تنقلات لاغر کننده

در این مقاله از سایت دکتر سلیمی، به معرفی و بررسی چند نمونه از تنقلات لاغر کننده خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

ما در مقاله جامع و کاربردی تنقلات لاغر کننده، می خواهیم به ویژگی های انواع مختلف تنقلات لاغر کننده بپردازیم و بدانیم که اصولاً به چه دسته ای از مواد، تنقلات لاغر کننده گفته می‌شود و تنقلات لاغر کننده چه ویژگی ها و مزیت هایی به نسبت تنقلات دیگر و یا حتی تنقلات چاق کننده دارند؟

در همین بخش ابتدایی مقاله جامع و کاربردی از تنقلات لاغر کننده، باید به این موضوع توجه داشته باشیم که ما معمولاً به تنقلاتی لاغر کننده می گوییم که در آن کمتر از چربی‌های اشباع شده استفاده شده است و اصولاً دارای کالری کم بوده و به ازای آن دارای فیبر و پروتئین بیشتری می باشد که این عوامل وقتی در کنار هم جمع شوند، می توانند برای ما نوعی تنقلات لاغر کننده را به همراه داشته باشند.

خوراکی های چربی سوز چیست؟

تنقلات لاغر کننده
تنقلات لاغر کننده

در واقع تنقلات به مجموعه خوراکی هایی گفته می شود که ما در طی روز می توانیم مصرف کنیم و از آن لذت ببریم.

تنقلات به عنوان نوعی از خوراکی ها در بین وعده های غذایی ما و در طی روز مورد مصرف قرار می گیرد

معمولاً تنقلات به عنوان نوعی از خوراکی ها در بین وعده های غذایی ما و در طی روز مورد مصرف قرار می گیرد و خود نمی تواند به عنوان یک وعده اصلی به شمار آید، اما می‌تواند نقش مهمی را در زمینه سلامتی و تناسب اندام ما ایفا کند و ما  در عین این که می‌توانیم از خوردن این تنقلات و یا به عبارتی این خوردنی ها لذت ببریم، می توانیم به تناسب اندام و لاغری هم دست پیدا کنیم.

در ادامه این مقاله جامع، به سوالات گوناگون پاسخ خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست بی ام آی 40 دیدن کنید.

معرفی انواع تنقلات لاغر کننده  

در این بخش از مقاله جامع و بسیار کاربردی تنقلات لاغر کننده، می خواهیم به انواع خوراکی هایی بپردازیم که می تواند علاوه بر لذت فراوان از مصرف، برای ما سلامتی و تناسب اندام را نیز به وجود آورد.

مغزهای خوراکی:

همه ما  در طی زندگی خود از مغز بسیاری از خوراکی ها و تنقلات مختلف استفاده نموده ایم و می دانیم که مصرف این ماده های غذایی خوشمزه و بسیار پر خواص، می تواند باعث سلامتی و تناسب اندام ما گردد و روی روحیه و  شادابی ما نیز تاثیرات مثبت فراوانی خواهد گذاشت

و باید به صورت کلی به این نکته توجه داشته باشیم که معمولاً همه انواع مغزها می توانند دارای خواص بسیار فراوانی باشد و به عنوان گزینه بسیار مناسبی برای ما به شمار آیند که ما با مصرف آن و قرار دادن این ماده و یا خوراکی در وعده غذایی خود، با سرعت بیشتری به سمت لاغری و تناسب اندام گام برداریم.

البته بایستی توجه داشته باشیم که معمولاً خواص انواع مغزها به همین موارد ختم نمی گردد و در مغزهای مختلف انواع تنقلاتی همانند آجیل ها مثل بادام، ویژگی ها و خواص بسیاری یافت می شود

که یکی از این خواص و یا ویژگی های نهفته شده در این دانه ها و یا مغزهای غذایی، وجود فیبر و همچنین امگا ۳ در این گونه از  تنقلات می باشد که می تواند به عنوان یک میان وعده در طی رژیم غذایی ما مورد مصرف قرار بگیرد و با داشتن مواردی همچون فیبر بالا و سرشار، به لاغری و تناسب اندام ما کمک بسیار شایانی نماید.

فیبر و کاهش گرسنگی

زیرا می‌دانیم که فیبر می‌تواند باعث کاهش گرسنگی در فرد و همچنین افزایش  احساس سیری در فرد شود و هر ماده ای که از فیبر بالایی برخوردار باشد، می تواند به عنوان یکی از مواد و یا تنقلات غذایی که می ‌تواند باعث لاغری و تناسب اندام ما گردد، محسوب شود و به عنوان یک مکمل و یا تسهیل کننده  فرایند لاغری و تناسب اندام به شمار آید.

البته این نکته نیز نباید برای ما پوشیده بماند که معمولاً تنقلات لاغر کننده، دارای یک کالری بسیار کمی هستند و با داشتن فیبر و پروتئین های مختلفی در خود و همچنین میزان کم کالری، می‌توانند در مجموع، احساس سیری را به فرد القا نمایند و نسبت به مصرف سایر مواد غذایی که دارای کالری بیشتری هستند نیز در این مواد کالری کمتری به بدن می رسد

و فرد در عین این که  کاهش اشتها پیدا می کند، میزان کالری دریافتی خود را نیز کمتر می نماید و  این مورد نیز می‌تواند بسیار در ویژگی لاغر کنندگی انواع مغزهای خوراکی، قابل اهمیت باشد.

چگونه پهلوها را لاغر کنیم؟ لطفا برای دریافت اطلاعات روی لینک آن کلیک نمایید.

نحوه مصرف صحیح

 توجه داشته باشید که در میان تنقلاتی که در بین انواع مغزها به عنوان خوراکی های لاغر کننده محسوب می شوند، مغزهای بادام درختی و همچنین بادام هندی و در مواردی پسته، می‌تواند به عنوان مهم‌ ترین این مغزهای کم کالری و لاغر کننده محسوب شود

و بهترین راه مصرف این گونه از مغزها  برای لاغری و تناسب اندام، استفاده کردن از آنها در حالت خام بوده و باید توجه داشته باشید که تفت دادن انواع مغزها می تواند باعث افزایش چربی ناخالص و ناسالم در این گونه از مغزها گردد که اثرات مخربی نیز می‌تواند برای بدن داشته باشد.

میوه های خشک شده:

در قسمت قبلی همین مقاله اشاره نمودیم که وجود ویژگی های منحصر به فردی که در بعضی از تنقلات وجود دارد، می تواند باعث لاغری و تناسب اندام گردد و در این زمینه، قطعا داشتن فیبر بالا و وجود ویتامین های سودمند می‌تواند به عنوان مهمترین عامل قلمداد گردد

و همچنین کالری در این گونه از تنقلات نیز به عنوان عاملی اساسی در نظر گرفته خواهد شد و ما تمام این ویژگی ها را در میوه های خشک شده مشاهده می‌کنیم که در انواع و طعم های مختلفی وجود دارند و دارای یکی از منابع سرشار فیبر و مواد معدنی می باشند.

علاوه بر موارد فوق، دارای کالری بسیار کمی بوده و مصرف کردن این ماده غذایی می تواند هم باعث احساس سیری در فرد گردد و هم به سلامتی و تناسب اندام ما کمک شایانی نماید،

زیرا میوه های خشک شده علاوه بر طعم دلچسب خود، دارای خواص سرشاری می باشند که می تواند در راستای سلامتی و  کاهش وزن به کار گرفته شود

و اگر شما هم قصد کاهش وزن دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که تا حد امکان و به صورت متعادل، میوه های خشک شده را به وعده های رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از این تنقلات بسیار دلچسب و سالم برای رسیدن به لاغری و افزایش احساس سیری و در نتیجه چربی سوزی و کالری سوزی استفاده کنید.

نکته مهم:

یکی از نکات مهم در مصرف میوه های خشک شده در راستای لاغری و تناسب اندام، این نکته می باشد که معمولاً میوه های خشک شده دارای کالری کمی می باشند،

ولی اگر بخواهیم در هنگام خشک کردن میوه ها به آن شکر اضافه نماییم تا طعم شیرین تر و دلچسب تری پیدا کند، باید به این نکته توجه کنیم که افزودن شکر به این گونه از تنقلات می ‌تواند باعث افزایش کالری بی رویه در این گونه از مواد غذایی و یا تنقلات گردد و این مورد می تواند نتیجه ای معکوس را به دنبال داشته باشد.

باید بدانیم که در این گونه از میوه های خشک شده، منابع مختلف کربوهیدرات و پروتئین نیز وجود دارد که می تواند به عنوان یکی از بهترین تنقلات رژیمی برای ما محسوب گردد.

مبتلایان به بیماری دیابت مقاله دیابت انسولین و داروهای خوراکی را مطالعه نمایند.

موز شکلاتی:

 شاید در نگاه اول وقتی نام موز شکلاتی را می شنویم، با خود بگوییم که این ماده غذایی و یا این خوراکی ترکیبی،  قطعاً دارای کالری بسیاری می باشد و اصولاً نمی تواند به عنوان یکی از تنقلات لاغر کننده به شمار آید، اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که بر خلاف دیدگاهی که مردم به این گونه از تنقلات دارند،

موز شکلاتی:
موز شکلاتی:

ترکیب موز شکلاتی می تواند دارای کالری بسیار کمی بوده و از طرفی با داشتن خواص و ترکیبات مختلفی که در خود جای داده است، به عنوان یکی از تنقلات بسیار شیرین و دلچسب و البته لاغر کننده به شمار آید و همین عامل باعث شده است که این ماده غذایی دارای طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا باشد.

به صورت کلی باید بگوییم که وجود کالری کم و همچنین داشتن خواص مختلفی که می تواند احساس سیری را در فرد به وجود آورد، به عنوان ویژگی های اصلی مصرف موز شکلاتی به حساب می آید و شما عزیزان می توانید از این خوراکی به صورت متعادل و بدون افزودن دیگر موارد پر کالری، استفاده کنید و لذت ببرید.

نحوه صحیح مصرف

 باید بگوییم که برای درست کردن و تهیه نمودن این گونه از تنقلات بسیار لذیذ، باید ابتدا موزهای خود را به انواع مختلفی تکه تکه کنیم و سپس از شکلات تلخ استفاده کنیم که می تواند خود به عنوان یکی از مهمترین شکلات ها در زمینه لاغری و تناسب اندام محسوب گردد. بایستی مقداری شکلات تلخ را روی ماهیتابه گذاشته و آب نماییم و سپس به اندازه ی ۲ قاشق چای خوری شکلات تلخ را روی موزها مالیده و سپس میل نماییم.

البته توجه داشته باشید که مصرف افراطی از این ماده غذایی می‌تواند نتیجه معکوسی را برای فرد به وجود آورد، زیرا که همیشه افراط و تفریط می تواند عوامل مخربی در زمینه سلامتی و تناسب اندام انسان محسوب گردد.

انگور یخ زده:

 شاید بسیاری از ما عادت داشتیم که انگور را به صورت گرم و طبیعی میل کنیم و نمی دانیم که انگور یخ زده و یا منجمد شده نیز می‌تواند، هم دارای کالری بسیار کمی باشد و هم با مزه خنک و خوشمزه و دلچسب خود، می تواند به عنوان گزینه بسیار مناسبی در فصل های گرم سال محسوب گردد و در کنار آن موارد، لاغری و تناسب اندام را نیز برای فرد به وجود آورد.

انگور یخ زده:
انگور یخ زده:

در بخش های قبلی این مقاله اشاره نموده ایم، که داشتن  کالری کم به عنوان یکی از عامل های اساسی در هر خوراکی لاغر کننده ای محسوب می شود

و در این زمینه انگور منجمد شده نیز می تواند به عنوان یکی از این موارد دلچسب و البته لاغر کننده محسوب گردد و شما عزیزان می توانید از این ماده غذایی شیرین و خنک در رژیم های غذایی خود به میزان مناسبی استفاده نمایید.

طریقه تهیه و مصرف:

شما عزیزان می توانید از این خوراکی کم کالری در فصل های گرم سال استفاده کنید و به طور مثال حدود ۲۸ و یا ۳۰ عدد از این انگورهای شیرین را در درون یک ظرف ریخته و سپس آن را به مدت مناسبی که می تواند ۲ ساعت باشد، در درون یخچال فریزر منزل خود قرار دهید تا به صورت سفت و منجمد در بیاید، سپس شما می توانید از این  خوراکی شیرین و خوشمزه استفاده کنید و به لاغری و تناسب اندام خود نیز کمک نمایید.

پاپ کورن:

همه ما پفیلا و یا اصطلاح بین المللی آن که پاپ کورن می باشد را می‌شناسیم و می ‌دانیم که  پاپ کورن به عنوان یکی از محبوب ترین خوراکی ها در بین نسل های مختلف و به خصوص نسل جوان به حساب می آید و محصول حرارت دادن ذرت می باشد.

پاپ کورن:
پاپ کورن:

حال اگر به ویژگی ها و خواص پاپ کورن نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که این خوراکی خوشمزه دارای مقادیر بسیار زیادی از فیبر و پروتئین می باشد که برای بدن انسان لازم و مفید است و همین مقدار از فیبر و پروتئین می تواند به تناسب اندام و لاغری ما کمک شایانی نماید. زیرا در مورد خواص فیبر و پروتئین در زمینه‌ی احساس سیری و کاهش وزن، موارد مختلفی را بیان نموده ایم.

البته باید توجه داشته باشیم که همیشه افراط و تفریط در مصرف هر گونه از خوراکی می تواند بسیار آسیب ‌زننده باشد و شما اگر می خواهید از پاپ کورن مناسب و سالم در زمینه لاغری و تناسب اندام استفاده کنید، پیشنهاد می شود که این گونه از پاپ کورن ها را، خود و در درون منزل خود، به صورت خانگی تهیه نمایید

که می‌تواند بسیار سالم تر و موثرتر در سلامتی و تناسب اندام باشد، زیرا پاپ کورن های فروشگاهی دارای مواد افزودنی فراوانی می باشند که این مواد می‌توانند در مجموع، کالری بیشتری را به نسبت حالت طبیعی و سالم آن به بدن شما وارد نماید

و آسیب‌های مختلفی را نیز می تواند برای بدن داشته باشد. بنابراین از پاپ کورن های کم چربی و کم نمک در رژیم های غذایی خود استفاده کنید و توجه داشته باشید که به صورت افراطی عمل نکنید.

پرتقال با دارچین:

همه ما عادت داریم که معمولاً پرتقال را یا به صورت  طبیعی و بدون افزودن مواد مورد استفاده قرار می دهیم و یا روی آن نمک می مالیم، اما اگر بخواهیم به لاغری و تناسب اندام دست پیدا کنیم، می توانیم پرتقال را که دارای کالری کم و چربی سوزی بسیار عالی و مناسبی می باشد، با پودر دارچین مصرف کنیم که اثرات  بسیار شگفت انگیز و مفیدی روی کاهش وزن و چربی سوزی بدن ما خواهد گذاشت.

آناناس کبابی:

همه ما یا آناناس را خورده ایم و یا این میوه مناطق گرمسیری و بسیار جذاب را می شناسیم و می دانیم که دارای خواص بی نظیری می باشد، اما اگر به شما بگوییم که آناناس به صورت کبابی می تواند باعث لاغری و تناسب اندام شما گردد، چه می گویید؟

شما عزیزان می توانید دو قطعه مناسب از آناناس را جدا نموده و به صورت متوسط در حدود ۲ دقیقه بر آتش کباب کنید و یا در ظرف با چربی بسیار کم سرخ کنید که سپس این  میوه شگفت انگیز و خوشمزه را برای لاغری و تناسب اندام خود مصرف نمایید.

زرد آلو و پنیر آبی:

 باید توجه داشته باشیم که زردآلو با پنیر آبی می ‌تواند به عنوان یک میان وعده بسیار کم کالری و همچنین بسیار مقوی در نظر گرفته شود و شما عزیزان می توانید با مصرف مناسب این ماده غذایی که می تواند در حدود سه عدد برگ زردآلو با مقداری پنیر آبی باشد،  در طول روز بیشتر احساس سیری نمایید و به لاغری و تناسب اندام خود کمک کنید.

بستنی:

آیا می دانستید که بستنی نیز می تواند به عنوان یک خوراکی لاغر کننده محسوب گردد و این واقعا شگفت انگیز است.

البته باید بگوییم که هر نوع از بستنی نمی تواند دارای این خاصیت باشد و به صورت متوسط و میانگین در هر یک دوم فنجان از بستنی،  میزان ۱۰۰ کالری وجود دارد که این میزان عدد بزرگی نیست و شما می توانید علاوه بر کاهش گرسنگی، پس از مصرف مقدار مناسبی از بستنی، مقادیر بسیار زیادی کلسیم و پروتئین نیز وارد بدن خود کنید که همه این موارد می‌تواند برای شما سودمند باشد و از مصرف بی رویه مواد غذایی پرکالری در بدن شما جلوگیری گردد.

بستنی:
بستنی:

البته باید توجه داشته باشید که  انواع بستنی ها برای لاغری و تناسب اندام گزینه مناسبی نخواهند بود و معمولاً بستنی هایی که از چربی کم و خامه کمتری برخوردار باشند، می توانند به عنوان یک خوراکی لاغر کننده و یا تنقلات لاغر کننده به حساب آیند.

لازم به ذکر است که باید از بستنی های کم چرب استفاده کنید تا به لاغری و تناسب اندام دست پیدا کنید و اصولاً در مصرف این ماده غذایی، زیاده روی و افراط نفرمایید، زیرا می‌تواند باعث مشکلات مختلفی در زمینه ی صحت جسمانی و سلامت شما گردد.

شکلات تلخ:

ما تا این بخش از مقاله جامع و کاربردی تنقلات لاغر کننده، به شکلات تلخ اشاره‌هایی نموده و دانستیم که مخلوط موز و مقدار مناسبی از شکلات تلخ، می تواند به عنوان یک خوراکی بسیار شیرین و لاغر کننده محسوب گردد و در اینجا باید به خواص لاغر کنندگی منحصر به فرد شکلات تلخ نیز اشاراتی داشته باشیم و بدانیم که شکلات تلخ دارای کالری بسیار کمی می باشد و می تواند به عنوان یکی از گزینه های لاغر کننده در رژیم غذایی ما قرار گیرد.

شکلات تلخ:
شکلات تلخ:

نحوه صحیح مصرف:

 شما عزیزان می توانید به صورت متناسب، دو یا سه قطعه ی کوچک از شکلات تلخ را در میان وعده های غذایی خود قرار دهید.

ماست و عسل به همراه دارچین:

 شاید برای شما نیز جالب باشد که مصرف یک دوم فنجان ماست به همراه مثلا یک چوب دارچین و همچنین  یک قاشق  چای خوری از عسل می تواند به عنوان یک ماده غذایی لاغر کننده و کم کالری محسوب گردد و باید توجه داشته باشیم که عسل از مواد غذایی و یا خوراکی هایی محسوب می‌شود که نحوه و میزان مصرف آن بسیار اهمیت دارد و اگر به صورت بی رویه مصرف شود، می تواند باعث چاقی در بدن انسان گردد.

ماست و عسل به همراه دارچین:
ماست و عسل به همراه دارچین:

نکته مهم:

 در مقاله جامع و کاربردی تنقلات لاغر کننده، به  دسته ای از تنقلات پرداختیم که معمولا در دسترس ما قرار دارد و می تواند باعث لاغری و تناسب اندام ما گردد.

البته باید توجه داشته باشیم که دو اصل کلی وجود کالری کم و همچنین داشتن موادی همچون فیبر بالا و همچنین پروتئین بالا، می‌تواند باعث آن شود تا یک ماده غذایی و یا یک خوراکی، به لاغری و تناسب اندام ما کمک شایانی کند

و در این زمینه می‌توان به بسیاری از خوراکی ها و تنقلات اشاره نمود که در مقابل تنقلات چاق کننده قرار می گیرند و طریقه مصرف و همچنین طریقه تهیه آنها نیز از موارد بسیار حائز اهمیت می باشد.

هر چه میزان چربی در این مواد غذایی و یا خوراکی ها کمتر باشد و کمتر مورد استفاده قرار بگیرد، آن محصول و یا خوراکی می تواند باعث لاغری و تناسب اندام ما گردد، زیرا هم حجم معده ما را پر می‌کند

و ما احساس سیری خواهیم نمود و در کنار آن، داشتن میزان کمی از کالری، بدن ما را برای تغذیه سلول های خود به سراغ چربی سوزی و کالری های از قبل ذخیره شده در خود ترغیب می کند و وقتی  این فرایند صورت بپذیرد، می توانیم به لاغری و تناسب اندام مناسبی دست پیدا کنیم.

چرا باید از تنقلات لاغر کننده استفاده نمود؟

باید بدانیم که داشتن میان وعده های مناسب و کم کالری و همچنین لاغر کننده می تواند تاثیر شایانی در میزان مصرف وعده های اصلی ما بگذارد

و ما هر چه بتوانیم از میان وعده های مناسب و به میزان اصولی و همچنین لاغر کننده استفاده کنیم، قطعاً می توانیم در میزان مصرف وعده های غذایی اصلی و پرکالری خود کاهش ایجاد نماییم و این موارد وقتی دست در دست هم بدهد، می‌تواند برای ما به عنوان فرایندی چربی سوز و یا کالری سوز محسوب گردد و به لاغری و تناسب اندام ما کمک شایانی نماید.

چرا باید از تنقلات لاغر کننده استفاده نمود؟
چرا باید از تنقلات لاغر کننده استفاده نمود؟

از طرفی دیگر باید توجه داشته باشیم که مصرف میان وعده های مقوی و سالم می تواند باعث آن شود که بدن ما در طی روند رژیم های غذایی لاغر کننده ای که توسط پزشکان متخصص این زمینه برای ما  تجویز می شود، دچار فشارهای مخرب نگردد و از مصرف میزان مناسبی از  تنقلات لاغر کننده و کم کالری، به سلامتی خود نیز کمک بسیار شایانی نماییم.

سخن آخر

به عنوان سخن آخر در مقاله تنقلات لاغر کننده، ما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از هر گونه اقدامی با پزشکان متخصص در زمینه لاغری و تناسب اندام مشورت نمایید

سخن آخر
سخن آخر

و سپس با دستورات و تجهیزاتی که این پزشکان متخصص برای شما در نظر می گیرند، آگاهانه و به صورت مناسب از تنقلات لاغر کننده و یا یک رژیم لاغر کننده استفاده کنید و بدانید که مصرف این تنقلات و یا هر گونه از مواد غذایی لاغر کننده ای باید با ورزش ها و روش های مناسبی مخلوط گردد تا بتواند نتیجه مناسبی را برای فرد به وجود آورد.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید