بای پس معده چیست

بای پس معده چیست
فهرست مطالب

در این مقاله از سایت دکتر سلیمی قصد داریم به سوال بای پس معده چیست پاسخ دهیم. لطفا ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞3

مقدمه

عمل بای پس معده چیست ؟ عمل بای پس معده که به آن گاستریک بای پس معده نیز گفته می شود، بهترین و مؤثرترین روش درمان بیماری چاقی مفرط است.

در این روش که در سطوح بین المللی از اعتبار و محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، اندام های معده و روده، دستخوش تغییراتی بزرگ می شوند که در نتیجه این تغییرات، کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام حاصل می گردد.

بای پس معده چیست
بای پس معده چیست

در این مقاله، این موضوع که ” بای پس معده چیست؟ ” مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

چنان چه از چاقی مفرط رنج می برید و به دنبال راهی برای رهایی از توده های عظیم چربی بدن خود هستید، می توانید با جناب دکتر مهدی سلیمی معتبرترین متخصص انواع جراحی های لاغری در ارتباط باشید. ما را تا پایان این مقاله، همراهی نمایید.

پیشنهاد می کنیم از پست بعد از عمل بای پس معده دیدن کنید.

عمل بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده که در دسته جراحی های چاقی قرار می گیرد، یکی از تاثیرگذارترین روش های کاهش وزن به شمار می رود که این ویژگی، این عمل را به محبوب ترین روش درمان چاقی مفرط مبدل ساخته است.

عمل بای پس معده چیست؟
عمل بای پس معده چیست؟

به این عمل جراحی، گاستریک بای پس معده نیز گفته می شود. در این عمل، معده و روده بیمار و فرآیند هضم و گوارش، تغییر می کنند. پس از عمل بای پس، فرد تمایل خود را به پرخوری از دست می دهد و میل کمتری به خوردن غذا از خود نشان می دهد.

زیرا در این عمل، بخش عظیمی از معده، از آن جدا می شود و تنها از بخش کوچکی از آن، برای خوردن غذا استفاده می گردد. از سوی دیگر، بخشی از روده نیز از چرخه گوارش خارج می شود که در نتیجه آن، از میزان جذب مواد غذایی و به خصوص کالری، تا حد قابل توجهی کاسته می شود.

با جذب کمتر و دفع سریع تر مواد غذایی و داشتن احساس سیری با خوردن حجم کمی از غذا و احساس سیری طولانی مدت، کاهش وزن با سرعت بالاتری و در مدت زمانی کوتاه تر حاصل می گردد.

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

پیش از انجام این عمل، بیمار تحت بیهوشی کامل قرار گرفته و در طی انجام عمل جراحی، هیچ دردی را تجربه نخواهد کرد. دکتر سلیمی، عمل بای پس معده را در دو مرحله انجام می دهند که در مرحله اول، معده و در مرحله دوم، روده دستخوش تغییرات می شوند.

ابتدا، جراح، معده بیمار را به دو قسمت تقسیم می نماید. بخش فوقانی معده که شباهت بسیار زیادی به یک کیسه کوچک دارد، از بخش تحتانی معده که بسیار بزرگتر از قسمت بالایی است، جدا می شود.

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟
عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

لازم به ذکر است که قسمت فوقانی معده به مری، و تحتانی به اثنی عشر متصل می باشند. کوچک شدن معده، باعث می شود که فرد تنها قادر به جاسازی 28 گرم غذا در معده خود باشد و پس از صرف این میزان غذا، احساس سیری زودرس کرده و دست از خوردن بکشد.

با کم شدن حجم غذای ورودی، کاهش وزن حاصل می گردد. در مرحله دوم، بخشی از روده که نزدیک به اثنی عشر است، از آن جدا شده و به معده کوچک شده متصل می شود.

با این روش، غذا مسیری میانبر را برای خروج از بدن و دفع سریع تر پیدا خواهد کرد که این امر، علت اصلی نامگذاری نام بای پس روی این نوع از جراحی چاقی می باشد. نتیجه انجام عمل بای پس معده، جذب کمتر مواد غذایی و کاهش غذای ورودی به بدن است.

روش های انجام عمل بای پس معده چیست؟

به صورت کلی، دو روش باز و لاپاراسکوپی برای انجام این عمل جراحی چاقی وجود دارد. در روش باز که دکتر سلیمی عموماً آن را انجام نمی دهد، یک برش بزرگ روی شکم بیمار ایجاد می شود و عمل، از طریق آن و با دیدی وسیع و گسترده انجام می گیرد.

اما دوره نقاهت پس از انجام این روش، طولانی مدت بوده و بهبودی در بازه زمانی طولانی تری انجام می گیرد.

در عین حال، دکتر سلیمی، جراح متخصص عمومی و فوق تخصص جراحی چاقی و لاپاراسکوپی، این عمل را به روش لاپاراسکوپی یا بسته انجام می دهند. در این روش، 5 یا 6 سوراخ بسیار کوچکتر از یک بند انگشت روی شکم بیمار ایجاد می شود و عمل، از طریق لوله ها و ابزار مخصوص، از طریق این سوراخ ها انجام می گیرد.

برای به وجود آوردن دیدی گسترده برای جراح، از یک دوربین مخصوص که به لاپاراسکوپ متصل است، استفاده می شود. دوربین از طریق سوراخی کوچک روی شکم، به داخل بدن بیمار هدایت شده و دیدی وسیع و کامل از اندام های داخلی بیمار، برای جراح ایجاد می نماید.

دوره نقاهت پس از انجام عمل بای پس معده به روش لاپاراسکوپی، بسیار کوتاه بوده و بیمار در یک بازه زمانی کم، موفق به بازیابی بهبودی و بازگشت به روند عادی زندگی خود خواهد شد. همچنین میزان درد و احتمال عفونت در قسمت های برش خورده، در این روش بسیار کاهش می یابد.

توصیه می کنیم از صفحه جراحی بای پس معده در کرج دیدن کنید.

فواید عمل بای پس معده چیست؟

جراحی چاقی از نوع بای پس معده، یکی از اثربخش ترین روش های درمان بیماری چاقی مفرط است. اما در کنار این مزیت بزرگ، فواید دیگری را نیز به همراه دارد که در زیر، به برخی از این موارد اشاره کرده ایم:

  • کاهش وزن با سرعت بالا و رسیدن به تناسب اندام در یک الی دو سال و از دست دادن بیش از 70 درصد از وزن اضافه بدن در این بازه زمانی
  • کاهش حجم میزان غذای مصرفی به دلیل کوچک شدن حجم معده
  • درمان، کنترل و بهبود بیماری های مرتبط با چاقی مفرط نظیر دیابت نوع دو، انواع بیماری های قلبی و عروقی، انواع بیماری های تنفسی نظیر آپنه خواب، مشکل فشار خون و کلسترول بالا و …
  • افزایش سوخت و ساز بدن به دلیل رفع و درمان انواع اختلالات هورمونی
  • درمان بسیاری از بیماری های روحی نظیر عدم اعتماد به نفس و افسردگی ناشی از چاقی مفرط
  • عمل بای پس معده، یک عمل بازگشت پذیر می باشد. به طوری که فرد می تواند در صورت لزوم، با انجام یک جراحی دیگر، شرایط معده و روده را به شرایط اولیه باز گرداند.

برای کسب اطلاعات تکمیلی، با آقای دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

کاندیدای مناسب برای انجام بای پس معده

عمل بای پس معده، یک جراحی چاقی مناسب برای افرادی می باشد که به بیماری چاقی و بیماری های مرتبط با آن مبتلا می باشند. در همین راستا، میزان چاقی افراد را بر اساس معیاری با عنوان شاخص توده بدنی در نظر می گیرند.

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر حاصل می شود. افرادی که کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی چاقی از نوع بای پس معده می باشند، به صورت زیر دسته بندی می شوند:

  • افرادی که شاخص توده بدنی ایشان بیش از 40 باشد. این افراد در گروه افراد مبتلا به چاقی مفرط و خطرناک به شمار می روند و عموماً به انواع بیماری های مرتبط به چاقی مبتلا هستند. تنها گزینه درمان این درجه از چاقی، انجام عمل بای پس معده می باشد.
  • افرادی که شاخص توده بدنی ایشان بیش از 35 باشد و به بیماری های مرتبط با چاقی، نظیر دیابت نوع دو و فشار خون و کلسترول بالا مبتلا هستند نیز می توانند برای درمان مشکل چاقی خود، اقدام به جراحی بای پس معده بنمایند.
  • در این میان، گروهی از افراد دچار مشکل چاقی می باشند اما نمی توانند با ورزش و یا رژیم لاغری، وزن خود را کاهش دهند و به تناسب اندام برسند. این افراد نیز می توانند با انجام عمل بای پس معده، به وزن دلخواه خود برسند.

نکاتی مهم در ارتباط با عمل بای پس معده

پس از انجام عمل بای پس معده، حجم غذای مصرفی و میزان جذب غذا، هر دو کاهش می یابند. از همین رو، دکتر سلیمی توصیه اکید می نمایند که پس از انجام این عمل جراحی، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و استاندارد به همراه مکمل های مفید غذایی، انجام شود.

دلیل این امر، کمبود برخی از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد که به دلیل کاهش جذب مواد غذایی، پس از انجام عمل بای پس معده به وجود می آید. همچنین لازم  است که این سبک زندگی، به صورت دائمی دنبال شود.

لطفا پس از مطالعه این مقاله از پست اسلیو معده بهتره یا بای پس دیدن کنید.

سخن پایانی

یکی از بهترین روش های درمان چاقی مفرط، عمل چاقی از نوع بای پس معده است. این جراحی، باعث ایجاد تغییراتی عمده در معده و روده می شود که در نتیجه آن، حجم غذای مصرفی کاهش یافته و از جذب فراوان مواد غذایی جلوگیری می شود.

به همین سبب، در مدتی کوتاه، وزن با سرعت بالایی کاهش یافته و فرد به تناسب اندام و لاغری دست می یابد. دکتر مهدی سلیمی، جراحی بای پس معده را به روش لاپاراسکوپی انجام می دهند تا علاوه بر دوره نقاهت کوتاه مدت، بهبودی سریع تری را به همراه داشته باشد.

دکتر سلیمی، مراقبت های پس از انجام عمل را حائز اهمیت می دانند و پیروی از یک رژیم غذایی مناسب به همراه مکمل های غذایی را، برای کاهش وزن با حفظ سلامت جسمی و روحی، امری حیاتی می دانند.

در این مقاله، موضوع ” بای پس معده چیست ” مورد بررسی قرار گرفته است. امید است که داده های مطرح شده در این نوشتار، برای علاقه مندان به این موضوع، مفید واقع شده باشد.

رژیم لاغری هفته ای 3 کیلو
رژیم غذایی
رژیم لاغری هفته ای 3 کیلو

رژیم لاغری هفته ای 3 کیلو در دسته بندی رژیم های لاغری، جزو رژیم های لاغری سریع به حساب می آید. از آنجایی که رژیم

هزینه عمل اسلیو معده با بیمه تکمیلی سینا
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده با بیمه تکمیلی سینا

با موضوع هزینه عمل اسلیو معده با بیمه تکمیلی سینا در خدمت شما هستیم. بیمه تکمیلی سینا، پوشش های گسترده درمانی همچون هزینه عمل اسلیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید