تغذیه بعد از عمل اسلیو

تغذیه بعد از عمل اسلیو
فهرست مطالب

تغذیه بعد از عمل اسلیو یکی از مهمترین دغدغه های تعداد زیادی از کسانی می باشد که عمل اسلیو معده را به منظور کاهش وزن و لاغری مورد استفاده قرار داده اند. چرا که زمانی می تواند به وزن اید آل خود برسد که مراقبت ها و تغذیه بعد از عمل را به خوبی رعایت کند.  افردی که به چاقی مبتلا هستند انواع رژیم غذایی مختلف را به کار گرفته اند

تغذیه بعد از عمل اسلیو
تغذیه بعد از عمل اسلیو

و همچنین به طور منظم تمرینات ورزشی را انجام داده اند اما با این حال نتوانسته اند به وزن و تناسب اندام مورد دلخواه خود دست پیدا کنند. همین موضوع باعث شده است تا به عنوان یک کاندید مناسب برای عمل جراحی لاغری اسلیو معده محسوب شوند. از آنجایی که اگر افراد بعد از عمل اسلیو تغذیه و رژیم مناسب نداشته باشد امکان دارد مجددا به وزن قبلی خود بازگردند

به همین جهت در این مقاله قصد داریم ابتدا توضیحات مختصری در مورد جراحی عمل اسلیو و سپس نکات مهمی را در مورد تغذیه پس از جراحی در اختیار شما قرار دهیم.

برای اینکه بدانیم بعد از عمل اسلیو چه چیزهایی را مصرف کنیم به پاسخ پرسش های زیر می پردازیم.

منظور از عمل اسلیو معده چیست؟

چه کسانی برای انجام عمل اسلیو معده کاندید مناسبی هستند؟

آیا قبل از عمل اسلیو باید از برنامه غذایی خاصی پیروی شود؟

تغذیه بعد از عمل اسلیو در هفته های اول به چه صورت خواهد بود؟

تغذیه بعد از عمل اسلیو در ماه های اول باید به چه صورت باشد؟

در مورد تغذیه بعد از عمل اسلیو چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟

چرا بیماران بعد از عمل اسلیو در ناحیه معده خود سوزش احساس می کنند؟

چگونه می توان از مشکلات معده بعد از عمل اسلیو جلوگیری کرد؟

چه عواملی بر میزان هزینه عمل اسلیو تاثیرگذار هستند؟

چرا افراد بعد از عمل اسلیو نباید ادویه جات زیادی را مورد استفاده قرار دهند؟

آیا افراد بعد از عمل اسلیو می توانند به همراه غذا ترشیجات مصرف کنند؟

چرا پزشک بعد از عمل اسلیو بیماران را از خوردن نوشیدنی های کافئین دار منع می کند؟

دلیل حذف کردن شکر و قند در تغذیه بعد از عمل اسلیو چیست؟

آیا رعایت نکردن تغذیه بعد از عمل اسلیو باعث بازگشتن به وزن قبلی می شود؟

آیا تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار همیشگی می باشد؟

آیا مصرف داروهای اشتها آور بر میزان تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار موثر است؟

آیا در تغذیه بعد از عمل اسلیو کلسیم مورد نیاز بدن تامین می شود؟

آیا در تغذیه بعد از عمل اسلیو کلسیم مورد نیاز بدن تامین می شود؟

تغذیه بعد از عمل اسلیو چه نوع بیماری هایی را درمان خواهد کرد؟

چرا باید در مورد تغذیه بعد از عمل اسلیو اطلاعات کافی داشته باشیم؟

 

منظور از عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده یکی بهترین از انواع روش های جراحی لاغری به شمار می آید که جراح به فرد مبتلا به چاقی و اضافه وزن کمک خواهد کرد تا به وزن ایده آلی دست پیدا کند.

باید گفته شود که از میان شیوه های مختلف عمل لاغری اسلیو معده به دلیل اینکه اشتها را کاهش می دهد و همچنین از عوارض خاصی برخوردار نیست در بین افراد چاق محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

علاوه براین میزان سهولت و سادگی این نوع عمل به اندازه ای می باشد که بسیاری از جراحان آن را بدون هیچ گونه مشکلی انجام می دهند.

منظور از عمل اسلیو معده چیست؟
منظور از عمل اسلیو معده چیست؟

معمولا عمل اسلیو با استفاده از لاپاروسکوپی انجام خواهد گرفت و جراح لاغری  قسمتی از معده بیمار را برمی دارد. پس از عمل معده به صورت لوله باریک درمی آید و باعث می شود حجم معده کمتر شود.

بیمار تا چندین ماه هیچ اشتهایی نخواهد داشت

در این شیوه به دلیل اینکه قسمتی از معده که محل تولید مواد اشتها زا بوده حذف می گردد، بیمار تا چندین ماه هیچ اشتهایی نخواهد داشت و وزن بیشتری را از دست می دهد.

اما پس از بهتر شدن میزان اشتها با توجه به اینکه معده تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده است هنگامی که بیمار مقدار کمی از مواد غذایی را مصرف می کند خیلی سریع احساس سیری خواهد کرد.

در نتیجه کالری کمتری را مورد استفاده قرار می دهد. به طوری که کاهش وزن و کاهش سایز را مشاهده می کند و این روند تا چند سال ادامه دارد.

در روش جراحی لاغری اسلیو معده در صورتی که بیماران تغذیه بعد از عمل اسلیو را رعایت کنند پس از اینکه شش ماه گذشت بیمار تقریبا نصف وزن خود را که منجر به چاقی و اضافه وزن آنها شده بود را از دست می دهند و طی دو سال به وزن ایده آل و مورد نظر خود خواهند رسید.

بیمار تا چندین ماه هیچ اشتهایی نخواهد داشت
بیمار تا چندین ماه هیچ اشتهایی نخواهد داشت

چه کسانی برای انجام عمل اسلیو معده کاندید مناسبی هستند؟

با توجه به اینکه عمل اسلیو معده برای تمام افراد به عنوان یک روش جراحی لاغری مناسب به حساب نمی آید بنابراین قبل از اینکه برای آن اقدام شود ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که آیا به منظور بکار بردن این نوع جراحی لاغری کاندید خوبی هستید یا خیر. اگر نکات گفته شده در زیر را داشته باشید می توانید عمل اسلیو را انجام دهید.

کسانی که می توانند از تغذیه بعد از عمل اسلیو که پزشک توصیه می کند پیروی کنند و خود را با میزان مواد غذایی تجویز شده وفق دهند.

چه کسانی برای انجام عمل اسلیو معده کاندید مناسبی هستند؟
چه کسانی برای انجام عمل اسلیو معده کاندید مناسبی هستند؟

برای اینکه پس از جراحی وزن به صورت ثابت بماند در شیوه زندگی خود تغییرات لازم را ایجاد کردید.

افرادی که نسبت به مزیت های عمل اسلیو به طور کامل آگاهی دارند.

آنهایی که به چاقی و اضافه وزن بالایی مبتلا می باشند.

در صورتی که جزء آن دسته از افرادی می باشید که تمام شیوه های مختلف کاهش وزن را به کار گرفته اید اما نتوانستید به موفقیت دست پیدا کنید.

کسانی که میزان شاخص توده بدنی آنها زیاد نیست

کسانی که میزان شاخص توده بدنی آنها زیاد نیست، با این حال چاق می باشند و از بیماری های جدی از جمله دیابت نوع دوم، آینه خواب شدید و کلسترول بسیار بالا که به چاقی مربوط هستند رنج می برند.

اشخاصی که شاخص توده بدنی آنها چهل یا بالاتر می باشد.

جراحی اسلیو معده به گونه ای است که قادر است زندگی تعداد زیادی از افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن را نجات دهد. اما برای اینکه به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنیم باید برای همیشه در تغذیه، ورزش و سبک زندگی خود تغییرات خاصی را ایجاد کنیم. به دلیل اینکه نه تنها عمل اسلیو بلکه تغذیه و مراقبت های پس از آن نیز در رسیدن به وزن ایده آل نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد.

کسانی که میزان شاخص توده بدنی آنها زیاد نیست
کسانی که میزان شاخص توده بدنی آنها زیاد نیست

آیا قبل از عمل اسلیو باید از برنامه غذایی خاصی پیروی شود؟

یکی از سوالاتی که برای تعداد زیادی از افرادی که قصد دارند جراحی لاغری عمل اسلیو معده را به منظور کاهش وزن مورد استفاده قرار دهند پیش می آید این است که تغذیه پس از عمل اسلیو دقیقا چه چیزی می باشد. در حالی که باید بدانید برنامه غذایی قبل از عمل به اندازه بعد از عمل اهمیت بالایی دارد.

در صورتی که بیماران قبل از عمل اسلیو نکات مربوط به برنامه غذایی را رعایت کنند باعث می شود تا جراحی به راحتی و آسانی انجام گیرد. در واقع باید گفته شود تمام بیماران وظیفه دارند که برنامه غذایی تجویز شده توسط پزشک متخصص خود به بهترین شکل ممکن دنبال کرده و آن را به صورت روزانه به کار گیرند.

توصیه بیشتر پزشکان دو الی سه روز قبل از عمل اسلیو کم کردن و یا قطع کردن میزان خوردن غذاهای جامد و سفت به طور کامل می باشد و از بیماران می خواهد تا به جای این غذاها خوراکی های رقیق و آبکی از جمله سوپ، آبگوشت، انواع نوشیدنی های انرژی زا که بدون شکر و سدیم و کافئین هستند را در برنامه غذایی روزمره خود گنجانده و مورد استفاده قرار دهند.

پیشنهاد می کنیم از پست تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند دیدن کنید.

12 ساعت قبل از عمل از مصرف غذا و نوشیدنی اجتناب کنید

علاوه براین، پزشک از افراد درخواست خواهد کرد تا حدود 12 ساعت قبل از عمل از مصرف غذا و نوشیدنی اجتناب کنند. در صورتی که آنها این نکته را رعایت نکنند پزشک جراحی اسلیو را در روز بعد انجام خواهد داد. از مهمترین علت های رعایت تغذیه قبل از عمل معده می توان به دو نکته اشاره کرد که عبارتند از:

نکته اول: یکی از دلایلی که پزشک به بیمار توصیه می کند سه روز قبل از جراحی از خوردن مواد غذایی خودداری کند این است که در روز جراحی روده ها و کلیه ها ورم نداشته باشند و معده به راحتی و آسانی در دسترس او قرار گیرد.

به دلیل اینکه در عمل اسلیو معده قسمتی از معده با استفاده از شیوه باز یا لاپاروسکوپی توسط جراح به گونه ای برش داده خواهد شد که تنها بخشی از معده به صورت لوله ای شکل بر جای می ماند.

نکته دوم: دلیل اینکه پزشک از بیمار درخواست می کند تا بیمار ناشتا برای انجام عمل آماده شود این است که بیمار پس از به هوش آمدن امکان دارد غذا از معده او برگردد و باعث بسته شدن راه تنفسی او شود و برای بیمار حوادث نامطلوبی به وجود آید.

در صورت مصرف دارو پزشک خود را مطلع کنید

در صورتی که بیمار دارویی را مورد استفاده قرار می دهد لازم است که به پزشک اطلاع دهد تا پزشک در مورد اینکه دارو باید چگونه مصرف شود تصمیم درستی را بگیرد.

داروهای ضد التهاب، آسپرین، داروهای آرتروز، داروهای رقیق کننده خون و داروهای مکمل گیاهی از جمله داروهایی هستند که در طول جراحی اختلالاتی را ایجاد خواهند کرد. به همین جهت بیمار حتما باید پزشک را در مورد نوع و میزان مصرف داروهای خود آگاه کند تا در صورت نیاز خورد آنها را قطع کند.

در صورت مصرف دارو پزشک خود را مطلع کنید
در صورت مصرف دارو پزشک خود را مطلع کنید

تغذیه بعد از عمل اسلیو در هفته های اول به چه صورت خواهد بود؟

تغذیه بعد از عمل اسلیودر طول ماه های اول با یک سری از محدودیت هایی همراه خواهد بود که با گذشت زمان این محدودیت ها کاهش پیدا می کنند و این روال تا جایی پیش می رود که تغذیه بیمار تا اندازه ای به تغذیه قبل از عمل اما با میزان کمتری شباهت پیدا می کند.

بیماران باید درنظر داشته باشند که از مصرف بعضی از خوراکی های غیر سالم برای همیشه باید خودداری شود. در ادامه این بخش قصد داریم در مورد محدودیت های بیمار از نظر تغذیه ای به مدت چند ماه توضیحات جامع و مفیدی را ارائه دهیم.

تغذیه هفته اول بعد از عمل اسلیو:

بیماران در طول اولین هفته بعد از عمل اسلیو تحت هیچ شرایطی نباید غذاهای جامد مانند گوشت، برنج، سبزیجات، نوشیدنی های شیرین که حاوی شکر صنعتی هستند و نوشیدنی های دارای کافئین از جمله قهوه و نسکافه را مورد استفاده قرار دهند.

تغذیه هفته دوم بعد از عمل اسلیو:

در هفته دوم بعد از عمل اسلیو بیمار باز هم قادر نیست غذاهای جامد، پوره شده و له شده را مصرف کند. همچنین نباید ماست های پر چرب، آب میوه های غیر طبیعی و ناسالم، نوشیدنی های حاوی شکر و کافئین بخورد.

تغذیه هفته سوم بعد از عمل اسلیو:

در این هفته برنامه غذایی بیمار در مقایسه با هفته اول و دوم دچار تغییر و دگرگونی خواهد شد. اما در هفته سوم نیز باید از مورد استفاده قرار دادن غذاهای جامد، لبنیات پرچرب، نوشیدنی های شیرین و حاوی شکر زیاد و نوشیدنی های دارای کافئین اجتناب کند.

لازم است به صورت واضح و دقیق بگوییم چربی و شکر جزء مواردی به شمار می آیند که بیمار باید خوردن آنها را برای همیشه حذف کرده و یا آنها را به اندازه کمتری مورد استفاده قرار دهد.

تغذیه هفته چهارم بعد از عمل اسلیو:

از این هفته به بعد بیماران می توانند بر اساس دستور دکتر خود و همچنین اندزاه ظرفیت و سازش معده با غذاهای مختلف با گذشت زمان و به تدریج غذاهای زیادتری را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

تغذیه هفته چهارم بعد از عمل اسلیو:
تغذیه هفته چهارم بعد از عمل اسلیو:

تغذیه بعد از عمل اسلیو در ماه های اول باید به چه صورت باشد؟

در بخش قبلی مقاله در مورد یک سری محدودیت هایی که بیماران نسبت به خوردن مواد غذایی در هفته اول داشتند صحبت کردیم اکنون قصد داریم تغذیه بعد از عمل اسلیو در ماه های اول توضیحات مختصری را در اختیار شما قرار دهیم.

در اولین هفته بعد از انجام عمل اسلیو بیماران قادر هستند مایعاتی که خیلی رقیق می باشند از جمله آب گوشت، آب میوه های طبیعی و غیر پاکتی که با آب رقیق شده اند و همچنین چای سبز را تا اندازه مورد دلخواه مورد استفاده قرار دهد.

پس از اینکه یک هفته از مصرف غذاهایی که بسیار رقیق هستند سپری شد معده دیگر برای هضم کردن نوشیدنی ها، غذاهای مغذی و انرژی زا آمادگی های لازم را خواهد داشت. منظور از نوشیدنی ها شیر کم چرب، آب میوه های کاملا طبیعی، پودینگ های بدون شکر و همچنین سوپ های بدون گوشت یا مواد غذایی سفت است.

برنامه غذایی که بیماران باید از آن در طول هفته سوم و چهارم پیروی کنند شبیه یکدیگر است

برنامه غذایی که بیماران باید از آن در طول هفته سوم و چهارم پیروی کنند شبیه یکدیگر بوده و در واقع می توان گفت کاملا یکی می باشند. معده بیماران در هفته 3 و 4 غذاهایی که پوره شده هستند را به آسانی هضم خواهد کرد. از این نوع غذاها می شود به سبزیجات گوناگون، انواع میوه ها به شکل پخته و له شده، ماست کم چرب، پاستای له شده اشاره کرد.

در طول هفته پنجم و ششم بیماران می توانند انواع سالاد حاوی سبزیجات، سالاد الویه و ماکارونی که جزء غذاهای نرم به حساب می آیند را مورد استفاده قرار دهند. به دلیل اینکه در این دو هفته معده قادر به هضم کردن آنها به راحتی و آسانی خواهد بود.

از هفته هفتم به بعد بیماران تغذیه عادی خود را خواهند داشت. پزشک به آنها توصیه می کند که تمام چیزهای مورد دلخواه خود را اما به اندازه مطلوب مورد استفاده قرار داده و میزان مصرف مواد غذایی را در مقایسه با قبل از عمل اسلیو کاهش دهند تا با هیچ گونه مشکل و ناراحتی مواجه نشوند.

برنامه غذایی که بیماران باید از آن در طول هفته سوم و چهارم پیروی کنند شبیه یکدیگر است
برنامه غذایی که بیماران باید از آن در طول هفته سوم و چهارم پیروی کنند شبیه یکدیگر است

در مورد تغذیه بعد از عمل اسلیو چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟

در طول اولین هفته که بیمار قصد دارد نوشیدن آب را آغاز کند لازم است که ابتدا آب را به صورت جرعه به جرعه بخورد. به این معنی که به هیچ عنوان نباید یک لیوان را خیلی سریع و یکباره بنوشد. بنابراین توصیه می شود طی یک ساعت آن را مصرف کند. به دلیل اینکه معده آمادگی لازم برای وفق دادن خود با شرایط جدید را ندارد و احتمال اینکه بیمار دچار حالت تهوع گردد وجود خواهد داشت.

بیمار پس از اینکه عمل اسلیو را انجام داد باید تلاش کند در همان اولین هفته مایعاتی مانند آب گوشت ها را مورد استفاده قرار دهد که به صورت روزانه 60 گرم پروتئین مورد نیاز بدن را فراهم خواهند کرد.

بیمار باید وعده های غذایی بیشتری داشته باشد و میزان مصرف مواد غذایی در هر وعده را کاهش دهد. به طوری که در هر وعده تنها دو الی سه قاشق مواد غذایی مصرف کند.

پس از اینکه شش هفته از تغذیه بعد از عمل اسلیو سپری شد بیمار می تواند با توافق پزشک و همچنین با مورد توجه قرار دادن اینکه معده آمادگی لازم را دارد میان وعده های سالم و سبک از جمله میوه، سبزیجات و مغز دانه ها را در رژیم غذایی خود قرار دهد.

پرهیز ار کشیدن سیگار و قلیان

بعد از اینکه بیمار عمل انجام داد در طول دو ماه اول باید از کشیدن سیگار و قلیان پرهیز کند. به دلیل اینکه باعث می شود معده هنگام هضم کردن مواد غذایی با مشکل مواجه شود و بیمار دچار حالت تهوع و استفراغ گردد و همچنین در سیستم گوارشی او مشکلی مانند خونریزی به وجود آید.

در طول شش ماه اول بعد از انجام عمل جراحی اسلیو معده بیمار نباید نوشیدنی هایی که حاوی الکل می باشند را بنوشد. به دلیل اینکه مصرف این نوع نوشیدنی ها خطرات جبران ناپذیری و حتی مرگ را برای بیمار به دنبال خواهد داشت.

غذاها را خیلی آرام مصرف کنید

در هفته 3 بعد از عمل جراحی اسلیو یعنی هنگامی که بیمار توانایی این را دارد که مواد غذایی به صورت پوره شده و له شده را مورد استفاده قرار دهد باید غذاها را خیلی آرام مصرف کرده و پس از اینکه خیلی زیاد جویده شدند آنها را ببلعد.

هنگامی که بیمار می تواند مواد غذایی را مورد استفاده قرار دهد باید غذاها را مرحله به مرحله در برنامه غذایی خود قرار دهد تا اگر غذاها با معده او سازگاری نداشتند و ریفلاکس و سوزش معده در او به وجود آمد قادر باشد آن غذاها را به صورت کامل از رژیم غذایی حذف کند.

پس از انجام عمل جراحی لاغری اسلیو معده بیمار باید تمام تلاش خود را کند تا با وضعیت جدید فیزیک بدنی و سیستم بدنی تازه هماهنگی داشته باشد و این را به خاطر داشته باشد تا زمانی که احساس سیری کرد دیگر به خوردن ادامه ندهد.

حتی در صورتی که در حال خوردن چهارمین قاشق می باشد. به دلیل اینکه بعد از عمل خوردن مواد غذایی بیشتر از میزان ظرفیت معده باعث می شود معده دچار کشش شده و غذا به طور کامل از معده برگشت بخورد و همچنین دچار معده درد گردد.

به صورت روزانه شش الی هشت لیوان آب مصرف کنید

پس از اینکه بیمار عمل اسلیو معده را انجام داد باید به صورت روزانه شش الی هشت لیوان آب مصرف کند. چرا که باعث می شود وزن بیمار خیلی سریع تر کاهش پیدا کرده و در مدت زمان کوتاهی به وزن ایده آل خود برسد. از آنجایی که تعداد زیادی از بیماران بعد از عمل دچار یبوست می شوند با مصرف روزانه آب از این مشکل جلوگیری خواهد شد.

بیمار بعد از عمل اسلیو اصلا نباید میان غذا و بلافاصله پس ازخوردن غذا آب بنوشد و توصیه می شود فاصله زمانی را به مدت نیم ساعت رعایت کند.

به دلیل اینکه اگر بیمار در بین غذا آب بنوشد نه تنها دچار ورم معده شده بلکه غذا در معده او به صورت خمیری شکل درمی آید. از طرفی دیگر به مرور زمان در عملکرد معده اختلال به وجود می آید.

همچنین بعد از انجام عمل جراحی لاغری اسلیو معده اندازه معده کوچکتر خواهد شد و قسمتی از معده که محل تولید هورمون گرلین می باشد به طور کامل برداشته می شود.

در صورتی که بیمار همین سایز کوچک معده را تنها با نوشیدن آب پر کند دیگر معده جایی برای خوردن غذا ندارد که در نهایت مشکل سوء تغذیه و کمبود ویتامین را برای بیماران ایجاد خواهد کرد.

به صورت روزانه شش الی هشت لیوان آب مصرف کنید
به صورت روزانه شش الی هشت لیوان آب مصرف کنید

چرا بیماران بعد از عمل اسلیو در ناحیه معده خود سوزش احساس می کنند؟

تعداد زیادی از بیماران بعد از عمل اسلیو با مشکلات مختلف معده از جمله سوزش معده، ریفلاکس معده، حالت تهوع و انواع شکم دردها مواجه می شوند که هر یک از آنها دارای دلایل گوناگونی هستند و بیماران باید تمام جوانب را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند تا متوجه شوند که علت به وجود آمدن این ناراحتی ها و مشکلات دقیقا چه چیزی می باشد و برای برطرف کردن آنها اقدام کنند.

احتمال اینکه انواع ناراحتی های معده بعد از عمل اسلیو بر اثر عواملی از جمله به خوبی نجویدن غذا، خوردن غذا به طور سریع، خورد آب در بین غذا و بلافاصله پس از غذا، رعایت نکردن تغذیه بعد از عمل اسلیو وزیاده روی کردن در مصرف مواد غذایی به وجود آیند وجود دارد.

چرا بیماران بعد از عمل اسلیو در ناحیه معده خود سوزش احساس می کنند؟
چرا بیماران بعد از عمل اسلیو در ناحیه معده خود سوزش احساس می کنند؟

چگونه می توان از مشکلات معده بعد از عمل اسلیو جلوگیری کرد؟ 

همانطور که قسمت قبلی مقاله اشاره کردیم برخی از بیماران بعد از عمل اسلیو به دلایل مختلفی دچار سوزش معده، حالت تهوع و غیره می شوند. اکنون قصد داریم در مورد اینکه چگونه می توان مشکلات مربوط به معده که پس از عمل اسلیو رخ می دهند را برطرف کرد توضیح دهیم.

در صورتی که بیمار در طول چند ماه اول با هر یک از مشکلات معده مواجه شود برای به دست آوردن سلامتی خود بهتر است یک سری نکات را مورد توجه قرار داده و آنها را رعایت کند.

رعایت کردن تغذیه بعد از عمل اسلیو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. چرا که باعث می شود تا بیماران پس از عمل با هیچ گونه مشکلات و ناراحتی های معده روبرو نشوند.

اما در صورتی که فراموشکرد تا از برنامه غذایی تجویز شده پیروی کند می تواند خیلی سریع با توجه به برنامه پیش رود. اگر پس از عمل با هر یک از مشکلات معده که قبلا ذکر کردیم مواجه شدید کارهای زیر را انجام دهید:

داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف کنید:

برای برطرف کردن مشکلات و ناراحتی های بعد از عمل اسلیو مصرف مسکن ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. به همین جهت بیماران نباید از مورد استفاده قرار دادن آنها چشم پوشی کنند و حتما داروها را به موقع و با همان دوزی که پزشک مربوطه دستور داده مصرف کنند تا داروها تاثیر خود را برای بهبودی بر بدن بیمار بگذارند.

در طول روز چند دقیقه پیاده روی کنید:

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای تسکین دردها و ناراحتی های بعد از عمل جراحی لاغری اسلیو معده انجام دهید این است که در طول روز به مدت چند دقیق قدم بزنید.

البته این نکته نیز باید مورد توجه قرار داده شود که در روزهای اول پس از عمل بهتر است به کمک پرستار و یا یکی از نزدیکان خود پیاده روی کرده و از طی کردن مسافت های طولانی اجتناب کنید. در اولین روز می توانید در اتاق خود قدم زدن را تنها برای چند دقیقه انجام دهید. این کار نه تنها دردهای بعد از عمل را تسکین خواهد داد بلکه کمک می کند تا خیلی سریع به بهبودی و سلامتی کامل دست یابید.

از جا به جا کردن وسایل سنگین اجتناب کنید:

یکی دیگر از مواردی که با رعایت کردن آن باعث می شود تا دچار دردها و ناراحتی های بعد از عمل نشوید این است به هیچ عنوان وسایل و اجسام سنگین را بلند و یا جا به جا نکنید.

علاوه براین هنگامی که سرفه می کنید برای اینکه بخیه ها باز نشود بهتر است دست خود را بر روی آنها قرار دهید. بیماران نباید هیچ گونه نگرانی بابت این دردها داشته باشند چرا که تمام آنها طبیعی هستند و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به طور کامل برطرف خواهند شد.

از جا به جا کردن وسایل سنگین اجتناب کنید:
از جا به جا کردن وسایل سنگین اجتناب کنید:

چه عواملی بر میزان هزینه عمل اسلیو تاثیرگذار هستند؟

هنگامی که افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن تصمیم می گیرند برای دست یافتن به تناسب اندام اید آل خود عمل جراحی لاغری اسلیو معده را مورد استفاده قرار دهند، یکی از سوالاتی که برای آنها پیش می آید این است که چه مقدار هزینه ای را باید برای انجام این نوع جراحی صرف کنند.

در پاسخ به این سوال باید گفته شود که امکان تعیین مبلغ به طور ثابت وجود ندارد و عواملی مختلفی بر میزان هزینه عمل اسلیو تاثیرگذار هستند که از مهمترین آنها می توان موارد زیر را نام برد:

وضعیت فعلی فردی که می خواهد عمل اسلیو را انجام دهد:

یکی از عوامل مهمی که در مشخص کردن هزینه نهایی عمل جراحی لاغری اسلیو معده موثر خواهد بود این است که فرد از چه شرایطی برخوردار است.

به دلیل اینکه هر شخصی شرایط متفاوتی دارد و همین موضوع باعث می شود که تمام افراد هزینه های گوناگونی را بابت انجام عمل اسلیو پرداخت کنند. در بعضی از مواقع شخص از بیماری خاصی رنج می برد که پزشک در زمان بیهوشی داروی خاصی را برای او مورد استفاده قرار خواهد داد و یا بیمار را تحت مراقبت های ویژه قرار می دهد.

میزان تخصص، مهارت و تجربه پزشکی که عمل اسلیو توسط او انجام می گیرد:

از دیگر مواردی که بر روی قیمت عمل جراحی لاغری اسلیو معده تاثیرگذار می باشد این است که جراحی توسط چه پزشکی انجام خواهد گرفت.

افراد باید این نکته را مورد توجه قرار دهند که هر چه میزان تخصص، مهارت و تجربه پزشکی که افراد به او مراجعه می کنند بالاتر باشد بدون شک باعث ی شود آنها قیمت های بیشتری را برای انجام عمل اسلیو تخمین بزنند.

البته لازم است این نکته را نیز ذکر کنیم که برای دریافت دستمزد هر یک از پزشکان میزان مشخصی تعیین شده و آنها نمی توانند از بیماران مبلغی را بیش از مقداری که تعیین گردیده درخواست کنند.

به همین جهت بابت این موضوع هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت. در صورتی که افراد با هزینه های جدا از عرف مواجه شدند قادر هستند مراجع ذیصلاح را در چنین موضوعی قرار دهند.

مرکزی که قرار است عمل اسلیو در آن انجام شود:

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در میزان هزینه عمل اسلیو معده نوع مرکزی می باشد که قرار است جراحی لاغری اسلیو معده در آن انجام شود. عمل اسلیو معده در بیمارستان های دولتی و خصوصی قابل انجام شدن هستند. همه ما می دانیم که بیمارستان های خصوصی در مقایسه با بیمارستان های دولتی برای انجام این نوع عمل جراحی لاغری قیمت نهایی بالاتری را برای بیماران تخمین خواهند زد.

پرداخت هزینه عمل اسلیو توسط بیمه در قیمت نهایی آن تاثیرگذار است:

یکی دیگر از نکات مهمی که باید حتما آن را به منظور میزان هزینه انجام عمل جراحی لاغری اسلیو معده مورد توجه قرار دهیم بیمه می باشد.

در صورتی که جزء آن دسته از افرادی هستید که از شرایطی برخوردار می باشید تا بیمه هزینه جراحی اسلیو را پرداخت کند کند باعث می شود تا در قیمت نهایی و هزینه ای که تقبل می کنید بسیار موثر باشد.

پرداخت هزینه عمل اسلیو توسط بیمه در قیمت نهایی آن تاثیرگذار است:
پرداخت هزینه عمل اسلیو توسط بیمه در قیمت نهایی آن تاثیرگذار است:

چرا افراد بعد از عمل اسلیو نباید ادویه جات زیادی را مورد استفاده قرار دهند؟

یکی دیگر مواردی که باید به عنوان تغذیه بعد از عمل اسلیو معده مورد توجه قرار دهیم میزان مصرف ادویه جات می باشد. اگرچه ادویه ها از خواص درمانی بسیار زیادی برخوردار هستند اما در صورتی که در مصرف آنها زیاده روی شود باعث می شود آسیب ها و ضررهای فراوانی به بدن ما وارد شود.

با توجه به اینکه همه مواد غذایی هنگامی که از مری و روده عبور می کنند به طور مستقیم به معده وارد خواهند شد و در این بخش هضم و تغذیه آنها آغاز می گردد به همین جهت امکان دارد معده در معرض صدمات بسیار زیادی قرار گیرد.

بعد از انجام عمل جراحی لاغری اسلیو معده رعایت میزان خوردن ادویه جات و کم کردن آنها اهمیت بالایی داشته که باید در آن دقت زیادی به خرج دهیم.

چرا افراد بعد از عمل اسلیو نباید ادویه جات زیادی را مورد استفاده قرار دهند؟
چرا افراد بعد از عمل اسلیو نباید ادویه جات زیادی را مورد استفاده قرار دهند؟

به دلیل اینکه معده بعد از عمل بسیار حساس خواهد شد. به طوری که قادر نیست هر نوع مواد غذایی را به راحتی و آسانی هضم کند. بنابراین در چنین وضعیتی معده در مقایسه با قبل از انجام عمل اسلیو آسیب پذیر تر می باشد.

توصیه می شود بیماران بعد از عمل اسلیو در مورد میزان مصرف ادویه جات از توصیه هایی که پزشک به آنها ارائه داده به درستی پیروی کنند و تحت هیچ شرایطی در مورد استفاده قرار دادن آنها زیاده روی نکرده و از مصرف خودسرانه ادویه ها اجتناب کنند.

چرا که در این زمان هنوز زخم های معده به طور کامل بهبود پیدا نکرده اند و حساسیت آن بیتر از همیشه است. همچنین اگر در تغذیه بعد از عمل اسلیو اشتباهی صورت گیرد احتمال اینکه جان بیمار به خطر انداخته شود وجود خواهد داشت.

آیا افراد بعد از عمل اسلیو می توانند به همراه غذا ترشیجات مصرف کنند؟

با توجه به اینکه تغذیه بعد از عمل اسلیو اهمیت بسیار زیادی دارد و فرد قادر نیست هر نوع مواد غذایی را مورد استفاده قرار دهد بنابراین در این بخش مقاله قصد داریم در مورد دلایلی که شخص بعد از عمل نباید ترشیجات را مصرف کنند توضیحات مختصر و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

مصرف ترشی ها به همراه غذا اشتهای کاذی را در فرد ایجاد می کند:

از گذشته تا به امروز انواع ترشی ها تنها به منظور نگهداری کردن از میوه ها و سبزیجات درست شده و در واقع به عنوان مواد غذایی به حساب نمی آیند. به دلیل اینکه کسانی که عمل اسلیو معده را مورد استفاده قرار داده اند قطعا به اضافه وزن و چاقی مبتلا بوده اند و یکی از عوامل مهم بالا رفتن وزن این است که در مصرف مواد غذایی زیاده روی شود.

با مورد توجه قرار دادن موادی که ترشی ها از آنها تشکیل شده اند اشتهای کاذب را در فرد به وجود می آورد. به طوری که قادر نیست بر میزان مصرف مواد غذایی کنترلی داشته باشد که در نتیجه تشخیص ندادن حد سیری را برای بیماران به دنبال خواهد داشت و برای آنها شرایطی را ایجاد می کند تا بیشتر از آنچه که نیاز اصلی بدن بوده مواد غذایی را میل کنند.

مصرف ترشی ها به همراه غذا بدن فرد را با کمبود کلسیم مواجه می کند:

علاوه براین خوردن ترشیجات به همراه غذا کلسیم را از بدن دفع می کند. همه ما می دانیم که کلسیم یکی از املاح معدنی به شمار می آید که بدن به آن نیاز دارد و در صورتی که با کمبود آن مواجه شویم مشکلات جبران ناپذیری را در بدن ایجاد خواهد کرد. یکی از مشکلات اصلی که هنگام دفع شدن کلسیم از بدن بروز می کند ابتلا به پوکی استخوان می باشد که در تمام سنین حتی جوانی به وجود می آید.

مصرف ترشی ها به همراه غذا سیستم دفاعی بدن را ضعیف می کند:

ترشیجات دارای خاصیت اسیدی هستند که باعث می شود معده اسید ترشح کرده و دستگاه گوارش دچار آسیب گردد. خوردن سرکه که در درست کردن ترشی مواد اصلی آن می باشد از آنجایی که از طبع بسیار سردی برخوردار است میزان مقاومت بدن و همچنین سیستم دفاعی بدن را ضعیف خواهد کرد که این باعث می شود تا بدن در برابر هر نوع ویروسی هیچ مقاومتی نداشته باشد و بیماری های مربوط به ایمنی از جمله سرطان در فرد بروز پیدا کنند.

هنگامی که سیستم دفاعی بدن به دلیل مصرف ترشی ها ضعیف می شود تمام اعضای بدن نیز درگیر خواهند شد و نزد عضوی از بدن می رود که در شرایط فعلی آسیب پذیر تر می باشد.

زمانی که بر روی معده جراحی انجام می گیرد بدون شک آن بخش بدن یک عضو آسیب پذیر به شمار می آید که تا زمان رسیدن به بهبودی و سلامتی کامل باید از آن مراقبت کرد. با توجه به تمام مواردی که در این قسمت به آنها اشاره کردیم توصیه می شود تا هنگامی که به بهبودی کامل دست پیدا نکرده اید بعد از عمل اسلیو از مصرف ترشیجات به همراه غذا اجتناب کنید.

چرا پزشک بعد از عمل اسلیو بیماران را از خوردن نوشیدنی های کافئین دار منع می کند؟

هنگامی که بیماران عمل جراحی لاغری اسلیو معده را انجام می دهند پزشک مربوطه بهترین و مناسب ترین تغذیه بعد از عمل اسلیو را برای آنها تجویز خواهد کرد و افراد باید مطابق دستورات پزشک عمل کنند. در برنامه غذایی که توسط پزشک تنظیم می شود مصرف نوشیدنی هایی از جمله قهوه و نسکافه به طور کامل حذف خواهند شد.

ماده اصلی که این نوشیدنی ها از آن تشکیل شده اند کافئین می باشد که مصرف بیش از اندازه از آن باعث می شود در افراد واکنش های عصبی، خشونت و استرس به وجود آید به خصوص آن دسته از افرادی که دارای معده حساس هستند.

با توجه به اینکه معده کسانی که عمل اسلیو را انجام داده اند در مقایسه با افراد عادی حساس تر می باشد و در صورتی که این افراد حتی مقدار کمی از نوشیدنی های کافئین دار را مصرف کنند سطح اضطراب و استرس آنها تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

قهوه و نوشیدنی های حاوی کافئین

اکثر پزشکان بر این باورند که مصرف قهوه و نوشیدنی های حاوی کافئین نه تنها به بافت جداره معده صدمات زیادی را وارد می کند بلکه در فرد زخم های گوارشی را نیز به وجود می آورد.

از آنجایی که آرامش بیمار بعد از انجام عمل اسلیو به هیچ عنوان نباید به هم بخورد تا بتواند خیلی سریع به وضعیت قبلی خود دست یابد بنابراین پزشک فرد را پس از عمل اسلیو از مصرف مواد کافئین دار براسال دلایلی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد به طور کامل منع می کند

مصرف نوشیدنی ها ی کافئین دار بعد از عمل اسلیو فشار خون را بالا می برد:

ممکن است برخی از افراد این تصور را داشته باشند که بعد از عمل اسلیو در صورت مصرف کافئین فشار آنها تا حد کمی بالا می رود. در حالی که شرایط افراد پس از انجام عمل به گونه ای می باشد که حتی اگر فشار آنها به اندازه زیادی افزایش پیدا نکند باز هم با مشکلات جدی مواجه می شوند.

نوشیدن مواد کافئین دار بعد از عمل اسلیو باعث ابتلا به پوکی استخوان می شود:

هنگامی که بر روی معده عمل جراحی لاغری اسلیو انجام می گیرد بدن به کندی یک سری از ویتامین ها و املاح معدنی را به خود جذب می کند. البته این موضوع نه تنها در مورد عمل اسلیو بلکه تمام جراحی ها صدق خواهد کرد.

مصرف قهوه و موادی که دارای کافئین هستند کلسم بدن را تا اندازه بسیار زیادی دفع می کند و در صورتی که افراد پس از این نوع عمل از مصرف قهوه و نوشیدنی های دیگر حاوی کافئین خودداری کنند سلامتی و بهبودی آنها بعد از عمل به خوبی حفظ خواهد شد.

مصرف کافئین بعد از عمل اسلیو در خواب بیمار اختلال ایجاد می کند:

از آنجایی که نوشیدن قهوه و مواد دارای کافئین در فرد استرس و اضطراب بسیار زیادی را به وجود می آورد بنابراین در خواب او اختلال ایجاد خواهد کرد. در صورتی که فرد خواب راحتی نداشته باشد باعث می شود تا مواد مغذی به خوبی جذب بدن او نشوند.

مصرف کافئین بعد از عمل اسلیو میزان جذب آهن در بدن را کم می کند:

بعد از انجام عمل جراحی لاغری اسلیو معده نوشیدن قهوه و سایر موادی که دارای کافئین هستند منجر می شود بدن فرد با کاهش جذب آهن مواجه شود.

در صورتی که آهن در بدن جذب نگردد در شخص پس از عمل اسلیو مشکلاتی از جمله ریزش مو به وجود می آید. برای اینکه چنین مسائلی رخ ندهند لازم است که بعد از عمل اسلیو از خوردن قهوه و نوشیدنی های دارای کافئین به طور کامل پرهیز کنید. حداقل تا زمانی که پزشک مصرف آن را تجویز کند.

مصرف کافئین بعد از عمل اسلیو میزان جذب آهن در بدن را کم می کند:
مصرف کافئین بعد از عمل اسلیو میزان جذب آهن در بدن را کم می کند:

دلیل حذف کردن شکر و قند در تغذیه بعد از عمل اسلیو چیست؟

از مهمترین دلایل قرار ندادن مواد قندی و دارای شکر در تغذیه بعد از عمل اسلیو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

میزان مقاومت سستم دفاعی بدن کاهش پیدا می کند: قند و شکرها از موادی به شمار می آیند که برای بدن ما بسیار مضر می باشند. هیچ چیزی به اندازه این مواد به بدن انسان آسیب وارد نمی کند.

هنگامی که قند و شکر مورد استفاده قرار می گیرد باعث می شود تا سیستم دفاعی بدن به مدت چند ساعت ضعیف گردد. به طوری که به راحتی قادر خواهد بود هر نوع ویروسی را به خود جذب کرده و در بدن استرس و اضطراب شدیدی به وجود آید.

معده اسید زیادی را ترشح می کند:

اگر بیمار در تغذیه بعد از عمل اسلیو مصرف شکر و قند را قرار دهد معده او بیش از حد ممکن اسید ترشح خواهد کرد و از این طریق دستگاه گوارش به خصوص مخاط معده او در معرض صدمات جدی قرار می گیرد.

اگر معده پس از انجام عمل اسلیو به صورت غیر عادی ترشح کند به دلیل اینکه معده در این زمان در شرایط بسیار حساسی قرار دارد آسیب های جبران ناپذیری به آن وارد خواهد شد. به همین جهت به منظور جلوگیری کردن از آسیب ها و صدمات احتمالی بعد از عمل نباید هیچ گونه قند و یا شکری را مصرف کنیم.

بعد از عمل لاغری و کاهش وزن رخ نمی دهد:

مصرف موادی که دارای قند و شکر هستند مقاومت به لپتین در فرد را به وجود می آورد و باعث می شود فرد به اندازه ای احساس گرسنگی کند که هنگام خوردن مواد غذایی متوجه سیر شدن نخواهد شد.

قند و شکرها از کالری بسیار زیادی برخوردار هستند و این برای فردی که عمل اسلیو را انجام داده و لازم است که در اولین روزهای بعد از جراحی به استراحت زیاد و نداشتن فعالیت نیاز دارد زمینه ساز یک مشکل بزرگ خواهد شد.

به دلیل اینکه فرد قادر نیست کالری اضافی بدن را بسوزاند و این کالری نه تنها منجر چاقی می گردد بلکه مانع لاغر شدن او نیز خواهد شد. در حالی که هدف از انجام عمل اسلیو کاهش وزن و دست یافتن به تناسب اندام ایده آل بوده است.

بدن با کمبود ویتامین مواجه می شود:

یکی دیگر از دلایل پرهیز کردن از مصرف مواد حاوی قند و شکر این است که اگر افراد آنها را مورد استفاده قرار دهند باعث می شود بدن مواد غذایی مورد نیاز را جذب نکند و در فرآیند درمان و بهبودی آنها مشکلاتی به وجود آید. ویتامین دی، کلسیم و پتاسیم از جمله ویتامین هایی هستند که با مصرف شکر و قند بعد از عمل اسلیو بدن با کمبود آنها روبرو خواهد شد.

بدن با کمبود ویتامین مواجه می شود:
بدن با کمبود ویتامین مواجه می شود:

آیا رعایت نکردن تغذیه بعد از عمل اسلیو باعث بازگشتن به وزن قبلی می شود؟

کسانی که برای انجام عمل جراحی لاغری اسلیو معده به پزشک مربوطه مراجعه می کنند لازم است این را به خاطر داشته باشند که میزان درصدی که وزن کاهش پیدا می کند 50 درصد آن به عمل جراحی مربوط بوده و 50 درصد دیگر به تغذیه بعد از عمل اسلیو و همچنین اراده فرد بستگی خواهد داشت.

در صورتی که شخص از رعایت کردن موارد توصیه شده و برنامه غذایی تنظیم شده توسط پزشک چشم پوشی کند نه تنها تاثیرات بدی را برای معده و سیستم داخلی بدن فرد به دنبال دارد بلکه ممکن است جان او را نیز به خطر اندازد. از طرفی دیگر به دلیل اینکه معده بیمار کشش پیدا می کند باعث می شود بیمار تا حدود 15 درصد به وزن قبلی خود بازگردد.

آیا رعایت نکردن تغذیه بعد از عمل اسلیو باعث بازگشتن به وزن قبلی می شود؟
آیا رعایت نکردن تغذیه بعد از عمل اسلیو باعث بازگشتن به وزن قبلی می شود؟

آیا تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار همیشگی می باشد؟

تغذیه بعد از عمل اسلیو در دو ماه اول سختی های بسیار زیادی خواهد داشت. اما به مرور زمان از میزان سختی های آن در هر هفته کاسته خواهد شد. در واقع باید گفته شود برنامه غذایی که پزشک در دو ماه اول برای بیمار تنظیم می کند دائمی نیست و پس از اینکه دوره آن گذرانده شد به طور کامل متوقف می شود.

به طوری که بیمار به تغذیه عادی خود به همراه بعضی از محدودیت ها باز می گردد. کسانی که قصد دارند عمل جراحی لاغری اسلیو معده را انجام دهند قادر هستند به یک جراح داخلی متخصص که در زمینه جراحی و مراقبت های بعد از عمل از تجربه و مهارت بالایی برخوردار می باشد مراجعه کنند و بدون اینکه در مورد داشتن رژیم های دشوار بعد از عمل هیچ گونه دغدغه و نگرانی داشته باشند با خیالی راحت و آسوده تحت نظر او قرار بگیرند.

آیا تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار همیشگی می باشد؟
آیا تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار همیشگی می باشد؟

 آیا مصرف مولتی ویتامین ها بر میزان تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار موثر است؟

مولتی ویتامین ها از جمله داروهایی به شمار می آیند که افزایش میزان اشتها را دنبال دارند. هنگامی که بدن فرد به دلیل بیماری مقاومت خود را از دست می دهد و یا اشتهای او بنا به هر دلیلی کم می شود پزشک برای اینکه اشتهای بیمار را افزایش دهد و یا کمبودهایی که بدن با آنها مواجه شده برطرف شوند شربت و یا قرص مولتی ویتامین را برای فرد تجویز خواهد کرد.

اما کسانی که عمل جراحی لاغری اسلیو معده را به منظور کاهش وزن مورد استفاده قرار داده اند به دلیل اینکه در این نوع جراحی ترشح هورمون گرلین که یک هورمون اشتها آور می باشد از بین رفته مصرف داروی مولتی ویتامین بر تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار در مقایسه با افرادی که عمل اسلیو را انجام نداده اند هیچ گونه تاثیری نخواهد داشت. به طوری که مصرف آن باعث می شود تا میزان اشتهای آنها کاهش پیدا کند.

 آیا مصرف مولتی ویتامین ها بر میزان تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار موثر است؟
آیا مصرف مولتی ویتامین ها بر میزان تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار موثر است؟

آیا در تغذیه بعد از عمل اسلیو کلسیم مورد نیاز بدن تامین می شود؟

معمولا تغذیه بعد از عمل اسلیو که پزشک برای بیماران تجویز می کند به گونه ای می باشد که تمام ویتامین های مورد نیاز بدن آنها تامین خواهد شد. با توجه به اینکه کلسیم یکی از املاح معدنی بسیار مهم به شمار می آید در زیر به مواد غذایی اشاره خواهیم کرد که با استفاده از آنها کلسیم مورد نیاز بدن تامین می شود.

پرتقال:

بعد از انجام دادن عمل جراحی لاغری اسلیو معده بیماران قادر هستند با توجه به برنامه غذایی که پزشک برای آنها تجویز کرده کلسیم مورد نیاز بدن خود را از انواع مواد غذایی گوناگون به دست آورند. پس از اینکه پزشک به بیمار اجازه داد تا میوه و آب میوه را مصرف کند می تواند پرتقال که هر عدد آن دارای 60 گرم پروتئین می باشد را مورد استفاده قرار دهد.

شیرکم چرب:

بعد از اینکه ممنوعیت مصرف لبنیات به طور کامل از تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار حذف شد با مصرف شیر کم چرب به صورت روزانه کلسیم مورد نیاز بدن او تامین خواهد شد. خوردن یک لیوان شیر کم چرب در طول روز باعث می شود  تا نیاز روزانه بدن به این نوع ویتامین به اندازه 31 درصد برطرف شود.

بلغور جو دوسر:

علاوه براین در صورتی که بیماران هنگام درست کردن سوپ سه چهارم لیوان بلغور جو دو سر را مورد استفاده قرار دهند کلسیم بدن آنها به مقدار قابل توجهی جبران می گردد.

بلغور جو دوسر:
بلغور جو دوسر:

در تغذیه بعد از عمل اسلیو کدام مواد غذایی کمبود آهن را جبران می کند؟

آهن یکی از مواد مغذی محسوب می شود که بدن فرد بعد از انجام عمل اسلیو معده با کمبود آن مواجه خواهد شد. در صورتی که بیمار هر یک از علائم کمبود آهن از جمله سر درد، سر گیجه، تپش قلب، رنگ پریدگی و احساس خستگی زیاد را داشته باشد لازم است که این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهد. پزشک در تغذیه بعد از عمل اسلیو بیمار مواد غذایی از جمله تخم مرغ، گوشت قرمز، حبوبات و غذاهای دریایی که حاوی مقدار زیادی آهن می باشند را قرار می دهد.

در تغذیه بعد از عمل اسلیو کدام مواد غذایی کمبود آهن را جبران می کند؟
در تغذیه بعد از عمل اسلیو کدام مواد غذایی کمبود آهن را جبران می کند؟

 تغذیه بعد از عمل اسلیو چه نوع بیماری هایی را درمان خواهد کرد؟

هنگامی که بیمار عمل اسلیو معده را انجام می دهد اندازه معده او بسیار کوچک شده و در زمان مصرف مواد غذایی اشتهای زیادی نخواهد داشت.

بنابراین شخص باید در تغذیه خود تغییراتی را به وجود آورد و با رعایت کردن یک سری از موارد برای کاهش دادن اضافه وزن خود تلاش کند. برای اینکه بیماران با صرف کمترین زمان قادر باشند به مطلوب ترین نتیجه دست یابند باید این تغییرات را برای همیشه ایجاد کنند.

دیابت

در این زمینه کاهش دادن میزان مواد غذایی مصرفی و افزایش تعداد وعده ها از مسائل مهمی به شمار می آید تا از این طریق بدن بتواند ویتامین های مورد نیاز را به خوبی جذب کند. دیابت یکی از بیماری هایی می باشد که ارتباط آن با چاقی و اضافه وزن به صورت مستقیم است.

به این معنی که اگر افراد دچار اضافه وزن شوند بدون شک به بیماری دیابت نیز مبتلا خواهند شد. تمام کسانی که برای انجام عمل جراحی لاغری اسلیو معده با پزشک مربوطه ملاقات می کنند به بیماری چاقی مفرط مبتلا هستند و به همین جهت احتمال اینکه این افراد به بیماری دیابت مبتلا شوند بسیار زیاد خواهد بود.

پس از اینکه عمل اسلیو انجام گرفت بیماران برای دست یافتن به نتایج مطلوب و مورد دلخواه خود مطابق تغذیه بعد از عمل اسلیو که پزشک برای آنها تجویز کرده پیش می روند.

پزشکان تغذیه و برنامه غذایی پس از عمل را به گونه ای تنظیم می کنند که شامل تمام مواد غذایی و خوراکی سالم می باشد که  هدف تمام متخصصان غدد به منظور درمان بیماران دیابتی دقیقا همین است.

به همین جهت پیروی کردن از برنامه غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده نه تنها نقش بسیار مهمی را در بهبود یافتن بیماری دیابت ایفا کرده بلکه آسم، فشار خون و کلسترول بالا و انواع بیماری های مربوط به گوارش را نیز درمان خواهد کرد .

دیابت
دیابت

بیماران بعد از عمل اسلیو چه داروهایی را باید مورد استفاده قرار دهند؟

هنگامی که بیمار عمل جراحی لاغری اسلیو معده را به منظور لاغری و کاهش وزن مورد استفاده قرار می دهد احتمال دارد بدن او پس از انجام عمل با کمبود ویتامین هایی مواجه شود که اگر کمبودها جبران نشوند احتمال اینکه بدن فرد به مرور زمان میزان مقاومت طبیعی خود را از دست داده و همچنین اعضای بدن او در معرض آسیب و مشکلات جبران ناپذیری قرار گیرند وجود خواهد داشت.

به همین جهت پس از اینکه بیمار عمل اسلیو معده را انجام داد پزشک ابتدا از فرد یک سری از آزمایشاتی را می گیرد تا میزان ویتامین هایی که در بدن بیمار وجود دارند را به طور دقیق مشخص کند.

لازم است این نکته را یادآوری کنیم که مصرف خودسرانه داروها و ویتامین ها و بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به دلیل اینکه پزشک با توجه به نتایجی که به دست می آیند مکمل های مورد نیاز را به مقدار مناسب تجویز خواهد کرد.

مکمل هایی که بیمار علاوه بر تغذیه بعد از عمل اسلیو باید به موقع مصرف کند شامل موارد زیر می شود:

  • قرص آهن یکی از داروهایی می باشد که میزان مصرف آن بعد از عمل اسلیو معده توسط پزشک تعیین می گردد و فرد باید از استفاده بدون تجویز پزشک خودداری کند.
  • بیماران بعد از انجام عمل اسلیو باید ویتامین های گروه ب 12 را هر هفته یا به صورت زیر زبانی و یا تزریقی مورد استفاده قرار دهند.
  • پس از اینکه یک ماه از انجام عمل جراحی لاغری اسلیو معده سپری شد بیمار باید صبح، ظهر و شب سیترات کلسیم را آغاز کند.
  • بیماران به صورت روزانه باید 60 گرم پروتئین دریافت کنند که در این مورد مورد استفاده قرار دادن مکمل های پروتئینی توصیه می شود.

    مکمل هایی که بیمار علاوه بر تغذیه بعد از عمل اسلیو باید به موقع مصرف کند شامل موارد زیر می شود:
    مکمل هایی که بیمار علاوه بر تغذیه بعد از عمل اسلیو باید به موقع مصرف کند شامل موارد زیر می شود:

چرا باید در مورد تغذیه بعد از عمل اسلیو اطلاعات کافی داشته باشیم؟

جراحان عمل اسلیو را با استفاده از منگنه های به خصوصی انجام می دهند. به این معنی که ابتدا بخشی از آن را می برند و سپس آن را خارج خواهند کرد.. قسمتی از معده که بر جای می ماند به کمک منگنه دوخته می شوند.

اکنون در صورتی که در مورد تغذیه بعد از عمل اسلیو اطلاعات کافی در اختیار نداشته باشیم چه اتفاقی رخ می دهد؟ برای مثال تصور کنید که اگر در دو هفته اول عمل که باید غذاهای پوره شده را مصرف کنیم این نوع رژیم غذایی را رعایت نکنیم بدون شک منگنه ها باز می شوند. یا اینکه مصرف بیش از مقدار توصیه شده مایعات باعث می شود به منگنه ها فشار زیادی وارد گردد.

انجام عمل اسلیو معده برای آن دسته از افرادی که به آن نیاز دارند به عنوان یک جراحی به شمار می آید که با استفاده از آن قادر هستند زندگی خود را نجات دهند. کسانی که از چاقی و بیماری های مربوط به چاقی رنج می برند با هدف اینکه به تناسب اندام مورد دلخواه و سلامتی دست پیدا کنند حاضرند این نوع عمل را انجام دهند.

دانستن در مورد نوع تغذیه بعد از عمل اسلیو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باش

به همین جهت دانستن در مورد نوع تغذیه بعد از عمل اسلیو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. زیرا در صورتی که رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو به درستی رعایت شود باعث می شود تا در کوتاه ترین زمان ممکن به نتایج مورد نظر خود دست پیدا کنیم.

از آنجایی که انجام عمل اسلیو در افزایش یافتن میزان سلامتی و اعتماد به نفس افراد چاق تاثیر قابل توجهی دارد بنابراین اگر افراد از رژیم و برنامه غذایی تجویز شده توسط پزشک پیروی نکنند با مشکلات جبران ناپذیری مواجه خواهند شد.

به طور کلی با رعایت نکردن رژیم غذایی مطلوب و توصیه های پس از جراحی نه تنها احتمال مواجه شدن با عوارض بعد از عمل وجود دارد بلکه کاهش وزن متوقف شده و وزن افزایش پیدا می کند.

دانستن در مورد نوع تغذیه بعد از عمل اسلیو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باش
دانستن در مورد نوع تغذیه بعد از عمل اسلیو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باش

نتیجه گیری:

در این مقاله در مورد تغذیه بعد از عمل اسلیو نکات جامع و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم و متوجه شدیم پس از انجام این نوع عمل چه تغییراتی در برنامه غذایی ما ایجاد خواهد شد.

اکنون که با رژیم پس از جراحی اسلیو آشنا شدید قادر هستید با در اختیار داشتن اطلاعات کافی برای انجام آن اقدامات لازم را انجام دهید و بهتر است راجع به شایعاتی که در مورد سختی ها و دشواری های بعد از عمل شنیده اید هیچ گونه نگرانی و دغدغه ای نداشته باشید.

باید بدانید که هدف از تجویز رژیم و برنامه غذایی بعد از عمل این است که بیمار در کوتاه ترین زمان ممکن به نتایج مطلوب و دلخواه خود دست یابد و همچنین برای همیشه وضعیت سلامتی عمومی خود را حفظ کند.

در صورتی که از چاقی و اضافه وزن رنج می برید برای اینکه این نوع بیماری را به موقع درمان کنید و در آینده با مشکلات جدی و جبران ناپذیر مربوط به چاقی مواجه نشوید توصیه می شود با آسودگی خاطر به منظور انجام عمل اسلیو توسط مجرب ترین و متخصص ترین پزشک مربوطه ویزیت شوید.

نتیجه گیری:
نتیجه گیری:
هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید