بهترین پروتئین برای لاغری

در این مقاله، سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که بهترین پروتئین برای لاغری کدام است؟ لطفا ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

چنانچه مقالات مرتبط با کاهش وزن و تناسب اندام را مطالعه نموده باشید، نسبت به این موضوع آگاه هستید که استفاده از رژیم غذایی پروتئین بسیار حائز اهمیت می باشد. به همین علت در مطلب پیش رو، به موضوع بهترین پروتئین برای لاغری می پردازیم.

به منظور تأمین پروتئین مورد نیاز، انتخاب های فراوانی در دسترس افراد قرار دارد. پیدا کردن مؤثرترین نوع پروتئین برای کاهش وزن و یا لاغری، اقدامی نسبتاً دشوار و پیچیده است.

چنانچه تصمیم دارید برای دستیابی به اندامی متناسب از یک رژیم غذایی مملو از پروتئین پیروی کنید، بعضی از معمول ‌ترین انتخاب های شما می توانند پروتئین های کاملی از قبیل دانه های لوبیا، سویا، شاهدانه، عدس، بادام و کره بادام زمینی باشند.

در ادامه، به صورت جامع و مفصل در مورد بهترین پروتئین ها برای کاهش وزن، مطالبی را خدمت شما خوانندگان عزیز ارائه می دهیم. همچنین به بررسی مزیت های بی شمار جراحی لاغری به همراه پیروی از یک رژیم سرشار از پروتئین به منظور لاغری می پردازیم. در این راستا، می توانید از تجربیات جناب دکتر مهدی سلیمی بهره مند شوید.

بهترین پروتئین برای لاغری
بهترین پروتئین برای لاغری

دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی های لاغری معرفی می شوند. از شما خوانندگان محترم درخواست می کنیم تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید.

پیشنهاد می کنیم از پست مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

آیا می دانید بهترین پروتئین برای لاغری چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

متخصصان علوم تغذیه همواره به افرادی که دچار اضافه وزن می باشند، توصیه می نمایند که از مواد غذایی سرشار از پروتئین در برنامه رژیم لاغری خود استفاده نمایند. چرا که مصرف این مواد سبب کاهش وزن می شود.

آیا می دانید بهترین پروتئین برای لاغری چگونه باعث کاهش وزن می شود؟
آیا می دانید بهترین پروتئین برای لاغری چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

همچنین تأکید می‌ کنند که این پروتئین ها می بایست بدون کلسترول و چربی های اشباع باشند. بعضی از مواد غذایی به طور طبیعی مملو از پروتئین هستند و در شرایط معمول، استفاده از این مواد غذایی ممکن است باعث لاغری شوند.

به عنوان نمونه، پژوهش ها نشان می دهند که مصرف تخم مرغ می ‌تواند افراد را در یک بازه زمانی نسبتاً طولانی سیر نگه دارد و همین موضوع نیز روی مجموع کالری مصرفی در طول ۲۴ ساعت تأثیرگذار است.

همچنین متخصصان رژیم درمانی توصیه می نمایند که برای دریافت تأثیرات کامل برخی از پروتئین ها، بهتر است این مواد به صورت کامل پخته شوند تا آسیبی به سیستم گوارشی افراد وارد نشود. بنابراین می بایست ابتدا مواد پروتئینی را جویده و سپس آن ها را ببلعید. نکته دیگر این که هر دو نوع پروتئین حیوانی و گیاهی، برای لاغری مفید و مؤثر می باشند.

آیا می دانید بهترین پروتئین برای لاغری کدام است؟

در واقع می توان گفت بهترین پروتئین برای لاغری، شامل مواد غذایی زیر می باشد:

آیا می دانید بهترین پروتئین برای لاغری کدام است؟
آیا می دانید بهترین پروتئین برای لاغری کدام است؟

دانه سویا:

در یک فنجان متوسط از دانه سویا، در حدود ۶۸ گرم پروتئین وجود دارد.

کره بادام زمینی:

در یک فنجان متوسط حاوی کره بادام زمینی، تقریبا ۶۵ گرم پروتئین یافت می شود.

بادام:

در یک فنجان بادام، حدود ۲۰ گرم پروتئین وجود دارد.

عدس پخته:

یک فنجان متوسط عدس آبپز شده، در حدود ۱۹ گرم پروتئین دارد.

شاهدانه:

یک فنجان متوسط شاهدانه دارای بیش از ۶۰ گرم پروتئین می باشد. همچنین این ماده یکی از پروتئین های گیاهی کامل محسوب شده که با سرعت زیادی جذب می شود.

تخم مرغ:

در یک عدد تخم مرغ متوسط، حدود ۶ گرم پروتئین وجود دارد.

انواع آجیل ها:

در ۳۰ گرم از انواع آجیل ها ۶ گرم پروتئین یافت می شود.

مرغ:

در یک سینه متوسط مرغ، پس از پخت تقریبا ۵۳ گرم پروتئین وجود دارد.

پنیر محلی:

در یک فنجان متوسط یا حدود ۲۱۰ گرم پنیر محلی، ۲۵ گرم پروتئین است.

ماست یونانی:

در ۷۰ گرم از ماست یونانی، حدود ۱۷ گرم پروتئین وجود دارد.

شیر کم چرب:

در یک لیوان شیر کم چرب ۸ گرم پروتئین وجود دارد.

گوشت بره بدون چربی:

در ۸۵ گرم گوشت بره که فاقد چربی باشد، ۲۲ گرم پروتئین وجود دارد.

ماهی تن:

در ۱۵۵ گرم ماهی تن، حدود ۳۹ گرم پروتئین وجود دارد.

همچنین موادی از قبیل گوشت گاو، لوبیا، پنیر کم چرب، انواع ماهی تیلاپیلا، توفو، ماهی سالمون، بوقلمون و نخود فرنگی نیز از دیگر مواد غذایی غنی از پروتئین هستند.

گرید بندی زخم پای دیابتی چگونه است؟ لطفا برای دریافت اطلاعات جامع روی لینک کلیک نمایید.

آیا می دانید علت استفاده از پروتئین برای لاغری چیست؟

بر اساس معتبرترین پژوهش های علمی، به این نتایج دست می یابیم که برنامه های غذایی که در آن ها حجم پروتئین زیادی استفاده شده است، از تمام جهات برتر و موفق تر از برنامه های غذایی می باشند که حجم پروتئین گنجانده شده در آن ها کمتر است؛ به خصوص زمانی که افراد تصمیم دارند به منظور لاغری و تناسب اندام از این رژیم های غذایی پیروی نمایند.

آیا می دانید علت استفاده از پروتئین برای لاغری چیست؟
آیا می دانید علت استفاده از پروتئین برای لاغری چیست؟

 فواید استفاده از پروتئین به میزان لازم برای بدن شامل موارد زیر می باشد:

 • افزایش سرعت در سوزاندن چربی ها و ساخت عضلات
 • سرعت بالا در ریکاوری پس از تمرینات
 • پیشگیری از تحلیل ماهیچه ها در زمان کاهش میزان کالری دریافتی برای لاغری
 • افزایش حس سیری در زمان مصرف وعده های غذایی و کاهش پرخوری و ریزه خواری در فواصل بین وعده های اصلی

به طور کلی استفاده از حجم مناسبی از پروتئین در طی روز قادر است فرآیند عضله سازی و چربی سوزی را راحت تر به انجام برساند.

آیا می دانید به منظور لاغری، چه میزان پروتئین می بایست مصرف کنید؟

چنانچه افراد تصمیم داشته باشند به منظور چربی سوزی از پروتئین استفاده نمایند، لازم است که در طول ۲۴ ساعت شبانه روز به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدن خود حدود ۱.۲ گرم پروتئین استفاده کنند.

آیا می دانید به منظور لاغری، چه میزان پروتئین می بایست مصرف کنید؟
آیا می دانید به منظور لاغری، چه میزان پروتئین می بایست مصرف کنید؟

این مقدار از پروتئین برای اغلب افراد تقریباً برابر ۳۰ الی ۴۰ درصد کل کالری مصرفی در طول روز می باشد. به عنوان نمونه؛ چنانچه وزن فردی ۱۷۰ پوند باشد، در طی برنامه غذایی که به منظور لاغری تنظیم نموده است، می بایست در طول روز حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ گرم پروتئین را در میان وعده های مصرفی خود بگنجاند.

آیا استفاده از پودرهای پروتئینی می توانند باعث کاهش وزن شوند؟

برای پاسخ به این پرسش، بهتر است بگوییم پودرهای پروتئینی به تنهایی نمی توانند سبب لاغری و کاهش وزن در افراد شوند.

در واقع هیچ نوع مکمل پروتئینی تولید نشده که به صورت ذاتی قادر باشد تا بدون هیچ اقدامی، از میزان چربی های انباشته شده در بدن بکاهد. به مفهوم واضح تر، برای ساخت عضلات قدرتمند و از بین بردن چربی ها، اغلب مصرف هیچ مکملی ضروری نمی باشد.

علت اساسی مورد توجه قرار گرفتن استفاده از پودرهای پروتئینی به منظور لاغری این است که چنانچه افراد بخواهند پروتئین مورد نیاز روزانه خود را به صورت کامل از مواد خوراکی دریافت کنند، قطعاً کاری غیر ممکن و سخت است.

این موضوع به خصوص در مواقعی که افراد برنامه کاری پر مشغله ای دارند، بیشتر مواقع در سفر هستند یا ساعت های زیادی را در محل کار خود حضور دارند، بیشتر محسوس است. چرا که مسلماً در این مواقع نمی توان به صورت دقیق و منظم به مصرف پروتئین مشخص شده در طول روز پرداخت.

در نتیجه پودرهای پروتئینی به خودی خود قادر نیستند اضافه وزن افراد را کاهش دهند.

ولی تأثیری که این مواد می توانند پدید آورند، این است که به افراد کمک نموده تا بتوانند حدود ۱.۲ گرم پروتئین مورد نیاز روزانه خود را از این طریق تأمین کنند و در نتیجه این اقدام سبب کاهش اشتها، کاهش عضله سوزی و همچنین کاهش پرخوری در افراد خواهد شد.

همین طور مصرف پروتئین سبب ارتقاء ریکاوری بعد از انجام تمرینات ورزشی و همچنین افزایش حجم عضلات می شود که همه ی این فاکتورها باعث لاغری سریعتر و کاهش وزن می شوند.

آیا پروتئین سویا در گروه بهترین پروتئین برای لاغری دسته بندی می شود؟

یکی از انواع پروتئین های گیاهی، پروتئین سویا است که از گیاه لوبیا، سویا تولید می شود. با وجود این که اغلب پروتئین های گیاهی فاقد همه آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن هستند، اما می توان گفت که پروتئین سویا حاوی همه اسید آمینه های لازم و ضروری است.

همچنین این نوع پروتئین گیاهی دارای ماده ای به نام ایزوفلاون است که دارای مزیت های بسیار متعددی برای سلامتی بدن می باشد.

زمانی که به موضوع لاغری و پروتئین سویا می ‌پردازیم، پژوهش های علمی متفاوت می باشند. تعدادی از این پژوهش ها حاکی از آن است که پروتئین سویا سبب افزایش لاغری می شود.

آیا پروتئین سویا در گروه بهترین پروتئین برای لاغری دسته بندی می شود؟
آیا پروتئین سویا در گروه بهترین پروتئین برای لاغری دسته بندی می شود؟

به عنوان نمونه، زنان یائسه ای که از مکمل های حاوی این نوع پروتئین همراه با ایزوفلاون به صورت منظم استفاده نموده اند، کاهش وزن بسیار زیادی را مشاهده کردند.

مصرف پروتئین گیاهی سویا به صورت متوسط سبب کاهش دو کیلوگرم از وزن افراد می شود

تحقیق دیگری که روی تعدادی از افراد چاق که درگیر بیماری دیابت نیز بودند، انجام شد، به این نتیجه دست یافتند که مصرف پروتئین گیاهی سویا به صورت متوسط سبب کاهش دو کیلوگرم از وزن افراد می شود. افزون بر این، مطالعه دیگری نشان داد که پروتئین گیاهی سویا فقط در مقایسه با سایر مواد پروتئینی برای لاغری تأثیر گذارتر می باشد.

همچنین در این سال ها، پژوهش هایی پیرامون تأثیرات پروتئین سویا در کاهش چربی های انباشته شده در بدن صورت گرفته است که نشان می دهد استفاده از این مکمل، تأثیرات چشمگیری برای چربی سوزی نداشته است.

فقط در بعضی موارد خاص، محققان به این نتیجه دست یافته اند که مکمل پروتئینی سویا همراه با ایزوفلاون منجر به کاهش شاخص توده بدنی در زنانی که به صورت منظم و روزانه و در یک بازه زمانی ۶ ماهه، حدود ۱۰۰ میلی گرم از این مکمل را استفاده می نمایند، کمک خواهد کرد.

آیا پروتئین برنج، در گروه بهترین پروتئین برای لاغری دسته بندی می شود؟

یکی دیگر از انواع پروتئین های گیاهی، پروتئین برنج می باشد که به دلیل حجم اندک اسید آمینه های ضروری، به عنوان یک لیسین ناقص شناخته می شود. در برخی موارد، پودر این نوع پروتئین را به منظور ایجاد طعم بهتر و تکمیل خصوصیات آمینو اسیدی، با پروتئین گیاهی نخود سبز مخلوط می نمایند.

هم اکنون تحقیقات بسیار اندکی روی تأثیرات پروتئین برنج صورت گرفته است. در عین حال جدیدترین تحقیقات حاکی از آن است که استفاده حدود هشت هفته از مکمل پروتئین برنج در مردان، سبب کاهش چربی های انباشته شده در بدن و افزایش حجم عضلات می شود.

آیا پروتئین نخود سبز، در گروه بهترین پروتئین برای لاغری دسته بندی می شود؟

یکی از کامل ترین مکمل های پروتئینی، پودر پروتئین نخود سبز است. اغلب این مکمل گیاهی به عنوان یک منبع پروتئینی غنی شناخته می شود. چرا که شامل همه آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن است. همین طور مصرف این پروتئین سبب بالا رفتن حس سیری در افراد خواهد شد.

پژوهش تازه ای که روی موش ها صورت گرفته است، نشان می دهد که جذب پودر پروتئین نخود سبز در مقایسه با پودر پروتئین وی کندتر می باشد. همچنین مصرف مکمل پروتئینی نخود سبز در مقایسه با پروتئین موجود در انواع لبنیات، احساس سیری بیشتری را در افراد ایجاد می کند.

 همچنین بر اساس پژوهشی که روی تعدادی از مردان صورت گرفته است، نشان داد که استفاده از ۲۰ گرم مکمل پروتئینی نخود سبز، تقریباً ۳۰ دقیقه پیش از صرف وعده های غذایی باعث افزایش حس سیری و در نتیجه کمتر شدن میزان کالری مصرفی افراد در طی روز می شود.

افزون بر زیاد شدن حس سیری در افراد، استفاده از این پروتئین گیاهی روی ساختار بدنی نیز اثرگذار می باشد. در پژوهشی که صورت گرفت، به این نتیجه دست یافتند که مردانی که در مدت سه ماه روزانه حدود ۵۰ گرم پودر نخود سبز را استفاده کرده بودند، با افزایش حجم عضلات به صورت چشمگیری مواجه شدند.

در مجموع باید بگوییم که پژوهش های ابتدایی صورت گرفته روی پروتئین نخود سبز موفقیت آمیز بوده است ولی می بایست تحقیقات بیشتری به منظور تأیید مزیت های این پروتئین برای لاغری انجام شود.

بهترین زمان مصرف پروتئین وی چه زمانیست؟ برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

مناسب ترین روش برای درمان چاقی

در دنیای امروز، اضافه وزن و چاقی یکی از معضلات و مشکلات آزاردهنده برای انسان ‌ها قلمداد می شود. به طوری که اکثر افراد چاق همیشه در پی روش های مختلفی هستند تا با کاهش اضافه وزن خود به اندامی ایده آل و بدنی سالم دست یابند. ولی تا به حال به این موضوع فکر کرده ‌اید که چند درصد از افراد چاق، موفق شده اند با این تکنیک ها به تناسب اندام دست یابند؟

مناسب ترین روش برای درمان چاقی
مناسب ترین روش برای درمان چاقی

 در واقع شاید بتوان گفت تعداد افرادی که توانسته اند با راه های گوناگون اضافه وزن خود را کاهش دهند، بسیار اندک می باشند و در این میان، برخی از آن ها پس از گذشت مدت زمان نسبتاً کوتاهی دوباره به وزن اولیه خود باز می گردد. در نتیجه با ناامیدی و شکست های متعدد روبرو می شود.

خبر خوب این که در این سال‌ ها با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، جراحی های لاغری تأثیر شایانی در زمینه کاهش وزن بیماران با شاخص توده بدنی بالا و سلامت جامعه داشته است.

جناب دکتر سلیمی یکی از بهترین متخصصان در حوزه جراحی های لاغری از قبیل اسلیو معده، بای پس معده و غیره می باشند که توانسته اند با به کارگیری به روزترین تکنیک ها، جراحی های لاغری موفقیت آمیزی را انجام دهند.

برخی از فاکتورهای اساسی در موفقیت و سابقه درخشان دکتر سلیمی، شامل موارد زیر می شوند:

 • برخورداری از تیم پزشکی متخصص و متبحر
 • انجام جراحی های لاغری با بهترین کیفیت
 • انجام جراحی های لاغری در مراکز درمانی و بیمارستان های مجهز و با بهره مندی از به روزترین تجهیزات
 • مهارت و تسلط بسیار زیاد در انجام تکنیک های جراحی لاغری

یکی از جراحی های لاغری که توسط دکتر سلیمی انجام می شود، عمل بالن معده است که در ادامه به مزیت های این نوع جراحی می پردازیم.

مزایای جراحی لاغری بالن معده شامل چه مواردی می شود؟

یکی از رایج‌ ترین جراحی ‌های لاغری که تأثیرات بسیار خوبی در کاهش وزن بیماران دارد، جراحی لاغری بالن معده می باشد که برخی از مزیت های این نوع عمل را بیان می کنیم.

 1. این جراحی جزء عمل های لاغری ساده دسته بندی می شود که بازه زمانی این نوع جراحی لاغری، نسبت به سایر جراحی ها بسیار کوتاه تر می باشد.
 2. افرادی که دارای بیماری های زمینه ای می باشند، برای دستیابی به وزن نرمال می ‌توانند تحت این نوع جراحی لاغری قرار گرفته و نتایج موفقیت‌ آمیزی را به دست آورند.
 3. چنانچه برخی از افراد به دلایل مختلف مایل به انجام سایر جراحی های پیچیده لاغری نمی باشند، جراحی بالون معده انتخاب مناسبی برای این بیماران است.
 4. جراحی بالن معده در مقایسه با دیگر جراحی های لاغری دارای مخارج پایین تری است که این مسئله یکی از اصلی ترین مزیت های این جراحی به شمار می رود.
 5. یکی دیگر از مزیت های جراحی بالن معده که از اهمیت زیادی نیز برخوردار است، این می باشد که در موارد معدودی اگر بیماران پس از انجام این عمل احساس پشیمانی نمایند، می توانند برای خارج کردن بالن به وسیله جراح متخصص اقدام کنند.

البته در مورد تمام انواع جراحی های لاغری، یکی از مهمترین شروط دستیابی به وزن ایده آل، انتخاب جراحی حاذق و ماهر در این زمینه می باشد. متخصصانی مانند دکتر سلیمی می ‌توانند در کوتاه ترین زمان و با انتخاب مناسب ترین روش ها، افراد را برای رسیدن به وزن طبیعی یاری رسانند.

جمع بندی

برای رسیدن به تناسب اندام به خصوص در بیمارانی که دارای شاخص توده بدنی بالا می باشند، انجام بهترین تکنیک های جراحی لاغری همراه با حرکات ورزشی مداوم و پیروی از یک برنامه غذایی حاوی پروتئین، می توانند نتایج مفید و فوق العاده ای را ایجاد نماید.

قطعاً مهارت و تجربه جراح در انتخاب بهترین تکنیک جراحی لاغری بسیار تأثیرگذار می باشد. دکتر سلیمی متخصص جراحی لاغری، پس از معاینات و بررسی های لازم، اصولی ترین شیوه کاهش وزن را به بیماران پیشنهاد می دهند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید