تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس و رژیم غذایی دوران نقاهت این روش اطلاعاتی را در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم.

در حال حاضر برای برطرف کردن چاقی و افزایش وزن روش های زیادی وجود دارد، اما انتخاب روش بهتر در میان آنها یک امر بسیار مهم و اساسی است، یکی از عمل هایی که برای برطرف کردن وزن اضافی از سوی پزشکان به بیماران پیشنهاد می‌شود عمل ساسی بای پس معده است، این روش با دیگر عمل هایی که برای کاهش وزن انجام می شوند، شبیه است، چرا که با استفاده از لاپاراسکوپ صورت می گیرد تا انتهای این مقاله با ما باشید تا شما را بیشتر با این عمل آشنا کنیم.

برای آشنایی با عمل ساسی بای پس معده توصیه می کنیم پست عمل چاقی ساسی را مشاهده کنید.

 

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس
تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس

اگر در رابطه با تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس سؤالی دارید، پس از مطالعه کردن این مقاله می توانید پاسخ خود را به دست آورید.

نمونه برنامه تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس

هفته اول

 1. مصرف مایعات بویژه آب 8 بار در روز
 2. عدم مصرف نوشیدنی های کافئین دار برای مثال چای حداکثر تا دو فنجان

هفته دوم

 1. غذاهای پوره و له شده
 2. استفاده از لبنیات کم چرب
 3. مصرف نوشیدنی غیر گازدار
 4. مصرف آبمیوه طبیعی
 5. استفاده از آب گوشت

در دو هفته دوم

 1. مصرف تخم مرغ له شده
 2. مصرف ماهی له شده
 3. مصرف تن ماهی له شده
 4. مصرف میوه پخته شده
 5. استفاده از حلیم

1 تا 2 ماه بعد از جراحی

 1. غذاهای جامد
 2. گنجاندن سبزیجات در برنامه غذایی
فهرست عناوین:

آیا با روش ساسی بای پس آشنایی دارید؟

آیا می دانید انجام دادن عمل ساسی بای پس برای بیمار چه فوایدی به دنبال دارد؟

آیا می دانید عمل بای پس با عمل اسلیو معده که به منظور کاهش وزن انجام می شوند، چه تناقض ها و شباهت هایی با یکدیگر دارند؟

چه افرادی کاندید مناسبی برای انجام عمل ساسی بای پس هستند؟

آیا می ‌دانید چه فاکتورهایی بر هزینه عمل بای پس تأثیر می گذارد؟

بعد از انجام عمل ساسی بای پس بیمار باید چه هزینه هایی را پرداخت کند؟

آیا اطلاعاتی در رابطه با تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس بیمار دارید؟

بعد از عمل ساسی بای پس بیمار باید تا ۱۴ روز اول چه تغذیه ای داشته باشد؟

پس از عمل ساسی بای پس بعد از ۱۴ روز بیمار باید از چه برنامه غذایی پیروی کند؟

در تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس مایعات را چگونه مصرف کنیم؟

نمونه برنامه رژیم غذایی برای ۴۸ ساعت پس از عمل ساسی بای پس چگونه است؟

در تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس باید از مصرف چه مواد غذایی خودداری شود؟

آیا می دانید دستورالعمل مصرف مواد غذایی پوره ای چگونه است؟

آیا می دانید دستورالعمل مصرف غذای جامد پس از عمل ساسی بای پس چگونه است؟

آیا می دانید برای ثابت نگه داشتن وزن پس از عمل ساسی بای پس باید به چه مواردی توجه کنید؟

آیا با روند انجام عمل ساسی بای پس معده آشنا هستید؟

بیماران به چه دلیلی عمل ساسی بای پس را انجام می دهند؟

آیا می ‌دانید عمل ساسی بای پس معده چگونه می تواند دیابت نوع دوم را برطرف کند؟

مدت زمان انجام عمل ساسی بای پس به چه میزان به طول می انجامد؟

عمل ساسی بای پس باید توسط چه جراحی انجام شود و ویژگی های یک جراح خوب چیست؟

ورزش کردن پس از عمل ساسی بای پس چه مزیتی دارد؟

انجام تمرین های ورزشی در روند های گوناگون پس از انجام جراحی لاغری چگونه است؟

پس از عمل جراحی ساسی بای پس باید به چه مواردی توجه نمود؟

آیا اطلاعاتی در رابطه با عمل جراحی لاغری بای پس با شیوه Roux_en_Yدارید؟

آیا با روش ساسی بای پس آشنایی دارید؟

ساسی بای پس همانند روش های دیگر برای برطرف کردن افزایش وزن انجام می شود، ولی دارای تفاوت هایی است، این روش بسیار کاربردی و تأثیر گذار می باشد، به گونه ای که در مدت زمان کوتاهی بیمار وزن بسیار زیادی را کاهش می دهد،

این عمل با استفاده از لاپاراسکوپ و سوراخ هایی که روی شکم ایجاد می‌شود صورت می‌گیرد، طوری که روی ناحیه مورد نظر حداقل چهار شکاف که هر کدام ضخامت یک سانتی متر را دارند، به وجود می‌آید و بعد وسایل خاصی به شکم نفوذ پیدا می کنند تا روده باریک که مسافتی تقریبا ۲۵۰ سانتیمتر با پایان روده باریک دارد، به معده متصل شود.

آیا با روش ساسی بای پس آشنایی دارید؟
آیا با روش ساسی بای پس آشنایی دارید؟

در این مرحله عمل اسلیو معده صورت می‌گیرد و بعد از آن معده دارای دو خروجی است که آنها با یکدیگر فرق دارد و معمولاً در معده ای که حجم بیشتری دارد، مواد غذایی زیادی ذخیره خواهد شد، همچنین قسمتی که سایز کمی دارد، مواد غذایی کمتری را جای می دهد.

پس از عمل ساسی بای پس مواد غذایی از دریچه نرمال کوچک تر عبور خواهند کرد، به همین دلیل مواد مغذی در بدن ذخیره خواهد شد و بیمار دچار کمبود ویتامین نمی شود.

در این بخش یک آشنایی مختصر با عمل ساسی بای پس پیدا کردید، بهتر است برای مشاوره و انجام این عمل به دکتر سلیمی مراجعه فرمایید، دکتر سلیمی یکی از بهترین جراحان در خصوص عمل ساسی بای پس معده می باشد. دکتر سلیمی بهترین شیوه های به روز دنیا را برای درمان مشکلات چاقی و اضافه وزن شما انجام می دهد.

برای آشنایی با روند انجام جراحی ساسی بای پس معده پیشنهاد می کنیم پست عمل جراحی ساسی بای پس معده را مشاهده کنید.

آیا با روش ساسی بای پس آشنایی دارید؟
آیا با روش ساسی بای پس آشنایی دارید؟

آیا میدانید انجام دادن عمل ساسی بای پس برای بیمار چه فوایدی به دنبال دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد عمل ساسی بای پس دارای مزیت های زیادی می باشد و این موضوع باعث برتری این عمل نسبت به دیگر عمل ها شده است.

فواید پس از عمل ساسی بای پس

از جمله مزیت هایی که مربوط به عمل ساسی بای پس می باشد، به شرح زیر است؛

عمل ساسی بای پس روشی مؤثر و زود هنگام است، زیرا پس از کوچک کردن معده مواد غذایی بلافاصله به قسمت انتهایی معده و روده کوچک می‌رسند، در این حالت مواد لازم بدن تأمین می شود.

یکی دیگر از مزایای رایج عمل ساسی بای پس این است که برخی از قسمت های معده مانند: پمپ، پیلور معده و جریان روده دستکاری نمی شوند، به همین دلیل مواد لازم در بدن جذب می شوند و هیچ گونه مشکلی را در ذخیره تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس به وجود نمی آید.

در این قسمت یک آشنایی اجمالی با مزایای عمل ساسی بای پس معده کسب کردید، بهتر این است که برای مشورت و اقدام به این عمل به دکتر سلیمی مراجعه نمائید، دکتر سلیمی یک جراح خوب بای پس معده در زمینه ی عمل جراحی ساسی بای پس است. دکتر سلیمی مناسب ترین روش های روز دنیا را جهت بهبود ناراحتی های مربوط به چاقی و اضافه وزن شما اجرا می کند.

دلایلی که باعث قرار گیری عمل بای پس در عمل های متابولیک شده است

امراضی مانند: افزایش فشار خون، خلل های چربی خون و دیابت تیپ دوم بر اثر چاقی زیاد به وجود می آیند، بنابراین با کمک عمل ساسی بای پس می توان آن ها را درمان کرد و این امر موجب قرارگیری روش ساسی بای پس در گروه عمل های متابولیک شده است، با توجه به تحقیقات صورت گرفته افرادی که عمل اسلیو انجام داده اند و نتیجه مؤثری را دریافت نکرده اند پس از عمل ساسی بای پس می توانند به تأثیرات مثبت این تکنیک برسند.

در دیگر عمل های لاغری که به منظور کاهش وزن انجام می شوند، جریان عبور مواد غذایی با کمک آندوسکوپی قابل رؤیت نیست، ولی در تکنیک ساسی بای پس این امر امکان پذیر است.

بعد از انجام این روش بیمار طبق تجویز پزشک اجازه دارد، پس از یک روز مرخص شود، البته این امر بستگی به تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس دارد، در صورتی که بیمار از تمرین های ورزشی و رژیم غذایی مرتب پیروی کند، در مدت زمان کوتاهی بهبودی خود را به دست می آورد.

شاخص توده بدنی خود را حساب کنید

در صورتی که قصد انجام عمل ساسی بای پس را دارید، باید شاخص توده بدنی خود را حساب کنید، زیرا این روش برای کسانی که bmi مناسب دارند، قابل انجام است و پس از آن فرد نتیجه دلخواه را مشاهده خواهد کرد.

شاخص توده بدنی خود را حساب کنید
شاخص توده بدنی خود را حساب کنید

آیا می دانید عمل بای پس با عمل اسلیو معده که به منظور کاهش وزن انجام می شوند، چه تناقض ها و شباهت هایی با یکدیگر دارند؟

عمل بای پس و عمل اسلیو معده دو روش برای درمان بیماری چاقی و سایر بیماری هایی که بر اثر افزایش وزن به وجود می آیند انجام می شوند، ولی هر کدام از آن ها دارای خصوصیات به خصوصی هستند، با ما باشید تا به دلایل تمایز این دو شیوه پی ببرید.

شیوه جراحی عمل بای پس با عمل اسلیو معده

یکی از تفاوت های اصلی این دو روش مربوط به شیوه جراحی است که با یکدیگر فرق دارند، در تکنیک عمل بای پس مقدار عمده ای از معده حذف می شود و قسمتی از روده در جهت کم کردن جذب مواد غذایی انسداد خواهد شد، به این دلیل که مواد غذایی از آن مسیر رد نشوند تا بیمار وزن زیادی را کاهش بدهد.

در جراحی اسلیو معده جراح قسمت اضافی معده را حذف میکند، طوری که بعد از شکاف فرم معده شبیه به یک استوانه باریک می شود، توجه داشته باشید که در این جراحی روده بدون دستکاری باقی می‌ماند، ولی در جراحی بای پس به منظور کاهش وزن روی روده بیشتر کار می شود.

تا اینجای مقاله تا حدودی با مزایای عمل ساسی بای پس معده، شباهات و تفاوت های بای پس و اسلیو آشنا شدید، به شما پیشنهاد می دهیم که برای دریافت اطلاعات مفدتری در این خصوص، به دکتر سلیمی مراجعه کنید، دکتر سلیمی از برترینهای جراحی در حوزه ی عملهاتی لاغری و به ویژه ساسی بای پس معده می باشد. دکتر سلیمی به روزترین متد های جهانی را به منظور بهبود ناراحتی های مرتبط با چاقی و اضافی وزن شما انجام می دهد. درمان خود در این زمینه را به دکتر سلیمی بسپارید.

مزایای عمل بای پس و عمل اسلیو معده

یکی از ویژگی های مشترک عمل بای پس و عمل اسلیو معده این است که هر دو روش تحت ایمنی بالایی انجام می شوند و با انجام آن بیمار وزن زیادی را کاهش می دهد.

یکی از مزایای عمل اسلیو معده این است که قسمتی از معده که وظیفه ترشح هورمون گرلین را دارد، از بین می رود، در این صورت بیمار کمتر احساس گرسنگی می کند.

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس به شدت قابل کنترل است و فرد می‌تواند با توجه به رژیم غذایی که دارد، در هر وعده میزان خاصی غذا میل کند.

با انجام عمل بای پس معده بیمار موادی که دارای قند زیادی است، را ذخیره نمیکند.

بعد از عمل ساسی بای پس بیمار به تدریج وزن کم می‌کند و این امر موجب عدم نیاز به جراحی پلاستیک به دلیل افتادگی و شل شدگی پوست می باشد.

یکی از مزایای عمل بای پس معده که موجب برتری این عمل نسبت به اسلیو معده شده است، این است که پس از انجام آن بیمار حدود حداقل ۶۰ درصد وزن خود را کاهش می دهد، ولی در عمل اسلیو معده این میزان کمتر است، علاوه بر این دارای محدودیت بالایی می باشد، طوری که فقط بیمارانی با شاخص توده بدنی ۴۰ و بیش از آن می توانند روش اسلیو معده را انجام بدهند.

مزایای عمل بای پس و عمل اسلیو معده
مزایای عمل بای پس و عمل اسلیو معده

شباهت های عمل اسلیو معده با عمل بای پس معده

یکی از شباهت های رایج عمل بای پس معده با عمل اسلیو این است که هر دو یک هدف را دارند و آن کاهش وزن اضافی بیمار است، این امر با تغییر دادن سیستم گوارشی قابل انجام می باشد، روش هایی که گفته شد باعث درمان و برطرف کردن بیماریهایی که بر اثر چاقی به وجود آمده‌اند مانند:

افزایش فشار خون، دیابت نوع دوم، کلسترول بالا و غیره می‌شوند، بیماری هایی که نام بردیم بسیار خطرناک هستند، طوری که اگر وزن بیمار کاهش پیدا نکند باعث مرگ آنها می‌شود، با توجه به تحقیقاتی که انجام داده شده است، نشان می‌دهد که هر ساله افرادی با شمار بالایی که مبتلا به چاقی هستند، بر اثر آن جان خود را از دست می‌دهند.

دوره ریکاوری که برای هر کدام از روش‌های فوق در نظر گرفته شده است، حداقل ۱۴ روز می باشد.

توجه داشته باشید که شیوه هر کدام از عمل های گفته شده با یکدیگر فرق دارد، ولی نتیجه هر دو روش کاهش اندازه و ظرفیت معده است که لاغری و کاهش وزن را در پی دارد، البته در عمل بای پس به‌ دلیل اینکه بیمار وزن زیادی را کاهش می دهد، نتیجه مطلوب تر است.

شباهت های عمل اسلیو معده با عمل بای پس معده
شباهت های عمل اسلیو معده با عمل بای پس معده

چه افرادی کاندید مناسبی برای انجام عمل ساسی بای پس هستند؟

هر کدام از عمل های لاغری برای افرادی با شاخص توده بدنی مشخصی به کار می روند، در صورتی که دارای شرایط ذیل می باشید، عمل ساسی بای پس برای شما در نظر گرفته می شود؛

اگر وزن زیادی دارید و سن شما بالا است، می‌توانید با استفاده از عمل ساسی بای پس چربی های اضافی خود را از بین ببرید.

اگر شرایط شما به گونه ای است که باعث تشدید بیماری هایی مانند: دیابت نوع دوم، افزایش فشار خون و… می شود، با کمک عمل ساسی بای پس می‌توانید آن را برطرف کنید.

کسانی کاندید مناسبی برای عمل ساسی بای پس هستند که با ویژگی های آن آشنا باشند و از نحوه انجام عمل اطلاعاتی را به دست آورند.

بعد از عمل بای پس معده باید چه رژیم غذایی رو برای بیمار تجویز کرد برای دانستن این موضوع صفحه تغذیه بعد از عمل بای پس معده را ببینید.

کنار آمدن با شرایط

بعد از عمل ساسی بای پس کنار آمدن با شرایط یک امر بسیار مهم و ضروری است، لذا افرادی که می توانند شیوه زندگی خود را تغییر بدهند، یک کاندید مناسب برای انجام این عمل لاغری هستند.

افرادی که آماده هر گونه تغییر و تحولات در زندگی خود هستند.

در واقع انجام عمل های لاغری برای کسانی که شاخص توده بدنی بالای ۳۵ دارند، توصیه می شود، یا اینکه به دلیل افزایش وزن مبتلا به بیماری هایی مانند:

دیابت نوع دوم، فشار خون بالا و غیره شده اند، در این صورت کسانی که در سنین نوجوانی هستند، می توانند با کمک عمل ساسی بای پس مشکل خود را حل کنند، با توجه به موارد ذکر شده در صورتی که قصد انجام عمل ساسی بای پس را دارید، باید یک جلسه ملاقات را با پزشک مورد نظر ترتیب دهید تا پزشک شما را مورد معاینه قرار بدهد.

اگر پزشک مربوطه وضعیت شما را برای انجام عمل ساسی بای پس تأیید نمود، باید در رابطه با نحوه انجام آن و تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس هم چنین تمرین های ورزشی که باید انجام بدهید، اطلاعات کافی را به دست آورید.

اقداماتی برای انجام عمل های چاقی

در واقع موارد زیر شرایط و کلیاتی هستند که برای انجام عمل لاغری مورد بررسی قرار می دهند.

کسانی که شاخص توده بدنی آنها بالای ۳۵ می باشد، از چاقی زیاد در عذاب هستند، در خانم‌ها ۳۶ کیلوگرم و در آقایان ۴۵ کیلوگرم وزن اضافی وجود دارد، در این صورت با کمک عمل ساسی بای پس یا سایر روش های متناسب با شرایط بیمار می توانند به وزن ایده‌آل برسند.

کسانی که از شیوه های متعددی برای کاهش وزن استفاده کرده اند، ولی به نتیجه دلخواه نرسیده اند و بیمارانی که از روند کلی عمل جراحی لاغری مطلع هستند، افراد مناسبی برای انجام عمل چاقی هستند.

اقداماتی برای انجام عمل های چاقی
اقداماتی برای انجام عمل های چاقی

آیا می‌دانید چه فاکتورهایی بر هزینه عمل بای پس تأثیر می گذارد؟

یکی از دغدغه‌های کسانی که قصد انجام عمل ساسی بای پس معده را دارند، هزینه‌های مربوط به آن است، در واقع نمی‌توان قیمت مشخصی را برای عمل بای پس معین کرد، ولی این روش تحت تأثیر فاکتور های گوناگونی است که هر کدام از آنها به شرح زیر می باشد؛

دستمزد جراح

یکی از عوامل مؤثر بر هزینه عمل ساسی بای پس مربوط به دستمزد جراح می باشد، کسانی که قصد انجام عمل ساسی بای پس را دارند، باید در پی یک پزشک متخصص حرفه ای و با تجربه باشند تا به نتیجه مؤثر این عمل دست یابند،

اگر دستمزد جراح نسبت به سایر جراحان بسیار پایین باشد، می توان آن را مربوط به کم کاری و عامل دیگر دانست، بنابراین این شیوه نیاز به دقت و ظرافت کاری زیادی دارد، به همین دلیل باید توسط یک جراح با سابقه و حرفه‌ای انجام شود تا پس از آن به نتیجه مطلوب برسید.

دستمزد جراح بستگی به تبحر آن دارد، اگر جراح شما مهارت زیادی دارد، مسلماً دستمزد آن بالا است.

جایی که عمل جراحی در آن صورت می‌گیرد

مراکز درمانی مانند: بیمارستان، کلینیک و غیره عوامل مؤثر بر هزینه عمل ساسی بای پس هستند، مراکز درمانی که دارای تیم با تجربه و امکانات بیشتری هستند، برای بیماران هزینه بالایی در پی دارد.

لازم به ذکر است که جایگاه بیمارستان از لحاظ جغرافیایی در هزینه عمل جراحی مؤثر میباشد، در بیمارستان های خصوصی به بیمار بیشتر رسیدگی می شود و دارای امکانات زیادی هستند.

دستمزد متخصص بیهوشی

به دلیل این که عمل ساسی بای پس نیاز به بیهوشی عمومی دارد، بنابراین باید به متخصصی که این امر را انجام می‌دهد هزینه‌ای را پرداخت کنید.

ابزار ها و موادی که در طی عمل ساسی بای پس به کار می روند

بیمار باید بعضی از وسایل و موادی که برای عمل ساسی بای پس نیاز است، را طبق دستور پزشک تهیه کند و این امر باعث پرداخت هزینه‌هایی توسط بیمار می‌شود.

دستمزد متخصص بیهوشی
دستمزد متخصص بیهوشی

بعد از انجام عمل ساسی بای پس بیمار باید چه هزینه هایی را پرداخت کند؟

هزینه هایی که در مطلب فوق ذکر گردید، مربوط به هزینه‌های انجام عمل است و به همان ختم نمی‌شود، زیرا پس از عمل بیمار مستلزم پرداخت هزینه هایی می باشد؛

بعد از انجام عمل بیمار باید هر چند وقت یک بار برای معاینه و مطلع شدن پزشک از روند کاهش وزن هزینه هایی را پرداخت نماید توجه داشته باشید که هزینه های پس از عمل ساسی بای پس برای پرداخت ویزیت در صورتی که بیمه مشمول بیمار باشد، رایگان انجام میشود.

قبل از انجام عمل ساسی بای پس بیمار وزن بسیار زیادی دارد، طوری که پس از آن هیچ کدام از لباس های سابق مناسب اندام فرد نمی باشد، در اینگونه وضعیت باید برای خرید لباس هزینه هایی را پرداخت نماید.

برای اینکه تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس بیمار یک موضوع بسیار اساسی و مهم است، امکان دارد، بیمار نیاز به پرداخت هزینه‌هایی برای قرص ها و مواد غذایی داشته باشد.

بعد از انجام عمل ساسی بای پس بیمار باید چه هزینه هایی را پرداخت کند؟
بعد از انجام عمل ساسی بای پس بیمار باید چه هزینه هایی را پرداخت کند؟

آیا اطلاعاتی در رابطه با تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس بیمار دارید؟

بعد از اینکه بیمار از مرکز درمانی مرخص شود، طبق تجویز پزشک برنامه غذایی مناسبی برای آن در نظر گرفته می‌شود، زیرا تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در نتیجه و تأثیرات مثبت عمل نقش بسیار کاربردی دارد، ولی به طور کلی تا ۱۴ روز اول فرد باید از مایعات مصرف کند، زیرا موجب سنگینی معده نمیشود.

پیشنهاد می کنیم از پست نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده دیدن کنید.

بعد از عمل ساسی بای پس بیمار باید تا ۱۴ روز اول چه تغذیه ای داشته باشد؟

بیمار باید تا ۱۴ روز اول آب گوشت قرمز یا گوشت مرغ را با مقداری هویج بپزد و آن را از صافی رد کند به طوری که کاملا رقیق بوده و هیچگونه ذرات بزرگی در آن نباشد، زیرا معده توانایی هضم آن را ندارد.

یکی از مایعاتی که پزشکان مصرف آن را به تمامی بیماران به شدت توصیه می کنند، مصرف آب است، پس از عمل جراحی لاغری بدن بیمار کم آب می‌شود و به آب بیش از اندازه ای نیاز دارد، به همین دلیل بیمار باید در طول روز ۸ لیوان آب میل کند تا بدن آن کربوهیدرات نشود.

از مایعاتی که کافئین زیادی دارند، کمتر استفاده نکنید به عنوان مثال از چای سبز یا چای ساده در طول روز حداکثر دو فنجان میل شود.

تمامی لبنیاتی که مصرف می‌کنید باید کم چرب باشند، زیرا در این دوران چربی زیاد برای بدن مضر است، بنابراین شیر یا دوغ کم چرب مصرف کنید.

به هیچ عنوان نوشیدنی های گازدار را میل نکنید، در صورت تمایل به نوشیدن دوغ باید کاملاً رقیق و بدون گاز باشد.

آب هویج، آب پرتقال یا آب سیب در این دوران باید با مقداری آب مخلوط شوند، سپس نوشیده شوند.

بعد از عمل ساسی بای پس بیمار باید تا ۱۴ روز اول چه تغذیه ای داشته باشد؟
بعد از عمل ساسی بای پس بیمار باید تا ۱۴ روز اول چه تغذیه ای داشته باشد؟

پس از عمل ساسی بای پس بعد از ۱۴ روز بیمار باید از چه برنامه غذایی پیروی کند؟

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در ۲۳ تا ۳۰ روز اول طوری است که بیمار می تواند از مواد غذایی که نیمه سفت هستند، یا به معنای دیگر پوره ای استفاده کند.

مواد غذایی هفته سوم و چهارم

در این دوره می توانید تخم مرغ را آب پز کنید، سپس آن را رنده نمایید و بعد با میزانی شیر آن را ترکیب و میل کنید.

مواد غذایی هفته سوم و چهارم
مواد غذایی هفته سوم و چهارم

در تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس مایعات را چگونه مصرف کنیم؟

همانطور که اشاره شد در روزهای اول بعد از مرخص شدن بیمار از بیمارستان باید مایعات را مصرف کند و در طی روزها تحمل وی برای در برگرفتن غذاهای منجمد افزایش پیدا می‌کند، همچنین تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس به گونه‌ای است که بیمار باید ظرفیت مایعات را به اندازه ۲ لیتر در طول روز زیاد کند.

ظرفیت میل کردن مایعات برای جبران کمبود آب بدن را بر اساس شفاف بودن ادرار تنظیم نمایید، در این حالت ادرار باید به رنگ زرد روشن باشد، در صورتی که ادرار بوی نامطبوعی داشته یا اینکه رنگ آن غیر شفاف باشد، نشانه این است که بدن دچار کم آبی شده است و احتیاج به مصرف مایعات بیشتری دارد.

در طول روز آب را کنار خود قرار دهید

در طول روز آب را کنار خود قرار دهید و هر چند دقیقه یک بار به میزان کمی از آن بنوشید طوری که در 60 دقیقه باید یک لیوان آب را میل نماید لازم به ذکر است که از نوشیدن بطری آب به صورت یک باره خودداری کنید، زیرا موجب حالت تهوع و دلپیچه میشود.

در طول روز بیمار باید ۶۰ گرم پروتئین را مصرف کند در روزهای نخست امکان دارد، بیمار تحمل زیادی برای مصرف پروتئین های زیاد نداشته باشد،

اما به آرامی با افزودن آبگوشت و دیگر مایعات رقیق شده کمبود پروتئین بدن تأمین خواهد شد، برای مطمئن شدن از جبران کمبود پروتئین در طول روز بهتر است، بر اساس تجویز پزشک از پودرهای پروتئین مصرف کنید، در روزهای نخست بعد از جراحی مایعاتی که قند زیادی دارند، را مصرف نکنید، زیرا امکان دارد، موجب سردرد و عرق کردن زیاد یا افزایش ضربان قلب شود.

مصرف مواد غذایی جامد را باید طبق موعد آن شروع کنید.

اجتناب از برخی مواد غذایی در روزهای نخست بعد از عمل ساسی بای پس

به هیچ عنوان مایعات گازدار را میل نکنید

به هیچ عنوان مایعات گازدار را میل نکنید، زیرا استفاده از آنها موجب به وجود آمدن خلل در سیستم گوارشی می شود، طبق زمان گفته شده توسط پزشکان از کشیدن سیگار و دیگر دخانیات پرهیز کنید، چرا که موجب پس دادن غذا از معده به داخل دهان می شود، علاوه بر این احتمال خونریزی سیستم گوارشی را زیاد میکند.

نوشیدن مشروبات الکلی پس از جراحی ساسی بای پس در شش ماه نخست دردآور می باشد، حتی در بعضی از افراد موجب مرگ خواهد شد، بنابراین سعی کنید، مشروبات الکلی را میل نکنید.

استفاده از مولتی ویتامین ها که به صورت قرص یا کششی هستند، در طول روز یک عدد یا ۲ قاشق غذاخوری با توجه به دستور پزشک الزامی می باشد.

به هیچ عنوان مایعات گازدار را میل نکنید
به هیچ عنوان مایعات گازدار را میل نکنید

نمونه برنامه رژیم غذایی برای ۴۸ ساعت پس از عمل ساسی بای پس چگونه است؟

بعد از عمل بیمار باید در ساعت ۸ صبح یک فنجان آب را میل کند، سپس یک ساعت بعد از آن به یک فنجان چای کمرنگ نیاز دارد، در ساعت ۱۰ صبح یک پیمانه لبنیات رقیق شده، یک ساعت بعد نصف فنجان آب میوه بدون دانه درشتی و کاملاً رقیق، سپس در ساعت ۱۲ ظهر بیمار باید یک پیمانه گوشت بدون چربی میل کند،

۶۰ دقیقه بعد بیمار باید مجدداً نصف لیوان آب میوه کاملاً رقیق و در یک ساعت بعد از آن یک لیوان آب و سپس در ساعت ۳ بعد از ظهر یک لیوان آب و در ساعت ۴ بعد از ظهر یک فنجان شیر رقیق شده بنوشد، یک ساعت بعد بیمار به یک پیمان آب هندوانه نیاز دارد، ولی آب هندوانه احتیاجی به رقیق شدن ندارد.

دستورالعمل تغذیه بعد از عمل ساسی برای روز دوم تا ۱۴ روز

در این دوران بیمار همچنان احتیاج به استفاده از مایعات رقیق شده دارد،در ساعت ۸ صبح فرد باید یک پیمانه آب میل کند، سپس یک ساعت بعد از آن به یک فنجان لبنیات بدون چربی احتیاج دارد، در ساعت ۱۰ صبح همچنان یک پیمانه لبنیات مانند شیر یا دوغ که رقیق شده اند، می بایست میل کند، در ساعت ۱۱ صبح می تواند یک فنجان چای کمرنگ استفاده نماید.

لازم به ذکر است که مصرف کافئین را کمتر در برنامه غذایی خود قرار دهید، در ۱۲ ظهر یک پیمانه آب مرغ و یک ساعت بعد از آن آبمیوه رقیق شده که آن را از صافی رد کرده اید و هیچگونه دانه بزرگی در آن دیده نشود و در ساعت ۲ و ۳ بعد از ظهر بیمار باید دو لیوان آب میل کند، ساعت ۴ بعد از ظهر بیمار نیاز به یک پیمانه لبنیات رقیق شده دارد،

سپس ۶۰ دقیقه پس از آن باید یک پیمانه آب سبزیجات ترکیب شده میل نماید، در ساعت ۶ بعد از ظهر فرد باید یک پیمانه آب گوشت یا یک سوپ رقیق شده و در ساعت ۷ بعد از ظهر یک پیمان چای کمرنگ بنوشد لازم به ذکر است که هنگام نوشیدن چای باید هیچگونه قند و شکری را با آن ترکیب نکنید.

دستورالعمل تغذیه بعد از عمل ساسی برای روز دوم تا ۱۴ روز
دستورالعمل تغذیه بعد از عمل ساسی برای روز دوم تا ۱۴ روز

در تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس باید از مصرف چه مواد غذایی خودداری شود؟

 • در ۱۴ روز اول عمل ساسی بای پس بیمار باید از نوشیدن آب میوه هایی که از صافی رد نشده‌اند خودداری کند.
 • از آبمیوه های صنعتی اکیداً خودداری کنید، زیرا این آبمیوه‌ها حاوی مقداری قند یا شکر هستند که برای بدن در این دوران مناسب نمی باشد.
 • از نوشیدن نوشابه های گازدار مانند: نوشابه ساده، رژیمی و انرژی زا خودداری کنید.
 • از مصرف کافئین به میزان زیاد خودداری کنید، همچنین موقع نوشیدن چای کمرنگ از شیرینی جات استفاده نکنید.
 • نوشابه های الکلی یکی دیگر از مواد مضر برای بدن در این دوران هستند.

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در هفته سوم تا هفتم

همانطور که قبلاً گفته شد در هفته سوم بیمار میتواند غذاهای نیمه سفت یا پوره‌ی را مصرف کند از جمله این غذاها شامل موارد زیر می باشد؛

 • در این دوران می توانید تخم مرغ آب پز را رنده و با مقداری روغن زیتون میل کنید، البته این ماده غذایی برای افرادی که فاقد کیسه صفرا هستند، مناسب می باشد.
 • تن ماهی آماده شده را با گوشت کوب له کنید، سپس مصرف نمایید.
 • ماهی را می‌توانید آب پز یا کباب کنید، سپس آن را له و مصرف نمایید.
 • در این دوران می توانید پوست میوه را بگیرید و آن را بپذیرید.
 • حلیم یکی دیگر از مواد غذایی مناسب در این دوران می باشد، البته باید از استفاده شکر در آن بپرهیزید.
 • پوره سیب زمینی در این مرحله مجاز است.
تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در هفته سوم تا هفتم
تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در هفته سوم تا هفتم

آیا میدانید دستورالعمل مصرف مواد غذایی پوره ای چگونه است؟

در هفته سوم تا هفتم تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس باید پروتئین بیشتری مصرف شود، اما از مصرف چربی یا قند به میزان زیاد باید خودداری کنید، در هر وعده به اندازه بسیار کمی غذاهای پوره ای را که مقدار فیبر، چربی و قند آنها بسیار کم است، مصرف نمایید.

در هر روز تنها یک غذای جدید را به رژیم غذایی خود بیافزایید و هنگامی که از تحمل بدنتان نسبت به مواد غذایی اطمینان حاصل نمودید، می توانید غذای تازه دیگری را در برنامه غذایی خود بیفزایید و اگر دل پیچه یا حالت تهوع نسبت به غذای جدید داشتید از مصرف آن خودداری کنید.

در وعده غذایی باید به میزان بسیار کمی در حد ۲ تا ۳ قاشق غذا میل کنید.

در این دوره آب میوه کمتر بنوشید، ولی میوه های سالم را رنده و بعد میل کنید.

به هیچ عنوان مواد غذایی به میزان زیاد مصرف نکنید و میان وعده ها را کمتر نمایید، زیرا موجب کاهش وزن به میزان زیاد نمیشود و در صورتی که این روند را ادامه بدهید حتی باعث بالا رفتن وزن خواهد شد.

موقع غذا خوردن عجله نداشته باشید

موقع غذا خوردن عجله نداشته باشید و به تدریج لقمه را بجوید تا به این امر عادت کنید، برای انجام این امر موقع جویدن لقمه کمی مکث و سپس ادامه دهید، غذا خوردن شما حداقل باید ۲۰ دقیقه به طول انجامد، فراموش نکنید که لقمه های بزرگ مصرف نکنید، زیرا باعث دل درد میشود.

هر لحظه احساس کردید که سیر هستید، باید از ادامه دادن به خوردن غذا ممانعت کنید، در حقیقت قبل از اینکه احساس سیری داشته باشید، خوردن غذا را به اتمام برسانید.

توجه داشته باشید که بعد از عمل ساسی بای پس ممکن است، بیمار با خوردن دو یا سه قاشق احساس سیری داشته باشد، بنابراین زیاده روی نکنید.

در هر وعده غذایی باید به اندازه یک پیمانه کوچک غذا بکشید.

سعی کنید، قبل از شروع به خوردن غذا ابتدا آن را تست کنید تا از سازگاری معده با آن اطمینان حاصل نمایید.

در صورتی احتمال می دهید که غذای شما پروتئین زیادی دارد، یا به دلیل حالت تهوع زیاد نمی توانید آن را بخورید پزشک مربوطه را مطلع کنید.

در طول روز باید بین ۶ تا ۸ لیوان مایعات را مصرف کنید‌.

موقع غذا خوردن عجله نداشته باشید
موقع غذا خوردن عجله نداشته باشید

دلایلی که باعث دل درد و حالت تهوع در خوردن غذا می شوند

 • یکی از دلایلی که باعث دل درد یا حالت تهوع شما پس از خوردن غذا می شود، این است که در خوردن غذا عجله داشته اید.
 • اگر غذا را به درستی نجویید باعث دل درد یا حالت تهوع شما می شود.
 • برای اینکه دچار دل درد و حالت تهوع نشوید، باید از خوردن غذا به میزان زیاد خودداری کنید.
 • بلافاصله و قبل از زمان رسیدن شروع غذای سفت مواد غذایی جامد را مصرف کرده اید.
 • در صورتی که همراه با غذا آب میل کنید، باعث پس زدن غذا خواهد شد.

راهکار هایی برای عدم دل درد و حالت تهوع

در صورتی که می خواهید موقع خوردن غذا دل درد یا حالت تهوع نداشته باشید، می توانید از موارد زیر کمک بگیرید؛

 • هرجایی از غذا که احساس سیری داشتید به خوردن غذا ادامه ندهید.
 • غذا را به تدریج بجوید، سپس آن را میل کنید، توجه داشته باشید که از قورت دادن یکباره غذا خودداری کنید.
 • در خوردن غذا سرعت عمل نداشته باشید و برای هر وعده غذایی سعی کنید، نیم ساعت زمان بگذارید.
 • ۶۰ دقیقه قبل و ۶۰ دقیقه بعد از خوردن غذا از نوشیدن آب و سایر مایعات خودداری کنید.
راهکار هایی برای عدم دل درد و حالت تهوع
راهکار هایی برای عدم دل درد و حالت تهوع

آیا می دانید دستورالعمل مصرف غذای جامد پس از عمل ساسی بای پس چگونه است؟

 • موقع شروع به خوردن غذاهای جامد باید به تدریج و به آرامی لقمه را بجویید، زیرا این موضوع موجب هضم مطلوب غذا خواهد شد و مدت زمان هضم را سریع می‌کند.
 • هنگامی که احساس سیری داشتید به خوردن غذا ادامه ندهید، زیرا در صورتی که احساس سیری کنید و مجدداً غذا بخورید باعث حالت تهوع و دل درد می شود، همچنین به آرامی اندازه معده زیاد می شود، در این صورت به مواد غذایی بیشتری نیاز دارید.
 • از خوردن غذاهای قند دار یا آب میوه هایی که شیرینی بالایی دارند، خود داری کنید.
 • تمامی قرص ها و مکمل هایی که از سوی پزشک درمانگر تجویز شده اند، را مرتباً و سر وقت مصرف کنید.
 • تمرین های ورزشی روزانه را فراموش نکنید زیرا یک امر بسیار مهم در کاهش وزن و ثابت نگه داشتن وزن هستند.
آیا می دانید دستورالعمل مصرف غذای جامد پس از عمل ساسی بای پس چگونه است؟
آیا می دانید دستورالعمل مصرف غذای جامد پس از عمل ساسی بای پس چگونه است؟

آیا میدانید برای ثابت نگه داشتن وزن پس از عمل ساسی بای پس باید به چه مواردی توجه کنید؟

بعد از عمل ساسی بای پس بیماران باید موارد زیر را رعایت کنند تا وزن آنها افزایش پیدا نکند، هرچند بعد از عمل بیمار وزن زیادی را کاهش می دهد، در این صورت برای نگه داشتن آن بایستی به مواردی که گفته می شود، توجه داشته باشید؛

ترک اعتیاد به دخانیات یا مشروبات الکلی

کسانی که سیگار یا دیگر دخانیات می کشند، به طور معمول بعد از انجام عمل ساسی بای پس ممکن است، مصرف آنها را ادامه بدهند و این وضعیت موجب آسیب به بدن می شود، بنابراین تمامی بیمارانی که این عمل را انجام داده اند، باید از مصرف الکل یا مواد مخدر خودداری کنند.

داشتن پشتیبان و تشویق اطرافیان

بیمارانی که مورد تشویق نزدیکان قرار نمی‌گیرند یا اینکه حامی ندارند، بعد از مدتی دچار افسردگی می شوند و هیچ گونه انگیزه ای برای کاهش وزن یا پیروی از تمرین های ورزشی ندارند، در اینگونه شرایط بیمار باید به یک روانشناس رجوع کند تا مورد حمایت او قرار بگیرد.

شرایط روحی بیمار بعد از عمل

شرایط روحی بیمار در ثابت نگه داشتن وزن یک امر بسیار مهم است، در صورتی که فرد وضعیت روانی مناسبی نداشته باشد، اراده ای برای کاهش وزن ندارد.

بعضی از بیماران عادت به زیاده روی در خوردن غذا دارند که این کار موجب بالا رفتن وزن خواهد شد و در نهایت بیمار باید شرایط روحیه مناسبی داشته باشد تا بعد از عمل غافلگیر نشود.

داشتن برنامه غذایی مفید

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در ثابت نگه داشتن وزن و تنظیم آن بسیار اساسی و کاربردی است تا مدتی بعد از عمل کاهش وزن بلافاصله صورت می‌گیرد، ولی پس از زمانی سرعت کاهش وزن کاهش پیدا می‌کند و به همین دلیل بیمار باید تمرین های ورزشی را مرتب انجام بدهد تا وزن او کنترل شود.

داشتن ارتباط بعد از عمل با پزشک

بسیاری از بیماران بعد از انجام عمل برای معاینه و روند کاهش وزن به پزشک مراجعه نمی کنند، در حالی یکی از عواملی که باید مورد توجه قرار بدهید، ملاقات منظم با پزشک مربوطه است، علت اهمیت داشتن این موضوع بهبودی بیمار در مدت زمان کوتاهی است و درمان آن با خیال آسوده انجام می شود، علاوه بر اینکه بیمار باید با پزشک مربوطه ملاقات داشته باشد، بلکه کمک یک دکتر تغذیه برای ایجاد یک برنامه غذایی مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

انجام مرتب تمرین های ورزشی پس از عمل ساسی بای پس

بیمار باید تمرین های ورزشی را مرتب انجام بدهد، یکی از تمرین های بسیار مؤثر پیاده روی است و بیمار باید هر روز به مدت زمان پیاده‌روی بیفزاید.
تحرک یکی از عواملی است که باعث بهبود بیمار در مدت زمان کوتاهی می شود، علاوه بر این به کاهش وزن کمک شایانی می‌کند فعالیت هایی را مانند انجام ورزش های صحیح را در کارهای روزانه خود قرار بدهید، زیرا این امر موجب رسیدن شما به اندامی مناسب خواهد شد.

بعضی از افراد تصور می‌کنند که با به کارگیری عمل جراحی لاغری در قبال آن وظیفه ای ندارند، در حالی که این گونه طرز تفکر کاملاً اشتباه است و فرد باید تمامی تمرین های ورزشی و موارد گفته شده را انجام بدهد تا وزن ایده آل آن حفظ شود.

اطلاعاتی در رابطه با عمل ساسی بای پس

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد عمل جراحی ساسی بای پس یکی از نوین ترین شیوه های جراحی لاغری است که طرفدار زیادی دارد و اغلب افراد برای اینکه در مدت زمان کوتاهی به نتیجه دلخواه برسند آن را انجام می دهند، جراحی ساسی بای پس ترکیبی از اسلیو معده و عمل بای پس معده می باشد که با تکنیک لاپراسکوپی صورت می‌گیرد،

به گونه ای قسمتی از انتهای روده کوچک به قسمت اسلیو معده وصل می‌شود، با این کار دو جریان برای عبور مواد غذایی به وجود می آید،یک راه برای عبور مواد غذایی از مری به قسمت جای مانده است و از آنجا به طور مستقیم به دوازدهه، روده کوچک، روده بزرگ و مقعد جریان پیدا می کند، فقط مقدار ۳۰ درصد از غذا در این مسیر رد می شود.

در جریان دیگر غذا از اسلیو معده به طور مستقیم به قسمت پایانی روده کوچک عبور میکند و از آنجا به روده بزرگ و مقعد می‌رسد که می‌توان گفت ۷۰ درصد از مواد غذایی که وارد بدن می‌شود از این مسیر عبور می‌کند همین امر موجب می‌شود که بسیاری از مواد غذایی و گلوکز اضافی در بدن ذخیره نشوند تا موجب افزایش وزن فرد نشود.

اطلاعاتی در رابطه با عمل ساسی بای پس
اطلاعاتی در رابطه با عمل ساسی بای پس

آیا با روند انجام عمل ساسی بای پس معده آشنا هستید؟

عمل ساسی بای پس مانند سایر عمل های جراحی لاغری دارای مراحلی است، از جمله آنها به شرح زیر می باشد؛

 1. ابتدا بیمار تحت بیهوشی قرار میگیرد تا هیچگونه دردی را در حین عمل احساس نکند.
 2. بعد از بیهوشی بیمار جراح چندین شکاف کوچک و سطحی را روی نقطه مورد نظر ایجاد می کند.
 3. جراح شکم را با استفاده از گاز دی اکسید کربن پر می کند تا تمامی اجزای داخل آن قابل رؤیت باشد.
 4. وسایل مورد نیاز جراحی همراه با یک دوربین برای مشاهده جزئیات معده وارد بدن میشود.
 5. در مرحله بعدی تمامی اتصالات قسمت عظیم معده متمایز می شود و آن را در چارچوب اصلی معده خارج می نمایند.
 6. انجام عمل اسلیو معده در این مرحله صورت می گیرد.
 7. متمایز نمودن تقریبا ۲۵۰ سانتی متر قسمت پایانی روده کوچک صورت می‌گیرد.
 8. در انتهای روده کوچک شکافی ایجاد می‌شود که در مسافت ۲۵۰ سانتی متری پایان آن قرار می گیرد.
 9. شکاف کوچکی در قسمت انتهایی اسلیو معده صورت می‌گیرد.
 10. شکاف هایی که ایجاد شده‌اند در این مرحله به یکدیگر وصل و دوخته می‌شوند.
 11. در مرحله پایانی مواد نشتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، سپس شکاف‌ها بخیه و پانسمان میشوند.
آیا با روند انجام عمل ساسی بای پس معده آشنا هستید؟
آیا با روند انجام عمل ساسی بای پس معده آشنا هستید؟

سن مناسب برای انجام عمل ساسی بای پس

در واقع تمامی افراد در هر سنی می توانند عمل جراحی لاغری ساسی بای پس را انجام بدهند، ولی معمولا سن مناسب آن موقع رسیدن به سن قانونی یعنی ۱۸ سالگی می باشد، ولی در صورتی که بعضی از افراد در سنین کم دارای شاخص توده بدنی بالایی هستند و کاندید مناسبی برای انجام عمل ساسی بای پس می باشند، می توانند این عمل را انجام بدهند.

افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالای ۳۰ هستند، می توانند از عمل ساسی بای پس به منظور کاهش وزن و درمان بیماری هایی که بر اثر چاقی وجود آمده اند،استفاده کنند.

همان طور که اشاره شد افرادی که عمل اسلیو موفقیت آمیزی نداشته اند با کمک این تکنیک می‌توانند به نتیجه دلخواه برسند.

افرادی که چاق هستند، یا شاخص توده بدنی آنها بالای ۳۵ است، تحرک زیادی ندارند و با گذشت زمان شاخص توده بدنی آنها بیشتر می‌شود، به همین دلیل می توانند از عمل ساسی بای پس استفاده کنند.

سن مناسب برای انجام عمل ساسی بای پس
سن مناسب برای انجام عمل ساسی بای پس

بیماران به چه دلیلی عمل ساسی بای پس را انجام می دهند؟

عوامل بسیاری هستند که نشانگر انجام عمل ساسی بای پس هستند، ولی ما به طور کلی سه مورد را برای شما بیان می کنیم؛

 • سایر روش های جراحی که به منظور کاهش وزن انجام می شوند، مواد مغذی مانند ویتامین ها را در بدن ذخیره نمیکنند، چرا که معده تغییر داده می شود، یا قسمتی از جریان ذخیره‌ای مواد غذایی از بین می‌رود، ولی با کمک عمل جراحی ساسی بای پس معده می تواند ویتامینهای مواد غذایی را جذب کند.
 • در صورتی که پس از عمل بدن بیمار احتیاج به مکمل ویتامینی داشته باشد، فرد با تغذیه مناسب می تواند در مدت زمان کوتاهی آن را جبران کند.
 • شیوه های بسیاری برای کنترل دیابت وجود دارند، ولی اغلب آنها تأثیر زیادی ندارند، زیرا دیابت به علت چاقی زیاد به وجود می‌آید و اگر چاقی کاهش پیدا کند دیابت به نوعی درمان می شود، تمامی عمل های چاقی می‌توانند، به میزانی دیابت نوع دوم را مدیریت کنند، ولی عمل جراحی ساسی بای پس نسبت به سایر آنها تأثیر بیشتری دارد، اغلب جراحان لاغری بر این باورند که با انجام عمل ساسی بای پس ۹۵ درصد از بیماری دیابت نوع دوم درمان میشود.

با کمک عمل جراحی ساسی بای پس میتوان اغلب مشکلات و بیماری هایی که با افزایش وزن در ارتباط هستند، را کنترل و درمان نمود.

بیماران به چه دلیلی عمل ساسی بای پس را انجام می دهند؟
بیماران به چه دلیلی عمل ساسی بای پس را انجام می دهند؟

آیا می‌دانید عمل ساسی بای پس معده چگونه می تواند دیابت نوع دوم را برطرف کند؟

بدن پس از عمل ساسی بای پس معده برای برطرف‌کردن دیابت نوع دوم کاربرد زیادی دارد و بلافاصله پس از انجام این روش با وضعیت موجود سازگاری پیدا می کند،به فرمان مغز تحولات بنیادی به وجود می‌آید، سه مورد از اساسی ترین تحولات به وجود آمده پس از عمل جراحی ساسی بای پس که موجب برطرف کردن دیابت نوع دوم خواهد شد به صورت زیر درج شده‌اند؛

 • بالا رفتن میزان هورمون انسولین از لوزالمعده یک عامل برای درمان دیابت نوع ۲ می باشد.
 • کم شدن استحکام بدن و سلولهای آن در مقابل انسولین به دلیل اینکه در دیابت نوع دوم سلولهای بدن در برابر انسولین هیچ گونه واکنشی ندارند و دارای استحکام زیادی هستند.
 • با توجه به اینکه قسمتی از ظرفیت معده کاهش پیدا می‌کند و بخشی از مواد غذایی بدون ذخیره شدن از بدن خارج می شوند، کالری دریافتی فرد به طور عجیبی کم می شود، به خصوص اگر مواد غذایی گلوکز زیادی داشته باشد.
آیا می‌دانید عمل ساسی بای پس معده چگونه می تواند دیابت نوع دوم را برطرف کند؟
آیا می‌دانید عمل ساسی بای پس معده چگونه می تواند دیابت نوع دوم را برطرف کند؟

مدت زمان انجام عمل ساسی بای پس به چه میزان به طول می انجامد؟

به دلیل این که عمل ساسی بای پس ترکیبی از عمل جراحی اسلیو معده و بای پس می باشد، مدت زمان انجام این عمل احتیاج به وقت بیشتری دارد،

این موضوع یک عامل مؤثر بر هزینه آن می باشد، زیرا با توجه به اینکه جراح لاغری باید مدت زمان بیشتری را برای انجام این عمل صرف کند، دستمزد خود را مشخص می نمایند، از سوی دیگر این روش یکی از پیچیده ترین و دشوارترین عملهای لاپراسکوپی جهت کاهش وزن است.

عمل ساسی بای پس باید توسط چه جراحی انجام شود و ویژگی های یک جراح خوب چیست؟

اگر می خواهید بعد از انجام عمل نتیجه دلخواه را مشاهده کنید، بهتر است، در پی یک جراح خوب و متخصص باشید، مواردی که در زیر گفته می شود، ویژگی های یک پزشک خوب می باشد که با در نظر گرفتن آن ها می توانید یک جراح خوب و باتجربه را انتخاب نمایید؛

 • یک جراح متخصص مقاطع تخصصی جراحی لاغری را طی کرده است.
 • به میزان لازم عمل ساسی بای پس را روی بیمارانی که دارای شاخص توده بدنی بیش از ۳۵ هستند، انجام داده است.
 • مشتریان از پزشک رضایت کافی را دارند.
 • یک قرار ملاقات با بیمار ترتیب می‌دهد و تمامی جزئیات و اطلاعات عمل را در اختیار وی قرار می‌دهد.
 • به سؤالاتی که بیمار می پرسد با حوصله جواب می‌دهد.
 • با بیمارستان های برتر قرارداد دارد.
 • هزینه عمل ساسی بای پس را عادلانه مشخص می کند و شرایط بیمار را می سنجد.

در روز بعد از عمل جراحی ساسی بای پس بیمار باید به پزشک مراجعه کند و تمامی تجویزهای آن را مورد توجه قرار بدهد و رعایت کند.

اهمیت تمرین های ورزشی پس از عمل ساسی بای پس

علاوه بر تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس تمرین های ورزشی از اهمیت زیادی برخوردارند، بنابراین برای انجام تمرین های ورزشی باید بدانید که چه نوع تمرینی مناسب شرایط شما می باشد، در ادامه شما را با برخی از تمرین های ورزشی در دوران پس از عمل ساسی بای پس آشنا می کنیم.

تأثیرات ورزش بعد از عمل جراحی ساسی بای پس

جراحی لاغری انتخاب خوبی برای کسانی است که چاقی زیادی دارند و با تمرین های ورزشی یا رژیم غذایی نتوانسته اند وزن اضافی خود را کاهش بدهند، تمامی بیماران بعد از جراحی لاغری قادر به کاهش وزن بالایی نیستند، زیرا باید در انتخاب شیوه جراحی دقت زیادی داشته باشند،

جراحی ساسی بای پس در مقایسه با سایر تکنیک ها وزن بسیار بالایی را کاهش می دهد، در کنار این عمل بیمار باید تمرین های ورزشی را انجام بدهد، زیرا یک عامل اساسی برای بهبودی سلامت بیمار می باشد که فواید فیزیولوژیکی و روانی دارد.

با توجه به تحقیقات انجام شده اغلب بیمارانی که بعد از انجام جراحی ساسی بای پس یا سایر جراحی های چاقی تمرینهای ورزشی را انجام داده‌اند به نتیجه دلخواه رسیده‌اند و از فواید آن بهره برده اند.

داشتن یک برنامه ورزشی منظم برای مقاومت اجزای بدن همراه با عمل ساسی بای پس تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد، طوری که قلب و استخوان ها استحکام زیادی به دست می‌آورند و موجب ماهیچه سازی می‌شود، زیرا سوخت و ساز بدن در این گونه وضعیت افزایش پیدا می‌کند، با وجود تمام مزایای تمرین های ورزشی یک فایده اصلی آن این است که باعث از بین بردن استرس و اضطراب خواهد شد.

چند نمونه از تمرین های ورزشی پس از عمل ساسی بای پس

پیاده روی یکی از تمرینهای ورزشی بسیار مفید پس از عمل ساسی بای پس است، این تمرین به قدری اهمیت دارد که بیمار باید بعد از انجام عمل حدود ۱۰ دقیقه در طول روز قدم بزند و هر روز به مدت زمان و سرعت آن بیفزاید، برای اینکه بعد از انجام عمل در ناحیه پاها خون لخته نشود، باید چند قدم راه بروید.

پیاده روی را باید روزی نیم ساعت و ۵ روز در هفته انجام دهید، توجه داشته باشید که تمرین هایی را میتوان ورزش حساب کرد که در آن تپش قلب افزایش پیدا کند، به همین علت راه رفتن با سرعت کم جزء ورزش حساب نمی شود.

شایان به ذکر است که ورزش های سنگین را باید پس از ۶ هفته انجام بدهید چرا که در غیر این صورت باعث باز شدن بخیه ها میشود.

چند نمونه از تمرین های ورزشی پس از عمل ساسی بای پس
چند نمونه از تمرین های ورزشی پس از عمل ساسی بای پس

ورزش کردن پس از عمل ساسی بای پس چه مزیتی دارد؟

همان طور که گفته شد تمرین های ورزشی دارای فواید بسیار زیادی هستند و یکی از آنها ماهیچه سازی و تناسب اندام است، علاوه بر این انرژی را بالا می‌برد، کسانی که خواب مناسبی ندارند، می‌توانند با انجام تمرین‌های ورزشی کیفیت خواب خود را بالا ببرند

و افرادی که درد مفاصل دارند، با انجام تمرین های ورزشی می توانند آن را برطرف کنند، تمرین های ورزشی یک عامل بسیار مهم در چربی سوزی بدن هستند، به همین دلیل انجام دادن آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، همچنین شرایط روحی بیمار تغییر پیدا می کند.

دلیل اهمیت ویژه ورزش بعد از انجام جراحی ساسی بای پس

تمرین های ورزشی یک فاکتور بسیار مهم برای از بین بردن عوارض پس از عمل می باشند، به همین دلیل دارای اهمیت بالایی هستند، علاوه بر این تمرین های ورزشی به کاهش وزن کمک زیادی می‌کنند،

داشتن فعالیت فیزیکی مرتب قادر است، در به وجود آوردن عادت مفید و مناسب، همچنین ثابت نگه داشتن وزن تأثیرگذار باشد، تمرین های ورزشی صحیح به فرد کمک می کنند تا با انگیزه بالایی به طرف هدفهای خود پیش برود.

انجام تمرین های ورزشی در روند های گوناگون پس از انجام جراحی لاغری چگونه است؟

افزایش قدرت جسمانی قبل و پس از جراحی لاغری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا باعث به وجود آوردن شرایط مطلوب برای استحکام اجزای بدن مانند قلب و عروق می شود،

اگر قصد انجام عمل ساسی بای پس را دارید، باید برای از بین بردن چربی های اضافی به راحتی خوردن غذا به میزان کمی اولویت کار قرار بدهید، زیرا این امر باعث سهولت انجام عمل میشود، بیشتر جراحان بر این باورند که بیمار باید قبل از جراحی به میزان مشخصی وزن خود را کاهش دهد.

تمرین های هوازی یکی دیگر از اقدامات قبل از عمل ساسی بای پس می باشد که موجب تقویت قلب و از بین بردن چربی های اضافی خواهد شد.

انجام تمرین های ورزشی در روند های گوناگون پس از انجام جراحی لاغری چگونه است؟
انجام تمرین های ورزشی در روند های گوناگون پس از انجام جراحی لاغری چگونه است؟

پس از عمل جراحی ساسی بای پس باید به چه مواردی توجه نمود؟

یکی از کارهایی که بعد از انجام عمل ساسی بای پس باید مورد توجه داشته باشید، این است که کارهای سنگین را انجام ندهید و بیشتر پیاده‌روی را ملاک قرار بدهید.

هشت هفته اول بعد از انجام جراحی ساسی بای پس از انجام تمرین های ورزشی که باعث فشار روی شکم می شوند، خودداری کنید، زیرا زخمها به مدت زمان بیشتری برای بهبودی احتیاج دارند.

مقدار کالری مواد غذایی را کم کنید.

در ماههای نخست بعد از انجام عمل ساسی بای پس بیمار باید از مصرف کالری بیش از ۵۰۰ در طول روز خودداری کند.

شنا کردن یکی دیگر از تمرین های ورزشی بعد از عمل جراحی لاغری می باشد، البته این امر باید بعد از ماه ها انجام شود، زیرا در هفته‌های اول بیمار نمی تواند به مدت طولانی در آب قرار بگیرد.

دوچرخه سواری یکی از تمرین های ورزشی بسیار کاربردی است که با کمک آن سوخت و ساز بدن بالا میرود.

تمامی بیماران باید یک برنامه فعالیت بدنی را ۲ تا ۳ هفته بعد از انجام جراحی دوباره آغاز کنند، زیرا این امر میزان تحرک بدنی را بالا می‌ برد.

تمرینی که باعث حرکت پاها می شود، موجب ماهیچه سازی و چربی سوزی خواهد شد.

بعد از ۱۲ ماه بیمار ۵۰ کیلوگرم از چربی‌های اضافی خود را کاهش می دهد، در واقع این گونه تحولات موجب می‌شود برخی از افراد فکر کنند که احتیاجی به تمرین های ورزشی ندارند، اما تمرین های ورزشی در صورتی که مرتب انجام شوند، جزء یک عادت به حساب می‌آیند و برای ثابت ماندن اندام به کار می روند.

با کمک تردمیل با سرعت گوناگون به مدت ۴۵ دقیقه می توانید وزن زیادی را کاهش بدهید.

آیا اطلاعاتی در رابطه با عمل جراحی لاغری بای پس با شیوه Roux_en_Yدارید؟

عمل لاغری بای پس معده به شیوه Roux_en_Y انجام می شود که یکی از شایع ترین نوع آن می باشد، این شیوه جراحی بازگشت پذیر نیست و با شکاف قسمت فوقانی معده و انسداد قسمت جا مانده آن باعث کاهش گرسنگی بیمار خواهد شد، قسمتی از معده که در بدن بیمار جا مانده است، به اندازه یک گردو می باشد و تنها می‌تواند مواد غذایی بسیار کمی را در خود نگهداری نماید، در حالی که به طور طبیعی معده می‌تواند مواد غذایی بالایی را در خود نگهداری کند.

در این شیوه جراح روده کوچک را شکاف می‌دهد و آن را به سمت معده انتقال می دهد و بعد غذا به داخل کیسه کوچک نفوذ پیدا می‌کند، سپس به روده کوچک منتقل می‌شود.

اقدامات بعد از انجام عمل

پس از عمل ساسی بای پس از کیسه یخ به منظور تسکین درد استفاده کنید.

از حمام رفتن به مدت زمان طولانی خودداری کنید.

به برنامه تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس و تمرین های ورزشی پایبند باشید.

به جاهایی که بخار و حرارت زیادی دارد، نروید.

در پایان از تمامی کسانی که این مقاله را مورد مطالعه قرار داده اند، متشکرم.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید