بهترین جراح پانکراس ایران

در این مطلب قصد داریم تا از توانایی‌های بهترین جراح پانکراس ایران برای شما بگوییم. همراه ما باشید.

در شرایطی افراد نیاز دارند تا جراحی پانکراس انجام بدهند و ممکن است در این ‌باره نگرانی‌های بسیاری داشته باشند. در برخی مواقع درد معده یا روده باعث رنج و عذاب بسیاری برای بیماران می‌گردد و نمی‌توانند محل دقیق درد را در بدن خود تشخیص دهند. در این هنگام تشخیص یک پزشک حاذق با توجه به معاینات صورت می‌گیرد.

اگر نگران هزینه درمان جراحی پانکراس که برای بهبود لوزالمعده می باشد هستید توصیه می کنیم از صفحه هزینه عمل پانکراس در ایران دیدن کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

09120174510

مقدمه

بهترین جراح پانکراس ایران
بهترین جراح پانکراس ایران

التهابات بسیاری برای پانکراس یا لوزالمعده به دلیل محل قرارگیری آن در بدن صورت می‌گیرد و ممکن است بسیاری از افراد درد لوزالمعده را تجربه کنند. اما تشخیص این درد به ‌راحتی امکان ‌پذیر نیست.

اغلب افراد بیماری‌هایی که رابطه مستقیمی با لوزالمعده یا پانکراس دارند را مورد توجه قرار نمی‌دهد. نکته مهم این است که باید در هنگام وجود این دردها حتما توسط پزشک معاینه شوید.

اگر برای درمان به پزشک مراجعه نکنید، باعث به وجود آمدن عواقب خطرناکی می‌گردد. زیرا یکی از دلایل درد در نواحی معده و شکم ممکن است وجود سرطان پانکراس باشد. البته سرطان پانکراس در ۲ نوع خوش‌خیم و بدخیم دسته‌بندی شده‌ است.

حال اگر افراد دچار سرطان پانکراس بدخیم شده باشند، سلول‌های موجودی که در لوزالمعده آن‌ها وجود دارد، تبدیل به سلول‌های غیرطبیعی می‌گردند و باعث رشد غیرعادی آن‌ها می‌شود.

بهترین جراح پانکراس ایران بنا بر چه ویژگی‌هایی مشخص می‌گردد؟

این نکته‌ای بدیهی است که در تمامی شهرها جراحان و پزشکان بسیاری توانایی انجام جراحی پانکراس را دارند. اما نکته ارزنده‌ای که باعث شناختن بهترین جراح پانکراس ایران می‌شود، این است که جراح بهترین شرایط را برای بیمار به ارمغان بیاورند.

حال در ادامه این مبحث به ویژگی‌ها و خصوصیات بهترین جراح پانکراس ایران خواهیم پرداخت. در این زمینه می‌توانید از خدمات دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک برای جراحی پانکراس استفاده کنید.

شرایط لازم برای معاینه‌ی بیمار

هنگامی‌که بیمار به نزد پزشک برای تعیین بیماری خود مراجعه می‌کند، پزشک باید با خوشرویی شرایط معاینه بیمار را فراهم کند. حال اگر معاینات به ‌درستی صورت بگیرد، پزشک تشخیص به ‌موقع از مشکلات پانکراس دارد و می‌تواند هرچه زودتر درمان را برای او فراهم کند تا سلامت بیمار به خطر نیفتد.

آگاهی کامل در رابطه با جراحی پانکراس

یک نکته‌ای که به‌ عنوان ویژگی اصلی بهترین جراح پانکراس ایران شناخته می‌شود، این است که دقت کافی در رابطه با جراحی داشته باشد و با تمامی آناتومی آن آشنا باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست دوران نقاهت بعد از لاپاراسکوپی دیدن کنید.

لطفا از پست عمل هپاتکتومی کبد دیدن کنید.

ارائه مشاوره و راهنمایی دقیق

نکته مهم دیگری که می‌تواند دکتر سلیمی را به ‌عنوان بهترین جراح پانکراس ایران بشناساند، این است که در شرایطی که بیمار به او مراجعه می‌کند، راهنمایی‌های مؤثری بر اساس شرایط بیماری او می‌دهد. این راهکارها و مشاوره‌ها اعتماد به ‌نفس بیمار را برای انجام جراحی پانکراس بیشتر می‌کند و با خیالی آسوده‌تر می‌توانند انجام این جراحی را به دست دکتر سلیمی بسپارند.

ارائه مشاوره و راهنمایی دقیق
ارائه مشاوره و راهنمایی دقیق

بررسی دقیق آزمایش‌های بیمار

پزشک باید بتواند آزمایشات مربوطه بیمار را به ‌درستی بررسی کند تا بهترین درمان را از طریق ارزیابی آزمایشات او انجام بدهد و رفاه حال بیماران برای او همیشه در اولویت باشد.

آشنایی با تکنیک‌های روز دنیا

اگر سطح دانش و اطلاعات پزشک در زمینه انجام جراحی پانکراس بسیار باشد، با بهترین تکنیک‌های روز دنیا آشناست و همواره تلاش می‌کند تا سطح آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهد تا رفاه را برای بیماران خود فراهم کند.

تشخیص به هنگام پزشک

این‌که پزشک بتواند در زمان مناسب، وجود سرطان پانکراس را تشخیص دهد و جراحی به‌ موقع برای بیمار صورت بگیرد، کمک می‌کند تا فرد هرچه زودتر سلامتی خود را بازیابد.

سوابق جراحی پانکراس

یک پزشک باید در رزومه‌ی کاری خود تعداد زیادی جراحی پانکراس داشته باشد. این می‌تواند نشاندهنده تجربه و مهارت او در این زمینه باشد و به اثبات برساند که این پزشک برای انجام جراحی پانکراس مهارت کافی را دارد.

حال با توجه به این ویژگی‌ها و خصوصیات، می‌توانید بهترین جراح پانکراس ایران را بشناسید و اطلاعاتی از بیمارانی که تحت نظارت این پزشک در جراحی پانکراس انجام داده‌اند، بگیرید و با رضایت آن‌ها اقدامات لازم را برای جراحی انجام دهید.

با همه این توضیحات، دکتر سلیمی تخصص کافی در زمینه جراحی پانکراس دارد و با تشخیص به هنگام، درصدد بهبود بخشیدن بیماران خود تلاش‌های بسیاری می‌کند. به ‌همین دلیل عنوان بهترین جراح پانکراس ایران به او اختصاص داده شده‌ است.

سوابق جراحی پانکراس
سوابق جراحی پانکراس
فهرست عنوان‌هایی که به آن‌ها می‌پردازیم عبارتند از:

لوزالمعده یا پانکراس چیست؟

بخش برون ریز پانکراس یا لوزالمعده

بخش درون ‌ریز پانکراس یا لوزالمعده

نقش اصلی پانکراس یا لورالمعده

واقعیاتی مهم و اساسی در رابطه با پانکراس یا لوزالمعده

خصوصیات و ویژگی‌های پانکراس یا لوزالمعده در چه مواردی خلاصه می شود؟

عملکرد اصلی پانکراس یا لوزالمعده به چه صورت می‌باشد؟

چگونه می‌توان عملکردهای پانکراس را در حالت بهینه نگه ‌داشت؟

بیماری‌های غده لوزالمعده یا پانکراس چه مواردی شناخته ‌شده اند؟

پانکراتیتیس یا التهابات مزمن لوزالمعده

انواع التهابات پانکراس

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

وجود انواع دیابت

عوارض سرطان پانکراس چه مواردی شناخته شده‌اند؟

پیوند پانکراس برای درمان سرطان چگونه انجام می‌گیرد؟

جراحی پانکراس و مراحل آن به چه صورت می باشد؟

انواع جراحی سرطان پانکراس چگونه می باشد؟

مراحل سرطان پانکراس

پیشگیری از سرطان پانکراس

دوره نقاهت و مراقبت بعد از جراحی پانکراس چگونه سپری می‌شود؟

شیمی‌درمانی برای درمان سرطان پانکراس چگونه انجام می‌گیرد؟

شیمی درمانی

پرتو درمانی

هزینه جراحی پانکراس چگونه محاسبه می‌گردد؟

بهترین جراح پانکراس ایران بنا بر چه ویژگی‌هایی مشخص می‌گردد؟

شرایط لازم برای معاینه‌ی بیمار

آگاهی کامل در رابطه با جراحی پانکراس

ارائه مشاوره و راهنمایی دقیق

بررسی دقیق آزمایش‌های بیمار

آشنایی با تکنیک‌های روز دنیا

تشخیص به هنگام پزشک

سوابق جراحی پانکراس

جمع ‌بندی مطالب

مهم‌ترین عملکرد پانکراس

مهم‌ترین عملکرد پانکراس این است که بتواند هورمون‌هایی را برای تجزیه مواد غذایی تولید کند و جایگاه اصلی آن در پشت معده قرار دارد که همین نکته باعث می شود تا با دردهای معده اشتباه گرفته شود.

حال با به وجود آمدن سرطان پانکراس، بافت‌های غده لوزالمعده که در بخش تحتانی معده قرار می‌گیرند، باعث آزادسازی آنزیم‌های متعدد می‌گردند و با تولید هورمون‌های مختلف کمک می‌کند تا میزان قند خون در افراد در حالت نرمال قرار بگیرد. پانکراس می‌تواند در چندین غده مختلف رشد کند که شامل مواردی چون تومورهای سرطانی و غیر سرطانی می‌گردند.

شکل‌گیری سرطان پانکراس به گونه‌ای است که سلول‌های آغاز کننده آن باعث پوشش‌دهی مجرایی می‌شوند که آنزیم‌های گوارشی را به بیرون از لوزالمعده انتقال می‌دهند. در مراحل اولیه، سرطان پانکراس قابل‌ درمان می­باشد، اگر تحت نطر یک پزشک حاذق باشید.

مهم‌ترین عملکرد پانکراس
مهم‌ترین عملکرد پانکراس

دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین جراح پانکراس ایران شرایطی را برای بیماران فراهم می‌کند که درمان بیماری‌های گوارشی به واسطه بهترین امکانات و تخصص های لازم صورت بگیرد. به ‌همین دلیل عنوان بهترین جراح پانکراس ایران به دکتر سلیمی داده ‌شده است. حال در ادامه این مطلب قصد داریم که اطلاعات گسترده‌تری در رابطه با علائم سرطان پانکراس را ذکر کنیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

لوزالمعده یا پانکراس چیست؟

برای این‌که بتوانیم به معرفی بهترین جراح پانکراس ایران بپردازیم، در ابتدا نیاز است شرح مختصری از عملکرد لوزالمعده داشته باشید. پانکراس در بخش فوقانی شکم و پشت معده وجود دارد که شکل اصلی آن پهن و دراز می‌باشد. سه بخش اصلی که لوزالمعده و یا پانکراس را تشکیل می‌دهند، شامل سر، تنه و دم می‌باشند.

در حالت کلی اغلب جراحان آن را گلابی شکل می­دانند. در بخش سر آن قوسی وجود دارد که به نام اثنی عشر یا دوازدهه شناخته می‌شود. بخش تنه پانکراس در پشت قسمت معده واقع‌ شده است و انتهای دم آن تا نزدیکی طحال ادامه دارد.

پانکراس حدوداً وزنی معادل ۱۰۰ گرم در بدن دارد و به‌ عنوان یک غده درون‌ ریز و برون ریز شناخته می‌شود. غده درون ریز غده‌ای است که ترشحات را با عنوان هورمون به سمت جریان خون می‌کشاند.

البته در کنار آن، پانکراس یک غده برون ریز نیز می باشد که می‌تواند ترشحات و هورمون‌ها را به بیرون از بدن منتقل کند. لوزالمعده می‌تواند مواد و آنزیم‌های بسیاری را ترشح کند که به ‌طور مستقیم بتوانند به محیط روده ورود پیدا کنند و برای هضم چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها مؤثر واقع شوند.

بخش برون ریز پانکراس یا لوزالمعده

مجرایی که برای لوزالمعده وجود دارد، اغلب به مجرای صفراوی اتصال داده‌ شده است و یک مجرای مشترک با یکدیگر دارند که با نام صفرا و شیره لوزالمعده شناخته می‌شود.

سپس می‌تواند مواد را به درون بخش دوم  دوزادهه یعنی قسمت اولیه روده باریک برساند و در آن محیط تخلیه کند. آنزیم‌هایی که در پانکراس قرار دارند، با عنوان‌های فوسفولیپیاز، آمیاز، لیپیاز، ریبونوکلئار، پروتئاز باعث تجزیه مواد شیمیایی می‌شوند و در این ‌مورد کمک خواهند کرد.

داخل کیسه‌های میکروسکوپی یعنی لیزوزوم لوزالمعده وجود دارند که می‌تواند باعث ذخیره‌سازی سلول‌های آسینار می شوند و هنگامی‌که شخص غذا استفاده می‌کند، تحریکات عصبی و شیمیایی به بخش دوزادهه انتقال داده می‌شود. در اینجاست که فعالیت آنزیم‌های آنتروکیناز آغاز می‌شود و می‌توانند از سلول‌های جداره‌ی روده آزاد گردند و خود را به محیط قلیایی لوزالمعده می‌رسانند و از طریق ترشحات مجاری لوزالمعده شکل می‌گیرند.

سپس آنزیم تریپسین که به‌ صورت فعال درآمده است، دیگر آنزیم‌ها را فعال می‌کنند و می‌توانند عملیات هضم مواد غذایی را انجام دهند. البته آنزیم‌هایی همانند آمیلاز و لیپاز از ابتدای امر فعالیت دارند.

حال اگر به‌ جای بخش دوازدهه این آنزیم‌ها در بخش لوزالمعده فعالیت داشته باشند، باعث از بین رفتن و هضم بافت لوزالمعده می‌گردند که در نهایت اصطلاحی به نام التهاب پانکراس یا لوزالمعده شکل می‌گیرد.

عمل لوزالمعده برای درمان دیابت چگونه و به چه صورت انجام می شود برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنیم پست عمل لوزالمعده برای درمان دیابت را مشاهده کنید.

بخش برون ریز پانکراس یا لوزالمعده
بخش برون ریز پانکراس یا لوزالمعده

بخش درون ‌ریز پانکراس یا لوزالمعده

سلول‌های جزیره‌ای در بخش درون ‌ریز پانکراس وجود دارد که نام آن‌ها لانگراهانس می‌باشد. وظیفه اصلی آن‌ها این است که هورمون‌های درون‌ ریز را تولید و آزادسازی کنند. وجود این سلول‌ها می‌تواند تا ۲ درصد از کل لوزالمعده را شکل بدهد. اما مهم‌ترین هورمون برای بخش درون‌ ریز لوزالمعده انسولین شناخته می‌شود و در کنار آن هورمون های دیگری از این بخش آزاد می‌گردند.

نقش اصلی پانکراس یا لورالمعده

حال با این توضیحات متوجه شدیم که لوزالمعده یا پانکراس یک غده و ارگان اصلی در درون شکم می‌باشد و از اجزای اصلی سیستم گوارش شناخته می‌شود.

مسئولیت اصلی لوزالمعده و یا پانکراس تولید کردن انسولین و دیگر آنزیم‌هایی می‌باشد که برای بدن حیاتی شناخته می‌شوند و نقش این هورمون‌ها در تجزیه و هضم مواد غذایی بسیار بالاست و پراهمیت شناخته می‌شوند. با توجه به مطالبی که ذکر کردیم، لوزالمعده به‌ عنوان یک غده درون ‌ریز و برون ریز شناخته می‌شود.

به دلیل این‌که ترکیبات مؤثری از آن وارد جریان خون می‌شود و می‌تواند ترکیبات دیگری را وارد مجاری بدن کند. بنابراین نقش بسیاری در بدن ایفا می‌کند و به آنزیم‌هایی که از طریق ترشح مواد حل و هضم مواد غذایی در غده لوزالمعده و روده کوچک ترشح می‌گردند، کمک می‌کند تا هضم و تجزیه مواد غذایی از طریق آن‌ها بهتر صورت بگیرد و این مواد را از معده خارج می‌کنند.

برای آشنایی با مزایای جراحی لاپاراسکوپی معده توصیه می کنیم صفحه لاپاراسکوپی معده چیست را ببینید.

نکته مهم که اهمیت لوزالمعده و پانکراس را ذکر می‌کند

نکته مهم که اهمیت لوزالمعده و پانکراس را ذکر می‌کند، تولید هورمون انسولین است که آزاد سازی آن در خون می‌تواند تعادل قند خون بدن را تامین کند و باعث تنظیم گلوکز در بدن گردد.

همان‌طور که می‌دانید، اگر کنترل میزان قند خون از طریق ترشح انسولین در بدن صورت نگیرد، عواقب بسیاری به‌ دنبال خواهد داشت و فرد، مبتلا به بیماری نگران ‌کننده‌ای به نام دیابت می‌شود.

بنابراین اهمیت لوزالمعده و پانکراس در بدن بسیار زیاد است. یک مشکل حیاتی که ممکن است برای لوزالمعده اتفاق بیفتد، وجود التهابات بسیار می‌باشد و در کنار آن مسئله سرطان پانکراس یا لوزالمعده می‌تواند نگرانی‌هایی را برای افراد به وجود بیاورد که در این‌ صورت افراد نیاز به جراحی پانکراس از طریق بهترین جراح پانکراس ایرانیان، یعنی دکتر سلیمی دارند. حال در ادامه این مبحث بیشتر در رابطه با تخصص‌های دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین جراح پانکراس ایران، سخن خواهیم گفت.

واقعیاتی مهم و اساسی در رابطه با پانکراس یا لوزالمعده

موارد زیر به ‌عنوان اصلی‌ترین واقعیات در رابطه با لوزالمعده شرح داده می‌شوند:

 • هضم غذا و کنترل قند خون از طریق این ارگان صورت می‌گیرد و پانکراس نقش بسیار مهمی در این نکته ایفا می‌کند.
 • مهم‌ترین مشکلاتی که در صدد عملکرد اشتباه پانکراس صورت می‌گیرد، دیابت و سرطان می‌باشد.
 • برای این‌ که فرد، لوزالمعده سالم و کارآمد داشته باشد، استفاده از رژیم غذایی سالم و مناسب کمک می‌کند.
واقعیاتی مهم و اساسی در رابطه با پانکراس یا لوزالمعده
واقعیاتی مهم و اساسی در رابطه با پانکراس یا لوزالمعده

خصوصیات و ویژگی‌های پانکراس یا لوزالمعده در چه مواردی خلاصه می شود؟

اندازه پانکراس و لوزالمعده در بدن افراد بنا بر تشخیص جراحان ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر ذکر شده است. حالت اصلی لوزالمعده به ‌صورت افقی در شکم می‌باشد.

بخش بزرگ‌تر آن که به شکل یک گلابی می‌باشد که در سمت راست شکم واقع ‌شده است و این مکان دقیقاً همان جایی می‌باشد که معده می‌تواند به نخستین قسمت از روده کوچک اتصال داده شود که با عنوان بخش دوازدهه نام گرفته است. این بخش به گونه‌ای در بدن انسان طراحی ‌شده است که می‌تواند غذاهای نیمه تجزیه‌ شده را از بخش معده به درون روده کوچک وارد کند.

در این هنگام ترکیباتی که در ترشحات و هورمون‌های لوزالمعده وجود دارند، با این مواد غذایی نیمه تجزیه ترکیب خواهند شد. بخش باریک و انتهایی لوزالمعده یا پانکراس که به سمت شکم و کف شکم کشیده شده ‌است، در کنار طحال می‌باشد. مجراهای بسیاری در طول لوزالمعده وجود دارد که باعث انشعاباتی از بافت‌های غده به هم می‌شوند و به یکدیگر اتصال داده می‌شوند.

بخش انتهایی پانکراس به همان بخشی که از کبد می‌آید و با مایع صفرا و دوازدهه ترکیب می‌شود، متصل شده است. همان‌طور که گفتیم، لوزالمعده دارای بخش‌های درون‌ ریز و برون ریز می‌باشد. اما بیشتر از ۹۵ درصد آن بافت برون ریز می‌باشد و بر این اساس شکل گرفته‌ است. به همین سبب کمک می‌کند تا هضم غذا از طریق آنزیم‌های متعدد بهتر صورت بگیرد.

اگر یک لوزالمعده شرایط سالم و بهینه‌ای را داشته باشد

اگر یک لوزالمعده شرایط سالم و بهینه‌ای را داشته باشد، در طول یک روز می‌تواند حدوداً یک لیتر از آنزیم‌های مختلف را ترشح کند. سلول‌های درون ‌ریز که در پانکراس واقع شده‌اند، ۵ درصد باقیمانده از آن را متشکل می‌شوند که که به‌ عنوان جزایر لانگرهانس شهرت دارند و همانند خوشه‌های انگور می‌باشند.

این خوشه‌های سلولی باعث شکل‌گیری هورمون‌های مهمی می‌باشند که مهم‌ترین آن‌ها انسولین است و در تنظیم کردن قند خون و ترشحات لوزالمعده نقش بسیاری را ایفا می‌کند.

این دسته از موارد، ویژگی‌های اصلی پانکراس شناخته می‌شوند که در بدن نقش بسیاری دارند و اگر شرایطی برای آن‌ها صورت بگیرد، ممکن است بدن را با اختلالاتی مواجه کند.

سرطان مری یکی از انواع سرطان های دستگاه گوارشی می باشدکه برای درمان این بیماری و تشخیص بهترین متخصص در این زمینه توصیه می کنیم پست بهترین متخصص سرطان مری را مشاهده کنید.

اگر یک لوزالمعده شرایط سالم و بهینه‌ای را داشته باشد
اگر یک لوزالمعده شرایط سالم و بهینه‌ای را داشته باشد

عملکرد اصلی پانکراس یا لوزالمعده به چه صورت می‌باشد؟

مهم‌ترین عملکرد پانکراس در بدن این است که بتواند مواد شیمیایی مفیدی را تولید کند و این مواد باعث شوند تا غذائی که انسان مصرف می‌کند، هضم بدن گردد. البته این عملکرد لوزالمعده ی سالم و فعال می‌باشد. در صورتی‌ که لوزالمعده با اختلالاتی مواجه شده باشد، این عملکرد صورت نمی‌گیرد.

یک مایع لزج آلاکلونی که بی‌رنگ می‌باشد، از طریق بافت‌های برون ریز پانکراس تولید می‌شود. این ماده همانند آب است، اما آنزیم‌های فراوانی که در آن وجود دارد، فعالیت پانکراس را مهم می‌شمارد.

وظیفه اصلی این آنزیم‌ها این است که غذاها را تجزیه کنند و آن‌ها را به مولکول‌های کوچکی که روده بتواند جذب آن‌ها را بر عهده بگیرد، تبدیل کنند.

اگر بخواهیم این آنزیم‌ها را عنوان کنیم، مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • آنزیم تریپسین و کیموتریپسین که وظیفه اصلی آن‌ها در پانکراس، تجزیه و هضم پروتئین می‌باشد و در این حیطه فعالیت دارند.
 • آنزیم آمیلاز که مسئولیت هضم کربوهیدرات‌ها بر گردن اوست و در پانکراس کاربرد دارد.
 • آنزیم لیپاز که چربی‌های موجود در بدن را تبدیل به اسیدهای چرب و کلسترول می‌کند.

مهم‌ترین عملکرد لوزالمعده از طریق بخش درون ‌ریز آن یا همان جزیره لانگرهانس حاصل پانکراس می‌باشد و فعالیتی برای تولید انسولین و دیگر هورمون‌ها انجام می‌دهد. ترشح انسولین در هنگام افزایش قند خون از طریق سلول‌های بتای این ارگان یعنی پانکراس صورت می‌گیرد.

وظیفه اصلی هورمون انسولین

وظیفه اصلی هورمون انسولین در بدن این است که بتواند میزان گلوکز وارده به بدن را به تمامی بافت‌ها و ماهیچه‌های موجود بدن برساند تا به ‌عنوان انرژی از آن‌ها استفاده شود.

به‌ غیر از آن، هورمون انسولین برای جذب گلوکز و ذخیره آن به کبد کمک می‌کند و باعث می‌شود تا گلوکز که به شکل گلیکوژن درآمده است، به‌ عنوان انرژی در هنگام فعالیت‌ها و تحرک‌های بدنی یا استرس استفاده شود.

حال تصور کنید که اگر قند خون موجود در بدن افراد به حداقل برسد و کاهش بیابد، سلول‌ها و آنزیم‌هایی که به‌ عنوان آلفای لوزالمعده شناخته می‌شوند، در صدد تولید هورمون گلوکاگون برمی‌آیند.

نقش عمده این هورمون بر این است که بتواند گلیکوژن موجود در بدن را تجزیه کند و باعث تبدیل شدن آن به گلوکز در بخش کبد گردد. در نهایت گلوکزی که در بدن وجود دارد، به جریان خون ورود پیدا می‌کند و باعث تعادل ‌سازی سطح قند خون در بدن می‌شود. در حالت طبیعی، وظیفه اصلی آن متعادل‌ سازی میزان قند خون در بدن فرد می‌باشد.

وظیفه اصلی هورمون انسولین
وظیفه اصلی هورمون انسولین

چگونه می‌توان عملکردهای پانکراس را در حالت بهینه نگه ‌داشت؟

برای این‌که افراد بتوانند از عملکرد لوزالمعده استفاده کافی داشته باشند و در بدن آن‌ها یک پانکراس سالم وجود داشته باشد، مواردی همچون استفاده از رژیم غذایی سالم بر روی این موضوع اثربخش است.

همین طور فرد باید از استفاده هر گونه دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز کند و زندگی خود را بر راستای سالم‌ سازی پیش ببرد. زیرا استفاده از این موارد شرایط لوزالمعده را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند و ممکن است که باعث به وجود آمدن بیماری‌های متعدد برای لوزالمعده شوند.

برای این ‌که شخصی یک پانکراس سالم در بدن داشته باشد تا عملیات‌های بدن او به ‌درستی صورت بگیرد، نباید بیشتر از ۲۰ گرم چربی استفاده کند. استفاده میزان زیادی آب در طول روز کمک می‌کند تا فعالیت‌های پانکراس به ‌درستی انجام شود.

استفاده از آب‌میوه‌های سالم و طبیعی کمک بسیاری برای بهبودی شرایط پانکراس می‌کند

استفاده از آب‌میوه‌های سالم و طبیعی کمک بسیاری برای بهبودی شرایط پانکراس می‌کند و اگر بتوانید کالری‌های مصرفی خود را مدیریت کنید و از مواد غذایی مفید استفاده کنید، نقش عمده‌ای برای سالم نگه ‌داشتن لوزالمعده ایفا می‌کنید.

حال اگر در شرایطی این موارد رعایت نگردد، ممکن است عملکردهای لوزالمعده با اختلال مواجه شود و باعث به وجود آمدن بیماری‌های متعدد گردد که مهم‌ترین آن‌ها در مواردی همچون التهابات پانکراس یا لوزالمعده و سرطان پانکراس خلاصه می‌شود. مهم‌ترین چیز برای برطرف نمودن سرطان پانکراس، استفاده از جراحی می‌باشد.

بنابراین نیاز به تخصص‌های بهترین جراح پانکراس ایران دارید تا بتوانید درمان را فراهم کنید. دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین جراح پانکراس ایران کمک می‌کند تا مشکلات به ‌وجود آمده برای لوزالمعده برطرف گردد و سلامت شما از طریق تخصص و مهارت دکتر سلیمی تضمین شود.

استفاده از آب‌میوه‌های سالم و طبیعی کمک بسیاری برای بهبودی شرایط پانکراس می‌کند
استفاده از آب‌میوه‌های سالم و طبیعی کمک بسیاری برای بهبودی شرایط پانکراس می‌کند

بیماری‌های غده لوزالمعده یا پانکراس چه مواردی شناخته ‌شده اند؟

مشکلات و ناراحتی‌هایی که بر روی بخش لوزالمعده صورت می‌گیرد، می‌تواند تمامی بدن را تحت تاثیر خود قرار بدهد. به دلیل این‌که وجود پانکراس و لوزالمعده نقش عمده و اساسی را در بدن ایفا می‌کند.

به‌ عنوان نمونه اگر شرایط کافی برای تولید انواع آنزیم‌های موجود لوزالمعده وجود نداشته باشد و بنا بر دلایلی نتواند آنزیم‌های کافی تولید کند، جذب مواد غذایی که افراد در طول روزمره استفاده می‌کنند، صورت نمی‌گیرد.

بنابراین عدم جذب می‌تواند مواردی همچون اسهال و کاهش وزن را برای افراد به دنبال داشته باشد. مسئولیت اصلی جزایر لانگرهانس تنظیم کردن قند خون افراد می‌باشد. اگر میزان اندکی تولید انسولین در بدن کاهش بیابد، خطرات بسیاری برای فرد صورت می‌گیرد و مبتلا شدن به دیابت را به حداکثر می‌رساند.

سپس میزان قند خون افراد بسیار زیاد بالا می‌رود و این می‌تواند نگرانی‌های بسیاری در صدد وقوع بیماری دیابت داشته باشد. حتما اطلاعات بسیاری در رابطه با بیماری دیابت دارید و می‌دانید که روبرو شدن با بیماری دیابت می‌تواند چه عوارض خطرناکی را در بدن به وجود بیاورد.

حال در ادامه این مطلب قصد داریم تا در رابطه با بیماری‌های شایع پانکراس یا لوزالمعده بیشتر بگوییم تا سطح دانش و آگاهی شما در این زمینه افزایش یابد تا اگر نیاز به جراحی پانکراس داشتید، بتوانید به بهترین جراح پانکراس ایران یعنی دکتر سلیمی مراجعه کنید و از تخصص‌های ایشان در این‌ راستا استفاده کنید.

پانکراتیتیس یا التهابات مزمن لوزالمعده

هنگامی پانکراتیتیس به گوش افراد می‌خورد که شخص دچار التهابات مزمن یا بسیار حاد لوزالمعده شده باشد و اگر این شرایط درمان نشود، به ‌مرور می‌تواند بیماری دیابت را برای افراد به ارمغان بیاورد.

دلیل اصلی شکل‌گیری التهابات پانکراس می‌تواند مسدود شدن مجرای اصلی لوزالمعده شناخته شود و بنا بر دلایلی وجود سنگ و یا تومور باعث شکل‌گیری این التهابات و مسدود شدن مجرای اصلی می‌گردند. حال اگر مسیر اصلی لوزالمعده مسدود شود، ترشحات شیری لوزالمعده بیشتر از حد معمول در آن نگه داشته می‌شوند.

در این‌ صورت تولید بیش ‌از اندازه این ترشحات باعث آسیب‌ رساندن به لوزالمعده و پانکراس خواهد شد. اگر چنین شرایطی در لوزالمعده صورت بگیرد، فعالیت پانکراس به گونه‌ای است که شروع به هضم کردن خود می‌کند.

وجود این بیماری بر اثر آسیب‌های متعدد و ضربات می‌تواند شکل بگیرد و این دسته از موارد در شکل‌گیری التهابات پانکراس نقش اساسی ایجاد می‌کنند. استفاده از الکل و استروئیدها عامل مخربی برای التهابات مزمن هستند.

البته برخی از داروها نیز می‌توانند باعث به وجود آمدن التهابات شوند. اغلب موارد افراد، پانکراتیت مزمن را تجربه می‌کنند و به ندرت پانکراتیت حاد رخ می‌دهد. اما فرد موظف است که فوراً درمان را برای آن آغاز کند.

نشانه‌ها و علائمی در صدد شکل‌گیری این بیماری صورت می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

 • داشتن دردهای عضلانی
 • داشتن تب شدید
 • داشتن حالت تهوع و استفراغ
 • داشتن انواع دردهای شکمی، تورم در شکم و حساسیت جسمی
نشانه‌ها و علائمی در صدد شکل‌گیری این بیماری صورت می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود.
نشانه‌ها و علائمی در صدد شکل‌گیری این بیماری صورت می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

هنگامی‌که به پزشک برای درمان مراجعه می‌کنید، بهترین راهکار درمانی در این زمینه مسکن‌ها و استفاده از مایعات فراوان می‌باشد. در ابتدای امر ممکن است بیمار هیچ اشتهایی برای استفاده از غذاها نداشته باشد، اما اگر التهابات موجود در پانکراس حاد و شدید نباشند، فورا میل غذا خوردن برای افراد ایجاد می‌شود.

اگر شرایط لوزالمعده به گونه‌ای بود که دچار عفونت‌های شدید شده اید

حال اگر شرایط لوزالمعده به گونه‌ای بود که دچار عفونت‌های شدید شده اید، پزشک لازم می‌داند برای درمان جراحی انجام بدهد. با این وجود نیاز به تخصص‌های بهترین جراح پانکراس ایران دارید. در این زمینه دکتر سلیمی می‌تواند به شما کمک کند تا درمان برای پانکراتیت لوزالمعده صورت بگیرد.

اگر التهابات حاد لوزالمعده مکرراً تکرار شود، باعث آسیب‌رساندن دائمی به پانکراس می‌شود. عامل اصلی که بیشتر باعث التهابات حاد می‌شود، مصرف بیش ‌از اندازه و مکرر الکل می‌باشد. به خصوص مردان میان‌سال بنابر استفاده الکل زیاد درگیر این مشکل می‌شوند.

مهم‌ترین نشانه‌هایی که برای این بیماری ذکر می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • زردی
 • دیابت
 • اسهال
 • کاهش وزن شدید
 • دردهای دائمی در بخش بالای شکم و پشت

البته در برخی مواقع ممکن است افراد التهابات پانکراس را به ‌صورت ارثی تجربه کنند. اگر فردی به ‌صورت ارثی دچار مشکلاتی در ارگان روده یا لوزالمعده باشد، تشخیص آن از طریق پزشک صورت می‌گیرد. شخصی که کمتر از ۳۰ سال سن دارد و مبتلا به پانکراتیت می‌گردد، چنین زمینه‌ی ارثی برای او صدق می‌کند.

در نهایت این ‌موضوع می‌تواند به ‌عنوان التهابات لوزالمعده مزمن شناخته شود. اگر شرایط فرد مکرراً ادامه پیدا کند، گسترش بیماری بسیار زیاد است و شرایط التهاب رو به وخامت می‌رود.

اغلب افرادی که دچار التهابات لوزالمعده می‌شوند، به درد مزمن و دائمی دچارند

این موضوع می‌تواند باعث آسیب‌های دائمی برای فرد گردد. اغلب افرادی که دچار التهابات لوزالمعده می‌شوند، به درد مزمن و دائمی دچارند و همین‌طور اسهال، سوء تغذیه یا دیابت برای آن‌ها اتفاق خواهد افتاد. اصولاً هدف اصلی پزشک از درمان، کاهش دادن درد افراد و جبران کردن آنزیم‌های از بین‌ رفته می‌باشد.

اشخاصی که خطر مبتلا شدن به التهابات لوزالمعده را دارند، باید آزمایشات ژنتیکی در این باره انجام بدهند تا تشخیص درستی برای آن‌ها صورت بگیرد.

اغلب افرادی که دچار التهابات لوزالمعده می‌شوند، به درد مزمن و دائمی دچارند
اغلب افرادی که دچار التهابات لوزالمعده می‌شوند، به درد مزمن و دائمی دچارند

انواع التهابات پانکراس

در حالت کلی التهابات پانکراس به ۲ دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شوند که در ادامه این مبحث شرح مفصلی از آن‌ها خواهیم داشت.

پانکراتیت حاد

پانکراتیت حاد به معضلی گفته می‌شود که باعث بروز التهابات در لوزالمعده می‌شود. وجود این التهابات کوتاه‌ مدت می‌باشد. هنگامی پانکراتیت در بدن شکل می‌گیرد که درد بسیاری در ناحیه شکم وجود دارد.

البته در برخی از افراد این درد خفیف و در برخی دیگر شدید می‌باشد و حالت آن متغیر است. این معضل توانسته بیماری تهدید کننده زندگی شناخته شود.

اغلب افرادی که دچار پانکراتیت حاد می‌شوند، بعد از گذشت مدت کوتاهی و با درمان‌هایی که پزشک برای آن‌ها صورت می‌بیند، بهبود پیدا می‌کنند.

اما در موارد خیلی شدیدتر باعث خون‌ریزی در ناحیه پانکراس می‌گردد و همین‌طور عفونت، آسیب جدی بافت و تشکیل کیست را به ‌همراه دارد. اگر هیچ‌گونه درمانی برای پانکراتیت حاد صورت نگیرد، اندام‌های دیگر بدن همانند ریه‌ها، قلب و کلیه‌ها را با آسیب مواجه می‌کند.

علائم پانکراتیت حاد

معمولاً اشخاصی که دچار پانکراتیت حاد می‌شوند، در بخش بالایی شکم با درد ناگهانی یا تدریجی مواجه می‌شوند. اغلب مواقع این درد، در بخش کمر گسترش پیدا می‌کند و شدت آن از خفیف شروع می‌گردد و اگر فرد در طول روز غذا استفاده کند، تشدید می‌گردد. در صورتی ‌که درمان انجام نشود، درد اغلب افراد شدید می‌باشد و معمولاً برای چندین روز پایدار است.

بنابراین فرد در این مواقع نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری دارد و ممکن است هنگامی ‌که به دکتر سلیمی برای التهابات پانکراتیت مراجعه می‌کند، 3 تا 5 روز بستری‌ شدن در بیمارستان برای او تجویز گردد.

مهم‌ترین علائم دیگر پانکراتیت حاد، تورم شکم و حساس بودن به لمس کردن این ناحیه می‌باشد و برخی از افراد مواردی همچون تب، نبض سریع، حالت تهوع و استفراغ را تجربه کرده‌اند.

علائم پانکراتیت حاد
علائم پانکراتیت حاد

دلایل شکل‌گیری پانکراتیت حاد

مهم‌ترین نکته‌ای که باعث شکل‌گیری پانکراتیت حاد می‌گردد، سنگ‌های صفراوی هستند. عبور سنگ‌های صفراوی از مجرای مشترک، آن‌ها را وارد روده کوچک می‌کند و مجرای اصلی پانکراس در ورودی روده کوچک در کنار سنگ‌های صفراوی قرار می‌گیرند. هنگامی این سنگ‌ها باعث به وجود آمدن مشکلات در بدن می‌شوند که در مجرای صفرا گیر می‌کنند.

مهم‌ترین دلیل گیر کردن آن شکل‌گیری مایع پانکراس است که آن‌ها را مسدود کرده ‌است. به همین دلیل باعث آسیب‌ رساندن به پانکراس می‌گردد و التهابات حاد را برای آن به وجود می‌آورد.

دلیل اصلی‌ که چگونه سنگ‌های صفراوی می‌توانند باعث پانکراتیت حاد شوند، هنوز تعیین نشده ‌است. اما این مشخص است که رابطه‌ای بین این ۲ باعث تشکیل پانکراتیت حاد می شود.

مهم‌ترین دلیل دیگر، بالا رفتن سطح تری گلیسرید در خون بر اثر استفاده برخی داروها می‌باشد. البته مصرف الکل نیز می‌تواند سبب بالا رفتن سطح کلسیم و تری گلیسرید شود که از مهم‌ترین دلایل شکل‌ گیری پانکراتیت حاد شناخته می‌شود.

عوامل خطرزا برای پانکراتیت حاد

هر فردی می‌تواند دچار مشکل پانکراتیت حاد گردد. اغلب افرادی که از الکل استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر پانکراتیت حاد هستند. یکی از نخستین مواردی که نشاندهنده شرایط پانکراتیت حاد می‌شود، سنگ‌های صفراوی هستند. به دلیل این‌ که باعث مسدود کردن مجرای پانکراس شده‌اند و در آخر باعث شکل‌گیری التهابات حاد لوزالمعده می‌شوند.

درمان پانکراتیت حاد

اشخاصی که به مشکل پانکراتیت حاد دچار هستند، باید به پزشک مراجعه کنند. اغلب پزشکان برای این افراد بستری ‌شدن در بیمارستان را تجویز می‌کنند. داروهای ضد درد به واسطه تزریق وریدی و استفاده از مایعات بسیار می‌تواند درمان مؤثری برای این افراد باشد.

البته علائم و نشانه‌های برخی از افراد به بسیار حاد می‌باشد و برخی از این بیماری‌ها لازم است که در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت باشند تا تمامی علائم و شرایط آن‌ها تحت نظارت باشد. به دلیل این‌که وجود این مشکل می‌تواند اندام‌هایی همانند ریه‌ها، کلیه‌ها و قلب را با مشکلاتی مواجه کند.

در برخی موارد حادتر دیده ‌شده که باعث مرگ بافت پانکراس نیز می‌شوند. حال اگر عفونت‌های موجود در این شرایط شکل بگیرند، نیاز است که با انجام جراحی بافت‌های مرده و آسیب ‌دیده از بدن جدا شوند و این نکته می‌تواند شرایط پانکراس را به حالت عادی برگرداند.

به ‌همین دلیل نیاز به تخصص بهترین جراح پانکراس ایران یعنی دکتر سلیمی دارید. به دلیل این‌که تخصص و تجارب دکتر سلیمی در حیطه درمان پانکراتیت حاد بسیار است و به‌ عنوان بهترین جراح پانکراس ایران نام گرفته است.

درمان پانکراتیت حاد
درمان پانکراتیت حاد

پانکراتیت مزمن

موارد شکل‌گیری پانکراتیت مزمن همانند پانکراتیت حاد است. اما التهابات طولانی ‌مدت در بدن وجود دارند و شرایط فرد با گذشت زمان رو به بهبودی نمی‌رود. در حقیقت گذشت زمان باعث وخیم‌تر شدن حال این افراد می‌گردد و آسیب‌های دائمی را شکل می‌دهد.

اغلب بعد از گذراندن یک دوره پانکراتیت حاد احتمال وقوع پانکراتیت مزمن وجود دارد و به دلیل استفاده بیش ‌از اندازه نوشیدنی‌های الکلی به وجود می‌آید. ممکن است وجود این آسیب ‌دیدگی بر اثر استفاده الکل مکرر هیچ نشانه‌ای با خود به دنبال نداشته باشد و فرد به ‌صورت ناگهانی بعد از گذشت مدت ‌زمان بسیاری با پانکراتیت مزمن مواجه شود.

علائم پانکراتیت مزمن

علائم این پانکراتیت همانند حاد می‌باشد. اغلب افراد در بخش بالای شکم خود دردهای بسیاری را تجربه می‌کنند. اما در برخی مواقع نیز افراد هیچ‌گونه دردی را احساس نخواهند کرد.

حال اشخاصی که دچار درد می‌شوند، میزان درد کم‌کم در بخش کمر آن‌ها گسترش پیدا می‌کند و با استفاده از غذا خوردن و یا مایعات شدت می‌گیرد و فرد در برابر این دردها ناتوان می‌باشد.

در شرایطی میزان درد پانکراتیت مزمن بسیار زیاد می‌باشد و ممکن است به یکباره از بین برود. اما این شرایط دائمی نیست و ممکن است فرد با مواردی همچون مدفوع چرب یا روغنی، مدفوع آجری رنگ، تهوع، استفراغ، کاهش وزن و اسهال مواجه گردد. اشخاصی که دچار پانکراتیت مزمن می‌شوند، در شرایطی که غذا خوردن آن‌ها به ‌صورت عادی صورت می‌گیرد، کاهش وزن شدیدی برای آن‌ها رخ می‌دهد.

دلیل اصلی این کاهش وزن ترشح نشدن آنزیم‌های مناسب در بخش پانکراس می‌باشد. بنابراین گوارش غذا را با مشکلاتی مواجه می‌کند.

سپس مواد مغذی که از طریق غذا خوردن به بدن افراد می‌رسد، هضم نمی‌شوند و فرد به سوء تغذیه دچار می‌گردد و این اشخاص در معرض مبتلا شدن به دیابت قرار می‌گیرند. از آنجا ‌که ترشحات آنزیم‌های مختلف در پانکراس باعث تنظیم کردن گلوکز خون نمی‌گردد، می‌تواند سلامت آن‌ها را تحت تاثیر خود قرار بدهد.

علائم پانکراتیت مزمن
علائم پانکراتیت مزمن

دلیل پانکراتیت مزمن

طی تحقیقات صورت‌ گرفته حدوداً ۷۰ درصد از افرادی که به پانکراتیت مزمن دچار شده‌اند، مصرف طولانی‌ مدت الکل داشته‌اند و ۳۰ درصد دیگر افراد بر اساس دلایل نامشخص دچار این مشکل شده‌اند.

موارد دیگری همانند اختلال مادرزادی پانکراس، سنگ‌های صفراوی، تری گلیسیرید بالا، فیبروز کیستیک، و استفاده از برخی داروها عامل مؤثری برای شکل‌گیری پانکراتیت مزمن می‌باشد. به‌ غیر از آن، بیماری‌هایی همانند خودایمنی، مجرای مشترک صفرا و سوابق خانوادگی دلیل مبتلا شدن به پانکراتیت مزمن شناخته می‌شوند.

عوامل خطر زا برای پانکراتیت مزمن

عوامل خطرزای پانکراتیت مزمن برخلاف پانکراتیت حاد محدود می‌باشد و فقط در مواردی که فرد در بلندمدت الکل بسیاری استفاده کرده ‌است و مواردی همچون سنگ‌های صفراوی و شرایط دیگری همانند تری گلیسرید مهم شمرده می‌شوند.

همین‌طور اغلب افرادی که در محدوده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال قرار دارند، مبتلا شدن به پانکراتیت مزمن برای آن‌ها شایع‌تر شناخته ‌شده است. البته طبق آمار گرفته‌ شده، مردان بیشتر به این معضل دچار می‌شوند.

درمان پانکراتیت مزمن

به نسبت پانکراتیت حاد، درمان برای پانکراتیت مزمن سخت‌تر می‌باشد. در حالت کلی مهم‌ترین فعالیتی که بیماران در این زمینه می‌توانند انجام دهند، راهنمایی‌های مناسب در رابطه با تغییر سبک تغذیه می‌باشد و می‌توانند از یک رژیم غذایی کم‌چرب استفاده کنند تا شرایط خود را بهبود ببخشند.

همین‌طور افرادی که به پانکراتیت مزمن دچار هستند، باید داروهایی استفاده کنند که هورمون‌های تنظیم‌کننده گلوکز خون را به دنبال داشته باشد.

اگر موارد شدیدتری تجربه شود، نیاز به انجام عمل جراحی می‌باشد تا دردهای شکمی تسکین بیابند و راه جریان آنزیم‌های گوارشی و هورمون‌ها باز شود.

این می‌تواند کاهش فراوانی حملات را به دنبال داشته باشد. فرد با تغییراتی در سبک زندگی خود همانند توقف نوشیدن الکل، سیگار نکشیدن و تغییر در رژیم غذایی می‌تواند درمان بهتری برای پانکراتیت مزمن را داشته باشد.

حال اگر در شرایط خاصی نیاز به جراحی باشد، بهتر است از تخصص‌های بهترین جراح پانکراس ایران یعنی دکتر سلیمی استفاده کنید. زیرا حوزه فعالیت دکتر سلیمی در رابطه با جراحی پانکراس می‌باشد و در این زمینه دانش و اطلاعات کافی دارد.

درمان پانکراتیت مزمن
درمان پانکراتیت مزمن

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

بنا بر شرایطی، پانکراس یا لوزالمعده می‌تواند با بیماری سرطان درگیر شود. دلیل اصلی برای وجود سرطان پانکراس یا لوزالمعده تعیین نشده ‌است. اما عموماً افرادی به این سرطان دچار می‌شوند که در حیطه مصرف سیگار و مشروبات الکلی زیاده ‌روی می‌کنند و در مدت طولانی‌ از آن‌ها استفاده دارند.

عوامل و فاکتورهای دیگری برای شکل‌گیری سرطان پانکراس وجود دارد. این فاکتورها عبارتند از:

 • مشکلات کبدی
 • عفونت‌های معده
 • دیابت
 • التهابات لوزالمعده مزمن

مهم‌ترین نشانه‌ای که برای این بیماری وجود دارد، درد در نواحی بالای شکم می‌باشد. به دلیل این‌که وجود تومور سرطانی پانکراس فشار زیادی بر روی اعصاب این ناحیه وارد می‌کند و موارد دیگری به‌ عنوان علائم اصلی شکل‌گیری سرطان پانکراس شناخته می‌شوند.

علائم سرطان پانکراس

وجود این نشانه‌ها تا هنگام پیشرفت بیماری دیده نمی‌شود. اما ممکن است برخی از علائم در بدن افراد حضور پیدا کنند که شامل موارد زیر می‌شوند.

 • ادرار به رنگ تیره
 • خارش پوست
 • لخته خون
 • خستگی
 • مدفوع به رنگ روشن
 • بی‌اشتهایی و یا کاهش وزن ناخواسته
 • درد شکمی که منتشر به پشت می‌گردد.
 • زرد شدن پوست و سفید شدن چشم‌ها
 • تشخیص جدید دیابت
 • کنترل دشوارتر دیابت موجود

همان‌طور که گفتیم، نشانه‌هایی که برای این بیماری ذکر می‌شود، تا هنگام پیشرفته شدن سرطان بروز پیدا نمی‌کنند. اما معمولاً برای درمان سرطان پانکراس پیشرفته بسیار دیر می‌باشد.

شناختن وجود سرطان پانکراس بسیار دشوار می‌باشد

این امری بدیهی است که شناختن وجود سرطان پانکراس بسیار دشوار می‌باشد. با این ‌وجود؛ درمان از طریق راهکارهایی همانند جراحی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و یا ترکیبی از تمامی موارد انجام می‌گیرد.

بنا بر تشخیص پزشک و نیاز بدن بیمار، استفاده از داروهای مسکن قوی نیز تجویز می‌گردد که می‌توانند باعث کاهش درد شوند، ولی هیچ کمکی برای درمان بیماری ندارند.

در حالت کلی چهارمین سرطان عمده‌ای که در بین مردان وجود دارد، سرطان پانکراس یا لوزالمعده می‌باشد. اما در زنان به ‌عنوان پنجمین سرطان شناخته می‌شود و در ایالات ‌متحده سالانه بیش‌از ۳۷ هزار نفر به این نوع سرطان دچار می‌شوند.

زمان مراجعه به پزشک

اگر هر کدام از علائم و نشانه‌های بالا را در بدن خود احساس کردید و این علائم نگرانی‌هایی در زندگی شما به وجود آورده ‌است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. موارد مهم دیگری می‌تواند باعث بروز علائم و نشانه‌های سرطان پانکراس باشد. بنابراین تشخیص پزشک دراین‌باره به شما کمک می‌کند تا درمان هرچه زودتر انجام بگیرد.

دلیل وجود سرطان پانکراس

هیچ علت مشخص شده‌ای برای وجود سرطان پانکراس به اثبات نرسیده‌ است. اما پزشکان متوجه شدند که چند نوع عامل می‌تواند بروز این نوع سرطان را بیشتر کند و مواردی همچون ژن‌های ارثی خاص و سیگار کشیدن مهم‌ترین آن‌ها شناخته ‌شده اند.

چگونگی شکل‌گیری سرطان پانکراس

وجود سرطان پانکراس هنگامی دیده می‌شود که سلول‌های پانکراس توانایی انجام فعالیت‌های خود را ندارند و در حالت غیر قابل کنترل ‌شده رشد می‌کنند. سلول‌های جهش ‌یافته ای که در پانکراس وجود دارد، بعد از مردن سلول‌های طبیعی به زندگی خود ادامه می‌دهند و تولید بیش ‌از اندازه این سلول‌ها در بدن می‌تواند تشکیل ‌دهنده تومورهای سرطانی باشد.

اگر درمان برای سلول‌های سرطانی پانکراس صورت نگیرد، به دیگر اندام‌های بدن همانند اندام عروق خونی مجاور منتشر می‌شوند. در اغلب مواقع وجود سرطان پانکراس در سلول‌هایی دیده می‌شود که باعث پوشش مجرای پانکراس می‌گردند. این نکته کمتر دیده می‌شود که سرطان بتواند در سلول‌های هورمون ساز دیده شود.

عوامل خطرساز برای مبتلا به سرطان پانکراس

نکاتی که می‌تواند خطر مبتلا شدن به سرطان پانکراس را بیشتر کند، شامل موارد زیر می‌شود:

 • دیابت
 • التهابات مزمن پانکراتیت
 • سیگار کشیدن
 • سوابق خانوادگی و ژنتیکی
 • ژن چاقی
 • افزایش سن یعنی افراد بالاتر از ۶۵ سال

طبق مطالعات انجام ‌شده؛ ترکیبی از دیابت طولانی ‌مدت، رژیم‌های غذایی ضعیف، سیگار کشیدن، نوشیدنی‌های الکلی به‌ عنوان مهم‌ترین عوامل خطرزا برای وجود سرطان پانکراس شناخته می‌شوند که برای بهبودی، نیاز به جراحی پانکراس می‌باشد.

بنابراین باید از تخصص‌های بهترین جراح پانکراس ایران استفاده کنید. دکتر سلیمی با مهارت و تجاربی که در زمینه جراحی پانکراس دارد، به ‌عنوان بهترین جراح پانکراس ایران شناخته ‌شده است.

عوامل خطرساز برای مبتلا به سرطان پانکراس
عوامل خطرساز برای مبتلا به سرطان پانکراس

وجود انواع دیابت

بر اساس کاهش یافتن سیستم ایمنی بدن، دیابت نوع ۱ رخ می‌دهد. هنگامی این بیماری تشکیل می‌شود که سلول‌های بتای پانکراس به سیستم ایمنی حمله می‌کنند و آن را از بین می‌برند. بنابراین پانکراس دیگر شرایط تولید انسولین را ندارد. علت اصلی برای چنین اختلالی هنوز تعیین نشده ‌است. اما عوامل مؤثری همانند ویروس ‌های خاص و فاکتورهای ژنتیکی در این عامل تأثیرگذار هستند.

وجود دیابت نوع ۲ می‌تواند برای مصرف گلوکز و سلول‌های کبدی مشکلاتی به وجود بیاورد. در نهایت هنگامی‌که پانکراس میزان بیشتری انسولین تولید می‌کند، بدن به این شرایط واکنش نشان می‌دهد.

اما توانایی مقابله با میزان زیادی تولید انسولین را ندارد. پس تعادل بدن برای سطح قند خون بر هم می‌خورد و باعث شکل‌گیری بیماری دیابت می‌شود.

اختلالات دیگری که در روند مشکلات پانکراس و لوزالمعده صورت می‌گیرد، در موارد زیر خلاصه می‌شوند.

 • جمع شدن مایعات بسیار در پانکراس که با درد و تب هم همراه است و دلایل بسیاری دارد.
 • کیست پانکراتیت که در هنگام مواجه شدن با سرطان نیاز است تا برای آن جراحی صورت بگیرد.
 • عدم فعالیت پانکراتیت برون ریز در هنگامی‌که پانکراس نمی‌تواند میزان زیادی آنزیم تولید کند.

بر اساس تمامی موارد ذکر شده، لوزالمعده و پانکراس نقش عمده و اساسی در بدن دارد. حال در خصوص بیماری‌های خاصی همانند سرطان، نیاز به جراحی دیده می شود.

این‌که بتوانید از ویژگی‌های بهترین جراح پانکراس ایران اطلاع داشته باشید، امری مهم و ضروری است تا در هنگام وقوع حادثه از تخصص‌های او در این زمینه استفاده کنید. ما به شما دکتر سلیمی را به‌ عنوان بهترین جراح پانکراس ایران معرفی می‌کنیم. به دلیل این‌که با مهارت و تجارب خود باعث رضایت بیماران شده و توانسته بهترین درمان را برای آن ها فراهم کند.

اختلالات دیگری که در روند مشکلات پانکراس و لوزالمعده صورت می‌گیرد، در موارد زیر خلاصه می‌شوند.
اختلالات دیگری که در روند مشکلات پانکراس و لوزالمعده صورت می‌گیرد، در موارد زیر خلاصه می‌شوند.

عوارض سرطان پانکراس چه مواردی شناخته شده‌اند؟

تا به این‌جای مطلب متوجه شدید که سرطان پانکراس چیست و چگونه می‌توان از طریق جراحی آن را مداوا کرد. اما در پس شکل‌گیری سرطان پانکراس، عوارض بسیاری صورت می‌گیرد که نیاز است حتما تحت تخصص یک پزشک برای جراحی آن اقدام کنید. حال عوارضی که بیماری سرطان پانکراس برای افراد به ‌دنبال دارد، شامل موارد زیر می‌شود:

کاهش وزن

عوامل بسیاری می‌توانند کاهش وزن برای افراد در هنگام ابتلا به سرطان پانکراس را به دنبال داشته باشد. اما مهم‌ترین دلیل آن این است که در هنگام سرطان، بدن انرژی بسیاری مصرف می‌کند و به دلیل تهوع و استفراغ که در درمان‌های سرطانی صورت می‌گیرد، فشار بسیاری بر روی تومورهای معده وارد می‌شود و این ممکن است غذا خوردن را سخت کند.

به ‌غیر از این، بدن برای پردازش انواع مواد غذایی با مشکلاتی مواجه است و به دلیل این‌که عملکردهای پانکراس به ‌درستی صورت نمی‌گیرد، تولید مایعات کافی برای هضم غذا وجود ندارد.

یرقان

مسدود شدن مجرای صفراوی کبد از طریق این سرطان صورت می‌گیرد و باعث به وجود آمدن یرقان می‌گردد. یرقان دارای علائم و نشانه‌هایی همانند تیره شدن رنگ ادرار، زرد شدن پوست و چشم‌ها، رنگ‌پریدگی مدفوع می‌باشد و در بیشتر مواقع با دردهای شکمی در بدن پدیدار می‌شود.

درد

به دلیل این‌که سرطان پانکراس باعث رشد تومورها می‌شود، بر روی اعصاب فشار بسیاری وارد می‌کنند که این باعث درد فراوان می‌گردد. بنابراین پزشک برای کنترل درد بیمار مسکن‌های بسیاری تجویز می‌کند تا آرامش داشته باشد.

درمان‌هایی در کنار جراحی صورت می‌گیرد که شامل پرتودرمانی و شیمی‌درمانی هستند و این می‌تواند رشد تومور را کنترل کند و باعث تسکین دردها شود.

انسداد روده

وجود سرطان پانکراس نقش عمده‌ای بر روی بخش اولیه روده کوچک وارد می‌کند و باعث می‌شود تا عبور غذای هضم شده از معده به این سمت مسدود گردد و باعث انسداد روده می‌گردد.

انسداد روده
انسداد روده

پیوند پانکراس برای درمان سرطان چگونه انجام می‌گیرد؟

اولین پیوندی که برای پانکراس صورت گرفت، در سال ۱۹۶۷ در آمریکا بود. این پیوند برای شخصی بود که بنا بر مشکلات دیابت، فعالیت‌های اصلی لوزالمعده در بدن او صورت نمی‌گرفت و شخص به بیماری نارسایی کلیوی دچار شده بود. بنابراین برای درمان لوزالمعده، پیوند لوزالمعده توانست نقش مهمی را برای سلامتی او اجرا کند.

البته در برخی مواقع پزشک ترجیح می‌دهد تا در کنار پیوند پانکراس، جراحی کلیه را نیز انجام بدهد که ترکیبی از ۲ جراحی در آن صورت می‌گیرد. به‌ همین دلیل طبق آمار شکل‌گرفته، تنظیم قند خون برای افرادی که دچار دیابت می‌باشند، نیاز به درمان پانکراس دارد که این جراحی و پیوند آن را ممکن می‌سازد.

افرادی که به ‌صورت خیلی ناگهانی کاهش قند خون را تجربه می‌کنند و کمبود شدید انسولین در بدن آن‌ها وجود دارند، از کاندیدهای مناسب برای پیوند پانکراس هستند.

بعد از انجام معاینات، دکتر سلیمی تشخیص می‌دهد که این فرد  نیاز به پیوند پانکراس دارد یا خیر. حال با در نظر گرفتن تخصص های بهترین جراح پانکراس در ایران این جراحی صورت می گیرد.

پیوند پانکراس برای درمان سرطان چگونه انجام می‌گیرد؟
پیوند پانکراس برای درمان سرطان چگونه انجام می‌گیرد؟

جراحی پانکراس و مراحل آن به چه صورت می باشد؟

اگر شخصی مشکلات و معضلات پانکراس را دیر هنگام متوجه شود و درمان در زمان مفید انجام نگیرد، هنگامی‌که به پزشک مراجعه می‌کند، صلاحدید پزشک استفاده از جراحی لوزالمعده می‌باشد. زیرا آسیب‌هایی که متوجه لوزالمعده شده ‌است، هیچ راهکار درمانی دیگری جز جراحی پانکراس را باقی نمی‌گذارد.

این نکته مشخص است که اگر فرد هنوز به سرطان پانکراس مبتلا نشده باشد، راهکارهای درمانی به ‌غیر از جراحی برای او صورت می‌گیرد. اما در هنگام مواجهه با سرطان پانکراس، هیچ راهکاری جز جراحی برای این بیماری باقی نخواهد ماند.

برای انجام جراحی نیاز دارید که از تخصص‌های یک پزشک در این زمینه استفاده کنید

حال برای انجام جراحی نیاز دارید که از تخصص‌های یک پزشک در این زمینه استفاده کنید. وقتی‌که به نزد دکتر سلیمی برای انجام معاینات دقیق می‌روید، او بنا بر شرایط موجود شما تمامی چکاپ‌های لازم را انجام می‌دهد تا اگر وجود تومور در نواحی پانکراس را احساس کرد، برای برداشتن آن جراحی تصمیم بگیرد. این‌که بتوانید از شخصی باتجربه برای جراحی پانکراس استفاده کنید، می‌تواند خیال شما را برای انجام جراحی راحت کند.

پس تخصص‌های بهترین جراح پانکراس ایران درمان را برای بیمار فراهم می‌کند و می‌توانید در این زمینه به تخصص‌های دکتر سلیمی ایمان داشته باشید و عمل جراحی پانکراس را به دست او بسپارید.

راهکارهای مختلفی برای جراحی پانکراس وجود دارد که دانستن آن ها مفید می‌باشد.

حال در ادامه چندین روش انجام جراحی پانکراس را ذکر خواهیم کرد.

 • جراحی به روش ویپل
 • جراحی پانکراتکتومی دیستال
 • جراحی پانکراتکتومی کامل

نکته حائز اهمیت این است که انجام این جراحی با شرایط لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد و دیگر نیاز به استفاده از جراحی باز وجود ندارد و پزشک با تخصص‌های کافی می‌تواند به ‌صورت مطلوب‌تر در حذف این تومورها تلاش کند.

حال در ادامه چندین روش انجام جراحی پانکراس را ذکر خواهیم کرد.
حال در ادامه چندین روش انجام جراحی پانکراس را ذکر خواهیم کرد.

انواع جراحی سرطان پانکراس چگونه می باشد؟

قبل از این که بیماری گسترش کافی ببیند، بیمار تحت معاینه پزشک قرار می‌گیرد و با راهکارهای جراحی می‌تواند نتیجه مسرت‌بخشی را در سلامت بیمار ایفا کند. در مطالب بالا از انواع جراحی نام بردیم. اما با توجه به محل تومور، نوع جراحی متفاوت می‌باشد. در ادامه قصد داریم تا توضیح مناسبی در رابطه با انواع جراحی پانکراس داشته باشیم. همراه ما بمانید.

جراحی به روش ویپل

این راهکار درمانی بسیار پیچیده می‌باشد و به این منظور انجام می‌گیرد تا بتوان بخشی از پانکراس که قسمتی از روده کوچک و کیسه صفراوی را شامل می‌شود را حذف کرد.

اصولاً استفاده از این روش که به نام ویپل شناخته ‌شده است و برای درمان سرطان پانکراس که فقط محدود به قسمت ابتدایی و سر لوزالمعده می باشد، فعالیت می‌کند و کاربرد آن در این زمینه توسط تخصص‌های پزشک بیشتر می‌شود.

اما ممکن است از این شیوه‌ی جراحی برای درمان تومورهای بخش پانکراس و دیگر مشکلات آن در کنار روده کوچک و مجرای صفراوی استفاده گردد.

بعد از این‌که دکتر سلیمی با تخصص و مهارت کافی تلاش برای برداشتن بخش سرطانی پانکراس را انجام داد، می‌تواند پیوند مجدد بخش‌های باقیمانده از دستگاه گوارش را برعهده بگیرد و سپس دستگاه گوارش در بدن پیوند زده می‌شود تا فعالیت‌های مربوط به هضم و دفع مواد غذایی را به‌ درستی انجام بدهد و عملکرد آن به‌ صورت یک پانکراس سالم انجام بگیرد.

لازم به ذکر است بدانید که استفاده از روش جراحی ویپل  یک شیوه درمانی و جراحی دشوار می‌باشد و برای هر دو شخص جراح و بیمار سخت است. پس برای این‌که بیمار با خیالی آسوده این جراحی را انجام بدهد، نیاز به پزشک با مهارت و با تخصص در این زمینه دارد. دکتر سلیمی توانایی‌های بسیاری در زمینه انجام جراحی دارد و باعث سلامت بیمار می شود.

جراحی به روش ویپل
جراحی به روش ویپل

جراحی پانکراتکتومی دیستال

این نوع از جراحی پانکراس در هنگامی صورت می‌گیرد که پزشک بخواهد حذف دم و تنه اصلی پانکراس را انجام بدهد. البته استفاده از این روش می‌تواند حذف نواحی دیگری در بدن را به ‌دنبال داشته باشند و مواردی همچون روده، قسمتی از معده، غده آدرنال بخش چپ، کلیه سمت چپ و دیافراگم سمت چپ که می‌تواند حفره‌ی قفسه‌ی سینه را از شکم جدا کند، حذف می گردند.

این راهکار جراحی نیز همانند روش ویپل از پیچیدگی خاصی برخوردار می‌باشد و یک جراحی طولانی است و فقط در شرایطی که پزشک صلاح بداند تا بیماری فرد را درمان کند، انجام می‌گیرد.

جراحی پانکراتکتومی کامل

انجام این نوع عمل جراحی در صدد سرطان پانکراس بنا بر موقعیت ضروری تومور صورت می‌گیرد و حذف تومور، کل لوزالمعده، بخشی از روده کوچک، بخشی از معده، کیسه صفرا، مجاری صفرا صفراوی مشترک، طحال غدد لنفاوی و بخشی از سیستم ایمنی را انجام می‌دهد.

این جراحی نیز نیاز به تخصص بسیار پزشک دارد و بسیار دشوار و حرفه‌ای می‌باشد. بنابراین لازم است که حتما از تخصص‌های بهترین جراح پانکراس ایران استفاده کنید.

دکتر سلیمی توانسته با تجارب کافی که در راستای جراحی پانکراس پانکراتکتومی کامل دارد، عنوان بهترین جراح پانکراس ایران را به خود اختصاص دهد و اغلب بیمارانی که تحت درمان او بوده‌اند، رضایت کافی را از نحوه انجام عمل داشته‌اند.

جراحی پانکراتکتومی کامل
جراحی پانکراتکتومی کامل

مراحل سرطان پانکراس

برای‌این که اطلاعات بیشتری در زمینه سرطان پانکراس داشته باشید، مراحل آن به روند زیر سپری می‌شوند:

 • منتشر شدن سرطان به دیگر اندام‌ها
 • منتشر شدن سرطان به غدد لنفاوی
 • افزایش اندازه تومور به نسبت اندازه اولیه خود

پیشگیری از سرطان پانکراس

حال برای‌این که بتوان از سرطان پانکراس پیشگیری کرد، موارد زیر اثربخش هستند:

 • عدم استفاده از غذاهای سرشار از چربی
 • داشتن وزن متعادل
 • ترک کردن دخانیات
 • رعایت رژیم‌های غذایی ای که سبزیجات، غلات و میوه بسیار دارند.

تمامی روش‌هایی که برای جراحی پانکراس صورت می‌گیرند، با خون‌ریزی و عفونت همراه می‌باشند و در صورتی که تخصص کافی پزشک در این زمینه وجود نداشته باشد، برخی از افراد مشکلاتی با تخلیه دارند و ممکن است دچار تهوع و استفراغ گردند.

گذراندن دوره نقاهت طولانی ‌مدت

گذراندن دوره نقاهت طولانی ‌مدت افراد باعث می‌شود تا بتوانند حتما از پزشکی حاذق در این زمینه کمک بگیرند. بعد از انجام جراحی، بیمار باید چندین روز در بیمارستان بستری باشد.

سپس بعد از گذشت چندین هفته استراحت در منزل می‌تواند سلامت خود را باز یابد. طی تحقیقات بسیاری که در رابطه با جراحی پانکراس داشتیم، متوجه شدیم که اگر این جراحی به واسطه جراح مجرب در مرکزی کاملاً اصولی انجام بگیرد، عوارض جانبی بسیار کمتری برای بیمار به‌ دنبال دارد.

بنابراین نیاز است تا در هنگام انجام جراحی سرطان پانکراس، پرس ‌و جوی بسیاری در رابطه با تجارب جراح و بیمارستان مد نظر داشته باشید و اگر شک ‌و تردیدی برای انتخاب پزشک داشتید، فورا نظر پزشک دیگری را در این رابطه بخواهید. در این زمینه می‌توانید از مهارت دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک برای جراحی پانکراس استفاده کنید.

گذراندن دوره نقاهت طولانی ‌مدت
گذراندن دوره نقاهت طولانی ‌مدت

دوره نقاهت و مراقبت بعد از جراحی پانکراس چگونه سپری می‌شود؟

این‌که فرد بعد از انجام جراحی پانکراس حالت تهوع داشته باشد و احساس درد کند، امری طبیعی می‌باشد و به این دلیل اتفاق می‌افتد که پزشک برای انجام جراحی، معده را به‌ صورت موقت فلج کرده ‌است. حتی امکان دارد با گذشت چند ماه، اختلالات گوارشی در بدن فرد باقی بماند. اما بعد از گذشت این دوره این دسته از مشکلات حذف خواهند شد.

توصیه پزشکان برای بیماران در دوره نقاهت و مراقبت این است که وعده‌های غذایی کوچک‌تری استفاده کنند و با حجم کمتری غذا میل کنند. در واقع این راهکاری اصولی است که غذای مصرفی در هر وعده را کاهش دهند، اما تعداد وعده‌ها در طول روز افزایش بیابد. توده‌های عضلانی که در پانکراس وجود دارند، با استفاده از مواد پروتئینی بهبود می‌بخشد.

همین‌طور برای درمان بهتر لازم است که مایعات بسیاری در بین وعده‌های غذایی استفاده کنند. دکتر سلیمی توصیه می‌کند بیماران، این دسته از مراقبت‌ها را بعد از جراحی پانکراس جدی بگیرند تا سلامتی آن‌ها بازگردد. به‌ همین دلیل لقب بهترین جراح پانکراس ایران را به دکتر سلیمی داده‌ایم.

دوره نقاهت و مراقبت بعد از جراحی پانکراس چگونه سپری می‌شود؟
دوره نقاهت و مراقبت بعد از جراحی پانکراس چگونه سپری می‌شود؟

شیمی‌درمانی برای درمان سرطان پانکراس چگونه انجام می‌گیرد؟

برخی از داروها در هنگام شیمی‌درمانی می‌توانند کمک کنند تا سلول‌های سرطانی در پانکراس برطرف گردند و از طریق رگ می‌توان این داروها را به بیمار تزریق کرد یا صلاحدید پزشک به گونه‌ای است که به ‌صورت خوراکی استفاده شوند. در برخی مواقع ممکن است بیمار از یک دارو یا ترکیبی از چند داروی شیمیایی برای درمان استفاده کند.

شیمی درمانی

ممکن است پزشک روش پرتودرمانی با شیمی‌درمانی را ترکیب کند. اصولاً پرتودرمانی برای سرطان‌هایی استفاده می‌شود که به دیگر اندام‌های بدن منتشر نشده‌اند. برخی از مراکز تخصصی پزشکی قبل از این که جراحی را بر روی بیمار انجام بدهند، ترکیبی از این ۲ راهکار را برای حذف تومور استفاده می‌کنند.

با توجه به تشخیص و صلاحدید دکتر سلیمی در این حیطه، می‌توانید از راهکارهای شیمی‌ درمانی و پرتو درمانی قبل ‌از انجام جراحی استفاده کنید. برخی از افراد به دلیل این‌که دچار سرطان بدخیم هستند، ممکن است بعد از جراحی، سرطان پانکراس برای آن‌ها عود کند.

اما استفاده از راهکارهای پرتودرمانی و شیمی‌ درمانی بنابر تشخیص پزشک کاهش خطر عود سرطان را به دنبال دارد. البته بهتر است این نکته را بدانید که اگر افراد سرطان‌های پیشرفته را تجربه کرده‌اند و تومورها به دیگر بخش‌های بدن انتشار داده ‌شده است، راهکار شیمی‌درمانی و پرتو درمانی برای کنترل پیشرفته سرطان صورت می‌گیرد و می‌تواند تسکین علائم و نشانه‌ها باشد.

پرتو درمانی

اشعه‌های پرانرژی وجود دارند که شامل اشعه ایکس و پروتون می‌شوند و وظیفه اصلی آن‌ها تخریب کردن سلول‌های سرطانی است. این راهکار به‌ عنوان پرتو درمانی شناخته می‌شود و بنابر تشخیص پزشک امکان دارد که قبل و یا بعد از جراحی پانکراس بر روی بیمار انجام شود. البته ممکن است در برخی مواقع به‌ صورت ترکیبی نیز استفاده شوند.

با استفاده از دستگاهی که در اطراف بیمار حرکت داده می‌شود، پرتو درمانی صورت می‌گیرد و می‌تواند این پرتوها را به نقاط متعدد بدن هدایت کند.

مراکز پزشکی متخصصی برای انجام پرتودرمانی وجود دارند که اگر دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین جراح پانکراس ایران صلاح بداند، توصیه می‌کند تا از پرتو درمانی قبل و بعد از جراحی پانکراس استفاده کنید. استفاده از این راهکار در برخی مواقع باعث کاهش عوارض جانبی می‌شود.

پرتو درمانی
پرتو درمانی

هزینه جراحی پانکراس چگونه محاسبه می‌گردد؟

هزینه‌هایی که برای هر بیمار در نظر گرفته می‌شود، بنا بر شرایط او متفاوت می‌باشد. به دلیل این‌که موارد و پارامترهای مختلفی می‌توانند بر روی هزینه جراحی پانکراس تاثیرگذار باشند که این مسئله باعث می‌شود تا یک قیمت کلی برای تمامی افراد ذکر نشود.

بعد از این‌ که پزشک معاینات و آزمایشات لازم را بر روی افراد انجام داد، می‌تواند نوع، شدت و گستردگی جراحی سرطان پانکراس را تشخیص دهد. سپس بنابر شرایط افراد، هزینه‌های دقیقی را برای درمان تعیین می‌کند. به‌ غیر از آن، پارامترهای متعدد دیگری بر روی هزینه‌های عمل پانکراس تاثیرگذار هستند.

زیرا ممکن است پزشک داروهای بسیاری قبل و بعد از جراحی تجویز کند که این داروها شامل هزینه می‌شوند. این‌که تحت نظر چه پزشکی برای جراحی پانکراس باشید، باعث تفاوت هزینه‌های جراحی می‌گردد.

اگر از پزشکی حاذق و با تخصص در این زمینه کمک بگیرید، این طبیعی است که هزینه‌های موجود افزایش پیدا می‌کند.

در حالت کلی عوامل و پارامترهایی که می‌تواند بر روی هزینه جراحی پانکراس معده تاثیر گذار باشد، عبارتند از:

 • هزینه‌های بیهوشی
 • مهارت و تخصص جراح
 • دستمزد جراح متخصص
 • گستردگی سرطان
 • شدت سرطان
 • بیمارستان مربوطه

این دسته از عوامل به‌ عنوان مهم‌ترین موارد مربوط به تعیین هزینه عمل جراحی پانکراس شناخته می‌شوند. برای این‌که تعیین کنید که هزینه‌ها به چه صورت محاسبه می‌گردد، می‌توانید به مطب دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین جراح پانکراس ایران مراجعه کنید تا برآورد هزینه‌ها بنا بر شرایط موجود شما صورت بگیرد و با آگاهی در این زمینه اقدام کنید.

در حالت کلی عوامل و پارامترهایی که می‌تواند بر روی هزینه جراحی پانکراس معده تاثیر گذار باشد، عبارتند از:
در حالت کلی عوامل و پارامترهایی که می‌تواند بر روی هزینه جراحی پانکراس معده تاثیر گذار باشد، عبارتند از:

جمع ‌بندی مطالب

همان‌طور که در تمامی این مبحث اشاره کردیم، وجود بیماری‌های پانکراس و لوزالمعده خاموش می‌باشند و فرد علائم و نشانه‌های درستی از وجود این بیماری را تشخیص نمی‌دهد. بنابراین منبع درد برای او ناشناخته است و ممکن است دیرهنگام متوجه اوضاع وخیم لوزالمعده در بدن خود شود.

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر احساس درد در نواحی پشت و قسمت فوقانی شکم داشتید، آن را یک درد معده ایستاده ندانید و فورا به دکتر سلیمی برای معاینات بیشتر مراجعه کنید تا از به وجود آمدن خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

دکتر سلیمی در حیطه فعالیت‌های خود به ‌عنوان یکی از بهترین‌ها شناخته ‌شده است و تعداد عمل‌هایی که این پزشک برای جراحی پانکراس انجام داده‌ است، با نتایج خوبی مواجه شده‌اند.

اگر شما به دنبال بهترین و متخصص ترین دکتر جراحی لاغری در خرم آباد هستید پیشنهاد می کنیم صفحه بهترین دکتر جراحی لاغری در خرم آباد را ببینید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید