جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده
فهرست مطالب

در مقاله جراحی اسلیو معده، به بررسی انواع جراحی های معده به ویژه جراحی اسلیو معده می پردازیم. همراه ما باشید.

از مشکلاتی که امروزه بیشتر افراد جامعه به آن دچارند، می توان به چاقی و داشتن اضافه وزن اشاره کرد. تنها مشکل چاق بودن، بر هم زدن ظاهر و کاهش سرعت و مشکلاتی از این دست نیست، بلکه همچنین می تواند موجب بروز بیماری هایی مثل دیابت نوع 2، فشار خون بالا، بیماری قلبی و … شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی اسلیو معده می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

مقدمه

جراحی اسلیو معده
جراحی اسلیو معده

بنابراین بسیاری از مردم با آگاهی به این نکته به دنبال روش هایی هستند که به کمک آن ها وزن  خود را در بازه ی زمانی کوتاهی کاهش دهند.

راه و روش هایی مثل، گن های لاغری، سونای لاغری، گوشواره لاغری و … از روش هایی هستند که افراد چاق برای رسیدن به بدنی ایده آل دنبال می کنند. اما در این بین جراحی اسلیو معده، یکی از سریع ترین انواع راه های کاهش وزن می باشد.

ولی آیا با این جراحی ها، به ویژه جراحی اسلیو معده آشنایی دارید؟ مراحل جراحی اسلیو معده را می دانید؟ پزشکان صاحب نام این نوع جراحی ها را می شناسید؟ با مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی اسلیو معده آشنایی دارید؟

اگر پاسختان به این سوالات “نه” است، پیشنهاد می کنیم آن را به “هنوز نه” تغییر دهید. چون تا پایان مقاله جراحی اسلیو معده، به تمامی آن ها پاسخ خواهیم داد و تمامی جوانب مختلف چاقی و کاهش وزن از طریق عمل جراحی اسلیو معده را بررسی خواهیم نمود.

جراحی اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده چیست؟
جراحی اسلیو معده چیست؟
آن چه در نوشتار جراحی اسلیو معده، مورد بررسی قرار می گیرد:

بالن گذاری

باندینگ یا حلقه معده

بای پس معده

پلیسه معده

دئودنال سوئیچ

جراحی اسلیو معده، مناسب چه کسانی است؟

جراحی اسلیو معده، مناسب چه افرادی نمی باشد؟

ویژگی های دکتر عمل جراحی اسلیو معده را بیان کنید.

شیوه های شناسایی جراح خوب را عنوان کنید.

چرا بررسی مدرک تحصیلی جراح، مهم است؟

مشخصه های یک پزشک خوب چیست؟

اقدامات مهم برای آمادگی قبل از عمل لاغری را توضیح دهید.

آزمایشات لازم قبل از عمل

عمل اسلیو معده چیست؟

لاپاراسکوپی چیست؟

چه افرادی کاندید عمل جراحی اسلیو معده می باشند؟

مزایای جراحی اسلیو معده

مراحل جراحی اسلیو معده

مشاوره های قبل از عمل

بررسی آثار روانشناختی عمل اسلیو معده

مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

جمع بندی

بالن‌ گذاری

یکی دیگر از عمل های چاقی مرتبط با معده، بالن گذاری می باشد.

گذاشتن بالن در معده، در سال های اخیر از روش‌ های معروف برای کاهش وزن بوده است. زیرا این روش، جزو دسته بندی جراحی ها به حساب نمی آید.

این روش، بدون نیاز به بیهوشی است و با آندوسکوپی که حداکثر 30 دقیقه به طول می انجامد، به پایان می رسد. در گذشته ی نه چندان دور، افرادی که اضافه وزن زیادی هم نداشتند، به گذاشتن بالن اقدام می کردند تا این که با مشخص شدن عوارض جانبی آن، رفته رفته از تعداد متقاضیان آن کم شد.

بالن ‌ها چند گونه اند؛ داخل بعضی از آن ها آب است و برخی دیگر هوا. آثار این بالن ها و نیز عوارضشان در بیمارها تقریبا به یک صورت است. حجم هوا یا مایعی که داخل بالن قرار دارد، به 500 تا 800 سی ‌سی می رسد. این حجم نسبتا زیاد سبب می‌ شود تا معده ی بیمار جای زیادی برای ورود غذا نداشته باشد.

لطفا از پست بهترین دکتر برای بالون معده و هزینه بالن معده چقدر است دیدن کنید.

همه بالن‌ها بعد از گذشت 6 ماه باید از معده خارج شوند

در نتیجه بیمار غذا نمی ‌خورد و لاغر می ‌شود. همه بالن‌ها بعد از گذشت 6 ماه باید از معده خارج شوند. در غیر این صورت  ترشحاتی که  داخل معده اتفاق می افتد، دیواره بالن را ذوب کرده و باعث می شوند که دیواره سوراخ شود که این امر باعث بروز عارضه می گردد. بالن‌هایی که با هوا پر شده‌ اند، هوای داخلشان با گذشت زمان قابل کنترل است.

گذاشتن این نوع بالن‌ ها، کاری اشتراکی بین جراح و متخصص آندوسکوپی می باشد. جراح، محفظه‌ ای به اسم پورت را زیر پوست می‌ گذارد و متخصص آندوسکوپی هم بالن را درون معده قرار می ‌دهد.

گفتیم که هوای داخل بالن ها قابل تنظیم است و پزشک در صورت نیاز، هراز گاهی مجددا آن را کنترل و تنظیم می کند. تاثیر این  بالن ها روی کاهش وزن از بالن‌ های دسته ی اول کمتر بوده و احتمال  این که عفونت‌ های مکرر پورت زیر پوست اتفاق بیفتد نیزبیشتر است. این بالن ها می توانند تا یک سال داخل معده قرار داشته باشند.

بالن‌ های جدید هم به بازار عرضه شده اند که مثل قرص هستند و بیمارمی تواند آن را ببلعد. این بالن ها متصل به یک لوله هستند که از دهان بیمار بیرون می آید.

وقتی از طریق دستگاه رادیولوژی به مکان مناسب رسیدند، به وسیله ی آن، لوله داخل بالن پر می ‌شود

وقتی از طریق دستگاه رادیولوژی به مکان مناسب رسیدند، به وسیله ی آن، لوله داخل بالن پر می ‌شود و سپس آن لوله را  جدا می کنند. این گونه از بالن ها 3 ماه عمر دارند و نتیجه تحقیقات درباره آن هنوز به مراحل پایانی نرسیده است. برداشتن بالن نیز مثل گذاشتن آن ها نیازمند آندوسکوپی است.

دو دسته از بیماران می توانند از بالن گذاری استفاده کنند. آن هایی که بیش از حد چاق هستند و عمل جراحی برایشان پرخطر تشخیص داده می شود. برای این گروه، بالن گذاری روش مناسبی است تا کاهش وزن پیدا کنند و سپس عمل جراحی را انجام دهند. دسته ی دیگر، کسانی هستند که از بیماری هایی مانند دیابت و مشکلات قلبی ـ عروقی رنج می برند.

پیشنهاد می کنیم از پست پرسش و پاسخ جراحی اسلیو و  دیدن کنید.

برای حل موقت مشکل بیمار می توان از بالن استفاده نمود

برای حل موقت مشکل بیمار می توان از بالن استفاده نمود. نتایج بالن متفاوت است و نمی‌ توان کاهش وزن بیمار را پیش ‌‍‌بینی کرد. احتمال دارد تا فردی بعد از عمل، 30 کیلوگرم وزن کم کند و دیگری فقط 3 کیلوگرم از وزنش کاهش پیدا کند. بعد از خرج کردن بالن، فضای خالی  زیادی در معده به‌ وجود می ‌آید.

این فضا موجب می شود تا بیمار بازهم دچار پرخوری شود و حتی وزنش از قبل هم بیشتر شود. حتی حالت تهوع، استفراغ و درد نیز در برخی از افراد وجود دارد که معمولا تا یک هفته از بین می رود.

اگر کسی قادر به تحمل چنین شرایطی نباشد، بالن را خارج می کنند. محل بالون نیز ممکن است عفونت کند که البته به سختی درمان می شود و حتما نیاز به خروج بالن وجود دارد. احتمال مسدود شدن روده و حتی مرگ هم در صورت پاره شدن توده و ورود آن به روده نیز وجود دارد.

دکتر سلیمی که از بهترین متخصصان جراحی معده به حساب می آید، علاوه بر جراحی اسلیو معده، در بالن گذاری نیز تجربه قابل توجهی دارد. شما می توانید با مراجعه به دکتر سلیمی، از مشاوره های ایشان بهره مند شوید.

برای حل موقت مشکل بیمار می توان از بالن استفاده نمود
برای حل موقت مشکل بیمار می توان از بالن استفاده نمود

باندینگ یا حلقه معده

این حلقه باعث می شود تا قسمت بالایی و سقف معده کوچک تر شود و خوردن کمی غذا باعث پر شدن سریع آن گردد. یکی از ایرادات این روش این است که حتی در صورت پر شدن معده، ممکن است بیمار حس سیری نکند. سیستم گوارشی در این روش به هیچ عنوان دستکاری نمی شود.

محفظه ای برای حلقه ی معده در نظر گرفته شده که در زیر پوست قرار می گیرد که در صورت گشاد شدن حلقه می توان به وسیله ی آن به تنگ کردن آن اقدام کرد.

اما حلقه نیز به عنوان یک جسم خارجی، احتمال عفونت دیواره ی معده را افزایش می دهد و حتی می تواند موجب زخم معده هم بشود. به این موارد، امکان جابجا شدن حلقه و مشکلات متعاقب آن را هم می توان اضافه کرد.
اگر چنین عارضه هایی پدید آمد، باید خیلی سریع حلقه را خارج نمود.

از حلقه می توان 2 سال استفاده کرد

از حلقه می توان 2 سال استفاده کرد تا فرصت مناسبی برای اصلاح رژیم غذایی و زندگی باشد. در غیر این صورت، بسیار مشاهده شده که بیمار بعد از خارج کردن حلقه، به وزن قبلی خود برمی گردد.
استفاده از این روش در یک سال اخیر در ایران، اروپا و آمریکا کاهش یافته است.
یکی دیگر از ویژگی های این روش این است که خوردن شیرینی جات را افزایش می دهد. چرا که عبور کردن چنین غذاهایی از حلقه آسان تر از غذاهای جامد است. لذا باندینگ برای کسانی که شیرینی دوست دارند، توصیه نمی شود.

اگر به دنبال یک متخصص مجرب و با سابقه در این حیطه هستید، دکتر سلیمی را از قلم نیندازید.

از حلقه می توان 2 سال استفاده کرد
از حلقه می توان 2 سال استفاده کرد

بای‌پس معده

در این شیوه از عمل های لاغری، علاوه بر کاهش حجم معده، به حذف بخشی از روده از سیستم جذب نیز اقدام می شود. به این معنی که بدون خارج کردن آن از بدن، تنها به تغییر مسیر آن اکتفا می کنند.

همین امر باعث شده تا میزان لاغری در این روش بیش از سایرین باشد و همچنین ماندگاری آن نیز بیشتر است. در روش فوق؛ سیستم جذب به کلی دچار اختلال می شود و بیمار مجبور می شود تا آخر عمر از داروهای مکمل برای جبران این اختلال استفاده کند.

اگر در خانواده، پیشینه ی سرطان معده وجود دارد، این روش برای فرد ریسک است. زیرا ارتباط بخشی از معده و روده با دهان قطع شده و بررسی آن قسمت، از طریق آندوسکوپی را غیرممکن می کند.

نوع تغییر یافته ی بای پس را مینی بای پس می نامند که در نوع تغییر یافته، عوارض کاهش پیدا کرده است. اما هنوز هم ارتباط با قسمتی از معده از طریق دهان را مثل روش کلاسیکش قطع می کند.

بای‌پس معده
بای‌پس معده

پلیسه معده

در جریان این جراحی، بافت معده به داخل برگردانده و بخیه زده می شود. این روش نیز حجم معده را بسیار کوچک تر می کند. مکان شروع این عمل کشور ایران است و هنوز استاندارد های جهانی آن صادر و تایید نشده است. ایرادی که  می توان به آن گرفت، این است که ممکن است بخیه ها در طول سال ها باز شود و معده به حالت اولیه بازگردد.

دئودنال سوئیچ

فرایند جذب در این روش به صورت گسترده مختل می شود. نارسایی کبد، عارضه ای است که ممکن است در اثر سوء تغذیه ی این روش اتفاق بیفتد. به همین سبب از این روش، تنها در شرایط خاصی استفاده می شود.

اگر در هر زمینه از روش های جراحی چاقی به مشاوره و کمک نیاز داشتید، مراجعه به دکتر سلیمی بهترین اقدام است.

جراحی اسلیو معده، مناسب چه کسانی است؟

عمل جراحی اسلیو معده؛ از سری عمل‌ های پرکاربرد برای درمان بیماری چاقی به حساب می آید. اما سوالی که باید به آن پاسخ داد، این است که آیا این عمل برای همه مناسب است؟
به طور کلی؛ عمل لاغری، به شرایط جسمی، عادات و رفتار فرد، سابقه بیماری و دارویی، و موارد خاص دیگری بستگی داشته و انتخاب آن تنها با تشخیص پزشک ممکن است.

در اینجا به شرایط کسانی که کاندیدای عمل جراحی اسلیو معده هستند، اشاره می‌ کنیم:

 • کسی که بعد از حداقل 6 ماه ورزش و تغذیه مناسب و سایر اقدامات تاثیر گذار، زیر نظر پزشک، قادر به کم کردن وزن نشده است.
 • توده بدنی بیمار، بیش از 40 بوده و او بیش از اندازه چاق تلقی شود.
 • فرد، دچار پرخوری غیر ارادی باشد.
 • کسی که با استفاده ی داروها، بیش از پیش احساس گرسنگی می کند.
 • کسی که از بیماری‌ های زمینه ‌ای مانند دیابت، فشار خون بالا، آپنه خواب و کلسترول رنج برده و شاخص توده ی بدنی 35 الی 40 دارد.
 • سنی بین 18 تا 65 سال دارد.
 • شخص قادر باشد تا سبک زندگی خود را تغییر دهد و تغذیه ی خود را اصلاح کند.
 • شخص دچار مشکلات روحی و روانی خاصی نباشد.
 • معتاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی نباشد.

جراحی اسلیو معده؛ یک روش محبوب و کم خطر برای درمان بیماری چاقی و رسیدن به لاغری در جهان است. علاوه بر شرایط ذکر شده، می توانید به دکتر سلیمی مراجعه کنید تا از رهنمودهای ایشان بهره ببرید.

جراحی اسلیو معده، مناسب چه افرادی نمی باشد؟

اما  در اینجا این سوال مطرح می شود که جراحی اسلیو معده، برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • افراد مبتلا به بیماری صرع
 • افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند.
 • افراد مبتلا به بیماری ‌های اعصاب و روان، اختلال در سیستم عصبی و دارای مشکلات روانی
 • افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال
 • کسانی که اضافه وزن ندارند و چاق نیستند.
 • افرادی که به اضافه وزن زیاد و بیماری‌ های زمینه‌ ای دراز مدت مانند دیابت دچارند.
 • افرادی که در اثر کشیدن مواد و نوشیدن الکل، چاق شدند

لطفا از پست بهترین دکتر اسلیو معده در یزد و بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال دیدن کنید.

جراحی اسلیو معده، مناسب چه افرادی نمی باشد؟
جراحی اسلیو معده، مناسب چه افرادی نمی باشد؟

ویژگی های دکتر عمل جراحی اسلیو معده

دکتر اسلیو معده یک جراح ماهر است.
جراح؛ کسی است که بعد از طی کردن دوره ی عمومی پزشکی ، دوره تخصصی جراحی را هم گذرانده است.
سپس در رشته فلوشیپ فوق تخصصی جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی لاغری  تحصیل کرده است.
پس اگر به دنبال بهترین دکتر اسلیو معده باشید ، دقت کنید که عمل جراحی اسلیو معده حتما باید توسط جراح دارای فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی پیشرفته انجام شود. پیشنهاد ما در این زمینه دکتر سلیمی می باشد.
غفلت در انتخاب جراح خوب، می تواند موجب پشیمانی در آینده شود.
امروزه اکثر جراحی های پزشکی به صورت فوق تخصصی درآمده اند.
این باعث می شود که پزشک به یک رشته ی خاص محدود شده و تمام حواس و تمرکز را به روی آن کار منعطف سازد.

شیوه های شناسایی جراح خوب

به چند مورد از ملاک های یک جراح خوب اشاره خواهیم کرد.

تحقیق روی عمل های گذشته ی پزشکان و نتایج جراحی های قبلی:

دیدن نمونه کارهای جراح مورد نظرتان می تواند به شما در سنجش کارامدی او کمک کند.
شما می توانید بیمارهایش را ببینید و نتایج بعد از عمل را با شرایط قبل از عمل در بیماران مقایسه کنید.
این مقایسه به خوبی شما را در ارزیابی مهارت جراح راهنمایی خواهد کرد. با این روش، حتی قادر خواهید بود تا شرایط حاصل از عمل و شکل اندامتان را هم تصور کنید.

مطالعه درباره نحوه ی عمل:

شما باید قبل از عمل، پیش زمینه ای از کلیت ماجرا یعنی عمل های جراحی لاغری را در ذهن خود داشته باشید.
به طور ویژه لازم است تا از مراحل عملی که خودتان قصد انجامش را دارید نیز مطلع باشید.
جراحی های بای پس و اسلیو، بیش از سایر روش ها مورد استفاده قرار می گیرند.

لذا باید از هر دوی آن ها اطلاعات داشته باشید و با چگونگی انجام آن ها آشنایی کامل داشته باشید. مراجعه به دکتر سلیمی، می تواند کارگشا باشد.

مشورت با کسانی که قبلا این جراحی ها را انجام داده اند:

می توانید از کسانی که تجربه ی این جراحی را داشته اند، راجع به سوال ها و دغدغه هایتان پرس و جو کنید.
از رضایت یا نارضایتی آن ها می توانید برای رسیدن به تصمیم درست استفاده کنید.
پس با این اشخاص به گفت و گو بپردازید و نظرشان را در این باره جویا شوید تا به تصمیمی که برایتان مناسب است، دست یابید.

دنبال کردن پزشک در شبکه های اجتماعی:

منظور این است که شبکه های اجتماعی دکتر مورد نظرتان را بررسی کنید.
از این راه می توانید به راحتی به نظراتی که کاربران برای جراح گذاشته اند، دسترسی داشته باشید و در صورت مواجهه با جوی مثبت ،از تصمیمتان اطمینان حاصل کنید.
پس حتما آدرس یک سایت یا صفحه شبکه ی اجتماعی را از دکترتان طلب کنید.
این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که ممکن است، نظرات منفی از روی حسادت ها یا رقابت های زمینه ی شغلی پزشک باشد. چرا که رقابت در این حرفه زیاد است و فضای باز اعمال نظر در شبکه های اجتماعی به هرکسی اجازه اظهار نظر در هر موضوعی را داده است.

دنبال کردن پزشک در شبکه های اجتماعی:
دنبال کردن پزشک در شبکه های اجتماعی:

چرا بررسی مدرک تحصیلی جراح مهم است؟

علم پزشکی دانشی است که به صورت روزانه در حال تغییر است و یک پزشک خوب لازم است تا علاوه بر گرفتن مدرک فوق تخصص در رشته ی خود، اطلاعاتش را نیز مدام به روز نگه دارد.

گفتیم که عمل لاغری را باید به کسی سپرد که در رشته فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی لاغری تحصیل کرده است. به این معنی که حتما  باید مطمئن باشید که جراح لاغری، دارای مدرک فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی پیشرفته باشد.

تنها در صورت دارا بودن این مدرک است که  جراح، مجاز است تا عمل های جراحی لاغری مثل اسلیو معده و عمل های دیگر را انجام دهد.

اگر پزشک جراح، فقط کسب تجربه در زمینه عمل های لاپاراسکوپی داشته است و تحصیلات فوق تخصصی لازم در این زمینه را نگذرانده باشد، در مهر و سرنسخه نوشته خواهد شد “متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی ”

فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی

اما اگر جراح، در مهر و سرنسخه خود نوشته است ” فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی” ، یعنی که جراح، علم و تحصیلات و مدرک لازم برای انجام عمل جراحی لاغری و اسلیو معده را دارد.

در این که رشته جراحی عمومی یکی از رشته های با ارزش در جراحی است، شکی نیست. اما امروزه حتما باید عمل هایی نظیر اسلیو معده به دست یک متخصص انجام شود.

اما چرا تا این حد روی این مسئله تاکید می شود؟

درست است که عمل اسلیو معده یکی از کم عارضه ترین و همچنین بی خطر ترین عمل های لاغری است. اما به هر حال نمی توان از احتمال بروز مشکل حین عمل یا بعد از عمل چشمپوشی کرد.

دکتر سلیمی

اما می توان با سپردن آن به یک متخصص و جراح خوب مثل دکتر سلیمی که معتبرترین و بهترین جراح اسلیو معده در ایران می باشد، درصد عوارض یا مشکلات قبل، حین و یا بعد از عمل را به صفر رساند.
اما در غیر این صورت به هر حال، امکان خطا و اشتباه و بروز مشکل وجود دارد.

اگر جراح لاغری، تحصیلات لازم در زمینه جراحی لاغری و فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته را داشته باشد، مشکلات ریز و درشت احتمالی و راه های مواجهه و رفع آن ها را به خوبی می داند. از مشکلات نمی ترسد و بدون آن که دست و پایش را گم کند، به کار خودش به بهترین شکل ممکن ادامه می دهد. این توانایی، جز در دوران تحصیل و در انواع مراحل آن کسب نمی شود.
بنابراین اگر شما دنبال بهترین جراح باشید و به دکتر سلیمی مراجعه کنید، هوشمندی شما را می رساند.

دکتر سلیمی
دکتر سلیمی

مشخصه های یک پزشک خوب

علاوه بر موارد بیان شده، نکات و ویژگی های دیگری هم وجود دارد که یک پزشک خوب باید داشته باشد.

یک پزشک و جراح خوب؛ سال ها درس خوانده، تحقیق کرده، آموخته و در این راه سختی های زیادی را به جان می خرد.
یک جراح خوب همانند دیگر پزشک ها در اولین گام باید یاد گرفته باشد که چطور به کرامت جسم و روح یک انسان احترام بگذارد.
به طور کلی؛ مفهوم بهترین و عناصری که کسی را به بهترین در کار خود تبدیل می کند را داشته باشد. این نکات در نظر افراد مختلف، متفاوت است. اما در پزشکی، کمی فرق دارد.

پس می توان گفت که بهترین دکتر اسلیو معده باید مشخصه های زیر را دارا باشد:

 • تعهد برای یک پزشک جراح امری ضروری و بسیار مهم است که همواره باید آن را داشته باشد.
 • علم و دانش لازم و مدرک مناسب و مرتبط برای انجام عمل جراحی لاغری را داشته باشد.
 • به هیچ وجه به بیمار به چشم منبع درآمد نگاه نکند و قبل از هر چیز او را یک انسان ببیند.
 • همیشه باید پاسخگوی بیمار باشد.
 • بعد از عمل جراحی، در دسترس بیمار باشد تا اگر مشکلی پیش آمد، بیمار بتواند با او ارتباط بگیرد.
 • تا بهبودی کامل، همراه بیمار باشد.
 • پشتیبان بیمار و پیگیر روند درست پروسه به صورت دائم و تا پایان باشد.
 • تغذیه بیمار را برنامه ریزی کند تا بیمار، به راحتی و به درستی با رژیم غذایی جدید کنار بیاید.
 • تمام مشخصه های ذکر شده، از ویژگی های یک پزشک خوب است که دکتر سلیمی نیز این مشخصه ها را دارد.
پس می توان گفت که بهترین دکتر اسلیو معده باید مشخصه های زیر را دارا باشد:
پس می توان گفت که بهترین دکتر اسلیو معده باید مشخصه های زیر را دارا باشد:

اقدامات مهم برای آمادگی قبل از عمل لاغری

در این بخش از مقاله جراحی اسلیو معده، به آمادگی های لازم و شرایطی که پیش از جراحی لاغری با روش لاپاراسکوپی باید ایجاد شود، می پردازیم.

بیایید 10 اقدام مهم برای آمادگی قبل از عمل لاغری به ویژه اسلیو معده را مرور کنیم.

درباره جراحی مورد نظرتان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

برای این کار می توانید از کتاب های جامع یا تخصصی یا مطالبی که در اینترنت یافت می شو،د مثل همین مطلب، استفاده کنید و یا با کسانی که قبلا تجربه ی این عمل را داشته اند، حرف بزنید تا از مراحل و تغییرات نوع زندگی و تمام تاثیرات جراحی اطلاع پیدا کنید.

شاید بخواهید بدانید که آیا بیمه این عمل را پوشش می دهد.

جواب مثبت است. معمولا بیمه 50 تا 100 هزینه ها را پوشش می دهد. البته شرایطی نیز وجود دارد.

نباید سیگار یا هر نوع دخانیاتی که نیکوتین یا تنباکو دارد، مصرف کنید

نباید سیگار یا هر نوع دخانیاتی که نیکوتین یا تنباکو دارد، مصرف کنید و در صورت مصرف، باید از مدتی قبل از جراحی آن را ترک کنید.

 طبق نتایج تحقیقاتی در این زمینه، استعمال دخانیات اعم از نیکوتین یا تنباکو عوارض جدی برای جراحی چاقی در پی خواهد داشت.  بیماران می بایست حداقل از سه ماه قبل از عمل از هر نوع دخانیات پاک باشند.

رژیم غدایی را تغییر دهید.

وعده های غذایی بهتر است به سه وعده ی اصلی و دو میان وعده محدود شود. صبحانه را حتما کامل بخورید و از آخرین باری که غذا خوردید تا زمان خواب نیز باید ۴ ساعت فاصله باشد.

پروتئین، میوه و سبزیجات باید به وفور در تغذیه تان وجود داشته باشند.

الزامی است تا حد امکان از خوردن شیرینی جات، غذاهای پر چرب، فست فود و غذاهای رستورانی اجتناب شود.

کنترل آب و غذای روزانه

عادت های غذایی تان را ثبت کنید تا با نشان دادن آن به پزشک، در اصلاح آن به شما راهنمایی های لازم را ارائه دهد.

لطفا از پست قرص برای کوچک شدن معده دیدن کنید.

مصرف آب را افزایش دهید و سایر نوشیدنی ها را تا جایی که می توانید، کاهش دهید.

تشنگی های خود را مدیریت کنید و برای آن اهمیت زیادی قائل باشید.

هر شخص بالغ ، به طور معمول در طول روز به ۶۴ اونس آب نیاز دارد.

نوشیدنی هایی که کالری زیادی دارند مثل الکل، نوشابه، آب میوه، نوشیدنی های انرژی زا و قهوه با شکر یا خامه را بسیار کم مصرف کنید و یا به طور کامل حذف کنید.

مصرف نوشیدنی های کافئین دار یا کربنات دار هم توصیه نمی شود.

سعی کنید بین غذا چیزی ننوشید و از غذا تا خوردن مایعات، 30 دقیقه فاصله ایجاد کنید.

روزانه ورزش کنید.

ورزش کردن به صورت پیوسته خیلی مهم تر از انجام آن به صورت گاه گاه است. اگر ورزش هم نمی کنید، سعی کنید به فعالیت های فیزیکی تان نظم دهید. این فعالیت ها حتی اگر کوتاه و کم هم باشند، وقتی به یک روند منظم تبدیل شوند، مثمر ثمر خواهند بود.
پیاده روی های کوتاه، ورزش های نشسته و هر فعالیتی که بیشتر به آن علاقه دارید را به عنوان ورزش می توان تلقی کرد؛ اگر روزانه تکرار شوند.
می توانید روزانه چند دقیقه به مدت ورزشتان بیافزایید تا تاثیرات را دوچندان کنید.

از یاد نبرید که مدت تداوم این فعالیت ها مهم تر از شدتشان است.

به خودتان قول دهید که دیگر چاق نمی شوید.

هر کاری لازم است انجام دهید تا در دوره ی مراقبت، دیگر چاق نشوید.
پر خوری و زیاده روی در خوردن غذاهای مورد علاقه تان قبل از شروع رژیم غذایی و تغییر در رویه زندگی تان را کنار بگذارید.
حتی ممکن است پزشک شما نیز این امر یعنی چند کیلو لاغر شدن پیش از عمل را از شما درخواست کند.

در انتخاب غذا و نوع غذا خوردن توجه کنید.

به غذایی که می خورید، به عنوان یک نیروی محرک یا سوخت بدن نگاه کنید و واکنش بدنتان را به مصرف غذاهای مختلف در نظر بگیرید.
هوشیاریتان را در هنگام غذا خوردن بالا ببرید و حواستان به آلارم سیری بدن باشد.
زمانی که پشت میزتان یا جلوی تلویزیون هستید، غذا نخورید. باید تمام حواستان معطوف به تغذیه تان باشد. عواملی که ممکن است حواستان را پرت کند را فراموش کنید.
غذا؛ با حوصله، آرام و همراه با جویدن زیاد مصرف شود. از غذا خوردن برای رفع بی حوصلگی، استرس و خستگی و سایر حالات روحی تان پرهیز کنید.

حواستان روی سلامتی جسمی و روحی تان باشد.

به طور جدی تصمیم بگیرید و هرچه که برای رسیدن به وزن و شرایط مد نظرتان لازم است را جزو اولویت هایتان قرار دهید.
نوشتن تمام برنامه هایی که می خواهید پیاده کنید، روی انجام دادن آن ها تاثیر زیادی دارد و شمارا پر انگیزه تر می کند و عزمتان را برای رسیدن به سلامت، همواره جزم نگه می دارد.

با گروهی از افراد مثبت و دلسوز در ارتباط باشید که در این راه حامی شما باشند. معاشرت با کسانی که منفی باف، سست و ضعیف هستند، به شما کمک نخواهد کرد و بیشتر شما را از کاری که قصد انجامش را دارید، نا امید خواهند کرد.

حواستان روی سلامتی جسمی و روحی تان باشد.
حواستان روی سلامتی جسمی و روحی تان باشد.

در تمام این مراحل، مشورت با دکتر سلیمی را فراموش نکنید.

آزمایشات لازم قبل از عمل

از خاطر نبرید که تغییر در زندگی ممکن است پروسه ای بلند مدتی باشد که نیازمند گام های کوچک، مثبت اندیشی و تقسیم آن به هدف های کوچک تر است نه صرفا رویابافی.

قبل از عمل از شما آزمایش هایی گرفته خواهد شد.

آزمایش های متداول و اصلی عبارتند از:

 • تعداد پلاکت های خون
 • آزمایش ادرار
 • آزمایش پانل خون:  مجموعه ای از چندین آزمایش کامل خون می باشد  که حدود ۲۰ ماده شیمیایی درون خون را نشان می دهد.

معمولا تعداد زیادی  از جراحان، سونوگرافی کامل شکم و بدن و پستان را هم لازم دانسته و تجویز می کنند (سونوگرافی کیسه صفرا برای کنترل خطر سنگ های کیسه صفرا نیز انجام می شود.)

سایر آزمایشات نیز شامل :

 • عکس برداری از قفسه سینه
 • آندوسکوپی معده
 • الکتروکاردیوگرافی (نوار قلب)
 • تست عملکرد ریه
 • اکو کاردیوگرافی
 • بررسی خواب
 • ارزیابی های کاردیوگرافی
 • مشاوره های روانپزشکی
 • مشاوره متخصص قلب و عروق
 • و مشاوره متخصص بیهوشی در صورت لزوم

است.

هدف این آزمایشات

قبل از عمل، پزشک باید با انجام این آزمایشات تمام نکات مربوط به سلامت بیمارش را شناسایی کرده و اصطلاحا بدن اورا بشناسد.
برای کنترل عوارض بهتر است، قبل از جراحی عاملی که موجب آن می شود را شناخت و به رفع مشکل پرداخت.
یکی از نکات مهم، اطلاع از عملکرد مناسب تیروئید بیمار است. چرا که فعالیت کم غده تیروئید پس از عمل جراحی می تواند منجر به مرگ بیمار شود.
در افراد دیابتی، باید قند خون کنترل شود. زیرا قند می تواند فشار قلب را بالا ببرد. همچنین قلبتان نیز به صورت کامل بررسی می شود.

نقص عملکرد کبدی، مشکلات تنفسی، وجود مایعات بیش از حد در بافت ها، اختلال در نمک و مواد معدنی مایعات بدن و یا سطح غیر طبیعی چربی، همه و همه در حین انجام آزمایش های قبل از عمل بررسی خواهد شد.

هدف این آزمایشات
هدف این آزمایشات

لوازمی که باید روز جراحی لاغری همراه داشته باشید

 • شونه یا برس
 • لباس حمام
 • شامپو
 • لوسیون بدن یا کرم مرطوب کننده ی دست
 •  صابون
 •  مسواک و خمیر دندان
 •  لباس های گشاد و راحت
 • کتاب و مجله
 • لوازم آرایش
 • کرم مخصوص خشکی لب
 •  سشوار
 •  وسایل خوشبو کننده بدن مثل مام

وسایلی هستند که ممکن است در مدت بستری شدن به آن ها نیاز داشته باشید.

(بدیهی است که باید از به همراه داشتن لوازم قیمتی و طلا و جواهرات مانند هر عمل دیگری پرهیز شود.)

لوازمی که باید روز جراحی لاغری همراه داشته باشید
لوازمی که باید روز جراحی لاغری همراه داشته باشید

روز جراحی لاغری

به طور معمول،  بیماران باید دو ساعت قبل از جراحی لاغری در بیمارستان حضور پیدا کنند. در این زمان، شما لباس مخصوص و داروهایی که قبل از جراحی لاغری نیاز دارید را دریافت خواهید کرد و همچنین می توانید با متخصص بیهوشی و جراح خودتان صحبت کنید.
سپس به اتاق عمل برده می شوید.

بسته به نوع عمل لاغری که انجام می دهید (اسلیو معده، حلقه ی معده و …) عمل بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت به طول خواهد انجامید.

پس از پایان عمل، شما را به اتاق ریکاوری انتقال می دهند تا به هوش بیایید و تا یک ساعت در آنجا تحت مراقبت خواهید بود.

بعد از طی کردن این مرحله، به اتاق خصوصی برده خواهید شد

بعد از طی کردن این مرحله، به اتاق خصوصی برده خواهید شد و دردتان با مسکن تسکین داده می شود و معمولا به شما توصیه می شود تا هر 2 ساعت یک بار کمی قدم بزنید.

روز بعد از عمل، به رادیولوژی منتقل خواهید شد تا از معده تان عکس برداری  شود تا در صورت بروز هر گونه مشکل، اعم از سوراخ شدن یا دیگر مشکلات احتمالی از آن اطلاع یابند.
بیمار معمولا بین 1 تا 3 روز بستری می شود که این بسته به نوع جراحی متغیر است.

سپس نوبت به ترخیص شدنتان می رسد.اما این پروسه به مرحله ی بعد منتقل می شود. مرحله ای که آن را باید با انگیزه و توان خودتان به انجام برسانید.

بعد از طی کردن این مرحله، به اتاق خصوصی برده خواهید شد
بعد از طی کردن این مرحله، به اتاق خصوصی برده خواهید شد

در ادامه به نکات مهم بعد از این عمل نیز خواهیم پرداخت.

عمل اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده یکی از پر کاربردترین جراحی های لاغری در دنیاست. همچنین این نوع عمل یکی از کم خطرترین ها در دنیای جراحی های لاغری به شمار می رود.

در این عمل هم مثل دیگر جراحی های لیزری شکم را از ۵ یا ۶ جا سوراخ می کنند تا وسایل لاپاراسکوپی را به داخل شکم وارد کنند. سپس عمل جراحی از داخل بر روی بخش مورد نظر که در اینجا معده است، وارد می شود. استفاده از اشعه ی لیزر هیچ گاه امکان پذیر نیست و عمل لیزری یک اصطلاح عامیانه است که به لاپاراسکوپی اطلاق می شود.

اسلیو در زبان انگلیسی یعنی “آستین”. در این عمل ۷۰ تا ۷۵ درصد معده به وسیله ی منگنه یا نام تخصصی اش (استپلر) برداشته شده و مقدار باقیمانده از آن به شکل یک لوله در می آید. لوله ای که بیشتر شبیه آستین پیراهن می شود. به خاطر همین است که به آن جراحی اسلیو گفته می شود.

عمل اسلیو معده به صورت لیزری یا ( لاپاراسکوپی) انجام می گیرد.

لاپاراسکوپی چیست؟

معمولا برای این سبک از جراحی، از بیهوشی عمومی استفاده می کنند. شما در طول بیهوشی عمومی به خواب خواهید رفت و هیچ حسی اعم از درد نخواهید داشت. ماده ی بیهوشی و مایعات از طریق یک سرم که در ابتدا به شما وصل می شود، به بدن شما خواهد رسید.

همچنین در برخی موارد و در صورتی که امکان بیهوشی وجود نداشته باشد، از بی حسی موضعی استفاده می شود. به این ترتیب که قسمتی که عمل روی آن انجام می شود را بی حس می کنند و شما در حالت بیدار، بدون حس هیچ گونه دردی شاهد عمل خواهید بود.

در عمل لاپاراسکوپی، جراح متخصص، شکاف هایی به اندازه ی طولیِ ۳ تا ۵/۳ سانتیمتر در پایین شکم به وجود می آورد و بعد از آن، لوله ی نازکی که کانولا نام دارد، وارد آن قسمت می گردد تا شکم را با گاز کربن دی اکسید متورم و برجسته کند. این کار سبب می شود تا جراح بتواند اندام های داخل شکم را بهتر و واضح تر ببیند.

هنگامی که شکم متورم گشت، جراح دستگاه لاپاراسکوپ را وارد شکاف ها می کند

هنگامی که شکم متورم گشت، جراح دستگاه لاپاراسکوپ را وارد شکاف ها می کند. یک دوربین به همراه دستگاه لاپاراسکوپ وارد شکم می شود و شروع می کند به تصویر برداری از داخل شکم و تصاویر نیز به صورت زنده و مستقیم، روی مانیتور یا پرده ای که از قبل تعبیه شده، برای جراح به نمایش در می آید.

بسته به نوع عمل، سوراخ هایی که ایجاد می شود، متفاوت است. اما در حالت معمول 2 تا 5 شکاف ایجاد می گردد تا وسایل دیگر که جراحی به وسیله ی آن ها انجام می شود، وارد شکم گردد.

گاز کربن دی اکسید

گاز کربن دی اکسید هم مثل سایر وسایل جراحی در زمان اتمام جراحی از بدن خارج می شود تا در پایان، برش ها و شکاف های ایجاد شده به وسیله ی بخیه بسته شده و سپس بانداژ می شود.

گفتنی است که جراحی لاپاراسکوپی در گذشته بر روی افراد چاق پیچیده تر بود و زیاد مرسوم نبود. بیشتر پزشکان و جراحان  توصیه می کردند که این افراد در صورت امکان، قبل از عمل جراحی کمی از وزن خود را کم کنند. اما امروزه برخی از خود جراحی های کاهش وزن هم که مخصوص افراد چاق می باشند، مانند جراحی اسلیو معده از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود.

درد کم بعد از عمل، طی شدن سریع تر مراحل بهبودی برای بیمار و قدرت دید بهتر پزشک در حین جراحی، از مزایای این نوع جراحی به حساب می آید.

گاز کربن دی اکسید
گاز کربن دی اکسید

در قسمت های قبلی، به ویژگی کسانی که عمل لاغری برایشان  مناسب است، پرداختیم. حال می خواهیم به طور ویژه به افرادی اشاره کنیم که می توانند کاندید عمل جراحی اسلیو معده باشند.

چه افرادی کاندید عمل جراحی اسلیو معده می باشند؟

عدد بی ام آی، نشان می دهد که وزن شما نسبت به قدتان چگونه است و چقدر چاق هستید. پس قبل از هرچیز باید عدد بی ام آی خود را محاسبه کنید.

این کار را آنلاین و از طریق اینترنت نیز می توانید انجام بدهید.

این عمل برای کسانی کاملا مناسب است که عدد بی ام آی آن ها ۴۰ و بالاتر باشد. در صورت ابتلا به بیماری هایی مثل دیابت و فشار خون، چنان چه این عدد بالای ۳۵ هم بود، فرد را برای جراحی واجد شرایط می کند.

پس این عمل برای افرادی که بیش از حد معمول چاق هستند،  یعنی BMI بالای ۳۵ دارند، صورت می گیرد.

همچنین برای کسانی که دچار پرخوری زیاد هستند نیز توصیه شده و مناسب است. درست بر خلاف عمل بای ‌پس که برای افرادی غیر از پر خورها مناسب می باشد.

عمل اسلیو همان طور که گفته شد، یک عمل کم عارضه است و به بای ‌پس ارجحیت دارد. به همین جهت، پزشک گاهی اوقات می تواند تصمیم بگیرد که به جای بای‌ پس از اسلیو استفاده کند. به طوری که ابتدا اسلیو انجام شده و ظرفیت معده کاهش می یابد و متعاقبا کاهش وزن صورت می گیرد. اما اگر رسیدن به وزن ایده آل با اسلیو انجام نشد، در یک مرحله ی دیگر عمل بای ‌پس اجرا می شود.  در کل، دکتر سلیمی با بررسی وضعیت شما تصمیم میگیرد که از کدام روش استفاده کنید.

مزایای جراحی اسلیو معده

 • کاهش وزن دائمی ( احتمال افزایش دوباره ی وزن بعد از این عمل خیلی کم است).
 • شروع کاهش وزن سریع از روز بعد از عمل
 • بهبود کامل یا کنترل عالی بیماری های همراه همچون فشار خون، دیابت، آرتروز و موارد دیگر
 • داشتن هزینه ی کمتر به نسبتِ دیگر عمل های جراحی
 • سریع انجام شدن و ترخیص زودتر بیمار
 • کم عارضه بودن
 • عدم احساس درد یا احساس درد خیلی کم پس از عمل
مزایای جراحی اسلیو معده
مزایای جراحی اسلیو معده

همانطور که گفتیم، در این عمل، جراحان بخشی از معده شما را برمی دارند و قسمت های باقیمانده را به هم می پیوندند تا یک معده یا “اسلیو” جدید ایجاد می شود که تقریبا اندازه ی یک موز است.

با حجم جدید معده تان که تقریبا یک دهمِ معده ی اصلی خواهد بود، احساس سیری بسیار سریع تر به شما دست خواهد داد. در نتیجه با این معده شما نخواهید توانست مانند قبل پرخوری کنید که این رویه به کم کردن وزن شما کمک خواهد کرد.

احساس سیری، یک فرایند هورمونی است. بنابراین، این عمل به ترشح سریع تر این هورمون خواهد انجامید.

جراحی اسلیو با بای ‌پس متفاوت است.

عمل اسلیو معده برای افرادی که توده ی بدنیشان حداقل ۴۰ است، بهترین نوع عمل لاغری است. چنین عدد توده ای یعنی  که شما چاق تر از وزن مناسب خود هستید. افرادی که برای انجام با‌ی‌ پس، بیش از حد سنگین هستند نیز می توانند از جراحی اسلیو استفاده نمایند.

جراحی اسلیو با بای ‌پس متفاوت است.
جراحی اسلیو با بای ‌پس متفاوت است.

پروسه عمل حدود یک ساعت به طول می انجامد. در حین عمل، پزشک با ایجاد چند سوراخ روی شکم و فرستادن یک دوربین به درون آن و سایر لوازم جراحی از طریق لاپاراسکوپ که در ابتدا وارد شده بود، قسمتی از معده را بریده و خارج می کند. سپس باقیمانده را به هم بخیه زده و شکلی مانند آستین پیراهن که به اندازه ی یک موز است، از معده ی جدید می سازد. مقدار باقیمانده از معده، حدود ۳۰ درصد آن است.

مراحل جراحی اسلیو

مراحل جراحی اسلیو را به صورت موردی می توان به شکل زیر توضیح داد.

 • مراجعه به پزشک در مطب یا کلینیک و معاینه و بررسی صلاحیت هایتان برای انجام عمل توسط پزشک
 • انجام مشاوره های قبل از عمل از جمله مشاوره بیهوشی، گوارش و … که روند به شما توضیح داده می شود.
 • معمولا چند ساعت یا حتی یک روز قبل از عمل، شما را بستری می کنند.
 • انتقال به اتاق عمل و شروع عمل اسلیو معده و بازگشت به بخش که ممکن است ۳ تا ۴ ساعت طول بکشد. البته گفتنی است، خود عمل ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت طول خواهد کشید و بقیه ی زمان برای پروسه بیهوشی و سایر اقدامات مربوط به عمل است.
 • در صورت توان، همان روز راه رفتن را شروع می کنید.
 • نوشیدن آب را از روز بعد از عمل آغاز می کنید.
 • در شرایطی که حال عمومیتان خوب بود، در روز دوم ترخیص می شوید.

کسانی که ویژگی های زیر را دارند برای جراحی اسلیو مناسب نیستند.

 • کسانی که بی ام آی آن ها کمتر از ۳۰ است. ( این اشخاص می توانند با رژیم و ورزش، وزن خود را کمتر کنند)
 • کسانی که قادر به تحمل بیهوشی نیستند.(مثلا پزشک بیهوشی یا قلب اجازه بیهوشی به آن ها نداده است).
 • کسانی که معتاد  به مواد مخدر هستند.
 • هرگونه بیماری روانی که روانپزشک محترم، عمل را جایز نداند .
 • عدم وجود حمایت خانوادگی و اجتماعی.
 • افرادی که تصمیم برای تغییر روش زندگی، ورزش کردن و رعایت رژیم درمانی مناسب بعد از عمل را ندارند.

بلافاصله بعد از عمل روند کاهش وزن با احساس سیری کردن بیمار آغاز می شود.
با تمام این ها این عمل روی کسانی جواب خواهد داد که رویه زندگی خود را اصلاح کنند و در این راه صاحب قدم باشند.
رژیم غذایی مناسب و ورزش ملایم و مداوم، از خصوصیات اصلی یک زندگی سالم است.

بنابراین بعد از هرگونه عمل جراحی لاغری برای گرفتن بهترین نتیجه، لازم است تا بیمار به ورزش کردن روی بیاورد و تغذیه ی خود را در حالت تعادل نگه دارد.

دارو ها و قرص های بعد از عمل اسلیومعده ترسناک و عجیب و غریب نیستند

دارو ها و قرص های بعد از عمل اسلیومعده ترسناک و عجیب و غریب نیستند. در این جراحی، از عمل های دیگر که بسیار ساده تر از اسلیو معده هستند نیز، داروهای کمتری تجویز می شود. اما شناختن این  قرص ها و داروها برای بیمار خیلی مهم است.

عمل آستین جزو کم عارضه ترین و بی خطر ترین عمل های جراحی است. پس انتظار عوارض خاصی نمی رود. اما ریزش مو، موردی است که بعد از عمل جراحی در هر بخش از بدن اتفاق می افتد. جراحی اسلیو نیز همان طور است و بیمار ممکن است ریزش مو داشته باشد که درمان آن نیز بسیار راحت و قابل دسترس می باشد.

هزینه عمل اسلیو به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل حق بیهوشی، دستمزد پزشک و لوازم عمل می شود. بخش قابل توجهی از این هزینه یعنی حدود 50 الی 60 درصد هزینه ها، مربوط به وسایل از جمله منگنه ها می باشد. 

دارو ها و قرص های بعد از عمل اسلیومعده ترسناک و عجیب و غریب نیستند
دارو ها و قرص های بعد از عمل اسلیومعده ترسناک و عجیب و غریب نیستند

مشاوره های قبل از عمل

معمولا تمام  بیماران در مراحل قبل از عمل اسلیو معده باید مشاوره های زیر را انجام دهند.

 • مشاوره قلب و عروق
 • مشاوره غدد
 • مشاوره گوارش و انجام آندوسکوپی
 • مشاوره روانپزشکی
 • مشاوره پزشکی قانونی
مشاوره های قبل از عمل
مشاوره های قبل از عمل

بهتر است اطلاعات خودتان از پزشک خود را از منابع موثق بگیرید و به شایعات توجه نکنید.
شما در صورتی که پزشک خود را خوب و به درستی انتخاب کنید و پزشکتان با تجربه و با دانش باشد می توانید بدون هیچ ترس و نگرانی عمل را انجام دهید. به همین دلیل، پیشنهاد ما دکتر سلیمی می باشد.

بررسی آثار روانشناختی عمل اسلیو معده

اتفاق لاغری مجدد یا لاغری برای اولین بار در زندگی، دو گونه مختلف از آثار جراحی لاغری است که می تواند یک تغییر مهم در زندگی هر فرد باشد. از آثار اجتماعی این تغییر می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • عدم رفتار تبعیض آمیز با فرد به دلیل چاق بودن (متاسفانه در اجتماع، افراد نا آشنا یا کسانی که برخورد اولشان با فرد چاقی را تجربه می کنند، با افراد لاغر و اصطلاحا فیت، رفتار بهتری دارند)
 • محترمانه تر برخورد کردن افراد دیگر با آن ها
 • دریافت علاقه ی رمانتیک بیشتر ازسوی دیگران و اصطلاحا دوست داشته شدن
 • ایجاد روابط عمیق تر. آن ها با توجه این که می توانند همپای فرزندان یا دوستان به فعالیت های جسمی و حرکتی بدون این که با مشکلی رو به رو شوند، بپردازند؛ قادر خواهند بود تا طی این فعالیت ها مثل ورزش و تفریح و سایرموارد، صمیمیت خود را با آنان بیشتر کنند.
 • تشویق شدن و شنیدن تعریف و تمجید از دیگران همیشه لذت بخش است وحالا می توانند آن را تجربه کنند.
 • نتیجه ی این تعریف و تشویق ها، افزایش اعتماد به نفس و اثر آن بر دیگران خواهد بود.
 • آن ها تغییرات مثبتی در زمینه ی زندگی و روابط جنسی خود نیز احساس خواهند نمود.

نکات رفتاری مهمی که باید رعایت کنید

البته پیداست که لاغر بودن یا لاغر شدن مثل هر چیز دیگری، علاوه بر اثرات خوب شامل جنبه های منفی هم می شود. کسانی که مدت های زیادی که با شما آشنا هستند، به ظاهر جدید شما عادت ندارند و احتمال دارد که ندانند چطور باید با شما رفتار کنند.

نکات رفتاری مهمی که باید رعایت کنید
نکات رفتاری مهمی که باید رعایت کنید
 • احساس سایر اعضای خانواده یا دوستان که هنوز اضافه وزن دارند، درحالی که شما وزن کم کردید را در هم در نظر بگیرید.
 • شما باید به کم خوری و رژیم غذایی اصلاح شده ی خود پایبند باشید. این باعث می شود تا نوع و انتخاب غذا  برایتان  با افراد دیگر متفاوت شود. نباید با خاص بودنتان مشکل داشته باشید.
 • ممکن است رابطه تان با همسر دچار مشکل شود.
 • احتمال دارد که توجه زیاد اطرافیان به شما حسادت همسرتان را برانگیزد.
 • واکنش به این اقدام شما در محیط کار را فراموش نکنید.
 • ممکن است کسی در خانواده یا دوستان با رژیم غذایی شما هماهنگ نباشد. می توان گفت که ممکن است از این نظر هیچ حمایتی از شما و عادات غذایی جدیدتان نشود.
 • افزایش اعتماد به نفس شما هر چقدر خوب باشد، بازهم می تواند اتفاقات بدی به همراه داشته باشد.

شما احتمالا با نگرانی ها و پرسش های جدید مواجه شوید.

این که در صورت کم نکردن وزن همچنان رفتار طرف مورد نظرتان با شما به این شکل باقی می ماند یا خیر، می تواند یک درگیری ذهنی جدید باشد.

حس و حال خودتان را در آن دوران سخت فراموش نکنید

از شما انتظار خواهد رفت، حال که دیگر آن فرد چاق همیشه مورد قضاوت و تمسخر قرار گیرنده نیستید؛ حس و حال خودتان را در آن دوران سخت فراموش نکنید و این که با افراد چاق که روزی خودتان جزوی از آن ها بودید چگونه رفتار کنید، یک چالش برایتان خواهد بود.

پس به شما توصیه می شود، در صورت اقدام به عمل جراحی اسلیو معده، به پیامدهای روانی و اجتماعی آن هم توجه داشته باشید و خود را برای هر برخورد و کامنتی چه مثبت و چه منفی آماده کنید. هر اندازه سلامت جسمی شما مهم است، سلامت روحی و روانی شما نیز حتی شاید بیشتر از جسمتان اهمیت دارد.

حس و حال خودتان را در آن دوران سخت فراموش نکنید
حس و حال خودتان را در آن دوران سخت فراموش نکنید

مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

احتمال دارد تا بعد از به هوش آمدن از عمل اسلیو معده، کمی گیج باشید. اما تجربه نشان می دهد که درد زیادی نخواهید داشت. ممکن است حتی به دلیل موفقیت عمل و تغییرات حاصله، احساس شادی هم بکنید.

هرچند قسمتی از این حس خوشحالی به دلیل استفاده ی داروهای مسکن قوی ای باشد که پزشک برایتان تجویز کرده و قسمت دیگر هم چنان چه ذکر شد، از موفقیت آمیز بودن جراحی خواهد بود. در این بخش قرار است تا نکات مراقبتی بعد از جراحی اسلیو را باهم بررسی کنیم.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو

شاید مهم ترین بخش از مراقبت های بعد از عمل، رعایت رژیم غذایی مناسب است. این عامل کلیدی شاید نصف دیگر راهی است که باید برای حفظ سلامتی تان طی کنید.

هفته اول تا دوم: مصرف مایعات و غذاهای آبکی

پیداست که رویه تغذیه و رژیم غذایی تان با شرایط قبل از عمل فرق زیادی خواهد کرد. در آغاز با مزه مزه کردن مایعات و کم کم افزایش جرعه ها شروع خواهید کرد. این نوشیدنی ها باید بدون تکه های میوه و کاملا رقیق بوده و نوشیدن آن کاملا راحت باشد.

این نوشیدنی ها می تواند شامل آب، چای، آب گوشت، آب سیب و هر نوشیدنی رقیق دیگر باشد که در جهت حفظ سلامتی و مراقبت از معده ی جدید، بعد از جراحی اسلیو معده، باید نوشید.

هفته اول تا دوم: مصرف مایعات و غذاهای آبکی
هفته اول تا دوم: مصرف مایعات و غذاهای آبکی

در مرحله بعد،  مصرف مایعات مغذی و قوی از نظر مواد آلی مثل شیر بدون چربی، سوپ رقیق، اسموتی های طبیعی و خانگی، آب میوه های بدون شکر هم به رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده اضافه خواهند شد.

برای ممانعت از هیدراته شدن بدنتان، بعد از عمل اسلیو حداقل باید روزانه 2.5 لیتر مایعات به بدن برسانید.

هفته سوم تا چهارم: غذاهای پوره ای و نرم

در این مرحله با افزایش تحمل معده و التیام تقریبی آثار عمل می توانید مصرف غذاهای پوره ای را آغاز کنید.

باید هر غذایی که قصد مصرفشان را دارید، کاملا مخلوط کنید و مطمئن شوید که هیچ تکه ی درشتی در آن نباشد. غذاهایی مانند ماهی آب پز، پاستا، میوه ها و غذاهایی از این دست را می توانید مصرف کنید به شرطی که کاملا له شده باشند و حالتی شبیه ماست پیدا کرده و به معده ی جدید آسیبی نرسانند.

وعده های غذایی خود را به ۴ الی۶ وعده در روز قسمت بندی کنید. در هر یک از این وعده ها، ابتدا یک تا دو قاشقِ غذاخوری مصرف کنید. البته می توانید آرام آرام آن را به ۴ قاشق غذاخوری افزایش دهید.

در این دوره حتما باید مقدار زیادی پروتئین به بدنتان برسد. پس شیر را فراوان مصرف کنید. روزی نیم لیتر شیر کارساز خواهد بود. همچنین از فواید دیگر شیر این است که می تواند به مخلوط شدن غذاها کمک کند.

هفته پنجم تا ششم: غذاهای نرم

در هفته ی پنجم و ششم می توان به خوردن غذاهای نرم هم پرداخت. غذاهای نرم و تکه ای که می توانید به برنامه غذایی تان اضافه کنید، عبارتند از: گوشت چرخ کرده، ماهی، اسپاگتیِ گل کلم، کمپوت های میوه، تخم مرغ زده شده، املت، سبزیجات پخته، برنج، پاستا.

دقت  کنید که در طول این مرحله باید تعداد وعده های غذایی به 3 الی 4 وعده کاهش پیدا کند و به فکر میان وعده و خوردن میوه در بین وعده ها، حتی فکر هم نکنید.

هفته پنجم تا ششم: غذاهای نرم
هفته پنجم تا ششم: غذاهای نرم

هفته ششم تا هشتم: غذا های نرمال

بعد از گذشت ۶ هفته از جراحی اسلیو معده، می توانید به برنامه غذایی طبیعی خود برگردید.

معده ی جدیدتان مانع تغذیه شما نخواهد شد و شما می توانید هر غذایی که می خواهید را بخورید.

در طول روز باید حداقل 3 وعده غذا بخورید.

بدن شما نیازمند دریافت 1000 تا 1200 کیلو کالری در طول روز است که شما باید این انرژی را تامین کنید.

هفته ششم تا هشتم: غذا های نرمال
هفته ششم تا هشتم: غذا های نرمال

تمرین هایی برای بهبود سریع

پیاده روی و حتی عوض کردن نوع و حالت خوابتان در دوره نقاهت جراحی اسلیو معده، جریان خون را افزایش خواهد داد. این افزایش با کاهش احتمال لخته شدن خون، روند بهبودی را سریع تر می کند. ایستادن، پیاده روی و ورزش بعد از اسلیو معده می تواند به کسب سلامتی و حفظ آن کمک کند و از بروز عوارض یا مشکلاتی احتمالی جلوگیری نماید.

چند اقدام زیر بعد از عمل یا حتی قبل از آن می تواند به شما کمک شایانی کند.

 • در شب اول می توانید به آرامی سعی کنید تا بنشینید و سپس در صورت امکان بایستید. گرچه ممکن است که در روزهای اول کمی درد داشته باشید، اما در طی روزهای بعدی برایتان راحت خواهد بود و روند بهبودی بازگشت نیروی جسمی تان را حس خواهید کرد.
 • بعد از روز اول تلاش کنید قدم بزنید. این را پزشکتان نیز به شما توصیه خواهد کرد. زیرا از اهمیت آن آگاه است. احتمال می رود که حوصله این فعالیت را نداشته باشید. ولی باید تلاش خود را بکنید و در صورت قادر نبودن به آن، حداقل درون تخت و روزی سه مرتبه نرمش های پا را انجام دهید.
 • طرز درست و مناسب سرفه کردن و تنفس عمیق را به شما خواهند آموخت و آن را توصیه خواهند کرد.  همچنین به شما نشان می دهند که چطور از اسپیرومتری انگیزشی، برای گسترش ریه هایتان استفاده نمایید.

تنفس عمیق به افزایش گردش خون و از بین رفتن اثرات بیهوشی کمک می کند. در صورت داشتن هرگونه مشکل در گلو و ریه ها، به وسیله ی سرفه و تنفس عمیق، قابل تشخیص خواهد بود. همچنین این کار از بروز و ابتلا به ذات الریه جلوگیری می کند.

طریقه نفس عمیق کشیدن بعد از جراحی اسلیو

 • دم عمیق بگیرید.
 • نفس خود را برای دو ثانیه نگه دارید.
 • تمام هوای درون ریه را بیرون دهید (بازدم).
 • این کار را سه بار در روز تکرار کنید.

طریقه ی سرفه کردن بعد از عمل اسلیو

 • به صورت عمیق دم بگیرید و سپس سرفه کنید. سرفه باید از شکم بیاید نه از حلق. برای محافظت از شکم می توانید بالشتی روی آن قرار دهید و سپس به سرفه اقدام کنید.

کدام تمرینات پا بعد از عمل توصیه شده است؟

 • مثل فشار دادن پدال گاز در اتومبیل، انگشتان خود را به سمت پایین تخت خم کنید.
 • سپس، انگشتانتان را در سمت مخالف و به سمت سر تخت بکشید، سپس آزاد کنید.
 • هر مچ پا را ابتدا به راست و سپس به چپ بچرخانید.
 • همان طور که گفته شد، این کار را روزی ۳ بار تکرار کنید.
کدام تمرینات پا بعد از عمل توصیه شده است؟
کدام تمرینات پا بعد از عمل توصیه شده است؟

جمع بندی

در جوامع امروزی، با تکنولوژیزه شدن اکثر مشاغل و کاهش تحرکات جسمی در طول روز، معضل چاقی به یک مشکل فراگیر تبدیل شده است.

داشتن استعداد چاقی در برخی افراد حتی اقداماتی چون ورزش و خوردن غذای مناسب را هم بی اثر می کند. آن تعداد از مردم که نه به ورزش و نه به تغذیه شان اهمیتی نمی دهند که تعدادشان هم کم نیست را از این مقوله جدا می کنیم.

تمام این ها به مشکلی به اسم چاقی یا اضافه وزن منتهی می شود. تاثیرات روحی و روانی این پدیده را بررسی کردیم و گفتیم که علاوه بر مشکلات زیاد حرکتی، روانی و اجتماعی، اضافه وزن زیاد حتی موجب بیماری هایی نظیر فشار خون و دیابت می گردد یا درصد احتمال مبتلا شدن به آن را به شکل قابل توجهی بیشتر می کند.

تاثیر ورزش و اصلاح عادات غذایی روی برطرف کردن این مشکل را ذکر کرده و رسیدیم به عمل های لاغری. در ادامه از انواع مختلف این جراحی ها یاد کرده و گفتیم، هر کدام از این روش ها مناسب چه کسانی هستند.

جراحی اسلیو معده به عنوان بی خطر ترین و کارامد ترین

در میان این ها، جراحی اسلیو معده به عنوان بی خطر ترین و کارامد ترین نوع از این دسته ی چند تایی را به صورت ویژه به دست بررسی سپردیم و گفتیم، چنان چه به دست پزشکی با تجربه و با دانش نظیر دکتر سلیمی انجام شود، احتمال بروز هرگونه خطر، مشکل یا عارضه به صفر می رسد.

یک پزشک خوب را از مدرک تحصیلی، دانش و بازخوردهای جراحی های قبلی  و سایر موارد ذکر شده می توان شناخت و برای سپردن جراحی لاغری به او اطمینان کرد.

اشاره شد که برای استفاده از نظرات سایر مراجعه کننده ها به یک پزشک می توان از وبسایت یا صفحه اجتماعی وی دیدن کرد و در آنجا به بررسی نظراتی که دیگر بیمارها گذاشته اند، پرداخت. نمونه ی برجسته ی یک پزشک ایده آل در این رشته، جناب دکتر سلیمی، بهترین جراح اسلیو معده در ایران است.

اطلاع از روند عمل بسیار مهم است

اطلاع از روند عمل بسیار مهم است. لذا توضیح داده شد که عمل از نوع لاپاراسکوپی یا لیزری است که در آن با استفاده از تنها چند شکاف و انتقال یک دوربین به داخل شکم و همین طور ابزار دیگر عمل، به جراحی می پردازند که این روش جزو بی درد ترین های علم جراحی محسوب می شود.

در حین عمل جراحی اسلیو معده، ¾ از معده بریده و از بدن خارج می شود و حدود 30 درصد باقیمانده به شکل آستین در بدن دوخته و بخیه زده می شود. این کاهش حجم نیز به کاهش میل به تغذیه و سیر شدن سریع کمک شایانی میکند.

به عنوان یکی از آسان ترین جراحی های لاغری، عمل اسلیو معده حدود 1 ساعت طول می کشد و بیشتر از 3 روز، نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

در مورد هزینه و عوامل موثر بر هزینه عمل نیز سخن گفتیم. این هزینه با شرایط خاصی شامل بیمه می باشد و البته متغیر نیز هست.

برای انجام این عمل، مراقبت هایی لازم است که در فوق به آن ها اشاره شد

برای انجام این عمل، مراقبت هایی لازم است که در فوق به آن ها اشاره شد. چه عدم اعتیاد به مواد و دخانیات و انجام آزمایشات همه جانبه قبل از عمل و چه اهمیت اصلاح برنامه ی تغذیه و ورزش کردن بعد از عمل، و سایر نکات مهم، از جمله اقدامات ضروری هستند که در فرایند عمل باید آن ها را رعایت نمود.

برای انجام این عمل، مراقبت هایی لازم است که در فوق به آن ها اشاره شد
برای انجام این عمل، مراقبت هایی لازم است که در فوق به آن ها اشاره شد

در نهایت  می توان گفت که جراحی اسلیو معده به عنوان یک جراحی محبوب و کم خطر، نصف راه، و عزم و اراده ی خودتان به تغییر و اصلاح سبک زندگی، نصف دیگر مسیر است. مسیری که به سلامت جسمی و روحی شما و ارتقاء ارزش اجتماعی تان منتهی خواهد شد.

رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن
رژیم غذایی
رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن

رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن، برای افراد برنامه های غذایی مشخصی طراحی می گردد تا از طریق محاسبه ی قد و وزن

روش های درمان دیابت
دیابت
روش های درمان دیابت

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که روش های درمان دیابت چیست؟ جراحی چاقی از روش های درمان دیابت با

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید