاده می کنند و همچنین از جراحی لاپاراسکوپی برای بیرون آورن حلقه معده اقدام می نمایند.

بیمارانی که حلقه را از معده خارج کردند اگر از یک برنامه ی غذایی مناسب و کم کالری پیروی نکنند در کوتاهترین زمان به اضافه وزن مبتلا می شوند

البته ممکن است نسبت به گذشته بیشتر دچار اضافه وزن شوند. درمجموع حلقه یا باند سیلیکونی معده تا زمانی که بیمار دچار مشکل و یا عارضه ی نشود می توانند تا پایان عمر از آن استفاده کنند البته درکنار جراحی باید رژیم غذایی و فعالیت های ورزشی مناسب را نیز رعایت نماید.

کاهش وزن بیماران باندینگ معده

میزان کاهش وزن در جراحی حلقه گذاری معده مانند سایر شیوه های جراحی کاهش وزن به عوامل متعددی بستگی دارد نظیر: 1) اولین مورد می توان به BMI بدن فرد قبل از عمل جراحی حلقه معده اشاره کرد.2) پیروی و همچنین پایبند بودن به رژیم غذایی که جراح متخصص تغذیه برای این گروه از بیماران تنظیم کرده اند.

3) شیوه ی عادات زندگی جدید، عواملی هستند که همگی در کنار هم به کاهش وزن بیماران کمک بسزایی می کند. طبق نتایجی که جراحان متخصص بدست آورده اند به این نتیجه رسیده اند که این گروه از بیماران در کنار جراحی و رعایت نکات غذایی توانسته اند تقریبا حدود شصت درصد از اضافه وزن و چربی های انباشته شده در بخش های مختلف بدن را از دست بدهند.

کم شدن وزن در این بیماران به مدت 6 ماه بعد از جراحی روند صعودی داشته است و بعد از این مدت درصورتیکه بیمار 1) رژیم غذایی 2) فعالیت های ورزشی را به طور منظم انجام دهند کاهش وزن آنها به مراتب کاهش می یابد و بعد از مدتی بیمار با کاهش وزن چشمگیری همراه می شود.

درمجموع اگر بیماران به نکات کلیدی و اساسی که جراح متخصص برای آنها توصیه کرده است پایبند نباشند بعد از مدتی با افزایش وزن و یا چاقی مفرط مبتلا می شوند.

عوامل تاثیرگذار در هزینه ی جراحی حلقه معده

جراحی حلقه معده همانند سایر جراحی های دیگر که برای کاهش وزن بیماران صورت می گیرد به عوامل متعددی بستگی دارد که عبارتند از :

 • نوع بیمارستان

همانطور که توضیح دادیم این عمل به عنوان یک جراحی به حساب می آید که جراح متخصص از بیهوشی عمومی برای بیماران استفاده می کند و جزء جراحی های سرپایی که در کلینیک انجام می شود نیز محسوب نمی شود. انجام جراحی در بیمارستان دولتی و یا خصوصی و همچنین مدت زمان بستری بیمار در بیمارستان یکی از عواملی است که در هزینه ی جراحی حلقه معده تاثیرگذار است.

 • هزینه ی دستمزد جراح متخصص

جراحی باندینگ معده باید توسط یک جراح متخصص با تجربه و متبحر انجام شود که در این زمینه مهارت های لازم را بدست آورده است همچنین جراحانی که شهرت و آوازه ی بیشتری دارند و زبردست تر هستند دارای رنج قیمتی بالای برای انجام عمل معده هستند که برروی قیمت نهایی جراحی باندینگ معده تاثیر می گذارد.

 • شیوه ی و مواد کاربردی حین عمل

شیوه های متعددی برای انجام حلقه معده وجود دارد که بر هزینه ی تمام شده ی جراحی تاثیرمی گذارد مثلا جراحان برای انجام جراحی از روش لاپاراسکوپی استفاده می کنند.

علاوه بر شیوه ی جراحی عواملی دیگری نظیر 1) استفاده از جسم خارجی 2) مواد تزریقی 3) نوع ماده ی بیهوشی 4) استفاده از ابزارهای مختلف پزشکی از عوامل دیگری هستند که بر قیمت نهایی جراحی حلقه معده تاثیرگذار است.

 • دستمزد پزشک متخصص بیهوشی

پزشک متخصص بیهوشی دارای دستمزد جداگانه ای است که برروی قیمت نهایی جراحی معده تاثیر می گذارد. تمامی موارد ذکر شده از هزینه های تاثیرگذار برجراحی باندینگ معده است که علاوه بر این موارد هزینه های دیگری نیز وجود دارد که در دراز مدت برروی این بیماران متحمل می شود مانند :

1) مراجعات مکرر به جراح متخصص 2) استفاده از مکمل های غذایی 3) رفتن به باشگاه ورزشی 4) استفاده از لباس های جدید ، عواملی هستند که برروی هزینه ی جراحی معده در طولانی مدت تاثیرگذار است.

نتیجه گیری

امروزه جراحان متخصص تغذیه برای کاهش وزن بیماران و همچنین کاهش حجم معده از جراحی حلقه گذاری معده برای درمان بیماران استفاده می کنند.

بیمارانی که از این شیوه ی جراحی برای درمان خود استفاده کرده اند باید در کنار جراحی از یک رژیم غذایی مناسب و همچنین فعالیت های ورزشی سبک با شرایط وضعیت جسمی خود استفاده نمایند تا به مرور زمان به وزن ایده آل و مناسب خود برسند.

 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید