تاثیر چاقی بر سلامت روان

تاثیر چاقی بر سلامت روان
فهرست مطالب

در این مبحث با عنوان تاثیر چاقی بر سلامت روان، تلاش می کنیم تا به صورت کلی در مورد معضلات مهم و اصلی جهان که چاقی است، صحبت کنیم و در رابطه با تاثیر چاقی بر سلامت روان، اطلاعاتی را ارائه دهیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

در حالت کلی، چنانچه از مشکلات فیزیکی بسیاری که اضافه وزن و چاقی متحمل فرد می سازند، فاکتور بگیریم، متوجه خواهیم شد که علاوه بر معضلات جسمانی، فرد چاق با انواع مشکلات روحی و روانی نیز دست و پنجه نرم می کند.

در دنیای کنونی و با در نظر داشتن رشد تکنولوژی و راحت شدن زندگی، سبک زندگی ناسالم، علت اصلی پدیدار شدن مشکلات جدی همچون چاقی شده که به صورت خطرناکی در بین مردم گسترش یافته است.

افراد بیشماری به دلیل اضافه وزن، مسائل دیگری همچون فشارهای روحی و روانی را تجربه می کنند. که از جمله بدترین و آزار دهنده ترین معضلات است. برای رهایی از این مشکل باید به فکر درمان بود.

در این مقاله تصمیم داریم در رابطه با موضوع «تاثیر چاقی بر سلامت روان» سخن بگوییم. بنابراین تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

با موضوع هزینه عمل اسلیو با بیمه سلامت در خدمت شما هستیم.

تاثیر چاقی بر سلامت روان چگونه است؟

چاقی بر سلامت روان، به طور مستقیم و حتی غیرمستقیم، تاثیرات قابل ملاحظه ای دارد. به طور کلی، می توان گفت که چاقی می‌تواند باعث کاهش رضایت از شکل ظاهری بدن، و افزایش اضطراب و افسردگی شود.

در نگاه اول، برخی از علائم روانی متداول در افراد چاق، می‌تواند شامل دلزدگی، بروز احساساتی همچون تنفر از خود و اضافه وزن و افزایش اضطراب و ناامیدی باشد.

تاثیر چاقی بر سلامت روان چگونه است؟
تاثیر چاقی بر سلامت روان چگونه است؟

همچنین افراد چاق، معمولاً دچار کمبود اعتماد به نفس بوده و اشتیاق کمتری برای شرکت در فعالیتهای خارج از خانه دارند. به علاوه، آنها ممکن است دچار محدودیت در انجام فعالیت‌ هایی مانند پوشیدن لباس های راحت، رانندگی خودرو و مسافرت شوند.

یکی دیگر از اثرات روانی چاقی، دید اشخاص، نسبت به فرد چاق و حتی توهین به او است. این موضوع می‌تواند باعث آسیب رساندن به افراد چاق شود. همچنین، بر روی روابط اجتماعی و عاطفی آنان تاثیر بگذارد. ممکن است چاقی، باعث کاهش رضایت افراد از زندگی عاطفی شان شود. زیرا آنها در این زمینه خود را به دلیل وزن بالا، بی‌ارزش می پندارند.

به طور کلی، افزایش سطح استرس چاقی را تسریع کرده و باعث افزایش وزن می‌شود. همچنین، نوع غذاهای چاق کننده و کمبود یا عدم وجود تحرکت باعث تخریب سلامت روان می‌گردد.

چه مشکلاتی از سلامت روانی با چاقی مرتبط هستند؟

چاقی، یکی از مشکلات شایع در جوامع مدرن است که به دلیل تغذیه نامناسب و فعالیت بدنی کم، رو به افزایش است. این مشکل، باعث افزایش خطر بروز بسیاری از بیماریها مانند دیابت، بیماری‌های قلب و عروق، سرطان و غیره می‌شود. علاوه بر این، چاقی همچنین، روی سلامت روانی فرد نیز تأثیرات منفی دارد. در اینجا به برخی از مشکلات مرتبط با تاثیر چاقی بر سلامت روان می پردازیم:

چه مشکلاتی از سلامت روانی با چاقی مرتبط هستند؟
چه مشکلاتی از سلامت روانی با چاقی مرتبط هستند؟
  1. افزایش خطر افسردگي:

چاقي، سبب بروز حس نارضايتي و نگراني روحي برای فرد به دليل عدم قبولي خود و نگراني درباره ظاهر خود، می شود. همچنین، چاقي باعث کمبود هورمونهای سروتونین و دوپامین در مغز شده که این موارد، باعث افزایش خطر افسردگی و اضطراب می‌شوند.

  1. کاهش عملکرد شغلی:

چاقی، ممکن است باعث کاهش عملکرد شغلی فرد شود. برای مثال، فرد چاق ممکن است نتواند به خوبی در فعالیتهای روزانه خود که شامل پیاده روی، بالا رفتن از پل‌ها و …  می شود، عمل کند. همچنین، چاقی باعث کاهش تحمل استرس و تاثیر منفی بر روحيه فرد در محيط کار مي‌شود.

  1. افزایش خطر بروز اختلالات خوردن:

چاقي، باعث نگراني درباره ظاهر و وزن شده و به همین دليل، فرد به دنبال روش‌های غذایی ناسالم بجای رژيم غذایي سالم خواهد بود. این مسئله باعث افزایش خطر بروز اختلالات خوردن مانند بوليمي، آنورکسيا و … خواهد شد.

  1. کاهش اعتماد به نفس:

چاقی ممکن است باعث شود فرد، اعتماد به نفس خود را از دست دهد. اعتماد به نفس، یعنی اعتماد داشتن فرد نسبت به خود و توانایی های خود، که این مورد از اصول مهم سلامت روان به شمار می آید.

نداشتن حس اعتماد به نفس که مهم ترین عامل روحی در فرد به حساب می آید. می تواند زمینه ساز مشکلات بسیار دیگری در زندگی فرد شود و کارکرد فرد را به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار دهد. چرا که لازمه دستیابی به هر موفقیتی، این است که فرد خود را باور داشته باشد و توانمندی های خود را بی ارزش تلقی نکند.

کاهش اعتماد به نفس:
کاهش اعتماد به نفس:

تاثیر چاقی بر سلامت روان می تواند اعتماد به نفس فرد را سلب کند.

چگونه کاهش وزن می تواند سلامت روان را تقویت کند؟

کاهش وزن، می‌تواند جزو مواردی باشد که به نظر برسد به سلامت روان شما ارتباطی ندارد. اما وزن بالا می‌تواند نقش مهمی در مسائل روانی، اعتماد به نفس، روابط اجتماعی و حتی کیفیت زندگی ایفا کند. در ادامه مقاله به توضیح چگونگی کاهش وزن برای تقویت سلامت روانی می‌پردازیم:

  1. افزایش اعتماد به نفس:

کاهش وزن می‌تواند به شما کمک کند تا از طریق به دست آوردن وزن سالم، بیشتر از بدن خود راضی شوید و به افزایش اعتماد به نفس خود بپردازید. از طریق احساس بهتری که نسبت به خود پیدا می کنید. علاوه بر داشتن پوست و موی بهتر و استفاده از لباسهای مناسب و شیک، حس خودباوری در شما، روز به روز تقویت می شود و به پیشرفت در زندگی کمک خواهد کرد.

  1. بهبود عملکرد روانی:

کاهش وزن، بهبودی در هوشیاری، تمرکز، حافظه و سایر اجزای عملکردی مغز را نشان می دهد. روابط بسیاری بین چاقی و کیفیت خواب، سلامت روانی و توانایی تحمل استرس وجود دارد. شناسایی غذاهایی که با بهبود سلامت روانی همراه هستند، می‌توانند  بهبود ارتباطات روانی را به دنبال داشته باشند.

  1. ارتباطات اجتماعی بهتر:

چاقی، باعث خود محوری و شرمساری شما در مواجهه با افراد دیگر می‌شود، اما کاهش وزن باعث می‌شود که شما، آزادتر بوده و نسبت به خود اعتماد بیش‌تری داشته باشید. مسافرت‌ها، رویدادهای جمعی و دنبال کردن کارهایی که قبلا نمی توانستید از انجام آنها لذت کافی ببرید، با داشتن اعتماد به نفس بیش‌تر ممکن است به شما بازگردد.

  1. کاهش استرس:

کاهش وزن، به میزان قابل توجهی فشارها و استرس را در هنگام انجام کارهایتان، کاهش می‌دهد و سبب تمرکز کردن بهتر، پایدای در انجام امور و … می شود.

کاهش استرس:
کاهش استرس:

جایگاه روانی چاقی در دنیای امروز

چاقی یکی از مشکلاتی است که هر روز در جوامع مختلف جهان به وجود می‌آید. تعداد افرادی که دچار چاقی هستند رو به افزایش است. در طی سال‌های اخیر، بیشتر افراد به این مسائل پرداخته ‌اند و جایگاه روانی چاقی در دنیای امروز برای بسیاری از افراد مهم شده است. به همین دلیل، مسئله تاثیر چاقی بر سلامت روان، بسیار مهم است

از یک سو، در جوامع مختلف جهان، فردی که دچار چاقی است، ممکن است احساسات منفی و بی ‌اعتمادی به خود داشته باشد. به دلیل شکل بدنی خود، بعضی افراد ممکن است، مجبور به استفاده از لباسهایی بشوند که دوست ندارند بپوشند. این ممکن است برای آنها سبب بروز مشکلاتی روانی شود. فردی که چاق است، همچنین ممکن است در برابر دیگران احساس شکست و شرم داشته باشد.

از سوی دیگر، بیشتر افرادی که به چاقی مبتلا هستند، می‌دانند که باید سالمندی خود را در برابر مشکلات و خطرات بیماری‌زا حفظ کنند. این موضوع در بسیاری از موارد می‌تواند مشکلات روانی را به دنبال داشته باشد.

جایگاه روانی چاقی در دنیای امروز
جایگاه روانی چاقی در دنیای امروز

برای مثال، ممکن است فرد چاق، احساس فشار و تنش اضافه کند و برای کاهش وزن خود و محافظت از سالمندی خود، کار کند. عدم موفقیت در کاهش وزن، می‌تواند سبب تلاش اضافی در این زمینه شود و این می‌تواند به شکست و ناامیدی شخص منجر شود.

در نتیجه، می‌توان گفت که چاقی در جامعه ما و در دنیای امروز، مشکلی بزرگ است. چاقی از نظر روانی نیز بخش کوچکی از زندگی افراد را تحت تأثیر قرار داده است. برای رفع این مشکلات، فرد باید در قدم نخست برای سلامت ‌بخشی به خود تلاش کند. در این راه با کمک مشاوران و پزشکان، بتواند به اهداف خود دست پیدا کند.

درمان رفتاری در برابر چاقی

چاقی، یکی از عوامل مهم رسیدن به بیماریهای خطرناک مثل بیماری های قلبی عروقی، دیابت، برخی از انواع سرطان و بیماریهای دیگر است. برای درمان این مشکل، استفاده از روشهای درمانی مختلفی در دسترس است. یکی از روشهای موثر و متداول در درمان چاقی، درمان رفتاری است.

درمان رفتاری چاقی، به عنوان یک روش درمانی موثر، به صورت کلی، بر اساس تغییر رفتار بیماران اعمال می شود. در این روش، خلق کردن انگیزه در بیمار ،برای تغییر رفتار او و بهبود بیماری چاقی، از اهداف اصلی متخصصان روانشناس و مشاوران تغذیه است. بنابراین، درمان رفتاری به دو مرحله تقسیم می شود. مرحله اول به تقویت انگیزه برای تغییر، و مرحله دوم فراهم کردن بستر مناسب برای بهبود رفتار بیمار است.

در مرحله اول، این برنامه ها به کمک تکنیکهای مختلفی از جمله مشاوره های روانی، ارائه مدرک و شواهدی برای نیازمندی به تعیین هدف، بهبود انگیزه برای تغییر رفتار، مدیریت استرس و تمرین بهتر برای تصمیم گیری به فرد در مقابل بیماری برای رسیدن به وزن مناسب، صورت می گیرند. طی این مرحله، افراد برای نظارت بر برنامه های تغذیه ای خود، می توانند از برنامه های کمکی، ایده بگیرند، که با در نظر داشتن دامنه فعالیت فرد، در برنامه تغذیه ای و در رفتار فرد تغییرات مثبتی به وجود می آورند.

مرحله دوم در درمان رفتاری، تقویت انگیزه بیمار، برای تنوع بیشتر در زندگی روزمره و فعالیتهای جسمانی است. پژوهشهای اخیر نشان داده اند که بهبود برنامه تغذیه و فعالیت جسمانی می تواند به کاهش وزن کمک کند. تحقیقات دیگر، نشان داده است که فعالیت جسمانی، می تواند نقش بسیار موثری در کاهش خطر بیماری قلبی عروقی و بیماری های مرتبط با چاقی داشته باشد.

شما در حال مطالعه مقاله تاثیر چاقی بر سلامت روان، هستید.

درمان بیماران چاق با اختلالات روان پزشکی

چاقی یکی از مسائل روز بشریت محسوب می‌شود. که در صورت، عدم پرهیز از آن، سلامت جسمی و روانی شخص را تهدید می‌کند. در اکثر موارد، چاقی با اختلالات روانی همراه است که ممکن است با درمان موثر این اختلالات، هم چاقی و هم مشکلات روانی آن کنترل شوند.

بسیاری از افراد، با اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب و اختلال تنشی و یا خود اختیاری، به خوردن بیش از حد غذا روی می‌آورند. این افراد، به دلایل مختلف از جمله داشتن فراغت و کاهش استرس در موقعیتهای تنش زا اقدام به خوردن می کنند. برای درمان این اختلالات، از ترکیب روان‌درمانی و پزشکی می‌توان استفاده کرد.

درمان بیماران چاق با اختلالات روان پزشکی
درمان بیماران چاق با اختلالات روان پزشکی

برای مدیریت بیشتر خطرات چاقی، در افراد با اختلالات روانی، پزشکان مصرف داروهای ضد اضطراب، ضدافسردگی را تجویز کرده و همزمان با درمان، فشار خون و قند را هم تحت کنترل در می آورند. افرادی که با این نوع مشکلات روانی و چاقی روبرو هستند نیاز به مراقبت همزمان از جامعه پزشکی دارند.

درمان چاقی، می‌تواند به طور موقت یا دائمی باشد که درمان موقت جهت کاهش وزن، سبب اصلاح سبک زندگی فرد می شود. و روشهای دائمی برای حفظ وزن کسانی است که توانسته‌اند وزن خود را به حدی کاهش دهند که از خطرچاقی دور شوند. از روشهای درمانی دائمی، می‌توان به تغذیه صحیح و ورزش‌های سبک اشاره کرد. اما برای برخی افراد تنها برنامه درمانی تغذیه صحیح کافی نیست و به ترکیب درمانی، روان‌درمانی نیز نیاز است.

روان‌درمانی چاقی، بر خلق تغییرات دائمی در شیوه زندگی فرد تمرکز دارد. این روش در کاهش وزن برای بیماران چاق، به عنوان راهی برای بهبود اعتماد به نفس و داشتن احساس خوشایند نسبت به خود شناخته می شود.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به مسئله مهم تاثیر چاقی بر سلامت روان، پرداختیم. چاقی و اضافه وزن، باعث بروز مشکلات جسمی و روحی فراوانی می شود. زیرا چاقی، همراه با عدم تناسب اندام و کاهش کارایی فرد، برای انجام فعالیتهای مختلف می شود. در نتیجه این امر، مشکلات روحی و روانی زیادی به سراغ افراد خواهد آمد.

با انجام روشهای مختلف درمان بیماری چاقی، اعم از روشهای درمان فیزیکی و روانی چاقی، می توانید، کمک زیادی به درمان چاقی و همچنین مشکلات روحی و روانی خود نمایید. در این راه، بهره گیری از متخصصین تغذیه، متخصصین روانشناسی و…، می تواند بهترین گزینه باشد.

در پایان توصیه می کنیم، عمل اسلیو و بای پس معده را مطالعه نمایید.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید