بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها

در این مقاله قصد داریم در مورد بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها اطلاعات لازم و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

برای لاغری بایستی نسبت به مواد غذایی مصرفی روزانه کالری بیشتری را از دست دهید. انجام تمرینات فیزیکی منظم و مستمر با هدف حذف کالری اضافی در دستیابی به وزن ایده آل و طبیعی کمک زیادی می کند.

بیشتر خانم ها به علت شرایط خاص پیوسته در منزل حضور دارند و این امر منجر به تجمع بافت های چربی انباشته در نواحی مختلف بدن می شود. مراقبت از فرزندان، ماندن در منزل و انجام امور منزل از اصلی ترین عواملی است که منجر به اضافه وزن در بانوان می شود.

بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها
بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها

بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها

 1. پیاده روی
 2. ورزش به طور آهسته
 3. دویدن و قدم زدن سریع
 4. دوچرخه سواری
 5. وزنه برداری
 6. تمرین اینتروال (interval)
 7. شنا
 8. یوگا
 9. پیلاتس

که در ادامه هرکدام را توضیح داده ایم.

عناوین مقاله:

شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟

رعایت چه اقداماتی در مدیریت وزن الزامی است؟

مزایای ورزش و اهمیت آن در لاغری را بیان کنید.

بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها را نام ببرید.

مزایای ورزش و تاثیر آن در لاغری

جراحی چاقی چیست و چه افرادی کاندیدای این عمل جراحی هستند؟

نتیجه گیری

مصرف مواد غذایی سرخ کردنی و پرکالری و عدم توجه به میزان کالری دریافتی روزانه از دیگر موارد ابتلای شخص به اضافه وزن بالا است

همچنین مصرف مواد غذایی سرخ کردنی و پرکالری و عدم توجه به میزان کالری دریافتی روزانه از دیگر موارد ابتلای شخص به اضافه وزن بالا است. اغلب پزشکان بر این باورند که برای رسیدن به تناسب اندام و داشتن bmi مناسب، انجام تمرینات ورزشی به تنهایی موثر نخواهد بود.

زیرا اغلب اشخاصی که از این طریق مایلند بخشی از اضافه وزن خود را از دست بدهند، با انجام تمرینات فیزیکی با حس گرسنگی بسیار همراه خواهند شد و در نتیجه به مصرف خوراکی های بیشتری در طی روز روی خواهند آورد. البته با پیروی از یک برنامه رژیم غذایی متعادل و انجام بعضی از تمرینات فیزیکی بسیار، شما می توانید در یک بازه زمانی مشخص وزن قابل توجهی را از دست بدهید.

در خصوص روش های کاهش وزن و بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها، می توانید به دکتر سلیمی مراجعه بفرمایید. دکتر سلیمی، بهترین پزشک در زمینه لاغری و معتبرترین متخصص انواع جراحی های چاقی می باشند.

 

BMI (شاخص توده بدنی)

پیش از توضیح در خصوص بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها، بهتر است به شاخص توده بدنی افراد و مقدار آن برحسب محاسبات انجام شده اشاره داشته باشیم. به طور کلی بی ام ای (Body Mass Index) ابزاری کاربردی برای برآورد سلامت وزن شخص بر اساس قد است.

در اصل شاخص توده بدنی مقیاسی برای سنجش مقدار بافت های چربی موجود در بدن و تناسب اندام بر طبق وزن (Weight) بر Height (قد) است. گفتنی است که محاسبه شاخص فوق برای رده های سنی بیش از بیست سال (آقا و خانم) صحیح بوده و اعداد میانگین شاخص فوق برای کودکان بیش از دو سال بر حسب قد و وزن متغیر است.

bmi معیاری سطحی و آسان بوده که تنها بیانگر موقعیت وزنی شخص است و با توجه به این که چربی موجود در بدن فرد را به طور تقریبی نشان می دهد، اما شیوه توزیع بافت های چربی در بدن را مشخص نخواهد کرد و در ضمن این شاخص میان ماهیچه ها و چربی ها تمایزی را قائل نمی شود.

BMI به روش محاسبه تقسیم Weight به (kg) بر مجذور Height بر حسب (m) به دست می آید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله فرمول bmi برای خانم ها و محاسبه شاخص توده بدنی را مطالعه کنید.

پس از ارزیابی شاخص و معلوم شدن جرم بدن، موقعیت وزن فرد در طبقه بندی خاص مشخص می شود :

1)    BMI کمتر از (16.5 kg) در گروه مبتلایان به لاغری شدید قرار می گیرند.

2)    افرادی که شاخص جرم بدن آن ها بین پانزده و نیم تا هجده و نیم کیلوگرم است، در رده مبتلایان به کم بودن وزن دسته بندی می شوند.

3)    اگر شما جزو این گروه از افرادی هستید که شاخص توده بدنیتان در حدود (18.5-25 kg) است، دارای وزن نرمال و عادی هستید.

4)    چنانچه میانگین بی ام ای شما بین بیست و پنج تا سی کیلوگرم باشد، در گروه مبتلایان به اضافه وزن قرار می گیرید.

5)    شاخص جرم بدن فردی که در محدوده ی (30-35 kg) است، به چاقی معمولی یا (چاقی نوع اول) تعلق دارد.

6)    شاخص توده بدنی مبتلایانی که محدوده جرم بدن آن ها بین (35-40 kg) قرار دارد، در رده چاقی شدید (چاقی نوع دوم) و بالاتر از چهل کیلوگرم، چاقی بسیار شدید یا نوع سوم دسته بندی می شود. این افراد باید به منظور کاهش وزن اصولی، تحت جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی قرار بگیرند.

پس از ارزیابی شاخص و معلوم شدن جرم بدن، موقعیت وزن فرد در طبقه بندی خاص مشخص می شود :
پس از ارزیابی شاخص و معلوم شدن جرم بدن، موقعیت وزن فرد در طبقه بندی خاص مشخص می شود :

وزن مناسب

یکی از مهمترین موضوعاتی که به بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها اشاره دارد، داشتن وزن ایده آل و مناسب است. عمدتاً بیشتر بانوان به داشتن وزن مطلوب اهمیت زیادی می دهند. پارامترهای متعددی در داشتن وزن طبیعی از جمله جنسیت، قد، مقدار چارچوب بدن و مقدار ماهیچه ها و چربی ها دخیل است. همان طور که بیان کردیم، یکی از بهترین تکنیک های درمانی برای سنجش وزن مناسب، بی ام ای است.

چنانچه نتایج به دست آمده در حدود (18.5- 24.9 kg) باشد، به این معناست که موقعیت کلی بدن شما در شرایط نرمال و ایده آلی قرار دارد. همچنین زمانی شما مبتلا به اضافه وزن هستید که شاخص توده بدنی بین (25-29.9 kg) باشد و یا اضافه وزن شما بالای سی تا سی و پنج کیلوگرم بوده و در گروه مبتلایان به چاقی معمولی قرار دارید.

پیشنهاد می کنیم از پست غذاهای پایین آورنده قند خون در بارداری  و  دیدن کنید.

وزن مناسب
وزن مناسب

با توضیحات بیان شده در رابطه با محدوده شاخص توده بدنی باید گفت که مبتلایان به بی ام آی بالا به اختلالات متعددی مانند سکته، مشکلات خواب، کلسترول بالا، دیابت نوع دو، مشکل کیسه صفرا، آرتروز استخوانی، مشکلات قلبی عروقی، پرفشاری، انواع سرطان ها و بیش از ده بیماری دیگر مرتبط به اضافه وزن بالا گرفتار می شوند.

شناخت عوامل خطرزا مرتبط به BMI

مشکلاتی را که متذکر شدیم، از اختلالات مربوط به اضافه وزن بالا هستند. چنانچه حداقل دو عامل در اضافه وزن شما دخیل باشد، درصد این که به مشکلات بیشتری مبتلا شوید بسیار است. از ریسک فاکتورهای خطرزا در ابتلا به چاقی می توان به:

1)    گلوکز بالا 2) مصرف الکل و سیگار 3) پرفشاری 4) پیشینه خانوادگی مشکل قلبی 5) پایین بودن سطح HDL 6) افزایش LDL 7) تری گلیسرید بالا 8) بی تحرکی

شناخت عوامل خطرزا مرتبط به BMI
شناخت عوامل خطرزا مرتبط به BMI

اشاره کرد. برای مبتلایانی که بی ام ای بدن آن ها بیش از سی کیلوگرم است و یا افرادی که به عارضه چاقی مبتلا هستند و با 1 الی 2 عامل خطرزا همراه می باشند، توصیه می شود بخشی از اضافه وزن خود را از طریق فعالیت های ورزشی، برنامه رژیم غذایی کم کالری و یا جراحی لاغری توسط دکتر سلیمی از دست بدهند تا از این طریق، از روند مشکلات فوق پیشگیری نموده و اقدامات لازم را در راستای حفظ سلامتی بدن انجام دهند.

دقت داشته باشید که یک لاغری جزئی در حدود پنج الی ده درصد از اضافه وزن فعلی شما می تواند ریسک مبتلا شدن به مشکلات نامبرده را تا حد زیادی تقلیل دهد.

شاخص توده بدنی برای بانوان با موقعیت ظاهری بیش از حد

با توجه به عنوان مقاله بایستی بگوییم بانوانی که علاوه بر مشکل خاصی از لحاظ جسمانی دارای معلولیت هستند، شاخص توده بدنی آن ها در محدوده طبیعی و نرمال قرار دارد.

لذا می توان بر حسب محاسبه bmi به ارزیابی عدد مشخصی برای این گروه از بیماران دست یافت. همچنین بانوانی که با مشکل کاستی اندام در ناحیه پا مواجه هستند، بدون شک بایستی دارای شاخص توده بدنی کمتری باشند.

شاخص توده بدنی برای بانوان با موقعیت ظاهری بیش از حد
شاخص توده بدنی برای بانوان با موقعیت ظاهری بیش از حد

اغلب متخصصین از شیوه های دیگری برای سنجش BMI این بانوان که وضعیت جسمی آن ها در شرایط خاصی قرار دارد، استفاده می کنند. معلولیت حرکتی در افرادی که با نقص عضو همراه هستند، ابتلا به اضافه وزن بالا یکی از بارزترین مشکلات جدی در آن ها محسوب می شود.

برای کنترل وزن و مشکلات مربوط به چاقی، می توان به آسانی طبق نظر دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته، از طریق یکی از جراحی های چاقی با توجه به شاخص توده بدنی قرار بگیرید و نسبت به رفع این مشکل اقدامات لازم را همراه با دستورالعمل های پزشکی و انجام تمرینات فیزیکی منظم انجام دهید.

استپ وزنی چیست؟ توصیه می کنیم از صفحه فوق دیدن کنید.

مدیریت وزن

دقت داشته باشید که در مسیر کاهش وزن، تنها خود فرد است که می تواند اقدامات پیشگیرانه را در راستای افت شاخص توده بدنی انجام دهد و بایستی از مصرف مکمل ها و یا قرص هایی که پیامدهای منفی در حفظ سلامتی بدن به همراه دارد، چشم پوشی کنند.

داشتن یک شیوه زندگی سالم و رعایت برخی از موارد مانند حذف مواد غذایی چرب و فراوری شده می تواند به مدیریت وزن در افراد به خصوص بانوان کمک شایانی کند.

با توجه به این که بانوان به تناسب اندام خود اهمیت بسیاری می دهند، انجام بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها از جمله مواردی است که به تقلیل وزن کمک بسیار می کند.

چنانچه ارزیابی های لازم را برحسب شاخص توده بدنی انجام دادید و به این نتیجه دست یافتید که بی ام ای شما در گروه افراد مبتلا به اضافه وزن بالا قرار دارد، بایستی به موارد زیر توجه بسیار داشته باشید:

انواع خوراکی های سالم را با هدف از دست دادن وزن در برنامه رژیم غذایی خود بگنجانید

انواع خوراکی های سالم را با هدف از دست دادن وزن در برنامه رژیم غذایی خود بگنجانید و حتماً از غلات، میوه های تازه، آجیل، پروتئین، فرآورده های لبنی کم چرب و سبزیجات به مقدار کافی براساس کالری مورد نیاز بدن استفاده کنید.

تمرینات فیزیکی را به شکل مداوم انجام دهید تا علاوه بر مدیریت و کنترل وزن، از شادابی و نشاط بسیار برخوردار باشید. لازم به توضیح است که برای فعالیت های ورزشی آرام در طول هفته (صد و پنجاه دقیقه) و امور سنگین (هفتاد و پنج دقیقه) را اختصاص دهید تا به مرور شاهد حذف بافت های چربی انباشته در نواحی مختلف بدن باشید.

انواع خوراکی های سالم را با هدف از دست دادن وزن در برنامه رژیم غذایی خود بگنجانید
انواع خوراکی های سالم را با هدف از دست دادن وزن در برنامه رژیم غذایی خود بگنجانید

در واقع مدیریت وزن می تواند از ابتلا به بیماری های متعدد که رابطه مستقیمی با اضافه وزن دارند را کنترل نموده و به داشتن تناسب اندام زیبا و ایده آل به فرد کمک کند.

بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها

با توضیحات ارائه شده در خصوص شاخص توده بدنی، اضافه وزن و داشتن وزن ایده آل بایستی متذکر شد که فعالیت های ورزشی فواید بسیاری را در حفظ سلامتی بدن شخص و از همه مهمتر کنترل وزن به همراه دارد.

تمرینات فیزیکی مناسب، ریسک ابتلا به اغلب اختلالات مانند دیابت، پوکی استخوان، اضافه وزن بالا، مشکلات قلبی عروقی و حتی انواع سرطان ها را تا حد بسیار تقلیل می دهد.

لطفا از پست دیابت من درمان شد دیدن کنید.

بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها
بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها

بر اساس مطالعات انجام شده، اشخاصی که به شکل مستمر ورزش می کنند، پنجاه درصد کمتر از افراد دیگر به اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا مبتلا می شوند. از دیگر تاثیرات مثبت ورزش در بانوان به مدیریت استرس و سلامت روان اختصاص دارد.

در ادامه، توضیحات بیشتری در مورد بهترین ورزش برای لاغری خانم ها در اختیار شما قرار می دهیم.

بیشتر اشخاص با هدف از دست دادن وزن، تمرینات فیزیکی را انجام می دهند و بایستی به این مورد توجه داشته باشند که آب کردن چربی های موجود در بدن به خصوص در نواحی شکم و پهلوها مهمترین اقدامی است که در این راستا بایستی رعایت شود.

پیروی از یک برنامه رژیم غذایی استاندارد و مطلوب در کنار ورزش، این امکان را برای شما ایجاد می کند تا از چربی های موجود در بدن همچون یک منبع انرژی استفاده کند و در نهایت در کاهش وزن موثر باشد. لذا تمرینات زیر می تواند در کالری سوزی بیشتر و رسیدن به وزن ایده آل و در عین حال حفظ سلامتی در بانوان مفید باشد.

پیاده روی:

بنابر دلایل متعدد، یکی از بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها، پیاده روی است که به تقلیل وزن و آب کردن بافت های چربی در بدن کمک بسیار می کند. این ورزش به عنوان یکی از راحت ترین و ساده ترین تمرینات محسوب می شود که شما در هر شرایطی و بدون تهیه وسایل خاصی می توانید آن را انجام دهید.

در ضمن پیاده روی از فعالیت هایی است که به مفاصل شما درد و فشار کمتری را وارد می کند. بانوانی که مایلند با کاهش سایز چشمگیری در ناحیه پهلوها و یا شکم همراه شوند، اولویت نخست، انجام این ورزش است.

ورزش به طور آهسته

البته خانم های بارداری که به دلیل شرایط موجود با مشکل اضافه وزن همراه هستند، می توانند این ورزش را به طور آهسته و طبق تجویز پزشک در بازه های زمانی متعدد انجام دهند.

مطالعات انجام شده حاکی از آن است که هر شخص با محدوده وزنی هفتاد کیلوگرم در یک پیاده روی نیم ساعته با سرعت متوسط قادر است تا صد و هفتاد و شش کالری را در طی روز از دست بدهد.

ورزش به طور آهسته
ورزش به طور آهسته

مطالعه دیگری که برای بیست خانم مبتلا به اضافه وزن بالا انجام شده، نشان می دهد که این افراد در یک بازه دوازده هفته ای که سه بار در طی هفته به مدت پنجاه الی هفتاد دقیقه پیاده روی می کنند، بعد از مدتی شاهد تقلیل چربی های موجود در دور کمر می شوند.

به این ترتیب در زمان انجام امور روزانه سعی کنید چند دقیقه را به قدم زدن اختصاص دهید. توصیه می شود برای آغاز این هدف بزرگ، برنامه ریزی های لازم را به مدت سی دقیقه و سه الی چهار بار در طول هفته انجام دهید و همچنین به مرور، دفعات و زمان پیاده روی را بیشتر کنید.

دویدن و قدم زدن سریع:

از دیگر ورزش های مهم در لاغری که به عنوان بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها توصیه می شود، دویدن و قدم زدن سریع است. تفاوت این تمرین در مقدار مسیری است که شخص در یک بازه زمانی مشخص طی می کند و بدون شک بیشترین کالری سوزی در زمان دویدن صورت می گیرد.

تحقیقات حاکی از آن است که یک شخص با وزن (70 kg) با قدم زدن سریع در مدت نیم ساعت قادر است تا دویست و نود و هشت کالری و با دویدن، سیصد و هفتاد و دو کالری را از دست بدهد.

تمرین فوق تاثیرات مثبتی روی آب کردن چربی های پهلو و شکم به همراه دارد به این علت که ارگان های موجود درون بدن کاملاً درگیر شده و پروسه حذف چربی ها انجام می شود.

دویدن و قدم زدن سریع:
دویدن و قدم زدن سریع:

شما با انجام تمرینات نامبرده می توانید در هر مکانی فعالیت خود را شروع کنید و در یک بازه بیست الی سی دقیقه ای، سه تا چهار بار در هفته را به فعالیت های ورزشی اختصاص دهید.

اگر انجام این تمرین برای شما کمی سخت است و با مشکل درد مفاصل همراه می شوید، توصیه می شود انجام تمرینات فوق را روی چمن و یا دیگر سطوح نرم با هدف کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام از الزامات روزانه خود قرار دهید.

دوچرخه سواری:

یکی دیگر از بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها که از تمرینات ورزشی مورد علاقه اکثر بانوان نیز محسوب می شود، دوچرخه سواری است که علاوه بر این که سبب بهبود تناسب اندام در خانم ها می شود، در لاغری و تقلیل شاخص توده بدنی نیز نقش مهمی دارد.

شما با انجام مستمر و مداوم این تمرین ورزشی شاهد حذف بافت های چربی موجود در نواحی مختلف بدن به خصوص شکم و پهلوها خواهید شد. این گروه از بانوان به نسبت دیگر افراد، کمتر در معرض ریسک ابتلا به اختلالات قلبی عروقی و یا انواع سرطان ها مرتبط به اضافه وزن بالا قرار می گیرند.

گفتنی است که دوچرخه سواری برای کلیه اشخاص از تازه کاران تا ورزشکاران گزینه مناسبی به شمار می آید، زیرا مفاصل، تحت فشار کمتری قرار می گیرند و شخص می تواند به راحتی به ادامه این ورزش در بازه زمانی بیشتر بپردازد.

وزنه برداری:

یکی دیگر از بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها، وزنه برداری است که برای اشخاصی که در پی لاغری هستند، انتخابی متناسب و مطلوبی معرفی می شود.

بررسی های نشان می دهد که یک فرد (70 kg) در نیم ساعت تمرین با وزنه می تواند صد و دوازده کالری بسوزاند که البته بهتر است بعد از آن هم کلیه دستورالعمل های پزشکی را برای حفظ از دست دادن این مقدار چربی رعایت کند.

بانوانی که در طول هفته سه بار را به تمرینات قدرتی می پردازند، با افزایش (7.7%) سرعت سوخت و ساز بدن مواجه می شوند که این مقدار معادل حذف صد و بیست و پنج کالری در طی روز است. تمرین فوق هم از دیگر فعالیت هایی است که به آب کردن چربی های شکم و پهلوها در بانوان کمک بسیار می کند.

لازم به ذکر است که پس از پایان ورزش، فرآیند کالری سوزی همچنان در بدن شخص انجام می شود. دقت داشته باشید که به مفاصل شما در پی وزنه برداری فشار بسیاری وارد می شود.

وزنه برداری:
وزنه برداری:

به همین منظور بانوانی که در اثر ابتلا به اضافه وزن بالا با مشکلات درد مفاصل روبرو هستند، انجام این تمرین ورزشی توصیه نمی شود. اطلاعات تکمیلی را از دکتر سلیمی کسب نمایید.

تمرین اینتروال (interval):

در حقیقت interval همان تمرینات متداول هستند که به روش های متعدد انجام می شوند. با نیم ساعت از این تمرینات می توانید بخش اعظمی از کالری دریافتی روزانه خود را از دست بدهید.

بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که تمرینات فوق در مقایسه با دیگر فعالیت های ورزشی مانند دویدن روی تردمیل، دوچرخه سواری و وزنه برداری تقریباً بیست و پنج الی سی درصد در هر دقیقه کالری بیشتری را از دست می دهد.

به این ترتیب تمرینات اینتروال از بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها به شمار می آید که در یک بازه زمانی کوتاه می توانید شاهد کالری سوزی بیشتری در بدن باشید زیرا اینتروال در آب کردن چربی های شکمی بسیار موثر بوده و با اغلب مشکلات مزمن در رابطه است.

شما می توانید این تمرینات را به آسانی در امور روزانه خود انجام دهید. فقط امری که انجام آن ضرورت دارد، این است که همچون فعالیت های ورزشی ذکر شده، یک نوع تمرین را برگزینید و سپس به روش interval در طی روز انجام دهید.

در حقیقت این تمرین نوعی دیگر از تمرینات فیزیکی محسوب می شود که بر حسب تمرین انتخابی، شما می توانید به شکل متناوب شدت تمرینات خود را تغییر دهید.

شنا:

متدی مناسب و بسیار جذاب برای تناسب اندام و لاغری در بانوان است. هر فرد با وزن هفتاد کیلوگرم با نیم ساعت شنا کردن می تواند دویست و سی و سه کالری را از دست دهد و بعد از یک بازه مشخص با کاهش وزن چشمگیری همراه شود.

شیوه شنا کردن شما در مقدار کالری سوزی موثر است. در اصل، انجام حرکات متعدد شنا مقدار کالری متفاوتی را در هر فرد می سوزاند که در افت شاخص توده بدنی تاثیرگذار است.

بررسی صورت گرفته روی بیست و چهار خانم میانسال که در طول هفته سه بار به مدت شصت دقیقه شنا می کنند، حاکی از آن است که با تقلیل وزن چشمگیری در بافت های چربی موجود در بدن همراه می شوند که این امر به تقلیل عوامل اختلالات قلبی مانند کلسترول خون و بهبود انعطاف پذیری کمک زیادی می کند.

یوگا:

این تمرین شیوه ی محبوب برطرف کردن استرس و در عین حال تمرینات ورزشی است. ممکن است هیچ کس به این که یوگا در کاهش وزن موثر است، اعتقاد نداشته باشد.

اما مقدار کالری که اشخاص در پی انجام این تمرینات از دست می دهند، به مراتب فراتر از دیگر امور ورزشی است. به طور مثال یک شخص هفتاد کیلوگرمی با نیم ساعت تمرین یوگا می تواند در طول روز بالغ بر صد و چهل و نه کالری را از دست بدهد.

انجام تمرینات یوگا به شما کمک می کند تا با آموزش دادن ذهن خود در برابر خوراکی های ناسالم و پرکالری و در عین حال پرخوری، مقاومت بیشتری در راستای کاهش وزن انجام دهید.

یوگا:
یوگا:

پیلاتس:

از دیگر تمرینات فیزیکی مناسب تازه کاران که تاثیر زیادی در لاغری افراد به خصوص بانوان مبتلا به اضافه وزن بالا به همراه دارد، پیلاتیس است که به زیبایی تناسب اندام در این گروه از افراد کمک شایانی می کند.

فردی که دارای وزن شصت و چهار کیلوگرمی است، با حضور در یک کلاس نیم ساعته پیلاتس می تواند بین صد و هشت الی صد و شصت و هشت کالری را از دست بدهد.

شاید این تمرین که به عنوان یکی دیگر از بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها معرفی می شود به میزان فعالیت های هوازی مانند دویدن، حذف کالری سوزی را به همراه نداشته باشد، اما برای اغلب بانوان از تمرینات بسیار لذتبخش محسوب می شود.

در یک مطالعه که روی سی و هفت خانم میانسال به مدت هشت هفته صورت گرفت، نشان داد که انجام این تمرینات در طول هفته به میزان سه بار در یک تایم نود دقیقه ای می تواند به مقدار چشمگیری به حذف چربی های اطراف شکم و کمر کمک کند.

علاوه بر لاغری، پیلاتس تاثیر زیادی در حذف چربی های دور کمر، استقامت، تعادل، سطح آمادگی جسمانی، انعطاف پذیری و بهبود قدرت فرد به همراه دارد. توصیه می شود برای دستیابی به بهترین نتایج حاصل از تمرینات فوق تحت نظر مجرب ترین متخصصین تغذیه، از یک برنامه رژیم غذایی استاندارد و مفید استفاده کنید.

در این بخش سعی کردیم به کلیه تمرینات ورزشی مناسب برای لاغری در بانوان اشاره کنیم که البته لازم است این گروه از افراد برای تسریع در روند کاهش وزن از یک برنامه رژیم غذایی کم کالری و متعادل استفاده کنند تا در یک بازه زمانی مشخص با مدیریت وزن به نتیجه قابل قبولی دست یابند.

تاثیر ورزش در لاغری

ممکن است برخی افراد با انجام تمرینات ورزشی با افزایش اشتها روبرو شوند و یا پس از انجام فعالیت های شدید، نسبت به قبل غذایی بیشتری را میل می کنید. متخصصین بر حسب مطالعات انجام شده به این نتیجه دست یافته اند که انجام تمرینات ورزشی به خصوص فعالیت هایی که متذکر شدیم، در سرکوب کردن اشتها در بانوان مبتلا به اضافه وزن بالا بسیار موثر است.

دکتر مهدی سلیمی متخصص جراحی عمومی به بانوانی که مایلند از طریق تمرینات ورزشی وزن قابل توجهی را دست دهند، متذکر می شوند که چنانچه پس از تمرین میل به مصرف مواد غذایی در آن ها افزایش می یابد، بهتر است در یک بازه زمانی کوتاه تمرینات ورزشی شدیدتری را انجام دهند تا شاهد افت وزن خود باشند.

تاثیر ورزش در لاغری
تاثیر ورزش در لاغری

در مجموع ممکن است انجام تمرینات ورزشی منجر به تقلیل و یا افزایش اشتها در شما شود اما اغلب متخصصین معتقدند که انجام فعالیت های فیزیکی نامبرده که به عنوان بهترین تمرینات برای لاغری به بانوان پیشنهاد می شود، تاثیر خوبی برای کاهش وزن شما به همراه دارد.

مزایای ورزش و تاثیر آن در لاغری

علاوه بر تاثیر تمرینات فیزیکی در لاغری، باید گفت که داشتن تحرک و انجام فعالیت های ورزشی مزیت های دیگری را هم به همراه دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

تقلیل احتمال ابتلا به اختلالات پرخطر:

شما با انجام تمرینات ورزشی می توانید درصد ابتلا به اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا نظیر پرفشاری، دیابت، اختلالات قلبی و سایر بیماری های مرتبط به اضافه وزن بالا را تا حد زیادی کاهش دهید.

لطفا از پست معنی blood sugar در آزمایش خون دیدن کنید.

تقلیل استرس:

از اصلی ترین مزیت های بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها، تقلیل مقدار استرس است. با انجام فعالیت های ورزشی به شکل پیوسته و در عین حال تقلیل میزان استرس های روزانه، شما  می توانید زندگی شادتری را تجربه کنید.

بهبود عملکرد مغز:

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که انجام تمرینات ورزشی باعث افزایش قدرت مغز در افراد می شود. انجام تمرینات سنگین اثرات مثبتی را روی تفکر، قدرت فراگیری و حتی تصمیم گیری در افراد به خصوص بانوانی که از تمرینات نامبرده برای کاهش وزن استفاده می کنند، تا حد زیادی افزایش می دهد.

داشتن خواب بهتر:

چنانچه به دلیل اضافه وزن بالا خواب کافی ندارید و یا به دلیل افزایش شاخص توده بدنی با مشکل آپنه خواب همراه هستید، توصیه می شود از فعالیت های ورزشی منظم در طی روز استفاده کنید. انجام این تمرینات به صورت مستمر و پیوسته سبب می گردد که شما خواب بهتری داشته باشید.

چنانچه با اختلالاتی نظیر آرتروز، دیابت، مشکل ریه، مشکلات کلیوی و یا قلبی عروقی همراه هستید، بهتر است مشاوره های لازم را با دکتر سلیمی انجام دهید.

اشخاصی که هیچ فعالیتی را در ماه های اخیر نداشته اند و با مشکل شاخص توده بدنی بالا همراه هستند و سیگار مصرف می کنند، بایستی پیش از انجام هر نوع تمرینی، مشاوره های لازم را با دکتر سلیمی انجام دهند.

زمانی که فعالیت های ورزشی را برای نخستین بار آغاز می کنید، بایستی با اشخاص و یا کارشناسان با تجربه که در این زمینه از تخصص و مهارت کافی برخوردار هستند، مشورت کنید. چنانچه شما جزو افرادی هستید که با انجام تمرینات فیزیکی احساس درد و یا ضربه خوردگی می کنید، بایستی انجام فعالیت های فوق را برای مدتی متوقف کنید.

داشتن خواب بهتر:
داشتن خواب بهتر:

تاثیر ورزش در دوران رژیم غذایی

ممکن است در برخی موارد در دوران رژیم غذایی خود از بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها استفاده کنید تا در کنار یکدیگر شاهد کاهش وزن چشمگیری باشید. دقت داشته باشید که ترکیب این دو عامل موثر در لاغری اثر زیادی را در کاهش کالری دریافتی روزانه دارد.

تاثیر انجام فعالیت های ورزشی در پیشگیری از بروز بعضی اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا به اثبات رسیده است و حتی در برخی موارد مشاهده می شود تا حد زیادی بهبود می یابد.

شما با انجام تمرینات فیزیکی می توانید چربی خون را تقلیل دهید که این عامل باعث جلوگیری از حملات قلبی در افراد می شود.

درصد ابتلا به بعضی از سرطان ها بر اثر افزایش شاخص توده بدنی بالا نظیر سرطان سینه و یا روده تقلیل می یابد.

سلامت روان و افزایش حس اعتماد به نفس در مبتلایان به عارضه اضافه وزن بالا با انجام فعالیت های ورزشی بهبود می یابد زیرا سطح افسردگی و دغدغه های روزمرگی تا حد قابل ملاحظه ای تقلیل می یابد.

انجام تمرینات فیزیکی منظم و پیوسته برای لاغری مفید بوده و سبب تثبیت وزن شما می شود.

متابولیسم بدن با انجام فعالیت های ورزشی افزایش می یابد

متابولیسم بدن با انجام فعالیت های ورزشی افزایش می یابد یا به عبارتی میزان کالری سوزی در طی روز بیشتر می شود.

بافت های عضلانی با ورزش بیشتر می شوند که این امر به طور خودکار در طی روز باعث افزایش میزان کالری سوزی در فرد خواهد شد.

اگر چه تمرینات ورزشی مداوم و منظم در کنار یک برنامه رژیم غذایی متعادل و استاندارد می تواند در کاهش وزن موثر باشد، اما بایستی گفت که این لاغری و حذف بافت های چربی موجود در بدن دائمی نبوده و عدم توجه به دستورالعمل های پزشکی ممکن است مجدداً سبب افزایش وزن در فرد شود. به همین منظور در این بخش از مقاله و با کمک دکتر سلیمی، سعی داریم تا به بهترین جراحی های لاغری که اثرات مثبت و دائمی را در از دست دادن و تثبیت وزن به همراه دارند، اشاره کنیم.

جراحی لاغری

در حال حاضر از دست دادن وزن و رسیدن به وزن طبیعی و ایده آل برای اغلب بانوانی که فکر می کنند از طریق بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها می توانند بخشی از بافت های چربی انباشته در بدن خود را از دست دهند، امر راحت و آسانی نیست.

این گروه از بانوان بارها اقدام به کاهش وزن از طریق تمرینات ورزشی مناسب کرده اند ولی در این مسیر موفق نبوده و ممکن است مجدداً با افزایش وزن روبرو شوند.

جراحی لاغری
جراحی لاغری

با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی، اغلب متخصصین توانسته اند از طریق به روزترین متدهای جراحی، مناسب ترین روش جراحی کاهش وزن را بر اساس شاخص توده بدنی بیماران توصیه و نسبت به انجام جراحی اقدامات پیشگیرانه لازم را متذکر شوند.

با انجام جراحی لاغری توسط دکتر سلیمی، اختلالات مربوط به اضافه وزن بالا تا حد چشمگیری بهبود می یابد و در نتیجه وضعیت سلامتی شما در موقعیت طبیعی و نرمال قرار می گیرد.

جراحی چاقی نوعی از عمل های کاهش وزن محسوب می شود که در ساختار دستگاه گوارش بیمار مانند روده و معده تغییراتی ایجاد می کند

در حقیقت جراحی چاقی نوعی از عمل های کاهش وزن محسوب می شود که در ساختار دستگاه گوارش بیمار مانند روده و معده تغییراتی ایجاد می کند و در نتیجه شما شاهد حذف تدریجی بافت های چربی خواهید شد. اغلب جراحی های لاغری از طریق لاپاراسکوپی روی بیماران انجام می شود که دکتر سلیمی برای انجام پروسه جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می کند.

گفتنی است که این نوع از جراحی ها معمولاً توسط حاذق ترین متخصص باریاتریک روی بیماران کاندیدای این عمل، جراحی انجام میشود. در این تکنیک درمانی، دستکاری هایی در بخش اصلی دستگاه گوارش فرد ایجاد می شود که در پی آن، ظرفیت معده که عامل اصلی در ابتلا به اضافه وزن بیمار است، کاهش می یابد. این امر سبب می گردد تا شخص با حس گرسنگی کمتری در طی روز همراه شود و نسبت به قبل سریعتر احساس سیری کند.

لازم به توضیح است که جراحی های فوق علاوه بر محدود کردن جذب غذاها، سبب کوتاه تر شدن مسیر جذب از طریق روده کوچک می شود و در نتیجه شخص شاهد افت وزن خواهد شد. به علت حس سیری مضاعف و مصرف مواد غذایی کمتر، شما در یک بازه زمانی کوتاه می توانید به وزن طبیعی و نرمالی که سال ها آرزو داشتید، دست یابید.

چه افرادی نمی توانند تحت عمل جراحی لاغری قرار بگیرند؟

طبق نظر دکتر سلیمی، فقط افرادی می توانند Bariatric surgery انجام دهند که از شرایط زیر برخوردار باشند.

اگر بی ام آی شخص از سی و پنج کیلوگرم کمتر باشد، نمی تواند تحت این عمل جراحی قرار بگیرد. فردی که فقط بین (10-15 kg) اضافه وزن دارد، انجام جراحی فوق متدی مناسب برای کاهش وزن توصیه نمی شود.

دقت داشته باشید که این دو گروه از بیماران تنها از طریق بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها و داشتن یک برنامه رژیم غذایی مفید و متعادل می توانند بعد از مدتی وزن قابل توجهی را از دست دهند.

تنها بیمارانی کاندیدای جراحی باریاتریک هستند که شاخص توده بدنی آن ها بیش از چهل کیلوگرم باشد و به یکی از مشکلات مرتبط به اضافه وزن بالا مبتلا هستند و از همه مهمتر انجام امور روزانه و یا شغلی برای آن ها غیر ممکن است.

اسلیو معده (Gastric Sleeve)

یکی از رایج ترین جراحی هایی که به لاغری و حذف بافت های چربی موجود در نواحی مختلف بدن در بانوان که از طریق فعالیت های ورزشی منظم و مداوم نتوانسته اند به وزن ایده آل و طبیعی دست یابند کمک بسیار می کند، جراحی لاغری اسلیو معده است.

در طی پروسه جراحی، دکتر سلیمی تا حد قابل توجهی اقدام به محدود کردن ظرفیت معده بیمار می کند. تقریباً بین هفتاد تا هشتاد درصد از حجم معده توپی شکل شخص در این تکنیک جراحی، حذف می شود و تنها یک معده باریک و آستینی شکل در بدن بیمار باقی می ماند.

بیمارانی که تحت متد جراحی فوق قرار می گیرند به دلیل کاهش ظرفیت معده دیگر همچون گذشته قادر به مصرف مواد غذایی در حجم زیاد نیستند و تنها با مصرف چند لقمه حس سیری می کنند. با حذف بخش اعظمی از معده، هورمون گرلین که عامل اصلی گرسنگی در فرد است، در پروسه جراحی حذف می شود.

در اصل، پس از جراحی تنها مقدار اندکی از هورمون فوق (Ghrelin hormone) در معده جراحی شده می ماند و در نهایت شما با حس گرسنگی کمتر روبرو خواهید شد و تمایلی به مصرف انواع غذاها و یا خوراکی ها به عنوان میان وعده ندارید.

بنابراین، به بانوانی که از طریق تمرینات فیزیکی نتوانسته اند بخش اعظمی از اضافه وزن خود را از دست بدهند و یا بافت های چربی موجود در بدن خود را آب کنند، متذکر می شویم که جراحی فوق متدی برگشت ناپذیر بوده که می توانند تا سال ها از مزایای آن بهره مند شوند.

افراد کاندیدای جراحی اسلیو معده

چنانچه از شرایط ذیل برخوردارید، می توانید تحت این تکنیک جراحی قرار بگیرید:

 • بانوانی که بی ام آی بیش از چهل کیلوگرم داشته و به چاقی مفرط مبتلا هستند، برای پیشگیری از روند بیماری و مشکلات مربوط به اضافه وزن بالا می توانند تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار بگیرند.
 • چاقی بالای 45 kg داشته و انجام امور روزانه و یا شغلی امکانپذیر نیست.
 • اگر بیمار به مصرف مشروبات الکلی و یا مواد مخدر اعتیاد نداشته باشد، کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی کوچک کردن معده است.
 • حداقل با 6 ماه فعالیت های ورزشی مناسب و برنامه رژیم غذایی استاندارد، به نتیجه قابل قبولی در کاهش وزن دست نیافته است.
 • اگر BMI بین (35- 29.9 kg) بوده و با یکی از اختلالات پرفشاری، دیابت، چربی خون بالا و غیره درگیر هستید، واجد شرایط انجام جراحی اسلیو می باشید.
 • به مشکلات روانشناختی مبتلا نباشید و از نظر روحی در موقعیت مطلوبی قرار داشته باشید، می توانید از مزایای این تکنیک جراحی برخوردار شوید.
 • به منظور ایجاد تغییر در شیوه زندگی و عادات غذایی، آمادگی لازم را داشته باشید.
 • اگر چاقی شما مرتبط به مشکلات روانی و یا عصبی است و یا به بیان دیگر با اختلالات روان شناختی رابطه مستقیمی دارد، برای رفع مشکلات فوق می توانید تحت این عمل جراحی قرار بگیرید.

در مجموع طبق نظر دکتر مهدی سلیمی بهترین جراح چاقی و متابولیک، در صورتی شما کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی لاغری فوق هستید که از لحاظ سلامت عمومی در شرایط مناسبی قرار داشته باشید.

افراد کاندیدای جراحی اسلیو معده
افراد کاندیدای جراحی اسلیو معده

اقدامات لازم پیش از جراحی گاسترکتومی آستینی

چنانچه شما کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی Gastric Sleeve هستید، بایستی از چندین هفته پیش از جراحی از فعالیت های ورزشی مناسب و مواردی نظیر پرهیز از مصرف دخانیات و استفاده از یک برنامه غذایی مفید استفاده کنید.

چهارده روز پیش از جراحی بایستی مصرف مواد غذایی کربوهیدراتی را کاهش داده و پروتئین بیشتری را در برنامه رژیم غذایی خود بگنجانید.

به منظور جلوگیری از پیامدهای حاصل از جراحی، ممکن است جراح معالج از چندین روز پیش از جراحی اسلیو معده محدودیت های بسیاری را در خصوص مصرف دارو و یا مواد غذایی به شما متذکر شوند.

چهل و هشت ساعت پیش از جراحی، بیمار فقط مجاز به مصرف مایعات است و بایستی از مصرف غذا خودداری کند. نوشیدنی های مصرفی روزانه شما می بایست بدون شکر و کافئین باشد.

از دیگر الزامات مهم پیش از جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چنانچه به مصرف دخانیات اعتیاد دارید، بایستی طبق تجویز دکتر سلیمی، از چندین هفته پیش از جراحی از مصرف آن بپرهیزید زیرا استعمال مواد مخدر و حتی سیگار پیامدهای بعد از جراحی را افزایش داده و در نهایت بهبودی فرد را به تاخیر می اندازد.

اگر برای تقلیل وزن از داروهای گیاهی، مکمل ها و یا حتی از داروهای خاصی استفاده می کنید، بهتر است این موضوع را با دکتر سلیمی در میان بگذارید.

شاید هفت روز پیش از جراحی از بیمار خواسته شود تا مصرف داروهایی همچون وارفارین، آسپرین، ویتامین (E) و یا ایبوپروفن را که تاثیر رقیق کنندگی خون را دارند، متوقف کنند.

داروهای تجویزی را در زمان مشخص خود استفاده کنید.

از دیگر الزامات مهم پیش از جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
از دیگر الزامات مهم پیش از جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیوه انجام جراحی اسلیو معده

یکی از موثرترین شیوه های کاهش وزن برای بانوانی که به دنبال تسریع در روند لاغری هستند، انجام جراحی گاسترکتومی آستینی است. دکتر سلیمی برای انجام پروسه جراحی، نخست با تزریق دارو اقدام به بیهوش کردن بیمار می کند.

سپس شکاف های کوچکی را در بخش های متعدد ناحیه تحت درمان به منظور دسترسی راحت تر به بخش درونی شکم و وارد کردن ابزارهای مخصوص جراحی ایجاد می کند. جراح متخصص برای حذف بخش اعظمی از معده، کانولا که دارای دوربین کوچکی است و به صفحه مانیتور بیرون متصل است را به داخل شکم بیمار وارد می کند.

برای شناخت بیشتر از فرایند جراحی، بایستی متذکر شویم که کلیه عروق خونی، رباط، بافت های چربی، رگ های عصبی و غیره از آن قسمتی که نیاز است معده از شکم بیمار بیرون بیاید، قطع می شود.

به این ترتیب بخیه ی میان قسمتی از معده که بایستی حذف شود و قسمتی که نیاز است در بدن بیمار بر جای ماند، معین گشته و روی آن استاپلر زده می شود. بخش بسیاری از معده توپی شکل که بایستی از شکم حذف شود، بریده شده و سپس از بدن خارج می گردد.

از طریق وسایل حرارتی مخصوص جراحی و کوتر، پزشک سعی می کند خون حاصل از عمل را متوقف کند. به منظور ارزیابی بیشتر، خط بخیه و معده بررسی شده و از عدم نشتی شیره معده و یا خوراکی ها اطمینان کافی پیدا می کنند.

بعد از اتمام جراحی، با موفقیت لوله ها و تجهیزات پزشکی از محل جراحی خارج شده و شکاف های ایجاد شده، بخیه و پانسمان می شوند.

دوران بازیابی پس از Gastric Sleeve

مورد مهم دیگری که بیماران تحت این عمل جراحی بایستی آگاهی کافی از پروسه گاسترکتومی آستینی داشته باشند، به دوره نقاهت پس از آن اختصاص دارد. دوران بازیابی پس از جراحی کوچک کردن معده طولانی نیست

و همین موضوع سبب می گردد تا شخص در یک بازه زمانی کوتاه بتواند امور روزانه خود را به آسانی و با رعایت برخی از دستورالعمل های پزشکی انجام دهد. البته فرد تا سی روز نبایستی امور شدید و یا سنگینی را که به ناحیه تحت درمان فشار بسیاری وارد می کند را انجام دهد.

طبق تجویز دکتر سلیمی، با گذشت چهارده روز از عمل جراحی، فرد به تدریج می تواند تمرینات فیزیکی مناسب و منظم را به دیگر امور روزانه خود بیفزاید. معمولا پس از جراحی، شما بایستی به شکل روزانه از مکمل کلسیم، مولتی ویتامین ها و آمپول ویتامین (B12) که ماهی یک بار تجویز می شود، با هدف تسریع در روند بهبودی استفاده کنید.

در ماه های نخست، آزمایش و معاینات دوره ای الزامی است

در ماه های نخست، آزمایش و معاینات دوره ای الزامی است. به منظور پیشگیری از صدمه رسیدن به معده جراحی شده، توصیه می شود که وعده های اصلی غذایی شما اندک باشد. بعد از گذشت یک ماه از جراحی اسلیو معده، شخص می تواند همچون گذشته از برنامه رژیم غذایی معمول خود استفاده کند.

دکتر مهدی سلیمی به تمامی بیماران تحت این عمل جراحی متذکر می شوند که مواد غذایی خود را به دلیل شرایط موجود به آرامی مصرف کنند و مایعات بیشتری را در روزهای نخست میل کنید.

برای این که بتوانید همچون قبل از خوراکی های متنوعی در برنامه غذایی خود استفاده کنید، بایستی چهل و دو روز از عمل جراحی شما بگذرد.

لاغری پس از گاسترکتومی آستینی

در طی دوازده الی هجده ماه نخست بعد از جراحی فوق، شخص تقریباً شصت درصد از وزن اضافی خود را به دلیل تقلیل ظرفیت معده از دست می دهد.

گفتنی است که فقط Gastric Sleeve برای لاغری و رسیدن به وزن طبیعی روی فرد انجام نمی شود، بلکه اغلب متخصصین به منظور پیشگیری از روند اختلالات مرتبط به اضافه وزن و یا حذف بخش اعظمی از بافت های موجود در بدن، این روش جراحی اثربخش را گزینه درمانی مناسبی توصیه می کنند.

بانوانی که با هدف تسریع در روند لاغری جراحی اسلیو معده را بر می گزینند بایستی بعد از جراحی از بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها و البته تحت نظز دکتر سلیمی استفاده کنند تا در کوتاهترین زمان به نتیجه قابل قبولی در کاهش وزن دست یابند. البته توصیه می شود خوراکی هایی را در برنامه رژیم غذایی خود بگنجانید که در لاغری تاثیرگذار باشد.

مزیت های جراحی اسلیو معده

1)    حس سیری سریع و تقلیل ظرفیت معده از بارزترین مزایای جراحی فوق به شمار می آید.

2)    در این جراحی، نیازی نیست که جراح معالج اقدام به تقلیل اندازه روده و یا پیوست دوباره آن و حتی قطع آن کند و یا در واقع هیچ دستکاری روی روده کوچک و یا دوازدهه انجام نمی شود.

3)    راندمان طبیعی معده بعد از جراحی و در عین حال محدود کردن کمتر مواد غذایی بعد از جراحی یکی دیگر از مزایای این متد جراحی محسوب می شود.

4)    جراحی اسلیو معده به عنوان یکی از عمل های کمتر تهاجمی شناخته می شود که در مقایسه با Gastric Bypass پیامدهای کمتری را به دنبال دارد.

5)    با حذف هورمون ترشح کننده Ghrelin اشتهای شخص برای طولانی مدت کاهش می یابد و در نتیجه بیمار با روند حذف بافت های چربی و لاغری همراه خواهد شد.

جراحی بای پس معده

این عمل جراحی لاغری که از دیگر متدهای درمانی در کاهش وزن برای مبتلایان به اضافه وزن بالا معرفی می شود، سبب محدود کردن ظرفیت معده و تقلیل میزان مواد غذایی دریافتی و همچنین تغییر در شیوه گوارش خوراکی ها می شود.

جراحی بای پس معده از دو بخش تشکیل شده است که در قسمت نخست، دکتر سلیمی بخش فوقانی معده بیمار را برش زده  و بخش محدودتری از معده را به منظور روند کاهش وزن مسدود میکند.

بخش کوچکتر، از طریق منگنه و یا بخیه به همدیگر دوخته می شوند تا از این طریق کیسه ی محدودتری برای دریافت مواد غذایی کمتر ایجاد شود که معمولاً در حدود یک گردو است.

جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده

با این که معده معمولی شما گنجایش نگهداری بخش بسیاری از مواد غذایی را دارد، پس از جراحی به دلیل کاهش حجم معده، تنها سی گرم مواد غذایی در این بخش نگه داشته می شود.

در بخش دوم این عمل جراحی، پزشک بخشی از دوازدهه را حذف نموده و به طور مستقیم به کیسه جدید متصل می کند

در بخش دوم این عمل جراحی، پزشک بخشی از دوازدهه را حذف نموده و به طور مستقیم به کیسه جدید متصل می کند. در واقع این امر سبب محدودتر شدن طول دوازدهه (روده کوچک) می شود.

با تقلیل مقدار محصولات غذایی که معده ظرفیت نگهداری آن را دارد و تغییر در شیوه جذب خوراکی ها، شما غذای کمتری را میل خواهید کرد و نسبت به قبل سریعتر با حس سیری همراه می شوید و در نتیجه به تدریج شاهد کاهش وزن خود خواهید شد.

به این ترتیب پس از جراحی، شما تقریباً سی درصد از وزن اضافی خود پیش از عمل را از دست خواهید داد و با حس انرژی بیشتری روبرو خواهید شد که این امر به حرکت آسانتر و راحت تر شما کمک می کند. در مجموع شما با بهره مندی از مزایای این تکنیک جراحی، اختلالات سلامتی کمتری را تجربه می کنید.

انواع جراحی Gastric Bypass

بیمارانی که برای رسیدن به وزن طبیعی مایلند تا تحت این عمل جراحی قرار بگیرند، باید به این مورد توجه داشته باشند که جراحی بای پس معده به دو شیوه Classic bypass و Mini bypass روی بیماران انجام می شود که در زیر توضیحات بیشتری را در خصوص هر یک از آن ها ارائه خواهیم کرد:

Gastric Mini Bypass:

هنگامی که در زمان عمل، دکتر سلیمی به منظور تقلیل شاخص توده بدنی بیشتر، جراحی گاسترکتومی آستینی و بای پس معده را به صورت ترکیبی برای شخص بیمار انجام می دهد، از نظر پزشکی «جراحی مینی بای پس معده» می گویند.

دکتر سلیمی برای انجام جراحی فوق تنها از یک اتصال میان معده و روده استفاده می کند و بخیه موجود در ناحیه معده را طوری می زند که معده جراحی شده به صورت کیسه ای بلند برای نگهداری مواد غذایی در آید.

در این روش از جراحی Gastric bypass جذب مواد مغذی و کالری به طور کامل انجام می شود ولی گوارش مواد غذایی نسبت به قبل کندتر صورت می گیرد و در نهایت بیمار در طی روز کمتر با حس گرسنگی مواجه خواهد شد و به تدریج شاهد حذف بافت های چربی موجود در نواحی مختلف بدن می شود.

Gastric Classic Bypass:

این تکنیک جراحی به عنوان یکی از بهترین جراحی های لاغری به شمار می آید. به این علت که برگشت ناپذیر بوده و شخص با رعایت نکات پزشکی و پیروی از یک برنامه رژیم غذایی مفید می تواند بخش اعظمی از اضافه وزن خود را از دست بدهد.

ظرفیت معده در شیوه فوق تا حد قابل توجهی محدود می شود و در بیشتر موارد برای تسریع در روند ابتلا به عارضه اضافه وزن، قسمتی از روده کوچک برداشته می شود. لازم به توضیح است که در شیوه جراحی بای پس کلاسیک معده، دو اتصال میان روده و معده ایجاد می شود.

Gastric Classic Bypass:
Gastric Classic Bypass:

الزامات لازم پیش از جراحی Gastric bypass

دکتر سلیمی به کلیه بیمارانی که قصد دارند تحت این عمل جراحی قرار بگیرند، متذکر می شوند که بایستی اموری در نظر داشته باشند تا به نتیجه قابل قبولی دست یابند. از مهمترین اقداماتی که هر بیمار بایستی پیش از جراحی فوق آن ها را رعایت کند، اقدامات پیش از جراحی است.

توصیه می شود قبل از عمل در خصوص جراحی بای پس معده بررسی های لازم را انجام دهید و به کلیه بایدها و نبایدها پایبند باشید تا تغییرات لازم را روی بدن مشاهده کنید.

چنانچه مایلید نتایج حاصل از جراحی اثربخش و دائمی باشد و پس از جراحی با حس بهتری همراه شوید، بایستی به مرور، تغییراتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنید تا شرایط شما بهبود یابد.

تغذیه مفید و سالم را به همراه داشتن تمرینات فیزیکی منظم در برنامه روزانه خود بگنجانید و سعی کنید به دلیل شرایط معده جدید، مراقبت ها و دستورالعمل های پزشکی را رعایت کنید.

انجام مشاوره های بهبود جسمی و روانشناسی را قبل از جراحی انجام دهید تا از نتایج و فرایند جراحی اطمینان کافی را به دست آورید.

سیگار کشیدن را برای مدتی قبل از جراحی ترک کنید.

مصرف کمتر مواد غذایی را پیش از جراحی آغاز کنید تا بتوانید به شرایط جدید عادت کنید.

جراحی بای پس معده، چه فوایدی را برای حفظ سلامتی بدن به همراه دارد؟

بس از جراحی به دلیل لاغری و حذف بافت های چربی موجود در نواحی مختلف بدن، شما سلامت جسمی بیشتری را تجربه خواهید کرد و همچنین نشانه های مرتبط به عارضه اضافه وزن بالا تا حد چشمگیری تقلیل می یابد.

ممکن است پس از معالجه بیماری هایی مانند دیابت نوع دو، آپنه خواب و پرفشاری، بهبود یابد و یا کاملاً رفع شود. مبتلایانی که در اثر افزایش شاخص توده بدنی با مشکلات مزمن نامبرده همراه هستند، معمولا با تسریع در روند بهبودی، دیگر نیازی به مصرف دارو برای کنترل گلوکز خون ندارند.

تحقیقات نشان می دهد که بیماران مبتلا به عارضه دیابت پس از ترخیص از بیمارستان به دلیل مصرف محدود مواد غذایی و حذف گروه های غذایی ناسالم از برنامه رژیم غذایی دیگر احتیاج به تزریق انسولین ندارند و بهبودی کامل خود را به دست می آورند.

جراحی بای پس معده، چه فوایدی را برای حفظ سلامتی بدن به همراه دارد؟
جراحی بای پس معده، چه فوایدی را برای حفظ سلامتی بدن به همراه دارد؟

افراد کاندیدای جراحی بای پس معده

حتی بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها هم ممکن است بعد از مدتی منجر به لاغری چشمگیر نشود و در این راستا به دنبال مناسب ترین متدهای جراحی چاقی باشند که بهتر است به این مورد توجه داشته باشند که تنها برخی از افراد کاندیدای این متد جراحی هستند که در ادامه در این رابطه توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهیم:

–       بیمارانی که دارای بی ام ای بیش از چهل کیلوگرم هستند و به عارضه چاقی مفرط مبتلا می باشند، می توانند از طریق این متد جراحی، وزن قابل توجهی را از دست دهند.

–       اگر BMI بدن شما در حدود (35- 39.9 kg) است و درگیر بیماری های مربوط به اضافه وزن بالا هستید، به منظور حذف تجمع بافت های چربی انباشته که اغلب در ناحیه شکم و پهلوها قرار دارند، می توانید از مزایای این تکنیک درمانی برخوردار شوید.

لازم به ذکر است که جراحی فوق برای کلیه اشخاصی که با شاخص توده بدنی بالا همراه هستند، گزینه درمانی مناسبی نمی باشد. به منظور این که از ملاک های اصلی برای انجام جراحی فوق برخوردار باشید، شاید دستورالعمل های پزشکی خاصی به شما توصیه شود که متخصصین این امر می توانند راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

به این ترتیب دکتر سلیمی، آزمایش های گسترده ای را برای درمان شما توصیه خواهد کرد که چنانچه بر حسب ارزیابی های لازم، شما واجد شرایط این عمل جراحی باشید، به منظور انجام پروسه جراحی و اقدامات پیش از آن، توضیحات لازم را ارائه خواهند کرد.

در ضمن شاید نیاز باشد تا در دوره های طولانی مدت برای برنامه ریزی های لازم قبل و بعد از جراحی که مشتمل بر رفتار و شیوه زندگی، کنترل بر تغذیه و حتی موقعیت پزشکی شما است، شرکت کنید.

مراقبت های پس از Gastric Bypass

با توجه به بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها و انجام این تکنیک جراحی در راستای کاهش شاخص توده بدنی، بایستی متذکر شویم که شما بلافاصله پس از جراحی می توانید مایعات را به صورت جرعه جرعه به دلیل موقعیت معده جدید بنوشید ولی مصرف غذاهای جامد به هیچ عنوان توصیه نمی شود. تاکید جراحان متخصص، به علت ترمیم و بهبود روده و معده جراحی شده است.

سپس بایستی غذاهای نرم را در برنامه رژیم غذایی خود بعد از جراحی بگنجانید. سپس با تشخیص دکتر سلیمی می توانید از گروه های غذایی سفت تر به میزان اندک و با توجه به کالری دریافتی روزانه در هر وعده استفاده کنید. احتمال دارد که بیمار با محدودیت های بسیاری درباره نوع و مقدار انواع خوراکی های مصرفی روبرو شود.

مراقبت های پس از Gastric Bypass
مراقبت های پس از Gastric Bypass

علاوه بر این، بایستی در چندین ماه نخست بعد از عمل بای پس معده، به منظور بررسی و چکاپ منظم برای حفظ سلامتی بدن خود پیوسته تحت نظر جراح معالج قرار بگیرید. همچنین ممکن است بیمار در مدت سه تا شش ماه بعد از عمل بای پس، تغییراتی را در کاهش وزن تجربه کند و یا با بعضی از علائم مانند:

تغییرات روحی، بدن درد، حس سرما و یا خستگی، نازک شدن مو، خشکی پوست و یا ریزش موها مواجه شود که امری کاملاً طبیعی است. در انتها بایستی متذکر شویم که بیشتر بیماران به دو تا چهار هفته مراقبت بعد از جراحی نیاز دارند تا پس از این که بازیابی کامل خود را به دست آوردند، همچون قبل به امور شغلی و یا روزانه خود بپردازند.

نتیجه گیری

بدون شک برای داشتن وزن طبیعی و نرمال بایستی علاوه بر یک برنامه رژیم غذایی مفید و سالم از تمرینات فیزیکی منظم و مداوم استفاده کنید. به همین منظور با توضیح در مورد شاخص توده بدنی سعی کردیم در خصوص بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

بانوانی که با مشکل اضافه وزن بالا همراه هستند، برای تسریع در روند لاغری و پیشگیری از اختلالات مرتبط به چاقی بهتر است تحت نظر دکتر سلیمی به عنوان مجرب ترین جراح چاقی، یکی از مناسب ترین عمل های جراحی لاغری را انتخاب نموده و اقدامات لازم را برای انجام جراحی انجام دهند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید