جراحی متابولیک چاقی

جراحی متابولیک چاقی
فهرست مطالب

هدف از این مقاله، بررسی موضوع « جراحی متابولیک چاقی » می باشد. همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

چاقی، نوعی بیماری است که سبب بروز مشکلات زیادی در بدن می شود. یکی از شیوه های درمان این مشکل، جراحی متابولیک چاقی است که به وسیله آن می توان با چاقی مقابله کرد و همچنین بسیاری از بیماری هایی که منشا آنها چاقی است را پیش از رسیدن به مراحل حاد و خطرناک، تحت کنترل درآورد.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال دیدن کنید.

جراحی متابولیک چاقی چیست؟

جراحی متابولیک چاقی یا جراحی چاقی، مختص افرادی است که دارای اضافه وزن هستند و با تغییر رژیم غذایی و برنامه تمرینی، نتوانسته‌اند وزن خود را کنترل کنند. در نتیجه، چاقی سبب بروز مشکلات سلامتی مثل فشار خون بالا، دیابت و بیماری‌های اسکلتی-عضلانی در آنها شده است.

این روش جراحی، به منظور کاهش وزن به صورت دائمی، کاهش میزان بیماری‌های مرتبط با چاقی و بهبود عملکرد بدن انجام می شود. هدف این روش جراحی، تغییر در ساختار گوارش است، به گونه‌ای که نفخ داخلی کمتر و نوع غذاهایی که مصرف می‌شود، تغییر پیدا کند. توصیه می‌شود که افرادی که نیاز به این نوع جراحی دارند، مشاوره گرفته و بررسی شوند که آیا این روش، راه حل مناسبی برای آنان است یا خیر.

یکی از انواع جراحی متابولیک چاقی، اسلیو معده است. در این روش جراحی، بخش بزرگی از معده برداشته و به قسمتی از روده کوچک وصل می‌شود. هدف از این روش، کاهش حجم معده است که باعث می‌شود تنها مقدار کمی از غذا مصرف شود، همچنین ورود غذا به ‌روده کوچک به تأخیر افتد که باعث می‌شود مصرف کالری کمتر شود.

پیشنهاد می کنیم از صفحه دکتر اسلیو معده دیدن کنید.

جراحی متابولیک چاقی چیست؟
جراحی متابولیک چاقی چیست؟

برای افرادی که نمی‌توانند وزن خود را کنترل کنند و به مشکلات سلامتی ناشی از چاقی مبتلا هستند، جراحی متابولیک چاقی یک راه حل موثر است که سبب بهتر شدن کیفیت زندگی و عملکرد جسمانی و روانی این افراد می شود.

جراحی متابولیک چاقی برای چه افرادی مناسب است؟

جراحی متابولیک چاقی برای افرادی مناسب است که دچار چاقی بسیار شدیدی هستند و روش‌های درمانی دیگر در کنترل و کاهش وزن ایشان موثر نبوده است؛ به علاوه مشکلات سلامتی و اختلالات متابولیکی دیگر نیز دارند.

همچنین می‌تواند شامل افرادی با بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و استفاده بیش از حد از مواد شیرین کننده و غیره باشد. این روش، برای کاهش اثرات منفی این بیماری‌ها بر تندرستی طولانی مدت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراحی متابولیک چاقی برای چه افرادی مناسب است؟
جراحی متابولیک چاقی برای چه افرادی مناسب است؟

اما تصمیم برای انجام جراحی متابولیک چاقی، به خود شما و پزشکی که در حال مراقبت از شماست، وابسته است. پزشک شما، بر اساس وضعیت سلامتی شما و بررسی‌های معمولی خود، می‌تواند تشخیص دهد که آیا شما باید از جراحی متابولیک چاقی استفاده کنید یا خیر.

از جمله مواردی که هنگام ارزیابی شما باید لحاظ شود، عبارتند از:

 1. شاخص توده بدنی یا BMI، 40 یا بیشتر
 2. عدم موفقیت در کاهش وزن با استفاده از رژیم غذایی و تمرینات ورزشی به مدت شش ماه یا بیشتر
 3. داشتن مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی
 4. عدم داشتن بیماری هایی که مانع از عمل جراحی شوند.

در انتخاب فرد برای جراحی متابولیک چاقی، باید به صورت دقیق، نظر پزشک معالج و اعتماد به خدمات جراحی انتخاب شده، لحاظ شوند. همچنین، بعد از عمل جراحی، پیگیری منظم و نظارت پزشک بر روند بهبودی احتیاج است.

جراحی متابولیک چاقی چند نوع دارد؟

جراحی متابولیک برای کنترل چاقی، به ‌عنوان یک درمان پایدار و مؤثر شناخته شده که در سال‌های اخیر، بیشترین رشد خود را در میان روش‌های درمانی کاهش وزن، پیدا کرده است.

در جراحی متابولیک، نظام گوارشی برای کاهش وزن و کنترل شرایط پزشکی مرتبط با چاقی، از جمله دیابت، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و غیره، تغییر می‌کند. در مجموع، بیش از ۲۰ نوع جراحی متابولیک مشخص شده است.

اما از آنجایی که هر نوع جراحی متابولیک شامل ریسک ‌هایی مانند عفونت، خونریزی، التهاب، مشکلات گوارشی و مشکلات بازگشت وزن است، فقط چندین نوع از جراحی‌های متابولیک پر استفاده هستند که عبارتند از:
 1. جراحی بای پس معده: (Gastric Bypass) این روش جراحی شامل ایجاد یک کیسه معده جدید کوچک در بالای معده و ایجاد یک مسیر برای فرو رفتن بخشی از غذا به این کیسه کوچک است. این روش؛ علاوه بر کاهش وزن، می‌تواند روی ضریب شفافیت انسولین نیز تأثیرگذار باشد. این روش، مصرف کالری‌ها را نیز کاهش داده و می‌تواند در کاهش بیماری های قلبی عروقی، فشار استخوانی و دیابت، اثر داشته باشد.
 2. جراحی اسلیو معده :(Sleeve Gastrectomy) در این روش، بخشی از معده بریده شده و کیسه‌ای کوچکتر از معده باقی می‌ماند. نواحی جدید ساخته شده، نه تنها مانعی برای مصرف غذا ایجاد می‌کنند، بلکه نقشی نیز در کنترل ترشح هورمون‌های تنظیمی از جمله گرلین و غیره دارند.
 3. باندینگ معده :(Gastric Banding) در این روش، باندی از پلیمر دور ناحیه بالای معده گرفته می‌شود و فشار روی این ناحیه ایجاد می‌شود تا حجم غذا در معده کاهش یابد.

این سه روش جراحی، از پر استفاده‌ترین روش‌های جراحی متابولیک به شمار می‌آیند. اما قبل از انتخاب روش مناسب، از تجربیات متخصصین معتبر و یا افرادی که اقدام به انجام هر یک از این جراحی ها کرده اند، بهره مند شوید.

مزایای جراحی متابولیک چاقی چیست؟

برخی از مزایای اصلی جراحی متابولیک عبارتند از:

 1. کاهش وزن بدن: یکی از مزایای مهم جراحی متابولیک، کاهش وزن بدن است. برای افرادی که به دلیل چاقی مشکلات سلامتی دارند، این روش می‌تواند باعث بهبود وضعیت سلامتی شده و خطر ابتلای به بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی، و بسیاری از سایر بیماری‌های مربوط به چاقی را کاهش دهد.
 2. افزایش کیفیت زندگی: جراحی متابولیک می‌تواند کیفیت زندگی افراد را بهبود بخشد، زیرا مشکلات سلامتی و محدودیت‌ های فیزیکی مرتبط با چاقی که روز به روز برای آنها دشوارتر می‌شود را کاهش می‌دهد.
 3. بهبود کمبود ویتامین: بسیاری از افراد چاق برای کاهش وزن، مجبور به مصرف محدود کالری می باشند که باعث کاهش کمبود ویتامین می‌شود. جراحی متابولیک برای افرادی که در معرض کمبود ویتامین ها هستند، بهترین گزینه است تا از مصرف روزانه ویتامین ها برای تامین نیاز بدن، بی نیاز باشند.
 4. افزایش اعتماد به نفس: جراحی متابولیک می‌تواند به افراد چاق کمک کند تا به تحسین شخصی بیشتر خود پرداخته و مشکلات روزمره خود را با اعتماد به نفس بیشتری حل کنند.
مزایای جراحی متابولیک چاقی چیست؟
مزایای جراحی متابولیک چاقی چیست؟

در کل، جراحی متابولیک چاقی؛ یک روش مؤثر و ایمن برای کاهش وزن و بهبود سلامتی می‌باشد.

جراحی متابولیک چه عوارضی در پی دارد؟

جراحی متابولیک چاقی، در بعضی موارد ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. این عوارض به شکل زیر بیان می‌شوند:

 1. خونریزی داخلی: خونریزی پس از عمل جراحی برای بسیاری از بیماران متابولیک مشکلی ندارد. اما گاهی اوقات خونریزی داخلی ممکن است موجب بروز عوارض جدی می شود. مانند ضعف، سرگیجه، درد شدید شکم، و در موارد حادتر سبب مرگ شود.
 2. عفونت: هر جراحی، با خطر عفونت همراه است. در صورتی که عفونت در محل عمل جراحی ایجاد شود. ممکن است نیاز به درمان با آنتی ‌بیوتیک یا حتی جراحی دوباره باشد.
 3. اختلالات گوارشی: استفاده از رژیم غذایی محدود، تغییرات در دستگاه گوارشی ایجاد می‌کند. مانند اسهال، یبوست، تهوع و استفراغ.
 4. سندرم دلقکی: بعد از جراحی، تغییر مسیر غذا به دستگاه گوارشی ایجاد می‌شود. که می‌تواند سبب مشکلاتی مانند سندرم دلقکی، درد شدید، سوء جذب غذا گشته و گاهی اوقات باعث ایجاد اختلالات تغذیه‌ای گردد.
 5. نقص مکانیسم ایمنی: جراحی متابولیک در بعضی موارد ممکن است به نقص مکانیسم ایمنی بدن منجر شود. به عبارت دیگر، بدن ممکن است توانایی دفاعی خود را در برابر عفونت ها و بیماری ها از دست دهد.

طبق بیانات فوق، افرادی که قصد جراحی متابولیک دارند، بایستی با متخصصین پزشکی صحبت کنند. با دقت، برای درک وضعیت خود، اطلاعات کاملی از عوارض احتمالی این روش درمانی پیچیده کسب نمایند.

توصیه های دارویی پیش از عمل جراحی متابولیک

برای داشتن عمل جراحی موفق و پایدار، رعایت توصیه های دارویی خاصی بسیار پر اهمیت است.

توصیه های دارویی پیش از عمل جراحی متابولیک
توصیه های دارویی پیش از عمل جراحی متابولیک

از توصیه های دارویی قبل از جراحی متابولیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مصرف داروهای قلبی: بیمارانی که دارای بیماریهای قلبی یا فشار خون بالا هستند. باید با پزشک خود در مورد مصرف داروهای مشخصی که قبل و بعد از عمل باید مصرف شوند، مشورت کنند.
 2. قطع داروها: در صورتی که پزشک قبل از عمل داروهای خاصی را به بیمار تجویز کند، بیمار باید به توصیه پزشک خود، برای قطع کردن داروها در مدت قبل از جراحی، عمل کند.
 3. مصرف قرص های آرام بخش‌: مصرف قرص های آرام بخش‌ بعد از عمل جراحی برای مدتی ضروری است. بیمار باید با پزشک خود در مورد نوع قرص و زمانی که باید قبل از عمل یا بعد از عمل مصرف شود، مشورت کند.

استفاده از داروهای درست و به موقع، به ارتقای کیفیت خدمات پزشکی و بهبود سلامت بیمار کمک می‌کند. پیش از عمل جراحی متابولیک، بیمار باید با پزشک خود مشورت نماید. همچنین از توصیه های دارویی خاصی که قبل و بعد از عمل باید رعایت شوند، مطلع شود.

دوره نقاهت بعد از جراحی متابولیک

دوره نقاهت پس از جراحی متابولیک معمولاً شامل چند مرحله است. در ابتدا، بیمار ممکن است برای چندین ساعت پس از جراحیٍ، در اتاق عمل باقی بماند تا برای بررسی وضعیت کلی خود، تحت نظر پزشک قرار بگیرد.

سپس، بیمار به یکی از واحدهای مراقبت ویژه (ICU) یا واحد مراقبت پس از عمل (PACU) منتقل می شود. در این مرحله، پرسنل پزشکی و پرستاری برای پایین آوردن درد و به کنترل درآوردن فشار خون و مراقبتهای احتمال عفونت، شوک، یا عوارض ناشی از جراحی، بیمار را تحت نظر می گیرند.

پس از ترخیص از بخش مراقبتهای ویژه، بیمار ممکن است به بخشی دیگر از بیمارستان منتقل شود. به مرور زمان شروع به تغذیه مجدد و فعالیت های فیزیکی کند. تغذیه مجدد با کمک یک متخصص تغذیه، با توجه به نیازهای خاص بدن فرد پس از جراحی، طراحی می شود. ممکن است مصرف مکمل های غذایی برای بهبود وضعیت بدن بیمار تجویز شود.

دوره نقاهت بعد از جراحی متابولیک
دوره نقاهت بعد از جراحی متابولیک

با پیشرفت درمان جراحی، معمولاً بیماران در عرض چند روز پس از جراحی ترخیص می شوند. با اینحال، می توانند به بهتر شدن خود کمک کنند. انجام تمرینات فیزیکی، تعیین یک برنامه تغذیه مناسب، استفاده از مکملهای غذایی و مصرف داروهای تجویز شده، از این موارد می باشد.

هرچند که ممکن است یک فرایند طولانی و پیچیده باشد. ولی برای دوره نقاهت پس از جراحی متابولیک می توانند بسیار موثر باشند. به تعویق‌ انداختن عوارض ناشی از جراحی و بهبودی سریع را برای بیماران ممکن سازند.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید