تاثیر چاقی بر ریزش مو

در این مقاله از سایت دکتر سلیمی قصد داریم به بررسی تاثیر چاقی بر ریزش مو بپردازیم. لطفا ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

سلامتی انسان از اهمیت زیادی برخوردار است. همه ما می دانیم که حفظ و نگهداری سلامتی بدن و به دور ماندن از هرگونه عارضه و بیماری، وظیفه هر فردی است.

بسیاری از مشکلات و موانعی بر سر راه افراد قرار خواهد گرفت که باعث به خطر افتادن سلامتی ما می شود. این مشکلات شامل بیماری ها  و عارضه های مختلف است.

از جمله بیماری ها و عارضه هایی که می توان به آن اشاره کرد، چاقی و اضافه وزن است. چاقی نوعی بیماری شایع و فراگیر است که ممکن است هر فردی به آن دچار شود.

تاثیر چاقی بر ریزش مو
تاثیر چاقی بر ریزش مو

چاقی یکی از عوامل اصلی ایجاد بیماری های مختلف و حتی مرگ انسان است و عدم پیگیری به موقع بر سر مسئله کاهش وزن، می تواند مشکلات و بیماری های مختلفی را برای بدن بوجود بیاورد. به همین دلیل است که مسئله چاقی و درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

پیشنهاد می کنیم از پست هزینه عمل اسلیو با بیمه سلامت دیدن کنید.

چاقی و اضافه وزن می تواند باعث بروز امراض مختلف شود

چاقی و اضافه وزن می تواند باعث بروز امراض مختلف شود. شاید جالب به نظر برسد که چاقی می تواند بصورت مستقیم و غیر مستقیم، بر مسئله پوست و مو تاثیر بگذارد.

ریزش مو یکی از مسائل اصلی است که هر فردی دائم در تلاش است که از ریزش موی خود جلوگیری کند. شاید بسیاری از افراد در این فکر باشند که آیا چاقی و اضافه وزن می تواند باعث بروز ریزش مو شود یا خیر.

چاقی و اضافه وزن می تواند باعث بروز امراض مختلف شود
چاقی و اضافه وزن می تواند باعث بروز امراض مختلف شود

به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر چاقی بر ریزش مو بپردازیم و نکات مهمی را در خصوص عوامل موثر بر ریزش مو بر اثر اضافه وزن، مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین توصیه می شود که تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تاثیر چاقی بر ریزش مو

همانطور که در مقدمه مقاله به آن اشاره شد، چاقی و اضافه وزن می تواند یکی از عوامل اصلی ایجاد مشکلات و بیماری های مختلف برای بدن شود. مبحث زیبایی پوست و مو از اهمیت زیادی برخوردار است.

یکی از مسائل مهم در خصوص چاقی و اضافه وزن، مبحث سلامت مو و ریزش مو است. بسیاری از افراد در این فکر هستند که آیا چاقی می تواند باعث ریزش مو شود یا خیر.

تاثیر چاقی بر ریزش مو
تاثیر چاقی بر ریزش مو

پاسخ به این سوال می تواند جوانب مختلفی داشته باشد. در واقع هم می توان گفت تاثیر مستقیم دارد و هم می توان گفت که چاقی بصورت غیر مستقیم تاثیر بر ریزش مو خواهد داشت.

باید بدانید که ریزش مو و مسئله آن، بر اساس عادات زندگی و سبک زندگی نادرست می تواند رخ دهد. چاقی دقیقا بر اثر همین عوامل ایجاد می شود و طبیعتا بر ریزش مو هم تاثیرگذار است.

برخی از تحقیقات نشان داده است که چاقی بصورت مستقیم بر ریزش مو تاثیر می گذارد

برخی از تحقیقات نشان داده است که چاقی بصورت مستقیم بر ریزش مو تاثیر می گذارد. اضافه وزن باعث می شود که سلول های ساقه مو دچار آسیب شود و چربی بالا در بدن باعث نازک شدن مو خواهد شد.

آزمایش های مختلفی انجام شده است که نشان داده است افراد دارای شاخص توده بدنی بالا و چربی زیاد، در ساختار فولیکول های موجود در مو دچار ایراد شده اند و ساقه مو آنها دچار ضعف و شکنندگی شده است. سیگنال های التهابی در ساقه مو بر اثر چاقی دچار تغییرات شده در نهایت منجر به ریزش مو خواهد شد.

اما برخی دیگر از تحقیقات نشان می دهد که چاقی بر اثر عوامل غیر مستقیم بر ریزش مو تاثیرگذار است. به عبارت دیگر، چاقی باعث ایجاد بیماری های مختلفی مانند دیابت، بیماری قلبی و … خواهد شد که هر کدام از این عوامل، می تواند بر ریزش مو تاثیرات زیادی بگذارد.

در ادامه مقاله در خصوص مستقیم و غیر مستقیم بودن تاثیر چاقی بر ریزش مو، مسائلی را عنوان خواهیم کرد که از اهمیت زیادی برخوردار است.

عامل مستقیم تاثیر چاقی بر ریزش مو

همانطور که گفته شد، برخی عوامل بصورت مستقیم می تواند بر ریزش مو از نظر چاقی، تاثیر بگذارد. سلول های ساقه فولیکول مو در یک چرخه طبیعی رشد قرار دارد که بصورت طبیعی رشد می کند و در بازه های زمانی مختلف که موها زائد ریزش می کند، بار دیگر باعث رویش مجدد مو خواهد شد.

زمانی سن فرد افزایش پیدا می کند، توانایی ترمیم فولیکول ها کاهش پیدا می کند و در نتیجه مو نازک می شود. چاقی و اضافه وزن هم می تواند بر این عامل تاثیرگذار باشد و باعث نازک شدن مو شود.

عامل مستقیم تاثیر چاقی بر ریزش مو
عامل مستقیم تاثیر چاقی بر ریزش مو

افرادی که در معرض چاقی قرار دارند، بیشتر در معرض ریزش مو و طاسی سر قرار دارند. زیرا چاقی و انباشتگی چربی ها در بدن باعث افزایش سرعت نازک شدن مو خواهد شد که در این مورد باعث ایجاد ریزش مو می گردد.

چنین افرادی که در معرض چاقی قرار دارند و یا به چاقی دچار شده اند، حتی اگر دچار ریزش مو نشده باشند، باید به این مسئله توجه کنند که ممکن است ریزش مو و طاسی مو به سراغ آنها بیاید.

در چنین مواقعی بایستی علاوه بر مراجعه به متخصص پوست و مو، اقدام به استفاده از رژیم های غذایی خاص و لاغر کننده کنند که متخصصین تغذیه در این مورد راهنمایی های لازم را انجام می دهند.

استفاده از یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن و همچنین استفاده از مواد غذایی مغذی و دارای ویتامین ها و مواد معدنی مختلف می تواند در زمینه جلوگیری از ریزش مو تاثیر زیادی داشته باشد.

عوامل غیر مستقیم تاثیر چاقی بر ریزش مو

همانطور که گفته شد، چاقی می تواند هم بصورت مستقیم و هم بصورت غیر مستقیم بر ریزش مو تاثیر زیادی بگذارد. در واقع عوامل غیر مستقیم، نقش محرک را در ریزش مو دارند و باعث ریزش موی سریعتر در فرد چاق می شود.

زیرا خود چاقی می تواند باعث بروز ریزش مو شود که در مبحث قبلی گفته شد. اما عوامل غیر مستقیم می تواند اثرات بیشتر را در این زمینه بگذارد.

عوامل غیر مستقیم تاثیر چاقی بر ریزش مو
عوامل غیر مستقیم تاثیر چاقی بر ریزش مو

همانطور که می دانید، چاقی می تواند باعث بروز بیماری های مختلفی شود که هر کدام از آنها می تواند به نوبه خود، در زمینه ریزش مو تاثیراتی بگذارد. در ادامه به بررسی این بیماری های مرتبط با چاقی می پردازیم که موثر در ریزش مو است:

 • دیابت

از عوامل مهم تاثیر چاقی بر ریزش مو، چاقی و اضافه وزن باعث بروز مشکلات در قند خون می شود.

بسیاری از افراد چاق به دیابت مخصوصا دیابت نوع دوم مبتلا هستند. دیابت می تواند بر عملکرد سیستم گردش خون تاثیر منفی داشته باشد و باعث ایجاد اخلال در عملکرد آن شود. سلامت مو نیز ارتباط مستقیم با گردش خون مناسب در بدن دارد. زیرا به موها باید مواد مغذی برسد تا باعث رشد مو شود.

اخلال در عملکرد سیستم گردش خون می تواند باعث بروز اخلال در رویش مو و ایجاد ریزش مو شود. به همین دلیل است که افراد دیابتی، در معرض ریزش موی شدید قرار دارند و بایستی در جهت کنترل قند خون اقدامات لازم را انجام دهند.

 • مصرف غذاهای چرب

چاقی همراه با مصرف غذاهای چرب است. در واقع این غذاها باعث شده است که کالری های اضافی، به شکل چربی در بدن ذخیره شود. غذاهای پرچرب، دارای اسیدهای چرب اشباع شده و مضر هستند که می تواند باعث به خطر افتادن سلامت مو شود.

در واقع عدم تغذیه مناسب، باعث عدم رساندن مواد مغذی به مو می شود و در نتیجه باعث ایجاد ریزش مو خواهد شد. به همین دلیل استفاده از رژیم غذایی کاهش وزن و مقوی می تواند بر سلامت مو تاثیرات مثبتی بگذارد.

 • کم کاری تیروئید

یکی از اصلی ترین و مهمترین مواردی که باعث ایجاد چاقی و اضافه وزن در افراد می شود، بیماری کم کاری تیروئید است. تیروئید جز مهمترین و اصلی ترین هورمون های بدن بوده و بر سلامت کلی بدن تاثیر دارد.

زمانی که تولید هورمون های تیروئید در بدن دچار اخلال شود، بر وضعیت عمومی و کلی بدن تغییراتی ایجاد می شود. یکی از این تغییرات، افزایش ریزش مو است. بنابراین یکی از عوامل مهم تاثیر چاقی بر ریزش مو، کمک کاری تیروئید است.

کم کاری تیروئید علاوه بر مشکل چاقی می تواند در زمینه کاهش ضخامت مو و جایگزین شدن مو تاثیر بگذارد و در نهایت باعث می شود که ریزش مو رخ دهد.

امروزه متخصصین تیروئید و هورمون، با ارائه داروهای مختلف، می توانند به کنترل ترشح هورمون های تیروئید کمک کننده و باعث درمان کم کاری تیروئید شوند.

 • بیماری های قلبی

چاقی و اضافه وزن می تواند باعث بروز بیماری های قلبی و عروقی شود. بیماری های قلبی و عروقی و چاقی و همچنین ارتباط آن با ریزش مو، مورد بررسی قرار گرفته است و تحقیقات نشان داده که افرادی که دارای بیماری قلبی هستند، درصد بیشتری نیز در معرض طاسی سر قرار دارند.

همچنین این مطالعات نشان داده است که مردان طاس، احتمال اینکه به بیماری قلبی دچار شوند بیشتر است. زیرا مشکلات قلبی باعث ایجاد نارسایی در سیستم گردش خون می شود و در نتیجه باعث می شود که فولیکول های مو به درستی رشد نکنند و در نتیجه ریزش مو رخ می دهد.

 • عدم تعادل هورمونی

در مبحث کم کاری تیروئید گفته شد که این عامل می تواند باعث ریزش مو شود. بصورت کلی، تاثیر چاقی بر ریزش مو، می تواند از اصلی ترین عامل یعنی عدم تعادل ترشحات هورمونی بدن نشات گیرد. عدم تعادل هورمونی از چندین مورد می تواند به چاقی مرتبط باشد.

افراد دارای اضافه وزن که چربی زیادی در بدن خود دارند، باعث می شود در ترشح هورمون های مختلف دچار مشکل شوند. به عنوان مثال در بانوان، چربی های اشباع شده باعث افزایش میزان ترشح هورمون استروژن در بدن می شود و همین عمل باعث می شود که ریزش مو در بانوان رخ دهد.

عدم تعادل هورمونی
عدم تعادل هورمونی

بیشترین مشکل چاقی، همین مسائل هورمونی است. در واقع تجمع چربی ها باعث اخلال در عملکرد هورمون های مختلف می شود. کنترل وزن و کاهش وزن می تواند بر سطح ترشح هورمون ها تاثیرات مثبتی بگذارد و همچنین می تواند بر سلامت مو و جلوگیری از ریزش مو، موثر باشد.

بنابراین لازم است اقدامات لازم برای کاهش وزن و چربی های بدن انجام داد تا مشکلات هورمونی و عدم تعادل آن حل شود و علاوه بر جلوگیری از ریزش مو، می تواند سلامتی کلی بدن را تضمین کند.

این مسئله هم برای آقایان و هم برای بانوان از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید تداخل هورمونی در این زمینه وجود داشته باشد.

 • عدم تحرک

چاقی و ریزش مو از طرفی دیگر می تواند با یکدیگر در ارتباط باشد که افراد چاق، عموما از تحرک کمتری برخوردار هستند.

زیرا افزایش توده های چربی باعث کاهش انرژی و کم تحرکی می شود و در نهایت با کاهش فعالیت فیزیکی، گردش خون به کندی در بدن صورت میگیرد. در نتیجه می تواند باعث کاهش ضخامت ساقه مو شود و در نهایت باعث ریزش مو شود.

بنابراین یکی از مسائل مهم در خصوص تاثیر چاقی بر ریزش مو، مسئله عدم تحرک است.  لاغری و کاهش وزن می تواند افزایش تحرک و انرژی را به همراه داشته باشد و در کنار سایر عوامل، باعث رشد مو و جلوگیری از ریزش آن شود.

 • گرفتن رژیم های سخت

شاید جالب بنظر برسد که استفاده از رژیم های غذایی کاهش وزن سخت، می تواند جز عوامل ریزش مو باشد. زمانی که یک فرد اقدام به مصرف خودسرانه رژیم غذایی می کند

و همچنین از مواد غذایی کمتر از حد استفاده می کند، بدن دچار کمبود مواد مغذی خواهد شد و همین مسئله می تواند باعث عدم رساندن ویتامین های مختلف و مواد معدنی مختلف به پوست سر و مو شود و در نتیجه باعث ریزش مو خواهد شد.

 • کم آبی بدن

افرادی که از چاقی رنج می برند، با مشکل کم آبی بدن مواجه هستند. زیرا تجمع چربی ها در بدن باعث عدم رساندن آب به قسمت های مختلف بدن می شود و همین مسئله می تواند بر سلامت مو تاثیرات منفی بگذارد و باعث افزایش ریزش مو شود.

 • استرس

چاقی و استرس ارتباط بسیار تنگاتنگی با یکدیگر دارند. در واقع یکی از عوامل اصلی در مسئله تاثیر چاقی بر ریزش مو، همین مسئله استرس است.

استرس زیاد و اضطراب می تواند باعث افزایش اشتها شود و در واقع همان پرخوری عصبی رخ می دهد. زیرا با افزایش استرس، میزان ترشح هورمون کورتیزول افزایش پیدا می کند و این افزایش باعث ایجاد پرخوری در نهایت چاقی می شود.

علاوه بر تاثیر چاقی در افزایش ریزش مو، استرس هم می تواند باعث افزایش ریزش مو شود. زیرا استرس باعث عدم تعادل در هورمون های بدن می شود و همچنین جریان خون را در بدن مختل می سازد.

به همین دلیل، افزایش ریزش مو رخ خواهد داد. در چنین مواقعی توصیه می شود که علاوه بر رژیم غذایی کاهش وزن، از تمرینات ورزشی ذهنی مانند یوگا و … استفاده شود تا کاهش اضطراب و استرس صورت گیرد و در نهایت کمکی به کاهش ریزش مو شود.

پیشنهاد می کنیم از پست آیا استرس باعث لاغری میشود دیدن کنید.

 

ارتباط چاقی و ریزش مو با تغذیه نامناسب

از اصلی ترین دلایل ایجاد چاقی و اضافه وزن، عدم رعایت اصول غذایی و مصرف غذایی مناسب است. در واقع افرادی که از چاقی رنج می برند، از تغذیه سالمی برخوردار نیستند.

مصرف غذاهای پرچرب و فست فودی باعث می شود که فرد دچار اضافه وزن و چاقی شود.

این مسئله می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی برای بدن از جمله ریزش مو شود. ریزش مو بر اثر نرسیدن ویتامین ها و مواد معدنی مختلف به ساقه مو و فولیکول ها است.

ارتباط چاقی و ریزش مو با تغذیه نامناسب
ارتباط چاقی و ریزش مو با تغذیه نامناسب

همچنین چاقی باعث اخلال در عملکرد گردش خون شده و در نهایت در کنار رژیم غذایی نادرست باعث ریزش مو خواهد شد.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم برای سلامت مو بسیار مهم است. در واقع در رژیم های غذایی سالم و درست که شامل کاهش وزن و سلامت مو شود، باید دارای ویتامین های مختلفی از جمله ویتامین C باشد.

همچنین وجود روی، آهن، امگا 3 و پروتئین های فاقد چربی، از دیگر الزاماتی است که در سلامت مو بسیار موثر است.

استفاده از انواع میوه ها و سبزیجات، ماهی، گوشت قرمز و مرغ، انواع دانه ها و آجیل ها و حبوبات در رژیم غذایی کاهش وزن می تواند تاثیر زیادی در روند سلامت مو داشته باشد و در نتیجه بدن دچار کمبود ویتامین و مواد مغذی نخواهد شد و علاوه بر کاهش وزن، باعث سلامت مو و جلوگیری از ریزش مو خواهد شد.

حال در انتهای مقاله تاثیر چاقی بر ریزش مو، به برخی از راهکارها برای جلوگیری از ریزش مو اشاره خواهیم کرد.

لطفا از پست ورزش بعد از عمل بای پس معده دیدن کنید.

راهکارهایی برای پیشگیری از ریزش مو بر اثر چاقی

اگر از چاقی رنج می برید و احتمالا از ریزش مو برخوردار هستید، لازم است در ابتدا دلیل اصلی ریزش مو را متوجه شوید.

شناخت عوامل اصلی و تاثیرگذار چاقی بر ریزش مو می تواند دقیقا به ما کمک کند که کدام روش و راهکار می تواند برای درمان این مشکل کمک کند.

مهمترین مسئله در این خصوص، مشورت با متخصص تغذیه است تا بر اساس شرایط جسمی فرد و مشکلات پیش آمده، بهترین تصمیم را برای رژیم غذایی اتخاذ کند.

راهکارهایی برای پیشگیری از ریزش مو بر اثر چاقی
راهکارهایی برای پیشگیری از ریزش مو بر اثر چاقی

مصرف خودسرانه رژیم های غذایی و یا مصرف داروهای مرتبط با ریزش مو، می تواند باعث ایجاد عوارض و مشکلات مختلفی شود و در نتیجه ریزش مو را تشدید خواهد کرد. در برخی از مواقع هم باید با متخصص پوست و مو هم مشورت نمود تا در صورت لزوم از داروهای خاصی استفاده کرد.

در بخشی از این مقاله در خصوص تاثیر چاقی بر ریزش مو گفته شد که مشکلات هورمونی و عدم تعادل در ترشح آنها، می تواند یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر ریز مو باشد.

ایجاد تغییرات در سبک زندگی و اصلاح امور می تواند کمک کننده در وضعیت تعادل هورمونی و در نتیجه ریزش مو داشته باشد.

در ادامه به برخی از مهمترین راهکارهای حفظ سلامت مو اشاره خواهیم کرد که می توان از هر کدام از آنها استفاده کرد. این موارد عبارتند از:
 • از مهمترین موارد، اصلاح رژیم غذایی است. با مشورت متخصص تغذیه می توان از یک رژیم غذایی اصولی و منظمی استفاده کرد که سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی باشد و علاوه بر کاهش وزن، بتواند باعث کاهش ریزش مو شود. استفاده از میوه و سبزیجات و مواد غذایی پروتئینی فاقد چربی می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.
 • در صورتی که به کاهش وزن رسیدید، لازم است تمام تلاش خود را انجام دهید تا در وضعیت ایده آل وزنی قرار بگیرید. شاخص توده بدنی و اندازه گیری آن می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.
 • کاهش استرس و اضطراب و دوری از هرگونه امور پر تنش می تواند کلید اصلی جلوگیری از ریزش مو باشد. استفاده از ورزش یوگا و … می تواند گزینه خوبی برای افراد باشد.
 • لازم است در هنگام حمام از آب داغ استفاده نشود. این مسئله ارتباطی با چاقی و کاهش وزن ندارد و صرفا باعث سلامت بیشتر موها می شود.
 • در صورت لزوم حتما با متخصص پوست و مو مشورت شود تا داروهای لازم تجویز گردد.
 • در طول روز به مقدار زیادی آب مصرف شود تا بدن دچار کم آبی نشود. این مشکل، برای افراد چاق به وفور دیده می شود.
 • انجام دادن انواع آزمایش های سالانه مانند آزمایش خون از اهمیت زیادی برخوردار است تا میزان ویتامین ها و مواد معدنی و سطح ترشح هورمون های بدن، مورد بررسی قرار گیرد.

لطفا از پست ريزش مو بعد از عمل اسليو دیدن کنید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی یکی از مسائل مهم در خصوص سلامت مو پرداختیم و این مسئله مهم، تاثیر چاقی بر ریزش مو است. همانطور که در این مقاله گفته شد، عوامل متعددی چه بصورت مستقیم و غچه بصورت غیر مستقیم بر ریزش مو بر اثر چاقی تاثیر می گذارد و در خصوص این عوامل، توضیحاتی ارائه شد.

سلامت مو از اهمیت زیادی برخوردار است و طبیعتا همه ما در تلاش هستیم که موهای بسیار سالم و با حجم مناسبی را داشته باشیم. به همین دلیل اهمیت کاهش وزن و تعادل وزنی و در نتیجه سلامت عمومی بدن از اهمیت زیادی برخوردار است.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

ما در این مقاله در خصوص برخی از راهکارهای مهم برای افزایش سلامت مو و جلوگیری از ریزش مو بر اثر چاقی، توضیحاتی را ارائه دادیم.

توصیه اکید ما این است که حتما برای حل مشکل کاهش وزن و مشکلات مربوط به ریزش مو، حتما با یک متخصص تغذیه مشورت های لازم را انجام دهید و از یک رژیم غذایی بسیار مناسب استفاده کنید.

در صورت لزوم هم لازم است با متخصصین پوست و مو هم مشورت های لازم را انجام داد تا اقدامات درمانی لازم برای جلوگیری از ریزش مو صورت گیرد.

غذاهای رژیمی برای کاهش وزن چیست؟

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید