جراحی بای پس معده در کرج

جراحی بای پس معده در کرج موضوعی است که در این گفتار به بررسی و توضیح آن می پردازیم، امروزه جراحی های لاغری به خصوص بای پس معده از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و بیشتر افرادی که خواهان لاغری در مقادیر زیاد و زمان کم هستند این روش ها را به جای رژیم، ورزش و… استفاده می کنند.

مقدمه

 

جراحی بای پس معده در کرج
جراحی بای پس معده در کرج

جراحی بای پس معده در کرج فرآیند به خصوصی دارد و نحوه انجام آن، مراقبت های قبل و بعد از عمل بای پس معده و نکات مهمی که در مورد این جراحی باید از آن ها اطلاع داشت جز ملزوماتی هستند که تمام بیماران متقاضی این عمل باید با آن ها آشنایی داشته باشند.

در این مقاله علاوه بر توضیح در مورد جراحی بای پس معده در کرج در مورد فرآیند انجام این جراحی، مزایای انجام آن و تمام افرادی که برای انجام این عمل کاندیدای مناسبی هستند صحبت خواهیم کرد. اگر متقاضی این روش برای کاهش وزن هستید با این مقاله همراه باشید.

نحوه آمادگی برای جراحی بای پس معده در کرج

در هفته‌های اخیر به عمل جراحی باید فعالیت بدنی را شروع کرده و از مصرف دخانیات پرهیز شود.

قبل از عمل با محدودیت‌هایی در خوردن، آشامیدن و داروهایی که در گذشته مصرف می‌کردید، دارید.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:
 1. تعریف چاقی چیست؟
 2. چه دلایلی باعث ابتلای یک فرد به چاقی و اضافه وزن می شوند؟
 3. دقیق ترین روش ها برای تشخیص میزان چاقی کدامند؟
 4. چاقی چند نوع دارد؟
 5. در صورت افزایش اضافه وزن و ابتلا به چاقی فرد به چه بیماری هایی مبتلا می شود؟
 6. متداول ترین روش های کاهش وزن چه روش هایی هستند؟
 7. بهترین شیوه کاهش وزن که در تمام افراد جوابدهی قطعی دارد کدام است؟
 8. مزایای لاغری چیست؟
 9. چه موانعی موجب کاهش وزن در افراد می شوند؟
 10. جراحی لاغری چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
 11. انواع مختلف جراحی لاغری به چه صورت می باشند؟
 12. جراحی بای پس معده چیست؟
 13. جراحی بای پس معده چه مزایایی دارد؟
 14. جراحی بای پس معده به چه صورتی انجام می شود؟
 15. بعد از عمل بای پس چه مراقبت هایی به نتیجه گیری بهتر از آن کمک می کنند؟
 16. در صورت استپ وزنی بعد از جراحی بای پس معده چه اقداماتی باید انجام شود؟
 17. پیش از جراحی بای پس معده اقدامات و آزمایشات مورد نیاز به چه صورت است؟
 18. چه افرادی بیشتر از سایرین نیاز به انجام جراحی بای پس معده دارند؟
 19. کاهش وزن بعد از بای پس معده چه مقدار است و در چه مدت اتفاق می افتد؟
 20. بعد از جراحی بای پس معده چه انتظاراتی باید داشت؟
 21. برای موفقیت در جراحی بای پس معده چه نکاتی کمک کننده می باشند؟

تعریف چاقی چیست؟

یکی از مشکلاتی که امروزه افراد به شدت بیشتری با آن درگیر می باشند چاقی است. چاقی در دنیای امروز مشکلی است که تمام سنین را به خود درگیر کرده و افراد در هر سنی به آن مبتلا می شوند، به علاوه چاقی عامل بیماری های زیادی است که تمام این مسائل اهمیت آشنایی با آن و مقابله با این مشکل را افزایش می دهند، در اولین بخش مقاله جراحی بای پس معده در کرج به تعریف چاقی به طور دقیق و علمی خواهیم پرداخت.

تعریف چاقی چیست؟
تعریف چاقی چیست؟

تعریف عام چاقی

در تعریف عامی چاقی را پر گوشتی، فربگی، اضافه وزن و دیگر مفاهیم هم معنی نیز می نامند. عموم مردم تصور می کنند که چاقی زمانی رخ می دهد که فرد اقدام به پرخوری کرده و بدون توجه به نیاز بدن خود از انواع غذاها استفاده کند، هرچند این تعریف تا حد زیادی صحیح بوده و عاملی که بیش از همه در ابتلا به چاقی تاثیرگذار است، غذا خوردن، مقدار و نوع آن است اما این تعریف بسیار عمومی است.

به عبارت دیگر در این مفهوم از چاقی بسیاری از مسائل در نظر گرفته نشده که این مسائل، مواردی هستند که در کاهش وزن و انجام آسان و سریع آن نیز موثر می باشند.

تعریف عام چاقی
تعریف عام چاقی

تعریف علمی چاقی

چاقی را اما به شکل علمی تری نیز می توان تعریف کرد. مطابق تعریف علمی چاقی، این مشکل زمانی رخ می دهد که فرد کالری دریافتی بیشتری نسبت به کالری مصرفی در طول روز داشته باشد.

برای توضیح بهتر، می توان این طور گفت که تمام غذاهای مصرفی در طول روز حاوی مقدار کالری مشخصی می باشند، بخشی از این کالری توسط سلول ها جذب فعالیت آن ها می شود و بخشی از آن برای انجام کارهای روزمره صرف سوخت و ساز بدن می شود، زمانی که کالری مصرفی مواد غذایی با کالری سوزانده شده توسط بدن برابر باشد فرد هیچگونه مشکلی نخواهد داشت و بدن در سلامت کامل به سر خواهد برد

اما زمانی که مقدار کالری دریافتی با خوردن غذاهای ناسالم یا بیش از نیاز، بیشتر شود بدن نمی تواند با فعالیت های عادی و روزمره مقدار کالری اضافه را مصرف کند، این کالری در بدن باقی مانده و به صورت موادی مانند چربی ذخیره می شود. تجمع چربی ها در قسمت های مختلف و ازدیاد آن ها در بدن نیز موجب چاقی می شود.

تعریف علمی چاقی
تعریف علمی چاقی

برای مقایسه دو جراحی لاغری اسلیو معده یا بای پس توصیه می کنیم پست اسلیو معده بهتره یا بای پس را مطالعه نمائید.

چه دلایلی باعث ابتلای یک فرد به چاقی و اضافه وزن می شوند؟

درمان چاقی زمانی اتفاق می افتد که با دلایل ابتلا به آن آشنایی کامل داشت. حتی با امتحان کردن بهترین روش های لاغری مانند جراحی بای پس معده در کرج نیز امکان برگشت وزن و چاقی مجدد در صورت عدم آشنایی با عوامل ابتلا وجود دارد.

به همین دلیل نیاز است که فرد پیش از هر اقدامی برای لاغری ابتلا عواملی که منجر به چاقی در وی شده را بررسی کرده و برای بعد از عمل از انجام مجدد آن ها پرهیز کند.

عدم توجه به غذای مصرفی

یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به چاقی عدم توجه به غذای مصرفی در طول روز است. این مسئله به خصوص زمانی که فرد در شرایط به خصوص مانند بیماری یا سفر به سر می برد بیشتر باعث چاقی می شود چون کنترل مواد غذایی مصرفی و مقدار آن ها در این شرایط سخت تر می شود.

این مسئله از دو جنبه می تواند باعث چاقی فرد شود، اولین جنبه خوردن غذا بیش از حد نیاز است، مقدار غذای روزانه را باید متناسب با فعالیت های روزمره تنظیم کرد.

مصرف هر مقدار غذا بیش از مصرف در فعالیت ها موجب چاقی و اضافه وزن و تجمع غذای باقیمانده در بدن به صورت چربی می شود.

حالت دومی که غذا می تواند موجب چاقی شود مصرف بیش از حد غذای ناسالم در رژیم روزانه یا هفتگی است، افرادی که به طور مداوم از فست فودها یا غذاهای نیمه آماده و رستورانی استفاده می کنند بیش از سایرین به چاقی و مشکلات ناشی از آن مبتلا می شوند.

کم تحرکی

دیگر دلیل ابتلا به چاقی کم تحرکی است. همان طور که گفته شد بخشی از انرژی غذاهای مصرفی برای انجام فعالیت های روزانه مصرف می شود، زمانی که فرد از میزان نرمال تحرک کمتری داشته باشد انرژی مازاد مواد غذایی به صورت چربی درآمده و به شکل بافت چربی تجمع پیدا می کند.

چاقی و اضافه وزن در افرادی که دارای مشاغل در اصطلاح پشت میز نشینی هستند و در طول روز نیز فعالیت چندانی ندارند بیشتر دیده می شود، تبدیل شدن ساختمان های امروزی به آپارتمان های بدون محوطه موجب کم تحرکی در کودکان شده و سن ابتلا به چاقی را کاهش داده است.

کم تحرکی
کم تحرکی

ژنتیک

احتمالا شما نیز نوزادانی که از زمان تولد وزن زیادی دارند را در اطراف خود دیده اید. برخی از این نوزادان به دلیل تغذیه مادر در دوران بارداری به اضافه وزن مبتلا می باشند و با افزایش سن و تغذیه با شیر مادر اضافه وزن آن ها جبران می شود اما برخی دیگر به دلیل وجود ژن چاقی که از والدین خود به ارث می برند، دچار اضافه وزن شده و با عدم کنترل این اضافه وزن در دراز مدت چاقی در آن ها باقی می ماند.

مشکلات هورمونی

دیگر عاملی که در ابتلای به چاقی تاثیرگذار است مشکلات هورمونی است. مشکلات هورمونی به دلایل مختلفی رخ می دهند، اصلی ترین دلیل بروز این مشکلات اختلال غدد است، به خصوص غده هایی مانند پانکراس و تیروئید که در ترشح هورمون های موثر در چاقی و لاغری تاثیر دارند در صورت اختلال موجب چاقی و اضافه وزن افراد می شوند.

البته مشکلات هورمونی به طور مستقیم موجب تولید سلول چربی نمی شوند، بلکه با کاهش سوخت و ساز بدن و مصرف کالری در ابتلای به چاقی اثرگذار می باشند.

مصرف داروهای خاص

آخرین عامل ابتلا به چاقی که در این مقاله معرفی می کنیم، مصرف داروهای خاص است. برخی داروهای خاص می توانند در عملکرد غدد و ترشح هورمون ها تاثیر داشته باشند و در نهایت به چاقی منجر شوند، به عنوان مثال داروهای هورمونی مانند قرص های ضد بارداری و کورتون از این دسته هستند.

مصرف داروهای خاص
مصرف داروهای خاص

دقیق ترین روش ها برای تشخیص میزان چاقی کدامند؟

ترازوی وزن کشی که در اصطلاح عامیانه به آن وزنه نیز گفته می شود یکی از لوازم موجود در بیشتر خانه ها هستند که افراد در زمان های مختلف برای بررسی مقدار وزن خود از آن استفاده می کنند.

عدد این ترازوها وزن فرد را نمایش می دهد که ممکن است در یک زمان بالاتر رفته و در زمانی دیگر کاهش داشته باشد. بالا رفتن وزن برای تمام افراد نگران کننده است و نشان دهنده ابتلا به چاقی می باشد در حالیکه کاهشی بودن آن موجب امیدواری و شادی افراد می شود.

هرچند افزایش عدد نشان داده شده در ترازو هشدار دهنده اضافه وزن است اما معیار دقیقی برای معرفی فرد، به عنوان فرد چاق نیست، به خصوص زمانی که بیمار متقاضی درمان هایی مانند جراحی بای پس معده باشد مقدار چاقی باید با روش دقیق تری تعیین شود که دو نوع آن در ادامه بیان شده اند.

وزن کشی زیر آب

یک روش قدیمی اما نسبتا خوب برای تشخیص مقدار چاقی و وزن ایده آل وزن کشی زیر آب است. در این روش که با چالش های زیادی همراه است وزن فرد یکبار در بیرون از آب اندازه گیری می شود.

سپس به وسیله صندلی مخصوص فرد به زیر آب فرستاده می شود، تا جایی که به اندازه یک دست فاصله از بالاترین قسمت سر تا سطح آب باشد، سپس وزن فرد در زیر آب نیز اندازه گیری می شود.

در زیر آب به دلیل چگالی چربی و آب، وزن چربی ها در ترازو نمایش داده نمی شود در نتیجه وزن واقعی فرد بدون احتساب چربی مشخص شده و مقدار اختلاف بیرون و داخل آب، میزانی است که فرد باید برای رسیدن به وزن ایده آل از روش های مختلف کاهش دهد.

همان طور که گفته شد این روش چالش های زیادی مانند مشکل تنفسی بیمار زیر آب، عدم دقت در موارد خاص، زمان بر بودن برای اجرا در مورد هر بیمار و … را داشت به همین دلیل امروزه چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

شاخص توده بدنی

دقیق ترین روشی که امروزه برای تشخیص میزان چاقی و مقدار مورد نیاز برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام از آن استفاده می شود، شاخص توده بدنی است.

در این روش وزن، قد، جنسیت، استخوان بندی و… در نظر گرفته می شود، سپس در فرمولی که در آن مجذور قد و وزن فرد مورد نیاز است قرار داده شده و نتایج حاصل در یک جدول که نشان دهنده وزن سالم یا اضافه وزن است قرار داده می شود. شاخص توده بدنی یا BMI از کمبود وزن تا چاقی خطرناک را مشخص می کند.

همچنین مقدار وزنی که فرد با توجه به پارامترهای ذکر شده (قد، وزن، سن، جنسیت و…) باید کاهش داده تا به وزن ایده آل برسد نیز تعیین می شود که این کار انتخاب روش لاغری را ساده تر می کند.

شاخص توده بدنی
شاخص توده بدنی

چاقی چند نوع دارد؟

در ادامه مقاله جراحی بای پس معده در کرج و پیش از ورود به مبحث جراحی های لاغری و توضیح اختصاصی جراحی بای پس، به تعریف انواع چاقی خواهیم پرداخت.

چاقی را براساس پارامترهای مختلفی می توان تقسیم بندی کرد، به عنوان مثال چاقی براساس علل ابتلا که در بخش های قبل به آن اشاره شد، یا چاقی براساس تعداد سلول های چربی، اما رایج ترین نوع تقسیم بندی چاقی، چاقی براساس شکل تجمع چربی ها در بدن و حالتی است که بدن در اثر تجمع متفاوت چربی ها پیدا می کند. به عبارتی فرم ظاهری بدن در اثر چاقی، انواع آن را تشکیل می دهد.

چاقی سیب مانند

رایج ترین و بیشترین فرم از چاقی که در افراد مبتلا به اضافه وزن مشاهده می شود چاقی سیبی شکل است. در این فرم تجمع چربی ها در تمام قسمت های بدن یکسان است، به عبارتی نسبت پایین تنه به بالا تنه بسیار کم است و این دو بخش تقریبا اندازه یکسانی دارند.

بازوها، سینه ها، کمر، شکم، پهلو و باسن همگی محل تجمع چربی در این حالت از چاقی هستند. نکته مهمی که در مورد فرم سیبی شکل چاقی وجود دارد عدم درمان ساده آن است.

این نوع از چاقی با رژیم و ورزش به سختی درمان می شود و برای درمان آن بهترین روش جراحی لاغری است، این شکل در زنان و مردان بسیار دیده می شود، اما مردان بیشتر از زنان به آن مبتلا می شوند.

چاقی گلابی مانند

فرم رایج دیگر چاقی، چاقی گلابی شکل است. در این شکل از چاقی هرچقدر از بالاتنه به سمت پایین تنه می آییم میزان چربی ها بیشتر می شود. این شکل چاقی بیشتر در زنان دیده می شود، پهلوها، باسن و دیگر قسمت های پایین تنه محل اصلی تجمع چربی ها در این شکل هستند.

فرم گلابی شکل چاقی همچنین در زنان بعد از زایمان بیشتر دیده می شود، چاقی باسن دیرتر از سایر شکل های چاقی درمان می شود، حتی در صورت انجام جراحی لاغری نیز این بخش های دیرتر دچار کاهش وزن می شوند.

چاقی مستطیلی مانند

یکی دیگر از فرم های چاقی، چاقی مستطیلی شکل است. در این شکل از چاقی بالا تنه و پایین تنه به یک نسبت دچار تجمع چربی می شوند، زنانی که فرم چاقی آن ها به این صورت است معمولا دارای بدنی مردانه هستند و در اصطلاح چهارشانه گفته می شوند.

چاقی پرتقالی مانند

دیگر شکل چاقی که کمتر از سایر فرم ها رواج داشته و بیشتر در میان مردان دیده می شود چاقی پرتقالی شکل است. در این فرم چاقی، بیشترین تجمع چربی در شکم اتفاق می افتد، مردان مبتلا به این نوع چاقی از نظر ظاهری مشابه زنان باردار می شوند.

چاقی پرتقالی مانند
چاقی پرتقالی مانند

در صورت افزایش اضافه وزن و ابتلا به چاقی فرد به چه بیماری هایی مبتلا می شود؟

اضافه وزن اولین مرحله ای است که در صورت بالا رفتن مقدار شاخص توده بدنی در جدول آن نمایش داده می شود. این حالت زمانی است که وزن بدن چیزی حدود 20 درصد از حد نرمال اضافه تر باشد، اضافه وزن همچنین پیش مرحله چاقی است.

در این مرحله فرد به بیماری به خصوصی مبتلا نمی شود، اما مستعد به ابتلای بیماری هاست و در صورتی که به مراقبت کافی از خود نپردازد خیلی زود به بیماری های مختلف مبتلا می شود. رایج ترین بیماری هایی که در اثر اضافه وزن فرد به آن ها مبتلا می شود به شرح زیر می باشند.

درد مفاصل

یکی از مشکلات ناشی از چاقی که جز رایج ترین مشکلاتی نیز می باشد که تمام افراد مبتلا به چاقی درگیر آن خواهند شد درد مفاصل است. به خصوص درد در مفاصل زانو و کمر از سایر قسمت های بدن بیشتر است هر چند ممکن است در مفاصلی مانند بازو و… نیز دردهایی احساس شود.

درد مفاصل به دلیل سایش استخوان هاست که با افزایش اصطکاک آن ها در اثر از بین رفتن غضروف بیشتر می شود. با کاهش وزن می توان این درد را تا حد زیادی کاهش داد در حالیکه افزایش وزن موجب شدت گیری این درد می شود.

بیماری های قلبی

دیگر مشکل ناشی از چاقی، بیماری های قلبی و عروقی است. در زمان ابتلای افراد به چاقی چربی در بدن آزاد می شود. رها شدن سلول های چربی در خون موجب کاهش قطر رگ ها شده و در نتیجه در فشار خون و شدت جریان آن اثر می گذارد،

علاوه بر این مسئله، چربی می تواند در بدن گسترش پیدا کند و با پوشاندن یک لایه از آن دورتادور قلب پمپاژ قلب را دچار مشکل کرده و در نتیجه آن خونرسانی به بدن باز هم با مشکل مواجه شود.

این مشکلات در مجموع بیماری های قلبی، عروقی را تشکیل می دهند که با افزایش چاقی شدت گرفته و با کاهش وزن تا حد زیادی درمان می شوند. در صورتی که بیماری های قلبی ناشی از چاقی با کاهش وزن کنترل نشوند احتمال سکته قلبی نیز وجود دارد.

ناباروری

دیگر مشکلی که در اثر چاقی در بدن افراد ایجاد می شود ناباروری است. ناباروری در زنان چاق به علت اختلالاتی است که ترشح هورمون ها در بدن ایجاد می کنند.

در این شرایط اندام هایی که در باروری اثرگذار هستند به خوبی فعالیت نمی کنند. همچنین تخمک گذاری به علت نوسانات هورمونی به درستی انجام نمی شود که این مسئله عمل لقاح را دچار اختلال می کند.

زنان چاقی که با مشکل ناباروری روبرو هستند باید ابتدا وزن اضافه خود را کاهش دهند، در برخی از این افراد کاهش وزن باید فورا انجام شود که با روش هایی مانند جراحی بای پس معده در کرج امکان پذیر است.

دیابت

دیگر مشکلی که چاقی می تواند زمینه ساز ایجاد یا شدت گیری آن شود دیابت نوع دو است. این مشکل نیز هم به دلیل پرخوری که غالبا در افراد چاق بیشتر است و هم به دلیل اختلالات هورمونی با افزایش وزن، افزایش پیدا می کند. البته دیابت ممکن است زمینه های دیگری نیز داشته باشد و عوامل مختلفی به ابتلای آن منجر شوند اما سهم چاقی بیش از تمام عوامل می باشد.

رفلاکس معده

در نهایت یکی از مشکلات رایج دیگر که اکثر افراد مبتلا به چاقی با آن درگیر می باشند رفلاکس معده است. رفلاکس معده عدم توانایی معده در نگهداری مواد غذایی و برگرداندن آن ها بعد از مصرف غذاست که در زمان استفاده از برخی غذاهای خاص مانند چربی ها و غذاهای شور یا فست فودی بیشتر می شود.

رفلاکس معده بسیار ناخوشایند است و اکثر افرادی که به آن درگیر می شوند با دارو درمانی و…. تلاش به برطرف کردن آن می کنند در حالیکه با کاهش وزن می توان این مشکل و بسیاری از مشکلات معده را به سادگی برطرف کرد.

رفلاکس معده
رفلاکس معده

متداول ترین روش های کاهش وزن چه روش هایی هستند؟

برای لاغری و کاهش وزن روش های زیادی وجود دارد. این روش ها بسته به میزان اضافه وزن نتیجه بخش هستند، به عبارتی با بالا رفتن وزن ممکن است برخی از این راهکارها به طور کل پاسخگوی نیاز بدن نبوده و موجب لاغری و کاهش وزن نشوند.

هرچند این مقاله به طور اختصاصی به روش جراحی بای پس معده در کرج خواهد پرداخت اما به منظور آگاهی بیشتر در مورد دیگر روش های لاغری و مزایا و معایب هرکدام توضیحاتی در این قسمت ارائه خواهیم کرد.

رژیم درمانی

قدیمی ترین روش کاهش وزن که متداول ترین شیوه برای شروع کاهش وزن نیز می باشد رژیم درمانی است. در این روش فرد برنامه غذایی روزانه خود را مطابق یک رژیم غذایی خاص تنظیم می کند، این رژیم تعیین کننده نوع غذاهای مصرفی روزانه، مقدار آن ها و در مواردی طرز پخت این غذاهاست.

بهترین حالت رژیم غذایی دریافت آن از یک متخصص تغذیه است اما بسیاری از افراد با اجرای خودسرانه رژیم های غذایی باعث مشکلات زیادی در معده خود می شوند که شایع ترین آن ها زخم معده است.

رژیم درمانی می تواند پاسخگو باشد اما زمانی که فرد چاقی بیش از حد نداشته باشد. در مقادیر بالای چاقی و اضافه وزن، کاهش هر کیلو وزن ممکن است هفته ها زمان ببرد.

ورزش و افزایش تحرک

راهکار دیگری که اکثر افراد برای لاغری و کاهش وزن به سراغ آن می روند ورزش کردن است. تحرک نیاز به انرژی دارد. این انرژی بیشتر از غذاهای مصرفی تامین می شود و در شرایطی که فرد از مقدار غذای کمتری استفاده کند انرژی از ذخایر چربی و مواد غذایی بدن کسب می شود.

با توجه به این تعریف ورزش کردن به تنهایی نمی تواند عامل کاهش وزن باشد، بلکه باید یک رژیم غذایی مناسب را نیز در کنار آن رعایت کرد تا با گذشت زمان موجب کاهش چربی ها و در نتیجه کاهش وزن شود.

ورزش کردن باید به طور مستمر انجام شود تا نتیجه لازم از آن دریافت شود. به عبارتی باید با تکرار، انجام مداوم و ممارست در انجام آن نتایج لازم از فعالیت های ورزشی را کسب کرد، بهترین حالت برای نتیجه گیری از ورزش در لاغری و کاهش وزن انجام سه روز در هفته آن است.

داروهای لاغری

دیگر روشی که به خصوص در چند سال اخیر برای لاغری و کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد، مصرف داروهای لاغری است. داروهای لاغری ممکن است به صورت قرص و کپسول مورد استفاده قرار گیرند یا به شکل دمنوش های لاغری تهیه و در جهت کاهش وزن مصرف شوند.

در مورد این روش لاغری اما و اگرهای زیادی وجود دارد. بسیاری از پزشکان لاغری با دارو را توصیه نمی کنند چون اختلالات زیادی در عملکرد معده و سیستم هضم غذا ایجاد می کند تا موجب کم کردن اشتها و در نتیجه لاغری فرد شود.

شایع ترین عارضه ای که در اثر مصرف داروهای لاغری در بدن بروز می کند زخم معده است، همچنین در مواردی ممکن است مصرف برخی از این داروها به انواع سرطان منجر شود.

جراحی های لاغری

آخرین روشی که در این مقاله به معرفی آن می پردازیم، جراحی های لاغری است. جراحی های لاغری انواع مختلفی دارند و از نظر پاسخگویی بهتر از سایر روش ها عمل می کنند، نتیجه گیری از جراحی های لاغری سریع تر اتفاق می افتد، میزان کاهش وزن بعد از انجام این جراحی ها بیشتر از هر کدام از روش هاست و در صورتی که بعد از انجام جراحی مراقبت های لازم با دقت کافی انجام شوند فرد دیگر بازگشت وزن را تجربه نخواهد کرد.

در ادامه این مقاله در مورد جراحی بای پس معده در کرج که یکی از متداول ترین روش های جراحی لاغری امروزی است صحبت خواهیم کرد.

برای تشخیص و آشنایی بهترین دکتر اسلیو معده برای درمان لاغری در یزد توصیه می کنیم از صفحه بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنید.

جراحی های لاغری
جراحی های لاغری

بهترین شیوه کاهش وزن که در تمام افراد جوابدهی قطعی دارد کدام است؟

در قسمت قبلی تمام روش هایی که برای کاهش وزن و لاغری محبوبیت بیشتری داشته و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند بررسی شد، البته افراد ممکن است بسته به شرایط از روش های دیگری نیز برای کاهش وزن استفاده کنند به عنوان مثال استفاده از کمربندهای لاغری یکی از روش هایی است که معمولا توسط برخی افراد برای لاغری انتخاب می شود که حتی در صورت نتیجه گیری، موقتی و موضعی است.

جراحی لاغری، بهترین روش کاهش وزن

همان طور که در انتهای بخش گفته شد روشی که امروزه توسط پزشکان توصیه شده و بیماران نیز تمایل بیشتری به انجام آن دارند، جراحی لاغری است.

این روش را امروزه به عنوان بهترین روش کاهش وزن نیز معرفی می کنند، مزایای بالای جراحی لاغری نسبت به معایب آن یکی از دلایل مهم تمایل متقاضیان به انجام این روش است، تا جایی که حتی افراد دارای محدودیت در جراحی که ممکن است انجام این روش ها در بدن آن ها ایجاد عارضه کند نیز برای لاغری و کاهش وزن خود به خصوص در مقادیر بالا جراحی های لاغری را انتخاب می کنند.

جراحی لاغری به دو صورت اثر مستقیم روی معده و اثر مستقیم روی چربی ها عمل می کند که این مسئله علت نتیجه گیری از این شیوه کاهش وزن است. اثرگذاری جراحی روی معده و چربی نیز خود انواع مختلفی دارد.

به عنوان مثال ممکن است با جراحی معده و برداشتن بخشی از آن کاهش وزن اتفاق افتاده یا با کاهش حجم معده از طریق ابزارهای خارجی موجب کم کردن فضای دریافت غذا در آن شده و در نتیجه لاغری و کاهش وزن فرد را منجر شود.

به هرحال در هر نوع جراحی و هر تغییر روی معده یا چربی، این روش نسبت به دیگر روش ها قطعی تر است و تمام افرادی که از جراحی لاغری استفاده می کنند به طور دائم یا موقت کاهش وزن به مقدار بالا را تجربه می کنند.

جراحی لاغری، بهترین روش کاهش وزن
جراحی لاغری، بهترین روش کاهش وزن

مزایای لاغری چیست؟

پیش از این که بیشتر به مبحث جراحی لاغری وارد شده و در مورد جراحی بای پس معده که یکی از روش های انجام این کار است صحبت کنیم بد نیست کمی در مورد مزایای کلی لاغری اطلاع کسب کنید. امروزه پزشکان با بیان مزایای لاغری به ترغیب بیماران برای کاهش وزن تلاش می کنند که برخی از این مزایا در زیر آورده شده است.

تغییر دید عمومی نسبت به افراد چاق

در چند دهه گذشته به دلیل دید جامعه افراد تمایل بیشتری به چاقی داشتند، در آن زمان ها تصور عمومی این بود که افراد چاق از سلامت بدنی بالاتری برخوردار می باشند و در انجام کارها قوی تر عمل می کنند، این دید مردان به شکل بالاتر بودن راندمان کاری و در زنان به صورت بهتر بودن وضعیت بدن برای بارداری وجود داشت،

اما با گذشت زمان، تغییرات صنعت مد و پیشرفت های علم پزشکی کشف شد که چاقی نه تنها یک موهبت نیست بلکه عوارض زیادی نیز در دراز مدت ایجاد می کند که این دید موجب تلاش افراد برای لاغری و کاهش وزن شد. امروزه صاحبین کسب و کار به خصوص در مشاغلی که نیاز به فعالیت بدنی دارند ترجیح می دهند از افراد با وزن نرمال استفاده کنند که تمام این مسائل نشان از تغییر دید جامعه نسبت به چاقی در دنیای امروز دارد.

افزایش انرژی

کاهش وزن زمانی اتفاق می افتد که سلول های چربی در اثر فعالیت های مختلف سوزانده شده و کاهش پیدا کنند.

سوزانده شدن چربی انرژی زیادی در بدن آزاد می کند، به همین دلیل اکثر افرادی که در حال کاهش وزن می باشند با گذشت زمان و کاهش وزن بیشتر انرژی بیشتری نیز نسبت به گذشته احساس می کنند. به خصوص در اوایل کاهش وزن که مقدار آن بیشتر است این انرژی در بالاترین سطح خود قرار می گیرد.

بهبود حافظه

یکی از مزایای دیگر لاغری و کاهش وزن بهبود حافظه است. با کاهش وزن سلول های مغزی نیز عملکرد بهتری خواهند داشت که بخش زیادی از این عملکرد بهتر به علت افزایش خونرسانی و به دنبال آن اکسیژن رسانی به مغز است.

تحقیقات نشان دهنده این است که افرادی که مقداری از وزن اضافه خود را کاهش می دهند توانایی بیشتری در یادگیری پیدا کرده و حافظه آن ها برای نگهداری مطالب افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

بهبود بیماری ها

مزیت دیگر لاغری و کاهش وزن بهبود بیماری هایی است که در اثر چاقی ایجاد شده اند یا چاقی موجب افزایش آن ها شده است. به عنوان مثال دردهای مفصلی که عارضه شایع چاقی و اضافه وزن هستند با کاهش وزن تا حد زیادی برطرف می شوند یا بیماری های قلبی و عروقی که در اثر چاقی و اضافه وزن معمولا به مرحله حاد می رسند با کاهش وزن به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کنند و در مواردی بیماری به طور کل درمان می شود.

افزایش اعتماد به نفس

کاهش وزن تاثیر زیادی در ظاهر افراد دارد، محل هایی که به دلیل تجمع چربی ها دچار تغییر ظاهر می شود بعد از کاهش وزن و لاغری به شکل سابق خود باز می گردد، تناسب اندام در بسیاری از افراد موجب تغییر شکل صورت شده و فرد دید بهتری نسبت به خود و فیزیک بدنی خود پیدا می کند که این دید بهتر نقش زیادی در افزایش اعتماد به نفس دارد.

تحقیقاتی که پیرو ارتباط کاهش وزن و اعتماد به نفس افراد انجام شده نشان دهنده این است که بیشتر افرادی که بعد از یک دوره چاقی، کاهش وزن به خصوص در مقادیر بالا را تجربه می کنند در ارتباطات و زندگی خود بهتر و موفق تر عمل می کنند.

بهبود کیفیت زندگی

تمام مسائل گفته شده تا اینجا به طور مستقیم در کیفیت زندگی و بهبود سبک آن تاثیرگذار می باشند. به عنوان مثال با کاهش وزن تغییرات زیادی در نوع خوابیدن و کیفیت آن ایجاد می شود. کاهش وزن خروپف و مشکلاتی که در خواب فرد اثرگذار می باشند را از بین می برد، همچنین سبک تغذیه نیز بعد از یک دوره کاهش وزن تغییرات زیادی پیدا می کند و فرد به سالم خوری عادت می کند.

بهبود کیفیت زندگی
بهبود کیفیت زندگی

چه موانعی موجب کاهش وزن در افراد می شوند؟

در مسیر کاهش وزن، حتی در صورت انجام جراحی های لاغری نیز موانع مختلفی وجود دارد. این موانع در ابتدا موجب استپ وزنی یا توقف کاهش وزن شده و در صورت طولانی شدن و عدم برطرف کردن، باعث بی انگیزگی در مسیر کاهش وزن شده و در بسیاری از افراد به نیمه کاره رها کردن روند کاهش وزن منجر می شود.

شناسایی این موانع به منظور اقدام به موقع در صورت بروز امری مهم برای تمام افرادی است که به دنبال کاهش وزن و لاغری می باشند.

عدم توجه به سبک تغذیه

یکی از موانع مهم در مسیر کاهش وزن سبک نامناسب تغذیه است، اشتباهات زیادی در تغذیه می توانند مانع لاغری و کاهش وزن شوند، به عنوان مثال گرسنگی کشیدن به مدت طولانی، برخی افراد به منظور لاغری سریع بیشتر وعده های اصلی غذایی خود را حذف می کنند که این مسئله گاها موجب مصرف غذای بیشتری در وعده جایگزین شده یا منجر به اختلال در عملکرد اندام های جذب و هضم غذا می شود،

همچنین خوردن بیش از حد غذای سالم مانند سبزی و میوه نیز به گونه ای دیگر موجب توقف روند کاهش وزن و گاها چاقی بیشتر می شود. حتی بعد از جراحی های لاغری نیز انجام هر کدام از این اشتباهات در تغذیه می تواند موجب توقف روند کاهش وزن شود.

خواب نامنظم

دیگر مسئله ای که می تواند در روند کاهش وزن ایجاد اختلال کند خواب ناکافی و نامنظم است. به عنوان مثال بیدار ماندن در ساعات انتهایی شب می تواند موجب اختلال در روند کاهش وزن شود، خواب در این ساعات موجب آرامش بدن می شود و این آرامش نیز به ترشح بهتر هورمون ها کمک می کند که بسیاری از این هورمون ها در متعادل نگه داشتن وزن و هضم بهتر مواد غذایی تاثیرگذارند،

همچنین افراد برای بیدار ماندن معمولا از مواد غذایی استفاده می کنند که چون هضم در این ساعات کمتر از طول روز است بیشتر غذای مصرفی در انتهای شب تبدیل به چربی شده و به چاقی منجر می شود. یکی از توصیه های مهم پزشکان به بیمارانی که قصد انجام جراحی های لاغری را دارند، تنظیم ساعت خواب می باشد.

تحرک ناکافی

دیگر مانع کاهش وزن، تحرک کم است، چه در جراحی های لاغری و چه در دیگر روش ها توصیه به افزایش فعالیت ها برای لاغری یکی از رایج ترین توصیه هاست، به خصوص در افرادی که شغل آن ها به گونه ای است که ساعات زیادی از روز را یک جا می نشینند، عدم تحرک در دیگر ساعات شبانه روز در روند کاهش وزن آن ها اختلال ایجاد می کند.

استفاده زیاد از دارو و دمنوش های لاغری

همان طور که مصرف غذای سالم بیش از حد نیاز می تواند مانع کاهش وزن شود، مصرف دمنوش ها و داروهای لاغری بدون رعایت اعتدال نیز می توانند موجب اختلال در کاهش وزن شده و به استپ وزنی منجر شوند. حتی در صورت مصرف دمنوش های گیاهی نیز بهتر است مقدار مناسب آن در هر روز را مطابق با تجویز پزشک مورد استفاده قرار داد.

تغییر وزن زیاد

در نهایت یکی از عواملی که تاثیر زیادی در توقف کاهش وزن به خصوص در دراز مدت دارد تغییرات زیاد وزنی است. این مسئله همچنین در افرادی که در یک بازه زمانی کوتاه تغییرات وزنی بیشتری را تجربه می کنند و دائما افزایش و کاهش وزن دارند بیشتر از سایرین دیده می شود. البته این مسئله با انجام جراحی های لاغری تا حد زیادی برطرف می شود.

تغییر وزن زیاد
تغییر وزن زیاد

جراحی لاغری چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه مقاله جراحی بای پس معده در کرج ابتدا به تعریف دقیق جراحی لاغری و ویژگی های آن می پردازیم و سپس در مورد جراحی بای پس معده که یکی از انواع پرطرفدار جراحی های لاغری است صحبت خواهیم کرد.

جراحی چیست

هنگام بروز یک بیماری پزشکان از درمان های مختلفی برای تسکین بیمار استفاده می کنند. در درجه اول درمان ها حالت دارویی داشته و با مصرف مستقیم توسط بیمار یا تزریق پزشک سعی در کنترل بیماری دارد، اما با گذشت زمان و شدت گیری بیماری درمان های دارویی دیگر پاسخگو نخواهند بود و پزشک از روش های مستقیم برای کنترل بیماری استفاده می کند.

روش هایی که با اثرگذاری مستقیم پزشک موجب درمان بیمار می شوند جراحی نام دارند، در این روش پزشک با ایجاد برشی در سطح بدن بیمار به اندام های داخلی دسترسی پیدا می کند و درمان اندام آسیب دیده را انجام می دهد.

جراحی لاغری

جراحی را می توان در مورد تمام بیماری ها به کار برد، با توجه به اینکه چاقی نیز یک بیماری است در مورد درمان و کنترل آن نیز جراحی های لاغری موثر می باشند و می توان از آن ها برای کاهش وزن بیشتر و سریع تر کمک گرفت.

در جراحی های لاغری ممکن است تغییرات مورد نیاز برای لاغری روی معده انجام شود یا چربی ها به طور مستقیم تخریب و تخلیه شوند، از جمله ویژگی های جراحی لاغری می توان به نتیجه بخشی آن در هر حالت اشاره کرد.

نسبت به روش های دیگر که لاغری با آن ها نیاز به تلاش بالای بیمار دارد در جراحی های لاغری بدون هیچگونه تلاش به خصوصی و تنها با ایجاد تغییرات جزئی در سبک زندگی می توان به کاهش وزن و لاغری دست پیدا کرد.

جراحی لاغری
جراحی لاغری

انواع مختلف جراحی لاغری به چه صورت می باشند؟

همان طور که در قسمت های قبلی گفته شد جراحی های لاغری انواع مختلفی دارند، به منظور توضیح بهتر جراحی بای پس و آگاهی بیشتر در مورد این روش ابتدا به معرفی انواع جراحی ها خواهیم پرداخت و سپس به طور تخصصی به تعریف جراحی بای پس معده می پردازیم.

جراحی های کوچک کردن معده

برخی از جراحی های لاغری با کوچک کردن معده موجب لاغری و کاهش وزن می شوند. این جراحی ها موجب کاهش حجم غذای مصرفی می شوند و این مسئله نیز در نهایت باعث لاغری فرد می شود.

کوچک کردن معده به دو صورت انجام می شود، یا به طور مستقیم بخشی از معده حذف شده و طی جراحی لاپاراسکوپی از بدن خارج می شود که از انواع آن می توان بای پس و اسلیو را نام برد، نوع دیگر جراحی های کوچک کردن معده با کاهش حجم معده از طریق ابزارهای خارجی موجب کاهش حجم غذای مصرفی می شوند.

از جمله این جراحی ها می توان به رینگ یا حلقه معده، بالون معده و… اشاره کرد که با کاهش حجم معده نیاز به مصرف غذا را کمتر کرده و در نتیجه به لاغری بیمار منجر می شوند.

جراحی های تخریب چربی ها

دیگر نوع جراحی های لاغری، جراحی هایی هستند که با حذف چربی ها موجب لاغری و کاهش وزن می شوند. به عنوان مثال پیکرتراشی یا لیپوساکشن را می توان از انواع این جراحی ها نام برد که با تخریب چربی ها و خارج کردن آن ها از بدن موجب لاغری و کاهش وزن می شوند،

همچنین جراحی زیبایی شکم نیز که صرفا در افراد دارای چاقی شکمی و با وزن نسبتا نرمال انجام می شود در جراحی های این دسته قرار می گیرد، البته این نوع جراحی لاغری نسبت به کوچک کردن معده احتمال بازگشت وزن بیشتری دارد.

جراحی های تخریب چربی ها
جراحی های تخریب چربی ها

جراحی بای پس معده چیست؟

جراحی بای پس معده، یکی از روش های جراحی لاغری است که در آن به طور مستقیم معده را تحت جراحی قرار داده و با برش و کوچک کردن آن موجب لاغری و کاهش وزن می شوند.

در بای پس معده بخش مشخصی از معده را طی لاپاراسکوپی از بدن خارج می کنند، همچنین مسیر هضم و عبور غذا در بدن طی تغییر مسیر روده کوچک، تغییر می کند که موجب کاهش عملکرد هضم شده و در نتیجه موجب لاغری و کاهش وزن می شود.

در بای پس معده هدف کاهش مقدار مصرف غذا است که این اتفاق با کوچک شدن معده اتفاق می افتد. مقدار غذای مصرفی بعد از عمل در بیشتر افرادی که این جراحی را انجام می دهند به چند قاشق در هر وعده کاهش پیدا می کند و جالب است بدانید این مقدار پاسخگوی تمام نیازهای بدن است و سطح انرژی بدن را به طور کامل تامین می کند.

این فرآیند در جراحی بای پس معده باعث می شود که فرد کاهش وزن سریع در کوتاه مدت را تجربه کند. همچنین جراحی بای پس معده جز جراحی های غیرقابل بازگشت است، به این معنی که در صورت پشیمانی بیمار از انجام جراحی نمی توان معده را پیوند زد و آن را به حالت سابق بازگرداند.

جراحی بای پس معده چیست؟
جراحی بای پس معده چیست؟

جراحی بای پس معده چه مزایایی دارد؟

حال که با جراحی بای پس معده آشنا شدید ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که چرا این روش، یکی از بهترین روش ها برای لاغری و کاهش وزن است و مزایای این جراحی نسبت به دیگر انواع جراحی لاغری چیست، توضیح کامل این پرسش را در این بخش خواهیم داد.

کاهش وزن سریع

همان طور که گفته شد، در جراحی های لاغری به خصوص بای پس معده کاهش وزن به سرعت اتفاق می افتد. سرعت بالای کاهش وزن در کنار مقدار بالای آن موجب تغییر روحیه در فرد شده و اعتماد به نفس و دید او را نسبت به زندگی تغییر می دهد.

البته برخلاف بسیاری از روش هایی که در صورت کاهش وزن سریع بازگشت وزن نیز به سرعت اتفاق می افتد، جراحی بای پس این مشکل را نداشته و بعد از کاهش وزن از این طریق فرد تا مدت زیادی در وزن به دست آمده باقی می ماند.

بی خطر

جراحی بای پس معده برخلاف روش هایی مانند بالن معده یا رینگ که با قرار دادن یک جسم خارجی در بدن موجب لاغری می شوند، نیازی به هیچ ابزار خارجی نداشته و تنها با حذف بخشی از معده لاغری و کاهش وزن را برای فرد منجر می شود، این مسئله موجب کاهش بسیاری از خطرات و عوارض جراحی های لاغری شده و این عمل را تقریبا بی خطر می کند.

دوران نقاهت کوتاه

یکی از مسائلی که برای تمام بیماران از اهمیت زیادی برخوردار است دوران نقاهت بعد از انجام جراحی است. در صورت طولانی شدن دوران نقاهت بعد از جراحی فرد باید مدت زمان زیادی را از فعالیت های روزمره دور مانده که این مسئله تاثیر مستقیم در نحوه زندگی او دارد.

در جراحی بای پس معده دوران نقاهت در ضعیف ترین بیماران تنها یک هفته تا 10 روز است و در صورت مراقبت صحیح از بیمار، فرد می تواند بعد از این مدت فعالیت های روزمره را از سر گیرد.

دوران نقاهت کوتاه
دوران نقاهت کوتاه

جراحی بای پس معده به چه صورتی انجام می شود؟

جراحی ها در گذشته به روش کلاسیک انجام می شدند، به این معنی که یک برش نسبتا وسیع در سطح شکمی بیمار، حد فاصل ناف تا اندام تناسلی ایجاد می شد که از این برش بهترین دکتر بای پس معده به اندام های داخلی دسترسی داشته و فرآیند جراحی را انجام می داد، امروزه اما این جراحی به شیوه ای ایمن تر انجام می شود که لاپاراسکوپی نام دارد.

در لاپاراسکوپی پزشک به وسیله ابزارهای مخصوص به داخل بدن بیمار دسترسی پیدا می کند، قطر این ابزارها بسیار کم است به همین دلیل با یک برش یک سانتی نیز امکان ورود آن ها به داخل شکم وجود دارد، در لاپاراسکوپی ابتدا یک یا چند برش بسیار کوچک در اطراف ناف زده می شود،

سپس با یک گاز مخصوص شکم را باد می کنند تا اندام ها به خوبی از هم تفکیک شده و عروق بدن از یکدیگر فاصله بگیرند، این مسئله باعث می شود در حین ورود ابزار جراحی آسیبی به عروق وارد نشود.

سپس ابزار مخصوص برش معده به بدن وارد می شود و بخش مورد نظر از معده حذف می شود، بعد از بستن بخش جراحی شده، روده کوچک نیز تغییر مسیر داده می شود و به معده متصل می شود تا هضم غذا سریع تر انجام شده و غذا به جای ماندن طولانی مدت در معده مستقیما دفع می شود که این مسئله احتمال تبدیل به سلول های چربی را کاهش می دهد.

جراحی بای پس معده به چه صورتی انجام می شود؟
جراحی بای پس معده به چه صورتی انجام می شود؟

بعد از عمل بای پس چه مراقبت هایی به نتیجه گیری بهتر از آن کمک می کنند؟

مسائل مختلفی وجود دارند که بعد از انجام عمل بای پس معده به نتیجه گیری بهتر از این جراحی کمک می کنند. برخی از مهم ترین نکات که بعد از انجام جراحی باید به آن ها توجه کرد را به طور خلاصه در زیر بیان کرده ایم.

رژیم مناسب

یکی از مهم ترین مسائلی که به نتیجه گیری بهتر از جراحی بای پس معده کمک می کند و البته جز الزامات بعد از جراحی نیز می باشد رعایت یک رژیم مناسب است، ممکن است در این جا این سوال ایجاد شود که اگر بعد از بای پس نیز فرد باید از یک رژیم غذایی پیروی کند دیگر چه نیازی به جراحی است و به چه دلیل باید فرآیند جراحی را تحمل کرد، رژیم غذایی بعد از بای پس با رژیم غذایی در حالت عادی تفاوت دارد.

در حالت عادی فرد تا مدت ها نمی تواند به حجم کم غذا عادت کرده و با هر وسوسه به مصرف غذای بیشتر تمایل پیدا می کند، اما بعد از بای پس چون حجم معده به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کند مصرف غذا به طور خودبخود کمتر می شود که این مسئله رعایت رژیم را ساده تر می کند.

استراحت کافی

دیگر اقدامی که بعد از جراحی بای پس معده باید به خوبی به آن عمل کرد استراحت کردن است. به خصوص در هفته اول بعد از جراحی استراحت کافی تاثیر زیادی در بهبودی سریع تر دارد. عدم انجام کارهای سنگین و… همگی جز استراحت به حساب می آیند.

مراجعه منظم به پزشک

بیمار باید هرچند وقت یکبار برای چکاپ و بررسی وضعیت سلامتی خود به پزشک مراجعه کند. به منظور جلوگیری از بروز مشکلات این مراجعه باید به طور منظم و در زمان مقرر انجام شده و به هیچ وجه به تاخیر نیفتد، همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل باید فورا با پزشک خود ارتباط گرفت.

مصرف دقیق داروها

در نهایت بعد از عمل جراحی داروهایی برای بیمار تجویز می شود تا عملکرد اندام ها را بهتر کنند، این داروها را باید سروقت مصرف کرد تا از بروز عارضه های احتمالی بعد از عمل جلوگیری شود.

مصرف دقیق داروها
مصرف دقیق داروها

در صورت استپ وزنی بعد از جراحی بای پس معده چه اقداماتی باید انجام شود؟

یکی از نگرانی های مهم بیمارانی که جراحی های لاغری را انجام می دهند استپ وزنی است، این مشکل که در دیگر روش های لاغری نیز رخ می دهد معمولا موجب کاهش انگیزه فرد می شود، همچنین در مواردی استپ وزنی موجب بازگشت مقداری از وزن می گردد،

به همین دلیل آشنایی با راهکارهای رفع آن به منظور مقابله و کاهش وزن سریع تر الزامی می باشد. یکی از اقداماتی که بعد از استپ وزنی باید انجام شود فعالیت های ورزشی است، معمولا این مشکل در ماه های پنجم تا ششم بعد از جراحی رخ می دهد،

البته در صورتی که بیمار پیش از جراحی نوسان وزن زیادی داشته باشد ممکن است زودتر با استپ وزنی مواجه شود، ورزش کردن با افزایش سوخت و ساز معمولا استپ وزنی را درمان می کند، دیگر راهکاری که برای خروج از استپ وزنی پیشنهاد می شود تغییر نوع غذاهای مصرفی است،

به عنوان مثال ممکن است پزشک تا مدتی مصرف یک ماده غذایی را منع کند که در این شرایط در صورت خروج از استپ وزنی، عدم کاهش وزن نشان از عادت بدن به رژیم غذایی دارد و باید رژیم را منعطف تر کرد.

در صورت استپ وزنی بعد از جراحی بای پس معده چه اقداماتی باید انجام شود؟
در صورت استپ وزنی بعد از جراحی بای پس معده چه اقداماتی باید انجام شود؟

پیش از جراحی بای پس معده اقدامات و آزمایشات مورد نیاز به چه صورت است؟

متقاضیان عمل جراحی بای پس معده در کرج به منظور یک جراحی ایمن و کم خطر باید اقداماتی را پیش از جراحی انجام دهند، آزمایشات و آمادگی هایی که پیش از عمل های جراحی دیگر مورد نیاز است در جراحی بای پس معده نیز باید انجام گیرند تا از سلامت بیمار اطمینان کامل حاصل شود و جراحی به بهترین شکل و کیفیت انجام گیرد.

آزمایش خون و…

پیش از جراحی بای پس معده در کرج بیمار باید مجموعه ای از آزمایشات را انجام داده و نتیجه آن ها را به پزشک خود اطلاع دهد، آزمایش خون اصلی ترین آزمایش برای اطلاع از وضعیت داخلی بدن و ویتامین هاست،

همچنین بیمار باید تاییدیه هایی را از متخصص غدد، روانشناس، متخصص بیهوشی و… دریافت کرده تا اجازه عمل برای او صادر شود.

به عنوان مثال تاییدیه متخصص غدد به منظور اطمینان پزشک از سلامت هورمونی مورد نیاز است چون در صورت وجود این مشکل حتی با عمل جراحی نیز امکان عدم کاهش وزن وجود دارد یا چون بیمار بعد از عمل بای پس تا مدتی به طور رژیمی جدا از اعضای خانواده خواهد داشت، باید آمادگی روحی و روانی این وضعیت را کسب کند که تاییدیه آن توسط روانشناس صادر می شود.

بررسی سبک تغذیه

بعد از دریافت تاییدیه ها، پزشک سبک تغذیه بیمار پیش از جراحی را بررسی می کند تا در صورت لزوم با یک رژیم غذایی مناسب پیش از جراحی، بیمار را به سالم خوری عادت دهد. اکثر بیماران متقاضی عمل بای پس معده به تغییر در رژیم غذایی خود نیاز دارند.

بررسی سبک زندگی

دیگر اقدامی که پیش از جراحی باید انجام شود تغییر در سبک زندگی  است، به عنوان مثال در صورتی که بیمار ساعت خواب منظمی نداشته باشد موظف است تا زمان جراحی ساعت خواب خود را تنظیم کند یا در صورتی که بیمار مصرف کننده دخانیات باشد، به منظور عدم بروز مشکل حین و بعد از عمل باید مصرف هرگونه دخانیات را ترک کرده، در غیر اینصورت انجام عمل ممکن است مخاطره آمیز باشد.

بررسی سبک زندگی
بررسی سبک زندگی

چه افرادی بیشتر از سایرین نیاز به انجام جراحی بای پس معده دارند؟

تمام افرادی که شاخص توده بدنی آن ها در محدوده چاقی مفرط باشد می توانند عمل بای پس معده را انجام دهند، اما در شرایطی که افرادی که در این شاخص قرار ندارند نیز ممکن است متقاضی این جراحی بوده و پزشک انجام بای پس را برای آن ها ضروری بداند،

به عنوان مثال در صورتی که شاخص توده بدنی فرد بیشتر از سی باشد، فرد در محدوده چاقی قرار دارد اما اگر این فرد به هرکدام از بیماری هایی که چاقی تشدید کننده آن هاست مبتلا باشد باید فورا وزن خود را کاهش دهد، به عنوان مثال بیماران دیابتی یا قلبی با این شاخص باید فورا جراحی بای پس انجام داده تا به وزن ایده آل و محدوده سلامت وزنی دست پیدا کنند،

همچنین افرادی که شاخص توده بدنی آن ها در محدوده اضافه وزن نزدیک به چاقی قرار داشته اما به دلیل انجام روش های مختلف بدن مقاومی نسبت به رژیم یا ورزش پیدا کرده اند نیز باید با استفاده از جراحی وزن اضافه خود را کاهش دهند. زنانی که قصد بارداری داشته و چاقی عامل ناباروری آن هاست نیز در صورت لزوم و تایید پزشک می توانند از جراحی بای پس معده استفاده کنند.

چه افرادی بیشتر از سایرین نیاز به انجام جراحی بای پس معده دارند؟
چه افرادی بیشتر از سایرین نیاز به انجام جراحی بای پس معده دارند؟

کاهش وزن بعد از بای پس معده چه مقدار است و در چه مدت اتفاق می افتد؟

مقدار کاهش وزن بعد از جراحی بای پس معده در کرج از اهمیت زیادی برخوردار است، بیشتر افرادی که این جراحی را انجام می دهند در شش ماه تا یکسال ابتدایی بعد از عمل حداقل 30-40 کیلوگرم از وزن اضافه خود را از دست می دهند و با تداوم رژیم غذایی و ادامه اثرگذاری بای پس تا 90 درصد وزن اضافه آن ها یک سال بعد از عمل کاهش پیدا می کند. این مقدار نسبت به رژیم های معمولی تقریبا 10 برابر می باشد.

کاهش وزن بعد از بای پس معده چه مقدار است و در چه مدت اتفاق می افتد؟
کاهش وزن بعد از بای پس معده چه مقدار است و در چه مدت اتفاق می افتد؟

شما در حال خواندن مقاله جراحی بای پس معده در کرج هستید.

بعد از جراحی بای پس معده چه انتظاراتی باید داشت؟

بسیاری از بیماران تصور می کنند که جراحی لاغری به تنهایی نتیجه بخش بوده و نیاز به رژیم یا ورزش بعد از آن نیست، در حالیکه به خصوص رژیم غذایی بخشی از جراحی لاغری است و در صورتی که فرد بعد از انجام عمل تغذیه خود را تغییر ندهد نتایج جراحی به حالت قبل از عمل باز می گردند.

همچنین اکثر بیماران توقع دارند که بلافاصله بعد از عمل بای پس روند کاهش وزن آن ها به طور چشمگیر آغاز شود، هرچند در هفته های ابتدایی که غذای مصرفی بیمار تنها شامل مایعات است کاهش وزن در حد روزی یک کیلوگرم خواهد بود اما با گذشت زمان و مصرف غذاهای معمول این مقدار کاهش پیدا می کند.

دیگر انتظار اشتباه بسیاری از افراد صد در صد بدون عارضه بودن جراحی هاست، عارضه های متداول در هر روش کاهش وزن مانند ریزش مو یا سست شدن ناخن ها در جراحی های لاغری نیز وجود دارد اما با مصرف داروهای مخصوص قابل کنترل می باشد.

بعد از جراحی بای پس معده چه انتظاراتی باید داشت؟
بعد از جراحی بای پس معده چه انتظاراتی باید داشت؟

برای موفقیت در جراحی بای پس معده چه نکاتی کمک کننده می باشند؟

انجام موفق جراحی بای پس معده در کرج برای تمام بیماران متقاضی این عمل حائز اهمیت است، به منظور انجام این عمل به بهترین شکل نیاز است که با نکات کمک کننده در این امر آشنایی داشت.

از جمله نکات مهمی که به نتیجه گیری بهتر از جراحی بای پس معده کمک می کند ارتباط منظم با پزشک پیش و پس از جراحی است، بیمار باید مشاوره های پزشکی را به منظور اطلاع از روند جراحی و مراقبت های مورد نیاز آن به طور دقیق انجام دهد، همچنین بعد از عمل نیز باید هرگونه تغییر حالت در سلامتی خود را فورا به پزشک اطلاع دهد.

دیگر نکته کمک کننده همراه کردن اعضای خانواده با فرد است، در صورتی که خانواده در روند کاهش وزن بیمار از طریق جراحی بای پس معده کمک کننده باشند جراحی عوارض کمتری خواهد داشت و نتایج حاصل از آن زودتر بروز می کنند.

برای موفقیت در جراحی بای پس معده چه نکاتی کمک کننده می باشند؟
برای موفقیت در جراحی بای پس معده چه نکاتی کمک کننده می باشند؟

از اینکه تا انتهای پست جراحی بای پس معده در کرج با ما همراه بودید متشکریم و امیدواریم از خواندن پست جراحی بای پس معده در کرج بهره لازم را برده باشید.

در پایان توصیه می کنیم، عمل اسلیو معده در قطر نیز مطالعه نمایید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید