بهترین صبحانه برای لاغری

در این مقاله از سایت دکتر مهدی سلیمی، به معرفی و بررسی بهترین صبحانه برای لاغری می پردازیم. همراه شما هستیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

اگر شما هم به دنبال این هستید تا با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و به خصوص داشتن برنامه غذایی خاصی در وعده صبحانه به لاغری و تناسب اندام برسید، باید بدانید که بهترین صبحانه برای لاغری،  دارای ویژگی های خاصی می باشد و از مواد خاصی نیز تهیه می شود که این مواد، دارای خاصیت های لاغر کنندگی  بسیار زیادی هستند.

البته در این زمینه باید به این نکته توجه داشته باشیم که معمولاً وعده غذایی صبحانه به عنوان یکی از مهمترین وعده های غذایی که می تواند روی دیگر وعده های غذایی ما در طی شبانه روز تاثیر بگذارد، شناخته می شود و ما باید به وعده صبحانه خود، چه در برنامه های لاغری و چه در رژیم های چاقی و افزایش وزن توجه کنیم و بدانیم که بهترین صبحانه برای لاغری و یا چاقی چه مواردی می باشد.

بهترین صبحانه برای لاغری
بهترین صبحانه برای لاغری

ذکر این نکته حائز اهمیت است که ما باید برای رسیدن به وزن ایده آل و مطلوب خود، به چه راهکارهایی دست بزنیم تا بتوانیم با استفاده از یکی از مهم ترین وعده های غذایی شبانه روز خود، یعنی وعده صبحانه، به این عامل دست پیدا کنیم؟

پیشنهاد می کنیم از پست برای لاغری ناشتا چی بخوریم دیدن کنید.

همگی ما در مورد اهمیت صبحانه و تاثیر آن روی فعالیت جسمانی و مغز خود، اطلاعات کاملی داریم

همگی ما در مورد اهمیت صبحانه و تاثیر آن روی فعالیت جسمانی و مغز خود، اطلاعات کاملی داریم و می‌دانیم که صبحانه می‌تواند چقدر بر تمامی عناصر جسمانی و سلامتی بدن تاثیر گذاشته و روز به روز به سلامتی و تناسب اندام ما کمک کند، به شرط آن که دارای یک رژیم غذایی مناسب در وعده صبحانه خود باشیم و در این زمینه به شرایط و ویژگی های مختلفی توجه نماییم.

ما در این مقاله کاربردی، می خواهیم به ویژگی های  بهترین صبحانه برای لاغری  بپردازیم و به تعدادی از این صبحانه ها و یا مواد غذایی که می تواند در وعده صبحانه ما قرار بگیرد و برای ما لاغری و تناسب اندام را به دنبال داشته باشد، اشاره می کنیم.

توجه داشته باشید که این مواردی که در مقاله جامع و کامل بهترین صبحانه برای لاغری توسط تیم مجرب ما برای شما بیان می شود، به عنوان تمامی مدل های صبحانه ای، لاغر کننده محسوب نمی شود و شما می توانید با جست و جویی کوتاه، به نتایج و انواع گوناگون دیگری در مورد رژیم های مناسب برای لاغری در وعده صبحانه دست پیدا کنید و یا به اصطلاح، به بهترین صبحانه برای لاغری برسید.

بهترین صبحانه ها برای لاغری

در ادامه مقاله جامع و کاربردی بهترین صبحانه برای لاغری، به انواع مواد غذایی خواهیم پرداخت که اگر در وعده صبحانه قرار بگیرند، می‌توانند لاغری و تناسب اندام کافی و مناسبی را برای ما به ارمغان آورند و باید ما از خواص چربی سوزی آنها بهره کافی را ببریم.

البته باید توجه داشته باشیم که افراط و تفریط بی‌مورد و بدون رعایت کردن اصول و خارج شدن از حد اعتدال، همیشه می تواند به عنوان یکی از مهمترین معضلات در رژیم های غذایی محسوب گردد.

بهترین صبحانه ها برای لاغری
بهترین صبحانه ها برای لاغری

اگر ما به بدن خود گرسنگی بیش از حد بدهیم و یا در مصرف یک نوع از مواد غذایی که هر چند می تواند برای ما مفید باشد، دارای زیاده روی شویم، قطعاً این مورد می تواند به بدنمان آسیب‌های فراوانی رسانده و همچنین در رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن نیز برای ما نتیجه معکوس را به عمل آورد.

پس در ادامه مقاله جامع و کاربردی بهترین صبحانه برای لاغری، می خواهیم به تعدادی از مواد غذایی مهم که می تواند در برنامه صبحانه ی ما برای لاغری قرار بگیرد، اشاره کنیم.

البته این نکته نیز نباید پوشیده بماند که حتماً قبل از مصرف این گونه از مواد غذایی، با پزشکان متخصص خود در زمینه لاغری و تناسب اندام مشورت نمایید، تا آنها با در نظر گرفتن شرایط جسمانی شما و همچنین بیماری هایی که احیانا به آن دچار هستید و موارد دیگر، این گزینه ها را برای شما تایید و یا رد نمایند.

تخم مرغ:

 شاید برای شما جالب باشد که بدانید تخم مرغ به عنوان یکی از مواد غذایی بسیار مغذی محسوب می شود که دارای چربی سوزی خاص خویش می‌باشد و سرشار از مواد مغذی و مفیدی همچون انواع ویتامین ها و همچنین پروتئین ها و همچنین مواد معدنی دیگری می باشد که همه این موارد می توانند برای ما تناسب اندام و سلامتی را به دنبال داشته باشد.

تخم مرغ:
تخم مرغ:

پس تخم مرغ به عنوان یکی از مواد غذایی بسیار مهم تلقی خواهد شد که می‌تواند در زمینه لاغری و تناسب اندام ما به ما کمک نماید؛ البته اگر به صورت اصولی و با داشتن برنامه غذایی مداوم و علمی همراه باشد.

اما اگر بخواهیم در مورد مکانیسم چربی سوزی و یا لاغری در تخم مرغ مثال های مختلفی را خدمت شما ارائه دهیم، باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که تخم مرغ دارای منبع بزرگی از پروتئین ها می باشد که این پروتئین ها در تخم مرغ و به خصوص در سفیده تخم مرغ به شدت و به وفور یافت می شوند.

همه ما می دانیم که یکی از مهم ترین ویژگی و تاثیر پروتئین ها در زمینه لاغری و تناسب اندام، روی کاهش اشتها در بدن می باشد و وقتی ما مقداری تخم مرغ مصرف می کنیم، می دانیم که در حال حاضر مقدار زیادی پروتئین دریافت نموده ایم و این پروسه، این خاصیت کاهش اشتها را به همراه دارد و می‌تواند روی آن تاثیر زیادی گذاشته و بدن ما مدت زمان بیشتری سیر بماند و همچنین اگر در وعده صبحانه خود تخم مرغ را مورد مصرف قرار دهیم، این عامل باعث خواهد شد که از خوردن بی رویه جلوگیری کنیم.

خوردن تخم مرغ در وعده صبحانه

به عنوان مثال در یک آزمایش که روی ۳۰ نفر از بانوان انجام شده است، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این افراد با خوردن تخم مرغ در وعده صبحانه خود، به لاغری قابل توجهی رسیده‌ اند و بیان می‌کنند که در طی روز احساس سیری بیشتری نموده و به همین دلیل از وعده های غذایی معمول خود در وعده های غذایی که از تخم مرغ در صبحانه استفاده می کنند، کمتر می خورند

و در طی آزمایشات دیگر، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که مصرف تخم مرغ می تواند روی کاهش وزن تا ۶۵ درصد تاثیر مثبت بگذارد و مصرف این ماده غذایی در صبحانه علاوه بر تاثیر ۶۵ درصدی در کاهش وزن و تناسب اندام، می تواند تا ۳۴ درصد سایز دور کمر ما را نیز مورد اثر و تاثیرات خود قرار داده و آن را کاهش دهد.

به صورت کلی اگر بخواهیم بگوییم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که مصرف اصولی و در حد اعتدال تخم مرغ، می تواند هم لاغری و تناسب اندام را تا ۶۵ درصد برای ما به ارمغان آورد و هم باعث شود تا سایز و حجم ما کمتر شده و دور کمر ما تا ۳۴ درصد باریک تر گردد.

البته باید توجه داشته باشیم که مصرف تخم مرغ در انواع مختلف آب پز و یا نیمرو و یا به هر شکل دیگری، می‌تواند در این زمینه بسیار مهم باشد و شما باید قبل از هر گونه اقدامی در مورد عوارض مصرف بیش از حد تخم مرغ، مطالب گوناگون و متنوع علمی را مطالعه نمایید.

به عنوان نمونه باید بگوییم که مصرف بالای تخم مرغ در طی هفته می تواند مشکلات مختلفی از جمله بیماری های مربوط به قلب و عروق و سکته های قلبی را افزایش دهد.

توصیه می کنیم از صفحه رژیم سه روزه تخم مرغ دیدن کنید.

جوانه گندم:

در مورد جوانه گندم نیز باید این نکته را بدانیم که در واقع جوانه گندم، به نوعی از ترکیبات هسته گندم به حساب می آید که این ماده غذایی می تواند دارای منبع بزرگی از مواد معدنی همچون تیامین و سلنیوم و همچنین منگنز باشد و در کنار آن، جوانه گندم دارای منابع زیاد انواع ویتامین ها نیز می باشد

جوانه گندم:
جوانه گندم:

و نکته مهم جوانه گندم که می تواند در چربی سوزی و تناسب اندام ما بسیار حائز اهمیت و کمک ‌کننده باشد، این نکته است که معمولاً جوانه گندم دارای مقادیر فراوانی از فیبر می باشد که این فیبر می تواند سبب شود تا افراد زودتر احساس سیری نمایند و همچنین در لاغری شکم و پهلوهای آن ها اثر زیادی گذاشته و باعث لاغری و تناسب، در اندام های افراد گردد.

در واقع باید توجه داشته باشیم که ما هر چقدر از فیبر بیشتری در  وعده‌های غذایی خود و به خصوص در وعده صبحانه که می تواند وعده عای دیگر غذایی را نیز مورد تاثیرات خود قرار دهد استفاده کنیم، می توانیم از سیری طولانی تری بهره برده و در طول روز، دیرتر گرسنه شویم و از این طریق به تناسب اندام و لاغری ما کمک بسیار زیادی می شود.

معمولاً در هر ۲۸ گرم از جوانه گندمی که ما مصرف می کنیم، به صورت میانگین در حدود چهارگرم فیبر وجود دارد

آن طور که از پژوهش های مختلف در زمینه لاغری و تناسب اندام به وسیله ی مصرف فیبر بیان شده است، به این نتیجه می رسیم که معمولاً در هر ۲۸ گرم از جوانه گندمی که ما مصرف می کنیم، به صورت میانگین در حدود چهارگرم فیبر وجود دارد که این فیبرها می‌تواند در کاهش وزن ما اثرات بسیار حائز اهمیتی را بگذارد.

علاوه بر این، در پژوهش های دیگری که در این زمینه به عمل آمده، ما به این نکات دست پیدا خواهیم نمود که مصرف غلات مختلفی همچون جوانه گندم که می تواند میزان دریافت فیبر بدن را افزایش دهد، می‌ تواند کاهش اشتها و داشتن قند خون پایدار را به دنبال داشته باشد که به ما کمک می کند تا دیرتر گرسنه شویم و ما می توانیم این اثر شگفت انگیز را در جوانه گندم پیدا کنیم.

مثلاً در یکی از آزمایشاتی که روی ۲۷ هزار نفر از مردان در مدت ۸ سال به انجام رسیده است، می توان این نتیجه را مشاهده نمود که مصرف غلات سرشار از فیبر در طی صبح، می‌تواند خطرات مبتلا شدن به چاقی و اضافه وزن را در فرد بسیار کاهش دهد و تناسب اندام را حفظ نماید که این  مورد، از نتایج بسیار قابل توجهی می باشد که به دست آمده است.

موز:

شاید ما در نگاه اول موضوع را به عنوان یکی از پر کالری ترین میوه های اطراف خود بدانیم. اما باید توجه داشته باشیم که برخلاف عقیده بسیاری از ما که موز را چاق کننده می دانیم، موز دارای خواص فراوان و البته فیبر بسیار زیادی نیز می باشد

موز:
موز:

و در عین حال کالری کمی نیز دارد که می تواند به عنوان یکی از مواد بسیار مهم ماده غذایی صبحانه ما محسوب گردد که با طعم و مزه بسیار دلنشین و خوبش، رنگ و بوی تازه ای به میز صبحانه ما بدهد و همچنین با داشتن کالری کم و فیبر زیاد، باعث همان اثراتی شود که جوانه گندم برای لاغری و تناسب اندام ما داشت.

در این زمینه نگه داشتن و یا متعادل سازی قند خون، به مدت زمان بیشتری که باعث کاهش احساس گرسنگی در طی شبانه روز می شود و همچنین  افزایش چربی سوزی با استفاده از مصرف این میوه خوش طعم، از نتایج مشابهی است که در مورد جوانه گندم نیز یافت می شود.

باید بدانیم که معمولاً هر یک عدد موز متوسط دارای ۱۰۰ کالری و همچنین ۳ گرم فیبر می باشد که این میزان برابر با ۱۲ درصد از نیاز روزانه افراد را تامین می‌کند که می‌تواند به نوبه خود به عنوان یکی از مواد غذایی بسیار مغذی و همچنین سیر کننده محسوب گردد که باعث تنظیم قند خون و کاهش گرسنگی در فرد شده و این میزان سیری را به مدت فراوان تری در فرد و در بدن فرد حفظ می‌کند که همه این موارد به علت داشتن فیبر نسبتاً مناسبی در این ماده غذایی می باشد.

فیبر معمولاً دیرهضم تر می باشد

همچنین اگر بخواهیم به یکی از ویژگی‌های دیگر فیبر نیز توجه داشته باشیم، باید بگوییم که فیبر معمولاً دیرهضم تر می باشد و سرعت خالی شدن معده در مواد غذایی که  دارای فیبر فراوانی می باشند، معمولاً بسیار کندتر از حالت معمول می باشد.

علاوه بر این مورد، پر بودن معده در تایم ها و زمان های طولانی تر، می تواند باعث احساس سیری به  مدت زمان بیشتری در فرد گردد که چنین افرادی میل به خوردن انواع خوراکی ها و غذاها را در طی روند گوارش مواد با فیبر بالا کمتر احساس می کنند و همه این نکات باعث آن خواهد شد که فرد دارای تناسب اندام و کاهش وزن گردد.

همچنین باید بدانیم که موز علاوه بر داشتن مقادیر فیبر مناسب، دارای مقادیر فراوانی از نشاسته مقاوم نیز می باشد که در طی تحقیقات به عمل آمده، به این نتیجه می رسیم که خوردن نشاسته مقاوم، می تواند به  چربی سوزی دور شکم و همچنین کاهش مواد غذایی دریافتی بدن ما کمک بسیار شایانی نماید.

ماست:

ما در مقاله جامع و کاربردی بهترین صبحانه برای لاغری، سعی نموده ایم تا شما با استفاده از ساده ترین مواد غذایی که در منزل خود دارید و یا در دسترس شما قرار دارد، برای وعده های صبحانه خود در نظر بگیرید و به لاغری و تناسب اندام مناسبی با استفاده از خواص این مواد غذایی دست پیدا کنید.

در این راستا، خوردن ماست نیز می تواند به عنوان یکی از مواد بسیار مهم در وعده صبحانه ما محسوب گردد که اگر به صورت کم چرب نیز مصرف گردند، دارای خواص بیشتری برای بدن می باشد.

ماست:
ماست:

مثلاً ماست یونانی دارای پروتئین ها و مواد مغذی بسیار می باشد که می تواند شما را در زمینه کاهش وزن و شروع یک روز مطلوب و ایده آل یاری نماید. بر طبق تحقیقاتی که توسط پژوهشگران به دست آمده است، ما به این نتیجه می رسیم که مصرف پروتئین بالا می تواند گرسنگی را برای ما تا میزان قابل توجهی کاهش داده و فرد پس از مصرف مقداری پروتئین که در مورد تخم مرغ نیز به آن اشاره نموده ایم، کمتر احساس گرسنگی نماید.

همچنین در طی یک آزمایش دیگری که روی ۶۵۱۶ نفر از افراد مختلف به انجام رسیده است، می‌توان به این نتیجه رسید که افرادی که  متداولا حداقل ۷ بار ماست در طی هفته مصرف می‌کنند، در معرض لاغری و یا کاهش وزن قرار می ‌گیرند که این مورد می تواند به عنوان یکی از نکات مهم در مصرف ماست برای لاغری، در وعده صبحانه ما قرار گیرد.

 توت ها:

همان طور که در ابتدای این مقاله جامع به آن اشاره نموده ایم، مواد غذایی زیادی هستند که می توانند به عنوان مواد غذایی لاغر کننده در وعده صبحانه ما قرار بگیرند

توت ها:
توت ها:

و ما در این زمینه به تعدادی از آنها پرداختیم و اگر بخواهیم در اینجا به تعدادی دیگر اشاره کنیم، باید بگوییم که غیر از توت و موادی که به آن اشاره نمودیم، انواع اسموتی ها و همچنین میوه هایی همچون گریپ ‌فروت و کیوی و همچنین قهوه، دانه چیا، دانه کتان، انواع آجیل و چای سبز نیز می تواند از نمونه مواد غذایی باشد که ما را در داشتن وعده ی صبحانه ای لاغر کننده و چربی سوز یاری می ‌کند.

ما در این بخش از مقاله جامع و کاربردی بهترین صبحانه برای لاغری، به توت ها اشاره می کنیم. لازم است بدانیم که انواع توت ها می توانند با داشتن مواد مغذی سرشار و همچنین کالری کم، در  لاغری و چربی سوزی ما اثرات بسیار زیادی بگذارند

و بر طبق تحقیقاتی که در مورد توت ها به عمل آمده است، به این نتیجه خواهیم رسید که این ماده غذایی نیز دارای مقادیر زیادی فیبر در خود می باشد که این مورد می تواند همان تاثیراتی که به آن اشاره نمودیم را در زمینه لاغری و تناسب اندام و همچنین احساس سیری در فرد ایجاد کند و نتیجه آن لاغری و تناسب اندام است.

تاثیرات صبحانه در لاغری

 همان طور که تا به این قسمت از مقاله جامع و کاربردی بهترین صبحانه برای لاغری به آن اشاره نموده و همان طور که خود شما نیز این نکته را می دانید، صبحانه به عنوان یکی از مهم‌ترین وعده های غذایی به شمار می آید که اثرات مستقیمی بر وعده های دیگر غذایی همچون ناهار و یا شام می گذارد

و اگر ما بتوانیم صبحانه‌ای اصولی و مغذی دریافت نماییم،‌ می توانیم تا حد زیادی از خوردن بی رویه مواد غذایی در وعده های دیگر جلوگیری کنیم و یا در ابتدای روز، با مصرف صبحانه مغذی و دارای فیبر بالا به سیری دست پیدا بکنیم که این میزان می‌تواند به مدت زمان طولانی تری قند خون ما را متعادل نگه دارد

تاثیرات صبحانه در لاغری
تاثیرات صبحانه در لاغری

و ما در طی گذشت زمان و در طی شبانه روز، کمتر گرسنه نشویم و می دانیم که هر چقدر ما کمتر گرسنه نشویم، احتمال مصرف مواد غذایی در بدن ما کاهش پیدا می‌کند

و هرچقدر این روند ادامه پیدا کند، در مجموع میزان دریافتی کالری بدن ما کاهش چشمگیری پیدا نموده و همه این عوامل وقتی دست در دست هم قرار بدهد، باعث خواهد شد تا بدن، به کاهش وزن و چربی سوزی روی بیاورد که از نکات بسیار مهم و حیاتی در زمینه ی هر رژیم غذایی اصولی و مناسبی است.

معمولاً پزشکان متخصص تغذیه و تناسب اندام، یکی از مهمترین وعده های غذایی هر فرد که می تواند در وعده های غذایی دیگر او در طی شبانه روز اثرات مستقیمی بگذارد

معمولاً پزشکان متخصص تغذیه و تناسب اندام، یکی از مهمترین وعده های غذایی هر فرد که می تواند در وعده های غذایی دیگر او در طی شبانه روز اثرات مستقیمی بگذارد و فرد با مصرف اصولی این وعده غذایی دچار مشکلات و فشار مضاعف بر بدن خود در طی رژیم های غذایی لاغری نشود را وعده صبحانه می دانند که به آن توجه ویژه ای می کنند.

اگر می خواهیم صبحانه ای با خاصیت لاغر کنندگی بالا داشته باشیم، باید از مواد غذایی استفاده کنیم که به نسبت دیگر مواد غذایی، دارای فیبر بالاتر و کالری کمتری می باشند

و اگر این مواد غذایی را به صورت پیوسته و البته متعادل و به دور از افراط و تفریط مورد استفاده قرار بدهیم، می توانیم با استفاده از احساس سیری که پس از مصرف این مواد غذایی در وعده صبحانه به ما دست می‌دهد و پرهیز از مصرف بی رویه مواد غذایی در طی شبانه روز، به لاغری و تناسب اندام خود کمک شایانی نماییم.

سخن آخر

به عنوان سخن آخر در مقاله جامع بهترین صبحانه برای لاغری، به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از هر گونه اقدامی برای انجام رژیم های غذایی، با متخصصین حوزه تغذیه و لاغری مشورت نمایید و پس از دریافت اطلاعات جامع و برنامه های رژیمی اصولی از این متخصصین، با خیالی آسوده، تصمیم گیری کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید