بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده

در این مقاله می خواهیم موضوع بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده را بررسی نماییم. همراه شما هستیم.

بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند، بنا به دلایل مختلفی دست به عمل جراحی معده می زنند. در این عمل ها در واقع پزشک متخصص روی معده تغییراتی را اعمال می کند.

برای آشنایی با رژیم غذایی مناسب بعد از عمل اسلیو معده توصیه میکنیم از پست  نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده دیدن کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده
بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده

هدف از این تغییرات، کاهش اشتها می باشد تا فرد با دریافت کالری کمتر، چربی های بیشتری را بسوزاند. کاهش وزن زمانی اتفاق می افتد که میزان کالری دریافتی بدن از میزان کالری مورد نیاز بدن کمتر باشد. نوع تغذیه بعد از عمل جراحی چاقی بسیار اهمیت دارد. اشتهای فرد بعد از عمل بسیار کم شده است.

برای چگونگی نحوه مصرف قرص لاغری goji berry توصیه می کنیم صفحه قرص لاغری goji berry را ببینید.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده
بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده
عناوین مقاله:

فواید جراحی چاقی چیست؟

انواع جراحی چاقی چیست؟

دستورالعمل رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده

میوه هایی برای کاهش وزن

مصرف میوه بعد از وعده غذایی

نمونه برنامه غذایی همراه میوه بعد از جراحی چاقی

نکات مهم بعد از جراحی چاقی

کدام دسته از میوه ها برای لاغری مناسب هستند؟

فواید مصرف میوه ها چیست؟

نکاتی در مورد مصرف میوه ها

سخن پایانی

رژیم غذایی باید حاوی تمامی گروه های غذایی و مواد معدنی مورد نیاز بدن باشد

بنابراین رژیم غذایی او باید حاوی تمامی گروه های غذایی و مواد معدنی مورد نیاز بدن باشد. رژیم غذایی مناسب برای جراحی چاقی دارای 2 مرحله قبل و بعد از عمل می باشد. یکی از موارد مهم در تغذیه بعد از عمل جراحی معده، میوه می باشد. میوه ها مواد مغذی بسیار زیادی دارند.

با این حال باید هوشمندانه انتخاب شوند تا علاوه بر تامین مواد مورد نیاز بدن، سبب کاهش اشتها و چربی سوزی بشوند. به همین دلیل، در این نوشتار سعی کرده ایم تا بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده را معرفی کنیم و در خصوص رژیم غذایی بعد از این نوع جراحی بیشتر صحبت کنیم.

دکتر سلیمی بهترین دکتر جراحی چاقی، این نوع جراحی ها را برای کاهش وزن سریع و در عین حال بدون ضرر، بسیار موثر می داند. مهم ترین چیز از نظر دکتر سلیمی در این نوع جراحی ها، رژیم غذائی مناسب می باشد. بیمار برای رسیدن به بهبودی کامل، احتیاج به یک رژیم غذایی برنامه ریزی شده دارد.

برای دانستن اطلاعات در رابطه با تغذیه و مراقبت بعد از عمل بای پس معده و رژیم غذایی دوران نقاهت لازم می باشد از صفحه مراقبت بعد از عمل بای پس معده دیدن کنید.

در این برنامه ها میوه جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده اسست. در ادامه در مورد اهمیت میوه در گروه های غذایی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

فواید جراحی چاقی چیست؟

قبل از معرفی بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده، بهتر است فواید جراحی چاقی و انواع آن را معرفی کنیم. چاقی در واقع نوعی بیماری است که بسیاری از بیماری های دیگر را نیز همراه خود می آورد.

بنابراین بسیار مهم است که افراد چاق به دنبال روشی برای کاهش وزن خود باشند. شایع ترین خطر چاقی، افزایش فشار خون می باشد که در طی آن سکته قلبی و سکته مغزی را به دنبال دارد.

افراد چاق زمانی باید از روش های جراحی چاقی استفاده کنند که روش هایی مانند رژیم غذایی یا ورزش برای ایشان پاسخگو نبوده است و یا پزشک توصیه کرده باشد که برای درمان برخی بیماری ها، در زمان کمی اقدام به کاهش وزن نمایند. در این صورت جراحی چاقی و اعمال تغییرات روی معده بهترین گزینه می باشد.

انواع جراحی های چاقی عوارض خاصی ندارند.

انواع جراحی های چاقی عوارض خاصی ندارند. بنابراین از این بابت باید خیالتان راحت باشد. عوارضی مانند سرگیجه، تهوع و احساس ورم معده عوارض طبیعی بوده و بعد از مدتی از بین می روند.

با جراحی های چاقی، شما در مدت زمان خیلی کمی وزن قابل توجهی را از دست می دهید. برخی از این روش ها مانند اسلیو معده دائمی بوده و برخی دیگر مانند حلقه گذاری موقتی است و فرد هر زمان که بخواهد، می تواند برای برداشتن آن اقدام کند.

حق انتخاب، یکی از فواید جراحی های چاقی می باشد. از مهم ترین فواید جراحی چاقی، می توان به جلوگیری از بروز انواع بیماری ها اشاره کرد.

 

بیماری هایی که بر اثر چاقی حاصل می شوند عبارتند از:

 • افزایش فشارخون
 • سکته های قلبی و مغزی
 • دیابت نوع 2
 • بیماری قلبی
 • نا باروری
 • آپنه خواب
 • آسیب دیدگی مفاصل به خصوص پا و ستون فقرات
بیماری هایی که بر اثر چاقی حاصل می شوند عبارتند از:
بیماری هایی که بر اثر چاقی حاصل می شوند عبارتند از:

انواع جراحی چاقی چیست؟

دکتر سلیمی به عنوان بهترین متخصص جراحی چاقی، انواع جراحی های چاقی را با استفاده از متد لاپاراسکوپی انجام می دهد. به همین دلیل دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارند و جای بخیه در آن ها بسیار جزئی است. روش های جراحی چاقی برای کاهش وزن عبارتند از:

اسلیو معده

اسلیو معده در میان دیگر روش های جراحی چاقی محبوب تر است. در این روش، حدود 80 درصد از حجم کل معده حذف و خارج می گردد. بخش حذف شده معده هیچ گونه تاثیری روی دستگاه گوارش ندارد.

در واقع پزشک آن بخش از معده را حذف می کند که هیچ گونه وظیفه ای در بدن جز چاق شدن افراد ندارد. با کاهش حجم معده، اشتهای فرد کاهش یافته و کاهش وزن رخ می دهد.

برای تشخیص و آشنایی بهترین دکتر اسلیو معده برای درمان لاغری در یزد توصیه می کنیم از صفحه بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنید.

بای پس معده

در این روش علاوه بر معده، روده نیز دچار تغییر می گردد. به این شرح که ابتدا معده به 2 قسمت کوچک و بزرگ در راستای عمودی تقسیم می گردد. سپس روده کوچک به قسمت کوچک تر معده متصل می شود تا مواد غذایی مستقیما وارد روده شده و دفع گردند.

با کاهش حجم معده، اشتهای فرد نیز کاهش می یابد. در این روش به دلیل تغییر در ظاهر معده و انحراف غذا به سمت روده، کالری کمتری جذب بدن می گردد و کاهش وزن رخ می دهد.

بای پس با سوییچ اثنی عشری

در این روش، بخشی از معده حذف و خارج می گردد. سپس روده به بخش باقیمانده معده متصل می شود. این روش درواقع ادغامی از اسلیو معده و بای پس معده می باشد. در این صورت، هم اشتهای فرد کاهش یافته و هم مسیر ورود غذا تغییر می کند. در نتیجه کاهش وزن اتفاق می افتد.

حلقه گذاری معده

در حلقه گذاری معده، پزشک یک حلقه از جنس سیلیکون را که قابل تنظیم است، در قسمت تحتانی معده جایگذاری می کند تا حجم کمتری از غذا وارد قسمت بالایی معده گردد. در نتیجه فرد با خوردن کمی غذا احساس سیری می کند.

حلقه گذاری معده
حلقه گذاری معده

دستورالعمل رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی

رعایت دستورالعمل هایی که دکتر سلیمی برای تغذیه تجویز می کند، بسیار مهم است. در صورت عدم پیروی از رژیم بعد از عمل جراحی، عوارض بسیار جدی به سراغ فرد می آید.

در روزهای ابتدایی بعد از عمل، معده توانایی دریافت مواد غذایی جامد را ندارد. بنابراین ضروری است که فرد در 2 هفته ابتدایی بعد از عمل از رژیم غذایی مایعات پیروی نماید.

بعد از این مدت می تواند مصرف مایعات غلیظ را شروع کند. در واقع مصرف غذاهای جامد باید به تدریج صورت گیرد.

مصرف مایعات زیر در 2 هفته ابتدایی بعد از عمل توصیه می شود:

 • آب
 • چای کمرنگ 2 بار در روز
 • آب گوشت
 • دوغ خانگی رقیق
 • شیر کم چرب
 • آب میوه طبیعی ( باید به میزان مساوی آب مخلوط شود)

نحوه مصرف مایعات

در این مدت به دلیل این که شما به تازگی عمل کرده اید و ممکن است معده ورم داشته باشد، کمتر احساس گرسنگی می کنید. ممکن است اصولا احساس گرسنگی به شما دست ندهد. اما برای تامین نیاز بدن لازم است تا مایعاتی را که بیان کردیم، بنوشید. میزان مصرف مایعات در هر روز باید حداقل 2 لیتر باشد. بدن در این زمان باید به میزان کافی آب دریافت کند.

مایعات را در طی روز و کم کم مصرف کنید. زیرا معده فعلا تحمل حجم زیاد آب را ندارد. تند آشامیدن یا به یک باره سر کشیدن، سبب ایجاد تهوع و دل درد خواهد شد.

افراد در روز باید میزان حداقل 60 گرم پروتئین مصرف نمایند. این میزان پروتئین را با استفاده از آب گوشت یا شیر می توانید تامین کنید. برای تامین پروتئین بدن می توانید از پودر پروتئین استفاده کنید. مصرف غذای جامد حتی برای چشیدن به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در این دوره از مصرف نوشیدنی های گازدار به شدت خودداری کنید. مصرف نوشیدنی های الکل دار تا حداقل 6 ماه بعد از عمل جراحی معده بسیار خطرناک بوده و ممنوع است. از مصرف مایعات شیرین نیز خودداری کنید.

آب میوه های طبیعی دارای مقادیر زیادی مواد مغذی می باشد. بنابراین مصرف آن در این دوره بسیار توصیه می شود. به همین دلیل قصد داریم تا بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده را معرفی کنیم تا میزان مصرف آن را افزایش دهید.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده

میوه و سبزیجات جزء لاینفک رژیم غذایی افراد می باشد. مصرف میوه و سبزیجات در افرادی که به تازگی اقدام به جراحی معده خود کرده اند، بسیار ضروری می باشد. وجود میوه در برنامه غذایی افراد چاق سبب کاهش وزن و جلوگیری از چاقی می گردد و از بروز بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می کند.

انواع میوه ها سرشار از ویتامین، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان می باشند. میوه را می توان در هر موقع از شبانه روز مصرف کرد و محدودیتی برای مصرف آن وجود ندارد.

البته باید گفت میوه هایی که قند زیادی دارند، برای افراد چاق مناسب نیست و باید مصرف آن را به حداقل برسانند. بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده میوه ای است که دارای مقدار زیادی فیبر باشد تا حجم معده را اشغال کرده و به فرد احساس سیری بدهد.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده
بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده

فیبر موجود در برخی از میوه ها عملکرد سیستم گوارش را نیز بهبود می بخشند و به هضم زودتر غذا کمک می کنند. اضافه کردن میوه به رژیم غذایی افراد چاق، بسیار لازم است تا کمبود مواد مغذی دریافتی در طول مدت درمان نیز جبران شود.

میوه هایی برای کاهش وزن

در این بخش به معرفی میوه ها و آب میوه هایی خواهیم پرداخت که افراد بعد از عمل جراحی چاقی خود می توانند مصرف کنند. همان طور که گفته شد، بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده میوه ای است که سرشار از فیبر بوده و به کاهش اشتها و چربی سوزی کمک می کند. فیبر با تاثیر گذاشتن بر دستگاه گوارش، سبب دفع راحت تر غذا می گردد.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ هلو

در 100 گرم هلو حدود 1.6 گرم فیبر وجود دارد و حدود 39 کیلو کالری دارد. بنابراین هلو گزینه مناسبی برای لاغری و کاهش وزن می باشد.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ سیب

سیب از جمله میوه هایی است که در اکثر رژیم های لاغری موجود می باشد و متخصصان تغذیه از آن به عنوان یک میوه موثر در کاهش وزن یاد می کنند. سیب سرشار از فیبر، بتاکاروتن و فلاونوئیدها می باشد که روی کاهش اشتها و از بین بردن هوس غذایی بسیار تاثیر گذار هستند.

سیب همچنین فیبر پکتین دارد که در بهبود عملکرد دستگاه گوارش تاثیر می گذارد. از این رو از سیب به عنوان یک هضم کننده قوی و کاهش اشتها یاد می کنیم.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ سیب
بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ سیب

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ گوجه فرنگی

در گوجه فرنگی ماده ای وجود دارد که سبب کاهش لیپیدها در خون می گردد. در نتیجه کاهش وزن رخ می دهد. گوجه فرنگی در بدن سبب تنظیم اسید چرب شده و سبب افزایش سوخت و ساز می گردد.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ آناناس

آناناس میوه ای گرمسیری است که دارای مقادیر بسیار زیادی مواد مغذی مانند ویتامین B6، منیزیم، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، مس، آهن و فولات می باشد.

با توجه به این همه مواد مغذی، منبع خوبی برای تامین مواد مورد نیاز بدن بعد از جراحی چاقی می باشد. آناناس در کاهش وزن تاثیر زیادی دارد که برای درمان آسم، دیابت و بیماری های قلبی نیز موثر است. این میوه شگفت انگیز سبب تقویت مو و پوست نیز می گردد.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ موز

موز منبع خوبی برای پتاسیم، منگز، منیزیم، ویتامین C، فولات و پروتئین می باشد. مصرف موز برای افرادی که قصد لاغر شدن دارند، گزینه خوبی است زیرا چربی سوز بوده و کالری کمی دارد.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ هندوانه

هندوانه به دلیل داشتن آب فراوان، سبب کاهش اشتها می گردد. این میوه دوست داشتنی دارای مقادیر بسیار زیادی اسیدآمینه، آنتی اکسیدان، لیکوپن، پتاسیم، ویتامین A، ویتامین C و ویتامین B6 می باشد. مصرف هندوانه یا آب آن سبب هیدراته شدن بدن می گردد و سلامت قلب را نیز تضمین می نماید.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ گریپ فروت

گریپ فروت خاصیت چربی سوزی دارد. همچنین نیاز بدن را نسبت به موادی مانند لیکوپن، پتاسیم، فیبر، کولین و ویتامین C تامین می کند.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ گلابی

گلابی نیز از جمله میوه های مفید برای کاهش اشتها می باشد. گلابی نیز مقادیر بسیار زیادی مواد مغذی دارد و سبب تامین نیاز بدن می گردد. گلابی در برابر رادیکال های آزاد مبارزه کرده و به هضم غذا کمک می کند. گلابی خاصیت سم زدایی دارد. همچنین در کاهش خطر ابتلا به دیابت موثر است.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ لیمو

لیمو یکی از موثرترین میوه ها در کاهش وزن می باشد. این میوه خوشمزه، سرشار از ویتامین C است. لیمو به هضم سریع تر غذا کمک کرده و موجب سم زدایی بدن می گردد. لیمو در درمان سنگ کلیه موثر عمل کرده و سبب حفظ سلامت قلب می گردد.

چنان چه در خصوص هر کدام از عمل های جراحی به مشاوره نیاز داشتید، به دکتر سلیمی به عنوان بهترین و معتبرترین متخصص جراحی های لاغری مراجعه نموده و از رهنمودهای ایشان، بهره مند شوید.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ لیمو
بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ لیمو

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ انار

انار از جمله میوه های چربی سوز در بدن است که بیشتر مواد مغذی مورد نیاز بدن را نیز تامین می کند. انار علاوه بر کاهش وزن، در افراد چاق سبب کاهش فشار خون، التهاب، کلسترول بالا، استرس و سرطان می گردد.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ آووکادو

آووکادو نیز میوه ای چربی سوز بوده و علاوه بر مواد مغذی مختلف، دارای ویتامین های B, C, K, E نیز می باشد. این میوه لذیذ، چربی سالم دارد که سبب بهبود عملکرد قلب می گردد.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ توت فرنگی

توت فرنگی کالری و کربوهیدرات کمی دارد. در عین حال یک چربی سوز قوی بوده و سبب بهبود جریان خون در بدن می گردد. همچنین به بهبود بیماری های قلب و عروق کمک شایانی می کند.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ پرتقال

پرتقال مواد مغذی و ویتامین های زیادی دارد. این میوه در کاهش وزن و کاهش دیگر بیماری ها مانند سکته مغزی، سرطان، بیماری کبد، دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی و پوستی نیز موثر عمل می کند. از جمله ویتامین های موجود در پرتقال می توان به ویتامین های A و B و C اشاره کرد.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ زغال اخته

زغال اخته با این که میوه ای کوچک است، اما قدرت زیادی در چربی سوزی دارد. این میوه به هضم غذا کمک کرده و دارای آنتی اکسیدان، ویتامن C، ویتامین K، فیبر و منگنز است.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ زغال اخته
بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ زغال اخته

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ کیوی

کیوی نیز فیبر زیادی داشته که در کاهش وزن بسیار موثر است. دانه های سیاه درون کیوی، فیبرهای غیر حل شونده هستند. به همین دلیل شما با خوردن آن احساس سیری خواهید کرد. در نتیجه گزینه مناسبی برای افراد چاق می باشد.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده؛ نارگیل

نارگیل گزینه خوبی برای از بین بردن هوس نسبت به شیرینی جات می باشد. این میوه در کاهش اشتها نیز موثر است. نارگیل را می توانید به اشکال مختلف مانند پودر، آب، شیر و روغن نارگیل استفاده کنید. نارگیل روی متابولیسم کبد اثر گذاشته و آن را تا 30 درصد افزایش می دهد. به همین دلیل سبب کاهش وزن می گردد.

برخی افراد به دلیل داشتن چربی اشباع نارگیل از مصرف آن خودداری می کنند. اما باید گفت که چربی های نارگیل با سایر چربی ها تفاوت داشته و در بدن ما ذخیره نمی گردد.

مصرف میوه بعد از وعده غذایی

قانون خاصی برای خوردن میوه وجود ندارد. یعنی شما هر زمان از شبانه روز که میل داشتید، می توانید میل کنید. همچنین در هیچ علمی بیان نشده است که نباید میوه را قبل یا بعد از وعده غذایی خورد.

اتفاقا مصرف میوه در کنار وعده غذایی سبب می شود تا افراد احساس سیری بیشتری داشته باشند و همین امر سبب کاهش وزن خواهد شد. خوردن میوه بعد از وعده غذایی، راهکار خوبی برای کاهش وزن می باشد.

سعی کنید هر زمانی که هوس شیرینی جات کردید، میوه میل نمایید تا از ورود کالری اضافه به بدن جلوگیری گردد. افرادی که تحت عمل جراحی های چاقی قرار می گیرند، بدن به دلیل کاهش دریافت غذا ممکن است با کمبود مواد مغذی روبرو شود. میوه ها نیاز بدن را برای انواع ویتامین و مواد معدنی تامین می کنند.

بنابراین بسیار مهم است افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرند، از انواع بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده استفاده کنند.

بسیاری از افراد تصور می کنند که مصرف میوه ها سیستم گوارش ایشان را بر هم می زند و در هضم غذا تداخل ایجاد می کند. باید گفت که هنوز هیچ مدرک و دلیل علمی برای این موضوع پیدا نشده است که ثابت کند مصرف میوه تاثیر منفی روی سیستم گوارش می گذارد.

شما با خیال راحت می توانید قبل یا بعد از وعده غذایی، هر نوع میوه ای تمایل داشتید را میل کنید

بنابراین شما با خیال راحت می توانید قبل یا بعد از وعده غذایی، هر نوع میوه ای تمایل داشتید را میل کنید. البته باید گفت افرادی که تحت جراحی های چاقی قرار گرفته اند، باید در مصرف میوه حد اعتدال را رعایت کنند.

افزایش مصرف میوه و سبزیجات، خود عاملی بر افزایش وزن می باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که شما طبق برنامه غذایی که دکتر سلیمی در اختیارتان قرار می دهد، میوه و سبزیجات میل کنید.

برای این که متوجه میزان مصرف میوه در هر وعده غذایی خود بشوید، در ادامه به یک نمونه از رژیم غذایی بعد از عمل جراحی چاقی اشاره می کنیم.

شما با خیال راحت می توانید قبل یا بعد از وعده غذایی، هر نوع میوه ای تمایل داشتید را میل کنید
شما با خیال راحت می توانید قبل یا بعد از وعده غذایی، هر نوع میوه ای تمایل داشتید را میل کنید

نمونه برنامه غذایی همراه میوه بعد از جراحی چاقی

بسیاری از افرادی که تحت جراحی چاقی قرار می گیرند، تصور می کنند می توانند هر مقدار که بخواهند میوه میل کنند. در واقع باید گفت که مصرف بیش از حد میوه سبب افزایش وزن خواهد شد.

در صورتی که میوه به اندازه مصرف گردد، روی کاهش وزن تاثیرگذار خواهد بود. در غیر این صورت نتیجه عکس خواهد داد. در ادامه یک نمونه برنامه غذایی برای بعد از جراحی چاقی را بیان کرده ایم.

در این برنامه میزان مصرف میوه نیز مشخص شده است. شما می توانید میوه دلخواه را با توجه به میزان کالری هر دو میوه، جایگزین کنید. ولی بهتر است تا حد امکان طبق برنامه عمل کنید.

برنامه غذایی برای روز اول و دوم بعد از عمل جراحی معده

مصرف مایعات در روز اول باید به تدریج صورت گیرد. فرد می تواند مایعات زیر را در روز اول مصرف کند:

 • آب 3 فنجان در روز
 • چای کم رنگ 2 فنجان در روز
 • شیر رقیق شده 1 فنجان در روز
 • دوغ رقیق شده 1 فنجان در روز
 • آب میوه رقیق شده 2 فنجان در روز
 • آب گوشت 1 فنجان در روز
 • آب هندوانه 1 فنجان در روز

* می توانید مایعات بالا را در طی روز برای خود برنامه ریزی کرده و میل نمایید. توجه داشته باشید که برای مصرف هر یک فنجان مایعات، باید 1 ساعت بین آن ها فاصله بیفتد. به هیچ وجه در یک ساعت 2 فنجان مایعات میل نکنید.

* توجه داشته باشید که چربی گوشت برای آب گوشت باید گرفته شود و هیچ گونه ادویه و چاشنی نداشته باشد. به جای آب گوشت می توانید از آب سوپ نیز استفاده کنید.

* شیر و دوغ باید بدون چربی بوده و با مقداری آب رقیق شوند.

* توجه داشته باشید که آب میوه باید رقیق شود. بهتر است در روز اول، آب سیب یا آب انگور میل نمایید و به طور مساوی به آن آب اضافه کنید.

برنامه غذایی برای روز دوم تا آخر هفته دوم بعد از عمل جراحی معده

در این مدت نیز برنامه غذایی شما بر اساس مایعات تنظیم شده است اما غلظت آن ها افزایش یافته است. در این مدت نیز مصرف آب میوه یا میوه بسیار اهمیت دارد تا بدن ویتامین ها و مواد مورد نیاز خود را به دست آورد.

برنامه غذایی برای روز دوم تا آخر هفته دوم بعد از عمل جراحی معده
برنامه غذایی برای روز دوم تا آخر هفته دوم بعد از عمل جراحی معده

در این دوره می توانید از مایعات زیر مصرف نمایید:

 • آب 3 فنجان در روز
 • شیر کم چرب رقیق شده 2 فنجان در روز
 • دوغ رقیق شده 1 فنجان در روز
 • چای کم رنگ 2 فنجان در روز
 • عصاره مرغ 1 فنجان در روز
 • آب میوه رقیق شده 1 فنجان در روز
 • آب سبزیجات مخلوط 1 فنجان در روز
 • آب گوشت 1 فنجان در روز

* در این دوره نیز می توانید مایعات بالا را در طی روز برای خود برنامه ریزی کرده و میل نمایید. توجه داشته باشید که برای مصرف هر یک فنجان مایعات، باید 1 ساعت بین آن ها فاصله بیفتد. به هیچ وجه در یک ساعت 2 فنجان مایعات میل کنید.

* توجه داشته باشید که چربی گوشت آب گوشت باید گرفته شود و هیچ گونه ادویه و چاشنی نداشته باشد. به جای آب گوشت می توانید از آب سوپ نیز استفاده کنید.

* شیر و دوغ باید بدون چربی بوده و با مقداری آب رقیق شوند.

* برای فنجان آب مخلوط سبزیجات می توانید از کرفس و گوجه استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در این دوره از مصرف مایعات زیر خودداری نمایید:

 • آب میوه طبیعی غلیظ
 • آب میوه های آماده و صنعتی
 • انواع نوشابه ها
 • نوشیدنی های الکلی

برنامه غذایی برای هفته سوم بعد از عمل جراحی معده

در این دوره شما وارد برنامه رژیم غذایی نیمه جامد و پوره خواهید شد. در این دوره زمانی، بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده برای شما میوه های نرمی است که بتوانید آن ها را له کنید.

در این دوره می توانید غذاهایی را که کم چرب و بدون قند هستند، به پوره تبدیل کرده و میل کنید. در برنامه غذایی زیر، پروتئین، سبزیجات کم فیبر و زود هضم لحاظ شده اند.

در این هفته از مصرف غذاهای جامد و نوشیدنی های کافئین دار پرهیز کنید. همچنین در غذاهای خود از ادویه استفاده نکنید زیرا موجب سوزش سر دل می شوند.

طبق توصیه دکتر سلیمی، در طی هفته سوم از مواد غذایی زیر استفاده کنید:

 • غذاهای کودک
 • پنیر
 • ماهی آبپز و له شده
 • تخم مرغ آبپز رنده شده
 • سوپ مرغ میکس شده
 • کمپوت میوه له شده
 • موز یا انبه یا آواکادو
 • حمص
 • ماست یونانی
طبق توصیه دکتر سلیمی، در طی هفته سوم از مواد غذایی زیر استفاده کنید:
طبق توصیه دکتر سلیمی، در طی هفته سوم از مواد غذایی زیر استفاده کنید:

برنامه غذایی برای هفته چهارم بعد از عمل جراحی معده

در این هفته، غذاهای جامد به تدریج به برنامه غذایی شما اضافه خواهد شد. در این هفته می توانید عادات غذایی صحیح را بیاموزید و تا آخر عمر از آن ها پیروی کنید.

اما به یاد داشته باشید که در این هفته هنوز مجاز به استفاده از قند و چربی و غذاهای دیر هضم مانند آجیل، استیک و سبزیجات پر فیبر نیستید.

در این هفته می توانید از نوشیدنی های کافئین دار به میزان کم استفاده کنید. در هفته چهارم علاوه بر 3 وعده اصلی باید 2 میان وعده نیز مصرف نمایید.

بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده برای هفته چهارم به همراه برنامه غذایی در زیر بیان شده است:

 • مرغ و ماهی آبپز و له شده
 • سبزیجات پخته شده
 • سیب زمینی آبپز
 • پنیر کم چرب
 • انواع میوه نرم
 • غلات صبحانه
 • حمص
 • تخم مرغ آبپز
 • بلغور جو دوسر
 • موز یا توت فرنگی

برنامه غذایی برای هفته پنجم بعد از عمل جراحی معده

در این هفته باید مصرف غذاهای جامد را به تدریج آغاز کنید تا معده کم کم به این نوع غذاها عادت کند. در صورتی که مصرف غذاهای جامد سبب ایجاد تهوع یا دل درد شد، مصرف آن را تعویق بیاندازید. اما به صورت کلی در این هفت،ه معده تحمل ورود غذاهای جامد را دارد.

نکات مهم بعد از جراحی چاقی

 • بعد از عمل حتما 3 وعده اصلی و 2 میان وعده در روز مصرف کنید. میان وعده در طول درمان باید شامل میوه، آجیل و سبزیجات باشد.
 • در طول روز حداقل 8 لیوان آن میل کنید.
 • مکمل ها و ویتامین هایی را که پزشک تجویز می کند، به طورمرتب مصرف نمایید.
 • در روز لازم است تا 60 گرم پروتئین مصرف نمایید.
 • ورزش را در برنامه روزانه خود جایگذاری کنید تا کاهش وزن زودتر صورت گیرد و سلامت بدنتان تضمین شود.
 • در شرایط بد روحی، عادات دیگری به جای پرخوری را انتخاب کنید. به طور مثال یک لیوان دمنوش گل گاو زبان میل کنید.
نکات مهم بعد از جراحی چاقی
نکات مهم بعد از جراحی چاقی

جلوگیری از عوارض بعد از عمل جراحی چاقی

بعد از عمل، ممکن است در اثر عواملی با برخی از عوارض مانند دل درد، حالت تهوع، سوزش سر دل و ریفلاکس مواجه شوید. بعد از عمل، معده بسیار حساس می شود. این عوارض به احتمال زیاد بر اثر موارد زیر به وجود می آیند:

 • پرخوری
 • خوب نجویدن غذا
 • سریع غذا خوردن
 • شروع مصرف غذاهای جامد قبل از موعد مقرر برنامه
 • مصرف آب همراه غذا

دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح لاغری، معتقدند که برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی، بایستی موارد زیر را رعایت کنید:

 • به محض سیر شدن از غذا خوردن دست بکشید. پر شدن بیش از حد معده، سبب حالت تهوع و در نهایت استفراغ می شود.
 • غذا را خوب بجوید و عجله ای برای بلند شدن از سر سفره نداشته باشید.
 • غذا را به آرامی میل کنید. سریع غذا خوردن سبب می شود تا مغز پیام سیری را دیرتر دریافت کند.
 • تا هفته پنجم از مصرف غذاهای جامد اجتناب کنید.
 • 1 ساعت قبل و 1 ساعت بعد از غذا آب میل کنید. در برخی از رژیم ها گفته می شود که نوشیدن 1 لیوان آب قبل از غذا سبب کاهش اشتها می گردد. این موضوع برای افرادی که عمل جراحی معده انجام داده اند، سبب ناراحتی معده می گردد.
دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح لاغری، معتقدند که برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی، بایستی موارد زیر را رعایت کنید:
دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح لاغری، معتقدند که برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی، بایستی موارد زیر را رعایت کنید:

کدام دسته از میوه ها برای لاغری مناسب هستند؟

جراحی چاقی خود به تنهایی سبب کاهش وزن نمی گردد. لازم است فرد بعد از عمل جراحی معده سبک زندگی خود را تغییر داده و از یک برنامه غذایی خاص پیروی کند. انتخاب میوه به صورت هوشمندانه و مصرف روزانه میوه روی کاهش وزن و هیدراته ماندن بدن کمک شایانی می کند.

انتخاب بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده باید بر اساس معیارهای زیر باشد:

میوه هایی با کربوهیدارت بالا

مصرف میوه هایی که کربوهیدارت بیشتری دارند، برای وعده صبحانه می تواند هوشمندانه باشد. مصرف میوه هایی مانند موز، آناناس و انگور برای وعده صبحانه سبب تامین انرژی بدن و مواد مورد نیاز بدن می گردد. به همین دلیل اشتهای شما در طول روز کمتر خواهد شد.

میوه هایی با کربوهیدارت پایین

میوه هایی که کربوهیدارت کمی داشته اما در مقابل آب بیشتری دارند، سبب تنظیم درجه حرارت بدن می گردند. همچنین سبب دفع کلسترول مضر از بدن خواهند شد.

این میوه ها قند مورد نیاز بدن را تامین می کنند. همچنین سبب چربی سوزی در بدن می شوند. از جمله میوه های با کربوهیدارت پایین و آب بالا می توان به هندوانه، سیب و هلو اشاره کرد.

تاثیر مرکبات و توت ها در کاهش وزن

متخصصان تغذیه مصرف مرکبات و توت ها، هم در دوران عادی و هم در دوران درمان چاقی را توصیه می کنند. هنگامی که در برنامه غذایی شما بعد از جراحی چاقی مرکبات و انواع توت ها موجود باشند، مواد مغذی مورد نیاز بدن کاملا تامین خواهد شد.

مصرف میوه هایی مانند پرتقال و لیمو به شما در طی روز انرژی داده و سبب رفع گرسنگی خواهند شد. مرکبات و توت ها خون را تصفیه می کنند و سلامت قلب را تضمین خواهند کرد.

تاثیر مرکبات و توت ها در کاهش وزن
تاثیر مرکبات و توت ها در کاهش وزن

میوه های آبدار

میوه های آبدار میوه های مهمی در برنامه های رژیم لاغری هستند. این میوه ها حجم معده را با آب پر می کنند. علاوه براین به هیدراته شدن بدن و تامین انرژی مورد نیاز در روز کمک می کنند. به همین دلیل شادابی و جوانی پوست در طول مدت درمان حفظ خواهد شد.

تاثیر میوه های خشک در لاغری

میوه های خشک این امکان را برای ما فراهم می کنند که در طی سال و در هر فصلی بتوانیم طعم آن ها را بچشیم. میوه ها با توجه به داشتن قند طبیعی، انرژی مورد نیاز بدن را به خصوص در صبح تامین می کنند.

بهتر است به تاریخ تولید میوه های خشک دقت داشته باشیم. برای اطمینان از سالم بودن میوه های خشک، بهتر است آن ها را خودتان تهیه و خشک نمایید.

فواید مصرف میوه ها چیست؟

انتخاب و مصرف بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده مزایای زیادی برای بدن دارد. بعد از جراحی چاقی، افراد احساس سیری زیادی دارند. به همین دلیل بدن قادر نیست تا انرژی مورد نیاز خود را دریافت کند.

از طرفی با کاهش وزن ممکن است پوست شل و آویزان گردد. آب و مواد مغذی موجود در میوه ها هر گونه مشکل در بدن را برطرف می سازد و سبب جوانسازی پوست در طول مدت درمان خواهد. علاوه بر این، مصرف میوه ها مزایای دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر می باشد:

کمک به کاهش وزن

مصرف میوه هایی که فیبر بالایی دارند، سبب ایجاد احساس سیری طولانی مدت خواهد شد. میوه هایی که فیبر زیادی دارند، سبب آزاد شدن آرام تر گلوکز در خون شده که در کاهش وزن موثر می باشد.

آزاد شدن تدریجی گلوکز در خون و تبدیل آن به انرژی سبب می شود تا بدن همیشه انرژی داشته باشد. میوه ها و سبزیجات در طول مدت درمان چاقی از تحلیل عضلات جلوگیری می کنند.

کاهش فشار خون

افراد چاق همواره از مشکل افزایش خون رنج می برند. همین موضوع دلیل بروز بسیاری از بیماری های دیگر می باشد. نمک از طریق وعده هایی غذایی وارد بدن می شود.

در صورتی که سدیم وارد بدن گردد و پتاسیم در بدن ما کم باشد، میزان فشار خون افزایش خواهد یافت. در بسیاری از میوه ها مقدار زیادی پتاسیم یافت می شود که سبب تنظیم فشار خون در بدن گردند.

از جمله میوه هایی که مقدار زیادی پتاسیم دارند، می توان به هندوانه، سیب، لبو، هویج، گریپ فروت، پرتقال، انار، انجیر، انبه و زردآلو اشاره کرد.

کاهش خطر مرگ و میر

مصرف انواع میوه ها سلامت قسمت های مختلف بدن را تضمین می کنند. مطالعات زیادی نشان داده است که مصرف به اندازه سبزیجات سبب جلوگیری از مرگ زودرس در انسان ها می گردد.

خواص سبزیجات پخته کمتر از سبزیجات خام است. از طرفی سبزیجات خام بیشتر روی کاهش وزن  لاغری اثر می گذارد. بنابراین بهتر است در برنامه غذایی خود از سبزیجات خام استفاده نمایید.

محافظت از سلول ها

متخصصان تغذیه بعد از عمل جراحی چاقی، نگران تامین مواد مورد نیاز بدن هستند. با مصرف میوه ها این کمبود مواد جبران می شود. از طرفی میوه هایی که دارای آنتی اکسیدان می باشند، به محافظت از سلول های آسیب دیده کمک می کنند. میوه هایی که فیبر و پتاسیم زیادی دارند، در آن ها آنتی اکسیدان یافت می شود.

چگونه میوه ها را وارد وعده های غذایی خود بکنیم؟

مصرف میوه ها در میان وعده کمک خوبی به کاهش وزن و هیدراته ماندن بدن می کنند. اگر می خواهید میوه ها بیشترین تاثیر را روی کاهش اشتها و چربی سوزی بدن شما داشته باشند، آن ها را وارد وعده های اصلی خود نیز بکنید.

می توانید میوه ها را به سالاد خود اضافه کرده و بعد از صرف غذا آن را میل نمایید. برخی افراد از میوه هایی مانند سیب، گلابی و مرکبات به صورت سرخ شده به عنوان چاشنی در کنار گوشت استفاده می کنند.

چگونه میوه ها را وارد وعده های غذایی خود بکنیم؟
چگونه میوه ها را وارد وعده های غذایی خود بکنیم؟

نکاتی در مورد مصرف میوه ها

قند مخفی موجود در میوه ها

در برخی از میوه ها قند زیادی متمرکز شده است. با این حال باید گفت که فیبر و مواد مغذی در آن ها مزیت بیشتری دارند. از طرفی قند موجود در میوه ها خیلی باعث افزایش وزن نمی گردد.

اما باید توجه داشت که میوه هایی که به صورت کمپوت مصرف می شوند، قند بیشتری دارند. زیرا در کارخانه به شهد آن، قند اضافه می شود. همچنین به برخی از میوه های خشک نیز قند اضافه می کنند. بنابراین بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده میوه ای است که به طور طبیعی و واقعی تهیه و مصرف گردد.

برای درمان مشکل دیابت در کمتر از 30 روز لطفا صفحه درمان دیابت در 30 روز را ببینید.

محدودیت مصرف آب میوه

متخصصان تغذیه معتقدند که انواع آب میوه ها حتی اگر طبیعی نیز تهیه شده باشند، نسبت به خود میوه فیبر کمتری دارند. فیبر سبب کند شدن عملکرد جذب گلوکز به خون می گردد.

شما با مصرف خود میوه مقدار زیادی فیبر دریافت می کنید. همچنین آب میوه نسبت به خود میوه قند بیشتری دارد. به ویژه آب میوه های صنعتی که دارای مقادیر زیادی قند و کالری هستند.

محدودیت مصرف آب میوه
محدودیت مصرف آب میوه

سخن پایانی

افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرند، ممکن است بعد از عمل با عوارض جدی روبرو شوند. اما باید گفت که جراحی های چاقی بدون عوارض هستند.

عوارض به وجود آمده بعد از این نوع جراحی در اثر عدم مهارت و عدم داشتن تجربه پزشک جراح می باشد. عمل های معده با هدف کاهش اشتها، عمل های سختی است.

به همین دلیل باید در انتخاب پزشک دقت زیادی داشته باشید. با توجه به مهارت و تجربه بالای دکتر سلیمی، بهترین نتایج با کمترین میزان عوارض را از این جراحی ها تجربه خواهید کرد.

دکتر سلیمی معتقد است که تغذیه بعد از جراحی در عدم بروز عوارض و نتایج مطلوب تر بسیار مهم است. به همین دلیل دکتر سلیمی در این نوشتار، اقدام به معرفی بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده کرده و اثرات مصرف میوه ها را برای لاغری و کاهش وزن ارائه نمود. توصیه می شود که برای رسیدن به نتایج مطلوب و ثبات وزن، حتما از برنامه های غذایی دکتر سلیمی پیروی کنید.

منبع:

w44346

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید