جعفری برای لاغری

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که جعفری برای لاغری مفید است یا خیر؟ تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

در این مطلب می خواهیم موضوع اهمیت مصرف جعفری برای لاغری را از جوانب مختلفی مورد بررسی قرار دهیم. سبزی جعفری یکی از مواد غذایی پرطرفدار و پرکاربرد می باشد که اغلب به صورت خرد شده مورد استفاده قرار می گیرد.

جعفری برای لاغری
جعفری برای لاغری

همچنین از جعفری به صورت خام یا پخته نیز استفاده می کنند. البته بیشتر افراد این سبزی را خشک کرده و به عنوان ادویه برای انواع غذاها مانند خورشت، سوپ و سالادهای گوناگون مورد مصرف قرار می دهند. سبزی جعفری مملو از مواد تغذیه ای ارزشمند بوده و در عین حال بسیار کم کالری است.

این سبزی دارای حجم زیادی از فیبر می باشد که به عنوان یکی از مناسب ترین غذاها در رژیم های غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در بیشتر تحقیقات به این نتیجه دست یافته اند که تأثیرات مصرف جعفری برای لاغری نسبتاً قابل توجه بوده است.

علی الخصوص زمانی که این سبزی با مواد دیگری مانند لیمو یا آب ترکیب می شود. برخی از تحقیقات حاکی از آن است که مصرف جعفری برای از بین بردن چربی های اطراف شکم بسیار تأثیر گذار است.

از شما خوانندگان گرامی درخواست می نماییم که تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید. بدون شک به پرسش های مختلف شما در رابطه با تأثیرات جعفری برای لاغری پاسخ می دهیم.

پیشنهاد می کنیم از پست کی با قرص زیره و لیمو لاغر شده دیدن کنید.

فواید جعفری برای لاغری چگونه است؟

سبزی پرخاصیت و محبوب جعفری تأثیرات فراوانی برای تناسب اندام و سوزاندن چربی های اضافی بدن ایجاد می کند این گیاه به علت برخورداری از خواص بسیار زیاد آن برای سلامتی و به دلیل این که سرشار از موادی مانند کارتنوئید، کلروفیل ویتامین c, k, b فولیک اسید و آهن می باشد، اثرات زیادی به منظور خارج کردن مواد سمی از اندام ها و دستگاه های مختلف بدن ایفا می نماید.

ماده کارتنوئید در این سبزی مانند زیازانتین و لئوتین عمل نموده و باعث کاهش ریسک ابتلا به توده های سرطانی می شود و همچنین به منظور افزایش سلامت چشم ها بسیار مفید است.

ماده کلروفیل باعث ایجاد رنگ سبز در گیاهان می ‌شود. برخی از دانشمندان بر این باور هستند که این ماده از تکثیر باکتری ها پیشگیری نموده و فعالیت سموم را در بدن خنثی می نماید.

موضوعاتی را که ذکر نمودیم هم برای کاهش وزن و هم برای سلامتی بدن بسیار مهم می باشند. در ادامه به صورت جزئی تر در مورد خاصیت های سبزی جعفری برای لاغری مطالبی را بیان می کنیم.

خواص استفاده از جعفری برای لاغری شامل چه مواردی می شود؟

همان طور که ذکر شد، سبزی جعفری به عنوان یکی از مواد غذایی بسیار مفید جهت کاهش وزن شناخته می شود.

چنانچه بخواهیم در مورد خاصیت های مصرف جعفری برای لاغری نکاتی را بیان کنیم، می بایست به موارد زیر اشاره نماییم.

وجود آنزیم های بسیار قوی در سبزی جعفری برای لاغری:

آنزیم های مختلفی در سبزی جعفری وجود دارند. این مواد به دلیل تأثیرات چشمگیری که در تسریع و بهبود روند هضم غذا ایجاد می کنند، نقش عمده ای از تأثیرات جعفری را بر عهده دارند.

در واقع مهمترین تأثیر این آنزیم ها در تجزیه مواد غذایی و رها کردن مواد خوراکی از قبیل چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین هایی می باشد که به صورت روزانه مصرف می نمایید.

پس از اینکه مواد غذایی تحت حرارت بالا پخته می شوند، حجم زیادی از این آنزیم ها از بین می رود. در این حالت پس از مصرف این خوراکی ها به دلیل فقدان وجود آنزیم های مورد نیاز، بدن وادار به ترشح آنزیم می شود.

در این شرایط اغلب افراد پیامدهای جانبی آزاردهنده ای را مانند نفخ شکم تجربه می نمایند.

استفاده از جعفری به منظور لاغری این امکان را برای افراد فراهم می نماید تا به اندازه لازم و ضروری آنزیم های مورد نیاز را در اختیار بدن قرار داده که این اقدام تأثیر فراوانی در کاهش نفخ شکم ایجاد می کند.

خاصیت ادرار آور بودن جعفری و نقش آن در لاغری:

یکی دیگر از خاصیت های سبزی جعفری ادرار آور بودن آن می باشد. این عملکرد جعفری برای لاغری بسیار مؤثر می باشد. در واقع این موضوع نشان دهنده قدرت زیاد این سبزی جهت کنترل و افزایش خروج مایعات از بدن است.

خاصیت ادرار آور بودن جعفری و نقش آن در لاغری:
خاصیت ادرار آور بودن جعفری و نقش آن در لاغری:

زمانی که راجع به بحث کاهش وزن و تناسب اندام و تأثیرات جعفری در این مورد صحبت می نماییم، بنابراین این عملکرد بیشترین تأثیر را ایجاد می کند.

وجود کالری بسیار پایین در سبزی جعفری و نقش آن در کاهش وزن:

همان طور که مطلع می باشید، اغلب سبزی ها دارای کالری بسیار کمی هستند. سبزی جعفری نیز یکی از این مواد غذایی با کالری پایین است.

به طوری که مصرف یک فنجان متوسط جعفری که معادل یک وعده در نظر گرفته می شود، حدود ۲۲ کالری را وارد بدن می کند. میزان چربی موجود در این سبزی بسیار ناچیز و کمتر از یک گرم می باشد.  تقریباً ۳۴ میلی گرم سدیم در این سبزی وجود دارد.

وجود کالری بسیار پایین در سبزی جعفری و نقش آن در کاهش وزن:
وجود کالری بسیار پایین در سبزی جعفری و نقش آن در کاهش وزن:

در نتیجه این ماده مغذی یکی از چاشنی های بسیار کم کالری، کم سدیم و کم چربی محسوب می شود.

با اینکه مصرف یک وعده جعفری ممکن است نسبت حجم زیادی داشته باشد، ولی بیشتر کسانی که علاقه مند به سبک زندگی مدیترانه ای بوده و آن را دنبال می نمایند، در وعده های غذایی خود از میزان زیادی جعفری استفاده می کنند.

به دلیل اینکه ۵۰۰ گرم از وزن کل بدن حدوداً برابر با ۳۵۰۰ کالری است، بنابراین مصرف جعفری به عنوان طعم دهنده جایگزین یک قاشق اضافی روغن زیتون که دارای حدود ۱۲۰ کالری می باشد، در بلند مدت و به صورت استفاده مداوم باعث لاغری و تناسب اندام می شود.

تأثیر وجود فیبر بسیار زیاد در سبزی جعفری برای لاغری:

یکی از اصلی ترین و مهمترین تأثیرات مصرف انواع مختلف سبزی ها برای بدن، برخورداری از حجم بسیار زیادی فیبر در آن ها می باشد. سبزی جعفری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در ترکیبات آن حجم زیادی از فیبر وجود دارد. به طوریکه در یک فنجان جعفری خرد شده حدود ۲ گرم فیبر می باشد.

ممکن است برای بعضی از افراد این پرسش به وجود آید که این میزان فیبر بسیار اندک است و نمی تواند تأثیر چندانی برای بدن داشته باشد.

ولی باید بگوییم که مصرف یک فنجان سبزی جعفری فقط یک درصد از برنامه غذایی دو هزار کالری را به خود اختصاص می دهد و قطعاً این میزان به هیچ عنوان اندک و ناچیز محسوب نمی شود.

مصرف یک فنجان جعفری حداقل ۵ و حداکثر ۸ درصد حجم فیبر مورد نیاز بدن را به صورت روزانه فراهم نموده و موجب ایجاد حس سیری و کم شدن احتمال پرخوری در افراد علی الخصوص افراد مبتلا به چاقی استرسی می شود.

استفاده از جعفری در طول روز باعث افزایش مقدار مصرف سایر سبزیجات در رژیم غذایی می شود. در واقع بدن در طی روز نیاز به استفاده حدود ۲ الی ۳ وعده سبزی های مختلف دارد. 

آیا می دانید روش های مصرف جعفری برای لاغری چگونه است؟

در این قسمت می خواهیم روش های علمی و مؤثر مصرف جعفری برای لاغری را بیان کنیم.

آیا می دانید روش های مصرف جعفری برای لاغری چگونه است؟
آیا می دانید روش های مصرف جعفری برای لاغری چگونه است؟
  • نوشیدن ترکیبی از آب لیمو ترش و جعفری برای لاغری

استفاده از ترکیب لیمو ترش و سبزی جعفری یک نوشیدنی بسیار مؤثر جهت از بین بردن سموم موجود در کبد و در عین حال افزایش سلامت بدن می باشد. به طوریکه افرادی که دارای اضافه وزن هستند به آسانی می توانند با نوشیدن معجون جعفری و لیمو ترش در یک بازه زمانی کوتاه مدت و در حدود یک هفته، حداقل سه کیلوگرم از وزن اضافه خود را کاهش دهند.

همین طور مصرف روزانه این معجون به عنوان یک داروی بسیار قوی جهت خارج کردن سموم موجود در روده و کبد عمل می کند.

توصیه می کنیم از صفحه نوشیدنی چربی سوز قوی خانگی دیدن کنید.

نوشیدنی متشکل از لیمو ترش و جعفری برای لاغری چگونه تهیه می ‌شود؟

به منظور آماده سازی معجون لاغر کننده متشکل از لیمو ترش و جعفری می بایست حدود دو پیمانه جعفری خرد شده، ۱ عدد لیمو ترش در اندازه متوسط و ۱ لیوان آب تهیه نمایید.

در ابتدا باید جعفری ها را در اندازه بسیار ریز خرد نمایید. سپس آب لیمو ترش تازه را بگیرید. یک لیوان آب را به همراه جعفری های خرد شده و آبلیمو درون میکسر ریخته و اجازه دهید به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند و به شکل یک اسموتی یک دست تبدیل شوند.

پس از اینکه این نوشیدنی را آماده کردید، باید آن را در مکان خنک و یا یخچال نگهداری کنید.

لطفا از پست نوشیدنی چربی سوز قوی شکم و پهلو دیدن کنید.

طریقه مصرف نوشیدنی لیموترش و جعفری برای لاغری به صورت زیر می باشد:

ابتدا باید در یک بازه زمانی ۵ روزه به صورت ناشتا یک لیوان از آن را بنوشید. پس از گذشت پنج روز، باید حدود ۷ تا ۱۰ روز مصرف معجون را قطع نموده و به بدن استراحت دهید. پس از پایان بازه ی ده روزه، دوباره دوره دوم استفاده از معجون لیمو ترش و جعفری برای لاغری را آغاز نمایید.

در اینجا لازم است این نکته بسیار مهم را یادآوری کنیم که افراد باید تعداد روزهای هر دوره را به دقت تحت نظر قرار دهند و به هیچ وجه اجازه ندارند بازه زمانی ده روزه را که به منظور استراحت تعیین شده است، حذف کنند.

طریقه مصرف نوشیدنی لیموترش و جعفری برای لاغری به صورت زیر می باشد:
طریقه مصرف نوشیدنی لیموترش و جعفری برای لاغری به صورت زیر می باشد:

چراکه ممکن است علاوه بر این که تأثیرات آن از بین می رود، به سلامتی بدن و مخصوصاً معده و روده آسیب برساند. همان طور که بیان شد مصرف این معجون موجب کاهش سه کیلوگرم وزن در پنج تا هفت روز می شود.

همراه با سوزاندن چربی های انباشته شدن در قسمت های مختلف بدن، مخصوصاً اطراف شکم و پهلوها و دستیابی به تناسب اندام، مواد معدنی و ویتامین های ضروری بدن نیز تأمین می شوند.

مطابق جدیدترین تحقیقات صورت گرفته، چنانچه افراد به صورت روزانه یک لیوان از معجون لیمو ترش و جعفری را به صورت ناشتا مصرف کنند، باعث تسریع در روند متابولیسم و افزایش ۴۰ درصدی آن در طول روز می شوند.

  • نوشیدن چای جعفری برای لاغری

یکی از روش های بسیار مناسب جهت مصرف جعفری برای لاغری تهیه جوشانده جعفری یا چای این گیاه می باشد. البته شاید به کار بردن اصطلاح معجون جادویی در مورد هر نوع ماده غذایی نادرست باشد. چراکه نمی توانیم مصرف آن را برای از بین بردن چربی های قسمت مشخصی از بدن توصیه نماییم.

اما می توان گفت، مصرف جوشانده جعفری به افرادی که دارای اضافه وزن می باشند، کمک فراوانی در جهت کمتر شدن حجم چربی های انباشته شده در بدن می نماید. اگر این چای گیاهی به صورت مداوم مصرف شود می تواند بیش از ۳ کیلوگرم از چربی های بدن را بسوزاند.

مصرف جوشانده جعفری به عنوان ۱ ماده ی ادرار آور مناسب عمل می ‌کند که موجب دفع مایعات اضافی بدن از طریق ادرار می شود. مسلماً هر چقدر آب بیشتری از بدن دفع شود، وزن بدن نیز بیشتر کاهش می یابد.

پیشنهاد می کنیم از پست لاغری با قهوه و لیمو دیدن کنید.

جوشانده یا چای جعفری برای لاغری چگونه تهیه می شود؟

چای جعفری برای لاغری را می توانید به دو روش تهیه کنید. در روش اول به منظور تهیه این جوشانده می بایست ۵ قاشق غذاخوری سبزی جعفری تازه و خرد شده را با ۸ لیوان آب مخلوط نموده و اجازه دهید با حرارت ملایم و به مدت حدود ۲۰ دقیقه بجوشد. پس از سرد شدن آن را فشار داده و مصرف نمایید.

جوشانده یا چای جعفری برای لاغری چگونه تهیه می شود؟
جوشانده یا چای جعفری برای لاغری چگونه تهیه می شود؟

روش دیگر برای درست کردن جوشانده جعفری با استفاده از جعفری خشک شده می باشد. به این صورت که باید ۲ قاشق غذاخوری از سبزی جعفری خشک شده را درون دو لیوان آب جوش ریخته و درب آن را بگذارید. پس از حدود ۱۵ دقیقه معجون را از صافی رد نموده و میل کنید.

جمع بندی

در این مطلب به موضوع تأثیر جعفری برای لاغری پرداختیم. همچنین دو نوع نوشیدنی مفید با استفاده از این گیاه را به شما معرفی کردیم. در پایان باید به چند نکته ی مهم اشاره کنیم.

اولین نکته این است که، بهترین زمان مصرف چای و اسموتی جعفری به صورت ناشتا و یا قبل از صرف وعده های غذایی می باشد.

نکته دیگر اینکه، بهتر است قبل از مصرف هر نوع نوشیدنی گیاهی با پزشک خود مشورت نمایید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ب
ب
8 ماه قبل

سلام مصرف این اسموتی جعفری محدودیت سنی داره؟ مثلا ۹ ساله میشه اونو مصرف کنه

با یک کلیک مشاوره بگیرید