جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2

امروز با موضوع جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 در خدمت شما هستیم.

دیابت یک بیماری شایع می باشد که روز به روز در جهان در حال افزایش است. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، اما مهمترین آنها سبک زندگی نا مناسب و عوامل وراثتی است.

آیابیماری دیابت در ایران درمان قطعی دارد؟ برای شناخت بیشتر، درمان این مشکل توصیه می کنیم صفحه درمان قطعی دیابت در ایران را مشاهده کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510 📞

ویدئو جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2

تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و تک تک بخش ها را که برای گرد آوری آن زحمت فراوانی کشیده شده به دقت مطالعه کنید. سرانجام ، انتظار می رود که به پاسخ بسیاری از ابهامات و سوالات خود در مورد دیابت و جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 برسید.

مقدمه

جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2
جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2

روش های درمانی مختلفی برای این بیماری وجود دارد که به دو دسته دارویی و غیر دارویی تقسیم می شوند. در این مقاله ، همه این موارد را مرور می کنیم و جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 را معرفی می کنیم.  ما می دانیم که شناخت بیماری و روش های درمان آن  و عوارض و فواید آن برای انواع بیماری ها یکی از ملزومات است.

جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2
جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2

با استفاده از این مقاله علاوه بر شناخت بهتر دیابت ، با درمان های غیر دارویی و دارویی ، بیشتر آشنا خواهید شد.  با شیوع گسترده دیابت ، شما یا یکی از اعضای خانواده، احتمال دارد به این بیماری مبتلا باشید بنابراین توصیه می شود که بیماری خود را به دقت مدیریت کنید یا به عزیزان تان که احتمال دارد به این بیماری مبتلا باشند کمک کنید.

جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 چیست؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) درمان جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 تأیید کرده است؛ این درمان شامل تزریق دارویی به نام Mounjaro به صورت یک بار در هفته است. راه های دیگر درمان دیابت نوع دو در تصویر زیر مشاهده می کنید:

جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 چیست؟
جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 چیست؟
فهرست مطالب:

بیماری دیابت چیست؟

دیابت نوع ۲ چیست؟

چرا تشخیص به موقع دیابت اهمیت دارد؟

چه کسانی ممکن است به دیابت مبتلا شوند؟

راه های تشخیص دیابت چیست؟

کنترل قند خون چه اهمیتی دارد؟

چگونه قند خون را در حالت مطلوب نگهداریم؟

عوارض قند خون بالا یا دیابت کدام اند؟

دیابت چه تاثیری روی زخم ها دارد؟

علائم افت قند خون و اقدامات متقابل آن کدام اند؟

راه های غیر دارویی برای درمان دیابت

راه های دارویی

انسولین درمانی

جراحی باریاتریک

 

دیابت چیست؟

دیابت یا دیابت شیرین که امروزه به طور خلاصه به دیابت معروف می شود.  در زبان انگلیسی به “Diabetes Mellitus” معروف است.

در این بیماری میزان ترشح انسولین کمتر از حد نصاب است و برای طبیعی نگه داشتن قند خون کافی نیست. انسولین در بدن همه افراد سالم وجود دارد و توسط بخشی از پانکراس ساخته می شود و به جریان خون اضافه می شود.

نقش این ماده در متابولیسم نشاسته و قندهای ساده بسیار مهم است و نتیجه عمل آن منجر به تنظیم قند خون می شود. به همین دلیل، اگر این ماده در بدن کاهش یابد، منجر به افزایش قند خون می شود و به دنبال آن منجر به دیابت می شود.

اگر ترشح این ماده کنترل شده و به میزان مناسب نگهداری نشود، احتمال دارد اختلالات برگشت ناپذیری را در قسمت های مختلف بدن ایجاد نماید. وقتی می گوییم کمبود انسولین، منظور ما این است که یا ترشح آن کاهش می یابد و یا به دلیل برخی اختلالات دیگر، از اثر بخشی آن در بدن کاسته می شود و در نتیجه، هر دو مورد باعث می شود بدن انسولین کافی دریافت نکند.

اگر از بیماری دیابت رنج میبرید برای درمان این بیماری پیشنهاد می کنیم پست درمان دیابت بدون دارو را مطالعه نمائید

دیابت یکی از شایع ترین بیماری های متابولیکی است

دیابت یکی از شایع ترین بیماری های متابولیکی است. این بیماری همراه با مشکلات چربی خون و فشار خون بالا، به عنوان بیماری تمدن جدید شناخته شده است.

وقتی از تمدن جدید سخن به میان می آید ، می دانیم که افزایش شهرنشینی، افزایش مصرف مواد پرانرژی و کاهش فعالیت بدنی انسان علاوه بر تمام مزایایی که دارد، مشکلات زیادی را نیز به همراه دارد و می تواند باعث بروز بیماری های جدید شود.

بیماری هایی که در گذشته به عنوان بیماری ثروتمندان یا بیماری ثروتمندان شناخته می شدند امروزه در میان تمام اقشار دیده می شوند.

اگر به پیشینه آن نگاهی بیندازیم، در می یابیم که در گذشته ، با دسترسی بیشتر افراد ثروتمند به غذا و تلاش کمتر، حداقل نسبت به سایر اقشار جامعه ، که بیشتر به کشاورزی، باغ داری و دامداری مشغول بودند ، بیماریهایی که در نتیجه چاقی و تغذیه نامناسب بروز می کرد در ثروتمندان  بیشتر از سایرین دیده می شد.

امروزه با گسترش زندگی ماشینی و شیوع غذاهای مضر و پر کالری ، خطر چاقی و دیابت افزایش یافته و شایعتر شده است.

دیابت یکی از شایع ترین بیماری های متابولیکی است
دیابت یکی از شایع ترین بیماری های متابولیکی است

دیابت نوع ۲ چیست؟

انسان های میانسال و مسن، به طور معمول بیشتر در معرض ابتلا به این گونه از دیابت قرار دارند. علت این بیماری هم کاهش ترشح انسولین و مختل شدن اثرگذاری آن روی بدن می باشد. کسانی که از دارند و اصطلاحاً چاق هستند، کاندید های جدی تری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ محسوب می‌شوند.

نوشیدن آب زیاد، پر ادراری  و ادرار های مکرر شبانه از علائم ابتدایی این بیماری به حساب می آیند. همین طور در مواردی که شدت بیماری علائم نیز شدیدتر خواهد بود. به طوری که فرد احتمال دارد به کاهش وزن، اختلالات بینایی و خستگی زودرس دچار شود.

گفتیم که در دیابت نوع ۱، علائم قابل مشاهده تر و سریع تر دیده می‌شوند اما برعکس آن در دیابت نوع ۲، علائم کاملا بی سر و صدا و آهسته بروز می کنند. به خاطر همین احتمال دارد سالها از روی پدید آمدن گذشته باشد و فرد بیمار هنوز آگاهی دیابت خود آگاهی نداشته باشد.

برای درمان مشکل دیابت در کمتر از 30 روز لطفا صفحه درمان دیابت در 30 روز را ببینید.

گزگز کردن و بی حسی طولانی مدت پاها

از عوارض بلند مدت بیماری دیابت نوع ۲، که بسیاری از مردم با دیدن آن به بیماری خود پی می برند می‌توان به گزگز کردن بی حسی طولانی مدت پاها اشاره نمود.

به این دلیل می باشد که افراد بالای ۴۵ سال، به طور معمول به آزمایشات چکاب و قند خون در فاصله ی ۳ ساله توصیه می شوند. برای انجام این آزمایش نیاز است به مدت حداقل ۸ ساعت ناشتا باشید. اما در صورت دادن آزمایش چربی خون ناشتا بودن به مدت حداقل ۱۲ ساعت الزامی می باشد.

راه های درمان این بیماری را در ادامه ی مقاله “جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 شرح خواهیم داد اما در اینجا می توان به ، تزریق انسولین و مصرف قرص های پایین آورنده ی قند خون، به عنوان متداول ترین و کلی ترین راه های درمانی این بیماری، اشاره کرد.

لطفا از پست دیابت انسولین و داروهای خوراکی دیدن کنید.

گزگز کردن و بی حسی طولانی مدت پاها
گزگز کردن و بی حسی طولانی مدت پاها

چرا تشخیص بموقع دیابت اهمیت دارد؟

تعداد مبتلایان به آن بسیار زیاد می باشد بطوریکه در حال حاضر 150 میلیون نفر در دنیا دیابتی هستند و تا 15 سال دیگر این تعداد به 300 میلیون نفر خواهد رسید. در ایران نیز  حداقل 2 میلیون نفر دچار دیابت هستند و سالانه 200  هزار نفر  در کشور به این بیماران افزوده می شوند .

بیماری دیابت از شایع ترین بیماری های عصر حاضر به حساب می آید. طبق بررسی ها در حال حاضر حدود ۱۵۰ میلیون نفر در جهان به بیماری دیابت مبتلا هستند و تخمین زده می شود در ۱۵ سال آینده این عدد به ۳۰۰ میلیون برسد. طبق داده های آماری ما در کشورمان تقریبا ۲ میلیون دیابتی داریم که روز به روز به تعداد آن ها افزوده می شود.

دیابت نوع ۲، رایج ترین گونه ی دیابت می باشد

دیابت نوع ۲، رایج ترین گونه ی دیابت می باشد. این گونه از دیابت یا علائمی ندارد و یا علائم آن زیاد مشخص و در معرض دید نیست. لذا احتمال دارد بیمار تا سال ها از بیماری خود اطلاع نداشته باشد.

این بخش خطرناک دیابت محسوب می شود زیرا احتمال دارد در طول مدت بی خبری فرد، قند خون تا حد زیادی بالا رفته و موجب صدمات جبران ناپذیری برای بدن وی گردد. صدمه رسیدن به چشم ها، کلیه ها، عروق قلب، مغز و قلب، اعصاب محیطی و نقاط دیگر بدن از مواردی است که تشخیص دیر هنگام بیماری می تواند در پی داشته باشد.

به همین خاطر چنانچه در بالا اشاره شد به افرادی که در معرض این بیماری قرار دارند توصیه می شود هر ۳ سال یک بار آزمایش قند خون را انجام دهند تا اگر علائمی از بیماری مشاهده شد سریع به درمان آن بپردازند.

هر چه زمان تشخیص سریع تر باشد، سرعت و کیفیت درمان نیز افزایش خواهد یافت.

دیابت نوع ۲، رایج ترین گونه ی دیابت می باشد
دیابت نوع ۲، رایج ترین گونه ی دیابت می باشد

چه کسانی ممکن است به دیابت مبتلا شوند؟

مطالبی که به آن اشاره خواهیم کرد جزو الزامات ابتلا به دیابت نیست و کسانی که دارای مشکلات زیر هستند حتماً به دیابت مبتلا نمی شوند. اما امکان ابتلا در این افراد بیشتر از سایرین می باشند.

دیابت نوع۲:

کسانی که بیشتر از ۴۵ سال سن داشته باشند. کسانی که سن آنها بیش از ۳۵ بوده به یکی از نکات زیر درباره آن ها صدق نماید:

 • کم تحرک بودن
 • چاق بودن یا اضافه وزن داشتن
 • ابتلا به پر فشاری خون که به فشار خون بالا تر از ۱۴۰.۹۰ اطلاق می شود.
 • سابقه ابتلا به بیماری دیابت بارداری
 • سابقه قند خون غیرطبیعی
 • داشتن چربی خون
 • سابقه ابتلا یکی از بستگان درجه اول به دیابت نوع ۲ مثل پدر مادر یا فرزندان

سابقه داشتن بیماری تخمدان های پلی کیستیک

دیابت نوع۲:
دیابت نوع۲:

تا اینجا با مبحث چه کسانی ممکن است به دیابت مبتلا شوند آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

راه های تشخیص دیابت چیست؟

آزمایش قند خون

تشخیص دیابت از طریق آزمایش قند خون بسیار راحت می باشد. این آزمایش به صورت ناشتا بوده و هنگام دادن آزمایش خون حداقل ۸ ساعت از آخرین وعده غذاییتان گذشته باشد. این آزمایش به طوری می باشد که چنانچه قند خون شما کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، آنگاه شما قند خون طبیعی دارید و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

اما اگر قند خون شما بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر بود احتمال دارد در آینده به دیابت مبتلا شوید. همینطور اگر خون شما در حالت ناشتا بیش از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر باشد، و این نتیجه در حداقل دو نوبت آزمایش به دست بیاید، نشانه این است که شما دچار بیماری دیابت شده اید.

همین طور می توان از دستگاه های سنجش قند خون موسوم به گلوکومتر نیز استفاده کرد. اما باید توجه داشت این دستگاه ها به طور معمول قند خون شما را کم تر از نتیجه آزمایش های شما نشان میدهند، پس زیاد قابل اعتماد نیستند.

اندازه گیری قند خون بدون اینکه ناشتا باشید

چنانچه هر یک از علائم بالا بودن قند خون را داشتید که شامل مواردی مثل پر نوشی، دفع مکرر ادرار در طول شب، کاهش وزن یا پر ادراری می شود. بدون در نظر گرفتن ناشتا بودن شما، اگر در یک آزمایش خون، قند تان بالاتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر بود، احتمال اینکه به دیابت مبتلا باشید بسیار زیاد می باشد.

آزمایش خوراکی تحمل قند

شربت قندی به طور معمول حاوی ۷۵ گرم گلوکز می باشد. در این روش ابتدا از این شربت مصرف می نمایید، سپس چندین بار از شما سنجش قند خون گرفته میشود و با این روش مشخص می شود که آیا دیابت دارید یا نه. البته در خانم های باردار شربت قندی حاوی ۵ تا ۱۰۰ گرم گلوکز خواهد بود.

روش اندازه گیری HbA1c

با توجه به نوسانات قند خون در بدن شما و اینکه قند خون در طول شبانه روز یکسان نمی ماند، در روشی دیگر به اندازه گیری پروتئینی به نام هموگلوبین ای وان سی (Hba1c) که وضعیت قند خون را در طی سه ماه اخیر نشان می دهد می پردازند.

آزمایش را معدل قند خون می نامند. از این آزمایش هم برای تشخیص اولیه به کار گرفته میشود و هم در کسانی که دیابت آنها اثبات شده است برای کنترل میزان قند خون در ماه های اخیر به کار گرفته میشود.

در این آزمایش میزان کمتر از ۷ الی ۷ و نیم درصد اگر نتیجه آزمایش بود، به این معناست که مقدار به دست آمده از قند خون مطلوب و طبیعی می باشد. ولی اعداد دیگر به این مفهوم است که فرد قند خون بالایی داشته و به دیابت مبتلا است ک یا قند خونش کمتر از حالت نرمال می باشد.

روش اندازه گیری HbA1c
روش اندازه گیری HbA1c

تا اینجا با مبحث راه های تشخیص دیابت چیست آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

کنترل قند خون چه اهمیتی دارد؟

باید به این نکته توجه داشت که دیابت را نمی توان به صورت کامل از بین برد، اما با کنترل قند خون نگه داشتن آن در میزان مناسب قادر خواهید بود از صدمات ناشی از بالا رفتن آن جلوگیری نمایید یا آسیب های وارده را کمتر نمایید. قند خون در حالت ناشتا باید بین ۹۰ تا ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

در روند کنترل قند خون همیشه باید آن را در این اعداد نگه داشت. همین طور میزان محاسبه قند خون در دو ساعت بعد از مصرف غذا از ۱۸۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

لذا کسانی که دیابت دارند و کسانی که در معرض ابتلا به آن قرار دارند همیشه باید به این نکات توجه داشته میزان قند خونشان را دائماً کنترل کنند تا از اعداد طبیعی کمتر یا بیشتر نباشد.

بسیاری از کسانی که به دیابت و خصوصا دیابت نوع ۲ مبتلا هستند، مشکلات دیگری مثل پر فشاری خون و اختلالات چربی های خون نیز دارند که در کنار کنترل قند خون باید به کنترل این موارد نیز دقت کنند تا از بروز عوارض دیگر دیابت مثل عوارض قلبی، کلیوی و چشمی پیشگیری شود.

کنترل قند خون چه اهمیتی دارد؟

کسانی که سیگار میکشند و دخانیات دیگری مصرف می کنند بیش از سایرین کاندید مبتلا شدن به عوارض دیابت هستند. به همین خاطر سیگار برای مبتلایان به دیابت بسیار مضر تر از افراد دیگر می باشد. پس مشخص است که این افراد بیش از هر کس دیگری نیاز دارند که موارد مضر از جمله سیگار را از زندگی شان حذف کنند.

چگونه قند خون را در حالت مطلوب نگهداریم؟

برای کنترل مناسب دیابت و در حد نصاب نگه داشتن قند خونتان ضروری است از یک رژیم غذایی مناسب، فعالیت های بدنی منظم و پایین آورنده های قند خون استفاده نمایید.

بخش بسیار زیادی از مسئولیت کنترل بیماری بر عهده خود بیمار می باشد. پس شما باید مسئولیت پذیر بوده و با مشورت پزشک متخصص، تلاش نمایید تا میزان قند خونتان را در حالت مناسب نگه دارید.

شما برای آگاهی از چگونگی کنترل قند تان به دانسته هایی نیازمند هستید که شما را در طول زندگی دیابتی تان یاری نماید. منابع زیادی وجود دارد که می تواند به شما آگاهی های ضروری را در این زمینه بدهد. رجوع به متخصص و آموزش دهنده ها، مطالعه ی کتاب های مربوطه و کمک گرفتن از اینترنت می تواند راهگشا باشد.

چنانچه از کسانی هستید که یکی از اعضای خانواده تان دچار بیماری دیابت است نیز، می بایست با علم به تمام نکات مهم در زمینه دیابت به او در مهار با مدیریت بیماری کمک نمایید.

فراهم کردن غذای مناسب یا تشویق و همراهی در ورزش

میتوانید با فراهم کردن غذای مناسب یا تشویق و همراهی او در ورزش کردن نقش مهمی در حفظ سلامتی فرد بیمار داشته باشید و یادتان نرود هر چه قدر که سلامت جسمانی یک بیمار اهمیت دارد و باید جهت حفظ آن کوشید، سلامت روانی او نیز حائز اهمیت است و اعضای خانواده موظف اند که روحیه و روان بیمار را بالا نگه دارند تا راحت تر از عهده ی مبارزه با بیماری اش برآید.

حال می توان گفت راه های کنترل قند خون و نگه داشتن آن در حالت مطلوب به دو روش صورت می پذیرد. یکی به عنوان روش های دارویی شناخته می شود که در آن از دارو را به صورت خوراکی یا تزریقی مصرف می نمایید، و دیگری به روش غیر دارویی شهرت دارد که شما باید روش زندگی خود را تغییر دهید و ورزش و تغذیه مناسب را سر لوحه زندگی خود قرار دهید.

ما در ادامه ی مطلب به ذکر چندین روش از دسته اول و دوم پرداخته و تا انتهای مقاله جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 را برای درمان و کنترل دیابت به شما معرفی خواهیم نمود.

برای دانستن هزینه های جراحی چاقی اسلیو با بیمه سلامت پیشنهاد می کنیم پست هزینه عمل اسلیو با بیمه سلامت را مشاهده کنید.

فراهم کردن غذای مناسب یا تشویق و همراهی در ورزش
فراهم کردن غذای مناسب یا تشویق و همراهی در ورزش

تا اینجا با مبحث چگونه قند خون را در حالت مطلوب نگهداریم آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

عوارض قند خون بالا یا دیابت چیست؟

در این بخش از مقاله جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 و قبل از بررسی چند مورد از آن، در جهت شناخت بهتر بیماری دیابت، میخواهیم به برخی از عوارض آن روی بدن انسان اشاره کنیم.

مشکلات شنوایی

بالا رفتن سن می تواند عامل اصلی ضعف در شنوایی باشد. اما کسانی که دیابت هم دارند بیش از سایرین در معرض این مشکل هستند. برای کم کردن مشکلات گوش یا بینایی و ‌کلیوی، می توانید قند خونتان را دائما کنترل نمایید.

اختلال در روابط جنسی

چیزی حدود ۷۵ درصد از آقایانی که دیابت دارند، دچار اختلال نعوظ می باشند. این اختلال می تواند به خاطر مشکلات روانی یا کاهش تستسترون باشد. همین طور دیابت با ایجاد تغییرات منفی در رگ های خونی، خون رسانی به آلت تناسلی را مختل می نماید یا در خانم ها یا آسیب به اعصاب رسیدن به ارگاسم را دشوار می سازد.

بیماری های دهنی

کلاژن ترکیب اصلی در ساخت غضروف، عضلات، استخوان و  تاندون ها می باشد. قند خون بالا کلاژن را نیز دچار تغییرات منفی کرده و باعث بروز عفونت لثه و خرابی دندان ها و استخوان می شود.

اختلال در سلامت مغز

در افراد دیابتی روند خون رسانی به مغز یا افراد سالم تفاوت هایی دارد. این تفاوت اگر در دوران کهن سالی نیز ادامه پیدا کند باعث صدمه رسیدن به مغز می شود. به دنبال آن قدرت اولویت بندی، دقت، تصمیم گیری، حفظ کردن و برنامه ریزی به شدت کاهش می یابد.

کلسترول و فشار خون بالا

وقتی در اثر دیابت بدن به درستی و به میزان کافی از انسولین استفاده نمی کند، چربی های مضر و کلسترول خون در بدن افزایش می یابد. طبق بررسی ها ۷۰ در صد از کسانی که دیابت دارند به بیماری فشار خون نیز مبتلا هستند.

عفونت های پوستی

در اثر ابتلا به بیماری دیابت احتمال دچار شدن به مشکلات پوستی بالا می رود. عفونت های باکتریایی، عفونت قارچی، عفونت مجرای ادرار و خارش شدید پوست از جمله این مشکلات هستند.

از عفونت های قارچی حتی به عنوان یکی از نشانه های اولیه بروز دیابت نیز یاد می شود. استفاده  بعضی از دارو های ضد دیابت باعث عوارضی مثل عفونت های قارچی می شوند.

دارو ها با بیشتر کردن دفع گلوکز از طریق ادرار باعث می شوند مواد کافی به برخی از اعضای بدن جهت ترمیم آسیب یا تقویت اندام نرسد.

در عوض باکتری های مجاری ادرار از این گلوکز استفاده کرده و پیشرفت می کنند و گسترش می یابند. این مورد در زنان بیشتر از مردان می باشد. در زیر تاثیر دیابت روی پوست و آسیب های بدن را به صورت گسترده تر بررسی خواهیم کرد.

عفونت های پوستی
عفونت های پوستی

تا اینجا با مبحث عوارض قند خون بالا یا دیابت چیست آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

دیابت چه تاثیری روی زخم ها دارد؟

میخواهیم بدانیم بیماری دیابت چه تاثیری روی زخم ها می گذارد و چگونه حتی احتمال دارد به قطع عضو نیز بیانجامد.

در طول شبانه روز و برای همه انسان ها مسئله ی زخمی شدن در اثر اتفاقات گوناگون احتمال دارد پیش بیاید. احتمال ایجاد بریدگی یا سوختگی در روی اندام های بدن در هر شرایطی وجود دارد اما وقتی فرد به بیماری دیابت از هر کدام از انواع آن مبتلا باشد حتی یک خراش جزئی می تواند خطر ساز و نگران کننده بوده و آسیب های جدی برای فرد به دنبال داشته باشد.

در افراد دیابتی از تمام انواع آن احتمال دارد روند بهبود زخم های ایجاد شده بسیار کند باشد و حتی احتمال دارد هیچ وقت هیچ بهبودی در زخم هایشان مشاهده نشود و یا یک زخم هرچند کوچک به عفونت های بدتری منجر گردد. عفونت های ناشی از زخم در افراد مبتلا به دیابت احتمال دارد در نزدیکی زخم ها اتفاق بیفتد و یا حتی در بافت استخوان ها نیز نفوذ یابد.

هر زخم کوچکی اگر در شرایطی قرار بگیرد که به یک عفونت تبدیل شود نیاز است تحت مراقبت های جدی و اورژانسی قرار بگیرد

هر زخم کوچکی اگر در شرایطی قرار بگیرد که به یک عفونت تبدیل شود نیاز است تحت مراقبت های جدی و اورژانسی قرار بگیرد. زیرا در غیر این صورت احتمال دارد مرگ آفرین باشد و یا حتی به قطع عضو نیز منجر گردد.

ناگفته پیداست این زخم ها و عفونت های ناشی از آن حتی اگر به قطع عضو نیز منتهی نشود در کاهش کیفیت زندگی فرد تاثیر خیلی زیادی خواهد گذاشت و زندگی او را مختل کرده و با مشکلات زیادی همراه خواهد ساخت.

برای همین ضروری است جهت پیشگیری از بروز این مشکلات سطح قند خون مداوم بررسی و کنترل شود تا با تمام تدابیر اندیشیده شده میزان بروز این مشکلات کاهش یابد.

تا اینجا با مبحث دیابت چه تاثیری روی زخم ها دارد آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

ایجاد زخم در پاها که جزو متداول ترین عوارض دیابت محسوب می شوند

ایجاد زخم در پاها که جزو متداول ترین عوارض دیابت محسوب می شوند، می ‌تواند روند راه رفتن را سخت کرده و با قطع عضو پیامدهای ناگوار روحی و روانی و نقص های جسمانی را نیز در پی داشته باشد طبق بررسی های انجام شده در تمام انواع دیابت احتمال بروز زخم در پاها زیاد است و امروزه تعداد زیادی از انسان ها روی کره زمین از این مشکل رنج می برند.

با رجوع به داده های آماری پی می بریم که از هر چهار نفر دیابتی، یک نفر دچار مشکلات حاکی از  ایجاد زخم در پاهایشان هستند.

هم چنین با اتکا به بررسی های انجام شده می توان ازآن داشت که هر روز حدود ۲۳۰  قطع عضو در ایالات متحده در اثر بیماری دیابت اتفاق می افتد. همینطور این مقاله تحقیقی نشان می دهد که بین سطح قند خون و بهبود زخم ها ارتباط مستقیمی وجود دارد و هر دو روی هم تاثیر متقابل دارند.

کنترل قند خون و بهبودی زخم ها

دانشمندان و متخصصان این زمینه عقیده دارند چنانچه کنترل قند خون به درستی صورت پذیرد کسانی که تحت عمل جراحی مربوط به زخم های پا  قرار گرفته اند می توانند به بهبود زخم ها ی خود امید داشته باشند.

کنترل قند خون و بهبودی زخم ها
کنترل قند خون و بهبودی زخم ها

همان طور که گفتیم بیماری دیابت موجی مختل شدن سیستم بدن در برابر انسولین می شود و سیستم دفاعی  را به این ماده حساس می نماید. خاصیت این هورمون این است که گلوکز را به انرژی تبدیل کرده و آن را به خون می رساند. به همین جهت است که اختلال در عملکرد انسولین سبب سخت شدن مدیریت قند خون در بدن می شود.

در حالتی که قند خون همیشه و به صورت مداوم بالا باشد، عملکرد سلول های سفید در خون دچار اختلال می شود. این سلول ها که به گلبول های سفید شهرت دارند در حفظ ایمنی بدن نقش مهمی ایفا می کنند. هنگامی که این گلبولها قادر تاثیر گذاری درست و عملکرد مناسبی نداشته باشند، بدن توانایی خود در مبارزه علیه میکروب ها و باکتری ها را از دست خواهد داد.

کسانی که از بیماری دیابت رنج می برند احتمال دارد دچار کندی گردش خون نیز باشند

همین طور کسانی که از بیماری دیابت رنج می برند احتمال دارد دچار کندی گردش خون نیز باشند. با این مشکل یعنی کاهش سرعت گردش خون، قاعدتا خون کند تر حرکت کرده و این اتفاق سبب می شود بدن، در انتقال مواد تقویت کنند به محل زخم ها دچار اختلال شود. در نتیجه ی تمام این رویداد ها، سرعت روند بهبودی صدمات ایجاد شده در انواع اندام های بدن به حد زیادی کاهش می یابد یا هیچ وقت درمان نمی شود.

از یکی دیگر از مشکلات تحت تاثیر دیابت این است که باعث صدمات عصبی یا نوروپاتی می‌ شود.  این مشکل نیز می تواند روی بهبود زخم تاثیر گذار باشد. در صورتی که قند خون کنترل نشود به اعصاب آسیب خواهد رسید. این به این مفهوم می باشد که حتی احتمال دارد فرد بیمار از آسیبی که به بدن اش رسیده آگاهی نداشته باشد.

عدم آگاهی

این عدم آگاهی باعث می شود فرد تحت درمان قرار نگیرد. تا زمانی که شرایط زخم که ابتدا یک مشکل جزئی بود بسیار بد تر و خطرناک تر گردد. این اتفاق باعث خواهد شد عفونت روی بدهد و شدت اش نیز بسیار فرا تر از حد انتظار باشد.

در آن دسته از افرادی که به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ مبتلا هستند، احتمال بروز عفونت باکتریایی در زخم وجود دارد و یک خطر جدی محسوب می شود.

از مواردی که می تواند خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را افزایش دهد می توان به نکات زیر اشاره نمود:

اختلال در عرق کردن – خشک و ترک خورده – ناهنجاری های پا – عفونت های ناخن

همین طور از نکات دیگری که می‌تواند روی نحوه تاثیر گذاری بیماری دیابت از هر کدام از انواع آن روی بروز یا تشدید زخم ها اثر گذار باشد شامل موارد زیر می شود:

کاهش تولید کلاژن – سدی ضعیف پوست – کاهش تولید هورمون های رشد و ترمیم – کاهش تولید و ترمیم عروق خونی جدید

از مواردی که می تواند خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را افزایش دهد می توان به نکات زیر اشاره نمود:
از مواردی که می تواند خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را افزایش دهد می توان به نکات زیر اشاره نمود:

علائم افت قند خون و اقدامات متقابل آن کدام اند؟

افت قند خون می تواند تحت عوامل بسیاری مثل تغذیه ی نا مناسب یا عوارض دارو های ضد دیابت باشد. هر کدام از علائم زیر می تواند نشانه هایی از افت فشار خون باشد.

تعریق، تپش قلب، لرزش بدن، احساس گرسنگی و خشم.

همین طور اگر کاری برای مقابله با افت قند خون انجام نشود می توان انتظار موارد زیر را نیز داشت.

منگی، حرکات غیر عادی، سر درد، مشکلات بینایی، تشنج و بی هوشی.

تا اینجا با مبحث علائم افت قند خون و اقدامات متقابل آن کدام اند آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

برای مقابله با افت قند خون چه اقداماتی می توان انجام داد؟

اگر بیمار مواجه شده با افت قند خون هوشیار باشد می توان کمی مایعات شیرین به او نوشاند. آب میوه، نوشابه های معمولی یا آب قند به مقدار نصف لیوان معمولی می تواند مفید باشد.

چنانچه علائم بر طرف نشد باید دو مرتبه اقدام فوق را تکرار نمایید. همین طور چنانچه وعده ی غذایی نزدیک باشد می توان به خوردن زود هنگام آن دست زد ولی اگر فاصله تا وعده ی غذایی بعدی زیاد بود می بایست از یک تکه نان یا بیسکویت استفاده کرد.

گفتنی است در صورتی که از دارو های کاهش قند خون استفاده می نمایید ضروری است وعده های غذایی خود را سر ساعت مقرر بخورید تا مشکلی پیش نیاید. برای احتیاط همیشه کمی نوشیدنی شیرین همراه خود داشته باشید تا در صورت افت قند خون در خارج از منزل بتوانید با نوشیدن آن، این مشکل را برطرف نمایید.

اما اگر بیمار در هنگام افت قند خون هوشیار نباشد خوراندن مایعات می تواند خطر آفرین باشد و احتمال دارد وارد راه های هوایی شود. راه مناسب تر ریختن مقداری عسل روی زبان یا تزریق آمپول گلوکاخ و منتقل کردن بیمار به درمانگاه می باشد.

تا اینجا با مبحث برای مقابله با افت قند خون چه اقداماتی می توان انجام داد آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

سبک زندگی اشتباه و عامل وراثت

در اصل یک سبک زندگی اشتباه و عامل وراثت در برخی موارد و در افراد بزرگسال تا کهن سال، بروز بیماری دیابت نوع ۲‌ می باشد.

بهترین درمان این بیماری اصلاح روش زندگی می باشد. نباید انتظار درمان را از یک دارو به تنهایی انتظار داشت.

دیابت نوع 2 همان دیابتی است که بیشتر از دیگر انواع دیابت در کمین افراد مختلف می باشد. این بیماری که بر اثر سبک زندگی غلط ایجاد می شود، احتمال دارد در سنین جوانی تا کهنسالی به وقوع بپیوندد. البته ناگفته نماند که وراثت نیز در ابتلا به این بیماری نقش دارد اما سبک زندگی سالم می تواند از بروز آن پیشگیری نماید.

در ادامه مطلب به روش های دارویی و غیر دارویی و جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 خواهیم پرداخت.

سبک زندگی اشتباه و عامل وراثت
سبک زندگی اشتباه و عامل وراثت

تا اینجا با مبحث برای مقابله با افت قند خون چه اقداماتی می توان انجام داد چه می شود آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

راه های غیر دارویی برای درمان دیابت کدام اند؟

رژیم غذائی

اصلاح  روش و الگوی مصرف غذا، از مهم ترین راه های کنترل دیابت می باشد. طبق بررسی ها اکثر افرادی که از بیماری دیابت رنج می برند دچار اضافه نیز می باشند، داشتن یک رژیم غذایی درست و مناسب و پیش گیری از افزایش وزن یا اقدام به کاهش وزن جزو کلیدی ترین اقدامات ضروری به شمار می رود.

برای رسیدن به این منظور شما باید یک برنامه غذایی مناسب داشته باشید‌. به این منظور مثلا در مصرف چربی ها باید تجدید نظر کرده و آن را محدود نمایید.

مواد چرب دو برابر مواد نشاسته و پروتئینی باعث تولید انرژی می شوند. پس باید مصرف آن را کاهش دهید. شما باید از مواد نشاسته ای مثل نان، ماکارونی، برنج و سیب زمینی استفاده نمایید و انرژی مورد نیاز بعد را عموما از این مواد کسب نمایید. حذف کردن مواد غذایی نشاسته ای برای کنترل دیابت به هیچ وجه مناسب نیست.

همین طور پروتئین ها نیز باید در حد نیاز مورد مصرف قرار بگیرند. گوشت قرمز، لبنیات و تخم مرغ از مواردی هستند که پروتئین زیادی دارند. البته چیزی که درباره ی تغذیه تان مهم ترین مسئله است توصیه پزشک شماست. او با توجه به شدت مریضی و شرایط بدن شما بهترین توصیه ها را به شما خواهد کرد. پس انجام دستورات وی را در اولویت قرار دهید.

رژیم غذائی
رژیم غذائی

ورزش یا افزایش تحرک جسمانی

ورزش و فعالیت های بدنی یکی از راه های کنترل و جلوگیری از دیابت می باشد. عکس این رابطه هم صادق است. به طوری که احتمال ابتلای افراد کم تحرک به این مریضی بسیار بیشتر از سایرین است.

ورزش باعث افزایش مصرف قند توسط عضلات بدن می شود و بنابر این سطح قند خون شما را پایین می آورد. همین طور در هنگام ورزش کردن تاثیر گرفتن بدن از انسولین را تا حد زیادی بیشتر می نماید. می دانیم که یکی از علل بروز دیابت کاهش تاثیر انسولین در بدن می باشد.

بسیاری از کسانی که بیماری دیابت نوع ۲ دارند به بیماری فشار خون و بالا بودن سطح چربی‌ خون نیز مبتلا هستند. چنانچه به طور منظم ورزش کنید، این بیماری ها نیز قابل کنترل می باشند. با دقت به موارد فوق می توانید از احتمال بروز بیماری هاری قلبی عروقی بکاهید. البته نباید تاثیرات ورزش روی حالات روحی و روانی را نیز ما دیده انگاشت.

در زیر به ورزش های مناسب و تایم لازم آن برای تاثیر بهتر در روند درمان دیابت اشاره خواهیم کرد.

ورزش های هوازی مثل:

دویدن، شنا کردن، دوچرخه سواری و پیاده روی از این دسته هستند. این ورزش ها ضربان قلب را به تدریج افزایش می دهند و در حالت ثابتی نگه می دارند.

کسانی که قادر به حرکت نیستند، و از زانو درد یا کمر درد رنج می برند، می توانند با استفاده از کار با وزنه ها نیز همان نتیجه را به دست آورند. البته کسانی که از فشار زیاد منع شده اند و احتمال دارد به مشکلات چشمی یا قلبی آن ها دامن بزند باید از انجام این فعالیت ها پرهیز کنند.

کم ترین زمان سفارش شده به ورزش کردن،۲۰ الی ۳۰ دقیقه در هر جلسه می باشد. تعداد جلسات ورزش در طول هفته باید بین ۳ تا ۴ باشد. کسانی که برای اولین بار می خواهند ورزش را شروع کنند باید از تایم های کم و ورزش های سبک آغاز کنند. و با مرور زمان شدت و مدت آن را افزایش دهند.

معمولا ۳ الی ۴ ساعت بعد از مصرف غذا تایم مناسبی برای ورزش کردن است و بیشترین کارایی را دارد اما به طور کلی شما هر زمان که آمادگی برای ورزش کردن داشتید برای تان بهترین موقع می باشد.

با این همه ضروری است درباره تمام جزئیات ورزش کردن با پزشک خود مشورت نمایید.

تا اینجا با مبحث ورزش یا افزایش تحرک جسمانی چه می شود آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

ترک سیگار

با افزایش سن احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی بیشتر می شود. لذا ضروری است تمام عوامل خطرساز از زندگی خود حذف نمایید. یکی از مهم ترین عوامل خطرناک استعمال سیگار می باشد.

سیگار احتمال سکته قلبی و مغزی را در بیماران دیابتی بیشتر می نماید. همین طور خطر بروز عوارضی نظیر مشکلات چشمی و کلیوی با مصرف سیگار در بیماران دیابتی افزایش می یابد. لذا ترک آن برای دیابتی ها بسیار مهم و حیاتی می باشد.

ترک سیگار
ترک سیگار

راه های دارویی

هیچ یک از روش درمان دیابت اعم از دارویی یا غیر دارویی به تنهایی برای کنترل این بیماری کار ساز نیست. پس نباید تنها به روش های غیر دارویی دل بست.

بلکه باید با مراجعه به پزشک از دارو های مناسب نیز برای کنترل سطح قند خون استفاده کرد. ما در فوق به یکی از موارد دارویی درمانی که تزریق انسولین بود اشاره کردیم. اما همین طور ذکر شد که  این روش مضراتی مثل اعتیاد و وابستگی بدن را به همراه خواهد داشت.

امروزه با پیشرفت علم پزشکی دارو های زیادی به بازار عرضه می شود که هر یک را می توان با تشخیص پزشک در شرایط مناسب مصرف کرد ولی تا کنون هیچ داروی جدیدی کشف یا ساخته نشده که تاثیر آن بیشتر از دارو های قدیمی باشد.

در واقع تمام عوامل مهم در کنترل بیماری دیابت چه در روش های دارویی و چه غیر دارویی مکمل یک دیگر هستند و به تنهایی فایده ی پایدار و ثباتی برای بیمار ندارند.

اما در ادامه ی این مطلب به چند روش درمانی اشاره خواهیم کرد که امروزه به عنوان جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 شناخته می شوند.

راه های دارویی
راه های دارویی

تا اینجا با مبحث راه های دارویی چه می شود آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

انسولین درمانی

از جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 می توان به انسولین درمانی اشاره نمود.

بسیاری از مبتلایان به دیابت نوع 2 در نهایت به انسولین درمانی نیاز دارند و از آن بهره مند می شوند. برای راهنمایی در مورد نحوه تزریق ایمن و کار کرد آن در بدن در بخش های قبلی مقاله چندین مطلب را ذکر کردیم. اینجا از آن به عنوان یکی از جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 یاد خواهیم کرد و بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

ماهیت بیماری  دیابت نوع 2 باید به طور منظم و عینی برای بیماران توضیح داده شود و ارائه دهندگان خدمات باید از استفاده انسولین به عنوان مجازات یا به عنوان نشانه عدم مراقبت از خود در فرد خودداری کنند.

در عوض ، باید با پیشرفت بیماری افزایش نیاز به داروهای خوراکی، بر سودمندی و اهمیت انسولین در حفظ کنترل قند خون تأکید کنند.  آموزش و مشارکت بیماران در مدیریت بیماری و استفاده از انسولین مهم می باشد.

انسولین درمانی
انسولین درمانی

به عنوان مثال ، بیماران باید آموزش ببینند که میزان تیتراسیون و تنظیم دوز را یاد بگیرند.  آموزش جامع در مورد نظارت بر قند خون ، رژیم غذایی و جلوگیری پیشرفت بیماری قند خون در هر بیمار با استفاده از انسولین بسیار مهم است.

همین طور یادگیری نحوه آزمایش قند خون ، جلوگیری از افت قند خون و درمان آن در بیمارانی که انسولین مصرف می کنند نیز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

تا اینجا با مبحث انسولین درمانی چه می شود آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

انسولین پایه

استفاده از انسولین پایه به تنهایی ساده ترین راه استفاده از انسولین است و می تواند به متفورمین و سایر عوامل خوراکی اضافه شود.  دوزهای اولیه را می توان بر اساس وزن بدن (1/0 تا 2/0 واحد در هر کیلوگرم وزن بدن در روز) و درجه افزایش قند خون تخمین زد و دوز مناسب را می توان با تیتراسیون طی چند روز تا چند هفته بدست آورد.

مأموریت اصلی انسولین جلوگیری از تولید گلوکز توسط کبد و محدود کردن قند خون در طول شب و بین وعده های غذایی است.  کنترل گلوکز ناشتا را می توان با انسولین NPH انسان یا آنالوگهای طولانی مدت به دست آورد.

در آزمایشات بالینی ، استفاده از آنالوگهای پایه طولانی مدت (U-100 گلارژین یا دتمیر) باعث کاهش قند خون، علائم و شبانه کمتر از NPH می شود.  با این حال ، این کاهش خطر قابل توجه نیست و احتمال دارد ادامه پیدا نکند.

آنالوگهای با اثر طولانی تر مانند U-300 گلارژین یا Deglodek نسبت به U-100 گلارژین در ترکیب با داروهای خوراکی احتمال کمتری برای افت قند خون دارند.  اگرچه احتمال افت قند خون به دلیل استفاده از این آنالوگهای طولانی مدت در مقایسه با NPH در آزمایشات بالینی نشان داده شده است ، اما این تفاوت در دنیای واقعی قابل توجه نیست.

پزشکان باید از پتانسیل استفاده غیر منطقی از انسولین پایه (بزرگ شدن بیش از حد) آگاه باشند

پزشکان باید از پتانسیل استفاده غیر منطقی از انسولین پایه (بزرگ شدن بیش از حد) آگاه باشند.  علائم استفاده بیش از حد و نامناسب از انسولین پایه شامل دوز بیش از 0.5 واحد در هر کیلوگرم وزن بدن ، تفاوت زیادی بین قند خواب و قند خون ناشتا (به عنوان مثال ، تفاوت بیش از 50 میلی گرم در دسی لیتر بین قندها). زمان خواب و قند ناشتا) و تفاوت زیاد بین قند قبل و بعد از غذا ، افت قند خون (هوشیار یا ناخودآگاه).  اگر موارد فوق وجود دارد ، باید در مورد درمان بیمار تجدید نظر شود.

قیمت انسولین در طی دو دهه گذشته در مقایسه با سایر قیمت های پزشکی به طور مداوم در حال افزایش است.  این مسئله بار سنگینی را بر دوش بیماران می گذارد زیرا انسولین به طور فزاینده ای برای بیماران دیابتی گران شده است.  این هزینه ها مستقیماً منجر به عدم انطباق با درمان می شود.

بنابراین ، در نظر گرفتن هزینه زیاد یکی از موارد مهم مدیریت درمان است.  برای بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 (به عنوان مثال ، افرادی با اهداف متوسط ​​A1C ، قند خون پایین و مقاومت به انسولین شدید و همین طور افرادی که مشکلات پرهزینه ای دارند) ، انسولین انسانی (NPH و منظم) ممکن است امکان پذیر باشد.

پزشکان باید از پتانسیل استفاده غیر منطقی از انسولین پایه (بزرگ شدن بیش از حد) آگاه باشند
پزشکان باید از پتانسیل استفاده غیر منطقی از انسولین پایه (بزرگ شدن بیش از حد) آگاه باشند

انسولین قبل غذا

اکثر کسانی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند، رای رسیدن به اهداف مناسب قند خون خود علاوه بر انسولین پایه به انسولین قبل از غذا نیز نیاز دارند.  دوز 4 واحد یا 10٪ مقدار انسولین پایه در بزرگترین وعده غذایی یا وعده غذایی با بیشترین قند خون شروع می شود. سپس رژیم انسولین را می توان با توجه به نیاز بیمار تشدید کرد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به طور کلی نسبت به افراد دیابتی نوع 1 نسبت به انسولین مقاومت بیشتری دارند، بنابراین به دوزهای روزانه بالاتر (1 واحد / کیلوگرم) نیاز دارند و احتمال کمتری قند خون دارند. اندازه گیری گلوکز یا A1C می تواند در منزل انجام شود.

با افزودن قابل توجه به دوز انسولین جمعی ، به ویژه در وعده عصرانه ، کاهش انسولین پایه باید در نظر گرفته شود. فرا تحلیل مطالعات مقایسه ای با استفاده از انسولین سریع با انسولین منظم انسانی در بیماران دیابتی  نوع 2 اختلاف معنی داری در سطح A1C یا میزان افت قند خون نشان نداده است.

انسولین قبل غذا
انسولین قبل غذا

انسولین غلیظ

در حال حاضر چندین داروی انسولین غلیظ در دسترس است.  انسولین معمولی U-500 ، طبق تعریف ، پنج برابر انسولین معمولی U-100 است.

U-500 معمولی دارای فارماکوکینتیک متمایز با شروع تأخیر و طولانی تر از U-100 معمولی است ، دارای خواص انسولین مانند متوسط ​​تری (NPH) است و می تواند در دو یا سه تزریق روزانه استفاده شود.

غلظت های U-300 glargine و U-200 degludec سه تا دو برابر بیشتر از فرمولاسیون های U-100 آنها است، که اجازه می دهد از دوزهای بالاتر انسولین پایه در واحد حجم استفاده شود.  Glargine U-300 دارای ماندگاری بیشتری نسبت به U-100 Glargine است، اما دارای اثر متوسط ​​نسبتاً کمتری نسبت به واحد تجویز شده می باشد.

FDA همین طور فرمولاسیون غلیظ انسولین سریع اثر Lispro ، U-200 (200 واحد در میلی لیتر) و انسولین lispro-aabc (U-200) را تأیید کرده است.  تزریق این داروهای غلیظ ممکن است برای بیماران راحت تر باشد و در افرادی که به انسولین مقاوم هستند و به دوزهای زیادی انسولین احتیاج دارند ، می تواند پایبندی را بهبود بخشد.

در حالی که انسولین U-500 معمولی در هر دو قلم و نوع موجود است ، سایر انسولین های غلیظ فقط در قلم های پر شده در دسترس هستند تا خطر خطاهای دوز را به حداقل برسانند.

انسولین غلیظ
انسولین غلیظ

انسولین استنشاقی

انسولین استنشاقی یکی از سریع ترین انسولین ها در زمینه اثر بخشی بوده و در دسترس می باشد. مطالعات انجام شده بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ، فارماکوکینتیک سریع را نشان می دهد.

یک مطالعه موردی نشان داده است که در مقایسه با انسولین تزریقی سریع ، دوزهای اضافی انسولین استنشاقی بر اساس قند خون بعد از غذا می تواند قند خون را بدون افزایش خطر افت قند خون یا افزایش وزن بهبود بخشد ،

البته نتایج یک مطالعه بزرگتر که آن را تأیید کند نیز لازم است. انسولین استنشاقی در بیماران مبتلا به بیماری مزمن ریوی مانند آسم و بیماری انسدادی مزمن ریوی منع مصرف دارد و در بیمارانی که سیگار می کشند یا اخیراً سیگار را ترک کرده اند توصیه نمی شود. همه بیماران برای شناسایی بیماری بالقوه ریه قبل و بعد از شروع انسولین درمانی به اسپیرومتری نیاز دارند.

انسولین استنشاقی
انسولین استنشاقی

جراحی باریاتریک

از جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 می توان به جراحی باریاتریک یا جراحی چاقی نیز اشاره کرد.

به عنوان مثال ، جراحی بای پس معده ، به عنوان نوعی جراحی باریاتریک یا چاقی ، به کاهش وزن اضافی و کاهش خطر مشکلات سلامتی ناشی از اضافه وزن کمک می کند. این مشکلات شامل موارد زیر است:

 • بیماری بازگشت اسید به مری
 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • آپنه خواب شدید
 • دیابت نوع 2
 • سکته

جراحی چاقی به طور معمول فقط پس از تلاش برای کاهش وزن با بهبود رژیم غذایی و ورزش منظم انجام می شود.

جراحی چاقی به طور معمول فقط پس از تلاش برای کاهش وزن با بهبود رژیم غذایی و ورزش منظم انجام می شود.  به طور کلی ، جراحی چاقی می تواند گزینه خوبی برای شما باشد اگر: شاخص توده بدن شما 40 یا بالاتر است.  (چاق هستید)

نمایه توده بدنی شما بین 39-35.9 است و در مورد اضافه وزن مانند دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید مشکلات جدی دارید.  در این موارد ، اگر شاخص توده بدنی شما بین 30 تا 34 باشد و به دلیل اضافه وزن دچار مشکلات جدی شوید ، می توانید نوعی جراحی چاقی انجام دهید.

اما جراحی چاقی برای همه افراد دارای اضافه وزن مناسب نیست.  برای واجد شرایط بودن برای جراحی چاقی باید برخی از دستورالعمل های پزشکی را دنبال کنید.

اگر شرایط جراحی چاقی را دارید ، باید غربالگری گسترده ای انجام دهید

اگر شرایط جراحی چاقی را دارید ، باید غربالگری گسترده ای انجام دهید. همین طور برای داشتن زندگی سالم باید به طور منظم تغییرات ایجاد نمایید. سایر شرایط جراحی چاقی شامل برنامه های پیگیری طولانی مدت است که شامل بررسی رژیم غذایی ، سبک زندگی و رفتار و وضعیت پزشکی شما می باشد.

اگر شرایط جراحی چاقی را دارید ، باید غربالگری گسترده ای انجام دهید
اگر شرایط جراحی چاقی را دارید ، باید غربالگری گسترده ای انجام دهید

انواع جراحی چاقی در بیمارستان انجام می شود. در جراحی چاقی ، بیهوشی عمومی برای کاهش وزن انجام می شود.  این به این معنی است که شما در حین جراحی چیزی احساس نمی کنید. برخی از ویژگی های خاص جراحی چاقی شما به شرایط و نوع جراحی کاهش وزن و ترجیح پزشک بستگی دارد.

برخی از انواع جراحی چاقی به طور سنتی با ایجاد یک برش بزرگ در شکم انجام می شود.  روش دیگر برای جراحی چاقی ، لاپاراسکوپ است.  لاپاراسکوپ دستگاه کوچک لوله ای مجهز به دوربین است.

تا اینجا با مبحث جراحی باریاتریک چه می شود آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

لاپاراسکوپ از طریق برش های کوچک وارد شکم می شود

لاپاراسکوپ از طریق برش های کوچک وارد شکم می شود ، دوربین کوچک در نوک لاپاراسکوپ به پزشک اجازه می دهد تا داخل شکم را ببیند و عمل کند بدون اینکه شکم کاملا باز شود.

جراحی چاقی لاپاراسکوپی دوره نقاهت کوتاهتر و سریع تری دارد اما برای همه مناسب نیست.  جراحی چاقی به طور معمول چند ساعت طول می کشد.

پس از جراحی چاقی ، شما به هوش می آیید و به اتاق ریکاوری منتقل می شوید.  جایی که پرستاران علائم حیاتی شما و عواقب جراحی را بررسی می کنند.  بعد از جراحی چاقی ممکن است سه تا پنج روز در بیمارستان بستری شوید.

لاپاراسکوپ از طریق برش های کوچک وارد شکم می شود
لاپاراسکوپ از طریق برش های کوچک وارد شکم می شود

بعد از جراحی چه می شود؟

بعد پس از جراحی چاقی ، به طور کلی نمی توانید یک تا دو روز غذا بخورید تا معده و دستگاه گوارش خود را ترمیم کنید. سپس به مدت 12 هفته بعد از جراحی چاقی رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنید. رژیم فقط با مایعات شروع می شود ، سپس با غذاهای نرم و در آخر با غذاهای معمولی ادامه می یابد.

بعد از جراحی چاقی ممکن است محدودیت هایی در میزان و نوع غذایی که می خورید داشته باشید.  چند ماه پس از جراحی چاقی به طور منظم به پزشک مراجعه خواهید کرد. ممکن است به آزمایشات و معاینات مختلف خون نیاز داشته باشید. با پاسخ بدن به کاهش وزن، ممکن است طی سه تا شش ماه پس از جراحی چاقی تغییراتی را تجربه کنید ، از جمله:

بعد از جراحی چه می شود؟
بعد از جراحی چه می شود؟
 • درد جسمی
 • احساس خستگی
 • احساس سرما
 • خشکی پوست
 • نازک شدن یا ریزش مو
 • نوسانات خلقی

 

عملکرد

مکانیسم بهبودی از دیابت نوع 2 بعد از جراحی چاقی و متابولیک هنوز بحث برانگیز است. افزایش GLP-1 و NPY به دلیل تخلیه سریع معده و کاهش گرلین پس از کوچک کردن  معده به بهبود دیابت کمک می کند.

مواد مغذی با تحریک GLP-1 به سرعت به ایلئوم دیستال منتقل می شوند و منجر به افزایش ترشح انسولین می شوند.

نشان داده شده است که سطح میکروبیوم روده و اسید صفراوی پس از جراحی متابولیک یا همان چاقی تغییر می کند.

سطح سرمی اسید صفراوی پس از جراحی چاقی افزایش می یابد ، و این واقعیت سطح گلوکز خون بعد از غذا را کاهش می دهد، اما منجر به حداکثر ترشح GLP-1 می شود.

عملکرد
عملکرد

الگوی میکروارگانیسم های روده پس از اقدامات معده و دستگاه روده تغییر می کند.

 • این جراحی برای کسانی که از مشکل ضعف جسمانی رنج می برند مناسب می باشد.
 • افرادی که دچار چاقی بیش از اندازه و اضافه وزن زیاد هستند گزینه مناسبی برای انجام این گونه جراحی ها به شمار می روند.
 • کسانی که شاخص توده بدنی آنها بیشتر از ۲۷ است میتوانند برای درمان خود از جراحی های متابولیک استفاده نمایند.

تا اینجا با مبحث بعد از جراحی چه می شود آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه باشید.

 فواید جراحی متابولیک

 • جراحی متابولیک سبب کم شدن وزن به صورت گسترده و در مدت زمان کوتاه میشود.
 • اکثر بیماران بعد از سپری شدن هیجده ماه حدود هفتاد درصد وزن اضافی خود را کاهش می دهند.
 • عمل های متابولیک آثاری بر روی هورمون های دستگاه گوارش می گذارد که نقش بسیار بزرگی در کنترل قند خون ایفا می کنند.

به همین دلیل جراحی متابولیک را به تنهایی گام مهمی در جهت  درمان دیابت به حساب می آورند.

 • کسانی که که جراحی باریاتریک را به منظور درمان دیابت نوع ۲ انجام داده اند ملزم به رعایت نکات خاصی به صورت دائم هستند.
 • انجام این جراحی به جهت درمان دیابت نوع ۲ به روند بهبودی بیمار کمک بسیار زیادی میکند. اما این بیماری را به طور کامل از بین نمی برد و ممکن است پس از آن نیز هزینه هایی را به دنبال داشته باشد. ولی به طور کلی از این روش می توان به عنوان راه های مهم، جدید و کارآمد برای درمان دیابت نوع ۲ یاد کرد.

مورد استفاده قرار دادن جدیدترین روش درمان دیابت نوع ۲

مورد استفاده قرار دادن جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 یعنی جراحی باریاتریک، باعث می شود خطر بروز عوارض  در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ به شکل قابل محسوسی کاهش یابد.

خطر مبتلا شدن به عوارض میکرووسکولار با جراحی باریاتریک، در افراد بزرگسالی که  با دیابت نوع ۲، درگیر هستند کمتر می باشد.

مورد استفاده قرار دادن جدیدترین روش درمان دیابت نوع ۲
مورد استفاده قرار دادن جدیدترین روش درمان دیابت نوع ۲

نتیجه تحقیقات گسترده در این زمینه نشان دهنده ی این است که افرادی که جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 را انجام می دهند به نسبت سایرین کمتر با عوارض زیر رو به رو می شوند.

 • نوروپاتی دیابتی
 • نفروپاتی دیابتی
 • رتینوپاتی

جراحی متابولیک یا دارو های دیابتی؟

نتایج مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که بیماران تحت عمل جراحی متابولیک از کنترل متابولیکی بهتری برخوردارند ، خطر بیماری قلبی عروقی کمتری دارند و عملکرد کلیه بهتر و کیفیت زندگی مطلوب تری دارند.

دانشمندان خاطرنشان می کنند که دیابتی های تحت عمل جراحی نیز کمتر دچار عوارض مرتبط با دیابت می شوند.  اینها شامل عوارض جانبی قلب ، مشکلات کلیوی و مشکلات عصبی است.

علاوه بر این ، جراحی متابولیک نیاز به داروها برای درمان دیابت ، فشار خون بالا و دیس لیپیدمی “سطح غیر طبیعی بالای کلسترول یا چربی در خون” را کاهش می دهد.

مخاطب گرامی شما در حال مشاهده پست جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 هستید.

انحراف بیلیوپانکراتیک

جالب توجه است که محققان دریافتند بیماران با انحراف بیلیوپانکراتیک عوارض جانبی جدی تری نسبت به بیماران تحت درمان با داروهای دیابت یا کسانی که تحت جراحی بای پس معده قرار گرفتند و شرکت کنندگانی که تحت جراحی بای پس معده قرار گرفته بودند ، شدند.  آنها عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به بیمارانی که فقط از طریق دارو و تغییر سبک زندگی به دیابت مبتلا شده اند ، تجربه کردند.

این داده ها این تصور را تأیید می کنند که جراحی می تواند روشی مقرون به صرفه برای درمان دیابت نوع 2 باشد.  اکنون شواهد و نتایج بدست آمده هاکی از این است که جراحی متابولیک باید به عنوان یک گزینه اصلی درمانی برای بیماران دیابتی نوع 2 و چاقی شدید در نظر گرفته شود و آن را بهترین و جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 دانست.

انحراف بیلیوپانکراتیک
انحراف بیلیوپانکراتیک

بیماری دیابت جزو بیماری های دارای مبتلایان زیاد و روز افزون در جهان جدید است

با توجه به آن چه در این مقاله ذکر شد، بیماری دیابت جزو بیماری های دارای مبتلایان زیاد و روز افزون در جهان جدید است و سبک زندگی حاکم و عادات نادرست غذایی در عصر حاضر باعث می شود روز به روز به مبتلایان آن در سراسر دنیا اضافه شود.

گفتیم که در میام انواع دیابت ، دیابت نوع ۲ است که احتمال بروز بیشتری به نسبت سایر انواع دیابت، مخصوصا در افراد میان سال و پیر دارد.

شما در حال خواندن پست جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 دیدن کنید.

جستجو و تحقیق پیرامون این مشکل و راه های پیشگیری، کنترل و درمان آن به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده است

به همین جهت است که این روز ها جستجو و تحقیق پیرامون این مشکل و راه های پیشگیری، کنترل و درمان آن به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده است. هدف این مقاله نیز به عنوان یک مطلب نیمه تخصصی بررسی این بیماری و جدید ترین روش درمان دیابت نوع 2 می باشد.

انتظار می رود در پایان مطالعه ی این مطلب، به بخش عمده ای از ویژگی ها، علائم، راه های درمان، عملکرد، مشکلات به وجود آمده و علل بروز این بیماری، تسلط داشته باشید و به خود یا نزدیکانتان که ممکن است دیابت داشته باشند کمک کنید.

چنانچه عرض شد تعداد زیاد افراد دیابتی این خبر را می دهد که به احتمال خیلی زیاد یا خودتان دیابت دارید یا یکی از آشنای تان. اینکه این مطلب را برای مطالعه انتخاب کردید نیز این احتمال را افزایش می دهد.

پس امید است وقتی که برای رسیدن به پاسخ سوال های تان صرف خواندن این مطلب کردید، تلف نشده باشد و به آن اطلاعاتی که نی خواستید و لازم داشتید دست پیدا کرده باشید.

اما اگر سرسری فقط مرور کردید و رد شدید باید هشدار بدهم که در دیابت نادیده گرفتن هر چیز کوچکی ممکن است، به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. لذا برگردید، و دوباره و این دفعه با تمرکز به مطالعه بپردازید تا اولین گام را برای مبارزه با دیابت که جمع آوری اطلاعات و کسب آگاهی است را، محکم برداشته باشید.

از اینکه تا پایان مقاله جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 با ما همراه بودید متشکریم و امیدواریم از خواندن پست جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2 بهره لازم را برده باشید.

برای آشنایی بیشتر با جدیدترین روش جراحی لاغری که موسوم به پیکر تراشی می باشد توصیه می شود صفحه جدیدترین روش جراحی لاغری را مشاهده کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید