برداشتن معده برای لاغری

در این مقاله موضوع جراحی برداشتن معده برای لاغری را مورد بررسی قرار می دهیم. ما را دنبال کنید.

جراحی برداشتن معده برای لاغری یکی از راه های موثر برای لاغری و کاهش وزن است که بسیاری از افراد هر ساله به دلیل عدم دریافت نتیجه از روش هایی مانند ورزش و رژیم لاغری، از آن استفاده می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

اگر ساکن شهر تهران هستید برای درمان جراحی لاپاراسکوپی و فهمیدن هزینه های درمان پیشنهاد می کنیم پست هزینه عمل لاپاراسکوپی در تهران را مشاهده کنید.

برداشتن معده برای لاغری که امروز آن را با نام اسلیو معده می شناسیم، روشی موثر و بدون عوارض می باشد. به همین دلیل بسیار مورد توجه متخصصان تغذیه قرار گرفته و آن را به افرادی که شرایط استفاده از آن را دارند، توصیه می کنند. برای انجام عمل برداشتن معده برای لاغری لازم است تا مانند دیگر جراحی ها، بیمار شرایطی داشته باشد.

برداشتن معده برای لاغری
برداشتن معده برای لاغری

یکی از این شرایط داشتن اضافه وزن و سن مناسب است. همچنین برای برخی افراد با بیماری های خاص این عمل توصیه نمی شود. در این مقاله در مورد این عمل جراحی و مزایا و معایب آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

برای تشخیص و آشنایی بهترین دکتر اسلیو معده برای درمان لاغری در یزد توصیه می کنیم از صفحه بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنید.

دکتر سلیمی بهترین جراح و متخصص لاغری، نکات کاملی را در خصوص جراحی برداشتن معده برای لاغری بیان کرده است که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم داشت. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب:

چه عواملی روی چاقی تاثیر دارند؟

جراحی برداشتن معده برای لاغری یا اسلیو معده چیست؟

تاریخچه جراحی برداشتن معده برای لاغری

علت نامگذاری این روش به نام اسلیو معده چیست؟

چه کسانی کاندیدای مناسب جراحی برداشتن معده برای لاغری هستند؟

چه کسانی برای عمل اسلیو معده مناسب نیستند؟

مزایای عمل برداشتن معده برای لاغری چیست؟

انواع جراحی اسلیو معده چیست؟

تاثیر اسلیو معده بر بیماری های ناشی از چاقی

مراحل انجام برداشتن معده برای لاغری چگونه است؟

عوارض برداشتن معده برای لاغری چیست؟

اهمیت قطع مصرف الکل قبل از عمل جراحی چیست؟

اهمیت قطع مصرف سیگار و دخانیات قبل از عمل جراحی چیست؟

مراقبت های قبل از عمل برداشتن معده برای لاغری

آزمایش های لازم قبل از جراحی اسلیو معده

مراقبت های بیمارستانی بعد از عمل اسلیو معده

مراقبت های بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری

مراقبت های بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری

تست بلع بعد از جراحی اسلیو معده

چرا مراقبت های بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری مهم است؟

مراقبت از محل زخم ها بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

رژیم غذایی بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری

ورزش های مناسب برای بعد از عمل اسلیو معده

فرایند کاهش وزن بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری چگونه است؟

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

درمان سوزش معده بعد از عمل برداشت معده برای لاغری

مصرف مکمل ها بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری

آیا امکان بازگشت چاقی بعد از عمل اسلیو معده وجود دارد؟

اهمیت انتخاب یک پزشک ماهر

یک پزشک ماهر برای جراحی اسلیو معده باید چه شرایطی داشته باشد؟

آیا امکان عدم کاهش وزن بعد از عمل اسلیو وجود دارد؟

آیا بعد از جراحی اسلیو معده، امکان باردار شدن وجود دارد؟

آیا بعد از جراحی اسلیو معده، پوست آسیب می بیند؟

سن مجاز عمل برداشتن معده برای لاغری چه سنی است؟

لاپاراسکوپی به منظور عمل برداشتن معده برای لاغری

مزایای جراحی لاپاراسکوپی نسبت به عمل باز (لاپاراتومی) چیست؟

سخن پایانی

 

چه عواملی روی چاقی تاثیر دارند؟

چاقی نوعی بیماری است که بسیاری از افراد تصور می کنند بر اثر پرخوری و دریافت بیش از اندازه کالری به وجود می آید. اما باید گفت که دلایل بسیار دیگری روی چاقی و اضافه وزن دخیل هستند. به صورت کلی عوامل زیر سبب افزایش وزن و چاقی می شوند:

کم خوابی

کم خوابی یکی از مواردی است که روی افزایش وزن تاثیر می گذارد. افرادی که شب ها تا دیر وقت بیدار می مانند، در آخر شب هوس خوردن چیزی می کنند. در این صورت به تدریج در هر شب، میزانی کالری اضافه به بدن وارد می کنند. از طرفی تغییرات هورمونی به دلیل کم خوابی، سبب افزایش اشتها و احساس گرسنگی می شود.

تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کسیتیک یک مشکل هورمونی در زنان بارور می باشد که طی آن کیست های کوچک زیادی در تخمدان ها رشد می کنند. این بیماری سبب تغییرات هورمونی در بدن می شود.

زنانی که به این بیماری مبتلا هستند، بدنشان نسبت به انسولین مقامت نشان می دهد. در این صورت قند اضافی بدن تجزیه نشده و به چربی تبدیل می گردد. بنابراین شاهد افزایش چربی های اطراف شکم در این زنان خواهیم بود.

کم کاری تیروئید

یکی از مشکلات شایع در افراد، کم کاری غده تیروئید می باشد. غده تیروئید مسئول سوخت و ساز در بدن است. در صورتی که این غده هورمون های کافی برای سوخت و ساز را تولید نکند، افزایش وزن و چاقی اتفاق می افتد. علاوه بر این، بروز علائمی مانند خستگی، ضعف و احساس سرما در بیمار به وجود می آید. با درمان این بیماری می توان جلوی افزایش وزن را گرفت.

تاثیر برخی از داروها بر چاقی

بسیاری از افراد به دلیل بیماری هایی که دارند، مجبورند دارو مصرف کنند. برخی از داروها خاصیت چاق کنندگی دارند. به طور مثال داروهای ضد التهابی استروئیدی مانند پردنیزولون در ایجاد عارضه چاقی معروف هستند.

این داروها با افزایش تجمع مایع در بدن و افزایش اشتها سبب ایجاد افزایش وزن خواهند شد. علاوه بر این داروهای ضد افسردگی نیز بر افزایش وزن موثر هستند. با مصرف داروهای ضد افسردگی بعد از مدتی، اشتهای افراد بیشتر می شود. خود افسردگی نیز بر افزایش وزن موثر است.

کوشینگ

کوشینگ یکی دیگر از عوامل موثر بر چاقی می باشد. این بیماری به دلیل تولید بیش از حد هورمون کورتیزول به وسیله غده فوق کلیه به وجود می آید.

برای درمان کوشینگ، گاهی لازم است بیمار داروهای استروئیدی مصرف کند. اما سندروم کوشینگ خود به تنهایی نیز می تواند در بخش هایی مانند صورت، گردن، دور کمر و بالای پشت سبب تجمع چربی گردد.

استرس

با افزایش هورمون کورتیزول (استرس) در بدن شاهد افزایش اشتها خواهیم بود. بسیاری از افراد در شرایط استرسی برای آرام کردن خود، اقدام به خوردن غذاهای پر کالری می کنند. در صورتی که این شرایط در زندگی فرد زیاد پیش بیاید، شاهد افزایش وزن و چاقی خواهیم بود.

استرس
استرس

جراحی برداشتن معده برای لاغری یا اسلیو معده چیست؟

جراحی برداشتن معده یا اسلیو معده یک روش جراحی با استفاده از لاپاروسکوپی است که طی آن بخشی از معده برش خورده و برداشته می شود.

هدف از انجام این جراحی، کاهش تولید هورمون های گرسنگی (گرلین) و کاهش اشتها می باشد. در صورتی که حجم معده کاهش یابد، فرد با خوردن مقدار کمی غذا سیر می شود.

با دریافت کم کالری، بدن برای تامین انرژی خود از بافت های چربی استفاده می کند و به این صورت چربی سوزی و کاهش وزن رخ می دهد.

طی عمل جراحی اسلیو معده، حدود 80 درصد از کل معده حذف می شود. با این حال روش دیگری وجود دارد که در آن بخش کمتری از معده برداشته می شود. در نتیجه برداشتن بخش زیادی از معده، معده جدید حالتی به شکل یک موز به خود می گیرد که گنجایش کمتری برای دریافت غذا دارد.

نتایج حاصل از جراحی برداشتن معده برای لاغری دائمی بوده و دیگر امکان برگشت وزن از دست داده وجود ندارد. لازم است بیمار بعد از جراحی، سبک تغذیه خود را تغییر دهد تا به نتایج جراحی کمک شود و از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود.

در بخش های بعدی در مورد اهمیت دنبال کردن یک برنامه غذایی سالم بعد از جراحی برداشتن معده برای لاغری بیشتر صحبت خواهیم کرد.

برای مقایسه دو جراحی لاغری اسلیو معده یا بای پس توصیه می کنیم پست اسلیو معده بهتره یا بای پس را مطالعه نمائید.

تاریخچه جراحی برداشتن معده برای لاغری

روش برداشتن معده برای لاغری، اولین بار در سال 1998 انجام گرفت. این روش ابتدا جراحی انحراف بایبی پانکراسی دئودنال نام داشت که در ابتدا برای افراد خیلی چاق مورد استفاده قرار گرفت. بعد از آن مشخص شد افرادی که بخش زیادی از معده شان حذف می شود، وزن قابل توجهی را از دست می دهند.

در مراحل اولیه، عوارض ناشی از این عمل جراحی زیاد بود اما به تدریج مشکلات کار برطرف شد و به یکی از محبوب ترین روش های لاغری تبدیل شد. از سال 2000 به بعد، جراحی اسلیو معده با استفاده از لاپاراسکوپی انجام گرفت.

مزایایی که روش جراحی لاپاراسکوپی دارد، باعث شد که روز به روز بر محبوبیت این روش افزوده گردد. این روش جراحی مورد تایید انجمن متابولیسم و انجمن جراحی بافتی ASMBS قرار گرفته است.

اگر ساکن شامل هستید برای جراحی لاغری توصیه می کنیم صفحه بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال را مشاهده کنید.

تاریخچه جراحی برداشتن معده برای لاغری
تاریخچه جراحی برداشتن معده برای لاغری

علت نامگذاری این روش به نام اسلیو معده چیست؟

همان طور که گفته شد، نام علمی جراحی برداشتن معده برای لاغری، اسلیو معده می باشد. در طی این جراحی، بخش اعظمی از معده برش خورده و حذف می گردد. در نهایت معده جدید شبیه به یک موز یا لوله می شود.

دانشمندان خارجی معتقد بودند که معده جدید شبیه به آستین پیراهن یا موز می باشد. در زبان انگلیسی آستین پیراهن، اسلیو معنی می شود. از این رو نام اصلی این روش، اسلیو معده نام گرفت.

تمام پزشکان و جراحان دنیا نیز این روش جراحی لاغری را به نام اسلیو معده می شناسند. مزایای زیادی که این روش لاغری دارد، باعث شده تا در دنیا مشهور و معروف گردد.

چه کسانی کاندیدای مناسب جراحی برداشتن معده برای لاغری هستند؟

عمل جراحی اسلیو معده از پرکاربردترین روش های لاغری است. این روش مزایای زیادی دارد اما همه افراد شرایط استفاده از آن را ندارند. این روش جراحی برای افرادی به کار می رود که سلامتی آن ها را به خطر نیندازد. همچنین افراد متقاضی اسلیو معده باید وزن مناسب برای این جراحی را داشته باشند.

بسیاری از افراد تمایل دارند تا از این روش برای تثبیت وزن استفاده کنند که ممکن است کاندیدای مناسبی برای این روش نباشند. در این زمینه می توانید از دکتر سلیمی کمک بگیرید.

در زیر به بیان شرایط استفاده از جراحی اسلیو معده اشاره خواهیم داشت:

 • فرد چاقی که در طی 6 ماه گذشته از روش های ورزش و برنامه های رژیم لاغری موفق به کاهش وزن و چربی سوزی نشده باشد.
 • بهتر است افرادی از این روش استفاده کنند که شاخص توده بدنی آن ها بیش از 40 است.
 • فردی که از بیماری های مختلف چاقی رنج می برد. چاقی سبب بروز بسیاری از بیماری ها می شود که برای درمان آن ها لازم است که فرد در زمان کوتاهی وزن زیادی را کم کند.
 • فردی که مشکل پرخوری دارد و قادر به کنترل میزان مصرف غذای خود نیست.
 • فردی که مجبور به استفاده از داروهایی است که روی افزایش اشتها تاثیر می گذارند.
 • فردی که شاخص توده بدنی بالای 35 دارد اما از مشکلات و بیماری های چاقی رنج می برد.
 • افراد در سنین بین 18 تا 65 سال می توانند از روش اسلیو معده استفاده کنند.
 • فرد از نظر روحی، توانایی تغییر سبک زندگی و تغذیه خود را داشته باشد.
 • فرد نباید دچار مشکلات مختلف روحی و روانی باشد.
 • فرد نباید به الکل و مواد مخدر اعتیاد داشته باشد.
در زیر به بیان شرایط استفاده از جراحی اسلیو معده اشاره خواهیم داشت:
در زیر به بیان شرایط استفاده از جراحی اسلیو معده اشاره خواهیم داشت:

افراد با شاخصه BMI بالای 40

بهترین کاندیدا برای عمل اسلیو معده افرادی هستند که شاخص توده بدنی آن ها بالای 40 است. افراد با این شاخصه بیش از 50 کیلوگرم اضافه وزن دارند. کم کردن این میزان وزن به زمان و زحمت زیادی نیاز دارد. از این رو اکثر متخصصان تغذیه به این افراد توصیه می کنند که برای کاهش وزن سریع از روش جراحی اسلیو معده استفاده کنند.

افراد با شاخصه BMI بالای 30

افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بالای 30 است، با رژیم و ورزش می توانند به وزن ایده آل برسند. اما فرد بنا به دلایل دیگری نظیر بیماری های ناشی از چاقی باید در مدت کوتاهی وزن زیادی کم کند. در این شرایط، متخصص، جراحی اسلیو معده را پیشنهاد می دهد.

افراد با شاخصه BMI بالای 25

نتایج اسلیو معده برای این دسته افراد نیز موثر می باشد. این افراد در صورتی می توانند از اسلیو معده استفاده کنند که دیگر راه ها مانند رژیم و ورزش را امتحان کرده باشند و سابقه افزایش وزن زیاد داشته باشند. افراد با این شاخصه در صورتی کاندیدای خوبی برای اسلیو معده هستند که بدن آن ها به رژیم غذایی و ورزش مقاومت نشان می دهد.

چه کسانی برای عمل اسلیو معده مناسب نیستند؟

افرادی که شرایط زیر را دارند، بهتر است از دیگر روش های لاغری استفاده نمایند:

 • افرادی که بیماری صرع دارند.
 • افرادی که بیماری های قلبی عروقی دارند.
 • افرادی که به بیماری های دستگاه عصبی مبتلا هستند.
 • افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال نمی توانند از این روش استفاده کنند.
 • افرادی که اضافه وزن و چاقی ندارند.
 • افراد مبتلا به دیابت باید روش های دیگر درمان را به کار ببرند.
 • افرادی که در اثر مصرف الکل، دچار چاقی شده اند.
چه کسانی برای عمل اسلیو معده مناسب نیستند؟
چه کسانی برای عمل اسلیو معده مناسب نیستند؟

مزایای عمل برداشتن معده برای لاغری چیست؟

عمل برداشتن معده برای لاغری یا اسلیو معده مزایای زیادی دارد و محدود به کاهش وزن و لاغری نمی شود. به همین دلیل است که محبوبیت زیادی به دست آورده است. مزایای این روش لاغری شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش اشتها و کاهش احساس گرسنگی
 • چربی سوزی در مدت کوتاه
 • انجام عمل با استفاده از لاپاراسکوپی
 • عدم محدودیت غذایی
 • کم بودن جای زخم و جراحت
 • کوتاه بودن دوره نقاهت
 • داشتن کمترین عوارض نسبت به روش های دیگر
 • درمان بیماری های ناشی از چاقی
 • حفظ سلامت روده
 • عدم ایجاد تداخل در عملکرد دستگاه گوارش
 • حفظ پیلور معده
 • عدم نیاز به جایگذاری جسم خارجی در بدن (در مقایسه با بالون گذاری معده)
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود روابط زناشویی
 • بهبود روابط اجتماعی
 • بهبود موقعیت شغلی
 • افزایش طول عمر با بهبود بیماری ها

انواع جراحی اسلیو معده چیست؟

جراحی برداشتن معده برای لاغری با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک به یکی از دو روش زیر انجام می گیرد:

جراحی اسلیو گشاد:

طی این روش جراحی، حدود 60 درصد از حجم معده برداشته می شود.

جراحی اسلیو تنگ:

طی این جراحی، حدود 80 درصد از معده حذف می گردد. این روش برای افراد خیلی چاق مناسب است و میزان کاهش اشتها در آن بیشتر از روش قبل است.

جراحی اسلیو تنگ:
جراحی اسلیو تنگ:

تاثیر اسلیو معده بر بیماری های ناشی از چاقی

مطالعات زیادی روی جراحی برداشتن معده برای لاغری انجام شده است. نتایج حاصل از این تحقیقات نشان می دهد که این روش لاغری علاوه بر کاهش وزن، سبب درمان بسیاری از بیماری های ناشی از چاقی می گردد.

به عنوان مثال بر اساس مطالعات، حدود 60 تا 80 درصد بیماری دیابت نوع 2 با کاهش وزن ناشی از اسلیو معده درمان می شود. علاوه بر این، بیماری های دیگری مانند بیماری های زیر با اسلیو معده بهبود می یابند یا به طور کامل درمان می شوند:

 • افزایش فشار خون
 • بیماری های قلبی عروقی
 • کبد چرب
 • کلسترول بالا
 • آپنه و مشکلات خواب
 • انواع سرطان
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • آسم
 • میگرن
 • درد مفاصل
 • ناباروری

مراحل انجام برداشتن معده برای لاغری چگونه است؟

مرحله اول: بررسی مناسب ترین روش

شما قبل از مراجعه به پزشک باید بررسی کنید و ببینید که آیا این روش برای شما روش مناسبی است یا خیر؟ بهتر است شاخص توده بدنی خود را محاسبه کنید و میزان اضافه وزن خود را بررسی نمایید.

سپس لیست کاندیدای جراحی برداشتن معده برای لاغری را چک کنید. اگر شرایط استفاده از این روش را داشتید، برای پیدا کردن یک جراح ماهر اقدام کنید. البته باید گفت که خود پزشک نیز شرایط شما را برای انجام جراحی بررسی می کند.

مرحله دوم: انتخاب پزشک

این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است. عمل اسلیو معده عملی بسیار حساس و سخت است. از این رو پزشک مورد نظر باید از مهارت و تجربه بالایی برخوردار باشد. دکتر سلیمی با داشتن سابقه طولانی مدت در این حوزه، بهترین گزینه برای شما می باشد.

دکتر سلیمی قبل از جراحی اطلاعات کاملی را در خصوص عمل برداشتن معده برای لاغری در اختیارتان قرار می دهد و از مزایا و معایب این روش صحبت خواهد کرد. در واقع قبل از عمل طی چند جلسه مشاوره با دکتر سلیمی، بیمار از لحاظ روحی و جسمی برای رفتن به اتاق جراحی کاملا آماده می شود.

مرحله سوم: تغییر رژیم غذایی و کم کردن وزن

پزشک در جلسات مشاوره، رژیم غذایی خاصی را به بیمار توصیه می کند. لازم است بیمار قبل از رفتن به اتاق عمل این رژیم غذایی را دنبال کند تا بدن او برای جراحی کاملا آماده باشد. گاهی لازم است برای کاهش عوارض عمل جراحی، بیمار کمی از وزن خود را کاهش دهد.

برای چگونگی پرداخت هزینه عمل اسلیو معده از طریق بیمه تکمیلی البرز لازم می باشد صفحه بیمه تکمیلی البرز برای اسلیو معده را ببینید.

بیمه تکمیلی البرز برای پرداخت هزینه عمل اسلیو معده،

مرحله چهارم: قبل از عمل جراحی

روزهای قبل از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا باید برای روز عمل و بعد از آن آماده شوید. توجه به توصیه های قبل از عمل باعث می شود تا جراحی را بدون هیچ گونه مشکلی پشت سر بگذارید. شما قبل از جراحی باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • انجام درست آزمایش های تجویز شده توسط پزشک
 • ترک مصرف سیگار و الکل
 • قطع مصرف برخی داروها مانند آسپرین یا رقیق کننده های خون
 • مصرف درست داروهای تجویز شده توسط پزشک
 • مشورت با روانشناس
 • مدیریت استرس و آمادگی ذهن
 • آمادگی برای دوره نقاهت بعد از عمل
 • مراجعه به بیمه و اخذ تاییدیه بیمه

مرحله پنجم: روز عمل جراحی

در روز عمل جراحی، به بیمار داروهایی برای بیهوشی تزریق می گردد. سپس پزشک با استفاده از روش لاپاراسکوپی، اقدام به عمل جراحی می کند. در این روش برش های بسیار کوچکی روی شکم ایجاد می شود و لوله های لاپاراسکوپ وارد بدن می شوند. با استفاده از این روش، درد و خونریزی کمتری ایجاد می شود.

علاوه بر این، دوره نقاهت بیمار کوتاه تر می گردد. پزشک با استفاده از این روش، بخشی از معده را برش زده و از طریق لوله ها خارج می کند. سپس معده باقیمانده را با استفاده از منگنه جراحی دوخت می زند. دو طرف معده بعد از مدتی به یکدیگر جوش می خورند.

مرحله پنجم: روز عمل جراحی
مرحله پنجم: روز عمل جراحی

مرحله ششم: بعد از جراحی

بعد از اتمام عمل جراحی که حدودا یک ساعت زمان می برد، بیمار به اتاق ریکاوری فرستاده می شود تا به هوش بیاید. سپس لازم است که بیمار، یک تا دو روز در بیمارستان بستری گردد.

بعد از عمل ممکن است بیمار عوارضی مانند درد و تهوع را تجربه کند که طبیعی بوده که علائم، با دارو برطرف خواهند شد. در بیمارستان هایی که اسلیو معده انجام می شود، اتاق و مراقبت های ویژه با تجهیزات مورد نیاز برای بیمار وجود دارد. بعد از بررسی حال عمومی بیمار و بررسی وضعیت خوردن او، پزشک، بیمار را مرخص می کند.

اما در زمان مرخص شدن، تمام دستورالعمل ها و توصیه های غذایی به بیمار داده می شود. در بخش های بعدی، در مورد مراقبت ها و تغذیه بعد از عمل بیشتر صحبت خواهیم کرد.

عوارض برداشتن معده برای لاغری چیست؟

بعد از عمل جراحی علائمی مانند درد، سوزش و تهوع طبیعی بوده که به دلیل تغییرات در ظاهر معده و بیهوشی در اثر جراحی می باشد. این گونه عوارض موقتی است و بعد از چند روز بهبود می یابد.

اما باید گفت که به صورت کلی عوارض خاصی از جراحی اسلیو معده گزارش نشده است و عوارض محدود به درد و تهوع بعد از عمل می باشد. از این رو از جراحی اسلیو معده به عنوان روشی ایمن و بی خطر یاد می شود.

همین ویژگی اسلیو معده باعث شده تا افراد زیادی متقاضی آن باشند. البته باید گفت عوارضی که برای برخی از افراد به وجود می آید، در اثر عدم توجه به مراقبت ها نیز می باشد.

یعنی اگر به نوع تغذیه و مراقبت های توصیه شده توسط پزشک توجهی نگردد، باید منتظر وقوع عوارضی باشیم. مراقبت های قبل از عمل اسلیو معده نیز تا حدودی در عدم بروز عوارض تاثیر دارد.

اهمیت قطع مصرف الکل قبل از عمل جراحی چیست؟

افراد چاقی که نوشیدنی های حاوی الکل را مصرف می کنند، در معرض آسیب دیدگی شدید کبد قرار می گیرند. افرادی که از بیماری های کبدی رنج می برند، مصرف الکل بیماری آن ها را تشدید می کند و باعث می شود تا بیماری پیشرفته گردد و به سیروز کبدی تبدیل شود. به همین دلیل است که پزشکان بر قطع مصرف مشروبات الکلی به خصوص در افراد چاق تاکید دارند.

علاوه بر این مشروبات الکلی کالری زیادی دارند و در افزایش وزن و عدم اثرگذاری اسلیو معده، اثر گذار هستند. مصرف مشروبات الکلی باید یک ماه قبل از جراحی اسلیو معده قطع شود.

در صورتی که به این نکته توجه نگردد، ریسک عوارض بعد از عمل و پیشرفت بیماری کبد چرب، افزایش خواهد یافت. به همین دلیل قطع مصرف مشروبات الکلی از اهمیت زیادی برخوردار است.

اهمیت قطع مصرف الکل قبل از عمل جراحی چیست؟
اهمیت قطع مصرف الکل قبل از عمل جراحی چیست؟

اهمیت قطع مصرف سیگار و دخانیات قبل از عمل جراحی چیست؟

دکتر سلیمی توصیه می کند که مصرف سیگار و قلیان از 8 هفته قبل از جراحی قطع گردد. در صورتی که بیمار مصرف سیگار را قطع نکند، در ریه او خلط زیادی تجمع می یابد که عوارضی را در هنگام بیهوشی به وجود می آورد. به همین دلیل است که ترک سیگار قبل از عمل، اهمیت زیادی دارد.

مراقبت های قبل از عمل برداشتن معده برای لاغری

 • بیمار باید قبل از عمل، سبک زندگی و تغذیه خود را تغییر دهد تا بتواند با تغییرات به وجود آمده بعد از عمل، خود را وفق دهد.
 • بیمار نباید اهداف و برنامه ریزی های خود را به بعد از عمل موکول کند. بدون شک اگر بدون آمادگی کاری را شروع کنیم، در ادامه به مشکل بر خواهیم خورد.
 • از 1 ماه قبل از عمل باید مصرف غذاهای سالم آغاز گردد و از مصرف هر گونه مواد غذایی آماده و فست فودی خودداری شود.
 • در دوره قبل از عمل جراحی باید میوه ها و سبزیجات در برنامه غذایی روزانه جایگذاری گردند.
 • فرد باید آرام غذا خوردن و خوب جویدن را تمرین کند.
 • باید از حجم غذای مصرفی در هر وعده کاسته گردد و در مقابل، تعداد وعده افزایش یابد.
 • میزان مصرف آب و مایعات برای هیدارته ماندن بدن باید افزایش یابد.
مراقبت های قبل از عمل برداشتن معده برای لاغری
مراقبت های قبل از عمل برداشتن معده برای لاغری

آزمایش های لازم قبل از جراحی اسلیو معده

نتیجه آزمایشاتی که قبل از جراحی اسلیو معده از بیمار گرفته می شود، در انجام جراحی بسیار مهم است. آزمایشات لازم برای جراحی اسلیو معده شامل موارد زیر می باشد:

 • قند خون
 • دیابت
 • بررسی عملکرد کلیه ها
 • بررسی عملکرد کبد
 • بررسی غده تیروئید
 • کلسترول و چربی
 • میزان انعقاد خون
 • بررسی ادرار
 • بررسی میزان ویتامین های بدن
 • آهن

برای انجام جراحی اسلیو معده، ضروری است که جواب تمام آزمایش ها را به پزشک ارائه دهید. بسیار مهم است که نتایج آزمایش ها دقیق باشند تا مشکلی در روند جراحی و بیهوشی پیش نیاید.

زمان دقیق انجام آزمایش ها بسیار مهم است. در مورد زمان انجام آزمایش ها از پزشک سوال کنید. در صورتی که آزمایش ها یک ماه قبل از جراحی انجام شوند، فایده ای ندارد. همچنین در مورد ناشتا بودن قبل از انجام آزمایش سوال کنید.

مراقبت های بیمارستانی بعد از عمل اسلیو معده

بعد از عمل جراحی، در بخش بستری خواهید شد و پزشکان و پرستاران، مراقبت های لازم را از جمله وضعیت هوشیاری، درد و تغذیه برای شما انجام می دهند. ممکن است در اثر داروهای بیهوشی کمی گیج باشید و در اثر برش معده کمی درد احساس کنید. پزشک برای کاهش چنین علائمی دارو تجویز می کند تا دردها تسکین یابند.

در مدت بستری، پرستار دائم فشار خون و ضربان قلب شما را بررسی می کند. همچنین آزمایش لازم از شما گرفته می شود. لازم است بعد از عمل هر روز کمی قدم بزنید. پرستار شما را در انجام این کار کمک می کند. پزشک همچنین حرکات خاصی توصیه می کند که باید آن ها را برای جلوگیری از لخته شدن خون انجام دهید.

در روزهای ابتدایی بعد از عمل، باید از برنامه غذایی مایعات پیروی کنید. در این روز در بیمارستان نیز فقط مایعاتی نظیر شیر، آب میوه و آب می توانید بنوشید. پرستار به شما آموزش می دهد که چگونه سرفه و عطسه کنید تا کمترین فشار به شکم و جای زخم ها وارد گردد.

مراقبت های بیمارستانی بعد از عمل اسلیو معده
مراقبت های بیمارستانی بعد از عمل اسلیو معده

مراقبت های بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری

یکی از مهم ترین اقدامات بعد از هر عمل جراحی، عمل به توصیه ها و تجویزهای پزشک می باشد. دکتر سلیمی برای جلوگیری از بروز عوارض بعد از جراحی، نکاتی را متذکر می شود که در زیر به بیان آن ها خواهیم پرداخت:

بعد از عمل، هر زمان که احساس خستگی داشتید، به استراحت بپردازید. خواب کافی و استراحت باعث می شود تا برنامه ریزی بهتری برای دنبال کردن رژیم غذایی داشته باشید.

از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید تا به زخم های ناحیه شکم آسیب وارد نشود.

از انجام ورزش های سنگین مانند دوچرخه سواری، ورزش های هوازی و وزنه برداری تا 2 ماه بعد از عمل بپرهیزید.

به جای ورزش های فوق، پیاده روی داشته باشید. این کار سبب کاهش وزن، حفظ سلامت بدن و افزایش گردش خون در بدن می شود.

هنگام سرفه و عطسه، یک بالش را روی محل برش های شکم قرار دهید تا فشار کمتری به شکم وارد شود و از ایجاد درد جلوگیری کند.

تمرینات تنفسی که پزشک تجویز می کند را سه بار در روز انجام دهید

تمرینات تنفسی که پزشک تجویز می کند را سه بار در روز انجام دهید تا از ایجاد عفونت ریه و پنومونی جلوگیری گردد.

برای استحمام بعد از عمل از پزشک سوال کنید. احتمالا باید تا 1 هفته بعد از عمل، استحمام نکنید. بعد از استحمام نیز محل برش ها را به سرعت خشک کنید و روی آن ها را پانسمان ببندید.

از رانندگی کردن تا 1 ماه بعد از عمل بپرهیزید. زیرا فشار دادن پدال ها به شکم فشار وارد می کند و سبب بروز درد و خونریزی می گردد.

لازم است که از محل کار خود دو تا چهار هفته مرخصی بگیرید. مدت زمان مرخصی بستگی به نوع کار و شرایط جسمانی شما دارد.

رژیم غذایی که پزشک توصیه کرده است را دنبال کنید تا از بروز عوارض مانند درد و سوزش معده جلوگیری گردد.

داروها و مکمل هایی را که پزشک تجویز کرده است، به موقع مصرف نمایید.

داروهای بعد از عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

در صورتی که از داروهایی مانند آسپرین و رقیق کننده های خون استفاده می کنید، درباره شروع مصرف آن ها بعد از عمل از پزشک سوال کنید. از مصرف خودسرانه هر گونه دارویی خودداری کنید. دوز مصرفی داروهای تجویز شده را نیز خودسرانه زیاد یا کم نکنید.

پزشک برای جلوگیری از بروز عفونت داخلی یا خارجی، آنتی بیوتیک تجویز می کند که لازم است طبق نسخه مصرف گردد.

در صورتی که در معده خود دردی را احساس کنید، پزشک برای شما مسکن تجویز می کند. ممکن است پزشک توصیه کند که در صورت داشتن درد، فقط مسکن ها را استفاده کنید. بسیاری از مسکن ها حاوی تیلنول هستند که مصرف زیاد آن ها عوارضی را در پی دارد.

با توجه به این که اشتهای فرد بعد از عمل به شدت کاهش می یابد، پزشک مکمل هایی را برای جلوگیری از کمبود ویتامین بدن، تجویز می کند. لازم است این مکمل ها را به میزانی که تجویز شده است، مصرف نمایید.

داروهای بعد از عمل جراحی اسلیو معده چیست؟
داروهای بعد از عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

ممکن است لازم باشد تا برخی از مکمل ها به صورت تزریقی مصرف شوند. مصرف بیش از اندازه دوز توصیه شده برای مکمل ها نیز مشکلاتی را به وجود می آورد. در نتیجه در مصرف مکمل ها نیز دقت داشته باشید.

نکته مهم دیگر در خصوص اقدامات بعد از عمل جراحی اسلیو معده، انجام چکاپ در دوره های زمانی مشخص می باشد که با استفاده از آن ها، بیماری های مرتبط با چاقی و کاهش کمبود ویتامین در بدن شناسایی می گردد.

تست بلع بعد از جراحی اسلیو معده

در روزهای ابتدایی بعد از اسلیو، تست بلع از بیمار گفته می شود. در این تست از پرتو ایکس استفاده می گردد. طی این روش، به بیمار مایع بی رنگ کنتراست داده می شود تا میل کند. مسیر حرکت مایع در بدن با استفاده از اشعه ایکس بررسی می گردد تا مشکلات در مسیر شناسایی شوند.

مشکلاتی مانند انسداد و نشتی معده با استفاده از این روش شناسایی می شوند که پزشک برای برطرف کردن، اقدامات لازم را انجام می دهد. اگر هم مشکلی در بلع مواد غذایی وجود نداشت، بیمار می تواند شروع به خوردن و نوشیدن کند.

به این نکته باید توجه داشت که قبل از تست بلع، بیمار نباید چیزی بخورد تا زمانی که تست بلع انجام گیرد. تنها، زمانی که دهان خیلی خشک شود، پرستار دهان را می شوید.

تست بلع زمانی که در بیمارستان بستری هستید انجام می گیرد. بعد از تست بلع نیز رژیم غذایی مایعات برای شما تجویز می شود. در مورد رژیم غذایی بعد از عمل و این که چه چیزهایی باید بخورید، در بخش های بعدی به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

چرا مراقبت های بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری مهم است؟

بعد از عمل اسلیو، معده بسیار حساس شده است. بنابراین باید با لطافت با آن برخورد کرد. به این دلیل گفته می شود که در روزهای ابتدایی، مایعات مصرف شود که معده حساس است و عضلات معده توان خرد کردن موادغذایی را ندارند.

در صورتی که در ابتدا مواد غذایی جامد و نیمه جامد مصرف گردد، دردها و سوزش های زیادی به سراغ فرد خواهند آمد و ممکن است اصولا عمل جذب مواد غذایی صورت نگیرد.

چرا مراقبت های بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری مهم است؟
چرا مراقبت های بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری مهم است؟

اقدامات و دنبال کردن رژیم غذایی توصیه شده تا حدود زیادی روی نتایج عمل جراحی موثر است. بسیاری از افراد تصور می کنند، همین که عمل اسلیو معده را انجام داده اند، همه چیز خود به خود درست می شود و کاهش وزن اتفاق می افتد.

اما حقیقت این است که عمل برداشتن معده برای لاغری تنها سبب کاهش اشتها می شود و در صورتی که فرد پرخوری کند، حجم معده دوباره بزرگ می گردد. کاهش وزن بیمار طی ماه های بعدی بعد از جراحی اتفاق می افتد.

اگر شما چند ماه بعد از جراحی کاهش وزن نداشتید، باید بدانید که به اقدامات و توصیه های بعد از عمل توجه زیادی نکرده اید. به همین دلیل است که دنبال کردن رژیم غذایی تجویز شده و توجه به میزان کالری دریافتی در هر روز بسیار مهم است.

از اقدامات مهم بعد از جراحی اسلیو معده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دنبال کردن رژیم غذایی مخصوص
 • ورزش مناسب
 • تغییر سبک زندگی
 • حمایت روحی و افزایش انگیزه

در صورتی که بیمار با رعایت تمام موارد ذکر شده باز هم کاهش وزن نداشت، علت باید توسط دکتر سلیمی بررسی گردد.

مراقبت از محل زخم ها بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

 • به پانسمان روی زخم های شکم نباید تا یک هفته دست بزنید. بعد از یک هفته بنا به توصیه پزشک، می توانید پانسمان ها را بردارید و دوش بگیرید.
 • نواحی اطراف برش ها را هر روز با دستمال مرطوب شست و شو داده و سپس خشک کنید.
 • ممکن است بعد از برداشتن پانسمان ها با مشکلاتی نظیر ساییده شدن زخم ها با لباس ها داشته باشید. در این صورت می توانید محل زخم را پانسمان یا بانداژ کنید.
 • بانداژ زخم ها را هر روز تعویض کنید.
مراقبت از محل زخم ها بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟
مراقبت از محل زخم ها بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

سرفه کردن بعد از عمل اسلیو معده

سرفه کردن بعد از جراحی اسلیو معده ممکن است چالش برانگیز باشد. زیرا با فشاری که به عضلات شکم وارد می شود، امکان درد و خونریزی شدید وجود دارد. برای سرفه کردن باید 6 دم عمیق بگیرید.

سپس یک بالش روی شکم قرار داده و سرفه کنید. بالش باعث می شود تا فشار وارده بر شکم کاهش یابد. برخی افرادی که زیاد سرفه می کنند، بهتر است همیشه یک بالش در کنار خود داشته باشند.

رژیم غذایی بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری

یکی از کلیدهای موفقیت عمل اسلیو معده، رعایت رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک می باشد. رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده بسیار تغییر می کند. افرادی که تحت جراحی این عمل قرار می گیرند، باید چند مرحله رژیم غذایی را بگذرانند. این مراحل شامل موارد زیر می باشد:

مرحله اول: هفته اول بعد از جراحی

طی روزهای ابتدایی بعد از عمل باید از رژیم غذایی مایعات پیروی کنید. اما این سوال پیش می آید که چگونه فقط با مایعات سیر بشویم؟

در واقع تا یک هفته بعد از عمل، شما میلی به خوردن غذا ندارید و انرژی بدنتان فقط باید با مایعات تامین شود. مصرف مایعات با هدف هیدارته ماندن بدن و جلوگیری از بروز عوارضی مانند تهوع می باشد.

بیمار باید طی این یک هفته از مصرف مایعات زیر بپرهیزد:

 • آبمیوه های صنعتی و آماده
 • قهوه کافئین دار و چای پررنگ
 • انواع نوشیدنی های گازدار
 • نوشیدنی های حاوی قند

بیمار باید از رژیم مایعات شفاف و بدون قند پیروی کند. بدن بایستی روزانه 2.5 لیتر آب معادل 8 لیوان دریافت کند. باید در طی این مدت مصرف آب تدریجی باشد.

یعنی یک لیوان آب را در طول مدت نیم ساعت بنوشید. وارد کردن مقدار زیادی آب به یک باره سبب ایجاد درد و سوزش معده می گردد.

بهتر است در طول این یک هفته از نوشیدنی ها و مواد زیر استفاده کنید.

 • ژله بدون تکه های میوه
 • عصاره استخوان گاو
 • قهوه بدون کافئین
 • چای کم رنگ
 • پاپسیکل های بدون قند
بهتر است در طول این یک هفته از نوشیدنی ها و مواد زیر استفاده کنید.
بهتر است در طول این یک هفته از نوشیدنی ها و مواد زیر استفاده کنید.

مرحله دوم: هفته دوم تا چهارم

بعد از گذشت یک هفته الی 10 روز بعد از عمل جراحی، بیمار به تدریج احساس گرسنگی می کند. در این زمان تحمل معده جدید نیز افزایش یافته است و بیمار می تواند مصرف غذاهای پوره را آغاز کند. غذاهای شما در این مرحله باید آبکی بوده و تکه های مواد غذایی به خوبی مخلوط و له شوند.

می توانید در این مرحله از مواد غذایی زیر استفاده کنید:

 • مخلوط میوه ها
 • ماهی با سس
 • پوره سیب زمینی
 • حمس
 • گوشت له شده
 • ماهی آب پز با سبزیجات له شده
 • انواع سوپ رقیق و له شده
 • پودینگ بدون قند و بستنی
 • آبمیوه های رقیق شده با آب (نصف آبمیوه باید آب باشد)
 • نودل های نرم و له شده
 • ماست و بستنی بدون قند

تعداد وعده ها در این مرحله باید افزایش یابد

تعداد وعده ها در این مرحله باید افزایش یابد. به طوری که روزانه 7 الی 8 وعده غذا بخورید. حجم وعده ها باید کاهش یابد به طوری که در هر وعده دو الی چهار قاشق غذا میل کنید.

مصرف پروتئین در این دوره بسیار مهم است. سعی کنید روزانه در غذاهای خود حتما پروتئین داشته باشید. مصرف شیر در این مرحله مهم است. زیرا سبب مخلوط شدن غذاها در معده می گردد. توصیه می شود حداقل روزی نیم لیتر شیر کم چرب بنوشید. در مرحله دوم، از مصرف هرگونه موادغذایی جامد پرهیز کنید.

تعداد وعده ها در این مرحله باید افزایش یابد
تعداد وعده ها در این مرحله باید افزایش یابد

مرحله سوم: هفته پنجم تا ششم

از هفته پنجم تا ششم بعد از عمل جراحی اسلیو معده می توانید مصرف غذاهای جامد نرم را آغاز کنید. از این مرحله به بعد باید مصرف غذاهای حاوی پروتئین افزایش یابد تا احساس سیری در فرد کمتر گردد. از جمله مواد غذایی مجاز در این مرحله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پنیر کم چرب
 • تخم مرغ آب پز
 • سبزیجات بخارپز
 • سوپ غلیظ و نرم
 • گوشت چرخ کرده
 • ماهی
 • اسپاگتی گل کلم
 • کمپوت میوه
 • املت
 • برنج نرم

مرحله چهارم: هفته ششم تا هشتم

بعد از گذشت شش هفته از عمل جراحی اسلیو معده، فرد می تواند رژیم غذایی نرمال خود را آغاز کند. از این زمان به بعد دیگر محدودیتی در مصرف غذاهای جامد وجود ندارد.

در این زمان معده قدرت خود را دوباره به دست آورده است و می تواند غذاهای جامد را به خوبی هضم کند. متوسط کالری دریافتی در این دوره بین 1000 تا 1200 می باشد.

با این حال هنوز محدودیتی در خوردن مواد غذایی وجود دارد. بیمار باید برای جلوگیری از بروز مشکلات معده از مصرف غذاهای زیر اجتناب کند:

 • انواع نوشیدنی های پر کالری و گازدار
 • نان و غلات سفید
 • غذاهای سرخ شدنی
 • غذاهای پرکالری
 • دسرهای آماده و حاضری
 • غذاهای فراوری شده و آماده
 • غذاهای پر چرب

اهمیت مصرف آب

در تمام مراحل، باید روزانه حداقل 8 لیوان آب میل کنید تا بدن هیدراته بماند. بهتر است آب را نیم ساعت قبل از غذا و نیم ساعت بعد از غذا بنوشید تا مشکلی برای معده پیش نیاید. مصرف به اندازه آب از بروز مشکلات پوستی نظیر افتادگی ناشی از کاهش وزن نیز جلوگیری می کند.

اهمیت مصرف آب
اهمیت مصرف آب

ورزش های مناسب برای بعد از عمل اسلیو معده

لازم است بعد از عمل اسلیو معده ورزش هایی را برای کمک به چربی سوزی و کاهش وزن انجام دهید. ورزش کردن بعد از عمل جراحی از تحلیل عضلات نیز جلوگیری می کند. به همین دلیل ورزش کردن از اهمیت زیادی برخوردار است.

اما این ورزش ها نباید فشاری به شکم وارد کنند. بهتر است در مورد زمان شروع ورزش های سنگین، از دکتر سلیمی مشورت بگیرید. اما معمولا پزشک تا چند ماه اول بعد از عمل، ورزش های سبکی مانند پیاده روی را توصیه می کند. بهتر است پیاده روی را در برنامه روزانه خود جایگذاری کنید.

اگر وقت کافی برای این کار ندارید، آن را حداقل هفته ای سه بار انجام دهید تا سلامت بدن شما تضمین شود و از بروز عوارضی مانند تحلیل عضلات جلوگیری گردد. ورزش های سنگین بعد از چند ماه باید مداوم و با فشار کم شروع شوند.

فرایند کاهش وزن بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری چگونه است؟

بعد از این که پزشک بخش زیادی از معده افراد را برای لاغری حذف می کند، به طور میانگین حدود 60 تا 70 درصد کل وزن خود را از دست می دهند.

فرایند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده به شرح زیر است:

هفته اول و دوم: بیمار در این مدت، روزانه حدود 1 پوند وزن کم می کند.

3 ماه اول بعد از عمل: بعد از گذشت این مدت، حدود 35 الی 45 درصد وزن کاهش می یابد.

6 ماه بعد از عمل: 6 ماه بعد از عمل، فرد حدود 50 تا 60 درصد وزن خود را از دست می دهد.

12 ماه بعد از عمل: بعد از گذشت یک سال حدود 60 تا 70 درصد از وزن کل بدن کاهش یافته است.

از یک سال به بعد نیز اکثر افراد به کمترین میزان وزن خود می رسند و بعد از این وزن ثابت می ماند. البته ثبات وزن تا حد زیادی به مراقبت های تغذیه و عدم پرخوری بستگی دارد.

فرایند کاهش وزن بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری چگونه است؟
فرایند کاهش وزن بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری چگونه است؟

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

هزینه عمل اسلیو سوال بسیاری از متقاضیان این عمل می باشد. باید گفت که عوامل زیادی روی هزینه های نهایی این عمل موثر هستند. به همین دلیل نمی توان مبلغ دقیقی از هزینه ها را اعلام کرد.

برای آگاهی از هزینه نهایی اسلیو معده با دکتر سلیمی مشورت کنید. عوامل زیر بر هزینه کلی عمل جراحی اسلیو معده موثر هستند:

 • هزینه تجهیزات و لوازم مورد استفاده در اتاق عمل
 • هزینه های آزمایشگاه و رادیولوژی
 • دستمزد جراح و دستیار جراح
 • هزینه های بیهوشی
 • هزینه ویزیت مطب پزشک
 • هزینه داروها و مکمل ها
 • هزینه بستری در بیمارستان
 • هزینه وسایل مورد نیاز در بیمارستان
 • نوع بیمارستان

درمان سوزش معده بعد از عمل برداشت معده برای لاغری

برخی از بیماران بعد از جراحی معده علائمی مانند سوزش معده را تجربه می کنند. باید گفت که این عارضه، عارضه طبیعی عمل اسلیو معده نمی باشد و دلیل آن عدم مهارت پزشک در جراحی می باشد. علت سوزش معده بعد از عمل، باقی ماندن طاق در بالاترین بخش معده می باشد.

یک پزشک ماهر باید در حین جراحی تمام طاق معده را از بدن خارج کند. برای انجام این کار پزشک باید مهارت و تجربه زیادی داشته باشد. گاهی سوزش معده بعد از عمل به دلیل عدم توجه به مراقبت ها و خوردن مواد غذایی جامد نیز می باشد.

در صورتی که بنا به هر دلیلی شما بعد از جراحی سوزش معده را احساس کردید، باید از داروهای ضد اسید معده که پزشک تجویز می کند، استفاده کنید.

اگر پزشک برای شما این داروها را تجویز نکرده است، باید به مطب او مراجعه کنید و سوزش معده را گزارش دهید. دکتر سلیمی سوزش معده بعد از عمل را پیش بینی می کند.

درمان سوزش معده بعد از عمل برداشت معده برای لاغری
درمان سوزش معده بعد از عمل برداشت معده برای لاغری

از این رو تمام طاق معده را حین جراحی تخلیه می کند. با عمل به توصیه ها و نکاتی که دکتر سلیمی برای بعد از عمل تجویز می کند، احتمال ایجاد سوزش معده برای شما وجود نخواهد داشت.

مصرف مکمل ها بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری

بعد از عمل جراحی معده، اشتهای فرد به شدت کاهش می یابد. از این رو ممکن است برخی از ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن کاهش یابند. بافت های مختلف بدن برای ادامه حیات و سالم بودن به این مواد مغذی احتیاج دارند.

پس دکتر سلیمی با تجویز برخی از مکمل ها نیاز بدن به این مواد را تامین می کند. پزشک با انجام برخی آزمایش ها نیاز بدن به مکمل ها را بررسی می کند و بر اساس نتایج آزمایشات، میزان دوز مصرفی مکمل ها را تعیین می کند.

مصرف زیاد یا کم مکمل ها سبب بروز مشکلاتی در بدن می گردد. از این رو توصیه می شود که از مصرف خودسرانه مکمل ها پرهیز کنید.

مکمل های تجویز شده توسط پزشک، شامل موارد زیر می باشد:

 • قرص آهن
 • سیترات کلسیم
 • ویتامین B12
 • مکمل های پروتئینی
مکمل های تجویز شده توسط پزشک، شامل موارد زیر می باشد:
مکمل های تجویز شده توسط پزشک، شامل موارد زیر می باشد:

آیا امکان بازگشت چاقی بعد از عمل اسلیو معده وجود دارد؟

طی این عمل، بخش زیادی از معده برداشته می شود. در صورتی که بیمار بعد از عمل به پرخوری ادامه دهد، معده کش آمده  و دوباره بزرگ می شود. در نتیجه زحمات شما هدر می روند. البته باید گفت که بزرگ شدن دائمی معده با چند بار پرخوری یا هفته ای یک بار اتفاق نمی افتد. در صورتی بزرگی معده دائمی می شود که پرخوری مداوم باشد.

عدم توجه به میزان کالری دریافتی در طی روز سبب عدم دریافت نتیجه از عمل جراحی خواهد شد. افرادی که ریزه خواری دارند و از غذاهای پرچرب و پرکالری تغذیه می کنند، نباید انتظاری از عمل اسلیو معده برای لاغری داشته باشند.

اهمیت انتخاب یک پزشک ماهر

با توجه به حساسیت بالای عمل اسلیو معده، بایستی یک پزشک ماهر و با تجربه را انتخاب کنید که دارای مدرک تخصصی فلوشیپ جراحی چاقی و لاپاراسکوپی باشد. انتخاب پزشک از اولین و مهمترین اقدامات برای عمل اسلیو معده می باشد. پزشک نقش اساسی در روند جراحی و نتایج حاصل از آن دارد.

در صورتی که پزشک از تجربه و مهارت کافی برخوردار نباشد، احتمال بروز عوارض  خطرات افزایش خواهد یافت. اما اگر بهترین پزشک، عمل اسلیو معده شما را انجام دهد، علاوه بر عدم بروز عوارض خاص، کاهش وزن با بیشترین رضایت اتفاق خواهد افتاد. به همین دلیل بر انتخاب پزشک مناسب همچون دکتر سلیمی تاکید فراوان داریم.

اهمیت انتخاب یک پزشک ماهر
اهمیت انتخاب یک پزشک ماهر

روش های پیدا کردن بهترین پزشک:

 • به سایت شخصی پزشک و صفحات اجتماعی او مراجعه کنید و نظر کسانی که تحت عمل جراحی توسط پزشک مورد نظر قرار گرفته اند را بررسی کنید.
 • طی جلساتی با پزشک مورد نظر مشورت کنید و درخواست کنید تا توضیحات کاملی در خصوص این جراحی در اختیارتان قرار دهد.
 • عکس های قبل و بعد جراحی هایی که پزشک مورد نظر انجام داده است را بررسی کنید و میزان اثربخشی جراحی را ارزیابی کنید.
 • به این نکته توجه داشته باشید که تعداد عمل هایی که پزشک انجام داده است مهم نیست، بلکه کیفیت و سوابق کاری جراحی ها مورد نظر می باشد.

دکتر مهدی سلیمی قبل از جراحی، تمام بررسی های لازم را انجام می دهد و بیمار را برای جراحی ارزیابی می کند. ممکن است بیمار مشکلاتی داشته باشد که اصولا جراحی اسلیو معده مناسب او نباشد.

اما اگر بیمار تمام شرایط لازم برای این عمل را داشته باشد، اقدامات لازم برای آمادگی قبل از عمل انجام می گیرد. جراحی برداشتن معده برای لاغری توسط دکتر سلیمی با استفاده از آخرین دانش روز دنیا انجام خواهد گرفت.

یک پزشک ماهر برای جراحی اسلیو معده باید چه شرایطی داشته باشد؟

یک پزشک ماهر برای جراحی اسلیو معده باید شرایط زیر را داشته باشد:

تخصص کافی:

برای انجام جراحی اسلیو معده، پزشک باید از تخصص بالایی در زمینه گوارش برخوردار باشد و از بهترین دانشگاه ها مدرک معتبر داشته باشد. انجام عمل اسلیو معده با استفده از لاپاراسکوپی نیازمند دانش و مهارت بالایی است.

اخلاق خوب:

پزشک با اخلاق خوبی که دارد، به بیماران آرامش و اعتماد می دهد و استرس آن ها را کم می کند. پزشک باید با صبوری به تمام سوالات بیمار پاسخ دهد و او را به طور کامل راهنمایی کند.

تجربه بالا:

مهم ترین چیزی که در انتخاب پزشک باید به آن دقت داشته باشیم، تجربه پزشک است. داشتن تجربه زیاد باعث می شود تا پزشک در انجام عمل از تمام مهارت های خود استفاده کند.

باید گفت که منظور از تجربه بالا، مسن بودن پزشک نیست. بسیاری از پزشکان جوان نیز در عمل های جراحی از تجربه بالایی برخوردار هستند. مسلما تجربه بالای پزشک در نتایج عمل بسیار تاثیر گذار است.

مهارت بالا:

مهارت یکی دیگر از فاکتورهای انتخاب پزشک است. زیرا در صورت عدم وجود مهارت در حین عمل، مشکلات و خطرات زیادی به وجود می آید. عمل اسلیو معده عملی سخت و حساس است و پزشکی که مهارت کافی در این زمینه ندارد، باید دست به عمل جراحی نزند.

ارائه توضیحات کامل:

پزشک باید در مورد روند عمل جراحی، بیمار را به صورت کامل در جریان بگذارد. بیمار باید در مورد اقدامات قبل و بعد از جراحی اطلاعات کاملی داشته باشد تا بتواند در مورد دوره نقاهت و زندگی بعد از آن برنامه ریزی داشته باشد و جلوی بروز مشکلات را بگیرد.

آموزش خطرات احتمالی:

در هر عمل جراحی، امکان وقوع مشکلات و عوارضی وجود دارد. پزشک باید به بیمار در مورد این مشکلات و عوارض آموزش دهد. اقداماتی که بعد از بروز مشکلات انجام می گیرد، بسیار مهم است. بنابراین پزشک باید در مورد تمام عوارض و خطرات با بیمار صحبت کند.

مهارت در لاپاراسکوپی:

لاپاراسکوپی روشی نیست که پزشک بدون دانش و مهارت بتواند آن را انجام دهد. بنابراین یک پزشک ماهر باید دوره تخصصی کار با لاپاراسکوپی را گذرانده باشد و مهارت بالایی در این زمینه داشته باشد. همچنین یک پزشک ماهر نباید از روش جراحی باز اقدام به انجام این عمل مهم نماید.

آیا امکان عدم کاهش وزن بعد از عمل اسلیو وجود دارد؟

کاهش وزن بعد از عمل جراحی زمانی اتفاق می افتد که شما به تمام توصیه ها و نکاتی که پزشک تجویز کرده است، عمل کنید. کاهش وزن بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری اتفاق می افتد اما میزان کاهش وزن کاملا به سبک زندگی شما مرتبط است. داشتن انگیزه و اراده بالا در طی کردن این مسیر بسیار مهم است.

در صورتی که برنامه غذایی خود را بعد از عمل تغییر ندهید، انتظار دریافت بهترین نتیجه را از این عمل نداشته باشید. ورزش کردن از اقدامات بسیار مهمی است که باید حتما به آن توجه ویژه شود.

آیا امکان عدم کاهش وزن بعد از عمل اسلیو وجود دارد؟
آیا امکان عدم کاهش وزن بعد از عمل اسلیو وجود دارد؟

آیا بعد از جراحی اسلیو معده، امکان باردار شدن وجود دارد؟

یکی از اهداف عمل برداشتن معده برای لاغری، درمان ناباروری می باشد. پس طبیعی است که فرد بعد از جراحی اسلیو معده می تواند باردار شود. یکی از دلایل ناباروری، چاقی می باشد که بعد از کاهش وزن امکان وقوع بارداری بسیار افزایش می یابد.

بسیاری از افراد تصور می کنند که با کاهش اشتها بعد از عمل برداشتن معده برای لاغری، به جنین آسیب وارد می شود. باید گفت که بعد از این عمل، تداخلی در جذب و هضم غذا ایجاد نمی گردد. به همین دلیل مواد غذایی کافی به جنین می رسد و جنین در حالت طبیعی خود می تواند رشد کند و تکامل یابد.

دکتر سلیمی توصیه می کند که زمان بارداری را به 4 تا 6 ماه بعد از جراحی موکول کنید

دکتر سلیمی توصیه می کند که زمان بارداری را به 4 تا 6 ماه بعد از جراحی موکول کنید. زیرا طی این مدت بدن در حال چربی سوزی است. بهتر است دوره درمان چاقی تمام شود و بعد اقدام به بارداری کنید. در این صورت بارداری ایمن تری خواهید داشت.

زمانی که باردار می شوید، بهتر است مکمل ها و ویتامین هایی را مصرف نمایید. با توجه به این که اشتهای شما بعد از عمل کاهش یافته است، ممکن است بدن دچار کمبود ویتامین و مواد مغذی گردد. مسئله جراحی اسلیو معده خود را با پزشک زنان در میان بگذارید تا برای شما مکمل ها و ویتامین های لازم تجویز شود.

در دوارن بارداری خود از انواع میوه ها و سبزیجات استفاده کنید تا ویتامین ها و مواد مغذی کافی به جنین برسد. در طی دوران بارداری لازم است به میزان آبی که بدن دریافت می کند، توجه داشته باشید. برای جلوگیری از بروز مشکلات کم آبی بایستی روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید.

آیا بعد از جراحی اسلیو معده، پوست آسیب می بیند؟

افتادگی و آسیب پوست یکی از مشکلات شایع بعد از کاهش وزن و لاغری می باشد. افتادگی پوست بعد از کاهش وزن زمانی اتفاق می افتد که بافت پوست، زمان کافی برای تطبیق خود با چربی های زیر پوست را نداشته باشد.

زمانی که چربی ها به طور ناگهانی سوزانده می شوند، پوست نمی تواند خود را با شرایط تطبیق دهد. در این صورت شکلی افتاده به خود می گیرد.

با توجه به این که در جراحی اسلیو معده کاهش وزن تدریجی است، اکثر بیماران به مشکل افتادگی پوست دچار نمی شوند. البته تلاش خود بیمار هم برای جلوگیری از افتادگی پوست تاثیرگذار است.

بیمار باید در طی دوره درمان چاقی، آب کافی مصرف کند. در این صورت به پوست، آبرسانی شده و تا حد زیادی جلوی افتادگی پوست گرفته می شود. ورزش های خاصی نیز وجود دارد که قدرت پوست را برای تطبیق با چربی های زیر پوست افزایش می دهد که می توانید آن ها را انجام دهید و سلامت پوست خود را حفظ کنید.

آیا بعد از جراحی اسلیو معده، پوست آسیب می بیند؟
آیا بعد از جراحی اسلیو معده، پوست آسیب می بیند؟

سن مجاز عمل برداشتن معده برای لاغری چه سنی است؟

دکتر سلیمی معتقد است که بهترین سن برای انجام این جراحی سنین بین 18 تا 50 سالگی می باشد. با این حال بیماران بیشتر از 50 سال نیز می توانند از مزایای اسلیو معده بهره ببرند.

اما تا قبل از 50 سالگی بهترین نتایج را از آن می توان دریافت کرد. در سنین بالای 50 سال، شرایط بیمار برای جراحی بیشتر مورد ارزیابی قرار می گیرد تا مشکلی ایجاد نشود.

به طور کلی انجام این عمل برای سنین جوانی و میانسالی مناسب تر است. زیرا در این سنین بدن تحمل بالاتری دارد و پوست حالت طبیعی خود را حفظ می کند. در این سنین همچنین توانایی تغییر سبک زندگی بیشتر است.

برای انجام این عمل محدودیتی در جنسیت افراد وجود ندارد و مردان و زنان به یک میزان می توانند از مزایای این روش بهره ببرند. جالب است بدانید که عمل برداشتن معده برای لاغری برای افراد زیر 18 سال نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

البته این عمل برای نوجوانانی که دارای شاخص توده بدنی بسیار بالایی هستند و دچار چاقی مفرط شده اند، انجام می گیرد و دیگر نوجوانان نمی توانند تحت این عمل جراحی قرار بگیرند.

لاپاراسکوپی به منظور عمل برداشتن معده برای لاغری

همان طور که گفته شد، برای جراحی اسلیو، از روش لاپاراسکوپی استفاده می شود. لاپاراسکوپی مزایای زیادی نسبت به روش جراحی باز دارد. در این روش از لوله های مخصوصی برای جراحی استفاده می شود.

به این صورت که ابتدا چند برش کوچک در حد چند میلیمتر روی شکم بیمار ایجاد می گردد. هر یک از این برش ها برای وارد کردن لوله خاصی می باشد. سپس لوله های مخصوص لاپاراسکوپی از طریق این برش ها وارد بدن می شوند.

سر یکی از لوله ها دوربین و چراغی متصل است. چراغ باعث می شود تا فضای داخل بدن برای ثبت تصاویر روشن شود. تصاویر داخل بدن به مانیتور موجود در اتاق پزشک ارسال می شود.

پزشک از همین طریق می تواند کنترل جراحی را به دست بگیرد و تغییرات لازم روی معده را انجام دهد. ابزار مورد نیاز برای جراحی نیز از طریق همین لوله ها به بدن ارسال می شود.

لوله ها گیره هایی دارند که پزشک با استفاده از آن ها عمل را انجام می دهد.

لوله ها گیره هایی دارند که پزشک با استفاده از آن ها عمل را انجام می دهد. بعد از این که معده برش خورد، بخش جدا شده آن از طریق لوله ها خارج می گردد. در انتها، معده جدید با استفاده از منگنه جراحی دوخت خورده و دیگر ابزارات پزشکی از طریق لوله ها خارج می شوند.

در انتها، پزشک لوله ها را خارج کرده و برش های روی شکم را بخیه می زند. با استفاده از این روش، دوره نقاهت بیمار کاهش می یابد و از بروز عوارضی مانند خونریزی و عفونت جلوگیری می شود.

لوله ها گیره هایی دارند که پزشک با استفاده از آن ها عمل را انجام می دهد.
لوله ها گیره هایی دارند که پزشک با استفاده از آن ها عمل را انجام می دهد.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی نسبت به عمل باز (لاپاراتومی) چیست؟

لاپاراسکوپی از جدیدترین روش های پزشکی در دنیا است که از طریق آن می توان تقریبا تمام مشکلات داخلی شکم و لگن را برطرف نمود. در روش جراحی باز، برش های عمیقی روی شکم ایجاد می شد.

لاپاراسکوپی بسیاری از مشکلات ناشی از جراحی باز را از بین برده است. مزایای استفاده از این روش جراحی شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش دردهای ناشی از بخیه
 • کاهش مدت بستری در بیمارستان
 • به جا ماندن جای زخم کمتر
 • کوتاه بودن دوره نقاهت
 • بهبود سریع زخم ها
 • عدم آسیب دیدگی بافت های مجاور
 • هزینه کمتر

سخن پایانی

برداشتن معده برای لاغری یکی از بهترین راه ها برای رهایی از چربی ها می باشد. البته به شرطی که شرایط استفاده از آن را داشته باشید. برای رسیدن به بهترین نتایج حاصل از این عمل توصیه می شود که سبک زندگی خود را تغییر دهید و یک برنامه غذایی سالم را دنبال کنید. این عمل جراحی مناسب افرادی است که انگیزه بالایی دارند.

سخن پایانی
سخن پایانی

 

منبع:

b2n.ir

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید