بعد از عمل بای پس معده

امروز با موضوع بعد از عمل بای پس معده در خدمت شما هستیم.

دنیای امروز دنیایی ماشینی است و افراد برای هر چیزی از ماشین آلات و ابزار فناوری استفاده میکنند به عنوان مثال اگر سال ها قبل افراد برای خرید به فروشگاه ها می رفتند اما امروز افراد در خانه ی خود می نشینند و از طریق سامانه های خرید آنلاین آنچه را که بخواهند سفارش میدهند ؛عدم تحرکی و  در کنار انواع فست فودها باعث افزایش شیوع چاقی شدهاست، عمل بای پس معده برای افرادی که مبتلا به چاقی هستند از سوی پزشک تجویز می شود.

بعد از عمل بای پس معده
بعد از عمل بای پس معده

بعد از عمل بای پس معده افراد باید مراقبت های تمرینی و رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک را به طور کامل انجام دهند تا بهبودی کامل حاصل اید. عمل بای پس معده را میتوان جزو جراحی های زیبایی دانست که توسط متخصصین انجام می شود. در این مقاله در مورد عمل بای پس معده و مراقبتهای پس از عمل بای پس معده به طور مفصل صحبت می شود.

در ضمن سعی شده است که در انتهای مقاله در مورد چاقی و عوامل موثر بر آن مطالبی بیان شود، به هر حال پیشگیری بهتر از درمان است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه که لازم است درباره عمل بای پس معده و چاقی و افزایش وزن بدانید.

تغییرات بعد از عمل بای پس معده

 1. احساس سرما
 2. خشکی پوست
 3. تغییرات خلق و خو
 4. بدن درد
 5. احساس خستگی
 6. نازک شدن مو و ریزش مو
 7. کاهش وزن
سوال هایی که انتظار می رود در این مقاله به آن ها پاسخ داده شود:

۱.عمل بای پس معده چیست؟

۲. عمل بای پس معده به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

۳. عمل بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

۴.قبل از عمل بای پس معده چه آمادگی هایی باید انجام شود؟

۵.عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

۶‌.عمل بای پس معده چه مزایایی دارد؟

۷. بعد از عمل بای پس معده چه اقداماتی باید انجام شود؟

۸. در ادامه روند نقاهت بعد عمل بای پس معده چه نکاتی را باید مورد توجه قرار بگیرد؟

۹.پیگیری های بعد از درمان به چه صورت باید انجام شود؟

۱۰. برنامه ی رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده چگونه است؟

۱۱.رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

۱۲.بعد عمل بای پس معده چگونه مواد غذایی مورد نیاز بدن تامین می شود؟

۱۳. بعد عمل بای پس معده در مصرف غذا چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟

۱۴. تغییرات عاطفی و روحی بعد از عمل بای پس معده را شرح دهید؟

۱۵. مراحل عمل بای پس معده را شرح دهید؟

۱۶. قیمت عمل بای پس معده چگونه مشخص می شود؟

۱۷. چه علت های برای اضافه وزن و چاقی وجود دارد؟

۱۸. چاقی چه مشکلاتی را برای افراد ایجاد می کند؟

عمل بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده جراحی کاهش وزن و عمل لاغری بای پس معده است که با کوچک کردن سایز معده و همچنین ایجاد تغییرات گوارشی به کاهش وزن کمک می کند. و شما می توانید در یک سرعت باور نکردنی وزن دلخواه خود را به دست بیاورید.

نتایج عمل بای پس معده برای کاهش وزن اثبات شده است که با اعمال بعد از عمل بای معده می توانید بهترین نتایج را در فرصت محدود به دست بیاورید.

عمل بای پس معده چیست؟
عمل بای پس معده چیست؟

بعد از عمل بای پس معده معده شما کوچکتر شده است و شما با خوردن غذای کمتر خیلی زود احساس می کنید سیر شده اید. بعد از عمل بای پس معده غذایی که شما میل می کنید برخی از بخش های معده شما دیگر غذا را جذب نمی کند و همچنین روده کوچک شما دیگر غذا را جذب نمی کند

بنابراین بعد از عمل بای پس معده بدن توانایی جذب تمام کالری غذاهایی که میل می کنید را ندارد. عمل بای پس معده بعد از بررسی های لازم توسط پزشک برای درمان چاقی استفاده می گردد، برای افرادی که چاقی آن ها باعث بیماری های خطرناکی شده است و اگر وزن خود را کم نکنند با خطرات غیر قابل جبران پذیری روبه رو می شوند.

نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که عمل ها لاغری مثل عمل بای پس معده شما را لاغر نمی کنند بلکه به لاغر شدن شما کمک می کند پس این شما هستید که باید انگیزه و اراده کافی برای لاغر کردن داشته باشید درواقع تا خود شما نخواهید هیچ اتفاقی نمی افتند پس یکی از مهم ترین مسئولیت شما در قبال خودتان بعد عمل بای پس معده حفظ انگیزه و اراده خود برای کاهش وزن است.

عمل بای پس معده به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

اضافه وزن در برخی از افراد مشکلی جدی است که امروزه با توجه به کاهش تحرک و افزایش مصرف غذاهای خارج از رژیم غذایی و فست فود ها شیوع بیشتری پیدا کرده است.

عمل بای پس معده برای لاغری و کاهش وزن توسط پزشک متخصص برای آن دسته افرادی که دارای اضافه وزن هستند و این اضافه وزن مشکلات خطرناک جسمی را برای آن ها به وجود آورده است تجویز می گردد، این افراد اگر عمل بای پس معده را  برای کاهش وزن انجام ندهند جانشان به خطر می افتد‌.

نکته ی مهم و قابل توجهی که بعد از عمل بای پس معده باید مورد توجه قرار دهیم انگیزه و اراده ی لازم برای کاهش وزن است و گرنه جراحی های لاغری هم نمی توانند شما را به وزن مناسب و دلخواه برسانند.

عمل بای پس معده به چه کسانی پیشنهاد می شود؟
عمل بای پس معده به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

عمل های لاغری به تنهایی شما را لاغر نمی کنند

شایان ذکر است که بدانید عمل های لاغری به تنهایی شما را لاغر نمی کنند فقط به لاغری و کاهش وزن شما کمک می کنند. افرادی ممکن است در اثر ابتلا به بیماری های دیگر به اضافه وزن شدید مبتلا شده باشند و راهی به جز جراحی لاغری و عمل بای پس معده برایشان نمانده باشد

بنابراین چاقی همیشه خودش یک معضل نیست بلکه خود آورده و نتیجه ی مشکلی دیگر است، اما در هر صورت این پزشک متخصص است که  باید تشخیص دهد آیا نیاز به عمل بای پس معده است یا خیر.

عمل های لاغری به تنهایی شما را لاغر نمی کنند
عمل های لاغری به تنهایی شما را لاغر نمی کنند

آنچه در عمل بای پس معده اتفاق می افتند تغییرات گوارشی در کنار کوچک کردن معده است که در نتیجه فرد میل کمتری به غذا دارد و زود سیر می شود. در واقع بدن دیگر توانایی این را ندارد تمام کالری غذایی که شما می خورید را در بخش های مختلف معده و روده کوچک انباشته کند و این امر همانطور که گفته شد در کنار مراقبت های بعد عمل بای پس معده به کاهش وزن شما کمک زیادی می کند.

پیشنهاد می کنیم از پست تغذیه بعد از عمل بای پس معده دیدن کنید.

عمل بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

عمل بای پس معده یکی از بهترین روش های برای کاهش وزن است که نتایج آن اثبات شده است و در کمترین زمان بیشترین کاهش وزن را برای شما به ارمغان می آورد.

این عمل توسط پزشک ها و جراحان متخصص انجام می شود و مزایای زیادی دارد که اگر شما تا پایان مقاله با ما همره باشید درباره ی شیوه عمل بای پس معده و مراحل انجام آن و همچنین مزیت هایی که برای فرد دارد به طور مفصل آشنا می شوید. قبل از آن لازم است بدانیم افرادی که عمل بای پس معده را انجام می دهند چه شرایطی دارند و این عمل برای چه کسانی مناسب است‌؟

عمل بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟
عمل بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

برای انجام عمل بای پس معده فرد باید چاقی شدیدی داشته باشد

مقیاس اندازه گیری چاقی شخص شاخص توده بدنی است. این شاخص وزن و قد افراد را متناسب با هم اندازه می گیرد و سپس با توجه به تناسبی که باید داشته باشند میزان اضافه وزن را اعلام می دارد.

اگر شاخص توده بدنی شخصی بالاتر از ۴۰ باشد این عدد نشانگر چاقی شدید است و فرد اولین شرط را برای عمل بای پس معده دارد در غیر این صورت ممکن است پزشک راه حل دیگری را برای درمان چاقی فرد پیشنهاد نماید.

گاهی پیش می آید که شاخص توده بدنی فرد بین ۳۵ تا ۳۹/۵ است

گاهی پیش می آید که شاخص توده بدنی فرد بین ۳۵ تا ۳۹/۵ است اما نوع چاقی و بیماری شخص به نحوی است که از روش های دیگر نمی تواند وزن بدن خود را کم کند در این صورت هم ممکن است پزشک عمل بای پس معده را پیشنهاد کند و فرد می تواند از عمل بای پس معده برای کاهش وزن خود بهره مند گردد.

پیش می آید که فرد در کنار چاقی از بیماری های دیگر مانند دیابت نوع دو و یا فشارخون بالا و یا همچنین آپنه خواب نیز رنج می برد در این شرایط شخص برای کاهش وزن حساسیت بیشتری را نشان می دهد و علاوه بر سختی های بیشتری که باید تحمل کند، زمان بیشتری نیاز است که فرد نتیجه مطلوب را بگیرد و وزن فرد کاهش یابد.

با توجه به رژیم غذایی خاصی که افراد مبتلا به دیابت با فشارخون دارند مراقبت بعد از عمل بای پس معده برای آن ها ضرورت بیشتری دارد و دستورات پزشک را باید با دقت خاصی رعایت کنند تا بتوانند نتیجه ی مطلوب را بگیرند  و سلامتی خود را حفظ کنند.

به عنوان مثال اگر فردی با شرایط عادی و بدون بیماری مزمن دیگری از چاقی رنج می برد در مدت دو ماه می تواند ۵ کیلو وزن کم کند اما یک فردی که به بیماری های مزمنی مانند دیابت و یا فشار خون مبتلا است در این مدت زمانی حدود ۳ کیلو وزن می تواند کم کند.

قبل از عمل بای پس معده چه آمادگی هایی باید انجام شود؟

همان طور که بعد عمل بای پس معده برای ادامه روند بهبودی باید فرد رژیم غذایی و دستورات پزشک را رعایت کند قبل از عمل هم نیازمند آمادگی های لازم و ایجاد شرایط خاصی است که در این قسمت از مقاله به آن اشاره می شود.

قبل از عمل جراحی سلامتی روحی و جسمی فرد باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، نیاز است اگر فرد نگرانی هایی برای عمل یا به طور کلی مشکلاتی دارد که روح و روان او را می آزارد باید مشاوره های لازم انجام بگیرد تا فرد بتواند به آرامش نسبی برسد و همچنین قبل از عمل بای پس معده پزشک یک سری آزمایش هایی را تجویز می کند تا از عدم ابتلای فرد به سایر بیماری اطمینان حاصل نماید. شایان ذکر است که خود شخص اگر بیماری دارد و یا داروهای خاصی را مصرف می کند باید پزشک معالج خود را در جریان بگذارد.

قبل از عمل بای پس معده چه آمادگی هایی باید انجام شود؟
قبل از عمل بای پس معده چه آمادگی هایی باید انجام شود؟

یک یا دو هفته قبل عمل جراح یا متخصص تغذیه رژیم غذایی خاصی را به فرد می دهد که فرد باید آن را رعایت کند.

این رژیم غذایی شامل موارد زیر می باشد:

 • ۵ تا ۷ وعده مایعات باید جایگزین وعده هایی غذایی سرشار از پروتئین و کربوهیدارت گردد.
 • فرد باید روزانه دو لیتر آب مصرف کند.
 • و برخی از جراحان در رژیم غذایی فرد مصرف کمی سبزیجات قرار می دهند.

هدف این رژیم غذایی قبل از عمل بای پس معده به گونه ای است که در تسهیل انجام عمل و دسترسی به عمده موثر است. رژیم غذایی قبل از عمل بای پس معده ممکن است کمی دشوار باشد

اما رعایت کردن آن مانند رژیم بعد عمل بای پس معده اهمیت دارد. در ابتدای این رژیم غذایی ممکن است احساس افسردگی، گیجی، سرگیجه  و مودی بودن داشته باشید این امر در اوایل طبیعی است و وضع خیلی زود نرمال می شود؛

اگر در حین این رژیم غذایی با مشکل خاصی مواجهه شدید با پزشک خود در میان بگذارید. شب قبل از عمل جراحی باید به اصطلاح ناشتا باشید و رژیم غذایی خود را متوقف کنید.

اگر افکار منفی و یا انگیزه شما کاهش یافته است سعی کنید دوش بگیرید

اگر افکار منفی و یا انگیزه شما کاهش یافته است سعی کنید دوش بگیرید و استراحت کنید، به دلایل خود برای این تصمیم و مشکلاتی که چاقی برای شما به بار آورده است تمرکز کنید و سعی کنید با تلقین های مثبت افکار منفی خود را خنثی کنید. بعد از آنکه روز عمل در بیمارستان بستری شدید باید رضایت نامه ای را که حاوی اطلاعاتی برای آگاهی فرد از مسائل و مشکلات احتمالی است را امضا کنید.

لباس مخصوص عمل را می پوشید و طبق نظر پزشک نیز جوراب واریس را برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاها می پوشید. برای تزریق آسان داروهای کاهش دهنده درد، آنتی بیوتیک، و مایعات داخل وریدی مورد نیاز قبل از عمل از فرد رگ گیری می شود.

اگر افکار منفی و یا انگیزه شما کاهش یافته است سعی کنید دوش بگیرید
اگر افکار منفی و یا انگیزه شما کاهش یافته است سعی کنید دوش بگیرید

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

پس از آنکه اقدامات و آمادگی های قبل عمل صورت پذیرفت فرد به اتاق عمل منتقل می شود و‌پد چسبند بر روی قفسه سینه قرار می گیرد تا بتوان در طول عمل نبض فرد را به طور مکرر چک کرد و همچنین الکترود کنترل نبض و میزان اکسیژن موجود در خون به انگشت فرد متصل می گردد.

ماسک اکسیژن بر روی صورت فرد قرار داده می شود و عمل بی هوشی کردن فرد توسط دکتر بی هوشی صورت می پذیرد؛ از طریق رگ باز ماده ی بی هوشی به فرد تزریق می شود و ۱۰ ثانیه بعد فرد بی هوش می شود.

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟
عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

بعد انجام عمل آغاز می شود و بهترین دکتر بای پس معده بخش های بزرگتری از معده و قسمت ابتدایی روده کوچک از مسیر گوارشی را جدا نموده و معده فرد را کوچک می کند. شایان ذکر است که وقتی نقل و انتقال مواد غذایی از این بخش های انجام نشود غذاهایی تحت تاثیر آنزیم های ترشحی از این نواحی قرار نمی گیرند و کمتر تجزیه و جذب می شوند‌.

Roux-en-Y (RYGP)

روش دیگر عمل بای پس معده که امروزه رایج است امروزه با کمک روش دیگری از جراحی بای پس معده به نام Roux-en-Y (RYGP)به شکل دیگری مسیر گوارشی و معده را کوتاه می‌کنند.

در این روش ابتدا در ابتدای معده یک کیسه ایجاد کرده و آن را کوچک می کنند و پس از آن بخش پائینی روده کوچک را به انتهای کیسه ی ایجاد شده متصل می کنند تا مواد غذایی از این مسیر ایجاد شده عبور کنند؛ از این طریق مسیر عبور مواد غذایی را تغییر می دهند و به کاهش وزن و درمان چاقی مفرط کمک می کنند.

لازم به ذکر است که قسمت ابتدایی روده کوچک را دوباره به صورت y به ابتدای روده در مسیر جدید متصل می کنند زیرا باید ترشحات و موکوس این قسمت نیز بتوانند به مسیر گوارشی وارد شوند.بعد از عمل بای پس معده، معده شما کوچک شده و در کنار تغییرات گوارشی ایجاد شده به مرور زمان باعث کاهش وزن شما می شود.

عمل بای پس معده چه مزایایی دارد؟

عمل بای پس معده در طول تاریخ یکی از محبوب ترین روش ها برای درمان چاقی در سرتاسر جهان است که نتایج مثبت آن اثبات شده است.

این عمل جراحی درمان چاقی پس از ابداع در سال ۲۰۱۱ به سرعت مورد توجه قرار گرفت و محبوبیت یافت و در سال ۲۰۱۵ این شیوه به عنوان بهترین نوع درمان، برای درمان چاقی معروفیت یافت. در ادامه به مزیت های عمل بای پس معده که آن را نسبت به سایر روش ها برتری بخشیده است اشاره می گردد:

عمل بای پس معده چه مزایایی دارد؟
عمل بای پس معده چه مزایایی دارد؟

■ در این روش درمان چاقی فر بهترین نتیجه را در کمترین زمان به دست می آورد به طوری که بعد عمل بای پس معده فرد در مدت ۱۸ ماه می تواند حدود ۷۰ درصد از وزن خود را کم کند.

■ بعد عمل بای پس معده به دلیل کاهش حجم معده فرد خیلی زودتر سیر می شود و غذای کمتری مصرف می کند.

■ در پی کوچک شدن معده و کاهش مصرف غذا بدن فرد کالری کمتری جذب می کند.

بهبود برخی بیماری ها

■ یکی دیگر از مهم ترین مزایای عمل بای پس معده نسبت به سایر روش های درمان چاقی تاثیر آن در بهبود برخی بیماری ها است به عنوان مثال بعد عمل بای پس معده دیابت نوع دوم فرد بهتر شده و یا به طور کامل بهبود می یابد و یا نیاز به دارو خوردن برای مبتلایان به فشارخون بالا یا کلسترول بالای خون محدود گردد.

■  از دیگر مزیت های عمل جراحی بای پس معده برای بهبود چاقی کمک به تنظیم سوخت و ساز بدن است زیرا کاهش قابل توجه وزن بدن در تنظیم هورمون ها از جمله افزایش تستوسترون نقش مهمی ایفا می کند.

■ شانس موفقیت در این عمل بسیار بالا است و تحقیقات نشان داده است ۹۰ درصد افراد بعد عمل بای پس معده حدود ۵۰ درصد از وزن خود را کم می کنند و این کاهش وزن معمولا طولانی مدت است.

■ اگر فرد بعد عمل بای پس معده یک رژیم غذایی مناسب و برنامه دقیق برای ورزش داشته باشد می تواند بیشتر از ۵۰ درصد هم از وزن خود کم کند.

■ بعد عمل بای پس معده با کاهش وزن کم شدن دوز داروهای مصرفی فرد که برای درمان چاقی مصرف می کند امکان ورزش کردن برای شخص فراهم می آید.

ورزش منظم

■ با ورزش منظم و یک رژیم غذایی مناسب فرد می تواند بیشتر از ۵۰ درصد از وزن خود را کم کند.

■ داشتن یک وزن مناسب همراه با برنامه ی منظم ورزش و رژیم غذایی مناسب اعتماد به نفس فرد را بهبود می بخشد.

■ مزیت دیگر این عمل بای پس معده بهبود کیفیت زندگی است، ۹۰ درصد بیماران گزارش داده اند کیفیت زندگی آن ها  را بهبود یافته است.

بعد از عمل بای پس معده چه اقداماتی باید انجام شود؟

اینکه زمان بهبودی شما بعد از عمل بای پس معده چه زمانی طول بکشد بستگی به برش ایجاد شده دارد هر چه برش عمیق تر باشد زمان بیشتری نیاز است که شما بهبود یابید.

اگر عمل جراحی با روش لاپاراسکوپی انجام شود فرد برای ادامه ی دوران بهبودی ۲ الی ۳ روز باید در بیمارستان بماند تا رسیدگی های لازم انجام شود.

بعد از عمل بای پس معده چه اقداماتی باید انجام شود؟
بعد از عمل بای پس معده چه اقداماتی باید انجام شود؟

ماندن در بیمارستان به مدت بیشتر

اما اگر عمل جراحی با روش باز انجام شده باشد شخص باید زمان بیشتری در بیمارستان بماند. درد بعد از عمل جراحی به راحتی با دارو کنترل می شود و پزشک ممکن است به شما توصیه کند که در همان روز، بعد از عمل جراحی کمی بایستید و راه بروید زیرا در روند بهبود شما موثر است و روزانه حداقل سه بار این کار را انجام دهید.

ماندن در بیمارستان به مدت بیشتر
ماندن در بیمارستان به مدت بیشتر

بعد عمل بای پس معده در بیمارستان نکات و اقدامات پس از عمل را از دکتر بپرسید و قبل از ترخیص از بیمارستان دکتر معالج دستورالعمل های لازم را به همراه نسخه دارویی و رژیم غذایی را در اختیار شما می گذارد.

ماندن در بیمارستان به مدت بیشتر
ماندن در بیمارستان به مدت بیشتر

سعی کنید نسخه ی دارویی دکتر را تهیه کنید و طبق نظر دکتر مصرف نمایید تا دوره ی نقاهت را به خوبی پشت سر بگذرانید. نکته مهم رژیم غذایی بعد از عمل جراحی است که در ادامه ی مقاله به آن اشاره می شود. هنگام ترخیص حتما برنامه ی غذایی بعد بعد بای پس معده را از دکتر بگیرید و مطابق با آن وعده های غذایی خود را تنظیم نمایید.

در ادامه روند نقاهت بعد عمل بای پس معده چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟

کنترل درد بعد عمل بای پس معده در خانه با مسکن های خوراکی تجویز دکتر صورت می گیرد؛ کنترل درد با این مسکن های خوراکی کمی دشوار است و ممکن است یبوست را به همراه داشته باشد برای جلوگیری از این امر شخص باید راه رفتن و ایستادن در طول روز را فراموش نکند. این تحرک و راه رفتن بعد عمل باید به گونه ای باشد که موجب خستگی فرد نشود.

بعد عمل بای پس معده فرد برای جلوگیری از خطر کم آبی بدن باید در مصرف آب روزانه ی خود دقت کند که به اندازه کافی آب بنوشد، اما برای جلوگیری از بلع هوا و آسیب رساندن به معده نوشیدن آب باید آرام آرام و جرئه جرئه باشد که به معدی شخص آسیبی وارد نگردد.

اگر شما شخصی هستید که اخیرا عمل بای پس معده را انجام داده اید توجه نمایید که در چند هفته ی اول بعد از عمل فقط باید استراحت کنید و از انجام هرگونه فعالیت بدنی خلاف دستور پزشک اجتناب نمایید.

در این مدت نقاهت شما به خواب و استراحت بیشتری نیاز دارید

در این مدت نقاهت شما به خواب و استراحت بیشتری نیاز دارید که انرژی و توان خود را دوباره به دست آورید پس برای ادامه ی روند بهبودی در چند هفته اول بعد عمل بای پس معده فقط استراحت کنید و از انجام هرگونه فعالیت بدنی و کار منزل اجتناب نمایید.

در هنگام خواب سعی کنید چند بالش در زیر سر و دل خود بگذارید و تا درد شکم و  سوزش سر دل شما کم شود.

در این مدت نقاهت شما به خواب و استراحت بیشتری نیاز دارید
در این مدت نقاهت شما به خواب و استراحت بیشتری نیاز دارید

سرفه کردن

نکته ی دیگری که بهتر از بعد عمل بای پس معده باید به آن توجه کنید سرفه کردن است؛ سرفه کردن بعد از عمل جراحی هرگونه مایعات اضافی را از روده و معده شما خارج می کند اما سعی کنید که حتما هنگام سرفه کردن احتیاط کنید چون ممکن است به معده شما و محل برش آسیب برساند.

بسیاری از پزشکان برای جلوگیری از آسیب به معده هنگام سرفه به شما توصیه می کنند که با فشار یک جسم نرم مثل بالش بر روی شکم و محل برش از تکان های شدید و آسیب به زخم جلوگیری کنید.

بعد عمل بای پس معده به مدت ۶ تا ۷ هفته باید از بلند کردن اجسامی که وزن آن ها بیشتر از ۱۵ پوند است خودداری کرد. هنگام رفت و آمد از پله ها سعی کنید به خود فشار وارد نکنید و بهتر است تا مدت معین حمام نروید چون خیس کردن محل برش ممکن است باعث سوزش و عفونت گردد.

اگر اطراف زخم و محل برش قرمز است اصلا نگران نباشید چون این یک امر طبیعی است اصلا نگران نباشید اما اگر اطراف زخم ترشحات چرک و بد بود وجود دارد حتما با پزشک خود در جریان بگذارید. سعی کنید پانسمان زخم را طبق دستور پزشک به طور مرتب عوض کنید.

پیگیری های بعد از درمان به چه صورت باید انجام شود؟

عمل بای پس معده یکی از محبوب ترین عمل ها برای لاغری است. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید باید دقیقا بر اساس دستورالعمل پزشک عمل کنید و مراقبت های بعد عمل را دقیق انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

شما با این عمل حدود ۷۰ درصد وزن خود را می توانید کم کنید به شرط آنکه بعد از عمل همه چیز را رها نکنید؛ عمل بای پس معده شما را لاغر نمی کند بلکه به لاغری شما کمک می کند پس مراقبت های بعد عمل بای پس معده و رژیم غذایی اهمیت دارد. بنابراین پیگیری های بعد عمل اهمیت بسزایی دارند. شما باید در دوره های معینی دوباره به  پزشک معالج خود مراجعه کنید.

پیگیری های بعد از درمان به چه صورت باید انجام شود؟
پیگیری های بعد از درمان به چه صورت باید انجام شود؟

اولین مراجعه بعد از عمل حدود یک هفته بعد عمل انجام می شود

دکتر متخصص شما اولین مراجعه بعد از عمل حدود یک هفته بعد عمل انجام می شود و دکتر یک هفته بعد عمل دوباره شما را ویزیت می کند و وضعیت تان را مورد بررسی قرار می دهد.

در حدود یک ماه بعد دومین ویزیت پیگیری است که شما باید به مطب پزشک خود مراجعه و وضعیت خود را گزارش دهید و دکتر جای برش و تغییرات به وجود آمده را مورد بررسی قرار می دهد و حتی ممکن است متناسب با تغییرات ایجاد شده و بهبودی حاصل آمده دارو های شما را عوض کند و در ماه سوم شما باید دوباره توسط دکتر خود ویزیت و شرایط شما مورد بررسی قرار بگیرد‌.

اولین مراجعه بعد از عمل حدود یک هفته بعد عمل انجام می شود
اولین مراجعه بعد از عمل حدود یک هفته بعد عمل انجام می شود

مراجعه ی بعدی شما حدود ۶ یا ۱۲ ماه بعد است البته در این بین اگر مشکل با مسئله خاصی به وجود آمد حتما به پزشک خود اطلاع دهید. و بعد از یک سال پزشک شما را تشویق می کند که سالانه به ایشان مراجعه کنید تا آزمایش های کنترل تغذیه و نسخه های جدید دارویی برای شما تجویز گردد.

برنامه ی رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده چگونه است؟

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد عمل بای پس معده برنامه رژیم غذایی معین است. برنامه ی رژیم غذایی شما باید متناسب با وضعیت جدید شما باید و توسط پزشک متخصص و متخصص تغذیه برای شما تجویز شود.

برنامه ی رژیم غذایی شما در عین مناسب بودن با وضعیت و کاهش وزن شما باید مواد ضروری بدن را تامین نماید؛ سعی کنید آنچه را که دستورالعمل های پزشک را با دقت و حساسیت ویژه ای عمل کنید.

لطفا از پست نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده دیدن کنید.

برنامه ی رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده چگونه است؟
برنامه ی رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده چگونه است؟

رژیم غذایی سخت بعد عمل بای پس معده با دقت بیشتری باید پیگیری شود زیرا معده کوچک شده و در حال بهبودی می باشد و حساسیت ویژه دارد و باید رژیم غذایی به نحوی باشد که معده سالم بماند و از ابتلا به زخم معده و ناراحتی معده جلوگیری شود. وعده هایی غذایی بزرگ، مواد غذایی پر فیبر،  و نوشابه های گازدار حساسیت معده را دو چندان نموده است  و می تواند به آسیب بافت معده حساس منجر شوند.

رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده در چهار مرحله انجام می شود که در ادامه به آن اشاره می شود:

رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مایعات صاف شده:

اگر شما فردی است که به تازگی عمل بای پس معده را انجام داده اید توجه نمایید که در هفته اول باید مایعات صاف شده ای مانند ژله ی بدون قند، آبگوشت بد‌ون چربی و‌شیر کم چرب مصرف کنید.

غذایی های پروتئینی و پوره شده:

بعد از آنکه حدود یک هفته از عمل شما گذشت در هفته ی دوم بعد عمل بای پس معده طبق نظر پزشک خود غذاهای  پوره ای را در چند وعده روزانه  به میزان معین و با آرامش مصرف کنید.

سعی کنید آرام آرام غذا را جویده و فرو ببرید که به معده شما و محل برش فشار وارد نشود. مدت زمان خوردن یک تکه کوچک ممکن است نیم ساعت زمان ببرد.

در این مرحله شما باید به طور میانگین روزانه حدود ۱/۵، میلی لیتر مایعات و ۶۰ الی ۷۰ گرم پروتئین در رژیم غذایی خود داشته باشید. سعی کنید که از مصرف چربی، شکر، نوشابه گازدار و کافئین به طور جدی پرهیز نمایید.نکته قابل ذکر است که توجه نمایید بین مصرف مایعات و مواد غذایی باید حدود سی دقیقه قبل و بعد از مصرف مواد غذایی باشد.

غذاهای نرم:

مدتی بعد عمل بای پس معده باید مصرف غذاهای با بافت نرم را به تدریج در برنامه ی غذایی خود جای دهید. این مرحله ممکن است بسته به نظر پزشک معالج شما حدود یک تا سه هفته طول بکشد.

در این مرحله از رژیم غذایی  شما با تجویز پزشک متخصص شما  می توانید برخی گوشت های بدون چربی و سبزیجات له شده را مصرف کنید و ممکن است در این مرحله مقدای چربی هم تیز مصرف کنید.

غذاهای نرمی  که در این مرحله توصیه می شود مورد استفاده قرار گیرند شامل غذاهایی مانند: پنیر بدون چربی، سویا، سفیده تخم مرغ، ماهی، کنسرو ماهی تن و یا مرغ خرد شده است. سبزیجات توصیه شده در این مرحله لوبیا سبز له شده، هویج بخار پز، آووکادو و کدو است.

غذاهای نرم:
غذاهای نرم:

غذاهای جامد:

در آخرین مرحله ی رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده شما با نظر پزشک کم کم می توانید غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و رژیم غذایی خود را کامل کنید. مصرف غذاهای جدید شدید و به سرعت، می تواند منجر به سوزش سر دل و شکم درد شود و به معده شما آسیب رساند.

بین مصرف غذاهای جدید حداقل یک روز باید فاصله باشد. هدف از این مرحله این است که شما بتوانید رژیم غذایی عادی و معمولی را داشته باشید؛ توصیه می گردد ابتدا از غذاهای نرم شروع کنید

و به تدریج غذاهای جویدنی و پر فیبر به برنامه ی غذایی خود اضافه کنید.

بعد عمل بای پس معده چگونه مواد غذایی مورد نیاز بدن تامین می شود؟

بعد عمل بای پس معده، معده شما کوچک شده است و شما با مصرف غذای اندکی احساس سیری می کنید. به دلیل محدودیت هایی که در مصرف مواد غذایی بعد عمل بای پس معده به وجود می آید برخی از مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن تامین نمی شود و پزشکان متناسب با شرایط فرد انواع مکمل ها و مولتی ویتامین ها را برای تامین مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن توصیه می کند.

بعد عمل بای پس معده چگونه مواد غذایی مورد نیاز بدن تامین می شود؟
بعد عمل بای پس معده چگونه مواد غذایی مورد نیاز بدن تامین می شود؟

این مولتی ویتامین ها و مکمل هایی غذایی را تنها باید با نسخه و نظر پزشک و همراه غذا مصرف کرد. توجه نمایید که این مکمل ها به هیچ وجه جایگزین وعده هایی غذایی شما نیستند بلکه همانطور که از نامشان پیداست تکمیل کننده رژیم غذایی بعد عمل بای پس معده شما هستند. انواع این ویتامین ها و مواد معدنی شامل موارد زیر می شود:

سیترات کلسیم:

یک مکمل غذایی حدود ۵۰۰ میلی گرمی است که روزی دوبار به همراه غذا مصرف می شود.  توجه نمایید که این مکمل غذایی را همراه با مولتی ویتامین ها مصرف نکنید زیرا آهن موجود در مولتی ویتامین ها در جذب کلسیم تداخل ایجاد می کند.

مصرف این مکمل غذایی براساس نظر برخی پزشکان در مرحله ی دو یا سه رژیم غذایی است. جذب سیترات کلسیم بعد از عمل جراحی بهتر از کربنات کلسیم می باشد.

ویتامین B12:

بعد از عمل بای پس معده بدن دیگر مثل قبل قادر به جذب مقدار مورد نیاز ویتامین B12 از مواد غذایی مصرفی نیست. حدود ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ میکروگرم ویتامین B12 از قرص های زیر زبانی تامین می شود که ویتامین به طور مستقیم جذب خون می شود و نیازی به این نیست که وارد دستگاه گوارش شود و کم شود‌. لازم به ذکر است که امکان تزریق این ویتامین به طور ماهانه با تجویز و نسخه ی پزشک وجود دارد.

آهن:

آهنی که در مواد غذایی وجود دارد توسط بخشی از روده کوچک که اثنی عشر نام دارد جذب می شود اما این بخش از معده بعد عمل بای پس معده از مسیر گوارشی و نقل و انتقال مواد غذایی حذف می شود

به همین دلیل بعد از عمل جراحی مرکز جذب آهن از بین رفته و آهن موجود در مواد غذایی به اندازه کافی جذب بدن نمی شود و فرد به منبعی نیاز دارد که این کسری آهن را تامین نماید.

بعضی از پزشک ها برای بعضی از افراد آهن موجود در مولتی ویتامین ها را کافی می دانند اما برخی از پزشکان برای برخی از اشخاص به ویژه برای زنان در دوره ی عادت ماهیانه مکمل غذایی آهن را به طور جداگانه تجویز می کند.

پزشک برای بسیاری از بیماران ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ آهن المنتال به طور روزانه تجویز می نماید. گلوکونات آهنی و فومارات آهن دو شکل از نوع زیستی تر قرص آهن هستند.  توجه نمائید که آهن را با کلسیم مصرف نکنید.

ویتامین D3:

در مرحله ی دو یا سه فرد باید این مکمل غذایی را به واحد ۵۰۰ گرمی دوبار در روز مصرف نماید.

ویتامین D3:
ویتامین D3:

بعد عمل بای پس معده در مصرف غذا چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟

 • قبل از آنکه معده شما پر شود دست از ادامه ی خوردن غذا بکشید.
 • اگر مقدار غذایی که در بشقاب شماست بیشتر از یک مشت می باشد اضافه ی آن را برگردانید چون برای شما زیاد است.
 • فاصله ی بین خوردن و آشامیدن را رعایت کنید؛ سعی کنید فاصله ی بین خوردن و آشامیدن بیشتر از ۳۰ دقیقه باشد.
 • سعی کنید نوشیدن آشامیدنی های گازدار و نوشابه را به حداقل برسانید زیرا حبابی که از فشار هوای آن حاصل می گردد به معده شما آسیب می رساند.
 • آرام آرام غذا بخورید و لقمه را به تدریج بجوید و فرو ببرید.

امید آن است که فرد بعد عمل بتواند حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از میزان اضافه وزن خود را بهبود ببخشند و این کاهش معمولا در ۱۸ ماه اول بعد از عمل انجام می شود.  با اینکه ممکن است در کوتاه مدت یا بلند مدت فرد دوباره به وزن قبلی خود برگردد

بای پس معده یکی از درمان های طولانی مدت برای درمان چاقی است

اما عمل بای پس معده یکی از درمان های طولانی مدت برای درمان چاقی است که نتایج آن اثبات شده است و امکان بازگشت را به حداقل می رساند.

بعد از آن که توانستید به وزن دلخواه خود دست یابید سعی کنید با یک برنامه ریزی دقیق در برنامه غذایی و ورزش خود وزن ایده آل را حفظ کنید. این رژیم غذایی شامل وعده های غذاهایی متراکم حاوی مواد غذایی کم حجم به همراه ۳ تا ۵ بار در هفته است.

تغییرات عاطفی و روحی بعد از عمل بای پس معده را شرح دهید؟

شما باید بعد عمل بای پس معده خود را با تغییرات عاطفی و احساسی بعد از عمل آماده کنید. بعد از عمل بای پس معده تنظیمات هورمون های بدن شما از تعادل خارج می شود و این عدم تعادل استروژن، پروژسترون، تستوسترون می تواند برخی فرد را به افسردگی مبتلا کند و این یک امر طبیعی است و فرد به آسانی می تواند دوباره به حالت قبل عمل برگردد.

و همچنین این عدم تعادل  می تواند هورمون های تیروئید را تغییر دهد که برای افرادی که به کم کاری تیروئید دارند خوشایند است و می تواند به آن ها کمک کند. عدم تعادل هورمون ها ممکن است انواع عواطف و احساساتی چون خشم، ناراحتی، افسردگی، حسرت و… را برای فرد ممکن است به همراه داشته باشد

تغییرات عاطفی و روحی بعد از عمل بای پس معده را شرح دهید؟
تغییرات عاطفی و روحی بعد از عمل بای پس معده را شرح دهید؟

احساسات طبیعی است

اما این احساسات طبیعی است و آمادگی قبلی می تواند این اثرات را خنثی کند و اثرات آن ها را کاهش دهد. به مرور زمان تنظیمات هورمون ها متعادل می شود و فرد احساسات خود را باز می یابد و ثبات پیدا می کند.

البته توجه نمائید این بی ثباتی احساسات و عواطف خیلی از بیماران اتفاق نمی افتد و افراد همچنان  تعادل احساسی و عاطفی خود را قبل و بعد از عمل جراحی لاغری حفظ می کنند و برای برخی از افراد با شرایط خاص ممکن است به وجود بیاید که امر طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست با انتظار و آمادگی قبلی می توان با این عدم تعادلی مبارزه کرد.

نکته ی قابل ذکر این است که زنانی که در سنین بارداری عمل جراحی بای پس معده را انجام می دهند تا ۱۸ ماه بعد عمل باید از اقدام به بارداری خودداری کنند.

لطفا پس از مطالعه این مقاله، از پست بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال دیدن کنید.

مراحل عمل بای پس معده را شرح دهید؟

در این بخش از مقاله مراحل انجام عمل لاغری بای پس معده در چند مرحله از قبل تا بعد عمل بای پس معده به طور مفصل شرح داده می شود.

مراحل عمل بای پس معده را شرح دهید؟
مراحل عمل بای پس معده را شرح دهید؟

مرحله ی اول: قبل از عمل بای پس معده

یک ماه قبل از عمل بای پس معده:

در دوره یک ماهه ی قبل از عمل بای پس معده باید هرگونه دریافت هورمون را متوقف کنید از قبل قرص های ضدبارداری با جایگزین های هورمونی

سه هفته ی قبل از عمل بای پس معده:

در این دوران مصرف روزانه ی ویتامین ب، مولتی ویتامین، کمپلکس و آهن به دستور پزشک توصیه می گردد. در این دوره قبل از مصرف هرگونه داروی رقیق کننده خون حتما به پزشک خود اطلاع دهید و با ایشان مشورت کنید.

دو هفته قبل عمل جراحی:

در این دو هفته باید از خوردن برخی از مواد غذایی اجتناب نمایید. مانند: آسپرین، نوشابه، مو ترین، ادویل، اکسدرین، آلو، نوپرین، داروهایی گیاهی، مکمل های ضد التهابی و… و همچنین خوردن نوشیدنی هایی که کافئین دارند را ترک کنید. توجه نمایید که ۱۰ نا ۱۴ روز طول می کشد که کافئین به طور کامل از بدن خارج شود.

یک روز قبل عمل بای پس معده:

در روز قبل از عمل شمل باید فقط مایعات رقیق را مصرف نمائید. مایعات رقیق مایعاتی هستند که خود به طور کلی مایع هستند و یا در دمای اتاق مایع می شوند. شما تا ساعت ۱۲ شب بد‌ون محدودیت می توانید این مواد غذایی رقیق را مصرف نمایید. این مایعات غذایی رقیق شامل:

آبگوشت کم نمک در صورتی که فشار خون فرد بالا است، آب میوه های رقیق( انگور، سیب، کرن بری)، نوشیدنی های ساده با طعم میوه، ژلاتین های میوه ای و… می باشند.

اگر شما دارای دیابت هستید مطمئن شوید مایعاتی که مصرف می کنید از کربوهیدرات کافی برخوردار باشند که بتوانند انسولین خون را تامین کنند. سعی کنید به هیچ وجه از مکمل های آهن استفاده نکنید، سه هفته بعد از عمل بای پس معده نی توانید مجددا اقدام به مصرف مکمل های غذایی نمایید.

مرحله دو: طراحی بای پس معده  که به دو بخش تقسیم می شود:

بخش اول کوچک کردن معده

بعد عمل بای پس معده، معده کوچک شده است، جراح معده را به دو بخش بزرگ و کوچک تقسیم می کند که بخش کوچک آن را منگنه کرده و به عنوان کیسه ی هوا مورد استفاده قرار می دهد. این معده کوچک تنها یک پیمانه حجم دارد.

با این معده جدید خیلی زودتر از قبل احساس سیری می کنید و به تبع آن غذای کمتری مصرف می کنید این  عمل به محدود کردن به معنای محدود کردن غذای مصرفی فرد هم معروف است.

بخش دوم: بای پس

در این بخش جراح معده جدید و کوچک شده را از معده بزرگ و قسمت ابتدایی روده کوچک جدا نموده و سپس آن را به قسمت پایین تر یعنی تهه روده متصل می کند.

روش انجام عمل جراحی لاپاروسکوپی است که در طی آن برش های ریزی را روی شکم وارد کرده سپس ابزار جراحی را برای کوچک کردن معده و تغییر مسیر گوارشی وارد می کنند. و می توان یک برش بزرگ بر روی وسط شکم ایجاد نمود و از این طریق عمل را پیش برد که به این روش لاپاراتومی می گویند.

مرحله سوم: بعد عمل بای پس معده

بعد عمل بای پس معده وزن شما کاهش یافته است و میزان غذای مصرفی شما و جذب برخی مواد مغذی کاهش یافته است لازم است اطمینان حاصل نمایید که مواد معدنی و پروتئین مورد نیاز بدن شما تامین شود.

مرحله سوم: بعد عمل بای پس معده
مرحله سوم: بعد عمل بای پس معده

پروتئین یکی از مهمترین موادی است که بدن شما بعد عمل بای پس معده برای بهبودی و ساخت عضله ها و بافت های دیگر به مقدار زیادی به آن نیاز دارد. پروتئین های کم چربی که شما بعد عمل بای پس معده می توانید مصرف کنید شامل موارد زیر می باشد:

لوبیا

ماهی

سفیده تخم مرغ و یا کل تخم مرغ

انواع لبنیات های کم چرب شامل: پنیرهای تازه، شیر، ماست، پنیر های کم چرب یا بدون چربی

گوشت راسته گاو

قیمت عمل بای پس معده چگونه مشخص می شود؟

اینکه بتوان با قطع به یقین گفت هزینه ی عمل بای پس معده چقدر است کار سخت و غیر ممکنی است. زیرا هزینه ی این عمل با توجه به شرایط خود فرد و پزشک و بیمارستان معالج او فرق می کند،

اما می توان عواملی را که بر هزینه ی عمل تاثیر می گذارند معلوم داریم تا فرد با برآورد شرایط خود بتواند هزینه ی تقریبی عمل بای پس معده خود را تخمین بزند. در این بخش از مقاله عوامل موثر بر عمل بای پس معده شرح داده شده است، با ما همراه باشید تا با این عوامل آشنا شوید.

نوع مرکز و بیمارستان

■ یکی از مهم ترین عواملی که هزینه ی عمل بای پس معده را تحت تاثیر قرار می دهد نوع مرکز و بیمارستانی است که عمل در آن انجام می شود.

اینکه مرکز بیمارستان خصوصی باشد یا دولتی هزینه ی عمل متفاوت است، روشن است که اگر مرکز خصوصی باشد شما باید هزینه ی بیشتری را بابت هزینه ی جراحی خود بپردازید. البته توجه نمایید که این امر به معنای خدمات کم کیفیت و عدم تخصص کافی پزشکان بیمارستان خصوصی نیست، گاهی پزشکی هم در بیمارستان خصوصی کار  می کند و هم بیمارستان دولتی.

■ مهارت، تخصص و تجربه پزشک هم نیز هزینه ی عمل را تحت تاثیر قرار می دهد طبیعی است که هر چه تخصص و مهارت پزشکی بیشتر باشد هزینه بیشتری را بابت دستمزد جراحی شما دریافت خواهد کرد. لازم به ذکر است این مبلغ محدودیت خاصی دارد و هر کسی نمی تواند بر اساس نظر شخصی خود هزینه ی عمل و سایر هزینه های بیمارستان و دستمزد خود را تعیین نماید.

توجه نمایید که نوع بیمارستان و تخصص دکتر تنها عوامل موثر بر هزینه ی عمل بای پس معده نیستند شرایط و وضعیت بیمار نیز هزینه عمل تحت تاثیر قرار می دهد که در ادامه مقاله شرح داده می شود

میزان چربی انباشته شده

■ میزان چربی انباشته شده در فرد نیز عامل مهمی است که هزینه ی عمل را تحت تاثیر قرار می دهد. نوع بیماری که ممکن است شخص به آن مبتلا باشد و شرایط خاصی که بر بیمار حاکم است هزینه ی عمل بای پس معده را تغییر می دهد.

در مورد پرداخت هزینه عمل بای پس معده باید نکات مهمی را مورد توجه قرار دهد و جالب توجه است که عمل لاغری بای پس معده از انواع عمل های زیبایی است و مشمول کمک هزینه های بیمه نمی شود.

اما نکته ی مهم این است که اگر شما عمل بای پس معده را به دلیل ابتلا به بیماری خاصی انجام می دهید یک پزشک متخصص باید این موضوع را تایید کند که شما برای رهایی از بیماری اقدام به انجام این عمل نموده اید و قصد شما از جراحی زیبایی نبوده است. و برای چنین شخصی برنامه و رژیم غذایی خاصی تعیین می شود که درراین فرد با مشکل خاصی و مواجهه نشود وضعیت بیمار بدتر نشود.

چه علت های برای اضافه وزن و چاقی وجود دارد؟

چاقی و بیماری های مرتبط با آن یکی از مهم ترین مشکلات عصر حاضر است که علت های متفاوتی شیوع آن را گسترش داده اند یکی از مهم ترین علل و عوامل آن تغذیه ی نامناسب و تغییرات مربوط به سبک زندگی ماشینی است.

در این بخش از مقاله سعی داریم کمی در مورد چاقی و علل و عوامل و پیامد های آن بحث کنیم؛ اگر می خواهد با چاقی و جنبه های مختلف آن آشنا باشید در بخش پایانی مقاله با ما همراه باشید.

قابل ذکر است که تغذیه نامناسب با پرخوری فرق می کند شما می توانید اهل پرخوری باشید اما تغذیه شما مناسب باشد‌.  و همچنین می توانید فردی باشید که اهل پرخوری نیستید رژیم غذایی نامناسبی داشته باشید که به همراه یک سبک زندگی غلط شما را به چاقی و انواع بیماری های بعد از آن مبتلا کند.

چه علت های برای اضافه وزن و چاقی وجود دارد؟
چه علت های برای اضافه وزن و چاقی وجود دارد؟

مصرف بیش از اندازه و زیاد از حد معمول چربی ها و کربوهیدرات ها

مصرف بیش از اندازه و زیاد از حد معمول چربی ها و کربوهیدرات ها می تواند باعث چاقی شود و فرد را به اضافه وزن و بیماری ها بعد آن مبتلا کند.

لازم است بدانید که این مطلب به این معنا نیست که پرخوری باعث چاقی نمی شود؛ در بسیاری از موارد پرخوری خود یکی از مهم دلایل چاقی است و شایان توجه است که پرخوری و تغذیه نامناسب هریک به نوبه خود می توانند زمینه ساز چاقی شوند‌.

یکی از علت های دیگری که می تواند باعث چاقی شود تند و در شرایط نامناسب غذا خوردن است. غذا خوردن آداب و شرایط خاصی دارد که باید آن ها را رعایت کنید نه تنها به این خاطر که مودب و با پرستیژ غذا بخورید بلکه به این خاطر که  غذا خوردن بر اساس آداب و شرایط مناسب ضامن سلامتی شما است.

مثلا زمان هایی را به خاطر بیاورید که با عجله غذا می خورید اما احساس می کنید هر چه غذا می خورید سیر نمی شوید و باز هم احساس گرسنگی می کنید انگار غذایی به معده شما وارد نشده است؛  توجه داشته باشید هنگامی که شما در محل کار خود و پشت میزکاری خود نشسته اید و با عجله غذا می خورید غذا دیر تر هضم می شود و شما دیرتر احساس سیری می کنید این در حالی است که معده شما پر شده است.

با عجله غذا خوردن مانع از هضم درست و به موقع غذا می شود

با عجله غذا خوردن مانع از هضم درست و به موقع غذا می شود حتی ممکن است غذای مصرفی هضم نشود و این خود یکی از مهم ترین دلایل چاقی است پس سعی کنید علاوه بر کیفیت غذای خود به نحوه ی سرو چگونگی میل کردن آن ها توجه کنید.

غذا را با عجله نخورید و سعی کنید در کنار غذای اصلی از تسهیل کننده های هضم غذا مانند سبزیجات، ترشی، سالاد و.‌.. استفاده کنید.

بی تحرکی

از دیگر دلایل چاقی کم تحرکی و بی تحرکی است در حال حاضر بیشتر افراد برای جابجایی از وسایل نقلیه استفاده می کنند و یا با توجه به گسترش فناوری و افزایش خدمات آنلاین در حالی که در خانه و پشت سیستم خود نشسته اند کارهای خود را از راه دور انجام می دهند و این امر تحرک و رفت امد را به حداقل رسانده است و این خود یکی از مهم ترین عوامل برای چاقی است.

عامل مهم دیگری باعث چاقی می شود سبک زندگی است که افراد برای وعده های غذایی خود به انواع فست فودها و غذاهای آماده روی می آورند که چاقی را به دنبال دارد.

تمام این عوامل ذکر شده و سایر دلایل دیگری شیوع چاقی را در جامعه ی امروزه بیش از پیش گسترش داده است و درمان های مرتبط با چاقی که یکی از بهترین و محبوب ترین روش ها در طول تاریخ برای درمان طولانی مدت چاقی عمل بای پس معده است که با پیشرفته ترین ابزار آلات پزشکی و توسط بهترین پزشکان و جراح ها انجام می شود.

برای قیاس عمل بای پس معده و اسلیو معده، پست اسلیو معده بهتره یا بای پس را مطالعه کنید.

چاقی چه مشکلاتی را برای افراد ایجاد می کند؟

در قسمت بالا به علل و عواملی که چاقی را ایجاد می کنند و باعث اضافه وزن و چاقی و بیماری های مرتبط با آن می شوند اشاره شد. ما علل و عوامل ژنتیکی را که منجر به چاقی می شوند را مطرح نکردیم

زیرا این دلایل ژنتیکی چاقی طیف کمتری را شامل می شوند و برای افراد خاصی به وجود می آیند و بیشتر افراد به دلایلی مانند تغذیه نامناسب، شرایط بد غذا خوردن، پرخوری و سبک زندگی نامناسب و امثالهم به چاقی مبتلا می شوند

در این قسمت از مقاله و در ادامه ی بحث مربوط به چاقی و آخرین بخش مقاله به مسائل و مشکلاتی که چاقی برای شخص به وجود می آورد می پردازیم و سعی می کنیم به بیشتر این مشکلات اشاره کنیم.

مسائل و مشکلاتی که چاقی برای فرد به وجود می آورد تنها مربوط به مسائل و مشکلات و بیماری های جسمی نیست. فرد چاق به دلیل شرایط خاصی که ممکن است حاکم باشد می تواند به انواع بیماری های روحی، عاطفی و روانی مبتلا شود.

اعتماد به نفس

یکی از بزرگ ترین مشکلات چاقی کاهش اعتماد به نفس در فردی است که به چاقی به ویژه چاقی مفرط و چاقی آزار دهنده مبتلا است. بسیاری از افرادی که چاق هستند نمی توانند آنچه که می خواهند بپوشند و آن طور که می خواند لباس های خود را انتخاب کنند

زیرا یا سایز آن ها نمی شود و یا برخی لباس ها آن ها چاق تر نشان می دهند و به جای اینکه به دنبال این باشند لباسی بپوشند که مناسب با سلیقه و نظرشان باشد به دنبال لباسی هستند که آن ها را چاق تر نشان ندهد و حتی لاغر تر به نظر برسند.

این موارد همراه با فشارهای اجتماعی ممکن است موجب شود که فرد از اندام خود رضایت نداشته باشد و اعتماد به نفس فرد کاهش پیدا کند.

افراد چاق ممکن است نتوانند در کارها، مجالس و مراسم هایی که دوست دارند شرکت کنند و مدام از طرف اطرافیان تحت فشار باشند و به اصطلاح مدام توی ذوفشان بزنند و این امر نیز کاهش اعتماد به نفس را به دنبال دارد.

افرادی که چاقی مفرط دارند از حضور در اجتماعات و مراسم ها اجتناب می کنند

افرادی که چاقی مفرط دارند از حضور در اجتماعات و مراسم ها اجتناب می کنند و ممکن است گوشه گیر و منزوی شوند و حتی به افسردگی مبتلا شوند. این افراد یا در اجتماعات حاضر نمی شوند یا با اضطراب و ناراحتی حضور پیدا می کنند.

چاقی زیبایی ظاهر ما را تحت تاثیر قرار می دهد الیته منظور از زیبایی فقط زیبایی اندام نیست ممکن است صورت فرد چاق و سرشار از چربی های انباشته  شده باشد که زیبایی فرد را هدف قرار می دهد.

علاوه براین چاقی می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری های زیستی و جسمی شود که سلامتی فرد را تحت تاثیر قرار داده و زندگی را برای فرد سخت و دشوار می کند.

بیماری هایی مانند افزایش قند خون، افزایش فشار خون، مسدود شدن رگ های قلب، افزایش چربی خون، تنگ یا گشاد شدن دریچه های قلب، کبد چرب. چربی خون و… همه بیماری هایی هستند که در کنار سایر شرایط یکی از علل پدید آمدن آن ها می تواند چاقی باشد.

نتیجه

عمل بای پس معده جراحی کاهش وزن است که در طول تاریخ در تمام دنیا یکی از محبوب ترین روش ها برای درمان چاقی بوده است. در این عمل که معده فرد کوچک می شود و وزن فارد در طولانی مدت به طور میانگین بین ۵۰ تا ۸۰ درصد کاهش پیدا می کند. این عمل برای افرادی که چاقی مفرط دارند مناسب است اما باید توجه نمود که انجام عمل فقط با نظر پزشک و دستور ایشان انجام می شود.

انجام عمل حساسیت های ویژه دارد که در قبل و بعد عمل باید آن ها را مورد توجه قرار داد. بهبودی یکی دو هفته ای بعد عمل برای بیشتر بیماران حاصل می آید اما باید طبق نظر پزشک در دوره های معین برای بررسی سیر بهبودی به پزشک خود مراجعه نمایید.

رعایت شرایط و نکات تجویز پزشک در قبل و بعد از عمل ضروری است

رعایت شرایط و نکات تجویز پزشک در قبل و بعد از عمل ضروری است تا شما بتوانید دوره ی نقاهت را پشت سر بگذرانید؛ رژیم غذایی قبل عمل از حدود یک ماه قبل عمل شروع می شود و بعد عمل بای پس معده هم پزشک متناسب با سیر بهبودی رژیم غذایی مناسب را در اختیار شما قرار می دهد.

 

بعد عمل بای پس معده شما کمتر غذا می خورید و زود سیر می شود بنابراین ممکن است مواد مغذی بدن شما تامین نشود، پزشک برای جبران این کمبود انواع مکمل هایی غذایی را برای شما تجویز می کند که در کنار غذا مصرف کنید

و اما هزینه ی عمل بای پس معده در نمی توان به طور قطعی مشخص کرد و این هزینه به عوامل مختلفی وابسته است. و حرف آخر” وقتی تغییر شرایط امکان پذیر نیست می شود سازگاری را تمرین کرد”.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید